Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
755 postów 12206 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

O reparacjach

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dla normalnego człowieka, przy w miarę uczciwym postawieniu sprawy, reparacje są należne Polsce bez żadnych podtekstów; Niemcy dokonali zniszczeń i powinni ponieść za to stosowne konsekwencje.

 

Sprawa ma jednak wiele pobocznych aspektów. Przede wszystkim warto rozważyć jak układały się stosunki między Polską, a Niemcami po wojnie i w jakim kierunku zdążają obecnie.
 
Na pewno istniały w stosunkach między nami pewne ekonomiczne ułatwienia ze strony Niemiec na rzecz Polski, których motywacją mogły być wojenne zaszłości. Warto i należy mieć to na uwadze i nie można tych kwestii pomijać.
Jednak należy też porównać te korzyści z wielkością strat poniesionych przez Polskę na skutek działań wojennych, ale także na skutek celowych działań niszczących - tak, jak w stosunku do Warszawy. W tych samych kategoriach powinny być traktowane zbrodnicze działania podobne w wymowie nalotowi na Wieluń - zupełnie nieuzasadnione w sensie wojskowym. W tych samych kategoriach należy traktować niemieckie ludobójstwo: tu nie ma "wybaczam" i i nie ma przedawnienia.
 
Z kolei warto rozważyć "pomoc" niemiecką dla Polski. Jak pamiętam, a była to informacja dostępna w mediach, na początku lat 90 - tych, że rząd niemiecki utworzył specjalny fundusz wspierania kupna polskich przedsiębiorstw przez niemieckich inwestorów. Czyli oficjalny fundusz łapówkarski na ten cel przeznaczony. Fakt, szybko sprawę zatuszowano. Niemniej jest pytaniem o etyczne zasady jakimi kierowali się Niemcy w kontaktach gospodarczych z Polską. Bo to, że sami (Balcerowicz) stworzyliśmy po temu okazję nie oznacza, że usprawiedliwia to okazji wykorzystanie. 
Sprawa przynależności do UE i przyznanych Polsce funduszy infrastrukturalnych. Tę kwestię przedstawiano Polakom jako pewnego rodzaju wsparcie mające na celu wyrównanie poziomu rozwoju Polski (i reszty środkowowschodniej Europy) do stanu zbliżonego do części zachodniej, a przy szczodrości względem Polski najbogatszego państwa UE, czyli Niemiec.
Jeśli jednak porównać korzyści niemieckie - zlikwidowanie konkurencyjnego przemysłu polskiego (choćby przemysł stoczniowy), to już ta "szczodrość" przestaje mieć walor etyczny, a staje się ochłapem rzuconym "na otarcie łez". I nawet to jest już kwestionowane w wypowiedziach zachodnich polityków (Macron).
Dodając do tego całą politykę medialną, która kieruje się zdjęciem z Niemców odium odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i przypisanie tychże niewiadomego pochodzenia "nazistom", do których coraz częściej zalicza się Polaków, i uzupełniając pojawiającymi się próbami nadawania ocen moralnych przez Niemców Polakom (niedawne wystąpienie Merkel), otrzymujemy obraz Niemiec w ich faktycznym wymiarze. Czyli spadkobierców III Rzeszy, którzy jedynie czasowo i w ograniczonym stopniu skłonni są pamiętać o swojej przeszłości.
W takim kontekście - wystąpienie o reparacje wydaje się moralnie uzasadnione i będzie przypomnieniem niemieckich "dokonań".
 
Jak można spróbować sprawę rozwiązań bez narażenia się na zarzut spóźnionej zachłanności?
Przede wszystkim dokonać podliczenia strat ze szczególnym wykazaniem tych, których nie da się uzasadnić działaniami wojennymi, a wynikających ze zbrodniczych poczynań władz niemieckich. Ten rachunek przedstawić Niemcom i po prostu zapytać jak zamierzają sprawę uregulować.
Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi, jeśli nie będzie to odpowiedź poważnie traktująca kwestię, warto rozważyć dalsze kroki. I to bez podszeptów o chrześcijańskim miłosierdziu.

KOMENTARZE

 • Te reparacje mają dzisiaj jeden polityczny cel.
  Tu nie chodzi o pieniądze a o politykę.
  A polityka PIS i jego nadzorców jest taka że mają interes skłócić Polskę z Niemcami i z Rosją ale pojednać z Banderowcami oraz skłócić Polaków wewnętrznie (gnojenie tych co budowali PRL i gloryfikacja tych co PRL niszczyli .. czyli bandziorów przeklętych i innych często pożytecznych idiotów lub wprost obcych agentów jak np.Kukliński).

  Można się zastanawiać poco nadzorcom Polski taka polityka.
  Moim zdaniem tu chodzi o budowę Pollin na terenach wschodniej Polaki i Ukrainy. Bo kto jest nadzorcą Polski (Pollin) to chyba wszyscy wiemy.
  Koncepcje międzymorza tylko to potwierdzają.

