Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1033 posty 16800 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Idea Cywilizacji Polskiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mój zaciekły antagonista, insynuator i zakłamany fałszerz posługujący się, nie mając po temu uprawnień, nickiem „Rzeczpospolita” – Dariusz Kosiur, dał wyraz swej obsesji związanej z brakiem rozumienia idei Cywilizacji Polskiej.

 
 
Sprawa może nie jest warta uwagi, ale aby nie pogłębiać niewiedzy – spróbuję w krótkich, żołnierskich słowach wyjaśnić podstawy na jakich kształtuję swoje poglądy.
Otóż bazuję na pracach prof. Konecznego, gdzie najważniejszym stwierdzeniem jest to, że tworzenie się relacji  społecznych, czyli budowanie społeczeństw opiera się na wartościach.
Prof. Koneczny ustalił je sobie arbitralnie jako prawda, dobro, piękno, dobrobyt i zdrowie. Na tej podstawie określił szereg odmiennych struktur, które nazwał cywilizacjami.
 
I tutaj „nasze drogi” się rozeszły, gdyż po zastanowieniu stwierdziłem, że jedna z tych wartości – dobro – jest żydowskim wtrętem, a po odrzuceniu tego, jako wartości podstawowej okazało się, że podziały cywilizacyjne wyglądają inaczej.
W basenach Morza Śródziemnego i Czarnego,  gdzie rodziły się nasze stosunki społeczne, powstało szereg kultur, ale w zasadzie występują tylko 2 odmienności cywilizacyjne: żydowska i słowiańska. Z tym, że jedynie w Polsce powstało państwo – Rzeczpospolita, w której jednoznacznie fundament był oparty na odmiennym żydowskiemu zestawie wartości.
W tym sensie jest celowym używać określenia Cywilizacja Polska.

Czym oba ujęcia się różnią?
Tym, że Podstawą Cywilizacji Polskiej jest przekonanie, że wszyscy jesteśmy „dziećmi jednego Stwórcy” i dotyczy to wszystkich, a także reszty stworzenia włączając w to świat ożywiony i nieożywiony – faunę, florę, ale też całe otoczenie. Wszystko to ma ze sobą współżyć dając możliwość rozwoju zgodnie z racją danego bytu, czyli zamierzeniem Stwórcy.

Doktryna judaizmu oparta jest o system hierarchiczny, rzekomo ustalony przez Stwórcę, gdzie najwyższą formą rozwojową jest człowiek, a miedzy ludźmi – naród żydowski, którego celem jest panowanie nad światem – i pozostałymi ludźmi, co oczywiste.

W zasadzie – to podstawowe różnice i wszystko z nich wynika.
Jeśli więc odrzucam wpływy KRK – to na tej właśnie zasadzie, że KRK w głoszonych poglądach zbliża się coraz bardziej do doktryny żydowskiej.

  Należy zaznaczyć, że nauka Chrystusa nie jest kontynuacją w innej formie judaizmu, a jest całkowicie mu przeciwna. Jest zaś tożsama ze słowiańskimi zasadami współżycia. Nie rozpatruję u siebie pochodzenia tej nauki – chociaż kontakt ideowy jest wyraźny, co opisałem w książce „Systemy filozoficzne a polskość”. Nie jest to nauka nowa, a raczej odwołująca się do pierwotnie ustanowionego Prawa. Na pewno nie żydowskiego.

Intronizacja.
Czy doktryna katolicka jest zgodna z nauczaniem Chrystusa, czy też nie, to nie zmienia faktu, że katolicyzm jest głęboko zakorzeniony w Polsce. Jedynym sposobem neutralizacji wpływu KRK jest bezpośrednie odwołanie do Jego nauki, bez pośrednictwa KRK. Tu zaś najbardziej jednoznaczną formą jest Intronizacja . Jako symbol do którego każdy bezpośrednio może się odwołać.
 
Problem narodowy.
Dmowski i poprzednicy – starał się oprzeć ideą na przekonaniu, że to naród polski jest nośnikiem wartości cywilizacyjnych. Jednocześnie zakładał pozostanie Polski w obrębie wpływów Kościoła Katolickiego. Na tym bazuje ND.
Tymczasem – KRK odszedł od pierwotnej nauki Chrystusa, choćby poprzez uznanie własności w formie żydowskiej. To ma jednoznaczny wyraz w stanowisku ND względem własności. ND przed wojną broniła wielkich posiadaczy. Do czego prowadzi takie stanowisko w skali świata – można obserwować to w postaci korporacji międzynarodowych.
Tak więc KRK nie może być „nadzorcą” polskości, ale też są problemy z narodem. O ile w czasach Dmowskiego, a więc te 100 lat temu, polskość manifestowała się wyraźnie, to obecnie nie jest to już tak oczywiste. Zlikwidowano klasę (ziemiaństwo), które było nosicielem tych zasad. Obecnie trudno jest nawet o jednoznaczną definicję narodu, co np. pokazał prof.. Bieleń w opracowaniu „O pułapkach charakteru narodowego”.
Doktryna ND bazuje na przekonaniu o wyższości Narodu Polskiego. To zaś jest prostą drogą do powolnego ulegania doktrynie żydowskiej. Jeśli bowiem przed wojną nie dochodziło do zbyt wielkiej ilości przejawów  o charakterze szowinistycznym – to można twierdzić, że nie katolicyzm był tego powodem, a głęboko zakorzenione w społeczeństwie wartości słowiańskie – które wpajane były przez wieki w czasie istnienia Rzeczypospolitej.
 
Kończąc. Stawiany mi zarzut, że dążę do utworzenia Judeopolonii jest tak absurdalny, że trudno mi nawet z nim polemizować. Świadczy o albo podłej insynuacji inkryminowanego D. Kosiura, albo potwierdza moje określenie ND, co wobec braku rozumienia idei CP jest tego wyraźnym dowodem.

KOMENTARZE

 • Autor
  „Jedynym sposobem neutralizacji wpływu KRK jest bezpośrednie odwołanie do Jego nauki, bez pośrednictwa KRK. Tu zaś najbardziej jednoznaczną formą jest Intronizacja . Jako symbol do którego każdy bezpośrednio może się odwołać”
  Panie Wojtas tego się nie da zrobić! To jest niemożliwe ! ( Pan chce wyeliminować KRK w Polsce i zastąpić go jakąś sektą ) . Panie Wojtas co pan chce dać wierzącym katolikom jak ja? Świadków Wojtasa?
  Jestem prostym człowiekiem i wie Pan co? Największymi dla mnie wartościami są : rodzina, Polska i święta wiara katolicka. Nieszczęściem moim byłoby gdybym coś z tego stracił.
  Pozdrawiam
 • @Autor
  8-)))))))
 • @Zorion 19:16:59
  Myślałem, że dla normalnie myślącego ważne jest to o czym nauczał Chrystus.
  Skoro Pan woli wskazania np. ks. Czajkowskiego, albo ks. Bpa Pieronka - to Pana sprawa. ja jednak chce się odseparować od takich "katolików".
 • @Zorion 19:16:59
  --- odpowiedz dobry człowieku mnie obligatoryjnej katoliczce - co ? jest świętego w katolicyzmie ?
  Żyję długo ale nigdy nie mogłam znalezć DOBRA które przyniósł katolicyzm zwykłym ludziom , Polakom. Na czym polega ta świętość ?. Bądz tak dobry Polaku ,katoliku i opowiedz Polce , katoliczce. Jak to się stało ,że Ty widzisz tą świętość a ja nie .
 • @ninanonimowa 21:24:35
  Nie! Nie odpowiem na Twoje pytanie, dlatego że prowokujesz.
  Tylko tyle mam dla Ciebie:
  Człowiek bez picia może przeżyć kilka dni, bez pokarmu miesiąc, potem ciało umiera.
  A co z duszą ? Karmisz swoją duszę ?
 • @Zorion 22:00:57
  --- hmm.. spróbuj chociaż uczciwie odpowiedzieć mi w swoich myślach.
 • @ninanonimowa 22:58:43
  A jesli za te wiarę zgnął np. Twój dziad , to jest to powód , by i dla Ciebie była świętością ?
  (wiecej jakoś nie przychodzi mi do głowy , ale może to wystarczy)
 • @Zorion 22:00:57
  Jest wiele miejsc, gdzie można karmić duszę. KRK w obecnej formie jest barem bardzo szybkiej obsługi.
  Czy intronizacja Chrystusa jest dobrym pomysłem?
  Z jednej strony tak, ponieważ dałaby silny ośrodek świadomości zbiorowej.
  Totem, zwany też Egregorem.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Egregore
  Niestety, pozostaje jedynie pytanie, jak duża liczba współczesnych Polaków byłaby skłonna się z takim totemem utożsamiać.
  Sprawa jest dyskusyjna, a ilość opinii negatywnych, które stanowią dużą część nawet na tym portalu, raczej nie skłania ku takiemu rozwiązaniu.
  Zamiast łączyć, ta kwestia podzieliłaby Polaków.
  Może kiedyś, na razie nie ma na to szans.
 • @Zorion 19:16:59
  //Jestem prostym człowiekiem i wie Pan co? Największymi dla mnie wartościami są : rodzina, Polska i święta wiara katolicka. Nieszczęściem moim byłoby gdybym coś z tego stracił.
  Pozdrawiam//

  POZDRAWIAM CIĘ ZORION- tak trzymaj ! Helena.
 • @Zorion 19:16:59
  "Największymi dla mnie wartościami są : rodzina, Polska i święta wiara katolicka."

  Ktoś tu mówił/pisał o jakiejś stracie?

  Dla mnie Intronizacja jest wzmocnieniem wiary, a nie jej eliminowaniem. Warunki do wyznawania wiary to też osiągnięcie cywilizacyjne, a nie przeszkoda.

  Niech blask Najjaśniejszej bije wszelkim narodom.
 • @ninanonimowa 21:24:35
  "Żyję długo ale nigdy nie mogłam znalezć DOBRA które przyniósł katolicyzm zwykłym ludziom , Polakom."

  Coś mi się zdaje, że bez katolicyzmu nie byłoby Grunwaldu, Odsieczy Wiedeńskiej i Cudu nad Wisłą. Katolicyzm oparty na Ewangelii to był fundament moralny do zbudowania wielkości Rzeczypospolitej. To, jakie mamy teraz problemy ( o których Pani ze wszech miar słusznie pisze) to efekt odejścia od zasad Ewangelii przez rządzących i przez naród ogłupiony mutacją - niestety - ... komunizmu.

  Serdeczności
 • @Jasiek 00:05:04
  No tak, rzeczywiście bez katolicyzmu nie byłoby Grunwaldu.
  Bo nie byłoby zakonu krzyżackiego i chorągwi papieskiej w ich obozie.

  Odsiecz Wiedeńska - cóż, nie ma się z czego cieszyć, to nie był nasz interes, a przeciwnie.

  Cud nad Wisłą. Trudno jednoznacznie to stwierdzić. Pytanie w jakim zakresie jest to wynik propagandy ND prowadzonej celem umniejszenia zasług Piłsudskiego.
  Niemniej - w tym wypadku Maryjna symbolika odegrała rolę konsolidującą.
  Myślę, że podobną rolę może odegrać Intronizacja.

  Tyle, że trzeba czekać na podobną sytuację, a nie wiem, czy warto się do tego spieszyć. Niemniej podtrzymuję - w tak trudnych warunkach to będzie symbol odmiany.
 • Srutututu pęczek drutu
  "Otóż bazuję na pracach prof. Konecznego, gdzie najważniejszym stwierdzeniem jest to, że tworzenie się relacji społecznych, czyli budowanie społeczeństw opiera się na wartościach.
  Prof. Koneczny ustalił je sobie arbitralnie jako prawda, dobro, piękno, dobrobyt i zdrowie. Na tej podstawie określił szereg odmiennych struktur, które nazwał cywilizacjami. "

  Proszę w takim razie wytłumaczyć, na jakiej z wyżej wymienionych wartości Konecznego (cytaty?) opierają się pańskie twierdzenia:

  "Obecna postawa ratowania każdego życia bez wskazanych warunków wstępnych jest nieetyczna. To droga do degeneracji społeczeństwa."

  "Jestem za przymusową aborcją płodów uszkodzonych."

  "Jednak takie związki nie powinny mieć prawa do prokreacji."

  A dalej się dowiadujemy, że
  "w Sumerze istniał instytucja „kobiet leżących odłogiem”, czyli tych, które były wyłączone z obowiązku wyjścia za mąż i rodzenia dzieci. Zazwyczaj tworzone były zgromadzenia przyświątynne, gdzie kobiety żyły we wspólnocie o dużym zakresie swobód. Za wyjątkiem prawa do posiadania dzieci. Restrykcje były drastyczne – śmierć obojga."

  "Cywilizacja Polska" "oparta na Konecznym". Ja to między bajki włożę. Raczej barbarzyństwo oparte na Sumerze i Orwellu.
 • @Lotna 02:23:46
  Trzeba czytać moje teksty z uwagą i próbować rozumieć. Zapytać stosownie do okoliczności a nie wyrywać zdania z kontekstu.

  Czyli typowa baba bez zdolności do syntezy, a ogarniająca świat własną wiarą. A wskazane zdania wymagają rozumienia a nie wiary. Nie mam zamiaru wyjaśniać, bo i tak jest to poza Pani zdolnościami do percepcji.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:05:27
  Oczywiście, stara śpiewka, kiedy brakuje argumentów, to interlokutor jest głupek, albo baba. Bycie kobieta jest według Wojtasa równie nieszczęsnym przypadkiem, jak bycie głupcem, a głupcami sa wszyscy, którzy z Wojtasem polemizują i nie padaja na twarz z powodu jego mondrosci.
  Baby, to pan ma w nosie, panie Wojtas, ja jestem kobieta i nie narzekam ani na umiejetność syntezy, ani percepcji.
  Owszem, czytałam pańskie wypociny, do momentu, kiedy zaczął się pan kompletnie błaźnić, a z każdym wpisem pogrąża się pan coraz bardziej. Nie mam najmniejszej ochoty tracić czasu na te brednie, które pan wypisuje, ale na miłość boska, niech pan nie wciska ludziom ciemnoty, ze panskie chore dyrdymały maja cokolwiek wspólnego z Polska, Polakami i Polska cywilizacja.
  Kosiur przywłaszczył imię ,, Rzeczpospolita"? Proszę spojrzeć w lustro, jeśli ma pan odwagę, bo pan sobie uzurpuje znacznie więcej.
 • @Lotna 07:32:37
  W jednym ma Pani rację - polemika z Panią jest zupełnie bez sensu. Podobnie jak z innymi kobietami.
  Kierowanie się wiara - a tak czynią kobiety - powoduje, że odrzucane są wszystkie argumenty. Skoro zaś uznała mnie Pani za wroga - to kobieta nigdy nie wybacza. Czeka tylko na okazję rewanżu.

  A wszelkie zarzuty zawsze będą miały charakter personalny.

  Cóż. Może to zadanie przerastające moje możliwości, ale na bazie tej wiedzy staram się określić jak mogą być ułożone relacje miedzy kobietą a mężczyzną w rodzinie tak, aby nie przeradzały się w nienawiść.

  Właśnie bowiem te , często urojone, krzywdy jakich rzekomo doznaje kobieta w domu są przyczyną rozpadu związków. Cały proces musi zapobiegać takim sytuacjom, co można uzyskać poprzez stosowne przygotowanie/wychowanie.

  Przyznam, że liczyłem na jakieś głosy rozsądku ze strony kobiet, jakąś refleksję, ale chyba nie jest to możliwe. Obserwuję to zarówno w sferze blogerskiej jak i realiach codzienności.
  Dlatego - niech Pani czyta i złości się na mnie, a Pani komentarze są niepotrzebne; nie wnoszą niczego do dyskursu. A złośliwości na mnie nie działają.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:56:09
  Prosze Pana. Nasza polemika skończył a się bardzo dawno, wraz z pańskimi inwektywami w stosunku do mnie.
  Proszę sobie nie pochlebiac - nie jest mi pan ani brat, ani swat, jest pan jakimś facetem z internetu, który uzurpuje sobie miano twórcy cywilizacji polskiej. Zważywszy te antypolskie "wartości", jakim pan hołduje, przywłaszczanie nazwy "Cywilizacja Polska " jest wyjątkowa pycha i bezczelnością, a poza tym wprowadza ludzi w błąd; stad moje oburzenie i moje komentarze, które pan raczy nazywać złośliwościami.
  Natomiast wszelkie analizy psychologiczne proszę pozostawić dla kobiet, które pan zna w życiu prywatnym - być może one się kierują wiara - cokolwiek by to miało znaczyć - bo mnie pan nie zna i nie ma pan o mnie zielonego pojęcia .
 • @Lotna 12:00:20
  Ot, typowa baba.
  Tylko inwektywy bez merytorycznych odniesień z personalizacja sporu.

  PS. Ale by Pani chciała czymś mądrym zabłysnąć, a tu sztampa.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:56:09
  Wiara i rozum to wartości sprzeczne, nieprzystające do siebie.
  Wiara jest stricte doktrynalna i nie podlega żadnej logice (logika w sensie twierdzeń naukowych logiki).
  Nauka jest dziedziną ścisłą gdzie logika jest fundamentem, co nie znaczy że nauka nie popełnia błędów.

  Wiara to proto nauka zaspakajająca potrzebę ludzkości wyjaśnienia "skąd się to wszystko i my sami wzięliśmy i dlaczego tak jest" oraz "co robić żeby było lepiej".
  Wiara to pochodna rozmyślań ludzi na poziomie rozwoju cywilizacji sprzed kilku tysięcy lat. Do dzisiaj ludy Amazonii, czarnej Afryki czy inne prymitywne ludy mają swoje tradycyjne wiary które im tłumaczą świat a wszystkie te wiary powstawały spontanicznie i niezależnie jedna od drugiej. Wspólne są tylko mechanizmy ewolucji w tym przypadku ssaków człekokształtnych (to małpy zaczęły zastanawiać się nad światem odkąd udoskonaliły metody wzajemnego porozumiewania się czyli wykształciły mowę).

  Wiara jako fundament w dobie nauki to dowód bardzo pierwotnego umysłu do którego nie trafia logika, nauka, doświadczenia, wiedza historyczna a trafia jedynie dogmat i prosty zestaw reguł.
  Wiara być może pomaga psychicznie bo mamy wrażenie że jesteśmy w drużynie jakiegoś "supermana" który wszystko za nas może zrobić tylko musimy mu składać dużo darów i bardzo prosić ... modlitwami no i być bezwzględnie mu wierni bo on wszystko widzi i wszystko wie.
  Dziecinada, program edukacyjny dla góra 3-4 latków no i przerażające zjawisko w XXI wieku i powszechnym dostępie do edukacji.
  Tzw wielkie religie niczym się nie różnią od religii różnych Indian z Amazonii, murzynków bambo czy Papuasów. Wszystkie powstały tak samo i wszystkie powstały po to by objaśniać świat i sterować zachowaniami niewolników tych religii.
  Kiedyś powstawały spontanicznie by objaśniać świat a dzisiaj egzystują by ... szamanom żyło się dostatniej a lud się mniej buntował bo .."Jahwe, Allach, czy Bóg tak chce".

  To jest naprawdę straszne.
  A do tego te straszliwe zbrodnie na tym tle który z Bogów ważniejszy... który odłam wiary słuszny ...
 • @Oscar 12:17:57
  Ja tu twierdzę, że wiara (w takim ujęciu jak Pan napisał) jest domeną kobiet, a wiedza - mężczyzn.

  Problem, że wiedza nie jest na 100% pewna i jest w niej czynnik wiary. I odwrotnie.

  Ale to jest poza zakresem tych uwag.
 • @Lotna 12:00:20
  Jeszcze uwaga dotycząca terminu "Cywilizacja Polska".

  Nie jest to zawłaszczenie - takiego określenia użyłem jako pierwszy, zatem jestem właścicielem praw.

  Określenie to nie było nigdy wcześniej używane.
 • @
  "Idea Cywilizacji Polskiej"

  Trzy słowa, trzy kłamstwa.
  Nie idea, tylko ideologia.
  Nie cywilizacja, tylko antycywilizacja.
  Nie polska tylko antypolska.
 • @miarka 14:57:04
  No nie za bardzo ideologia. To jest pomysł autorstwa Pana Wojtasa na CP czyli idea.
 • @Stara Baba 17:51:51
  No tak. Tylko że od razu trzeba podkreślić, że pan Wojtas stracił kontakt przynajmniej z polskością.
  Słowo "pomysł" można bowiem w języku zagranicznym przetłumaczyć jako "idea",ale też trzeba wiedzieć jakim słowem opisać "stan idealny" do którego aspiruje polskie rozumienie słowa "idea".
  Poza tym trzeba by tu jakoś wpasować słowo "poroniony".
 • @miarka 14:57:04
  Myślę, że wystarczy Pana obecności na moim blogu. Nie lubię gówniarzy, którzy nie potrafią merytorycznie odnieść się do tematu, a jedynie rzucają oszczerstwami i kłamstwami.

  Przy następnym pojawieniu - zbanuję.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:45:56
  Proszę się zresetować.. czy jeśli Pan sam wymyśli koło nie wiedząc, że tysiące lat temu już je wymyślono, może Pan być dumny, że ułatwił Sobie pracę w polu? Olej Pan jahwizm, Konecznego, a nawet Arystotelesa.. Cywilizacja Polska musi być nową świeżą ideą nieskalaną, a to że ktoś kilka tysięcy lat temu nawiązał do CP, to powinien być z tego dumny on, nie Pan.

  Ku przemyśleniu..

  Pozdrowił.
 • @Lotna 07:32:37
  Brawo Pani Lotna! Ale dalszą polemikę z panem Wojtasem proszę sobie odpuścić. Pan Wojtas krytykuje kobiety, a zachowuje się właśnie jak kobieta, a właściwie matka. Oto urodził on dziecko o nazwie "Cywilizacja Polska" i nie pozwoli go nikomu tknąć. Bo ono jest jego, bo jest najpiękniejsze i w ogóle. No cóż, jak każde dziecko, dla każdej matki.
 • @Oscar 12:17:57
  "to małpy zaczęły zastanawiać się {...}czyli wykształciły mowę"

  Małpy mowy nie wykształciły. Nie czytałeś o badaniach DNA, które przeczą pochodzeniu człowieka od małpy. Chociaż na własny użytek mam teorię, że niektórzy ludzie faktycznie mogą pochodzić od małp.
  Czy wiara i rozum to sprzeczność? Proponuję lekturę encykliki "Fides et ratio".
 • @ninanonimowa 21:24:35
  Może ja odpowiem. Świętość w katolicyzmie polega na uświęcaniu się człowieka poprzez zbliżenie do Boga, rozwój duchowy i moralny. Nie sądż, że ci zwykli ludzie, Polacy są katolikami tylko z przyzwyczajenia. Dość szybko rezygnują z niewygodnych zwyczajów. Mnie, zwykłemu człowiekowi, Polce katolicyzm dał i daje dużo dobra. I tym dzielę się z innymi.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930