Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
755 postów 12206 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Propozycja ustroju RP

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Trwają „przepychanki” między poszczególnymi instytutami RP – Prezydentem, Rządem, Sejmem i td. o zakres uprawnień decyzyjnych. Obowiązująca Konstytucja, może celowo, pozostawiła szereg możliwości interpretacyjnych.

 

Zapowiadana zmiana Konstytucji powinna rozpatrywać także ustalenie zakresu kompetencji poszczególnych instytutów życia publicznego.
 
W największym uproszczeniu widzę to tak:
- głową Państwa powinien być Prezydent jako strażnik ustroju, ale bez uprawnień do zmian legislacyjnych. Jego interwencje powinny dotyczyć tylko przypadków działań, gdy zachodzi podejrzenie naruszania zasad ustrojowych. Czyli Strażnik Ustroju, ale nie strażnik żyrandola. W pewnym stopniu można to porównać do roli króla w Anglii. Wydaje się przy tym, że może istnieć (bądź trzeba to stworzyć) inna forma sprzeciwiania się proponowanym działaniom niż instytucja „veta”.  Raczej – możliwość zastosowania referendum w sprawach istotnych, a mniej ważnych – nagłośnienie medialne.
- likwidacja Sejmu; to instytut zbędny i obecnie nie będący reprezentantem Narodu, a raczej partii politycznych.
- wprowadzenie demokracji bezpośredniej, gdzie rozstrzygnięcia istotnych kwestii odbywałyby się w drodze referendalnej.
- referenda odbywać się powinny min. 2 razy w roku z prawem odsunięcia Rządu jeśli nie realizowałby zamierzeń dla których został powołany. W przypadku spraw ważnych referenda mogłyby się odbyć dodatkowo na wniosek Prezydenta (innych instytucji – do dyskusji), a także po zebraniu stosownej ilości głosów popierających wniosek).
- Rząd powoływany powinien być w drodze referendum – wybór Premiera, który reprezentowałby określony program zamierzonych działań, a gdzie określony byłby czas ich realizacji. Ten czas nie powinien przekraczać kilku lat, a przy negatywnej ocenie działań – mógłby zostać odwołany referendalnie (może raz w roku, ale też na wniosek obywateli).
- instytucja Senatu – osób o niezależnej pozycji, a stanowiących mentalne zaplecze dla Prezydenta. Rola kontrolna względem instytucji RP powinna być rozszerzona przy składzie ograniczonym do najwyżej kilkunastu osób. Silne zaplecze organizacyjne pozwalające nadzorować prace Rządu. Wybierani bezpośrednio na kilkuletnią kadencję.
- sądownictwo w roli mediatora, a nie trzeciej władzy.

KOMENTARZE

 • autor
  Szwajcarii z Polski Pan nie zrobisz. To jedno.
  Dalej , koszty jedno referendum to ponad 100 mln.
  Wybór premiera w referendum ???
  Niby można ale co z rządem który też byłby wybierany w referendum.
  Jak miałby rządzić premier mając do dyspozycji ludzi z nadania a nie swoich zaufanych.
  Byłby magiel
  To raczej chore.

  5*
 • @Husky 17:53:19
  Myśleć, trzeba myśleć!!!
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:59:58
  A ministrów poszczególnych resortów też wybieralibyśmy w referendum
 • @Husky 18:02:41
  Widzisz Husky, kolejna osoba mówi ci, że trzeba myśleć. Może spróbuj.

  Pytasz o ministrów, popatrz jak zgodnie z dzisiejszym prawem powinno to działać. Akurat w obecnym rządzie nie działa, bo Szydło to marionetka, a rząd ułożył zwykły poseł (uzurpator).

  Ale zasada jest prosta, Polacy wybierają premiera, a premier zgodnie z swoim widzeniem programu dobiera sobie ludzi do współpracy. I później Polacy rozliczają premiera, z osiągniętych efektów.
 • @Zawisza Niebieski 18:20:04
  ty to raczej myślisz że myślisz, stąd takie kretynizmy wymyślasz,
  nic nowego,żadnego zaskoczenia
  zwykły szeregowy lemingu
 • @Husky 17:53:19 Wersja robocza Konstytucji Narodu Polskiego
  7. Prezydenta do zarządzania w Naszym imieniu i zgodnie z Naszą wolą Polską Państwem Narodu Polskiego powołujemy i odwołujemy tylko My Naród Polski w wyborach z co najmniej 60% udziałem Narodu Polskiego

  8. Premiera jako pierwszego z ministrów rządu Prezydenta do kierowania w swoim imieniu administracją powołuje i odwołuje Prezydent.


  9. Sądy Rozjemcze Cywilne, wg. Prawa Naturalnego i Zwyczajowego

  10. Nie ma kary bez szkody czy straty

  11. Policja Rozjemcza
 • W większości widzę to podobnie, choć nie do końca
  Prezydent oczywiście, jako osoba mająca legitymację społeczną winien być strażnikiem ustroju, strażnikiem praworządności.
  Premier również z wyboru, nie referendum, osoba tworząca rząd, dobierająca sobie ministrów do współpracy i za ich działanie odpowiadająca. To premier ma być rozliczany z efektów rządów. Ale jednak odwołanie premiera nie powinno być zbyt łatwe, by nie podlegał naciskom różnych grup, na zasadzie, nie dasz nam tego, co chcemy, to my cię odwołamy. Do tego premier musi mieć czas, by zrealizować to co obiecał, musi mieć możliwość przejścia przez okresy wahań w ekonomii światowej. Inaczej będziemy mieli ciągłe próby obalenia rządu przez siły (partie) opozycyjne. W takich warunkach nie da się realizować długoterminowych programów.
  Brak sejmu, kto będzie uchwalał budżet, kto będzie uchwalał, pracował, szukał konsensusu dla ustaw? W Pana koncepcji nie widzę roli ustawodawcy, prezydent jest jej pozbawiony, brak sejmu. Tylko rząd?

  Rolę senatu, jaką Pan mu przypisał spełniają doradcy prezydenta, gabinet prezydenta.
 • @andrzejw 19:20:34
  //11. Policja Rozjemcza//


  drogówka też 8-)))

  czyli między kim a kim
 • @Husky 19:48:49
  Husky,
  Czy w niedzielę wieczorem musisz się koniecznie błaźnić głupimi pytaniami i jeszcze głupszymi odpowiedziami?

  Zostaw to sobie na wtorek albo na czwartek?... Do wyboru :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:58:35
  chwila . chwila
  co to jest Policja rozjemcza ?????
  Kogo ?
  Z kim ?
  Gdzie taka policja jest, w jakim kraju
  ludzie, co to za sformułowanie
  konkretne pytanie
  nic więcej
  pzdr.
 • @andrzejw 19:20:34
  7/8
  Mielibyśmy rząd prezydencki, a on powinien być narodowy.
 • @Zawisza Niebieski 19:25:35
  Budżet w referendum ma być zatwierdzany.
  Inne kwestie - do dyskusji.
  Senat - inne, znacznie silniejsze umocowanie i prerogatywy.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:58:35
  Husky się boi bata, którym jeździec popędza zaprząg husky'ch, a on zawsze na końcu, to i najbardziej by po dupie dostawał.
 • @Husky 20:08:08
  Policja rozjemcza?
  to rozjemstwo między dupą, a batem.
  Kto mówi o policji? - A andrzejw. No cóż. To nie mój pomysł. Nie widzę problemu w tych kategoriach.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:21:38
  No to powodzenia ,gdyby tak policja rozjemcza wkroczyła w spór pomiędzy Panem a ...
  teściowa (jeśli masz pan takową)
  Kto będzie butem a kto batem 8-)))))

  ps.
  ja jeszcze nie mam 8-))
 • @Autor
  Bardzo łatwo jest wymyślać różne propozycje ustrojowe, szczególnie przy tak dużym stopniu ogólności który jest całkowicie nie weryfikowalny.

  Niech szanowny Autor przedstawi, jak proponowana przez niego struktura będzie sobie radziła z rozwiązaniem konkretnego problemu którego realizacja trwa długo, np. budową nowej autostrady. Czyli kto podejmie decyzję o źródle finansowania, kto zrealizuje tę decyzję, kto i jak będzie postępować z obywatelami wyrażającymi sprzeciw, kto będzie kierował realizacją a kto będzie zarządzał utrzymaniem.
 • @Husky 17:53:19
  "Szwajcarii z Polski Pan nie zrobisz. To jedno.
  Dalej , koszty jedno referendum to ponad 100 mln."

  A może?
  A KOSZT to praktycznie ZERO, GDYBY doprowadzić do końca sprawę "PODPISU kwalifikowanego" w nowych DOWODACH osobistych.
  Ktoś się MOCNO tego przestraszył i sprawie "ukręcono łeb" na poziomie USTAWY!!!

  Głosowanie z domu jak ktoś miałby komputer z Internetem (i czytnikiem, dziś ~100zł ale przy masowym zamówieniu pewnie "2 piwa"). Lub w najbliższym Urzędzie Gminy, coś jak bankomat, i tak już w wielu gminach SĄ "komputery" czynne 24h/dobę (na zewnątrz).
 • @programista 07:54:29
  "Niech szanowny Autor przedstawi, jak proponowana przez niego struktura będzie sobie radziła z rozwiązaniem konkretnego problemu ..."

  A szanowny Programista stworzy model komputerowy tego? WTEDY można by "realnie" testować. Tj modelując całość Państwa ale "OD poziomu" Obywatela, "w górę".
  Chyba dzisiejsze komputery by sobie poradziły? [nawet te z Win$ ;p]

  Jeśli można modelować numerycznie zjawiska otaczającego świata, często skomplikowane, to czemu nie modelować LUDZI jako zbiór jednostek?
 • Trzy rzeczy stworzą fundament rzeczywiście demokratycznej suwerennej Polski
  1. Uczciwe wybory, to między innymi brak dotacji dla partii, obiektywne media i równy dostęp do mediów w czasie kampanii wyborczej
  2. Nowy system organ stałego Nadzoru Nad Państwem coś w rodzaju obecnych Komisji do spraw ale z udziałem organizacji społecznych i z członkami wybieranymi przez obywateli. Ten system by był ostatecznym organem oceniającym działania urzędników i ich decyzji wszystkich szczebli. Taki rodzaj nadapelacji do którego każdy obywatel oszukany skrzywdzony przez urzędnika może się zwrócić po przejściu wszystkich szczebli odwołań skarg. Ten urząd by miał prawo zmian decyzji i karania winnych. Taki organ może uzdrowić cały system państwa.
  3. Wprowadzić system permanentnych głosowań przez internet czy SMSy po to żeby naród mógł głosować i decydować we wszystkich najważniejszych sprawach w tym powoływaniu na najważniejsze stanowiska i odwoływania z nich. Tylko to spowoduje że urzędnicy zaczną służyć narodowi i Polsce a nie partii, kolesiom czy obcym państwom. Tylko to uchroni nas przez kolejnymi p-rezydentami TW Wolskimi Alkami Bolkami itp
 • @programista 07:54:29
  Bardzo ciekawe.
  Problem polega na ty,, że należałoby brać pod uwagę całokształt idei Cywilizacji Polskiej.
  Choćby sprawa własności - rozumienia tego problemu.

  Tu są sprawy ogólne. Jak Pan chce znać moje stanowisko - proszę bardzo, ale najpierw proszę przedstawić swoje rozumienie własności.
  Bez tego - nie da się ustalić wspólnego odniesienia.
 • @Braterstwo.org 08:42:26
  ad 2. Tę rolę przewiduję dla Senatu - takie powinny być uprawnienia tego gremium.

  ad3. Permanentność - to absurd.
  Już 2 referenda rocznie - to dużo. Potrzebne w okresie przejściowym. Docelowo - raz w roku, ale opcja inicjatywy referendalnej w każdym momencie, przy zaistnieniu sprawy.

  ad 1. Partie - zakazane. Mogą być konfederacje, które tworzone są dla realizacji określonego celu, a później się rozwiązują.
  Tu potrzebny jest system finansowego i organizacyjnego wsparcia inicjatyw społecznych.
  Jasli np. rzucić hasło: "przywrócić Rzeczpospolitą", to potrzeba choćby biura reklamowego, lokalu, materiałów piśmienniczych itd. Tego nie da się w pełni zrobić siłami społecznymi. Potrzebne wsparcie instytucjonalne.
  Jak to zrobić? To kwestia inna, a dyskusyjna.
 • @laurentp 08:06:29
  W obecnym ustroju odbywa się to w następujący sposób:
  - uchwalenie ustaw podatkowych przez Sejm, Senat i podpisanie przez Prezydenta dających rządowi finansowanie jego planów
  - uchwalenie ustawy celowej przez Sejm, Senat i podpisanie przez Prezydenta określających przeznaczenie środków finansowych
  - biurokracja skarbowa realizuje pobór podatków
  - policja i sądownictwo pacyfikuje opornych obywateli którzy nie chcą płacić
  - biurokracja rządowa zleca budowę prywatnym ludziom i sprawdza efekt działania
  - biurokracja rządowa zajmuje się dalszym utrzymaniem

  Moje pytanie dotyczyło przedstawienia podobnego sposobu postępowania dla systemu proponowanego przez szanownego Autora.

  Obawiam się bowiem, że propozycje szanownego Autora mogą prowadzić do podobnej sytuacji jaka wystąpiła w I RP. Wtedy państwo nie było po prostu zdolne do działania.
 • @programista 09:29:38
  Czy sprawy gospodarki - rozwiązań szczegółowych muszą zahaczać o kwestie ustrojowe?
  Czy aby podjąć taką decyzję potrzeba Sejmu, Senatu, ustaw itd?
  Równie dobrze te uprawnienia może mieć rząd, który wszak jest wybrany w drodze głosowania powszechnego. Zatem "droga decyzyjna" jest znacznie krótsza.

  Kwestią odrębną jest stworzenie systemu kontrolnego, ale nie blokującego podjęcia decyzji i realizacji.
  Tu - metody eliminacji "opozycji totalnej", której jedynym celem jest "wkładanie kija w szprychy". Referendum jest elementem kontroli, ale przy błędnych założeniach, pozwalających na manipulowanie tym narzędziem, może być przyczyną paraliżu.
  To kwestia dalszej dyskusji.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:49:05
  Podałem pewien typowy przykład. Innym równie dobrym może być powołanie nowego rodzaju sił zbrojnych. Te sprawy dotyczą gospodarki w takim sensie iż wymagają konkretnych gospodarczych środków na realizację.

  Czyli wg koncepcji ustrojowej szanownego Autora to rząd raz wybrany będzie miał pełną dowolność zarówno w sposobie ustalania jak i pobierania podatków, a także dowolność w przeznaczaniu tych środków na konkretne cele? Weryfikacja tych działań będzie możliwa jedynie w czasie następnych wyborów?
  Pytam dla wyrobienia sobie jasnego poglądu.
 • @programista 10:24:58
  Powinien Pan, przed zadaniem pytania, pamiętać, że w RP nie było podatków.
  Instytut miały "dobra" z których dochody pokrywały wydatki. Bądź monopole (np. solny, zapałczany).
  Rząd ma wszystko ku podjęciu decyzji, ale składkę (nie podatek) celową uchwala społeczeństwo (referendum). Jeśli to sprawa wagi państwa. Są i niższe szczeble administracyjno-organizacyjne.
 • @Husky 19:48:49 Między tym kto narusza PRAWA SPOŁECZEŃASTWA
  a społeczeństwem zagrożonym a raczej powstającym zagrożeniem wynikającym z naruszenia praw społeczeństwa
 • @Husky 20:08:08 Policja Rozjemcza i Sądy Rozjemcze
  proszę czytać powyżej wyjaśniłem...

  Policja Rozjemcza Chroni broni i ochrania przed ....WSZYSTKIM :) I WSZYSTKIMI naruszającymi zasady współżycia społeczeństwa Polskiego
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:21:38 Proszę się zapoznać z ideą zarysowaną...
  ... w 2 notkach powyżej dziękuję
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:13:36 Własność...
  9. Prawo do własności prawnie nabyte, dające gwarancję stabilności nigdy, przenigdy i pod żadnym pozorem czy pretekstem nie może być naruszane a cokolwiek by je naruszało jest z góry nieważne i bezprawne bez żadnych wyjątków czy obchodzenia co potwierdzamy i ustanawiamy raz na zawsze po wieczne czasy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:22:27 Komantarze to nie artykuły przez to wielkie skróty uproszczenia
  ad1 Dokładnie o to chodzi, zlikwidować wszelkie przywileje partii a jak już to dać wsparcie oddolnym ruchom obywatelskim itp A najważniejsze dać im odpowiedni dostęp do mediów.
  Ogólnie w interesie i obowiązku państwa jest wybieranie najlepszych a nie preferowanych narzucanych przez partie, biznes itd

  Koszt stworzenia systemu stałego głosowania elektronicznego jest niższy lub równy kosztowi jednego referendum. Poza tym jedyną szansą na to żeby urzędnicy służyli narodowi i państwu jest to żeby byli wybierani i mogli być odwoływani przez naród a to zapewnia tylko taki system. Dzięki temu naród może wybierać PG szefa NIK itp itd sędziów SN TK itp i ich odwołać w każdej chwili. Poza tym naród może decydować w najważniejszych sprawach. No i tylko to daje narodowi prawdziwą władzę nad sobą i ojczyzną zgodnie z konstytucją nawet obecną, demokracją no i suwerennością narodu i państwa.
 • @programista 10:24:58 Pracują nad tym najbardziej POMYSŁOWI ludzie....
  ...duża część z tego co Pan Szanowny i bez obrazy proszę pyta, już jest opublikowana i nie trzeba wyważać otwartych drzwi
  Proszę czytać o tych pomysłach ORGANIZOWANIA życia na czołowych stronach myślicieli w skali całego świata.
  http://www.thedailybell.com
  https://www.lewrockwell.com
  Gary North z jego opracowaniem Ekonomii
  Tylko te dwie zaprowadzą Pana Szanownego do czołowych POMYSŁOW i myślicieli JAK ZORGANIZOWAĆ ŻYCIE LUDZI

  trzeba się zapoznawać, tak właśnie tak, ZAPOZNAWAĆ co wszyscy inni JUŻ w każdej sprawie czy dziedzinie osiągnęli, BY MÓC PRZEJŚĆ JESZCZE BARDZIEJ DO PRZODU
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:18:50 TYLKO I WYŁĄCZNIE AdMeritum proszę ...
  ...NIGDY ALE TO NIGDY AdPersonum, dziękuję
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:14:15 Tylko TAK...
  7. Prezydenta do zarządzania w Naszym imieniu i zgodnie z Naszą wolą Polską Państwem Narodu Polskiego powołujemy i odwołujemy tylko My Naród Polski w wyborach z co najmniej 60% udziałem Narodu Polskiego

  8. Premiera jako pierwszego z ministrów do kierowania rządem w imieniu i zgodnie z wolą Narodu Polskiego powołuje i odwołuje Prezydent.

  WZSYSTKO inne to ROZDWOJENIE i już wiele razy było wypróbowane, że...NIE OSTOI SIĘ DOM czy KRÓLESTWO ROZDWOJONE
 • @Husky 19:48:49 Czy idea się przebija ?
  drogówka też :)
  rozjemcze działania zmierzające do przerwania i prewencyjnego zmniejszenia , zagrożenia społeczeństwa wynikające np. z przekraczania prędkości, czyli opracowane przez np. Pana przeszkolenie, podniesienie na nowy wyższy poziom szacunku dla zdrowia i życia swojego i innych,
 • @Husky 20:08:08 Gdzie taka policja jest, w jakim kraju...odp....
  ..stawiam wyzwanie, PROSZĘ JĄ ZAPROJEKTOWAĆ, tak, tak PAN :)

  Bo jak nie Pan to...KTO ? wszystko ja ? czy G. North ?
 • @andrzejw 09:11:41 5*****
  9. Prawo do własności prawnie nabyte, dające gwarancję stabilności nigdy, przenigdy i pod żadnym pozorem czy pretekstem nie może być naruszane a cokolwiek by je naruszało jest z góry nieważne i bezprawne bez żadnych wyjątków czy obchodzenia co potwierdzamy i ustanawiamy raz na zawsze po wieczne czasy.
 • @Braterstwo.org 09:16:36.. 5*****
  ad1 Dokładnie o to chodzi, zlikwidować wszelkie przywileje partii a jak już to dać wsparcie oddolnym ruchom obywatelskim itp A najważniejsze dać im odpowiedni dostęp do mediów.
  Ogólnie w interesie i obowiązku państwa jest wybieranie najlepszych a nie preferowanych narzucanych przez partie, biznes itd
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:45:08 Najnowsze rozumienie....
  ...proszę o zapoznanie się przed jakimikolwiek :) innymi....
  ...i dziękuję , po zapoznaniu, anie przed proszę o opinię, dziękuję

  7. Prezydenta do zarządzania w Naszym imieniu i zgodnie z Naszą wolą Polską Państwem Narodu Polskiego powołujemy i odwołujemy tylko My Naród Polski w wyborach z co najmniej 60% udziałem Narodu Polskiego

  8. Premiera jako pierwszego z ministrów do kierowania rządem zarządzającym Państwem Narodu Polskiego w imieniu i zgodnie z wolą Narodu Polskiego powołuje i odwołuje Prezydent.

  9. Prezydent jak i premier mogą być odwołani przez Naród Polski w corocznym lub powołanym na żądanie co najmniej 60% Narodu Polskiego Referendum Zaufania z co najmniej 60% udziałem Narodu Polskiego i równocześnie z co 60 % żądaniem odwołania.
 • @andrzejw 10:11:12
  Nic nie zmienią, wybory prezydenta, czy premiera bez jakiejkolwiek odpowiedzialności materialnej.

  Nagana partyjna jest śmieszna, lecz zabójczo szkodliwa dla pokrzywdzonego narodu.
 • @andrzejw 10:11:12
  Dałem komentarz pod nową notką.
 • @goodness 10:08:24
  Takie prawo własności jest sprzeczne z ideą Cywilizacji Polskiej.
  Gwarantowana własność powinna być związana z jakąś określoną wartością. Np. Wartość domu, mieszkania + jakieś dodatki.

  Co ponad - gilotyna spadkowa. Inaczej - wszelką własność przejmą korporacje i....
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:50:06
  Bez prawdy będzie zwykłe niewolnictwo korporacyjne i cywilizacja dla małego kręgu.

  Bloger kula Lis ważną notkę przedstawił. http://miarka.neon24pl.neon24.pl/post/140142,panstwo-prawa-fasadowego

  Jaka cywilizacja z dziurawym systemem demokracji w konstytucji?
  Lekturą w szkołach, może być wiersz p.t. "Idze Grześ przez wieś":)
 • @goodness 08:35:36
  Zajrzałem do tej notki - nie przeczytałem, tylko szukałem treści.

  Cóż. Miarka to niepoważny człowiek. Tezą notki jest to samo, co w mojej " Prawo czy ład".
  Tyle, że tamtą miarka skrytykował, a w tej powtórzył tezy.

  Lepiej z takimi osobnikami nie podejmować dyskusji. Dlatego u mnie ma bana.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY