Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
755 postów 12206 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Zagrożenia ustrojowe RP

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W poprzednich notkach, w dużym skrócie, przedstawiałem podstawy ustroju RP jaki wydaje się być optymalnym dla cywilizacji egalitarnej, a zapewniający sprawność decyzyjną.

Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, które szybko mogą doprowadzić do degeneracji struktury.
 
O ile wybór władzy wykonawczej (premiera, który dobiera sobie skład rządu), wydaje się bardzo korzystnym decyzyjnie rozwiązaniem, to powstaje pytanie o sposób wyłaniania kandydatów na to stanowisko.
Obecny system, przy wszystkich wadach, jest czytelny – premierem zostaje osoba desygnowana przez partię zwycięską w wyborach. Premier ma więc zaplecze polityczne, a sam wybór osoby świadczy o tym, że partia przeprowadziła rozpoznanie, co do możliwości kandydata. Czyli bierze za niego odpowiedzialność.
Tymczasem w proponowanym ustroju RP partie  stanowią zagrożenie ustrojowe i ich działalność powinna być zakazana. Kto zatem może desygnować kandydata na premiera i kto będzie stanowić jego zaplecze?
 
Rozwiązaniem wydaje się stworzenie kilku ośrodków szkolenia administracyjnego – szkół przygotowujących kadry administracyjne, ale też zajmujących się prognozowaniem kierunków rozwojowych.
Drugi element, to stworzenie apolitycznej kadry administracyjnej; takie próby były, jednak zwyciężyło „partyjniactwo”. Obecnie, jak ostatnio, wraz ze zmianą partii rządzącej, występuje konieczność wymiany znacznej części kadry administracyjnej. Wynika to z jej „upartyjnienia”. Potwierdzeniem jest choćby sytuacja związana z próbą przewrotu w grudniu ub. roku, kiedy to przerwano transmisję telewizyjną, a także kontrolę polskiej przestrzeni powietrznej, co miało umożliwić wejście w tą przestrzeń „pomocy zewnętrznej”. Także o wpływie partyjnym można mówić w odniesieniu do wielu decyzji gospodarczych.
„Neutralna” kadra fachowców – to jedno z podstawowych dążeń zmiany systemowej. Uzupełnieniem byłoby znaczne zmniejszenie kadry administracyjnej na wszystkich szczeblach. Równie skutecznym jak kontrola administracyjna w takiej choćby dziedzinie jak budownictwo, może być wymóg uzyskania „pozwolenia środowiskowego”, czyli zgody sąsiadów na budowę danego obiektu, a do tego nie potrzeba administracji jak teraz.
 
Zagrożeniem wynikającym z istnienia „ośrodków myśli administracyjnej” jest możliwość ich społecznej alienacji i próba dominacji w państwie do czego wystarczy kilkukrotna „wygrana” w wyborach.
To ta sama droga, która spowodowała powstanie magnaterii i jej negatywnej roli w upadku RP. Ośrodki są konieczne, ale muszą być poddane społecznej kontroli.
Drogą jaką można to osiągnąć jest stworzenie możliwości powstawania odrębnych ośrodków w wyniku społecznych inicjatyw (konfederacje). Inicjatywy o charakterze społecznym powinny uzyskiwać wsparcie ze środków publicznych umożliwiające ich rozwój, o ile znajdą stosownie szerokie wsparcie społeczne (badanie opinii publicznej).

KOMENTARZE

 • Prezydent powołuje Premiera jako pierwszego z ministrów zarządu Państwem Polaków Polską ......
  7. Prezydenta do zarządzania w Naszym imieniu i zgodnie z Naszą wolą Polską Państwem Narodu Polskiego powołujemy i odwołujemy tylko My Naród Polski w wyborach z co najmniej 60% udziałem Narodu Polskiego

  8. Premiera jako pierwszego z ministrów do kierowania rządem zarządzającym Państwem Narodu Polskiego w imieniu i zgodnie z wolą Narodu Polskiego powołuje i odwołuje Prezydent.
  9. Prezydent jak i premier mogą być odwołani przez Naród Polski w corocznym lub powołanym na żądanie co najmniej 60% Narodu Polskiego Referendum Zaufania z co najmniej 60% udziałem Narodu Polskiego i równocześnie z co najmniej 60 % żądaniem odwołania.

  Proszę zapoznać się także z komentami do poprzednich artów bo tak z wersji roboczej coś dobrego może się wykluć, dziękuję
  Powoli rośnie zrozumienie...reszta na poczcie wewn, prosze zajrzeć.
 • @andrzejw 14:04:25
  Mam wątpliwości względem takiego ustalenia, gdyż byłoby to zbytnim wzmocnieniem i to poprzez ingerencję w sprawy wykonawcze, gdy Prezydent powinien, moim zdaniem, być arbitrem.

  Być może należałoby przyjąć zasadę, że Prezydent może zablokować wybór Premiera jeśli zachodzą okoliczności (np. z uwagi na zagrożenie Racji Stanu).
 • @andrzejw 14:04:25
  Odnośnie "konstytucyjnego" przejęcia władzy przez Naród:
  Sprawę przedstawiałem już wielokrotnie.
  Pierwszym krokiem jest ustanowienie obligatoryjnego referendum, którego wynik jest obowiązujący (niezależnie od frekwencji - udział wszak biorą zainteresowani. A inni? Po co?).
  Jeśli wola społeczeństwa - można zarządzić referendum tyczące zagadnień ustrojowych.
 • Ośrodki refleksji narodowej
  Wiarygodne ośrodki refleksji narodowej w egalitarnym ustroju politycznym społeczeństwa sieci wiedzy, są konieczne dla wielu wymiarów otwartego wartościowania. Myślę, że organizacyjnie powinny się one oprzeć o zasoby wyższych uczelni, gdzie skupiają się startujący do zawodowych rywalizacji.

  Wiem, że to będzie trudne, że obecnie na Polskich wyższych uczelniach dominują, destruujące sens pracy naukowej, zasady kopizmu i kolektywizmu, ale innej drogi nie widzę.

  Zresztą, uczelnie już są różne a nowy system finansowania powinien sprawić, że będą bardzo różne.
 • @Andrzej Madej 17:12:01
  Też sądzę, że w tym kierunku należy szukać rozwiązania.
 • Autor
  Zawsze w systemach politycznych gdzie kapital bedzie dziedziczny to on przejmie wladze a nie zaden narod(lub wladza zostanie narzucona z zewnatrz)
  W Europie zachodniej,Ameryce jest podobnie.To nie Macron wygral wybory we Francji ale kapital go wyznaczyl.Podobnie kto uwierzy ze Merkel zostala wybrana przez narod niemiecki-jest ona namaszczona przez kapital niemiecki i sily zewnetrzne.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:57:34 Gang aktualnie 3mający władzę....
  ...nie pozwoli na żadne a tym bardziej obligatoryjne referendum :)
  Referendum ależ tak, tak jak dotąd ....bez wprowadzania w codzienne życie.
  Tak jak sprawa : ,,Konstytucja mówi : ,,wszyscy są równi wobec prawa :)
  Ale są równiejsi i my będziemy mieć ...np. immunitety
  Immunitety są bezprawne ze względu na ten zapis w konstytucji ale
  Tak ma być i co nam zrobicie ? :)
  Zresztą takich fasadowych fars :) jest więcej ....
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:52:17 Premier pracownikiem Prezydenta ...
  Panie Wojtasie :) Jedna myśl, jedna idea, jeden Prezydent do zarządzania Państwem Narodu Polskiego Polską

  Nie ostoi się dom ani Państwo rozdwojone
 • @andrzejw 20:23:49
  Czy to Rzeczpospolita?
 • @mac 19:43:36
  Dopiero co pisałem w którymś komentarzu, że nie może być dziedziczenia ponad pewien limit. Powyżej tej wartości - gilotyna podatkowa.
  Inaczej - tak jak Pan napisał.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:38:35 Proszę się przyjrzeć Asadowi ...
  ...Łukaszence, Putinowi, Chavezowi

  Rozdwojenie Pan proponuje, warcholstwo....
  ale to już było iii nie wróci więcej :) wiemy jak się skończyło nędznie...

  Bez charyzmatycznego przywódcy narodu Narody obumierają
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:52:17 Arbiter ? a jak żona chce pigwę a ...
  ..Pan tuje, to kto arbitrem ?
  Jedna musi być głowa i jedna szyja co nią kręci :)
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:57:34 Nie , bez frekwencji nie ma sexu :)
  ...muszą być dwie strony
 • @andrzejw 23:09:14
  Cóż. Ma Pan inną opcję.
  Mnie monarchia nie interesuje.
 • @Krzysztof J. Wojtas 00:44:21 Monarchia ?
  ...oj oj ale rozdwojenie które spowodowało TEN upadek ,,obyczajów " w dalszym ciągu Pan lansuje ? Dla dobra kogo ?
 • @andrzejw 06:36:28
  Prezentuję model struktury organizacyjnej dostosowany do idei cywilizacji egalitarnej, gdzie wzorem, bardzo zaawansowanym intelektualnie, była Cywilizacja Polska jako Rzeczpospolita.
  To jest wsparte i oparte o system filozofii personalistycznej.
  Nawet jesli się Panu wydaje , że pańskie propozycje są słuszne, to przy głębszej analizie można wykazać, że nie pasują do tego modelu.

  A wiadomo, że wystarczy z podstawy muru wyjąć jedną cegłę, aby budowla była niestabilna. Pańskie wtręty, przy być może dobrej woli, mają taki charakter.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY