Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1029 postów 16749 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

ND - cja - ZDRAJCY polskości!!! (3)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Poprzednie dwie notki rysowały tło społecznych uwarunkowań na bazie których wytworzył się obóz ND – cji traktowany szeroko, gdyż wchodziły doń odłamy o różnym zabarwieniu.

 Niemniej to właśnie w strukturach społecznych o których słowa pieśni mówiły:
„gdy Naród do boju wystąpił z orężem, Panowie w stolicy radzili…”
należy szukać korzeni tej opcji politycznej.
 
Aczkolwiek przedstawiłem bardzo negatywny pogląd  na bazę ND, to zauważ Czytelniku, że nie jest to jednoznaczne potępienie; wszak trzeba rozważać sytuację. Ważne jest, aby podejmować właściwe decyzje, a to jest przedmiotem moich zastrzeżeń.

Wnioskiem tych uwag jest twierdzenie, że w XIX wieku, czyli czasie kształtowania się pojęcia narodowej odrębności wystąpiło rozwarstwienie pojęć:
 
- kształtowanie pojęcia narodowej odrębności w sensie intelektualnych ustaleń tworzone było w środowiskach nawiązujących do tradycji szlacheckich,
- drugi nurt związany z przywiązaniem i przekazywaniem tradycji współżycia nastawiony był na podtrzymanie tych zależności; nie nazywał ich, a można go określić jako nurt „tutejszych”.
 
Różnice były zauważalne i niekiedy przyjmowały formy ostre – opisane choćby w opowiadaniu „Rozdziobią nas kruki i wrony” (związane z Powstaniem Styczniowym).
Warto zaznaczyć, że występuje tutaj istotna różnica interesu społecznego; „tutejsi” nie widzą sensu we wspieraniu „narodowców”, gdyż nie widzą spójności społecznej zależności. Powstańcy reprezentują szlachtę, która to warstwa wyalienowała się ze społeczeństwa. Odeszła od roli „starszych rodu” do roli „nadzorców niewolników”. I tu nie ma się co dziwić, że nie było poczucia wspólnoty.
 
Z tym „dziedzictwem” społeczeństwo weszło w przełom wieków XIX i XX. To czas nie tylko powstawania ruchów narodowych, ale także o charakterze społecznym – socjalistycznych i bardziej radykalnych, komunistycznych.  Owszem te idee znane były wcześniej, ale dopiero na przełomie wieków zaczęły być znaczące. Są wyrazem, w naszych warunkach, artykułowania potrzeby utworzenia struktury odrębnej od organizacji państw zaborców (to ruchy narodowe nawiązujące do tradycji szlacheckich), a z drugiej budzenia się świadomości potrzeb rozwojowych „tutejszych” ( to ruchy o charakterze socjalistycznym).
 
Polska sytuacja była specyficzna. Tradycja szlachecka miała wiele nurtów, a ten, który dążył do przywrócenia elicie roli „starszych rodu” – miał bardzo wielu zwolenników. Często występowały tam zjawiska, że chciano robić coś „dla ludu”, a spotykało się to z pełnym niezrozumieniem. Z braku zaufania.
Z kolei „tutejsi” często za głównego wroga uważali każdą formę społecznego nadzoru zmieniając się w bezrozumną siłę destrukcyjną.
 
Przedstawione tło wskazuje środowiska powstania ruchów społecznych związanych ogólnie z dwoma ważnymi postaciami – Dmowskim i Piłsudskim. Bo w zasadzie można wykazać, że są (były)  to dwie opcje kształtujące proces zmian społecznych w XX wieku, który to proces doprowadził do odzyskania niepodległości.
Owszem, jest jeszcze ruch ludowy, ale jest to tylko odmienność, która „przechylała się” to w jedną, to w drugą stronę, zależnie od okoliczności (podobnie jak i teraz).
 
Dwie wskazane opcje mają podobne odchylenia od polskości;
 
  ruch „socjalistyczny” ma swój odłam radykalny, który odrzucał polską odrębność na rzecz międzynarodowej wspólnoty proletariatu.

  Z kolei „narodowa demokracja” – miała tendencje do kosmopolityzmu, gdzie nie liczyły się wartości wspólnotowe, a utrzymanie stanu posiadania i pozycji społecznej. Hasłem tej opcji jest dokonana przez jedną z tutejszych blogerek parafraza hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, na hasło rzekomo reprezentujące polskość : „Bóg, Własność, Ojczyzna”.
 
Moim zdaniem o obie skrajne opcje powinny być oceniane jako „ZDRAJCY POLSKOŚCI”.
 
Kończąc dzisiejszy wpis; w następnej notce będę chciał wskazać odejście ND-cji od „drogi Dmowskiego”, aż do roli zdrady polskości. Zdrady skrzydła socjalistycznego nie ma co rozważać – chyba jest wystarczająco wyraźne – to poplecznicy sowietów.
 
Oczywiście – jeśli dojdzie do interwencji Administracji, jak to zapowiedział jeden z Adminów, to będzie moja przedostatnia notka. Ostatnią będzie notka pożegnalna.

KOMENTARZE

 • @Marx 8888 10:35:39
  Masz prawo.
  Masz też prawo napisać tekst polemiczny, dezawuujący postawione tezy.

  Tylko rusz.... tę część ciała, którą myślisz i spróbuj wyartykułować swoje obiekcje.

  Na razie - jedyne są niemerytoryczne napaści personalne.
 • Autor, jeśli dodamy Ojczyzna Polska to zdrady nie będzie:)
  „Bóg, Honor, Ojczyzna”, na hasło rzekomo reprezentujące polskość : „Bóg, Własność, Ojczyzna”.

  Pana zdanie się zmieni, że obie skrajne opcje powinny być oceniane jako „ZDRAJCY POLSKOŚCI”?
 • @goodness 11:15:04
  To nieco zmienia wydźwięk, ale wymaga posiadania polskiej świadomości, gdzie własność nie ma zabarwienia narzucanego przez opcje judaistyczna.
  Dla mało zorientowanego czytelnika - może być przyczyną nieporozumienia.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:29:09
  Zdrada dzieje się w ramach obowiązującego prawa o dwuznacznym brzmieniu.

  Przysięga wierności narodowi, ale któremu??.. To nie błąd tylko zapisano w celu likwidacji zarzutu zdrady np: Niemca w Polsce dla przysięgi swojemu narodowi:))

  Dopóki nie będzie polskiej świadomości, trudno postawić zarzut zdrady składanym przysięgom, bo ustanowione podwójne prawo i przysięgi, one same są zdradą Narodu.
  http://www.ivrozbiorpolski.pl/img/symbole/fla.gif
  http://m.neon24.pl/796b1e9245222bd498254b772116c887,11,1.jpg
  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej Warszawa Wrocław
 • @goodness 12:18:19
  Zadziwia mnie Pan niekiedy;
  moje notki mają na celu przede wszystkim jednoznaczne nadanie słowom ich właściwego rozumienia.

  Problem jaki mamy polega na tym, że wszystkie opcje są przeciwne polskości i fałszują znaczenie słów. Także KRK.

  Uwagi, jak Pana, są o tyle kłopotliwe, że ma Pan racje partykularne, a nie chce Pan nadać im waloru ogólności.
  Brzmi to tak: "Wszyscy kłamią, ale kłamstwa KRK nie należy brać pod uwagę".

  We Włoszech jest takie powiedzenie: "wszystkie kobiety to k..., oprócz mojej matki".
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:28:42
  Nic o KRK nie pisałem:)
 • @goodness 14:39:10
  Przecież to nie jest pierwszy komentarz na NEONie; chyba można sobie wyrobić zdanie na temat pańskich poglądów. Bywały komentarze, w których wypowiadał się Pan wyraźnie i jednoznacznie w tej kwestii.
 • @Marx 8888 15:13:16
  Atmosfera staje się coraz cięższa.
  Czy ja na ciebie napadam personalnie?

  Przecież to ty wyraziłeś swoją negatywną opinię o moich tekstach z zaznaczeniem, że to pogląd osobisty.
  Jeśli tak, to wypadałoby to jakoś umotywować.
  Czytam Twoje teksty i nie widzę żadnej spójności (w sensie negatywnego porównania), z moimi tekstami.
  Chciałbym wreszcie spotkać się z polemiką. Jak dotąd są to tylko uwagi wyrażające stosunek do tych myśli, które prezentuję, ale brak jest merytorycznej krytyki.

  Jestem zdegustowany, gdyż takie podejście najbardziej niszczy image portalu. Ja temu wydałem wojnę - banując wszystkich, którzy działają takimi metodami.

  Zauważ. Ten cykl notek - z tym tytułem - jest świadomym zamierzeniem. Po to, aby uzmysłowić, że pewne postawy można oceniać niekonwencjonalnie.
  A przecież to ja zostałem obrażony przez stanislava na blogu Sendeckiego. Mogłem domagać się reakcji Adminów itp. A to jak z sądami w III RP. Wybrałem inne rozwiązanie.

  Wniosek?
  Źle się dzieje na portalu jeśli dochodzi do takich sytuacji. Pewne rzeczy nie powinny mieć miejsca.
  Tyle, że to nie moja działka.
  I na koniec. Ostre postawienie sprawy (z opcją odejścia) to nie kwestia chwili. Niedawno pisałem o takiej możliwości. Obecna sytuacja dawała pretekst.
  Jeśli twarzą portalu są blogerzy jak Slav, których jedyną umiejętnością są ataki personalne, a np. Lotna wykorzystuje każde miejsce do swoich opinii na mój temat, podobnie Zdzich - bez żadnych odniesień merytorycznych, to coraz mniej zależy mi na pisaniu. Po co?
  To niszowy portal. Jeśli nie będzie wyrazisty, to nie ma powodu do jego istnienia.
 • " Oczywiście – jeśli dojdzie do interwencji Administracji, jak to zapowiedział jeden z Adminów, to będzie moja przedostatnia not
  A gdzież to się Pan wybiera?
  Gdzie dostarczą Panu tyle emocji, idiotyzmów i chamstwa...no gdzie? :))
  Na naszym NEonku jest wszystko, do wyboru i koloru... czy jakoś tak...

  pozdrawiam!
 • @Astra 02:37:59
  Nie tylko działalność publicystyczna mnie interesuje.
  Od kilku lat przymierzam się do rozwijania zainteresowań zielarstwem.
  Cytryniec, arcydzięgiel, zioła spożywcze - czosnek itp. Ale wiedza zielarska to wielkie pole do zastanawiania się i poznawania właściwości leczniczych roślin.
  Są np. jagódki dla teściowej - (wilcze łyko), ale one są dodawane leku na podagrę itd.
  Życia nie starczy na zgromadzenie tej wiedzy.

  PS. Lubię "ostro" powalczyć, ale tu nie bardzo jest z kim. Żadnej finezji, a najinteligentniejsi adwersarze i tak używają argumentów "niżej pasa". Nawet nie ma tu jak "pióra naostrzyć", a do tego, aby portal miał jakiegoś "mistrza ciętej riposty" - to nawet marzyć nie można. To rzeczywiście jest babranie się w szambie.
  Czy warto poświęcać swe zaangażowanie dla takich miernot?
 • Panie Wojtas - robieniem kupy pośrednio na Dmowskiego -
  wskoczyłeś pan jednym susem do grona żydokomuny.
  Czy Pana też uwierają wybitni Polacy?
 • @emsi 07:46:07
  No, niech Pan najpierw określi, co to jest "po narodowemu".

  Bo tak po prawdzie - nie wiadomo, co to naród!!!
  A polskość określam w CP. To, pod czym podpisują się "narodowcy" jest zdradą idei polskości.
  Co Pan wybiera - polskość, czy narodowość?
 • @demonkracja 09:05:15
  Pisze się Pan jako demokracja, ale chyba nie rozumie zależności.
  Może niech pan zmieni nick; na choćby demencjokracja, albo demonkracja. Opcje inne też mogą być.
 • @emsi 09:54:37
  Przyznaję, że do pasji doprowadzają mnie takie uwagi osoby nie tylko niekompetentnej, ale nie raczącej brać udziału w analizie tu prowadzonej, a za to wyskakującej "jak Filip z Konopi" ze swoimi "odkryciami".

  Ile razy sugerowałem zapoznanie się z pracą prof. Bielenia "O pułapkach charakteru narodowego".
  Jeśli pan nie umie czytać - to może poprosi Pan o jakiegoś lektora?

  PS. Czy Żydów, którzy przyjechali do Polski z Armia Berlinga, i ich potomków - wszak tu urodzonych, zalicza Pan do Narodu Polskiego?
 • Pisze Pan "poplecznicy sowietów"...
  czy mógłby Pan zdefiniować o co Panu chodzi w tym pojęciu. Bo w powszechnym obiegu jest to już wyświechtany slogan, przez każdego rozumiany po swojemu. Więc co Pan ma na myśli pod pojęciem sowietów.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:13:48
  W tym wywodzie Emusi, jest wyraźne i słuszne wskazanie na więzy krwi. Więc dlaczego Pan demagogicznie znowu rozmydla temat?
 • @Jan Paweł 11:24:04
  Niech pan sobie daruje takie pytania; są kwestie oczywiste.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:27:48
  Nie, proszę Pana, top nie jest oczywiste. Dla czytelności Pana wywodu (a chyba chodzi Panu by czytelnik zrozumiał Pana intencje) konieczne jest uzupełnienie o co Panu chodzi gdy pisze Pan sowieci. Może podpowiem, czy chodzi Panu na naród rosyjski?
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:27:48
  No i widzi Pan? tutaj jest odpowiedź (ten brak Pana odpowiedzi na moje pytanie) na to Pana rozmydlanie pojęcia narodu, wspólnoty narodowej i związanych z tym więzi w dalszej konsekwencji wartości narodowych.
  Proszę Pana sowieci to nie Rosjanie a ta cała okupacyjna czapa, która podszywa się i ukrywa się pod Rosją. Sami Rosjanie nie są sprawcami tego całego zła które kojarzymy z pojęciem sowietów. Rosjanie byli są narodem religijnym, Chrześcijańskim i takim, wydaje się, jest Prezydent Putin. Skoro wysłał patriarchę Kiryła z Ikoną Matki Boskiej Kazańskiej z pielgrzymką po Rosji, tzn że jako głowa państwa szanuje tradycje narodowe, Tradycję Chrześcijańskie Rosji, czyli te wartości narodowe wynikające z więzi narodowych.
  A Pan tu cały czas próbuje odwracać kota ogonem. Robi Pan to dużym wysiłkiem. Czy ktoś Panu za to Płaci?
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:27:48
  No, więc, jak Pan sam chyba już widzi, tymi swoimi "produkcjami" nieświadomie, lub świadomie wpisuje się Pan w to globalistyczne niszczenie narodów mające prowadzić do tego NWO-wskiego wymieszania, ras, religii, narodów w celu wzniecenia napięć, tarć w tak wymieszanej masie niewolniczej, dokładnie tak jak w tych proroczych filmach, gdzie miasta opanowane są przez sterowane z góry (przez oligarchicznych namiestników) szajki a niewolnicy, boją się wychylić nosa poza swoją norę (chyba właśnie po to sprowadza się teraz te całe masy roszczeniowych emigrantów). Proszę Pana, Pan dopisuje się do tego wszystkiego.
  Proszę Pana... to wszystko zaczyna się od takich ludzi jak Pan, którzy tymi swoimi wywrotowymi teoriami wywracają ten naturalny od wieków porządek. Jest Pan więc niszczycielskim wywrotowcem.
  Albo jest Pan Polakiem i wtedy czuje Pan te narodowe więzi i wartości i wtedy je szanuje, albo jest Pan "Polakiem" przyszywanym i wtedy Pan jątrzy pod tymi wartościami?
 • @Jan Paweł 11:32:53
  Na pewno nie.
 • @ireneusz 12:29:27
  jak się farbuje żydów?
  Mógłby Pan szerzej?
 • @emsi 15:06:06
  Kiedy?
  Bo wie Pan, jeśli niedawno - to nie ma się czym chwalić;-)))

  PS. Jestem tu od dawna. Piszę na określony temat. Jeśli chce Pan dyskutować - proszę zapoznać się z moimi pracami.
  Natomiast takie tłumaczenie ab ovo - to nie moja specjalność.
 • @emsi 17:48:47
  Nie. Ale mam dosyć takich "dyskusji".
 • @ireneusz 12:29:27
  Wystąpiłeś jak filip z konopi.
 • Zważywszy na to co dzieje
  się obecnie, jak żydowskie grupy wpływają na losy Polski NDecja się nie myliła, a myli się pan, panie Wojtas.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031