Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
981 postów 16137 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Sędzia Pokoju

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Trwa dyskusja tycząca zmian w sądownictwie. Tyle, że dotyczy stanu obecnego.

Brak jest, albo tylko marginalnie poruszany jest temat, jaki model sądownictwa chcemy w Rzeczypospolitej mieć.

Nieśmiało wspomina się o instytucji Sędziego Pokoju, czyli tego, który reguluje spory na poziomie niskiego zagrożenia szkodliwością społeczną.
 
Wydaje się, że właśnie ten kierunek powinien być "rozwijany" zwłaszcza przez bloggerów jako forma społecznej dyskusji. To dlatego, że właśnie te wszystkie drobne spory i regulacje stanowią o jakości życia codziennego.
"Duże procesy" dotyczą nikłej części społeczeństwa i zazwyczaj związane są już poważnymi aferami bądź zbrodniami. Tymczasem sama organizacja sądownictwa stanowi często barierę nie do przebycia dla obywatela, który ma jakiś spór do rozwiązania, a jego postawienie na forum obecnych sądów oddaje go w ręce kasty prawniczych mafiosów, którzy zrobią wszystko, aby "krew wyssać i śladów nie zostawić".
 
Co można zatem sugerować?
Utworzenie funkcji Sędziego Pokoju w każdej gminie; tej roli nie musi pełnić nawet prawnik, a osoba o dużym społecznym zaufaniu i wybierana w wyborach powszechnych - w ramach wyboru władz lokalnych.
 
Zakres uprawnień - powinien dotyczyć wykroczeń "mniejszego kalibru", ale też rozstrzygnięć sporów lokalnych (mogą to być kwestie związane np. z kontrolą notariatu - sprawy sporów sąsiedzkich).
 
Jest jeszcze jedna funkcja, zupełnie pomijana w rozważaniach o zmianach: PROKURATURA SPOŁECZNA.
Podległość prokuratury ministrowi sprawiedliwości - to jeden pion takich działań związanych przekroczeniami ustaleń umowy społecznej stanowiących podstawę państwa. Czyli prokuratorzy reprezentują interes państwa.

Kto jednak reprezentuje interes obywateli jeśli występuje konflikt na tym polu?
Czy prokuratura czyniła to w przypadku kwestii reprywatyzacyjnych? Owszem, Ziobro zarzuca prokuratorom niewwiązywanie się z tego obowiązku. Czy jednak obecne usytuowanie struktury organizacyjnej prokuratury tworzy taki obowiązek?
Bardzo łatwo uchylić się stwierdzeniem, że brak podstaw  do działania z powodu nikłej szkodliwości społecznej - ocena zaś leży w ręku prokuratury.
 
Potrzeba zatem instytucji, która będzie reprezentowała interes obywatela w sporze z państwem. Nawet (a może szczególnie) na poziomie Gminy, gdzie jednostka, w zwykłych sporach, staje sama naprzeciw potężnego (lokalnie) URZĘDU.
Urząd Sędziego Pokoju powinien mieć uprawnienia reprezentacji obywatela w takich sporach - powinien mieć zatem zupełnie odrębne umocowanie względem władz lokalnych.
 

Niniejsza notka jest spontaniczną uwagą tyczącą kierunku zmian i wymaga szerszej dyskusji zarówno co do umocowania jak i kompetencji takiego "stanowiska społecznego". 

KOMENTARZE

 • @autor
  No nie dalej jak wczoraj o czyś podobnym pomyślałem. Tzn. nie o sędzim pokoju, ale o lokalnych, wybieralnych organach, które wyręczyłyby Rzecznika PO w sprawach dochodzenia praw przez obywateli. RPO , jesli już musiałby istnieć , to niechby ograniczył się do kontroli nad legislacją, natomiast jego uprawnienia z zakresu udziału w stosowaniu prawa i ewentualnie nowe związane z rewizją nadzwyczajną przypadałyby lokalnym kolektywom: gminnym, czy powiatowym. Ich członkowie byliby wybieralni, stanowiska społeczne (z dietami), ale dobrze byłoby , gdyby jednak byli to ludzie orientujący się w prawie.
 • Sądy Rozjemcze i Policja Rozjemcza , a prokuratura do likwidacji....
  1 Wnoszący, że poniósł szkodę z jednej strony np Policja Rozjemcza też
  2 Ten kto szkodę spowodował
  3 Sąd Rozjemczy do naprawienia szkody i przywrócenia przekraczającego zasady życia społecznego do funkcjonowania zgodnie z zasadami
  4 Nie ma kary bez szkody !!!

  Jak najprościej a nie tworząc nowe POŻERAJĄCE wartość dodaną
 • @andrzejw 16:03:29
  Ad 4. Czy musi być kara przy szkodzie?
  Raczej nastawiałbym się na zadośćuczynienie w szerokim słowa znaczeniu.
 • @Mariusz G. 13:49:24
  Generalnie dyskusja publiczna dotyczy naczelnych organów, gdzie to narracją jest" a bo jak Ziobro dostanie władzę, albo prezydent, albo..." to na pewno świat się zawali a Polska upadnie.
  A jakoś nikt nie myśli, że tą dyskusję to o "o kant d... potłuc" bo ona nie dotyczy znakomitej większości obywateli. Owszem - powinno to zostać jednoznacznie i prospołecznie określone, ale na codzień mamy inne, swoje i ważniejsze dla nas sprawy, które powinny być rozstrzygane na poziomie lokalnym.
  To jak z charytatywnością: nic nie odczuwa przy informacji, że milion mieszkańców Afryki przymiera głodem, ale jeśli widzę kogoś głodnego - to jest mi przykro i jestem skłonny podzielić się z nim jedzeniem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:18:01
  Panie Krzysztofie, ciągle się łapie Pan na lep podsyłany przez PIS. Te ustawy są dokładnie o tym, o czym jest dyskusja publiczna. Nikt nie myśli o sprawach lokalnych, o potrzebach lokalnych, chodzi o przejęcie kontroli nad kolejną instytucją, nad sądami, nad organami dyscyplinującymi sędziów, by nie podskakiwali, by wydawali wyroki zgodnie z wolą tego, kto ich tam posłał, by chodzili na lince prezesa, lub marionetki kontrolowanej przez prezesa. Cała afera korupcyjna 19 mln dla kolesiów Szydło z czarnymi plakatami miała w społeczeństwie utrwalić, że reforma jest dla społeczeństwa i pan się na to łapie. Tu nikt o społeczeństwie nie myśli, myślą, by wrócić do PRL.

  Pomysł z sędzią pokoju jest dobry, ale nie realny. Bo my marzymy, jak by było lepiej dla ludzi, podczas gdy oni myślą i mają ku temu narzędzia by było lepiej im. Jaka jest szansa przepchnięcia rzeczy o których mówiliśmy. By poseł reprezentował jego wyborcę, gdy po wyborach posła obowiązuje dyscyplina partyjna. Ma głosować jak prezes każe, jak nie, to won z klubu, nie zostaniesz wybrany na kolejną kadencję.

  Ostatnio wyrzucili dzieciaka (posła) bo śmiał być przeciw ustawie, którą później sam PiS odrzucił jako błędną. Tu nie chodzi o to, by poseł myślał, ma być wiernopoddańczy sforze. Raz głosować "zgodnie z własnym sumieniem" za ograniczeniem prawa do aborcji i za dwa tygodnie głosować "zgodnie z własnym sumieniem" przeciw temu ograniczeniu. Sejm to nie zbiór ludzi myślących o Polsce, to zbiór maszynek do naciskania przycisku zgodnie ze wskazaniami "posła prowadzącego". O tym mówił Kurski, gdy Giertych wykazał mu kłamstwa.
  https://www.youtube.com/watch?v=NQvdNMD5vyc&t=37s
  Niech Pan popatrzy na 6 minutę tego filmu. Nie ma reprezentacji wyborców, są maszynki do głosowania zgodnie z wolą "posła prowadzącego".
  Obecnie obowiązująca ordynacja odebrała Polakom jakąkolwiek kontrolę nad Sejmem, nie ma posłów, są wysokoopłacane maszynki do głosowania zgodnie z wolą prezesa partii. A PiS jeszcze planuje "poprawę" tej ustawy.

  Politycy o nas nie myślą. Słyszał Pan, że ostatnio PiS z PO zdobyło się na kompromis, wręcz jednogłośnie. Chodziło o to, by w sejmie, jako w zakładzie pracy w restauracji sejmowej zlikwidować alkohol. Bez podziałów partyjnych ogłoszono, alkohol ma być. Widzi pan, potrafią się dogadać w "sprawach ważnych" dla nich ważnych.
 • @Zawisza Niebieski 20:47:10
  "Politycy o nas nie myślą."

  Bo nie ma już (poza resztką kopalń... właśnie, czy ONI nie "dostali więcej"?) DUŻYCH zakładów pracy, z których przyjechało by 10-20-50tys ludzi i wyciągnęło "sekretarzy" zza biurek, a następnie SOLIDNIE... obiło mordy.

  Bo jak widać przez dziesięciolecia, TAKI "język" jednak do "aparatczyków" przemawia całkiem dobrze...
 • @Zawisza Niebieski 20:47:10
  Można się zastanawiać: o czym my rozmawiamy?

  A miedzy nami. Jaka jest opcja wyrżnięcia "naszych przedstawicieli"?
  Może od tego trzeb zacząć?
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:59:06
  Panie Krzysztofie, nie ma opcji, ja jej nie widzę, bo jest jedna opcja "wyrżnięcia "naszych przedstawicieli"? " zrobić to fizycznie. Jak pan pewnie wie, PiS w czasie miesiączek oddziela się od obywateli ponad 2 tysiącami policjantów, w tym snajperów, opłacanych oczywiście z naszych pieniędzy i tysiącami barierek. Budują płot wokół siedziby na Nowogrodzkiej. Oni znają opcję, tę jedyną, by znów Polacy rządzili Polską, stąd stawiają zapory, by nawet jeśli Polacy zdobędą się na to, była to walka krwawa.
  Nie nawołuję do tego, ot mówię to co logika podpowiada.

  Jak przywrócić, by poseł odpowiadał za swe głosowania przed suwerenem, gdy obowiązuje go dyscyplina partyjna? Gdy likwidowani są ludzie myślący, co odważyli się pierwsi powiedzieć, to ustawa zła... Później prezes przyznaje im rację, wycofuje się z ustawy, ale za zbrodnie powiedzenia tego przed prezesem ponoszą karę?

  Mimo wszystkich wad, jednomandatowe okręgi wyborcze są lekarstwem na to bagno w które PO-PiS nas wyprowadził. Ale czy zobaczy to pan w propozycji zmiany ordynacji, którą PiS chce nam zaordynować?

  Ci ludzie okopują się na wszystkich przyczółkach i tyko żywym ogniem będzie ich można z tych miejsc wypalić.
 • @laurentp 21:34:21
  Prawda "TAKI "język" jednak do "aparatczyków" przemawia całkiem dobrze..." on przemawia, bardzo dobrze. Świadczą o tym tysiące barierek, policjantów, snajperów chroniących "modlącego się na drabince", chroniących siedzibę tegoż samego. Nie chcieli by usłyszeć takiego języka, wolą język głoszony przez trolli, "my działamy z woli narodu", "mamy legitymację narodu", tak, tych trzydziestu kilku procent tych, którym jeszcze chce się chodzić na wybory?
 • @Zawisza Niebieski 23:50:29
  " Jak pan pewnie wie, PiS w czasie miesiączek oddziela się od obywateli ponad 2 tysiącami policjantów"

  Znaczy - trzeba tych policjantów wyrżnąć, aby nie było podziałów w społeczeństwie? Czy pisowców? A może tych "po drugiej stronie", bo mnie tam te miesięcznice nie przeszkadzają.
 • @Zawisza Niebieski 23:56:26
  Panie Zawiszo, albo się uznaje wyniki wyborów, albo nie. Trzeciej opcji nie ma , chyba , że się jest za a nawet przeciw. PO co chodzić , jesli ma się nie uznać wyniku, bo nie odpowiada naszym oczekiwaniom. Od czasu wprowadzenia progu wyborczego , wybory sa niekonstytucyjne, bo przestały byc proporcjonalne. Prowadzi to do tego, że mający formalną legitymację do reprezentowania narodu, nie ma jej faktycznie. Wcześniej , to Pana nie raziło? Godził sie Pan na to? Uczestniczył Pan w wyborach?
  Jesli tak, to i legitymacje PiSu niechcacy Pan uznał!!
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:37:07
  Z mnie przeszkadzają gdyż pochłaniają ogromne pieniądze podatnika. Tych policjantów, obsługę od rozstawiania barierek to z naszych pieniędzy opłacają. Są one elementem arogancji władzy.

  Nazywanie wiecu partyjnego modlitwą obraża ludzi wierzących. Jak pan pewnie wie protestują przeciw temu również biskupi.
 • @Mariusz G. 07:41:13
  Ja zawsze uznaję wyniki wyborów, tylko, że je oceniam tak jak są a nie tak jak partia chciałaby pokazać. Można jednak dyskutować, czy ordynacja wyborcza jest właściwa, konstytucyjna. Mnie obecna ordynacja wyborcza zawsze raziła, a jeszcze bardziej razi mnie "dyscyplina partyjna". Można, wręcz trzeba dyskutować czy poseł jest przedstawicielem swojego elektoratu, czy też marionetką prezesa partii do celów głosowania. Bo jeśli to drugie, to po co utrzymujemy tylu posłów? Niech w sejmie zasiadają przywódcy partii sejmowych i każdego głos niech będzie proporcjonalny do wyników wyborów partii jaką reprezentuje. Po co czynić szopkę?

  Zgodnie z wynikami wyborów Duda jest prezydentem, do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych PiS poprowadziła Szydło i te osoby mają legitymację wyborczą do rządzenia krajem. Macierewicz wręcz z imienia i nazwiska był wymieniony jako ten, co nie będzie ministrem obrony.
 • @Zawisza Niebieski 10:33:47
  A co mają protesty biskupów do obrazy ludzi wierzących? Chcę przypomnieć , że ci sami biskupi nie protestowali przeciw Komisji Majątkowej, której jak rozumiem Pan nie popiera.
  ad dzieciak - Rzepecki, w wieku 18 lat wstąpił do PiS, pracował w biurach poselskich Wojciechowskiego i Mastalerka, gdzie był dyrektorem, jako 18-latek został radnym miasta Ozorkowa , dostawszy 110 głosów (koledzy z ogólniaka ?). W 2014 nie skończył jeszcze studiów (nie wiem jak teraz - media milczą) ale zdał egzamin dla członków rad nadzorczych spółek SP. Tak natchniony Duchem Św. pomyslał , że może mu się to przyda. A jak : przydało się : CZłonek rady nadzorczej przedsiębiorstwa ciepłowniczego w Tomaszowie Mazowieckim. W 2015 kandydował z 8 miejsca do Sejmu, z poparciem Szydło i Mastalerka, wszedł jako siódmy (jedna z wcześniejszych kandydatur przegrała)
  Reasumując PiS dał i PiS wymaga. Ordynacja jest taka , że mandat moralnie zyskuje partia , a nie poseł. Poseł , który zdradza partię , poniekąd zdradza swoich wyborców, a przynajmniej ich wiekszość.
  Więc jesli Rzepecki chciał błyszczeć jako samotna gwiazda, to czy musiał wieszać się na plecach Prezesa? Niech Pan nie robi z gówniarza bohatera, bo to zwykły cwaniaczek. A i przypomniało mi się stare hasło: studenci do książek - do rządzenia ci, co już wymagane lektury przeczytali.
 • @Zawisza Niebieski 10:50:04
  Sądy , którym grozi upartyjnienie, już dawno orzekły, iż obietnice wyborcze funkcjonują poza wszelkim porządkiem prawnym - prywatną sprawą wyborcy jest , czy w nie wierzy, a jeśli tak , to robi to wyłącznie na własne ryzyko. Biorąc natomiast pod uwagę wyniki sondaży odn. poparcia, to chyba zbyt wielu nie czuje się oszukanymi.
  Wydaje mi się , ze niepotrzebnie brnie Pan w swoją stronę wbrew logice, bo choć ma Pan mnóstwo racji, to w jednym Pan się myli : niestety żadnej alternatywy obecnie nie ma, albo więc trzeba założyć , że być może Kaczyński chce dobrze , a wszystko , co złe , to taktyka, albo - przygotowywać sie do kryterium ulicznego.
 • @Zawisza Niebieski 10:33:47
  Podobno bardzo dużo kosztuje utrzymanie posłów PO, a przecież nic nie robią tylko pyskują.
  O .nowoczesnej nawet nie ma co wspominać.
  Ci Panu nie przeszkadzają?
 • Panie Wojtasie
  Dla odmiany muszę przyznać, że ma Pan rację.
  Miałem kiedyś okazję (co prawda nie w Polsce) stanąć przed takim sędzią, wrażenia jak najbardziej pozytywne (wygrałem).

  Zresztą, ten temat już parę razy przedyskutowaliśmy więc nie będę się rozwodził. Ta instytucja jest w Polsce potrzebna.

  PS. A Pańskie auto znowu widziałem na Nowogrodzkiej... :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:16:33
  To u was na Kujawach też Grodzkie są?Ta krakowska nie starcza? Jakąś kujawską NowąGrodzką musieliśta se sprawić?

  PS.Starzejecie się Ruszkiewicz, a na starość - dalekowidztwo występuje. Czas zacząć się leczyć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:11:17 Odwrócił Pan kota ogonem :) bo ...
  ...czy to CzarnyKot ? brr przeciez napisane jest :
  ,,4 Nie ma kary bez szkody" co oznacza,że
  Jeśli nie ma szkody nie może być i kary dla wyeliminowania,
  kar bez szkody :)
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:11:17 Każda szkoda musi....
  12. ZAWSZE każda szkoda musi być naprawiona a strata wyrównana
 • @andrzejw 18:47:54
  Nie wiem , czy to dobre by usiłowanie nie było karalne:
  - ktoś strzela i chybia i nic - dopiero , jak mu się uda
  - ujawniony przemyt - niekarany
  - przejechanie na czerwonym - jeżeli nie doszło do kolizji - bez kary? itd.
  nie bardzo rozumiem ten postulat.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:18:01
  //Starzejecie się Ruszkiewicz, a na starość - dalekowidztwo występuje. Czas zacząć się leczyć.//

  No starzeję się ale do Pana jeszcze mi daleko :)

  A Nowogrodzką (w Stolycy) przechadzałem się w poniedziałek. Do Dworca Centralnego szedłem, żeby dostać się na moje Kujawy :)

  PS. To jaka to lista będzie, Panie Wojtasie? Umieram z ciekawości :))))
 • @andrzejw 18:47:54
  Pytanie o sens kary, gdy istotą jest wyrównanie strat?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:23:16
  Lista????
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:08:20
  "Podobno bardzo dużo kosztuje utrzymanie posłów PO, a przecież nic nie robią tylko pyskują".
  A co robili posłowie PiS, gdy byli w pozycji przez 8 lat? Czyż coś innego, niż pyskowanie? Wczoraj PiS ukradło Polakom pieniądze na organizację "miesiączki", ponad 2 tysiące policjantów, co ich przed społeczeństwem strzegło, to są konkretne pieniądze podatnika. Czy takiego złodziejstwa się PO dopuszczało?

  Już się wcześniej wypowiedziałem, jeśli prawnie nie jest zabroniona "dyscyplina partyjna w głosowaniach" to wywalmy na zbity pysk wszystkich posłów. Prezesom partii sejmowych dajmy głosy o wartości odpowiadającej poparciu dla ich partii wyrażonemu w wyborach i niech głosują. Po co tam tylu głosujących pod dyktando oficera... wróć, posła prowadzącego? Ja bym był aż tak radykalny. Przeszkadzają mi posłowie PiS, PO, Nowoczesnej, Kukiz, SLD, PSL i kto tam jeszcze jest w tym naszym "sejmie", głosujący pod dyktando "dyscypliny partyjnej". Poseł ma reprezentować wyborców a nie partię, która go wystawiła.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:16:48
  No przydałby nam się jakiś ogarnięty Wallenrod w PiSlandii. (Jednego już mamy, kur pilnuje)

  Bo nie wierzę, że Pan tak na poważnie z tym pisem...

  Czy Pan, Panie Wojtasie chce, żebym stracił wiarę w ludzi?
 • @Zawisza Niebieski 23:08:08
  Ja jestem za likwidacją Sejmu i demokracją bezpośrednią; po co tyle pyskowania bez alternatywnej drogi organizacyjnej?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 00:46:36
  No, jako bywalec Nowogrodzkiej (czy innej Wiertniczej), zapisz Pan mnie na jakąś listę. Zastanowię się....
  Zawsze to być na liście daje poczucie ważności.
  A jak to będzie proskrypcyjna.....
 • @Krzysztof J. Wojtas 06:14:51
  //No, jako bywalec Nowogrodzkiej (czy innej Wiertniczej), zapisz Pan mnie na jakąś listę.//

  "Bywalcem" Nowogrodzkiej jestem czasami jak idę na Dworzec Centralny.
  Wiertnicza jest mi nie po drodze (to chyba na Sadybie?).

  Ale Pan, Panie Wojtasie, ściemniasz :))))
  Będę się niewymownie cieszył jak Pan wystartuje z listy PiSlamistów, naprawdę :))
 • @Krzysztof J. Wojtas 06:11:46 Czyli za REPUBLIKĄ :)
  Dokładnie internet i glosowanie BEZPOŚREDNIE :)
  Ale jeszcze na całym Bożym Świecie nigdzie tak nie ma
  Raz zdobytych apanaży NIGDY NIE POZBĘDZIEMY SIĘ
 • @Zawisza Niebieski 23:08:08 Wywalić tak ale jak ?
  jak to zrobić ? albo cośś mniejszego na początek
 • @Mariusz G. 19:00:20 Hm sam nie bardzo wiem jak to...
  ...zorganizować, usiłowanie na resocjalizację ?
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:15:52 O już wiem usiłowanie to....
  ...skierowanie na resocjalizacje a jak już szkoda jest to i kara
  Co Pan na to Panie Wojtasie :)
  Przyjęło się widzę i znajduję zaakceptowane takie zwracanie się
  Brzmi zresztą miło z sympatią, tak Pan to odbiera ?
 • @andrzejw 18:24:55
  Nie czuje Pan problemu.
  Skoro kara, to akceptacja judaistycznej interpretacji o hierarchicznym charakterze.
  Polskość (chrześcijaństwo) jest oparta na egalitarności - nie ma zatem podstaw na narzucaniu innym praw, których przekroczenie jest karane.
  Polskość to ustalenia między stronami, a ich przekroczenie uważane jest za błąd.
  Takie ujęcie zakłada wiarę w pozytywną wolę ludzi wypełniania relacji miłością.

  Ale jak ktoś tego nie chce - nie musi być członkiem wspólnoty. Musi się wynieść, albo wspólnota się go pozbywa.
  To tak, co do zasad. Praktyka powinna być dostosowana.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031