Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1033 posty 16800 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

CP a RODZINA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie da się zbudować cywilizacji bez umocowania RODZINY w systemie społecznym.

 

 Dopominam się o poważne rozważania sprawy Rodziny.

 Być może warto byłoby to zrobić w formie zakładki. Bo bez wszechstronnego rozważenia problemu nie da się tworzyć warunków funkcjonowania społeczeństwa.

 
Polska zawsze była RODZINĄ silna; czy to oznacza tożsamość z katolickim rozumieniem roli rodziny?
Można mieć wątpliwości- wszak jest wiele krajów katolickich a rodzina ma tam inne umocowanie niż w Polsce.
Sprawa relacji męsko - damskich przewija się także przy okazji różnych innych przedstawień. Interesujące ujęcie spotkałem u autora w refleksjach tyczących obrony Kamieńca Podolskiego w 1672 r.

http://bielinski.salon24.pl/563445,o-upadku-kamienca-czyli-marny-koniec-rzeczypospolitej-babskiej

Jak widać tematyka dotyczy szeregu zagadnień powiązanych. Jeśli zaś rozważać aspekty Polskiej Racji Stanu - to bez RODZINY trudno w ogóle sformować jakieś rozsądne stanowisko.

Powtarzam swój apel o podjęcie się obowiązku prowadzenia zakładki RODZINA na NEon24. Potrzebny jest ktoś z jajami - może być baba.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Pomimo, że pod poprzednim postem na temat rodziny, pozwoliłem sobie zażartować (portal randkowy pierwszy przyszedł mi na myśl, czytając Pana wywód na temat zakładki Rodzina), to uważam rodzinę/ród za najważaniejsze.. Dla rodziny, jeżeli zajdzie taka potrzeba, będę kradł i zabijał (nawet cudzołożył ;) Oczywiście, moje nastawienie w oczach katolika, jest grzechem podważającym dziesięć przykazań dla pastuchów czy też kozojebców (jak kto woli).
  Katolickie rozumienie rodziny? coś takiego nie istnieje w instytucji zabraniającej budowania rodziny swoim "pracownikom" (agentom?). Przedkładają dobra materialne instytucji (brak spadkobierców) nad budowę rodziny. Wnioskuję, że 3x 1* to oceny księży i im podobnych, co to kościółek stawiają ponad Rodzinę. Z nimi nic nie zbuduje się, mentalnie są w wiekach ciemnych gdzie pozwalano sądzić świeckich przez sądy kościelne - widać, że brakuje im tego. Pan by juz dawno spłonął na stosie, wszakże denuncjatorów tu nie brak.

  "Nie da się zbudować cywilizacji bez umocowania RODZINY w systemie społecznym." hmm, przeczytałem to zadnie kilkukrotnie i nie zgadzam się z nim.. Moim zdaniem powinno to brzmieć tak: System społeczny bez Rodziny nie istnieje, a o cywilizacji zapomnijmy. Ród jest podstawą, dopiero jak on będzie miał zapewnone przetrwanie, możemy myśleć o mieście, gminie, państwie, Świecie..


  Mam do Pana pytanie, czy stawiając rodzinę ponad wszystko, jestem dobrym Polakiem?
 • @wk..ny 17:02:31
  Najbardziej podoba mi się cudzołożenie na rzecz rodziny;-))))

  To, co Pan napisał na końcu to tylko inne ujęcie roli rodziny w systemie społecznym.
  Od rodziny zaczyna się wszystko. bez niej - żaden system społeczny nie istnieje.

  A bycie Polakiem? Od rodziny zaczyna się wszystko, w rodzinie powstaje podstawowy obraz rzeczywistości.
  Nie wiem, czy stawiając rodzinę na pierwszym planie jest się dobrym Polakiem.
  Ale bez rodziny - w ogóle nie jest się Polakiem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:35:37
  gotów jestem do wszelkich poświęceń :P

  Trochę karkołomną tezę Pan postawił, że bez rodziny nie jest się Polakiem..
  tak się zastanawiam, jak zakwalifikować księdza, co to by chciał, ale jest bezpłodny? Bo tych płodnych bezdzietnych już zakwalifikowałem, to Watykańczycy, a nie Polacy..
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:35:37
  Oczywistość. Nie da się zbudować cywilizacji bez umocowania RODZINY w systemie społecznym.
  Nie da się zbudować wielkiej cywilizacji bez mniejszych cywilizacji. Nie będzie wielkiej kultury demokracji, bez narodowych demokracji. Zacznijmy odbudowę polskiej demokracji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930