  Dzisiaj już widać że nie udało się zbudować wielkiego Izraela na bliskim wschodzie a wręcz przeciwnie.. trzeba będzie zwijać manatki z Palestyny.
  Trzeba szukać nowej "ziemi obiecanej". Pollin i Banderland są jak znalazł.
  Już widać energiczne działania. Polaków się rozwadnia Banderowcami po cichu ale islamistów w Pollin nadzorcy nie chcą (wiemy dlaczego).

  Dla Polaków nie oznacza to niczego dobrego (patrz Syria, Libia, Palestyna)

  Polska i Ukraina to żydowskie Łupy (kolorowe rewolucje) które chcą przejąć już całkowicie.
  Solidaruchy wniosły niezwykle ważny wkład w budowę Pollin podobnie jak banderowcy wnieśli wielki wkłada w budowę żydowskiego Banderlandu.

  Teraz chyba jest już jasna oficjalna przyjaźń Polsko banderowska rządzących namiestników wbrew woli nie bardzo się lubiących narodów.
 • Ustalmy jedno:
  Syjonistyczny rząd Kalksteina wie, że żadnych reparacji nie będzie...
  ..ale WIE, że domaganie się ich przynosi mu poparcie społeczeństwa.
  Typowa sztuczka syjonistów z nad Wisły...
  Poza tym głównym celem pro- jankeskiego rządu w Polsce jest WBIJANIE KLINA MIĘDZY ZACHÓD - głównie Niemcy , A WSCHÓD czyli Rosję i okolice...
  I TO DLATEGO MAMY TO PRZEDSTAWIENIE Z REPERACJAMI...KTÓRE JAKBY NIE PATRZEĆ JEST NASTAWIONE NA POPSUCIE POLSKO NIEMIECKICH STOSUNKÓW... ( POLSKO- UNIJNYCH) ..oczywiście w interesie USA . (Nie twierdzę, że Unia jest cacy tak na marginesie...)

  ..a lemingi w Polsce oczywiście wierzą w czystość intencji pis-u i łudzą się ,że GOEBBELSY nam zapłacą...

  ..Nie zapłacą ...a jeszcze pewnie Polska zapłaci haracz przedsiębiorstwu holokaust za oceanem...
 • @Oscar 14:28:02
  Podpisuję się pod Pańskim komentarzem !
 • ps.2
  ...Wstrzymuję się od oceny artykułu
 • @Autor
  Łączna wartość odszkodowań dla Polski i Polaków od RFN 537,1 mld z procentem składanym(5% w skali roku) liczonym od 1945 r Powinna się zamknąć zawrotną suma 7,000,000,000,000 – siedmiu Trylionów Euro co powinno być dobrą odpowiedzią na dzisiejsza Agresję Niemiec na Polskę, na korupcje polskich polityków na współczesną „Perfidie Krzyżacką”, na oszustwo Unii Europejskiej, na honorowanie Umowy Poczdamskiej…..

  WYMYSŁ Z UNIA EUROPEJSKA JEST SPRYTNYM WYBIEGIEM REWANŻYZMU NIEMIECKIEGO i stoi w jaskrawej sprzeczności ze wszystkimi wcześniejszymi zapisami prawa międzynarodowego. Jest odrodzeniem się militaryzmu PRUSKIEGO. Jest wyzwaniem politycznym dla narodów świata.
  Roszczenia niemieckie przestały być już dawno żądaniami garstki wydawałoby się ekstremistów ze „Związku Wypędzonych”. Wciąż obowiązująca treść artykułu 116 Konstytucji Niemiec, jest stanem agresji prawnej wymierzonej przeciwko Polsce.
  Jeśli ktoś naiwnie wierzy w dobrodziejstwa UE i szlachetność Niemców, niech przyjrzy się współczesnym mapkom w encyklopedii Germanica , jak wyglądają Polska i Niemcy. Wg tych map Katowice, Wrocław, Szczecin, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Olsztyn, Królewiec należą do Niemiec. Polska jest zredukowana do jakiegoś Lublinlandu. Nie dociera to jakoś do świadomości euroentuzjastów „Światłych Europejczyków”.
  Ten obrazek mówi wszystko. Prosta i oczywista wizualizacja – nic dodać nic ująć.

  http://www.encyclopaedia-germanica.org/de/index.php/Polen
 • @Oscar 14:28:02, Paulus Aquarius
  To chyba nie do końca tak.
  Przedstawienie rachunku Niemcom jest etycznym zapytaniem o ich odpowiedzialność za zbrodnie II WŚw.
  W świetle wypowiedzi Merkel, która pozwoliła sobie na pouczanie - jest to bardzo dobry test na etyczne podstawy relacji.
  Po drugie - już postawienie kwestii reparacji stawia w innym świetle postawę tych, którzy chcą zmniejszenia unijnych dopłat na przebudowę infrastruktury; jeśli chcecie zmniejszyć te dopłaty, to my mamy prawo domagać się reparacji!!!
  To wali też w Macrona z jego debilnymi wypowiedziami.

  Po trzecie wreszcie stawia w innym świetle próby narzucenia narracji, że za zbrodnie odpowiedzialni są "naziści" i w dalszej kolejności w to miejsce wpisuje sie "Polacy".

  I po czwarte - Żydzi tracą podstawy do żądania odszkodowania od Polski (te 65 mld), bo wtedy oznacza to przekierowanie żądań na Niemcy. A Żydzi już od Niemców dostali sporo - i to się ujawnia.

  Zatem - sprawę reparacji trzeba postawić i równolegle z torem formalnym - sprawę nagłaśniać maksymalnie w mediach.

  A że to klin z Niemcami?
  Jak świat światem - nigdy Niemiec nam bratem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:51:57
  Co niemcy jako agresorzy zniszczyli i ukradli naszym przodkom powinni zwrócić naszym wnukom . Tyle w temacie , a do ofiar wrócimy po tym temacie . Nie może być tak że mamy zapomnieć bez pokajania się niemiaszków na kolanach .Pozdrawiam 5*.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:51:57
  Też słuszne argumenty.
  Jednak jedno nie wyklucza drugiego.
  Ja piszę o głębszych planach bardziej strategicznych a Ty piszesz o doraźnych korzyściach bieżącej polityki.

  Moim zdanie w globalnej mafii żydowskiej nastąpił podział na dwie koncepcje budowania przyszłości.
  Frakcja " Amerykańska - Rockeffelerowa) optuje za budowę międzymorza czyli w istocie Pollin czyli wielkiego Izraela na terenie Europy wschodniej (PIS jako polska agentura tej frakcji).
  Frakcja "Europejska" optuje za potraktowanie Europy wschodniej tylko jako kolonii do dojenia bez końca (PO jako Polska agentura tej frakcji).
  Frakcja Europejska raczej optuje za dalszym "zjednoczeniem Niemiec"
  o Polskie ziemie zachodnie.
  Frakcja Amerykańska chce dla Pollin jak największego terytorium (na początek pewnie Polska, Ukraina.. pewnie Litwa i Białoruś, potem Krym i Rosja aż do Kamczatki).
 • @Repsol 15:01:07
  W przyrodzie jest tak że silniejszy rzadko kaja się przed słabszym a jeszcze rzadziej wypłaca swoim ofiarom reparacje czy odszkodowania albo zadość uczynienie....patrz USA i ich niezliczone ofiary na całym świecie.

  Najczęściej silniejszy daje w m..dę bezczelnemu słabszemu...
  patrz USA w stosunku do swoich niezliczonych ofiar na całym świecie.

  Takie są prawa przyrody.
 • @Oscar 15:20:10
  Co do zamierzeń - są one znane od dawna. Polin, to koncepcja pasa od Bałtyku po Morze Czarne, ale w znacznej części obecna Białoruś, Litwa i Ukraina - tylko część wschodnia obecnej Polski.

  Z kolei - od dawna dążę do budowy Miedzymorza, albo jeszcze lepiej Trójmorza (w zasadzie granice Trójmorza są identyczne z moimi sugestiami tyczącymi Miedzymorza), co przedstawiałem jakieś 5, czy może z 8 lat temu.

  Cała różnica miedzy Polin, a Międzymorzem polega na ustroju.
  Jeśli będzie to ustrój hierarchiczny - będzie to Polin, gdyż Żydzi ZAWSZE przenikną i opanują strukturę hierarchiczną (patrz KRK).

  Jeśli zaś uda się stworzyć strukturę egalitarną (Rzeczpospolita), to będzie miejsce dla wszystkich - także Żydów. Bo nie oni są źli, ale ich ksenofobia i dążenie do władzy. Właśnie to, czyli judaizm, należy unicestwić, a Żydów traktować na tych samych zasadach jak Ukraińców, Litwinów, czy Czechów.
  Właśnie z tych racji byłem przeciwko polityce prowadzonej jeszcze przez LK.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:36:22
  Zgadzam się konkluzją.
  Żydów trzeba sprowadzić do poziomu normalności... czyli jednej z wielu mniejszości narodowych bez żadnych dodatkowych praw i prawa do "wyjątkowości".
  A władze Polski powinny być systemowo, konstytucyjnie "przedstawicielskie" czy odzwierciadlające parytety narodowe w Polsce.
 • @Oscar 16:00:29
  Nie władze, a struktura zapewniająca ład społeczny. Narody tworzone są na bazie wartości cywilizacyjnych, a nie genetyce; ta może być przydatna, ale raczej liczy się przestrzeganie obyczaju (Polakiem jestem i mam polskie obowiązki).
 • splacanie reparacji..
  Tak,juz dzis Niemcy mowia u siebie,jak ich Polacy zmusza do placenia ,oni znajda te pieniadze w kieszeniach Polakow,Po prostu,mowia beda wygrabiac z Polski o te 50mrd zl rocznie,wiecej/poprzez banki ,sklepy firmy itp.mowia damy sobie rade z Polakami sami sobie zaplaca te odszkodowania,najpierw sie z nimi pobawimy.I chyba tu maja racje,jezeli popatrzymy dzis ile jest z Polski wywozone pieniadza przeztzw,Unie=Niemcy,np kreacja pieniadza przezich banki to ok 160mldzl/r.z konta bledow i opuszczen NBP ginie -wywozone bez kontroli ok 70mldzl,skladka uni ok 22mldzl,sklepy ich juz maja bezpodatku ok 20mlrdzl/zakazich podatkowania,/na Wacie maja ok 80mldzl/pomimo zatrzymania ok 20mlrdzl,na CIt ok 15 mldzl,na odsetki dla redshilda za dlugi tuska to ok 55mld zl/r,przesyly gazu lrdzl,firmy ich zwolnienia zpodatkow to 12mld zl i tak mozna do ok 550mldzl /r.Zatem jak beda miec dobre grabie to te 50mld zl extra tez z nas zgrabia na splate reparacji.Po drodze przy negocjacjach wygraja wiele spraw dla siebie.Zatem maja racje ze Polacy sami sobie splaca,jak gadaja?
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:36:22
  "Jeśli zaś uda się stworzyć strukturę egalitarną...", to mrzonki są, Żydzi sterują i oddadzą władzę?
 • @AnnaP 16:16:05
  A Pani chce ich pytać o zdanie?
 • @Andrew08 16:09:16
  No cóż. Pewnie sporo racji w Pana wypowiedzi.
  Pytanie jest inne: czy, skoro nam tyle grabią, to wystąpienie o reparacje spowoduje zmniejszenie tego grabienia, czy zwiększenie?
  Wyraźnie widać, że "unijne dotacje" mogą być zaniżone z racji uszczelniania systemu podatkowego. A to przecież ok. 30 mld PLN.
  Odsetki zadłużenia (55 mld PLN - Pan to zaznaczył) - może niech np. Niemcy zlikwidują swoje roszczenia - to da sporą kwotę.
  W przyszłym budżecie ma być tylko 40 mld PLN deficytu (pewnie będzie jeszcze mniej). Jakby nie te 55 mld PLN odsetek - bylibyśmy na plusie.

  Więc może jednak warto wystąpić o reparacje?
 • @AnnaP 16:16:05
  Sami władzy nie oddadzą, to oczywiste.
  Władzę w Polsce i na świecie trzeba im odebrać.

  Problem w tym że skutecznie niszczą w Polsce wszystkich którzy by mogli im tę władzę odebrać... i mają wielu polskich pomocników w postaci pożytecznych idiotów np z solidarności oraz różnej maści hołotę dla której kasa jest ważniejsza od Polski (tych żydzi kogą spokojnie kupować dla swoich celów).
 • @Oscar 16:36:47
  No właśnie: wszystkich kupują.

  Zatem, aby z nimi wygrać należy zmienić rolę pieniądza.
  Nie może być miernikiem , a jedynie środkiem płatniczym. To można zrobić tylko cywilizacyjnie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:51:57
  ....których nie da się uzasadnić działaniami wojennymi,...
  To znaczy, że za te straty materialne i ludzie jakie Polska poniosła ,,uzasadnione działaniami wojennymi” nie mamy prawa się upominać?
  To mi absolutnie nie pasuje.
  Dokonali agresji, zniszczeń, mordów, za to wszystko winni zapłacić.
 • Czy Polsce reparacje się należą, z pewnością tak.
  Tyle, że jest to strzał PiS w kolano Polakom. Zniszczenia, wynikające z tego opóźnienia w rozwoju można stawiać jako kartę przetargową przy dotacjach unijnych, ale poruszenie słowa "reparacje" rozwiążą worek żądania reparacji, bo jeśli choć 1 euro Polska dostanie z podpisem reparacje, to zaraz odezwą się amerykańskie lobby żydowskie w sprawie reparacji Polaków za majątki utracone. I w sumie wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle, czy to głupota, czy celowe działanie Kaczyńskiego? Faktem jest, że otwieramy puszkę pandory. Otrzymanie reparacji ograniczy hojność w sprawach dotacji unijnych, w sumie może być tak, że to co nam dadzą w ramach reparacji odejmą z dotacji i wyjdziemy na zero, a roszczeniami środowisk amerykańskich żydów na karku. Z etykietą kraju mącącego współpracę w Europie. Zresztą wygląda na to, że powinniśmy się coraz bardzie w polityce międzynarodowej przyzwyczajać do wyniku 27:1.

  Czyż nie mówiłem, że rząd PiS to przedstawiciel USA i Izraela na Polskę?
 • @Zawisza Niebieski 17:46:21
  ale oka sobie nie wydłubiesz na złość wszystkim PIS-owcom
  no to teraz przypomnij nam tu jak to z reperacjami za czasów twojej jedynej słusznej partii było.
 • @Oświat 17:38:11
  Owszem, ale te zniszczenia wynikające z świadomego bestialstwa powinny być szczególnie wyróżnione.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:00:36
  To można zrobić systemowo ograniczając zjawisko Oligarchii.
  Każdy może bogacić się do woli ale nie wybrany nie może osi~gać siły przebicia większej niż osoby wybierane.
  Wniosek duże majątki powinny być częściowo z mocy prawa nacjonalizowane począwszy od pewnego poziomu.
  Stopień nacjonalizacji powinien zależeć od wielkości majątku.
  Wielkie koncerny powinny być w większości własnością narodu czyli państwa (lub inną formą własności zbiorowej narodu) a małe biznesiki własnością prywatną... średnie firma to kapitał mieszany (państwo, prywatny , jeden duży prywatny i wiele mniejszych też prywatnych czyli np giełda).

  To zjawisko niekontrolowanej Oligarchii stanowi fundament siły sprawczej globalnej mafii żydowskiej.
  Innymi słowy tzw wolny rynek to prosta droga do Oligarchii a każda oligarchia jest zła bo ma siłę łamania zasad demokracji czyli władzy ludu czyli narody czyli suwerena (Polska, kościelna też).
 • @Zawisza Niebieski 17:46:21
  Oj tam, oj tam. Przecież to jest ujęcie niemieckie problemu.
  Jak mają się dotacje unijne względem należnych reparacji?
  Sądzę, że jak 1 : 10. O co kaman?
  A Żydzi? No właśnie samo wystąpienie o reparacje ustawia ich w złej pozycji, bo mogą dochodzić swoich roszczeń tylko jako procent całości, a to nie więcej jak 10 %.
  O, cosik mi się widzi, że to już pozycja bliska zdrady stanu, juhasie.
 • Oto najsmaczniejsze fragmenty listu do Angeli Merkel
  POjeba z partii cieplej wody w kranie:

  https://pbs.twimg.com/media/DI5GcBcW4AAFV5Q.jpg
 • @Husky 17:59:44
  Lepiej sam sobie przypomnij . Ave. : http://zygumntbalas.neon24.pl/post/109965,jak-glosowali-poslowie-w-sprawie-odszkodowan-za-holocaust
 • @Repsol 18:23:01
  Ja nie pisze o Holokauście a o reperacjach
  A to różnica
 • @Oscar 18:12:44
  Dokładnie.
  Do tego należałoby dodać kwestie spadkowe.
  Ja jestem zdania, że dana osoba, jeśli chce, powinna mieć możliwość osiągnięcia nawet dużego majątku.
  Jednak spadkobiercom można by było przekazać tylko tylko określoną wartość (do dyskusji).
  To tak samo jak szlachectwo "z urodzenia": nie powinno istnieć. Ale już wychowanie i wykształcenie uzyskane w duchu "szlacheckim" jest pewną korzyścią z której następne pokolenie korzysta.
  W sprawach materialnych - identyczne zasady.
 • @Husky 18:20:29
  A kto to taki?
  Petru?
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:36:07
  Też nie znam 8-)))
 • @Husky 18:26:50
  No ale dzięki temu wiemy że : http://img1.dmty.pl//uploads/201610/1475906163_y4yuqg_600.jpg
 • Rozterki lemingów :
  Rozterki lemingów :

  Skoro napadli na nas hitlerowcy,
  skoro zbrodnie to dzieło nazistów,
  a na dodatek kierował nimi Austriak

  to skąd te pretensje do Niemców
  skąd
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:34:45
  Tu się zgadzam absolutnie.
  Też uważam jednym z problemów Oligarchii są "dziedzice" czyli oligarchia dziedziczona.
  A w demokracji jedyną formą szlachectwa powinno być wykształcenie lub szerzej wybitne zdolności czyli mistrzostwo w jakiejś dziedzinie (szeroko pojętej,,, nauka, sport, sztuka, rękodzieło...wszystko co ludzie wysoko cenią).
  Zdolności się nie dziedziczy z automatu ...
  innymi słowy w demokracji szlachta to ludzie wybitni w pozytywnym tego słowa znaczeniu (a nie np wybitni kieszonkowcy, wirtuozi kłamstwa...
  )
 • @Repsol 18:39:39
  za tą ustawa zdaje się głosowali też posłowie innych parti
 • @Husky 18:49:40
  Niemców , no chyba że wtedy to też byli naziole . Nie zakłamuj historii . http://www.rp.pl/Historia/170208987-Tanzania-chce-reparacji-od-Niemiec-za-zbrodnie-w-czasach-kolonializmu.html#ap-1 , https://dorzeczy.pl/27862/Pierwsze-niemieckie-obozy-koncentracyjne-powstaly-w-Afryce-Potomkowie-ofiar-chca-zadoscuczynienia.html .Niemcy mordowanie mają w genach.
 • @Repsol 19:44:42
  //Niemcy mordowanie mają w genach//.

  OCZYWIŚCIE
  a to co napisałem to był komentarz leminga na FB
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:13:35
  TO już pozycja bliższa realności. Walczmy o dotacje unijne, bo prawnie to na reparacje już większych szans nie mamy, no chyba, że Polska zrobi to co ja, swego czasu zabrałem grupę Włochów z którymi pracowałem do muzeum Powstania Warszawskiego na film o zniszczeniach Warszawy. Jeszcze 2 dni o tym mówili. Tylko jak ten film pokazać wszystkim mieszkańcom krajów Europy?
  Trzeba patrzeć realnie, korzystać z tego argumentu przy rozmowach o dotacje, bo i tak Europy nie przekonamy iż po ponad 50 latach od wojny nagle nam się o reparacjach przypomniało.
 • @Husky 17:59:44
  Przecież ogłosiłeś swoją totalną klęskę. Wracaj do Polski, wspomóż rząd swymi podatkami i przećwicz poranek w PiS, to ćwiczenie obowiązkowe. Przyda się jak nic.
  https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU
 • @Zawisza Niebieski 20:47:09
  Zawiszo - Niedobrze,oj niedobrze
  KATASTROFA & TRAGEDIA
  Te żydy z Moody's znów coś knują
  Miłych ( oby nie koszmarnych) snów

  Jeszcze gorace
  Poland, CBOS poll:

  PiS-ECR: 47% ↑
  PO-EPP: 22%
  K'15-*: 9% ↑
  N-ALDE: 7% ↓
  SLD-S&D: 4% ↓
  PSL-EPP: 4% ↓
  WOL-*: 2%
  RAZ-LEFT: 2%


  Ścierwa z TVN24 musiały przyznać, że
  wszystkie wskaźniki gosp. idą w górę. Cholera jasna, przecież 500+ miało po roku wykończyć kraj finansowo?
  I jeszcze ten Moody's

  "W ocenie agencji ratingowej Moody’s wyniki gospodarki polskiej w II kw. 2017 r. okazały się lepsze od oczekiwań (zarówno samej agencji jak i prognoz rynkowych), co skłoniło ją do silnej rewizji prognoz tempa wzrostu gospodarczego na cały 2017 r. do 4,3 proc. z 3,2 proc. poprzednio. Zdaniem agencji do wzrostu PKB przyczyniał się będzie solidny wzrost konsumpcji prywatnej, jak również stopniowa odbudowa inwestycji w efekcie korzystnej sytuacji w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki oraz wyższego napływu środków z funduszy UE" -

  Agencji Moody's w poniedziałkowym raporcie poinformowała, że podniosła prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 r. do 4,3 proc. z 3,2 proc. i obniżyła dla deficytu sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB z 2,9 proc.
 • @Husky 20:55:27
  I ty się smucisz z tego powodu? Bo ja nie. Oby była to tylko prawda, bo akurat temu rządowi to w nic wierzyć nie można, oni nie kłamią tylko gdy się pomylą. Im lepiej dla Polski, tym lepiej dla Polaka. Akurat lemingiem przestałem być już wiele lat temu, w życiu już wiele rządowych sukcesów widziałem. Każdy wskaźnik trzeba rozpatrywać w oparciu o koniunkturę międzynarodową oraz z uwzględnieniem pewnych opóźnień dla pewnych gospodarek. Przecież PO też ogłaszało zieloną wyspę, pamiętasz?
  Więc ćwicz "poranek na Nowogrodzkiej", [https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU] gdy cię z Wielkiej Brytanii wyrzucą, to jak znalazł, będziesz śpiewał, "niech nam żyje naczelnik naszej partii".
  Tylko jeszcze popraw język Polski, jak będziesz się wypowiadał "Ścierwa z ... to ci w Polsce najwyżej obsługę łopaty lub szmaty powierzą".
 • @Zawisza Niebieski 21:45:36
  Moody's to jest Polski rząd ?

  //gdy cię z Wielkiej Brytanii wyrzucą//

  mam 2 paszporty
  więc się nie martw
  O Ścierwa z PO i N się nie martwię , zawsze zostaną tylko ŚCIERWEM

  niedobrze, tyle zachodu a tu LIPA, niedobrze
  jakos notka o PIS-ie sie kroi ??
  Wszak niedobrze
 • Według @Zawiszy nie ma o co robić szumu
  https://pbs.twimg.com/media/DI0WJDJXgAACN3x.jpg
 • Aby domagać się odszkodowań od Niemiec,
  należy zdecydować się, czy Polska wygrała wojnę z Niemcami, czy jakiś rozejm korzystny zawarła?
  Ponieważ prawo międzynarodowe wyraźnie stanowi: ( za Wiki)

  Reparacje wojenne (łac. reparatio "naprawa" od reparare "odzyskiwać; odnawiać") [1] – rekompensaty finansowe za straty i szkody spowodowane przez działania wojenne, wypłacane zaatakowanej stronie konfliktu w przypadku jej zwycięstwa bądź korzystnego dla niej rozejmu, wynikające z łamania przez napastników postanowień Konwencji haskiej z 1907 roku bądź innych aktów prawa międzynarodowego. Do I wojny światowej odszkodowania były nakładane wedle uznania wygranych, dopiero traktat wersalski ustanowił obowiązek wypłacania rekompensat (przez Niemcy por. też Plan Dawesa), a po II wojnie światowej uregulowały je konferencja jałtańska i konferencja poczdamska oraz pokój paryski (1947).
 • @Zawisza Niebieski 21:45:36
  Polska wygrała II WŚw. czy nie?
  Z tego co obecnie się lansuje, znaczy, że przegrała.
 • @lorenco 02:05:41
  Oczywiście, że Polska II wojnę światową przegrała. Walczyliśmy na wszystkich frontach z wyjątkiem frontu japońskiego, Front wschodni, zachodni, bitwa o Anglię, Afryka a co dostaliśmy? Nasi piloci, nasze wojsko nie uczestniczyło w paradzie zwycięstwa. Jedyny sukces, to fakt, że na mapie było napisane Polska a nie Nadwiślańska Republika Radziecka. Dość słaby wynik za tyle przelanej krwi.
  A czy Niemcy to przegrali, plan Marshalla odbudowa nowoczesnego przemysłu, bo jak nowe to najnowocześniejsze, brak kosztów zbrojeń, gdy się odbudowywali. I jak myślisz, kto tę wojnę wygrał?

  Roszczeń z tytułu reparacji wojennych po ponad 50 latach od wojny nikt w Europie nie uzna za poważne. Rosja już odpowiedziała, że wystawi nam rachunek za poległych na terenie Polski. Za to daje podstawy do roszczeń względem nas i to nie tych, o których mówi pan Wojtas, za majątki zniszczone podczas wojny, czyli procent od reparacji, a za majątki przejęte po wojnie, tu ograniczeń nie ma.

  Dyplomacja jest wtedy gdy mówisz komuś "spieprzaj" a ten szykuje się na ciekawą wyprawę. Nasze dypłomaty z tym wybrali się się jak jak słoń do składu porcelany. Odszkodowania, brak wsparcia podczas odbudowy, bandyckie niszczenie mienia to silna karta przetargowa przy rozmowach o dotacje unijne. Łatwiej to dyplomacja Niemiec, zachodu przełknie, a tak to pomachamy szabelką i wyjdziemy na idiotów.
 • @Husky 00:33:41
  Wedle Huskyego, nic się nie stało, trzeba wspierać w słusznej drodze.
  Wołyń woła
  http://niezaleznemediapodlasia.pl/wp-content/uploads/2013/07/Wo%C5%82y%C5%842-182x300.jpg

  PiS, Husky odpowiada, wspomagajmy, w tym finansowo bratni naród, Polacy, przecież nic się nie stało, prawda Husky?
  http://i60.tinypic.com/sza1dv.jpg

  Zapytasz o reparacje od nich? Ile w ramach reparacji wraz z prezydentem, z marionetkami "naczelnika" chcesz jeszcze wysłać? Z naszych, nie twoich podatków.

  Ile razy ci mówiłem włącz myślenie, to naprawdę nie boli?
 • @Husky 00:33:41
  Znam rosyjski, na poziomie rozmów prywatnych spokojnie się porozumiewam. Byłem kilkukrotnie w Rosji, jeździłem na wycieczki z grupami rosyjskimi, zawsze była atmosfera przyjazna, miłe rozmowy, zaciekawienie jak w Polsce. Byłem na Krymie podobnie, pomoc, wskazanie drogi z marszrutki, nawet przepuszczenie w kolejce.

  Byłem na Ukrainie Zachodniej, tylko tam usłyszałem "lachów nada rezati". Pewnie, była to taka "młodzież Wszechukraińska" mózgu nie należy się spodziewać, ale tylko tam można takie słowa na ulicy usłyszeć. No to co Husky, zrzuta na Ukrainę, czy idziesz rozumu poszukać?
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:26:31
  Pan chce czekać aż cywlizacyjnie się coś zmieni? Utopia, kilka razy założą Juedopolonię w tym czasie.
 • @Zawisza Niebieski 09:15:20
  Jeszcze raz.
  Należy przygotować rachunek strat.
  I przedstawić go na forum publicznym z oficjalnym zapytaniem Niemców, czy, niezależnie od formalnych rezygnacji, czy przy ich braku, sami Niemcy uważają, że zadośćuczynienie miało miejsce i oni sami czują się z tego zwolnieni.
  To wyjaśni bardzo wiele kwestii w relacjach społecznych całej Europy.

  I nawet jeśli można kwestię samych reparacji pominąć, ale z przedstawionych racji zakończyć proces niemieckiego przerzucania odpowiedzialności na innych, a zwłaszcza Polaków.
  Będzie to też zablokowanie żądań żydowskich; chcecie - - otrzymacie, gdy Niemcy nam przekażą reparacje.

  Z tych racji - sprawę reparacji należy podjąć i szeroko rozpowszechniać w mediach - zwłaszcza światowych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:37:06
  Rachunek strat jest jak najbardziej dobrym pomysłem, będzie dobrym argumentem przy negocjacjach , to co mówiłem wcześniej, ten film co w muzeum Powstania pokazują robi piorunujące wrażenie na ludziach z zachodu, ta grupa Włochów mocno ten film dyskutowała, dopiero coś takiego otwiera im oczy. Takie argumenty jak najbardziej, głoszenie żądania reparacji powoduje, że wychodzimy na nieszkodliwych idiotów, bo przecież każdy kraj może powiedzieć, też mieliśmy straty, a reparacji nie żądamy.

  Żydzi to mądry naród. Trzeba ich naśladować, też ciągle i wszędzie głosić naszą krzywdę, ale płatności z podpisem "reparacje" nie uzyskać. Mamy w ręku zawsze silny argument. A tak to przesuną pieniądze z rubryki "dotacje" do rubryki "reparacje" i powiedzą, dostaliście co chcieliście więc czego jeszcze chcecie. Ten błąd zrobił rząd za czasów PRL. Przecież de facto zrzekli się reparacji.

  "Biorąc pod uwagę, że Niemcy zadośćuczyniły już w znacznym stopniu swoim zobowiązaniom z tytułu odszkodowań i że poprawa sytuacji gospodarczej Niemiec leży w interesie ich pokojowego rozwoju, rząd PRL powziął decyzję o zrzeczeniu się z dniem 1 stycznia 1954 r. spłaty odszkodowań na rzecz Polski"

  Jak dobrze policzyć, zawsze kupić coś jest taniej, niż wziąć w abonament.

  Więc nie głosić reparacji a głosić nasze straty.
 • @AnnaP 09:36:45
  Chce mnie Pani wyprowadzić z równowagi takimi tekstami?

  Pisałem wielokrotnie: jeśli chcemy tworzyć Międzymorze (Trójmorze), to jeśli będzie to struktura hierarchiczna - ZAWSZE zostanie przejęta przez Żydów i stanie się Judeopolonią.
  Jedyne rozwiązanie, to egalitarna Rzeczpospolita, gdzie jest miejsce dla wszystkich - także Żydów. Oni nie są genetycznie skażeni złem!!!
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:32:55
  Już taka była, za Jagiellonów. I kto ją zniszczył, bo się taki układ nie podobał?
 • @AnnaP 15:09:56
  A o to , to już niech Pani zapyta takiego miarkę, czy Jana Pawła, albo Trybeusa.
  Moja chata z kraja.
 • Może trzeba nadrobić lekturę i poczytać o Planie Marshalla?
  Od deski do deski:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Marshalla
 • @Zawisza Niebieski 09:15:20
  A to zdjęcie dzieci to co ma niby oznaczać.
  Stary manipulatorze.
  Ty naprawdę się już lecz
  Ty w tej obłudzie to byś własne dzieci oszukał
 • @Zawisza Niebieski 09:32:01
  Nie pajacuj, nie pajacuj
  O czym tu piszemy ??
  O czym
  Za lemingowego trolla juz tu robisz
 • @Husky 22:13:52
  Husky, popatrz w lusterko, czy ci antenka w bereciku na głowie leminga równo stoi. Nie te progi kolego. Od zawsze tu byłeś trollem, od zawsze blogerem Ctrl C - Ctrl V, tego co stajnia trolli podeśle.
  Poczytaj sobie o Wołyniu, to co widzisz to zdjęcie dzieci zamordowanych przez tych, których PiS dziś wspiera. Wiesz może co to "polski orzeł"? To dzieciak co go na kij wbito i w agonii machał rączkami. Poczytaj o korzeniach imigranta spod Odessy. Do Polaka to ci wiele wiedzy brakuje. Rzadko kiedy imigranci stwarzają problemy, problemy są dopiero z II - III pokoleniem, i w tym wypadku mamy problemy z imigrantem w III pokoleniu. Człowiekiem, co przegrał wybory z odchodzącą premier Ewą Kopacz, nie ma żadnego biletu by rządzić ale rządzi Polską poprzez marionetki. Człowiekiem, dla którego tworzy się specjalne tytuły, "Człowiek roku" gazetki (tuby agitacyjnej PiS) niejakich Karnowskich, by w czymkolwiek był doceniony. A by zdążyć na imprezkę agent lobbystów amerykańskich rozwala kilka samochodów, w tym 2 zakupione za pieniądze podatników.
  Włącz myślenie, bo na razie się tylko ośmieszasz.
 • @Zawisza Niebieski 23:13:11
  PAJACU
  Wiesz blogerski oszuście czyje to zdjęcie, gdzie było zrobione
  Wiesz
  TY już naprawdę za idiotę tu robisz
 • @Husky 23:25:51
  Ty tam swoich słuchaj i nie gadaj głupot . https://www.youtube.com/watch?v=uO0y8rhGavk No i za takie zachowanie dostaliśmy teraz . : Koniec nauczania po polsku w polskich szkołach na Ukrainie
  Wczoraj przyjęto ustawę, która mówi ze proces nauczania na Ukrainie odbywa się tylko po ukraińsku. Język polski jako obcy!
  „Prawo stanowi, że językiem procesu edukacyjnego w instytucjach edukacyjnych jest język państwowy”.

  strona ukra

  http://rada.gov.ua/news/Novyny/147912.html
  nadużycie link skomentuj
  kfakfa 06.09.2017 12:06:16

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY