Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
735 postów 11783 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Wyzwanie dla NEONu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezydent Duda zaproponował referendum tyczące wytycznych do zmian w Konstytucji.

 Tymczasem na tym portalu, rzekomo niezależnym (a może wolnym od myślenia?), nie pojawiają się żadne nawiązania do zapoczątkowanego wydarzenia.


Czyżby bloggerzy tego portalu byli tak patriotyczni, że o losach kraju i Narodu nawet im nie wypada wspominać? Bo są różnego rodzaju "święci", że do ich świętości nie wolno nawiązywać, bo może okazać się że to trochę inaczej było.
 
Trochę złośliwa uwaga.
Jednak mam nadzieję , że ta grupa ludzi związana z portalem, a mająca zakorzenione poczucie dbałości o sprawy wspólne, podejmie dyskusję tematyczną. Do wspomnianego referendum pozostało  półtora roku (wstępnie planowane jest na 11 listopada 2018). Zatem jest sporo czasu na poważne dyskusje i prezentacje poglądów w tych, zasadniczych dla życia Narodu kwestiach.
 
Ja wiadomo - prezentuję pogląd, że należy powrócić do fundamentu, czyli tych zasad, które stanowiły o budowie Rzeczypospolitej. 
Jak to dostosować do czasów współczesnych?
A może jednak inne opcje?
 
Niemniej - wydaje się, że zaistniała szansa dla NEONu na zaprezentowane i odrębnego spojrzenia na ten problem, i przedstawienie go jako alternatywy dla tych opcji, które pojawią się w mediach głównego nurtu.
Być może warto byłoby utworzyć forum dyskusyjne - nawet w realu, gdzie prezentowane i dyskutowane byłyby różne opcje. Całość nagrywana i prezentowana?
To jedna z propozycji.
 
Co szanowni Państwo na to?

KOMENTARZE

 • @Autor
  Dyskusja to wzajemne uznanie odrębnych poglądów uczestników. Uznanie prawa do wyrażania tychże poglądów. Uznanie rzeczowego argumentu za jedyny środek, który może spowodować zmianę poglądów.
  Obecnie mody na jakąkolwiek dyskusję nie ma. Jest tylko ciągłe wzajemne zwalczanie bojowników dwóch frakcji.
 • co to da
  skoro w Polsce waniejsze są ustalenia w Lizbonie niż Konstytucja. Najpierw trzeba zmienić komunistyczną mentalność ludzi...
 • @trybeus 09:07:20
  "Najpierw trzeba zmienić komunistyczną mentalność ludzi..."

  Jak nie pójdzie po dobroci to nawet metodą bolszewicką - siłą i terrorem... ;-)

  Żartuje... ale nie wiem czy to nie jedyne wyjście :-(

  Ukłony
 • Myślę,
  że edukacja jest najważniejsza, ile % zna obecną konstytucję, co z niej rozumie i jak wpływa na ich życie, w/g mnie tu jest pi/e/s pogrzebany.
  Najpierw edukacja a potem Nowa konstytucja, no i pytanie referendalne, patrz rozumienie obecnej konstytucji.
  Możemy sobie napisać jeden lub dwa projekty a dla masy będzie to obojętne i dalej "żadzący" będą mięli kwaśnicę, dla siebie !!!
 • good job
  Bardzo wartosciowe myslenie, jest czas na przemyslenia i na analize.

  Pozdr.
 • W obliczu nieuniknionej katastrofy demograficznej należy...
  Powrócić do najważniejszej zasady Konstytucji marcowej z 1921 tj. władzę zwierzchnią przyznać Narodowi.

  Przyznać prawo do samostanowienia Polakom.

  Władza ustawodawcza, sądownicza i wykonawcza musi być w rękach polskich, co nie musi oznaczać, że inne mniejszości narodowe nie mogą pielęgnować swoich tradycji. Nie mogą one jednak wpływać na losy Polski.
 • @ Autor
  "Być może warto byłoby utworzyć forum dyskusyjne - nawet w realu, gdzie prezentowane i dyskutowane byłyby różne opcje. Całość nagrywana i prezentowana?"

  Oto moja szczęśliwa siódemka:

  1.

  - likwidacja PIT
  - likwidacja CIT
  - likwidacja ZUS
  - likwidacja KRUS
  - likwidacja "reform" Buzka

  2. Wprowadzenie:

  - "Ustawy Wilczka"
  - suwerenności monetarnej
  - umów wielostronnie kontrolowanych
  - kary śmierci i chłosty
  - kontraktu wyborczego
  - wiążącej mocy referendum
  - świadczeń socjalnych ustalanych globalnie
  - jednej, niskiej stawki VAT na wszystko, bez zwrotów i ulg ( to się nazywa uszczelnienie)

  3. Wyjście z UE i podpisanie z tymi tłumokami nowych umów.

  4. NIE dla:

  - GMO
  - 1066
  - CETA
  - TTIP

  5. Utworzenie Obrony Terytorialnej - około 20 mln na wypadek konwencjonalnej "W"

  6. Uzyskanie broni atomowej wraz z środkami przenoszenia

  7. Uzyskanie broni kosmicznej


  Jakieś niejasności? ;-)

  Swój pomysł wysłałem już do PAD-a. Z wiadomym skutkiem :-(
  Ale może właśnie ta jego propozycja to jest odpowiedź...

  Ukłony

  5*
 • @Arjanek 09:46:41
  "W obliczu nieuniknionej katastrofy demograficznej należy...
  Powrócić do najważniejszej zasady Konstytucji marcowej z 1921 tj. władzę zwierzchnią przyznać Narodowi."

  Moim zdaniem to zbyt ogólne stwierdzenie.
  Przywrócenie władzy Narodowi to wprowadzenie:

  - kontraktu wyborczego
  - wiążącej mocy referendum

  A w obliczu katastrofy demograficznej należy:
  - zlikwidować PIT, CIT, ZUS, KRUS
  - wprowadzić suwerenność monetarną i Ustawę Wilczka.

  Dzięki temu Polacy będą mieli pracę, pieniądze i.... dzieci.
 • @Jasiek 09:48:28
  Suma korzyści finansowych:

  - uszczelnienie VAT - ok 70 mld
  - likwidacja ZUS - ok 50 mld
  - cofnięcie "reform" Buzka - ok 70 mld
  - suwerenność monetarna - ok 100 mld

  Razem wyjdzie ok 300 mld.

  Dodatkowo likwidacja ZUS i CIT oraz wprowadzenie "Ustawy Wilczka" to powstanie co najmniej kilkuset tysięcy miejsc pracy (czyt. wzrost dochodów z VAT)

  Likwidacja PIT to zwiększenie popytu i znów powstanie przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy (czyt. wzrost dochodów z VAT)

  Oceniam, że łącznie możemy mówić o kwocie ok 500 mld zł lub jak kto woli pół biliona.

  A to może być dopiero początek, bo zwiększenie OT do liczby ok. 20 mln na wypadek "W" to szalona rozbudowa przemysłu zbrojeniowego i kooperantów (mundury, drony itp) a to dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy na początek .... i znów dodatkowy przychód z VAT.
 • Coś kiełkuje
  Ja podjąłem już konkretne zagadnienie konstytucyjne - jaka powinna być wykładnia dla kluczowego w organizacji ustroju gospodarczego terminu "społeczna gospodarka rynkowa" (art. 20 Konstytucji RP).

  Podjąłem to i w tekście powieszonym wczoraj na Neonie24
  http://si.neon24.pl/post/138451,konstytucja-dla-gospodarki-opartej-na-wiedzy i w bezpośrednich rozmowach z uczonymi na swojej macierzystej uczelni (Krakowski Uniwersytet Ekonomiczny).

  Nawiązuję w ten sposób do swoich postulatów i tekstów dotyczących znaczenia pracy dobroczynnej w gospodarce sieci wiedzy i do dyskusji o społecznej gospodarce rynkowej inicjowanej kiedyś przez Jerzego Wawro. W tym na trzech Konferencjach organizowanych przez niego w Jarosławiu (cześć i chwała ...).

  Nasze Krakowskie spotkania / zamierzenia debaty konstytucyjnej, będą się zapewne skupiały na zagrożeniach dla wolności gospodarczej, solidarności, samorządności i subsydiarności jakie otwiera wykorzystanie cyfrowych narzędzi do centralnego sterowania.

  Może się to jakoś przeplecie z Neonową wspólnotą ...
 • @Jasiek 09:53:44
  Po wprowadzeniu suwerenności monetarnej oraz likwidacji patologii prawnej i podatkowej będzie istniała możliwość rozpatrzenia celowości wprowadzenia wynagrodzenia dla kobiet utrzymujących dom.
  Biorąc pod uwagę fakt, że pracują w nim więcej niż 8 godzin dziennie przez więcej niż 5 dni w tygodniu na etatach: kucharek, sprzątaczek, wychowawczyń itp to wynagrodzenie powinno być adekwatne do tego trudu.
  Mimo wszystko uważam, że jest to lepsze miejsce pracy dla kobiet niż kasa w supermarkecie, szpital, szkoła, niepotrzebny urząd. Nie będą musiały się już tak mordować harując w domu i na etacie zewnętrznym. No chyba że będą chciały. Ale wynagrodzenie za pracę w domu powinno być tej wysokości, że sprawę trzeba byłoby rozważyć. Oceniam, że w dzisiejszych warunkach musimy mówić o kwocie przynajmniej 3tys zł netto.

  Myślę, że takie rozwiązanie przyniosłoby wymierne korzyści jeśli chodzi o demografię i jakość wychowania następnych pokoleń.
 • @Andrzej Madej 11:41:08
  "Nasze Krakowskie spotkania / zamierzenia debaty konstytucyjnej, będą się zapewne skupiały na zagrożeniach dla wolności gospodarczej,..."

  Zapewne to w tej kwestii do likwidacji jest ZUS a do wprowadzenia "Ustawa Wilczka". Proste? Proste! :-)

  Do tego nie potrzeba żadnych cyfrowych narzędzi ani tym bardziej centralnego sterowania... ;-)

  Skąd u Szanownego Pana w ogóle takie klimaty z centralnym sterowaniem?
  Może jeszcze plan pracy doprowadzony do każdego stanowiska? ;-)
  Powiało Mincem/Bermanem?
  Brrrrrrrrrrr.....
 • Wszyscy
  Cieszy odzew.
  Ale warto byłoby uporządkować tematykę.

  Zatem:
  1. Należy ustalić zasady na jakich mamy tworzyć wspólnotę. To dotyczy ogólnie hierarchiczności/egalitaryzmu i tym samym personalizmu/ systemu niewolniczego. Z tego dopiero wynikają kwestie gospodarcze - czy zysk ma być czynnikiem motywującym? Jeśli nie - to co?

  2. Po ustaleniu podstaw - określić nasz stosunek do UE i innych uregulowań, czyli zakresu "uzgadniania" z innymi naszych relacji społecznych.

  3. Określić podstawowe instytucje życia publicznego, a poprzez to wskazać ile ma być "państwa w społeczeństwie", czyli zakres ingerencji państwa w życie obywateli. Także rola i wielkość kadry urzędniczej.

  W ramach instytucji określić rodzaj i model władzy wykonawczej, sądownictwo i sposób tworzenia aktów prawnych ogólnie obowiązujących - czy ma to robić Sejm, czy rozstrzygnięcia referendalne.


  To pierwsze kroki.
  Dalsze - kompetencje poszczególnych organów, zasady rozjemstwa itd - to dziedzina opracowań szczegółowych. To powinno być omawiane w blokach tematycznych.

  Na razie tyle.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:13:42
  Proszę zastanowić się nad problemem . Od magdalenki nas już nie ma , możemy jeszcze trochę poklepać w necie . Pozdrawiam. https://www.youtube.com/watch?v=jq9uzEVHkII
 • @Jasiek 12:04:06
  Cyfrowe narzędzia będą stosowane, bo taka jest istota gospodarki w sieci wiedzy. Widzę to w swojej firmie i w każdej innej której się przyglądałem.
  Pisuję o tym od kilku lat pokazując różne możliwe warianty organizacji usług akurat w systemie ochrony zdrowia.
  Tu pokazuję zagrożenia centralnym sterowaniem.
  Jestem ich przeciwnikiem.
  Konstytucja powinna nas przed nim obronić.
 • Do takiej dyskusji potrzebny jest moderator
  moderator, to ktoś, kto wpływa na przebieg dyskusji, wtrącając swoje zdanie, a nawet oceniając wypowiedzi dyskutantów,

  równocześnie nie zatyka dyskutantom gęby, jak cenzor,

  moderator, to pierwszy między równymi, a nie nadzorca,

  nie widzę tutaj kandydata.
 • @trybeus 09:07:20
  co to jest komunistyczna mentalność ludzi ?

  Czy to źle, że ludzie pragną żyć we wspólnocie? czyli komunie.
 • @Jasiek 09:48:28
  chciałbym wiedzieć,, czy samosąd to forma referendum ?
 • @interesariusz z PL 14:36:10
  //Do takiej dyskusji potrzebny jest moderator
  nie widzę tutaj kandydata.//

  A ja widzę.
  Zgłaszam interesariusz na tą funkcję.
  Bardziej upierdliwego komentatora to ze świecą szukać :)))
 • @Repsol 13:39:14
  Zna Pan opowiadanie o mądrej i głupiej żabie?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:56:44
  :))..popieram wniosek:)
 • @interesariusz z PL 14:38:41
  //Czy to źle, że ludzie pragną żyć we wspólnocie//

  nie jest źle, wręcz przeciwnie...problem jest tylko z tzw liderami, którzy pierdolą ludziom w głowach i obiecują gruszki na wierzbie:))
  śledząc od kilkudziesięciu lat sytuację w Polsce, to uważam, że anarchia byłaby o niebo lepsza:))
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:13:42
  Weź Pan to jakoś ogarnij, bo Pan chyba najprzytomniej tu gada.
  Mam nadzieje ze Pan ujarzmi tą spontaniczność- bo wszyscy chcą dobrze, ale naraz .
  Jak Pan zaczął to niech Pan pociągnie, wszyscy na miarę swoich możliwości na pewno pomogą. Jest pomysł , jest o co grać :)

  pozdrawiam
 • @Zorion 19:46:53
  Pomysł był spontaniczny. Muszę pomyśleć jak to zrobić.
  Sądzę, że pierwszą kwestią będzie określenie podstawowego rozróżnienia - czyli Rzeczpospolita/ monarchia - wraz z dalszymi wynikającymi z tego konsekwencjami.
  Dalszy ciąg to propozycje na które powinno się głosować. To sprawy techniczne - musi być wola administracji. No i forma głosowania.
  Na razie - bez pośpiechu. Może są dalsze propozycje.

  Sprawę traktuję poważnie i nie ma to być na "łapu - capu". Zatem - najpierw strona techniczna.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:45:20
  monarchia miała by rację bytu, ale nie z elekcyjnymi, którym w międzyczasie pejsy wyłażą spod korony...jestem za monarchią, ale monarcha ma mieć polski dowód, ma nie być obrzezany...rodowód ma mieć nieskazitelny tzw "krwią wybrańską"...

  //Zatem - najpierw strona techniczna.//

  coś mi się zdaje panie Wojtasie, że forsujesz pan nową zakładkę na tym nieszczęsnym Neonie...tych zakładek jest już na kopy, a połowa to martwe zakładki widma...nie truj pan dupy tylko pisz co miałoby wynikać z tej zmiany konstytucji, która i tak jest "impotens", jakby tak zajechać terminologią kościelną...
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:13:42
  "Na razie tyle."

  Zgłaszam Pana na moderatora dyskusji :-)

  Trzeba zrobić notkę na każdy z tych punktów, które Pan wymienił.
  Proponuję tytuł: DYSKUSJA O KONSTYTUCJI - PKT 1: PREAMBUŁA.

  Potem następne: DYSKUSJA O KONSTYTUCJI - PKT 2: Zasady organizacji państwa

  itd itp.

  Jak zdrowie pozwoli to będę brał udział.

  Może być?
 • @interesariusz z PL 14:36:10
  "Do takiej dyskusji potrzebny jest moderator
  moderator,"

  Ja zgłaszam Szanownego Autora. Może być ?

  Ukłony
 • @interesariusz z PL 14:36:10 @ ALL
  "równocześnie nie zatyka dyskutantom gęby, jak cenzor,"

  Ale zbędne komentarze trzeba usuwać. Żeby nie zrobił się bajzel.
 • @interesariusz z PL 14:40:15
  "chciałbym wiedzieć,, czy samosąd to forma referendum ?"

  Raczej referendum to forma samosądu ;-)

  Jeśli subtelnie pijesz do kary chłosty, to moim zdaniem nie może być to kwestia samosądu tylko wyroku wydanego przez sąd. Moim zdaniem taka kara jest cholernie skuteczna. Bardziej boli wstyd niż te baty :-)))))))))))
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:28:39
  Znam w wersji pełnej . Następnie w bagienku wylądował bocian i stwierdził że wszystkie te żabki smakują tak samo . Pozdrawiam smutno .
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:13:42
  " 1. Należy ustalić zasady na jakich mamy tworzyć wspólnotę. To dotyczy ogólnie hierarchiczności/egalitaryzmu i tym samym personalizmu/ systemu niewolniczego. Z tego dopiero wynikają kwestie gospodarcze - czy zysk ma być czynnikiem motywującym? Jeśli nie - to co? "

  Skoro gospodarność opiera się na sieci wiedzy, to kluczowym integratorem wspólnoty powinien być solidarny rozwój wiedzy. Z tego wynikają i równość i odpowiedzialność.

  Co do motywacji gospodarczej to widzę to hybrydowo.
  Trzy sektory przedsiębiorstw (rolnictwo, przemysł, usługi) to praca wymienna, czyli motywacja zyskiem. Czwarty sektor gospodarstw domowych (sektor dobroczynności) to praca dobroczynna, czyli motywacja miłością zakorzenioną w Bogu (już raz to było w konstytucji Rzeczpospolitej. Jeszcze przed odkryciem Ameryki).
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:45:20
  "Sprawę traktuję poważnie i nie ma to być na "łapu - capu"."

  Panie Szanowny tylko rok został, a my tu całą Konstytucyję uradzić musim.... :-(

  Co musi być w takiej konstytucji na pewno:

  - suwerenność monetarna jak nic - najwyżej będą nam zakładać "demokrację"

  - wiążąca moc referendum

  - obrona terytorialna jako część systemu obronnego

  - kontrakt wyborczy

  - prawo krajowe ponad międzynarodowym

  Te rzeczy muszą być - inaczej cała konstytucja będzie o d... potłuc.

  Z tych rzeczy nie możemy ustąpić .
 • @Andrzej Madej 21:44:18
  "czyli motywacja miłością zakorzenioną w Bogu (już raz to było w konstytucji Rzeczpospolitej. Jeszcze przed odkryciem Ameryki)."

  Aj waj! ;-)

  Kurde, to są dobre wzorce. Trzeba więcej takich.

  Kłaniam się nisko.
 • @provincjał 09:43:12
  "Możemy sobie napisać jeden lub dwa projekty a dla masy będzie to obojętne"

  Jak się dowiedzą, że nie będą siedzieć u bankstera w kieszeni, to w dyrdy polecą popierać.

  Pozdro!
 • @Andrzej Madej 14:34:13
  "Widzę to w swojej firmie i w każdej innej której się przyglądałem. "

  A jaki jest wpływ ZUS i braku "Ustawy Wilczka" na Pańską firmę?

  Wiem, że w konstytucji nie za bardzo można pisać o likwidacji zus, ale już zakaz systemu składkowego i oparcie wypłaty świadczeń socjalnych o pomysł realizowania ich przez państwo w sposób globalny jest chyba OK.
 • @interesariusz z PL 14:38:41
  "Czy to źle, że ludzie pragną żyć we wspólnocie? czyli komunie."

  Jak najbardziej jest to pozytywne, ale komuna/wspólnota to nie komunizm.

  Komunistyczna mentalność polega na godzeniu się na nadmierne daniny (likwidacja własności prywatnej), chęci "bycia członkiem" UE (likwidacja państw narodowych) i pogodzeniu się ze stwierdzeniem, że "Kościół nie powinien się mieszać do polityki" (likwidacja religii).

  W nawiasach podałem Panu podstawowe cele komunizmu, a nie życia we wspólnocie/komunie.

  Czy dostrzega Pan różnicę?
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:45:20
  "Muszę pomyśleć jak to zrobić."

  Może dobrze byłoby wziąć obecną konstytucję i po prostu potraktować to jako plan pracy. Od razu byłoby widać co trzeba zmienić.

  Pozdrawiam.
 • @Jasiek 21:55:49
  O rozwiązaniu ZUS będę myślał po przedstawieniu przez kogoś alternatywnego systemu zabezpieczenia emerytalnego. Były trzy filary ale trochę zmyły.

  Ustawa Wilczka była skuteczna w okresie przejściowym. Okresie otwierania nowych rynków i stref specjalnych. To już tylko historia gospodarcza.
 • @Andrzej Madej 21:44:18
  Ciekawe podejście z tymi sektorami.
  W zasadzie można się zgodzić, ale jest warunek: zysk, czyli stworzenie wielkiej fortuny, nie może być dziedziczony.

  Są to jednak już sprawy trzeciego poziomu decyzyjnego.
 • @Jasiek 21:45:18
  Konstytucja to spisanie ustaleń. Najpierw jednak trzeba zrobić te ustalenia.
 • @Repsol 21:42:21
  To chyba nie ta bajka.
 • @Andrzej Madej 22:29:54
  "Ustawa Wilczka była skuteczna w okresie przejściowym."

  A teraz to niby jaki mamy okres? ;-)

  Nie chodzi o skuteczność ustawy - chodzi o brak hamulców w rozwoju przedsiębiorczości. Po wprowadzeniu "Ustawy Wilczka" oraz likwidacji ZUS i CIT znikną dwa najważniejsze hamulce dla przedsiębiorców. Jak nie skorzystają to ich sprawa - dobrowolność to podstawa społecznej gospodarki mimo wszystko/a jednak rynkowej.

  Jak się dodatkowo uszczelni VAT przez wprowadzenie jednej stawki i brak ulg i zwolnień oraz wprowadzi suwerenność monetarną i zlikwiduje "reformy" Buzka to będą i pieniądze. Przecież to tylko robota na papierze. Po co jakieś cyfrowe sterowanie? owszem można je stosować określajac cel inflacyjny, wysokość VAT, wyliczając świadczenia, ale przecież podstawy są banalne : likwidacja patologii prawa, podatków i biurokracji.

  Jeśli Pan twierdzi, że po likwidacji ZUS i wprowadzeniu "Ustawy Wilczka" nie przybędzie miejsc pracy to jest Pan w błędzie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:55:55
  No tak ja mówię że Polska umarła . Ave Amigo.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:45:20
  Cóż, jak wspomniał trybeus - potrzeba rodzaju zakładki.
  A może otworzyć blog, który admini systematycznie utrzymywaliby na SG (może nie w "3", ale gdzieś na środkowej kolumnie?
  Może tam dałoby się umieścić jakąś ramkę z tematem i miejscem na np. 3 notki?

  Należy mieć notkę z ustaleniami na jakich oparte są kolejne omawiane sprawy. Ważne, aby każdy nowy czytelnik mógł się zapoznać z dorobkiem. I , jeśli ma zastrzeżenia, przedstawić w formie notki - do oceny innych.
  Zmiany w ustaleniach mogą być tylko pod warunkiem zgody (głosowanie ) innych uczestników , których trzeba przekonać i wykazać, że zmiana jest spójna z całością.
  Nie można byc cywilizowanym na różne sposoby - stąd musi istnieć spójność rozwiązań systemowych.
  To powinny być wyważone sprawy.
 • @Repsol 23:03:25
  Idee nie umierają.

  Dwie żaby, mądra i głupia, wpadły do słoika z cieczą.
  Mądra żaba stwierdziła, że nie da się wyskoczyć a próby wyskoczenia to tylko niepotrzebna męczarnia. Lepiej umrzeć z godnością.
  Głupia żaba próbowała się wydostać.
  Okazało się, że w słoiku była śmietana. Skacząc żaba ubiła grudkę masła i mając podparcie - wyskoczyła.
 • @Andrzej Madej 22:29:54
  "O rozwiązaniu ZUS będę myślał po przedstawieniu przez kogoś alternatywnego systemu zabezpieczenia emerytalnego."

  Też mi filozofia ;-)

  Jeśli takie świadczenia jak zasiłek pogrzebowy i zasiłek dla bezrobotnych są ustalane globalnie, to dlaczego nie renta i emerytura? Może po to, żeby można było robić debilne wyliczanki na zasadzie "Pana emerytura to 1173,36 zł/m-c a Pana będzie 1207,16" i zatrudniać tysiące "obliczaczy" oraz budować okazałe siedziby i korumpować tych i owych?

  A nie lepiej uwolnić gospodarkę (likwidacja ZUS i wprowadzenie "Ustawy Wilczka) zwiększyć przychody i ustalić w parę osób (z GUS, MF, NBP) w ciągu paru minut jakie ma być świadczenie?Mogą nawet wtedy stosować jakieś cyfrowe centralne sterowanie ;-))))

  Globalne ustalanie świadczeń jest tym nowym systemem.

  A składka to pułapka.
  Bo zmniejsza popyt i ma zły wpływ na demografię. A potem tępaki z ZUS się dziwują, że ZUS ma problemy, bo demografia jest zła, jak sami ją uwalają składkami. Przecież to już jest debilizm. I jeszcze to debilne "wyliczanie" i wypełnianie papierów.... jej... rzygać się na to chce.

  Dla Pana to jest normalne, że pracownikowi na umowie na czas nieokreślony 40% wypłaty znika z automatu zanim pojawi się na koncie? A potem jeszcze trzeba płacić VAT, akcyzy i abonamenty? I to w Skandynawii są wysokie podatki?

  Mój znajomy musiał brać kredyt komercyjny w banku żeby móc opłacić ZUS.... kuźwa, to już jest paranoja.

  A zatem bardzo Pana proszę, żeby Pan zaczął myśleć o likwidacji ZUS.
  Bo alternatywą jest globalne ustalanie świadczeń bez pobierania składki, co odblokowuje przedsiębiorczość, popyt i.... demografię.

  Układa się?

  Uprzejmie pozdrawiam.
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:17:50
  Proszę dalej ubijać , ja jestem człowiekiem i mam to wszystko w d...e . Uczciwości jak nie było tak nie ma . Walić system . Ave . Ps. Tu musi nieżle coś pierdyknąć .
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:06:53
  "Cóż, jak wspomniał trybeus - potrzeba rodzaju zakładki."

  Moim zdaniem jest to.... gorący temat. I chyba tam zakładka byłaby najlepsza - np NOWA KONSTYTUCJA.

  A zakładkami jest straszny bajzel...

  Muszę zrobić wycinankę, bo w programach graficznych się nie wyznaję ;-(
  Mam parę pomysłów.
 • @Repsol 23:38:38
  "Tu musi nieżle coś pierdyknąć ."

  Na Neonie? O żesz....
 • @Repsol 23:38:38
  "Uczciwości jak nie było tak nie ma ."

  Bo jest bida.... a jak jest bida to wzrasta przestępczość.

  A jak będzie dobra konstytucja to bidy nie będzie :-)

  Mówię Ci, nowa konstytucja to gorący temat.

  Pozdo!/Ave! ;-)
 • @Arjanek 09:46:41
  Narodowe demokrację z zasady należą do danego narodu.

  Lecz, dziwnym trafem uczeni wymyślili dla Konstytucji trójkową równowagę, czyli parzystą trójkę :)

  Tak mamy uszkodzony system równowagi demokracji, liczbą nieparzystą " 3 ", więc dyskusje Trojan nie zrobią wolnych narodów.

  Każdy naród, może pielęgnować tradycje własnej demokracji, każdy w swoim kraju, ale z okazji dziurawego systemu, toczy się gra poszkodowanych ze złodziejami.
  Wystarczy naprawić system równowagi konstytucji prawdziwą liczbą parzystą a narodowe demokrację wrócą do własnych krajów.
 • @trybeus 09:07:20
  autor napisał:
  "Najpierw trzeba zmienić komunistyczną mentalność ludzi..."
  a jak się nie zmieni to do potoku Kiszon i po sprawie. Tak zrobili żydzi - wycięli połowę narodu w pień a dziś żeby ich dusze pomordowanych nie straszyły świecą sobie Chanuczki. Ups.. nie żeby ich pomordowane dusze nie straszyły tylko żeby żydzi wiedzieli co ich czeka jak oleją Jahwe.

  a tak w ogóle ad rem

  W konstytucji powinien być zapis dekalogu i to w pierwotnej formie gdzie jest "nie morduj" oraz prawa wyborcze wyłącznie dla właścicieli ziemi/nieruchomości. Jestem jednak pewien że takie numery w konstytucji nie przejdą.
 • @goodness 00:12:09
  "Wystarczy naprawić system równowagi konstytucji prawdziwą liczbą parzystą a narodowe demokrację wrócą do własnych krajów."

  Czy zechciałby Pan przedstawić swoją koncepcję w postaci bardziej nadającej się do zapisania w projekcie konstytucji? ;-)

  Pozdro!
 • @norwid 00:32:11
  "W konstytucji powinien być zapis dekalogu i to w pierwotnej formie gdzie jest "nie morduj" "

  To jest dobry pomysł na preambułę....

  Dzięki!

  Ukłony
 • @Jasiek 00:52:21
  Konstytucja daje schemat działania demokracji narodowej.
  Prawdziwa równowaga demokracji, gwarantuje narodowi głos przy stanowianiu prawa i ordynacji wyborczej.

  System demokracji to porządek matematyczny, . dlatego warto zmienić fałszywy zapis podziału 3-władzy na władzę 1. Ustawodawczą, 2. Wykonawczą, 3. Sądowniczą i 4. Przedstawicieli ludu.
 • @goodness 01:23:22
  "gwarantuje narodowi głos przy stanowianiu prawa i ordynacji wyborczej."

  Dyć własśnie prawim o:

  - kontrakcie wyborczym i wiążącej mocy referendum.

  "i 4. Przedstawicieli ludu."

  A co mają oni robić? Jak nie są we władzy ustawodawczej, ani sądowniczej ani wykonawczej? Mają "przedstawicielować" lud ot tak? Co konkretnie mają robić?
  Ja poddaję pod rozwagę coś konkretnego: wiążącą moc referendum i kontrakt. Nie tylko ja. Pierwszy był Szanowny Nikander.

  A Pan jeszcze mi nie odpowiedział na pytanie o system dwunastkowy. Napisał Pan, że jak na niego przejdziemy, bo jest bardziej naturalny/kwantowy/sprawiedliwy to będziemy 100 razy bardziej bogatsi, bo więcej będzie zer. A ja się zapytałem czy długi zostawiamy w systemie dziesiętnym?
  Więc jaka jest odpowiedź? Bo może gdzieś jest haczyk i czegoś nie zajarzyłem?

  Na jakiej zasadzie przedstawiciele mają "przedstawicielować"lud?

  Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi.

  Ukłony
 • @Jasiek 23:23:48
  "Globalne ustalanie świadczeń jest tym nowym systemem."

  Jest zasadnicza różnica pomiędzy jałmużnami wspólnoty, którymi są opłacenie życiowej nieporadności w stosunkach pracy (zasiłek dla bezrobotnego), czy opłacenie godnego pochówku, a motywacją dla jakości pracy przez całe dorosłe życie, którym jest relacja składek do świadczeń emerytalnych.

  Rezygnacja z emerytalnej zależności pomiędzy motywacją pracy wymiennej okresu senior a dobrobytem okresu nestor, to, wobec zachodzących zmian demograficznych, wejście na ścieżkę eutanazji i obozów spokojnej śmierci.
  Wolę ZUS.
 • @norwid 00:32:11
  To "nie morduj" - też bym oględnie napisał: " w razie potrzeby usuń s...na bez zbędnej mitręgi i stosowania zbyt wyszukanych procedur".
  Albo jakoś podobnie;-)))
 • @Andrzej Madej 05:13:30
  A może powrót (stopniowy) do dawnego systemu, kiedy to dzieci dbały o rodziców na starość?
  Miałeś dzieci i wychowałeś je właściwie - masz "emeryturę".
  Przy braku dzieci - były "chowańce".
  A dopiero względem ludzi, co nie mają żadnych związków ze społeczeństwem - stosować fundusze na obiekty starczej opieki.

  Odrębna sprawa.
  Człowiek powinien mieć możliwość pracy do śmierci. Może nie wymagać wielkiej wydajności, ale jakaś forma zajęcia - przydatnego społecznie. Starsi ludzie mają doświadczenie, wiedzę - to trzeba wykorzystać, ą nie traktować jako społeczne obciążenie.
  Obecny system - ogłupia ludzi - wiedza społeczna jest fałszowana.
  Zatem - starsi ludzie powinni być wykorzystywani społecznie i to powinno zostać zagwarantowane konstytucyjnie.
 • @Jasiek 03:14:12
  Dziękuję za dwa podstawowe pytania.
  1. Pytanie o fundament Demokracji.
  2. Pytanie o położenie terenu, dla Demokracji.

  Czyli, nowa Konstytucja musi dokładnie określać poziom gruntu, oraz wysokość i jakość fundamentu demokracji.

  Ktoś, opracował skład obecnej podstawy demokracji 1 x 3. (Fundament Demokracji )
  Ktoś, zatrzymał skalę liczenia wyborów w systemie dziesiętnym. ( Poziom Gruntu dla Demokracji)
  Wspomniałem naukowców, którzy by takich błędów nie popełnili.
  Warto budować konstytucję od fundamentów, nie od dymu z komina:)

  Serdecznie Pozdrawiam
 • @Andrzej Madej 05:13:30
  "motywacją dla jakości pracy przez całe dorosłe życie, którym jest relacja składek do świadczeń emerytalnych. "

  Pan twierdzi, że relacja składek do świadczeń jest motywacją?
  Zgadzam się z Panem. Jest. Ale do ucieczki do szarej strefy. Ta jest już większa niż za okupacji hitlerowskiej. To dla Pana normalne? A może stwierdzi Pan, że taki rozrost szarej strefy istnieje ponieważ składki na ZUS i PIT są za niskie?

  Jak Pan w ogóle może pisać takie chore rzeczy?

  "Rezygnacja z emerytalnej zależności pomiędzy motywacją pracy wymiennej okresu senior a dobrobytem okresu nestor, ..."

  Dobrobyt okresu nestor? Dla???????? Starych ubeków, którzy nie płacili składek i krótko pracowali?

  Wie Pan jaki jaki jest teraz przeciętnie "dobrobyt" okresu nestor? Taki, że wprowadza się odwróconą hipotekę. I nie wystarcza na lekarstwa.
  Gratuluję Panu poziomu oderwania od rzeczywistości. Aż taki to naprawdę rzadkość.
 • @Andrzej Madej 05:13:30
  "wobec zachodzących zmian demograficznych, wejście na ścieżkę eutanazji i obozów spokojnej śmierci.
  Wolę ZUS."

  Jakie zmiany ma Pan na myśli? Że młodych jest coraz mniej? Może jeszcze Pan napisze, że jest tak dlatego, że składki na ZUS i PIT nie zajechały gospodarki a zaraz potem i demografii?

  Ja wobec Pana argumentacji, a zwłaszcza tego "dobrobytu okresu nestor" całkowicie wymiękam.

  Nie zauważa Pan, że ZUS i PIT są powodem coraz gwałtowniejszej eutanazji Polaków jako narodu?

  Jestem w szoku po tym co Pan napisał i jaką argumentację zastosował.
 • @Andrzej Madej 05:13:30
  "a motywacją dla jakości pracy przez całe dorosłe życie,"

  Motywacja to była, gdyby świadczeń w ogóle nie było. Wtedy każdy by się starał o dobrobyt bardzo intensywnie.
  Ponieważ jednak wielu by się to nie udało, to państwo musi wytworzyć mechanizm wypłaty świadczeń. Należy to jednak zrobić tak, aby nie uwalić popytu, potem gospodarki, a następnie demografii.

  Dla Pana kastracja popytu o 40% i hamulec na przedsiębiorczość takim sposobem nie są. A to już dobry krok w stronę zostania komunistą. Dlaczego Pan tego nie widzi?
 • @goodness 08:22:37
  "Dziękuję za dwa podstawowe pytania.
  1. Pytanie o fundament Demokracji.
  2. Pytanie o położenie terenu, dla Demokracji."

  Ja takich pytań nie zadawałem.

  Pytałem na czym ma polegać bycie przedstawicielem ludu. Odpowiedzi nie uzyskałem.

  Pytałem czy aktywa będziemy liczyć w systemie dwunastkowym a długi zostaną w dziesiętnym?

  Konkretnych odpowiedzi nie uzyskałem. Tylko słowa o dymie z komina.
  Proszę o poprawę. Inaczej Pana wypowiedzi zacznę traktować jak neonowy folklor.

  Załączam uprzejmości.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:32:56
  "A może powrót (stopniowy) do dawnego systemu, kiedy to dzieci dbały o rodziców na starość?"

  Nie ma dzieci :-(
  Chowańców też nie ma :-(

  I nie będzie. Nawet stopniowo. Jest to niemożliwe gdy państwo grabi obywateli na grubo ponad 60%. Może już ponad 80%. I w dodatku systemowo blokuje przedsiębiorczość.

  Nie wiem dlaczego tacy ludzie jak Pan Madej tego nie dostrzegają. To dla mnie przerażające.

  Ten rabunek jest już na poziomie bolszewickim. Zmieniła się tylko strategia. A jaki jest stosunek w Cywilizacji Polskiej do pozbawiania ludzi możliwości nabycia własności i dochowania się potomstwa to Pan wie znacznie lepiej ode mnie.
 • @Jasiek 09:21:12
  Przedstawia Pan skrajności.

  Im jest nas więcej / ciaśniej, tym lepiej widać o półtony / równowagę.
  Wilczek jest anachroniczny.
 • @Jasiek 09:41:21
  No właśnie. Mamy rozważać jak zmienić grabienie społeczeństwa na normalne zasady. Wtedy nie będzie potrzeba 500+ tylko każdy powinien mieć dzieci we własnym interesie.
  Bez zastępowalności pokoleń - nie przetrwamy.
  Nawet na górze złota.
 • @Andrzej Madej 10:04:12
  "Przedstawia Pan skrajności."

  Gratuluję Panu "konkretnej" odpowiedzi.

  Skrajnością jest sytuacja w której teraz jesteśmy jako Polacy (mam na myśli długi i demografię - pochodne upadłej gospodarki)

  "Ustawa Wilczka" jest anachroniczna? Jasne, że jest. Ale jest cholernie potrzebna. Jest tak samo anachroniczna jak betonowy fundament w domu i drewniana więźba dachowa. Anachronizmy, no nie?
  Mam też bardziej anachroniczny przykład. Jest nim koło. Kto by się dzisiaj bawił w takie anachronizmy.
  A tak w ogóle to wolność gospodarowania jest anachroniczna. Własność prywatna w szczególności. Wszystko trzeba co najmniej ozusować. Koło w pierwszej kolejności. Wtedy zapewne poprawi się "dobrobyt okresu nestor" i zwiększy motywacja do pracy w okresie senior.
  Można się jeszcze zacząć modlić. W pierwszej kolejności o pomyślność ZUS. Dopiero potem o rozum.
 • @Jasiek 09:32:59
  Bez punktu oparcia nie ma mocy, więc fundamenty najlepiej stawiać w bagnie:)

  Z folklorystycznym pozdrowieniem
 • @goodness 10:21:27
  "Z folklorystycznym pozdrowieniem"

  Tak też myślałem. Nie wiem czy nie byłoby dobrym pomysłem skasowanie przez Szanownego Autora Pana komentarzy.
 • @Jasiek 10:32:03
  Tak sie zastanawiam nad polska konstytucja i dochodze do niepokojacych konkluzji.Jest to tak malo znaczacy element w obecnym geo-politycznym srodowisku(swiecie i regionie) -aczkolwiek istotny lokalnie.To tak jakby dyskutowac o podziale pozywienia w obozie koncentracyjnym bez zaglebiania sie w istote systemu obozowego.
  Moim zdaniem podstawowym problemem sa prywatne banki centralne glownych walut swiatowych oraz powiazane z nimi inne (quazi-panstwowe i prywatne) banki ktore umozliwiaja zdobycie srodkow do korumpowania i kontroli najbardziej istotnych instytucji dla funkcjonowania spoleczenstwa.
  To nie demokracja,konstytucja,urzednicy, partie polityczne itp. wplywaja na poziom zycia obecnie a system kontroli sterowany przez instytucje finansowe ktore ustalaja zasady funkcjonowania i kontroli ludzi przez partie polityczne,media,sluzby bezpieczenstwa,korporacje,sily policyjne i wojskowe itp.
  Konkluzja ta wcale jednak nie znaczy ze np. zastapienie systemu finansowego amerykansko-pejsatego na niemiecko-rosyjski czy chinski (jedyne realne alternatywy)spowoduje polepszenie stanu i perspektywy Polakow na przyszlosc.
 • @Jasiek 10:17:06
  " Można się jeszcze zacząć modlić. W pierwszej kolejności o pomyślność ZUS. Dopiero potem o rozum. "

  Obecnie częściej niż o rozum, czy o ZUS, modlimy się o dobrą śmierć.
  Jest tu jakaś słabość.
  Pozdrawiam pogodnie :)
 • Zlikwidujmy Konstytucję.
  Ale są kraje, które Konstytucji nie mają i ludziom tam żyje się całkiem nieźle.

