Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1033 posty 16800 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Polska Racja Stanu. Mistycznie (1)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mam problem z przyjęciem sposobu przekazu dotyczącego tworzenia instytucji życia publicznego; czy zaczynać od podstaw, czy od celów ku którym kieruje się polskość?

 Obecnie przyjmuję, że może bardziej przekonywujące będzie rozpoczęcie tych uwag od 'góry", czyli konieczne będzie odwołanie do treści mistycznych. Staram się twardo stać na ziemi, ale tego wątku nie da się pominąć.

Zastanawiając się nad ujęciem przypominam swoje wcześniejsze uwagi tematyczne. Wprowadzeniem niech będzie tekst napisany 6 lat temu (opublikowany 27.03.2008). Myślę, że jest tu zachowana ciągłość tycząca idei CP, choć w nieco innym ujęciu.

 

 

Duch Narodu


        Od kilku dni pojawia się sporo tekstów poświęconych temu tematowi. Część wypowiedzi neguje istnienie takiego bytu, twierdząc, że jest tylko pewne poczucie wspólnoty wynikające z wychowania w określonej tradycji. A np. Pani Łyżeczka upatruje duszy narodowej we wspólnocie językowej.

       Spójrzmy na to w sposób bezpośredni. Czy możemy powoływać się na Ducha Narodu? W Biblii, jeśli traktować tę księgę jako świętą, w Księdze Daniela 12.1 mamy: „W owych czasach wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu....”.

       Chyba jest to bezpośrednie wskazanie, że istnieje Duch Opiekuńczy danego narodu. Z pewnością występują w Biblii też inne przykłady potwierdzające niniejsze przekonanie, choć w tej chwili nie pamiętam stosownych odniesień do konkretnego zapisu.
       Zatem od strony religijnej odwołanie do Ducha Narodu jest jak najbardziej dopuszczalne.

       Powstaje zatem pytanie o sposób oddziaływania tego Bytu na naszą rzeczywistość. Czy jest to Byt kumulujący w sobie wytworzone interakcyjnie cechy preferowane przez mieszkańców danego rejonu? Czy też oddziaływanie jest obustronne; Duch nabiera pewnych cech wspólnych danej zbiorowości, a jednocześnie przekazuje (wpaja) pewne cechy swym podopiecznym.

       Spójrzmy na problem retrospekcyjnie. Długi czas o Polsce decydowała szlachta, jako elita społeczeństwa. W XIX w rolę tę przejęła inteligencja i utrzymała ją do 1939 r. II wojna światowa wyniszczyła tę strukturę. W zamian, po wojnie, przez kilkadziesiąt lat próbowano narzucić Polsce elity przyniesione na bagnetach przez komunistów, a po rzekomym przełomie w 1989 roku mamy tak wytworzone elity nie tylko słuchać, ale i kochać.
      Można zrobić założenie, że tworzenie elit musi być procesem naturalnym w społeczeństwie. Wszelkie próby narzucania są konfliktogenne, a zwłaszcza w Polsce.
       Szlachta została wyłoniona w naturalnym procesie, podobnie inteligencja. W tych procesach można dopatrywać się ingerencji Ducha Narodu. Jednak tworzenie „łże-elit”procesem naturalnym nie było.

       Czym różnią się „łże-elity” od prawdziwych? Dla mnie podstawowym kryterium jest stosunek do pozostałej części społeczeństwa. Te drugie są jak rodzice względem dzieci; troszczą się o rozwój i cieszą każdym sukcesem swych podopiecznych. Te pierwsze tworzą bariery, blokują kształcenie i dostęp do bardziej prominentnych funkcji społecznych rezerwując je wyłącznie dla „swoich”. Niszczą wszelkie próby „wywindowania się” na wyższy poziom. W efekcie stają się rakową naroślą na ciele organizmu prowadząc do destrukcji. 
      Przy braku czynników kontrolnych, także naturalne elity mogą ulec degeneracji, czego doświadczyła I RP.

      Wracając do Ducha Narodu; czy tworzenie elit polega na gromadzeniu osób o cechach genetycznie przekazywanych li tylko w obrębie tej grupy? Śmiem wątpić. Szlachta została wyodrębniona z ówczesnej populacji. Inteligencja zaś nie powstała z „karmazynów”, a raczej z warstw biedniejszych odczuwających poczucie narodowej wspólnoty.
      A jaka jest sytuacja dzisiejsza? Nawet blokada rozwoju nie uniemożliwiła kształcenia młodzieży pochodzącej z niższych warstw społecznych. Należy przy tym pamiętać, że dzieci z rodzin będących dziedzicami tradycji II RP miały wręcz zakaz w dostępie do wyższego poziomu wykształcenia. Obecnie w tym wykształconym pokoleniu zaczyna być zauważalne, że dalszy rozwój kraju nie jest możliwy bez wzięcia zań odpowiedzialności w duchu patriotycznej tradycji. Czy mają do tego moralne prawo? Chyba tak, a zwłaszcza przy odwołaniu się do Ducha Narodu. Ducha, który przyczynia się do odtworzenia idei narodowych, przy założeniu, że naród ma spełnić przeznaczone mu role.
       Czy dziedzictwo przelanej krwi (niekiedy wydawałoby się niepotrzebnie), mogą, jako elita narodu, przejąć potomkowie chłopów i fornali?

      Chyba w takim samym stopniu jak kiedyś szlachta i inteligencja.

      Wielu ludzi chciałoby szukać swych korzeni w odległej przeszłości; kupują portrety „przodków”, czy inne imponderabilia. Często, także wśród blogerów, daje się zauważyć postawa, gdzie barierą dla uznania polskości za wielką wartość, jest świadomość, że urodzili się w czworakach, a nie w pałacu. A przecież nie są to rzeczy konieczne; wystarczy włączyć się w mentalną tradycję naszych przodków budujących I i II RP (bo III chyba nie pasuje do tego obrazu).
      Ale ta tradycja jest tradycją służby Narodowi, a nie życiem na jego koszt. 

 

 

KOMENTARZE

 • @radzioron 23:17:52
  Chyba już wtedy operowałem skrótami myślowymi.

  Po wojnie, np. w latach 50 -tych istniała blokada rozwoju dla młodzieży o jakichkolwiek powiązaniach i inklinacjach patriotycznych.
  Warstwa inteligencji - elit II RP została wyeliminowana a ich dziecipozbawione dostępu do wiedzy.

  Ale zaistniał trend do kształcenia dzieci robotników i chłopów. Z czasem, po zdobyciu pewnej wiedzy, ta warstwa zaczęła utożsamiać swe miejsce w polskości.
 • Referenda, Plebiscyty a Duch Narodu.
  Dobry to pomysł z Duchem Narodu (DN). Można wtedy zilustrować wyższość decyzji, wiedzy wielu od decyzji poszczególnych osób.

  Często zarzuca się referendom, rządzeniu w Demokracji Bezpośredniej (Kulistej), bezpośrednio przez plebiscyty, referenda, itd., że specjaliści wiedzą lepiej, elita wie lepiej, dlatego pytanie się Narodu prowadzi do wielkich błędów.

  Jeżeli jednak uwzględnimy Ducha Narodu, to okazuje się, że decyzje przez referenda, gdy będą niezmanipulowane, stoją pod szczególną ochroną DUCHA NARODU. Wyraża on uśredniony trend opinii w danym zadaniu, czy temacie.

  Przeprowadzane eksperymenty z wiedzą i decyzjami - jeden specjalista kontra uśrednione opinie telewidzów prowadziły regularnie do zwycięstw telewidzów.

  Ale, gdy istnieje DUCH NARODU, to może on mieć przeszłość i przyszłość. Czy DN zna swoją przyszłość?
  Czy istnieje zdeterminowane przeznaczenie NARODU?
 • @radzioron 01:12:05
  Żeby o to pytać - trzeba samemu być transparentnym.
  Nie wydaje mi się, aby to było właściwe pytanie zwłaszcza, że podaję nazwisko i miejsce zamieszkania. Można w każdej chwili sprawdzić.

  A w Polsce - kiedyś zajmowałem sie powiazaniami "herbowymi" - okazuje się, że najbardziej "herbowe" sa osoby pochodzenia żydowskiego.
  Wszystko jest. Herb, tradycja, nazwiska - nawet prawa do zwrotu majatku.

  Może zatem - nie "po tej linii" szukać polskości?
 • @adevo 01:46:20
  Chyba "spotykamy się", bo w ogólnym zarysie o to mi chodzi.

  Jeśli mamy rozważać sprawę odbudowy Polski to ta kwestia powinna być w pierwszym rzędzie rozważona. Ma podłoże mistyczne bo odwołuje się do ducha wspólnoty.
  Jest też świadomym działaniem prowadzącym do budowy poczucia wspólnoty.

  Jeszcze chcę o tym napisać . Dlatego 1 przy tekście.
  Ale byłoby bardzo cennym, gdyby Pan napisał jako notkę swoje uwagi.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930