Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
978 postów 16106 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Metody manipulacji: Żyd Janusz

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Metody manipulacji mają różne formy. Najbardziej przydatną jest tak, która prowadzi do utożsamiania się obiektu manipulacji z zamierzonym celem.

 Ostatnio w środkach manipulacji społecznej zwanych mediami głównego nurtu można spotkać się z określeniem "Janusz" jako symbolu zaściankowości, czy też kołtuństwa przeciętnego Polaka.

Temu "Januszowi" (żeński odpowiednik - to chyba "Grażyna"), przypisuje się wszelkie negatywne cechy jakie można polskiemu społeczeństwu przypisać. Symbol i prostactwa i złego gustu, o braku kultury osobistej nie wspominając.
Jak kogoś określi się mianem "Janusza", to znaczy, że to cham i prostak "w każdym calu".
 
Niedawno równie intensywna "szeptana propaganda" rozpowszechniała inny temat - tzw. "słoików", czyli ludności miejskiej, która niedawno przeniosła się do miasta, a zachowała powiązania z wsią, skąd w słoikach przywoziła zapasy pozwalające im przetrwać w mieście.
Tej grupie przypisywano cechy podobne obecnym "Januszom".
 
Dlaczego podejmuję temat?
Bo "wzbudza" mnie ta metoda manipulacji. Jest to ta sama metoda, która za wszelką cenę chciała wykazać opóźnienie cywilizacyjne Polaków względem wielce "rozwiniętego Zachodu". Metoda wielce przydatna w tworzeniu mitu mniejszej wartości  Polaków i tym samym podporządkowywanie ich racjom kulturalnym "Europejczyków".
 
Tymczasem można rozważyć nieco inny scenariusz, gdzie okazuje się, że Polacy w zbliżonych warunkach materialnego zaplecza osiągają znacznie lepsze rezultaty od swych odpowiedników "zachodnich", a przykładem jest choćby sprawa usług transportowych w EU.  Sądzę, że "Janusze" mają też wiele wspólnego z uszczelnianiem systemu podatkowego i podkreślaniem "kulturalnego" poziomu dotychczasowych elit utrzymujących swą społeczna pozycję z tych rozkradzionych środków. 
Nie tylko zatem żyli ci ludzie  na koszt społeczeństwa, to jeszcze nadawali mu  cechy pejoratywne - wszak "miastowemu" nie wypada "grzebać " w ziemi, a tylko zajmować się "wysoką " kulturą, gdzie symbolem może być kokardka na środkowym palcu, co wymyśliła ta grupa i pokazała polskiemu społeczeństwu.
 
Jakie wnioski z tej sytuacji?
Chyba takie, że powinniśmy, jako Polacy, bardziej dbać o wizerunek społeczeństwa i po prostu z niesmakiem reagować na tak tworzone manipulacje kulturowe.
 
Grupa, która uważa dalej siebie za "elitę", za wszelką cenę chce zachować swą pozycję. Już nie bardzo ma możliwość realizacji politycznych. Chce jednak mieć tę pozycję w sferze kultury. Ich dążeniem jest rola "decydenta gustu i kreatora kultury".
Tymczasem ich zdolności są podobne programowi totalnej opozycji. Czyli zero programu, a jedynie totalna krytyka wszystkiego, co od władzy obecnej pochodzi. Rola recenzenta bez odpowiedzialności. W dziedzinie oddziaływania społecznego tę rolę chcą zachować. 
I temu należy się przeciwstawiać, co polecam uwadze.
Sugestia ta nie jest nawet podyktowana zagrożeniem poczucia własnej wartości, co destrukcyjnym wpływem na społeczeństwo. Bo własna wartość Polaków jest łatwa do ocenienia w porównaniu z możliwościami naszych przeciwników.

KOMENTARZE

 • No wlasnie -opuznieni w rozwoju absolwenci dziennikarstwa..
  Nasmiewaja sie ze sloikow,wrecz sa zdegustowani ze taka mala liczba polakow kupuje gotowe dania do odgrzania w mikrofalowce[ byla taka rozmwa w tv biznes. To ze sa tacy dziennikarze[temat sloikow ciagle wisi na onecie ] wynika ze spora ich czesc wychowala sie w patologicznym srodowisku miejskim i ich zakres spostrzegania ograniczony jest do tego srodowiska [bakterie gnijne padline tez spostrzegaja jako jedyne srodowisko do zycia ] wlasciwe dla ludzi.[Gibron- lęk zaćesnił siedziby wasze ale waszym przeznaczeniem sa otwarte przestrzenie] .Ci niedorozwinieci dziennikarze piszac z ironia o sloikach w wiekszosci przypadkow nie zdaja sobie sprawy ze ta zywnosc ze wsi bez konsrwantow i polepszaczy jest o niebo lepsza od tego ladnie i kolorowo zapakowanego gowna jakim sie serwuja na codzien,,. Ci ,,Nierozumni dzienikarze ,, generalnie pracuja dla korporacji planujacych calkowicie przejac rynek zywnosci, wysmiewanie ,,sloikow, jest jednym z elementow narzucania zmian kulturowych taki,, piesek dziennikarz najczesciej niewie nawet jaki jest cel tego co pisze gdyz ich poziom intelektualny z zalozenia nie moze byc wysoki ,bo taki ktos predzej czy puzniej doszedl by do jakis konkluzji a tak zalewa swiat krytyka ,,sloikow,, mniemajac o sobie ze jest wazna osoba bo idzie z duchem,, nowoczesnoscii i awangardy.Nawet poznalem tu u siebie kiedys takiego loalnego naczelnego dziennikarzyne zalewajacego lokalna spolecznsc potokiem belkotu ktOre nie wiele ,maja wspolnego z informacja[szkoda lasu na ten papier] Tacy wlasne dziennikarze ,,sloiki,, ukazuja jako zacofanie i ciemnote a pelna rakotwurczej chemi zywnosc jako zecz wlasciwa i dobra. Smacznego wielkomiejscy dziennikarze dania z mkrofalowki polecam szczegulnie moze zapewni to [rak] wlasciwa rotacje kadr w tym srodowisku niekow.


  ...........................................................................................................
  Jakby w temacie ..


  Nie mozna liczyc na tworcow tzw,, kultury,,
  Pisal Schumacher w ksiazce ,,Male jest pekne ,, . Jak mozna panie Leszku wymagac od aktora ktory tylko odtwarza przez pare godzin wyuczona role by byl intelektualista. Zakres spostrzegania przecietnego aktora ograniczony jest najczesciej do sceny filmu. Do ze jest ktos rozpoznawalny bo widza go miliony ludzi nic nie znaczy ,zupelnie nic. Dzis pewne srodowiska podczepiuaja sie pod pewne narzcone ideje z tego wzgledu ze tworzac i umacniajac nie swoje standardy i nie swoja kulture ktos im za to bardzo dobrze placi. Ci ludzie nie podejma zadnego spolecznego problemu z tego zagledu ze rownalo by sie to wypowiedzeniem prawdy, a w tym momenie koncza sie pieniadze. czy slyszal pan np zeby pan Stuhr np powiedzial cos o szczepionkowym ludobujstwie [ jest taka strona] nie dlatego ze jest to wazny element systemu a waznych zasad systemu kwestionowac nie moze ktos kto jest na garnuszku tego systemu lu ludzi nim zawiadujacych. Slowem sa dyspozyyjni czy slyszal pan by jakis polski aktor powiedzial cos sensownego co wykraczalo by za polityczna prawnosc. Takich jak Van Dam czy Czek Noris [ ich wypowiedzi o NWO na alex jones.pl i zmiany na ziemi bodajze] jest naprawde niewielu. Pojecie elita to obszar z innego wymiaru, podciaganie tworcow filmow czy aktorow pod to pojecie to moze byc tylko prowokacja do dyskusji a nie stwierdzenie faktu. chyba ze w tym negatywnym wymiarze. Tym bardziej aktor nie bedzie Intelektualista moze nim byc ktos kto ogarnia w oparciu o prawde cale obszary zeczywistosci np Noam Homski Solzenicyn ., Dmowski, Tolstoj,wspomniany , Schumacher
  List do Jerzego Stuhra
  jan 06.08.2016 16:51:48
 • Szanowni Admini...
  czyżby ten temat był aż tak ważny z jakiegoś punktu widzenia? bo jakoś trudno mi tutaj ten punkt dojrzeć.
  Czy już teraz wszystko co Pan Wojtas napisze, od razu idzie na czołówkę?
 • Ciekawostka
  jak widać, ludzie typu Jana Pawła mają określone zadanie do wypełnienia na tym portalu.
  Teraz już bez skrepowania - pomija się stronę merytoryczną, a kieruje personalnymi kryteriami.
  Poprzednia polemika z tym Panem i użyte określenia mają tu jednoznaczne uzasadnienie.
 • @jan 19:21:46
  Ciekawe podejście.
  Niemniej powodem tej notki jest zupełnie co innego. Chodzi o to, że w obecnych czasach nie ma grup, czy warstw społecznych o ustalonej proweniencji.
  Nie ma ziemian, czy mieszczuchów "z dziada pradziada".
  Zmiany po II WŚ to przemieszanie grup ludności. To także czas tworzenia nowego społeczeństwa i kształtowania się nowych elit.
  Następuje też podwyższanie pozycji społecznej, co zazwyczaj wiąże się z uzyskaniem wykształcenia na uczelniach sytuowanych w dużych miastach.
  Tacy ludzie nie mają "osadzenia" w mieście, a praca nie zapewnia im środków na utrzymanie - to są realia III RP.
  Dotychczasowe "elity" (te przywiezione na czołgach) zaczynają odczuwać zagrożenie - ze strony młodych i zdolnych. Stąd blokada dostępu do sfery decydenckiej, a jedną z metod jest nadania tym "młodym zdolnym" łatki zaściankowości.
  Procesu przemian nie da się zatrzymać, ale można wprowadzać utrudnienia, blokady dostępu itd.

  Właśnie w takim kontekście należy rozpatrywać te "wrzutki" medialne.
  Stąd moje postawienie pytania ( w kontekście); jak wygląda "żydowski Janusz".

  Jak na mój gust ma cechy Jana Pawła na tym portalu.
 • @Jan Paweł 20:07:20
  Szanowny Jan Paweł
  może jakąś własną notkę by tak napisać
  i kto wie , kto wie gdzie .............
  wyląduje 8-)))
 • @autor
  Pisze pan Nie ma ziemian, czy mieszczuchów "z dziada pradziada". Mysle ze to jest sprawa dla kazdego oczywista. Pewna mentalnosc i sposob patrzenia na swiat uzyskuje sie od malego nawet jesli rodzice dziecka wprowadzili sie do miast kilka lat temu to dziecko wzrastajac w tym srodowisku zaczyna je traktowac jako ,,swoja zeczywistosc prawdy,, i jest bez znaczenia spoleczne pochodzenie. Tzw elity tworza ramy systemowe w kwestiach wlasnosci, finansow ,prawa itd i jedyne co moge stwierdzic to to ze mlodzi nie wazne w tym wypadku czy ze wsi czy z miasta wpasowuja sie na ogol w system stajac sie wrecz straznikami systemu,mysle wiec ze cele jakie przyswiecaja marginelizowaniu tej grupy spoleczne[migrantow ze wsi] sa wielopoziomowe z naciskiem na tradycje wyniesione z domu w caloksztalcie spostzegania swata. zywienie rownierz [ cyt ,, W najblizszej przyszlosci kontrola przeplywu zywnosci bedzie najwazniejszym elementem sprawowania wladzy,,- jest wie to kwestia dla wladzy zasadnicza. tez Z. Brzezinski -,,kto kontroluje rzywnosc kontroluje ludzi ,,] Mysle ze tzw elity nierobia tego z obawy o utrate pozycji wobec konkurencji ze wsi bo ci mlodzi ludzie nie sa w stanie im zagrozic z tej prostej przyczyny ze rozwizania systemowe jakie juz narzucono nie pozwalaja na jakakolwiek samodzielnosc poza byciem sluga systemu. Osatnio rozmawialem z mlodym farmaceuta jego logika jest tak ukierunkowana [nie mowiac o zaleznosci materialnej i finansowej] ze nigdy nie bedzie zagrozeniem dla stegoz systemu,skolei inny farmaceuta jakiego poznalem pracuje w korporacji a po godzinach sprzedaje naturalne suplementy swiadomy negatywnych skutkw lekow syntetycznych. Czy w swerach powiedzmy ,,wyszszych,, tzw politycznych moga mlodzi stanowic zagrozenie tez mysle ze nie,poniewarz selekcja osob jest precyzyjna i nikt poza osobami poprawnymi niemoze sie tam dostac. Rozwazjac problem dlugofalowo tez mysle ze tzw ,,sloiki,, tez nie beda stanowic zagrozenia dla systemu poniewarz bedac egzystencjalnie zalezni od zywicieli nie podejma pruby kwestionowania przyjetych regul. mysle ze to o czym pan pisze moze byc co najwyzej jednym z wielu watkow le na pewno nie zasadniczym
 • @jan 21:49:13
  Cóż. Gdyby było tak, jak Pan pisze - to problem by nie istniał.
  A skoro występuje (przynajmniej w Polsce jest zauważalny), to znaczy, że jest istotny społecznie.
  Nie generalizuję w odniesieniu do całego świata. Chodzi o Polskę, a ta - co wspominał jeden rudy, " polskość to nienormalność".
  Może to stąd?
 • @krzyszotf J Wojtas - Pan tez jest mistrzem manipulacji
  pisze pan ,,-Cóż. Gdyby było tak, jak Pan pisze - to problem by nie istniał., Drogi autorze to ze problem jest wcale nie znaczy ze pan ma racje,logika wkazuje ze przyczyny i motywy moga byc ruzne i bardziej zlozone . zastosowal pa klasyczna manipulacje nie koniecznie majac racje. podalem np przylad ze elity problem zywienia traktuja jako najwazniejszy element kontroli i wladzy a pan dopuszcza wylaczne wlasne wnioski jako jedyna prawde objawiona , Dalej uwarzam ze zjawisko jest wielotorowe . Oczywiscie konkurencja na rynku pracy istnieje ale tu mowimy o globalnych procesach jakie maja miejsce rowniez w polsce uzywajac pojecia ,, elity,, nie mamy na mysli konkurencji na rynku pracy ale dostep do funkcji decyzyjnych co jest kontrolowane przez utajnione agentury wiec nie ma mowy by mlodzi ze wsi stanowili dla tzw ,,elit .. jakiekolwiek zagrozenie. pozdrawiam .
 • @jan 15:10:51
  No to się nie zgadzamy.
  Polska tworzy odrębność cywilizacyjną względem reszty "Zachodu". Stąd nie można do nas przykładać tej samej miary, co do tamtych społeczności.

  Drugie, że ci migranci ze wsi do miast - to właśnie zalążek nowej, polskiej elity. To stąd, że jeszcze tylko na wsiach ostał się polski obyczaj. I na jego bazie może być odtworzona polskość.
  Czynnik z Pana uwagi - kwestia zdrowej żywności, też ma wpływ, gdyż jednym z celów obecnych "elit" jest rozerwanie powiązań między produkcją żywności, a jej konsumpcją.
  W kryzysie problemem będzie nie tylko dostęp do możliwości wytwarzania żywności, ale też wiedza o technologii, czyli choćby o terminach agrotechnicznych. Bez internetu - mało kto będzie miał o tym pojęcie.

  Atak prowadzony jest zatem bardzo celowo - podważa się podstawę do osiągnięcia pozycji elity tej grupy. Trudno uzyskać wyższą pozycję społeczną, gdy za kimś jest określenie: "to Janusz". To utrudnia drogę i podważa wartości jakie są wpojone w osobowość migranta. Owszem, są może pewne braki w dostosowaniu do życia w nowym środowisku, ale przede wszystkim podważane są te wartości związane z polskością.
  Taki jest sens mojej notki.
 • @Jan Paweł 20:07:20
  "czyżby ten temat był aż tak ważny z jakiegoś punktu widzenia?"

  Tak - jest to punkt widzenia wrogów Polski. Chcą każdemu Polakowi obrzydzić własnych rodaków, skłócić jednych z drugimi, obrzydzić własny kraj i wyzuć Polaków z poczucia własnej narodowości.

  A jakich to ja lui widziałem podczas wizyt zagranicznych to lepiej nie pisać. Zwłaszcza przy jedzeniu. Więc ci nasi "Janusze" jacy by nie byli to nie tylko polska przypadłość, ale "popularyzowanie" takiego wizerunku to zamierzona robota. Jedna z wielu.

  Pan tego nie widzi?
  Podobnie dzięki kabaretom i komediom rozbrajano PRL z przemysłu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031