Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1033 posty 16800 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Rzeczpospolita - mediacje

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W dotychczasowych notkach traktujących o ustroju Rzeczypospolitej omawiałem struktury wykonawcze – Prezydent tworzący rząd i stanowienie prawa poprzez referendalnie wyrażaną demokrację bezpośrednią.

 

Niejako przy okazji wyłoniła się kwestia JOW i wyborów z tym związanych. I tu rysuje się dość wyraźne podejście: JOW powinny być wykorzystane do wyboru sfery decydenckiej instytucji życia publicznego, także struktur wykonawczych pośrednich szczebli.
 
Na tym tle pojawia się nowe wyzwanie – społeczna instytucja, niezależna od opisanych struktur a organizująca proces wyrażania woli obywateli.
 
Obecna instytucja – PKW w dużej mierze spełnia potrzeby społeczne i gwarantuje, poprzez różną proweniencję członków, wiarygodne wybory.
Ostatnie zdarzenia wykazały jednak pewne braki, co rzutuje na wiarygodność uzyskanych wyników.
Kolejnym wyzwaniem w proponowanym systemie – będzie potrzeba częstszego organizowania wyborów. Zatem organizacja nie może być „pospolitym ruszeniem”, a stałą instytucją publiczną  o silnym umocowaniu.
Tylko to pozwoli na pewny przekaz społecznej woli.
 
Nie chciałbym tu przesądzać kształtu tej struktury. Wydaje się jednak, że wszystkie szczeble powinny  mieć dużą niezależność.
Już na szczeblu Gminy powinien być wybierany Komisarz Wyborczy, którego zadaniem jest przygotowywanie wyborów. Być może, że np. w specjalnych okolicznościach, wybory powinny się odbyć w 2 tygodnie od ich zarządzenia. To wymaga stosownej logistyki.
 
Druga sprawa. Przekazywanie wyników do wyższej instancji powinno odbywać się za obustronnym potwierdzeniem. Czyli Komisarz Gminny powinien mieć potwierdzenie dotyczące przekazanych wyników.
 Listy wyborcze i wyniki powinny być do publicznego wglądu od szczebla lokalnej komisji, aż do centrali – to chyba sprawa jest oczywista. To podstawa ewentualnej weryfikacji społecznej.
 
Czy uprawnionymi do głosowania powinni być wszyscy obywatele?
Moim zdaniem – nie. Na prawo głosu obywatel powinien „zasłużyć” choćby poprzez minimalne wykazanie sprawami publicznymi. Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie się do komisji przygotowującej wybory o umieszczenie na liście wyborców. Ewidencja osób niezainteresowanych – jest bezsensowna.
 

Warto zauważyć, że proponowany system sprzyja  postawom obywatelskim. Częste uczestniczenie w wyborach kształtuje społeczną świadomość. To długotrwały proces, ale bez niego nie da się wytworzyć poczucia wspólnoty.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Jeżeli rozważamy kwestię uprawnienia do oddania głosu, to pojawia się od razu kwestia wagi głosów poszczególnych obywateli. Jeżeli bowiem wprowadzamy dwie wagi głos i brak głosu, to dlaczego nie miało by ich być więcej? Jeżeli obywatel ma "zasłużyć" na prawo głosu, to poziom tych zasług powinien decydować o mocy takiego głosu - kto "zasłuży" bardziej tego głos jest ważniejszy.
  Kolejna kwestia to ocena "zasłużenia" każdego obywatela - kto ma jej dokonywać? Czy wszyscy pozostali obywatele, czy jakiś krąg najbliższego otoczenia, czy może jeden centralny przywódca?

  Te problemy mogą sprawiać wrażenie, że jest niemożliwe stworzenie takiego właśnie skomplikowanego systemu gdyż byłby on zbyt skomplikowany i kosztowny. Ale taki właśnie system już jest i ludzie bez problemów stosują go w codziennym życiu - chociaż ciągle budzi on w niektórych ogromne poczucie niesprawiedliwości.
 • @programista 08:31:30
  Sugestie nieuprawnione.
  Chęć uczestnictwa w życiu publicznym - nie ma żadnego przełożenia na wagę głosu i jest wyłączną decyzją samego zainteresowanego.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:07:59
  W takim razie nadal nie wiem jak odpowiada szanowny Pan na własne pytanie:
  "Czy uprawnionymi do głosowania powinni być wszyscy obywatele?"

  Czy odpowiedzią jest "Moim zdaniem – nie. Na prawo głosu obywatel powinien „zasłużyć” (...)"
  czy też "Chęć uczestnictwa w życiu publicznym - (...) jest wyłączną decyzją samego zainteresowanego."
 • @programista 09:37:24
  No to niech Pan zestawi te wskazania razem i wyciągnie wnioski.
  Czy jest potrzeba, aby 80 letni staruszek (już mi niedługo), powinien wypowiadać się na temat np. stosunków z Chinami?
  W tym wieku - co najwyżej o świadczeniach medycznych.
 • Sprawa, czy wszyscy powinni mieć jednakowe prawo wyborcze
  jest sprawą która poniekąd pojawiła się na tych wyborach. Zgodnie z oświadczeniami partii kwestionujących wybory a więc szczególnie PiS duża liczba głosów nieważnych oddana została gdyż obywatele nie potrafili zrozumieć sposobu głosowania. Pytanie, czy obywatel, który nie potrafi oddać głosu, powinien mieć prawo do tego głosu? Śmieszną ciekawostką jest to, że PiS jest przekonany, że to byli ich wyborcy. Stąd słabe wyniki :)
  Mówiąc o różnicowaniu wyborców warto zwrócić się do naszej historii. Była w Polsce próba wprowadzenia takiego prawa, gdy chciano odebrać możliwość głosowania "gołodupcom", czyli szlachcie nie posiadającej ziemi. Na tym wzorcu można by się oprzeć. Prawo do głosu ma obywatel , który sam się zarejestruje, ale także ma dodatnie konto podatkowe, czyli płaci podatki a nie stale wykazuje straty. Z pewnością taka propozycja stała by się celem ataku populistów, że to państwo powinno dać bezrobotnym pracę a nie ich wykluczać, ale czy prawo głosowania powinno być powszechne?
 • @Zawisza Niebieski 11:57:00
  Na tym etapie pozostałbym na obowiązku rejestrowania się.

  Z czasem, z racji dużej ilości głosowań w systemie demokracji bezpośredniej (poprzednia notka), nastąpi naturalny odsiew.
  Potrzeba zainteresowania, zaangażowania i rozeznania. Raz, czy dwa to się będzie robiło, ale później ci niezainteresowani sami odpadną.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930