Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1033 posty 16800 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Państwo wyznaniowe, czy państwo wartości religijnych?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pojawiło sie kilka notek dotyczących tematu. Wydaje się, że z racji prezentowanej Polskiej Idei Cywilizacyjnej - także należy zaprezentować pogląd w tej kwestii.

 

Czym zatem różni się państwo wyznaniowe od państwa opartego na wartościach religijnych?
Moim zdaniem tym, że wykładnie kwestii etycznych w państwie wyznaniowym daje struktura religijna panującego wyznania. 
Struktury państwowe są obowiązane dostosować regulacje prawne do tych wykładni.
 
Państwo oparte na wartościach religijnych - tu sytuacja jest odwrotna. Celem państwa jest kształtowanie zasad współżycia w oparciu o przyjęte wartości (można przyjąć, chociaż nie jest to źródłowe, a jedynie wynika z zaszłości historycznych), gdzie wartości te są wskazane religijnie (przez np. Objawienie).
Jednak do interpretacji  w dostosowaniu do bieżących okoliczności upoważnione jest państwo, a nie władze religijne.
To struktura religijna jest odpowiedzialna za tworzenie takiej wykładni, aby  było to akceptowalne przez społeczeństwo, gdzie nie wszyscy są tytanami intelektu, a potrzebują jasnych wykładni postępowania, a gdzie odwołanie do Stwórcy stanowi czynnik decydujący.
 
Proszę zauważyć, że w przedstawionym stanowisku rolę równą religii stanowią media - także kształtujące postawy etyczne w społeczeństwie.
 
Jeśli zatem rozważamy kwestie roli Kościoła Katolickiego w Polsce - to należy zastanowić się, czy interpretacje etyczne hierarchów są zgodne z wartościami na jakich kształtowane (lub raczej chcemy, aby były kształtowane) są regulacje prawno-etyczne państwa.
W Przypadku Kościoła Katolickiego koniecznym jest sprawdzenie zgodności z nauczaniem Chrystusa zawartym w Ewangeliach.
W przypadku państwa - czy regulacje tworzone są w zgodzie z wartościami jakie leżą u podstaw kształtu Rzeczypospolitej.
 
Oczywiście, jeśli odwołujemy się do wartości chrześcijańskich wskazanych nauką Chrystusa to otwartym jest pytanie, czy Kościół Katolicki jest tu jedynym interpretatorem form etycznych? Mogą być wątpliwości, gdyż są w Polsce inne wyznania chrześcijańskie.
 
Jednak całe rozważania są bezprzedmiotowe, jeśli  za podstawę państwowości przyjmuje się wielokulturowość.
 
W takim wypadku podstawą  regulacji społecznych jest pozytywizm prawny. Żadnych wartości bazowych.
 
Czyli - "róbta, co chceta". Byle władzy nie podpaść.

KOMENTARZE

 • Autor
  /W Przypadku Kościoła Katolickiego koniecznym jest sprawdzenie zgodności z nauczaniem Chrystusa zawartym w Ewangeliach. /

  Tej próby KK może nie przetrzymać
  Pozdrawiam
 • @roux 12:51:28
  Zauważyłem, że "mohery" nigdy nie podejmują dyskusji w sprawach istotnych. Ale napadać na bezbronnych - o są do tego bardzo skorzy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:08:09
  ja też to zauważam :)
 • @
  Tu nie ma co debatować, państwo oparte na wartościach religijnych
  powinno być celem każdego obywatela.
  Państwo wyznaniowe dla jednych jest jedyną drogą. Dla innych obywateli jest jednak uciskiem i utratą praw wolności wyznania. Tak jak w pierwszym rozwiązaniu możliwe jest przyswojenie przez obywateli praw tylko "dobrych" i według ich logiki słusznych, tak w drugim wypadku jesteśmy skazani na cały pakiet praw dobrych jak i złych.
 • @Stara Baba 14:59:09
  To "religijnych" w zasadzie powinno być w cudzysłowie. Zaznaczyłem też sprawę w tekście.
  "Religijne" w tym sensie, że dobrze jest, aby ta część społeczeństwa, która nie chce zagłębiać się w dywagacje filozoficzne, miała przekonanie, że prawa tworzone są zgodne z prawami Stwórcy.

  Fakt, że one takie powinny być!!!

  Czy będą dobre i złe prawa?
  To nie tak. Powinny być same dobre, a ich zmiana powinna być dokonywana w wyniku dostosowań do zmieniających się okoliczności. Niekoniecznie zewnętrznych, ale w dostosowaniu do okoliczności takich, jak klimatyczne itp.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:56:09
  Czyli państwo oparte na wartościach religijnych które są przez społeczeństwo przyswajane a nie wyznaniowe które "hierarchia" z góry narzuca swoje prawa.
 • @Stara Baba 16:01:34
  Dokładnie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930