  Nowa Zelandia i,Wielka Brytania. Izrael,

  Do jakich idiotyzmów dochodzi, gdy spisuje się w formie dokumentów, szczególnie wówczas gdy dopuści się do tej czynności lewactwo, pokazała światu Norwegia.

  Państwo musi wypłacić bandycie, 77- krotnemu mordercy, odszkodowanie za "nieludzkie" traktowanie. To tylko on okazał miłosierdzie swoim ofiarom oszczędzając im trudów ziemskiego życia.

  http://www.mpolska24.pl/post/11993/zlikwidujmy-konstytucje-sa-kraje-co-jej-nie-maja1
 • @Andrzej Madej 11:46:17
  "Obecnie częściej niż o rozum, czy o ZUS, modlimy się o dobrą śmierć.
  Jest tu jakaś słabość. "

  O! Dostrzegł Pan "jakąś słabość" - czyli jest postęp :-)

  Ja Panu powiem gdzie jest słabość:

  - w nadmiernych daninach
  - w nieskutecznym prawie (brak kary śmierci
  - w braku suwerenności monetarnej

  Konsekwencje są takie, że ludzie dzieci nie mają. Gdyby je mieli, byłyby dobrze wychowane i radziły sobie w życiu wtedy śmierć byłaby przyjemna :-) A tak trzeba się modlić, żeby była dobra.
  Tylko, że już jest "po ptokach" - wcześniej nikt się nie pomodlił o likwidację ZUS i PIT, suwerenność monetarną... i dobrej śmierci nie będzie. Pomimo zawziętych modlitw.
 • @mac 11:10:07
  "Moim zdaniem podstawowym problemem sa prywatne banki centralne glownych walut swiatowych oraz powiazane z nimi inne (quazi-panstwowe i prywatne) banki "

  Tak. W zupełności się z Panem zgadzam. Dlatego w swojej "Szczęśliwej 7" wymieniłem suwerenność monetarną. Jako pierwszy temat poruszył na Neonie Szanowny Nikander.

  Także teraz zwrócił uwagę na problem konstytucji - oto link do tego wpisu:

  http://nikander.neon24.pl/post/138486,nowa-konstytucja-najpierw-facelifting

  Nie mniej jednak uważam, że po wyjściu z obozu koncentracyjnego - jakże trafne określenie obecnej sytuacji monetarnej - mamy obowiązek zachowywać się racjonalnie i nie powinniśmy z automatu kastrować popyt o 40%. Wątpię czy istniej gdzieś gospodarka, która zniosłaby to na dłuższą metę. Na krótką pewnie będzie się ratować dodrukiem pieniądza, ale to tylko przyspieszy agonię gospodarki i demografii.

  Nie możemy być jak niewolnik, który będąc czyjąś własnością miał pracę, dach nad głową, wyżywienie, nierzadko dzieci, a po odzyskaniu wolności stał się złodziejem, alkoholikiem i mordercą... Wolność nie służy każdemu. Dlatego po jej odzyskaniu trzeba się zachowywać rozsądnie.

  Ukłony
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:17:04
  "No właśnie. Mamy rozważać jak zmienić grabienie społeczeństwa na normalne zasady. Wtedy nie będzie potrzeba 500+ tylko każdy powinien mieć dzieci we własnym interesie."

  Na pewno ZUS i PIT są do likwidacji wg mnie. wtedy grabież w przypadku zatrudnionych na czas nieokreślony zmniejszy się z automatu o ok 40% Szanowny Pan Madej według mnie zupełnie nie obronił swojej argumentacji.

  Ale jak to ująć w konstytucji? Myślę, że można zakazać podatków bezpośrednich i pobierania składek oraz innych danin bezpośrednich.

  Wtedy budżet ma pieniądze na wypłatę świadczeń ustalanych globalnie z poszerzenia bazy podatków pośrednich (VAT i akcyzy) bo ludzie zamiast płacić składki coś kupują lub decydują się na dzieci. Wtedy muszą kupować jeszcze więcej :-)

  Dodatkowo jest wzmocniony brakiem konieczności dotowania ZUS, rozkręconą gospodarką (więcej miejsc pracy) oraz likwidacją "reform" Buzka. A wraz ze wzrostem gospodarczym następuje wzrost ilości pieniądza w obiegu (suwerenność monetarna)

  To się nie może nie udać.
 • @Andrzej Madej 11:46:17
  "Obecnie częściej niż o rozum, czy o ZUS, modlimy się o dobrą śmierć."

  Czy to jakaś aluzja?

  Zastraszenie?
 • @Husky 21:41:36
  Jest to jakaś metoda.

  Ale nie wiem czy dobra :-(

  Chodzi o to, że jak nie ma konstytucji, to są ustawy regulujące pewne rozwiązania. a te jest łatwiej zmienić niż konstytucję. Więc ta byłaby pewnego rodzaju kotwicą. Oczywiście gdyby była dobra. Bo kotwiczyłaby nas w dobroci a nie w patologii jak obecnie.

  Tak myślę.

  Pozdro!
 • PREAMBUŁA : POLSKA, LECHISTAN ? JEST KRAJEM POLAKÓW
  Nie może pełnić żadnej funkcji publicznej nikt kto nie jest Polakiem do 10 go pokolenia po linii męskiej i żeńskiej, bo nie można dwom panom służyć.

  Inii ludzie mogą żyć przestrzegając praw i zasad Polaków.

  Pisałem nawet kilka punktów więcej już :) bez odzewu, czyżby nadszedł czas ?
  POLSKA, a nie jakaś tam pospolita rzecz jak to p. Wojtas z maniakalnym, uporem lansuje, MAJĄCA JUŻ W NAZWIE PIERWSZĄ SPRZECZNOŚĆ !!!
  Kilku ludzi już napisało i ZROZUMIAŁO TĘ FUNDAMENTALNĄ SPRZECZNOŚĆ, SZYDERSTWO !!!

  A nazwy bym nie zmieniał !!! Polak, Polska :)
 • @andrzejw 07:38:51 NIKT NIE DBA O pospolitą rzecz ani sprawę co...
  ...WŁAŚNIE KOLEJNY JUŻ RAZ WIDZIMY...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY