Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
809 postów 13251 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Pytanie o rezydentów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jakoś zupełnie pomija się kwestie związane z młodymi lekarzami: czy wszyscy kończący studia medyczne uzyskują rezydentury?

 Jakoś zupełnie pomija się kwestie związane z młodymi lekarzami: czy wszyscy kończący studia medyczne uzyskują rezydentury?

 
Rezydentury to forma dofinansowywania ochrony zdrowia przez państwo poprzez odciążenie budżetów szpitali pensjami młodych lekarzy robiących specjalizacje. Czyli - takie "darmowe" zatrudnianie.
Z tego, co wiem, nie wszyscy absolwenci te rezydentury uzyskują. Część po prostu idzie do przychodni i tam pracuje na normalnym etacie. Podobnie jest w szpitalach klinicznych - nie wszyscy robiący specjalizacje, to rezydenci.
 
Wypowiadając się na temat "krzywd" jakie dotykają rezydentów, warto wspomnieć o losie tych, którzy znaleźli się w mniej komfortowej sytuacji. Wypadałoby wyjaśnić całą organizację szkolenia młodych lekarzy.

KOMENTARZE

 • @Autor
  "Rezydentury to forma dofinansowywania ochrony zdrowia przez państwo poprzez odciążenie budżetów szpitali pensjami młodych lekarzy robiących specjalizacje."

  Szpitale są finansowane przez państwo.
  To samo państwo teraz "odciąża" ich budżety finansując rezydentury z innego worka.
  Czy to nie jest wyłącznie samooszukiwanie?
 • @programista 10:32:01
  Mnie Pan pyta?
  "Państwo" przeznacza część dochodów na służbę zdrowia. Z tego nie starcz na utrzymanie szpitali itd. Rezydentury są opłacane z innej puli, co nie obciąża budżetu służby zdrowia, a pozwala na szkolenie specjalistyczne. Inaczej byłob to dla szpitali nieopłacalne.
  Ci, którzy chcą robić specjalizacje, a nie "załapali" się na rezydenturę - muszą często sami to finansować w ramach woluntariatu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:59:01
  A jak się ma sytuacja z rezydentami w kontekście wartości cywilizacyjnych?

  Rezydenci domagają się większych nakładów na opiekę zdrowotną w imię dobra pacjentów czyli dobra wspólnego. Także w imię tego dobra wspólnego nie wyjeżdżają za granicę by nie pozostawiać Polaków bez opieki medycznej.
  Rząd w imię także dobra wspólnego nie chce zwiększać nakładów na opiekę zdrowotną w takim samym tempie jak chcą rezydenci. Motywuje to faktem, że jest odpowiedzialny także za inne dziedziny życia które wymagają wsparcia.

  Kto z nich ma rację? Kto z nich się myli mimo tego że odwołuje się do dobra wspólnego? Czy jest możliwość wykazania zaistnienia takiej pomyłki? Czy możliwe jest by któraś ze stron uznała własny błąd?
 • @programista 11:21:05
  Jeśli prowadzi się normalny tryb życia - to bez lekarzy da się żyć.

  Mogę umrzeć ze starości, albo na podstawie zdiagnozowanych przez lekarzy chorób. A podobno nie ma ludzi zdrowych; są tylko źle zdiagnozowani.
  To drugie jest bardziej kosztowne.

  Jedz Pan, pij, balanguj - a później do lekarza - niech leczy.
 • Chyba jestem przemęczony i przewrażliwiony.
  Widziałem wczoraj w TV przywódców tych "rezydentów" jak ogłaszali zerwanie rozmów.
  Nie wiem.. ale jak dla mnie to żyd w żyda trzech żydowskich brodaczy.
  Wygląda mi na to że ten strajk to kolejny atak "multikulti" na PIS tylko z innego kierunku, na innej płaszczyźnie.

  To taktyka solidaruchów z czasów PRLu strajk żądania i na nic się nie godzimy ... zawsze znajdujemy pretekst do zerwania rozmów oczywiście zawsze z winy władzy (teraz PISu , kiedyś PRLu).

  Solidaruchy też były rządzone przez mafię żydowską .. teraz na mniejszą skalę powtórka tamtej taktyki sprzed lat.
  PIS na własnej d..pie odczuwa to co robił innym jako część Solidaruchów i zresztą dalej robi (emerytury mundurowych, nieustanne plucie na budowniczych PRLu czyli na cały naród Polski... irp)

  Teraz globalna mafia żydowska chce zmusić PIS do użycia przemocy tak jak to robiła w latach 80tych niekończącymi się prowokacjami.

  Tylko pożytecznych idiotów jakby trochę mniej.
  Globalna banda żydowska na PO czy Petru już nie może liczyć bo się kompletnie skompromitowali i PIS obnażył ich całkowicie.. to sięgają po nowe, dziewicze twarze i znowu mordy jakby żydowskie w roli dziewiczych rezydentów.

  Tak to widzę.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:59:58
  Opieka medyczna to służba a nie biznes.
  Wielu lekarzy tego nie rozumie a PO już wcale dla nich medycyna to biznes a chorzy to dawcy gotówki i dla niech nie chodzi o leczenie chorych ale o zwiększanie zysków na cierpieniach chorych ludzi.

  System powinien systemowo takie postawy tępić wręcz brutalnie.
  Nie chcesz SŁUŻYĆ" narodowi, chcesz na narodzie zarabiać... to won na prywatę i żadnego wsparcia ze strony państwa.

  Państwo powinno wspierać tych którzy chcą służyć narodowi np jako lekarze. Rezydenci niby deklarują taką chęć.. służenie Narodowi...
  Więc więcej pokory...strajk oznacza że ju`z nie chcą służyć narodowi, powinni zostać pozbawieni "rezydentury" oraz obciążenie kosztami studiów.
  Natomiast powinno się ustawowo zdefiniować zasady rezydentury czyli też zasady finansowe... i tak jest.

  W tym przypadku popieram PIS.
  Choć w sprawie Macierewicza, polityki zagranicznej i tego co pewnie się dzieje pod dywanem czyli czego nam nie mówi`a .. zdecydowanie nie popieram.

  PIS ma dwie twarze. Jedna dobra druga bardzo zła.
  Która jest prawdziwa ?
  Ciągle mam wątpliwości.
  I tak pewnie ma być.  I po krzyku.
 • @Oscar 12:25:30
  Wypowiadam się oględnie - na podstawie uwag syna, który zrobił specjalizację i to bez rezydentury. Fakt - z etatu, a ponieważ rezydentki miały okres rozrodczy, to i po 3 dyżury w tygodniu.
  Do tego pół roczny staż (wolontariat - bo nie był rezydentem). A na utrzymaniu 2 dzieci.
  Obowiązkowy udział w 3 konferencjach międzynarodowych - na własny koszt.

  I jeszcze element. Specjalizacja, to nie umiejętność robienia zabiegów. To jeszcze bardziej trudne niż rezydencja. Kosztuje.
  W okulistyce np. nauka zabiegu zaćmy najtańsza jest w Indiach. Koszt: 10 000 EU + utrzymanie (około pół roku). Za to ok. 100 zabiegów dające podstawę wiedzy i umiejętności.
  Kiedy takie koszta się zwrócą? A jeszcze sprzęt + ubezpieczenie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:58:05
  Rozumiem ból. System i tu jest skrajnie irracjonalny.
  Proszę sobie na papierku wypisać jak powinien wyglądać system kształcenia lekarza, pewnie tak jak każdego innego fachowca wyższego poziomu.
  Proszę sobie to rozpisać na działanie merytoryczne i finansowe.

  Naród potrzebuje lekarzy - naród ich kształci w narodowych uczelniach a jak potrzebuje specjalistów których nie umie jeszcze kształcić to wysyła zagranicę a ci jak wracają kształcą innych ...
  Reszta jest tylko ilością wiedzy merytorycznej, doświadczalnej i manualnej.
  Zwykła szkoła i ćwiczenia.. dużo ćwiczeń czyli praktyk...

  Strona finansowa ? Naród potrzebuje naród finansuje szkolenie...
  ale wyszkolony MUSI pracować dla Narodu np 5 czy 10 lat lub zwrócić koszty kształcenia w całości.
  Jak ktoś chce prywatnie się kształcić to proszę bardzo ale na własny koszt.. pokrywa koszta kształcenia a program taki sam jak dla "rezydentów".
  Obcokrajowcy ? proszę bardzo ale na własny koszt plus marża dla Polski.

  To proste fundamentalne zasady...
  Solidaruchu i tu narobiły gnoju...i smrodu i sparaliżowały nieźle działający w PRLu system edukacji lekarzy (dzisiaj można lepiej... )
  .
 • @Oscar 12:15:18
  Oglądam te ponoć "wykrztałcone" bo nie wykształcone miernoty w teleturniejach, żenada, brak podstawowej wiedzy, nawet tej wynoszonej z domu rodzinnego, a są to ponoć przyszli lekarze, prawnicy, nauczyciele lub już obecni. Zastanawiam się jak to bezmózgie to to pokończyło powszechniaki, nie mówiąc już o maturze czy studiach. U nas jak widać studiować za darmo każdy może jeden lepiej drugi gorzej. Wróbel kończący konserwatorium nigdy słowikiem nie zostanie, szkoda pieniędzy podatnika tylko.
 • @Oscar 14:05:04
  Idea Cywilizacji Polskiej, to chęć gospodarowania u siebie i miedzy swymi.
  Po odzyskaniu niepodległości w 1918 wielu ludzi wracało do Polski chcąc jej służyć. I nie dbało o wysokość zarobków - ważne aby wspólnie budować Rzeczpospolitą.

  Jeśli teraz pieniądz ma być miernikiem "patriotyzmu" - to już Polski nie ma.

  Jednak, aby chcieć - trzeba wiedzieć, czego się chce. Trzeba określić zasady na jakich chcemy współżyć. Z tymi sądami, z tak pazernymi lekarzami, czy roszczeniowymi nauczycielami - nie da się odbudować Rzeczypospolitej.
  Ale jakie zasady tu mają obowiązywać?
  Ci, co wyemigrowali - wiedzą, że tam jest pustka duchowa.

  A tych, co to tylko chcą kasy ? Niech wyjeżdżają.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:59:11
  Są zawody "misyjne", "służebne" wobec narodu Polskiego i inne.
  Te pierwsze (służba zdrowia, mundurówka, urzędnicy państwowi...)
  nie mogą być roszczeniowe... nie podoba się to wylatujesz... nie ma przymusu.
  Natomiast państwo musi dbać o poziom wynagrodzeń w kontekście interesu narodowego a nie grupy zawodowej.

  Służba to służba a nie biznes.
  W biznesie można być niezależny samodzielny .. ale na służbie wykonuje się zadania a płace są w głębokim tle.
 • @Oscar 17:14:13
  https://wpolityce.pl/polityka/362208-co-za-buta-pikulska-z-porozumienia-rezydentow-ozzl-nie-mozna-mowic-o-negocjacjach-i-o-rozmowach-wideo
  Ps..Nie wierzę, że to lekarz! Język blachary z gimnazjum. Ta kobieta chyba w "czarnym marszu" szlifowała swoją agresję!! Co za buta!! Ona jest odpychająca, nie życzę nikomu takiej lekarki. Duża część środowiska lekarskiego nie popiera zachowania lekarzy rezydentów. Za komuny była zasada, wyjeżdżasz za granicę po skończeniu studiów masz 2 poręczycieli i w razie pozostania oni zwrócą koszt studiów, trzeba to przywrócić. Opcja zerowa. Do końca roku wygasić wszystkie umowy rezydenckie. Ich pensje (nawet podwyższone) przyznać szpitalom. Niech one zdecydują kogo i za ile zatrudnią na kontraktach.
 • @Oscar 17:14:13
  Zapytałem się doktora o co chodzi w tym temacie? Odpowiedź była krótka: ''Te szczyle chcą pracować za 9 tyś zł miesięcznie od 1 dnia pracy na stażu.'' Rząd powinien dobrze przygotować się do rozmów z "tymi rezydentami", bo za nimi stoją "inni rezydenci" i ich gotowy projekt reformy, napisanej już w maju przez towarzyszy z WSI i Fundacji Batorego. A temu przyszłemu specjaliście, temu tłustemu, to starszy kolega dietetyk, powinien zaserwować obowiązkowe głodówki 2x w tygodniu.
 • @Oscar 17:14:13
  Wszystkie zawody w Rzeczypospolitej są misyjne. Wszyscy bowiem tworzą wspólnotę.
  Oczywiście - są takie, które wymagają większego poświęcenia, przygotowania, wiedzy itd, i te powinny mieć większe "wpływy".
  Jednak w przypadku tych rezydentów, ich żądania znacznie przekraczają relacje społeczne.

  W sumie: potrzeba mechanizmu mediacji społecznej, która regulowałaby występujące relacje, a te są płynne.
  Warto zatem byłoby rozmawiać o mechanizmie mediacji społecznych. Jednym z ogniw są wybory, ale powinno to byc uzupełnione innymi mechanizmami.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY