Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1029 postów 16749 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Słowo o Intronizacji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przewija się kwestia Intronizacji. Ostatnio "katolicy" za namową Kościoła są jej przeciwni.Spójrzmy na to inaczej.

Opowiadam się jednoznacznie za Intronizacją Chrystusa na Króla Polski, co wobec innych moich poglądów bywa uważane za niespójne.

Jak zatem to widzę?

Otóż podstawą jest mój stosunek do Chrystusa; zostawiam na boku sprawę Jego bóstwa, a zajmuję się kwestią głoszonej nauki.
Efektem jest traktowanie Chrystusa jako wielkiego filozofa, który obejmuje swą myślą zawiłości tego świata i tworząc spójne podstawy rozumienia rzeczywistości.
 
Czy On tę rzeczywistość kształtuje? NIE.
Przecież są Jego słowa:"nie przyszedłem stanowić prawo, ale je wypełniać".
To jest jednoznacznie sprzeczne ze stanowiskiem Kościoła Katolickiego, który "nadał" Chrystusowi status Króla Wszechświata. (Chrystus Pantokrator).
 
Czy w tej sytuacji można intronizować Chrystusa na Króla Polski?
 
Można, ale w innym odniesieniu.
Przede wszystkim - Cywilizacja Słowiańska nie opiera się na Ewangelii, a przeciwnie - nauka Chrystusa jest oparta na ideach słowiańskich.
Chrystus chciał zaszczepić te idee pośród Żydów - ze skutkiem wiadomym.
 
Obecnie sytuacja jest krytyczna. Idea Cywilizacji Słowiańskiej (Polskiej) praktycznie zanikła. Bardzo mało jest ludzi, którzy ją rozumieją i czują. Dla łatwiejszego odtworzenia - warto skorzystać z Ewangelii , nauki wynikającej z CS(P), a zawierającej jej jądro.
 
W tym sensie Chrystus może być patronem odbudowy tej idei współżycia.

Z kolei. Nawet najzagorzalsi wrogowie KRK w Polsce nie mogą zaprzeczyć głębokiego zakorzenienia Kościoła i kwestii z tym powiązanych. Zatem łatwiej będzie o społeczne zaufanie przy odbudowie poprzez odwołanie do Chrystusa jako twórcy, strażnika i nośnika tej idei. Jednocześnie odcina to wpływy KRK od ingerencji, gdyż nawet tak zjudaizowany Kościół nie może zaprzeczyć podstawie swego istnienia, czyli Chrystusowi.
 
Jak widać proces Intronizacji nie może mieć charakteru religijnego, a "cywilny".
 
Wszystkich antagonistów proszę o głębokie zastanowienie.
 

PS. Braun chce intronizacji Chrystusa, ale w duchu hierarchicznego monarchizmu. To sprzeczne ujęcie z tu przedstawionym. Stąd Brauna uważam za manipulatora. 

KOMENTARZE

 • Nie jestem przeciwnikiem , jestem zakłopotany tym, że nie rozumiem , o co konkretenie walczą zwolennicy intronizacji...
  Czy nie wystarcza wyznawcom -wielbicielom Jezusa Chrystusa uznawanie
  Go za BOGA ? Potrzebują jeszcze funkcji króla ?
  Uważałem, że godność bycia BOGIEM jest nieskonczenie wyższa niż bycie królem.
  Intronizacja , której przecież nikt nie zabrania, na króla jest pomniejszaniem pozycji Jezusa Chrystusa....

  Tak na marginesie , co stoi na przeszkodzie "intronizacji"?
 • Prywatna wizja publiczna misja ????
  """...Jest ratunek dla Polski, jeśli Mnie uzna za swego Króla i Boga w zupełności przez Intronizację, nie tylko w poszczególnych częściach kraju, ale w całym państwie z rządem na czele…"""( wizja Rozali Celakówny)

  (...)To żądanie Pana Jezusa, by Aktu Intronizacji w imieniu naszego Narodu dokonały razem i jednomyślnie władze kościelne (episkopat) i władze świeckie (prezydent z parlamentem i rządem), stanowi istotę posłannictwa Rozalii i w dziejach chrześcijaństwa jest absolutną nowością.(...)

  Czyli jednak chodzi o podobne akcje jak lwowskie śluby króla Jana Kazimierza, jasnogórskie prymasa Wyszyńskiego lub wędrówka obrazu matki Boskiej Częstochowskiej....
 • Jak i w co ja wierzą to moja prywatna sprawa !
  Ale jaka to Idea ?
  TU i Teraz są potrzebne ziemskie rozwiązania, być albo nie być Polski,
  dajecie państwo oręż "niewiernym", NIE Macie żadnego pomysłu na Polskę !
 • @provincjał 12:13:16
  Oczywiście że pewne rzeczy, jeśli są wprowadzone zgodnie z zasadami demokracji, nie mogą być kwestionowane. I powinny także zgodnie z regułami demokracji być zmieniane.

  I wcale nie chodzi tu o samą Intronizację. Chodzi o wdrażanie wszystkich "drażliwe światopoglądowo" kwestii (religia, aborcja, refundowanie antykoncepcji itd.). Większość musi decydować, i tyle. A najlepiej, gdyby decydowała przez w miarę kumatych przedstawicieli, a nie zideologizowanych mniejszościowych wrogów Kościoła. Dlatego tak ważne jest, by w Sejmie reprezentacja oddawała wolę narodu.

  Bo inaczej będą utrzymywać się wiecznie rządy politpoprawności i sztuczne poczucie, że naród wciąż nie jest suwerenem.

  Jeśli zgodnie z regułami demokracji wprowadzona zostanie religia w szkołach - nikt nie może się powoływać na to, że jego prawa są gwałcone (byle nie tylnymi drzwiami, jak to było).

  A od katolików zależy i w ich długofalowym interesie leży, by stworzyć takie komfortowe warunki dla nieuczęszczającej na katechezę mniejszości, by nie czuli się jako mniejszość poszkodowani (religia na ostatniej lekcji, zamienne lekcje etyki w tym czasie czy darmowa świetlica / jeszcze lepiej: sala gimnastyczna, basen), jednoznaczne ustalenie kompetencji (kto ustala, jaki podręcznik obowiązuje, bo często szkoła zaleca kupowanie uni-zestawów, a ksiądz i tak wdraża to, co tylko w jego sklepiku i nigdzie indziej jest oferowane, nie czując się podległym wytycznym dyrekcji).

  Bo dotychczas to z tym bywało różnie.
 • @provincjał 12:13:16
  Potrafi sobie Pan wyobrazić, że w państwach arabskich ktoś zakazuje śpiewu muezina???

  Turcja jako najwyżej stojące w rozwoju światopoglądowym i materialnym (pomijaj szejków) państwo arabskie jednocześnie strzeże tradycji muzułmańskiej i świeckości państwa. I to chyba dobra wskazówka także dla Polski.
 • ------ już pieką 2 pieczenie na słowiańskim ogniu
  http://fakty.interia.pl/raporty/raport-imigranci-z-afryki/informacje/news-polska-rada-chrzescijan-i-zydow-musimy-byc-odpowiedzialni-za,nId,1886216
 • @AUTOR
  Łaskawy Panie, ze słowiańskimi ideałami Chrystusa, to coś mi tu nie hallo.
  Po śmierci króla Bolesława Chrobrego, władzę w Polsce obiął Mieszko II. Za jego panowania nastąpił bunt przeciw chrześcijaństwu. Na czele buntu stanął Bezpryn apostata - brat Mieszka II . Niszczono kościoły, zabijano duchownych chrześcijańskich, a przywracano kulty pogański i pogańskie idee, różne od Chrystusowych, które na ziemie polskie przyniósł św, Wojciech.
  Dopiero Kazimierz Odnowiciel przywrócił idee Chrystusowe - jak Pan to nazywa :)

  A tak swoją drogą, to jakie Pan ma dowody, na potwierdzenie swojej tezy, mówiąc, jakoby słowianie wysłali wędrownego filozofa Jeszuę do Izraela celem ewangelizacji żydów?
 • @Jan Szczepanik 13:18:38
  Bunt po śmierci Chrobrego (jednego z najgorszych władców Polski), odnosił się do katolicyzmu - czyli Kościoła Rzymskiego. Masław wrócił do religii przodków, czyli chrześcijaństwa zaszczepionego przez Cyryla i Metodego.

  A drugie. To nie Słowianie "wysłali" tylko Chrystus korzystał z tych samych wzorców odnośnie kształtowania relacji społecznych.
  Dla Pana Dobrą Nowiną jest to, że będzie się Pan smażył w piekle przez wieczność?
  Gratuluję.
 • @Zbigniew Jacniacki 10:30:18
  Widzę, że nawet Pan nie rozumie.

  Król w Polsce to nie autokrata z nadania KRK, a strażnik praw Rzeczypospolitej. Wzór do naśladowania.
  Intronizacja to symbol i wskazanie zasad na jakich mają być realizowane relacje społeczne.

  Największym wrogiem Intronizacji jest Kościół Katolicki gdyż pozbawiony zostaje prawa wypowiadania się " w imieniu Boga".

  Naprawdę Pan nie rozumie?

  Wniosek: powodem tego stanu jest pańska abstynencja. Wyraźnie.
 • @ireneusz 10:38:13
  Prostak Pan jesteś z takimi uwagami.
 • @Zbigniew Jacniacki 10:38:55
  I niech Pan zauważy - jest wyraźna różnica w przesłaniu Celakówny i "rozwinięcia" przekazu.
  Intronizacja powinna być w trybie "cywilnym", bez udziału KRK (Episkopatu). Nic KRK do tego, kogo Polacy sobie na króla wybierają.
 • @provincjał 12:13:16
  Owszem potrzebne są "ziemskie rozwiązania", ale w duchu idei, której najlepszym orędownikiem jest Chrystus. Najlepiej rozumianym w społecznym odczuciu.
 • @
  Ostatnio napisalem:
  "Prawie każdy człowiek na Ziemi związany z tematem wie, wierzy lub ulega sugestiom ze Jezus był Żydem. Jeszcze tego by Polsce brakowało aby sami Polacy za swojego przewodnika i Króla obrali Żyda. Wtedy właśnie jako Naród wpadli byśmy w prawdziwa pułapkę, pułapkę Polin a "ajwahy" jak do siebie napływali by do nas stadami."
  "Nie ważne co ty myślisz, ważne co większość myśli z wrogami włącznie.
  Nawet jeżeli byś miał racje, w przypadku Polski jako kraju twoja wiedza nie ma tu znaczenia, liczy się fakt iż większość na świecie myśli ze Jezus jest Żydem. Ukoronujemy Jezusa cały świat odpowie Żyd jest Królem Polski!"

  Panowie, my Polacy, z powodu naszej natury, nie możemy sobie poradzić ze sprawami tak oczywistymi jak druga wojna światowa.
  Zaczęto nas szkalować i posądzać jako winnych jej rozpoczęcia. Duży procent opinii publicznej świata zaczyna wierzyć iż to my a nie Niemcy jesteśmy zbrodniarzami bo to właśnie dzięki współczesnej żydowsko-niemieckiej propagandzie to my podczas wojny mordowaliśmy Żydów. Czy naprawdę nie rozumiecie co stanie się z Polska gdy na Króla Polski obierzemy sobie, jak to zdecydowana większość na Ziemi myśli, Żyda??? Żydzi rozgniotą i rozdziobią nas jak robaka!
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:27:13...jest wyraźna różnica w przesłaniu Celakówny i "rozwinięcia" przekazu....
  Niestety , potrzebne jest zatem inne słowo, aby uniknąć nieporozumień.

  W nawiązaniu do Pańskiej wersji"intronizacji" cywilnej, ponownie proszę o wyjaśnienie, co przeszkadza na jej symboliczne dokonanie?

  Proszę zwrócić uwagę, ze Chrystus funkcjonuje w świadomości naszych rodaków wyłącznie dzięki aktywności Watykanu.
  Napisałeś(...)bez udziału KRK (Episkopatu)(...) ,
  Ja dodam , ze bez KRK nie ma w Polsce Jezusa Chrystusa( pol. "Jahwe jest zbawieniem""pomazany olejem")

  Kogo chcesz intronizować ?
  Symbol Twoich przemyśleń, czy główną postać z doktryny watykańskiej?
 • proszę o wyjaśnienie
  Panie Wojtas, może mnie Pan oświeci! Obecny
  stan prawno-religijny w Polsce jest taki, że królową Polski jest Maryja, matka Jezusa. Jest też Maryja patronką niezliczonej ilości miast: jest matka Boska Częstochowska, Kutnowska, Piotrkowska, Pcimska, Gilewska, itd, itd.
  Proszę mi odpowiedzieć na takie pytanie: jeśli na króla Polski zostanie "intronizowany" Jezus Chrystus, to na czym będzie polegał postęp duchowy w naszej nieszczęśliwej ojczyźnie? Z jakiego powodu król Polski (Jezus Chrystus) będzie lepszy od królowej Polski? (swojej matki).
  Proszę mnie oświecić!
 • @anthony1 17:48:07
  Żeby wyjaśnić - najpierw musi Pan określić , co rozumie pod pojęciem "król".
  Jak dyskutować, gdy nie wiadomo o czym...
 • @Zbigniew Jacniacki 17:38:10
  Największa przeszkoda to KRK!!!
  To wróg idei współżycia głoszonej przez Chrystusa, a tożsamej z tą występującą w Cywilizacji Polskiej.

  Konieczne jest oddzielenie w świadomości Polaków pojęć Ewangelia i nauka Kościoła.
  Chrystus nie jest główna postacią doktryny watykańskiej. To szyld za którym chowa się zasady sprzeczne z Jego nauką.
 • @Stara Baba 17:17:19
  Dlaczego dla Pana Żydzi są tacy ważni?
  Są dla Pana mądrzy, święci i "starsi"?
  Dla mnie są takimi samymi ludźmi jak inni. Może tym, że są głupsi, mniej samodzielni w decyzjach. Taki motłoch kierowany przez rabinów.
  Czy to jest powód, aby gdy pojawił się między nimi ktoś wielki duchem odmawiać mu tej wielkości?
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:01:13
  Tu się zgadzam.
  Zgoda na dogmat nieomylności wyklucza wszelką ideę współżycia i dialog.
  A jeśli już, to tylko z pozycji kogoś spoza KRK.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:56:42
  Panie Wojtas, ucieka Pan od udzielenia odpowiedzi. A więc jeszcze raz:
  jeśli na króla Polski zostanie "intronizowany" Jezus Chrystus, to na czym będzie polegał postęp duchowy w naszej nieszczęśliwej ojczyźnie? Z jakiego powodu król Polski (Jezus Chrystus) będzie lepszy od obecnej królowej Polski, Maryi? (swojej matki).
  A co rozumiem pod pojęciem król? W odniesieniu do króla Polski Jezusa Chrystusa (czy królowej Polski- Maryi)to samo co Pan: duchowe przywództwo!
  Oczekuję odpowiedzi i proszę mnie nie zbywać byle czym!
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:05:09
  Nie, proszę Pana. To Polska jest dla mnie ważna. Dla mnie Żydów
  może nie być. Ani mnie ziębią ani grzeją. Rozejrzy się Pan po stronach Neonu, innych polskich lub zagranicznych mediach. Jedna trzecia postów jest o żydach lub związana z Żydami. Czy chcemy czy nie jest to siła niezaprzeczalna i tak należy ja traktować. Spuszczając ich z oczu i wystawiając się na postrzał sami sobie zrobimy krzywdę. Od ich wpływów należy się bronic za wszelka cenę. (nie popadając w schizofrenie oczywiście).
  Pan się pyta o Żydów którzy "są takimi samymi ludźmi jak inni". Ja przestrzegam przed innymi, z którymi Pan nie ma na bieżąco nic do czynienia.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:01:13....To wróg idei współżycia głoszonej przez Chrystusa...
  Wybacz, ale duża część Polaków, w tym ja, idee ewangeliczne zna
  z przekazu KRK.
  Oczywiście część Rodaków zna z przekazu Cerkiewnego lub protestanckiego.
  A Ty?

  Słowo "intronizacja Jezusa Chrystusa" jest hasłem zwolenników panny Rozalii. Moim zdaniem inny termin na "intronizację" cywilną, pozwoliłby uniknąć dyskusji typu " co autor miał na mysli".

  Pozdrawiam....
 • @anthony1 18:23:42
  W zasadzie to sam Pan sobie odpowiedział wskazując na postęp duchowy jako kierunek rozwojowy.
  Jest to ewidentna sprzeczność z obecnym celem systemowym, czyli żądzą użycia (w różnej postaci).

  Natomiast, aby zmienić losy Polski trzeba rzeczywiście na nowo określić cel cywilizacyjny, co wiąże się ze zmianą systemową. Symbolem tego może być Chrystus.
  Nie dlatego, że musi, ale dlatego, że jest najlepiej rozpoznawalny i może być utożsamiony z kierunkiem zmian - oczywistym także dla ludzi prostych (nie prostaków).
 • @Stara Baba 18:49:46
  My mamy budować swoje relacje bez oglądania się na kogokolwiek, a już na pewno nie na Żydów.
  Nie traćmy energii na walkę z nimi. Nie są tego warci.

  Tylko jedno. Trzeba zmiany systemowej, gdzie inne wartości niż pieniądz będą określały relacje międzyludzkie.
  Póki pieniądz jest najważniejszy - póty Żydzi będą mieli władzę. A oni nawet do czyszczenia butów nie bardzo się będą nadawać. Przecież oni nic nie umieją poza kiwaniem nad księgami fiskalnymi.
 • @Zbigniew Jacniacki 18:50:48
  Cóż. Nie jest to moim celem i nie chcę takiej roli pełnić, ale zamiast Ewangelii - można brać pod uwagę przekaz zawarty w książce"Systemy filozoficzne a polskość".
  To szersze ujęcie, a przy tym bardziej zwięzłe.
  Szersze - bo choćby szerzej traktuje kwestię "bliźniego".

  Jeśli zaczniesz patrzeć na te pisma jako zawierające przekaz idei cywilizacyjnej - filozoficznej, to wszystko stanie się oczywiste.
  Zważ, że w tej idei brak jest wskazań wroga, którego należy zwalczać. Ani KRK, ani Żydzi, czy Chińczycy - nie są wrogami. Są odrębnymi bytami społecznymi.
  My mamy budować swój byt, a oni niech kształtują swój. Ale nie szukamy wśród tych innych sojuszników i współpracowników. Jesteśmy PEŁNIĄ. Do swego grona chętnie przyjmiemy wszystkich, którzy akceptują tę ideę. Ale to musi być ich własny wybór. Nikogo nie namawiamy i przekonujemy. Ale PRZEDSTAWIAMY własne idee.

  To wszystko.
  I wcale nie obliguje to nas do "nadstawiania drugiego policzka". Jak ktoś miesza u nas - możemy użyć stosownych środków. I choćby to różni CP od manipulacji doktrynalnej KRK.

  Rozalia Celakówna przekazała to, co miała do przekazania. Jak zauważyłeś - dotyczyło to władz państwowych.
  A w idei CP - jest podane: " cywilizacje kreują religie, nigdy odwrotnie".
  I takie winny być relacje Cywilizacji Polskiej z religią.
  Czy to jest teraz jasne?

  Pozdr.
 • I po dywagacjach
  Wszystkim Szanownym Dyskutantom Osoba o ktorej najwiecej sie mowi, a najmniej bierze jej opinie pod uwage odpowiedzialaby:Krolestwo moje nie jest z tego swiata.
 • @Herkules 01:59:17
  Pytanie jak rozumiećtę odpowiedź- w tamtej konkretnej sytuacji?

  Czy w odniesieniu do "świata rzymskiego", czy ograniczyć go do żydowskiej enklawy?
  A może jest to ogólne przesłanie? Z kontekstu sytuacyjnego, to ostatnie raczej nie wynika. Stąd pewne niejasności. Natomiast to, co napisałem - jest szerszym ujęciem i określa warunki uniwersalności.
 • @LoneStar1776 06:02:02
  CP to cywilizacja oparta o odrębny system wartości niż narodowy socjalizm do którego dąży ND.
  Fakt, że wiele jest elementów wspólnych. Trzeba umieć rozróżniać.
  Dlatego dzieło twórców Rzeczypospolitej jest tak wielkie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031