Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
809 postów 13251 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Kultura nienawiści

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy rozwijalibyśmy się bez nienawiści? Wątpię. Dlatego nienawiść należy kultywować jako skarb największy.

 Zbulwersowanym zaznaczę, że jestem zdecydowanym wrogiem palenia czarownic!!!

Jednak, czy jest inne wyjście jeśli krowa zaczyna mniej mleka dawać? Każdy normalny człowiek, zatem i ja też, musi stwierdzić, że nie ma innego wyjścia, tylko trzeba podjąć kroki radykalne, a stosik słuszny jest wyjściem miłym.
Owszem, przed spaleniem można taką popławić, ale to tylko zwiększa problemy, gdyż mokre szmaty gorzej się palą.
 
Tyle wstępu.
I pozostaje pytanie, w jak najbardziej kulturalny sposób podsycać swoje chucie w tytułowym kierunku? Bo okazywanie form swej nienawiści należy czynić tak kulturalnie, aby nikt nie mógł nam zarzucić, że jesteśmy pozbawieni kultury. A nie ma przecież niczego gorszego niż chamskie formy nienawiści. To  poniża godność ludzką.
 
Człowiek kulturalny nie napisze: "Ty durniu" do swego interlokutora, gdyż to uwłaczałoby jego wysokiej kulturze osobistej. W takim wypadku należy napisać: " Szanowny Panie, Pana poglądy odbiegają od norm jakimi się kieruję. Moim zdaniem,  są błędne i prowadzę do niewłaściwych efektów."
 
Czym jest bowiem głupota? Brakiem przewidywania efektów końcowych danego działania.
 
Gorsza sprawa jest w relacjach męsko-damskich, gdzie znacznie łatwiej o spięcia różnego rodzaju.
Tu podstawowym jest rozróżnienie form okazywania nienawiści.
Brakiem kultury ze strony kobiety jest wykazywanie braku inteligencji u mężczyzny (nie wiem jak to w gender przypadku). Taki zarzut czyniony przez kobietę - zwalnia mężczyznę  z form kulturowych i pozwala na traktowanie jej jako normalnej osoby.
 
Z kolei największym "grzechem" mężczyzny względem kobiety, jest wskazywanie braków jej urody. No, bo, czy jest obrazą stwierdzenie, że blondynki są głupie? Przecież kobiety, a zwłaszcza blondynki, nie kierują się zasadami logiki i odpowiedzialności z perspektywą przewidywania skutków postępowania. I to jest ich największą zaletą. Właśnie to dodaje smaku relacjom. Można się irytować z racji alogiczności kobiet (w męskiej perspektywie), ale one mają inne sposoby osiągania (swoich) celów. Ale powiedzieć, że blondynka ma krzywy nos - to jest obraza. Podobnie, jeśli blondynka stwierdzi, że facet jest głupi.
 
Czemu napisałem te dyrdymały? 
Ostatnio na NEONie wzrasta poziom "hejtu", a dyskusje przestają być merytoryczne stając się sporami personalnymi. Warto zatem rozważyć sprawę kultury form obelg jakimi się wzajemnie obrzucamy. Może należałoby wypracować katalog "kultury hejtu" obowiązujący na tym portalu?
Obserwuję np. jak Rzeczypospolitek traktuje Husky'go tytułując go kundlem. I powtarza ten sam motyw w kolejnych komentarzach. A czy nie czytałoby się przyjemniej i bardziej kulturalnie, gdyby zamiast tak prostackiego określenia, od czasu do czasu, pojawiło się też "Husky, wyraźnie gdzieś się szlajałeś i załapałeś nowy gatunek pcheł". I podobnie.
 
A co, Szanowni Czytelnicy na to? Jakie formy "kultury nienawiści" byście polecali?
Bo osobiście to mam kilka osób, którym chciałbym jakoś przyłożyć, ale żeby było kulturalnie.  Bez nienawiści nie da się żyć, a tu, k..., kultura obowiazuje...

KOMENTARZE

 • Podstawowym warunkiem i sposobem znalezienia rozwiązań jest poznanie przyczyn.
  Jakie są przyczyny hejtu, ubliżania, poniżania itd
  (Kolejność przypadkowa)
  1. Takie wzorce wyniesione z domu, powielane po idolach.
  2. Brak merytorycznych argumentów.
  3. Niska samoocena, która nie pozwala przyznać się do błędu a tym bardziej przyznać rację oponentowi.
  4. Przynależność do grupy. Większość ludzi nie jest niezależna i swoje zachowania podporządkowuje grupie do jakiej należy po to żeby nie zostać z niej wykluczonym lub napiętnowanym.
  5. Chęć zaistnienia. Dla wielu osób zrobienie czegoś wyjątkowego, jak nie są w stanie zrobić czegoś pozytywnego to pozostaje jedynie robienie czegoś wyjątkowo obrzydliwego żeby być dostrzeżonym i zaistnieć.
  6. ...
  A jak najlepiej reagować?
  Miłościom i godnościom osobistom. To najcięższa najpotężniejsza i najskuteczniejsza broń.
 • @Lenard Coaching 09:58:38
  Notka pisana jest z wyraźnym "przymrużeniem oka".
  Niemniej dyskusja może być ciekawa, o ile znajdą się chętni do jej podjęcia.
  Tu - fakt. Najsilniejszą bronią przed hejtem jest spokój i poważna argumentacja.
  Na portalu - dążyłem i dalej dążę do stosowania polskich form grzecznościowych, gdyż one blokują znaczną część form hejterskich.

  PS. No, ale jak komuś tak solidnie dopiec, aby to odczuł? O tym warto podyskutować. Bo tak wulgarnie, to każdy głupek potrafi. Ale w ciekawej formie - o, to już wymaga kunsztu.
  Problem jest wtedy, gdy ktoś nie reaguje. Wtedy chyba jednak "ewangelicznie" - czyli ban.
 • Bez nienawiści nie da się żyć...
  A co, Szanowni Czytelnicy na to? Jakie formy "kultury nienawiści" byście polecali?
  Bo osobiście to mam kilka osób, którym chciałbym jakoś przyłożyć, ale żeby było kulturalnie. Bez nienawiści nie da się żyć, a tu, k..., kultura obowiazuje.."/Krzysztof j. Wojtas/

  Uważam, że Pytający powinien najpierw podzielić się z radzącymi listą "osób do przyłożenia", ponieważ należy w każdej radzie uwzględnić osobowość osobnika, któremu się "przykłada".
 • @AgnieszkaS 20:06:47
  Pragmatyczne podejście.
  Czyli - nie dyskusja o samej "zasadzie nienawiści", a komu przyłożyć, czyli tor personalny.
  Ma Pani u mnie plus - jako kobieta.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY