Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1029 postów 16751 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Fałsze nacjonalizmu Kosiura

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

P. Kosiur tym razem "zebrał się w sobie" i przedstawił swoje poglądy dotyczące nacjonalizmu. Wskażę błędy, a jako inżynier - zrobię to zwięźle.

 Na wstępie; odnośnie Żydów w opracowaniu Staszica. Cały problem, że p. Kosiur nie potrafi rozróżniać idei (judaizmu) od jej głosicieli (Żydów). Moje ujęcie, że nie Żydzi są szkodliwi, a judaizm, gdzie skrajna forma - syjonizm, powinien być zakazany. Czyli zakazane powinny być wszelkie struktury organizacyjne judaizm kultywujące. Pod karą banicji. To było rozwiązanie stosowane - dotyczyło np. Braci Polskich, czyli arian.

Tyle w temacie.
 
A teraz do treści notki.
Bardzo długi wywód tyczący patriotyzmu, nacjonalizmu. Tylko problem pojęciowy określeń.
Jeśli za podstawę bierze się miłość - to najpierw należy określić, czym ta miłość jest. Powtarzanie, że to umiłowanie narodu, kultury itd. niczego nie wyjaśnia, a jest powtarzaniem słów pod którymi różne osoby podkładają różne znaczenie.
Proszę przeczytać stosowny fragment opracowania Kosiura - nic z tego nie wynika.
Brak też podstawowej definicji - określenia, czym jest naród. A wskazywałem pracę prof. Bielenia na ten temat.
 
 Dalsza część to krytyka Kościoła i relacji naród (Polski), a Kościół. Z tego także nic nie wynika poza myleniem pojęć. Raz bowiem odnosi się do katolicyzmu, aby kawałek dalej twierdzić, że kryzys dotyczy religii chrześcijańskiej, by znowu akapit dalej wrócić do krytyki katolicyzmu. Katolicyzm wywodzi się z chrześcijaństwa, ale nie może być z nim utożsamiany z racji sprzeczności z Ewangelią w kilku kluczowych kwestiach (np. hierarchiczność).
Kuriozalne zaś jest zakończenie w którym p. Kosiur odwołuje się do etyki katolickiej jako bazy odbudowy Polski. To kpina ze zdrowego rozsądku czytelnika.
 
P. Kosiur krytykował u mnie odchodzenie od "ortodoksji" prof. Konecznego, a sam go krytykuje za zdanie: Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale” .
U siebie także stwierdziłem, że to zdanie jest wynikiem mentalnych wdrukowań czasu życia prof. Konecznego. Ono w tamtym czasie nawet mogło być uznane za prawdziwe; ewolucja Kościoła przyspieszyła - w XX wieku, gdzie błędy doktryny zaczęły przynosić owoce.
W sumie, a wielokrotnie o tym pisałem, twierdzenie prof. Konecznego o istnieniu Cywilizacji Łacińskiej ma podłoże w postaci próby dopasowania tej idei cywilizacyjnej do roli Kościoła Katolickiego. (Ja twierdzę, że cechy Cywilizacji Łacińskiej ma jedynie Cywilizacja Polska - a sama CŁ nigdy faktycznie nie istniała).

Co na koniec?
Właściwie jedno - że p. Kosiur pod pojęcie nacjonalizm próbuje podstawić ideę cywilizacyjną.
Zainteresowanym sugeruję przeczytać to jego opracowanie pod tym kątem.
Zatem - nie rozumie czym jest cywilizacja, a próbuje epatować niektórymi jej atrybutami. To nie jest spójna wizja i, co najgorsze, jest nierealizowalna, a próby wdrożenia mogą przynieść wielkie szkody.

Czy ten kierunek całkowicie odrzucam?
Nie. Raczej są to błędy młodości. problem, że wiek Kosiura jest taki, że już nie wypracuje rzeczy nowych. Co można radzić? Wnikliwe przestudiowanie idei Cywilizacji Polskiej i dostosowanie swych przemyśleń do zawartych tam idei. Arogancja i braki logicznego myślenia, także zarzucana mi żądza popularności nie sprzyjają rozumieniu. Musiałby się p. Kosiur podporządkować, może nie tyle mnie, co logice idei CP.

I jeszcze jedno. Ograniczenie kierunku zmian  do polskiego nacjonalizmu - deprecjonuje polskość. Polskość to ideą "większa" od judaizmu, o doktrynie Kościoła Katolickiego nie wspominając. Dzieło naszych Przodków to dużo więcej. Właśnie na zasadach CP - można odnowić zasady współżycia w zakresie uniwersalnym. A koncepcja "nacjonalistyczna" nawet nie zapewnia możliwości przyjaznej współpracy z innymi państwami o słowiańskim rodowodzie. Czytelnik wyobraża sobie zderzenie nacjonalizmów - polskiego i ukraińskiego? Czy to dobry kierunek?

I to by było tyle na ten temat. (Oczywiście - należałoby temat rozszerzyć przynajmniej 10 X, aby choć trochę wątpliwych kwestii wyjaśnić i uzasadnić).

KOMENTARZE

 • @rerak 23:12:19
  Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe kontakty - jestem mile zaskoczony tak precyzyjnym komentarzem oddającym istotę rzeczy.
  Bardzo mnie ucieszyło tak dobre rozumienie i rozeznanie tematu.

  Dodam jeden element tyczący CP.
  Otóż CP - nikogo nie traktuje jako wroga z którym należy walczyć. (Proszę zauważyć identyczne przesłanie Ewangelii.)
  Do CP może dołączyć każdy, gdy tylko dojrzeje do stosownego poziomu swiadomości. Ta droga jest otwarta także dla Żydów - i tego nie mogą przeboleć ludzie "ograniczonego ducha" - jak Kosiur.
  Ale wierzę, że jest w stanie nawrócić się.
 • @oleg 09:47:50
  A zdefiniował pojęcie narodu?
  A drugi punkt - czym różni się od podejścia do problemu z punktu widzenia cywilizacyjnego?

  Proszę nie odnosić się do fraz, zwłaszcza wyrwanych z kontekstu.

  PS. Nikogo nie przekonuję do idei CP. Jak ktoś "dorasta" - to sam zauważa braki w innych koncepcjach. U mnie nie musi Pan komentować - zwłaszcza w ten sposób.
 • @rerak 20:12:21
  A jak wszystkie morza i oceany byłyby z cytryńcówki, to wypilibyśmy?

  Hmmm, no chyba nie. Ogórków by zabrakło.
 • @Marx 8888 20:26:40
  O... widzę, że oskoma się pojawiła.
  No, jedno jezioro odstąpię.
 • A kto ....?
  Burakowi zabroni pozostać inżenierem Burakiem , no kto ? :)
 • @rerak 00:26:39
  Niekoniecznie. On raczej z tych, co na kowadło swego siusiaka kładą i młotkiem stukają.

  - Ależ to strasznie boli...
  - Ale jaka przyjemność jak nie trafię.

  A że to prawdziwe świadczy, że ma spłaszczone poczucie humoru. Stąd tak uwaga.
  I druga, że myśli "dolną głową". To i nie ma się co dziwić.
 • Autor
  Sądząc po średniej ocen jest pan nieprzekonywyjący.
  To delikatnie powiedziane .
  Pana próba zdyskredytowania Pana Kosiura została totalnie olana.
  Wniosek : Neon 24.pl wyedukował sobie liczne grono blogerow i komentatorów majacych własne krytyczne zdanie.
  I tak trzymać.
 • @Krzysztof J. Wojtas 06:35:58
  Można wchodzić w nieprzemyślany mezalians z kimś o odmiennym zdaniu , można to robić z braku roztropności bądz obeznania przedmiotu, ale aż tak ? .
  Niech Pan poczyta komentarze "reraka' . Jego celem jest dyskredytacja propolskich blogerów w sposób tragikomiczny, poprzez zarzucanie im prosyjonistycznych działań. Żydowskie odwracanie kota płetwą.
  Pisze Pan dobre, wnikliwe artykuly o emancypacji kobiet.
  Może na okres letniej kanikuły letniej na tym temascie poprzestać.

  Wypowiedż na temat komentatora "kowala" żałosna .
  Ach te upały .
 • @ZBYSZEK49 16:32:25
  Czytałem Pana komentarze na mój temat u Kosiura; proszę więcej u mnie nie komentować. Są granice przyzwoitości, których nie należy przekraczać.
  A Pan nie ma zdolności honorowej.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031