Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
831 postów 13656 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Co wy na to....

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Neon24.pl , mimo różnych perturbacji, powoli staje się niezależną platformą wymiany myśli.

 Nie jest ważne, kto się do tego najbardziej przyczynił. Wydaje się, że jest taka potrzeba - drzemiąca wśród ludzi o dużym poczuciu polskości i niezależnym myśleniu.

Utożsamiam to z, często nieuświadomionym, marzeniem o Rzeczypospolitej.
 
Mamy tu szereg nurtów koncepcyjnych. Choćby prokatolickich, ale nawet ci autorzy dostrzegają niezbyt chwalebne poczynania kleru i odstępstwa od nauk Ewangelii. Nurt antysemicki, antyniemiecki, czy rusofobię - ostatnio bardzo eksponowaną.
Jeśli jednak przeanalizować te nurty to okaże się, że "wspólnym mianownikiem" może być tylko Rzeczpospolita i idea Cywilizacji Polskiej, albo szerzej Cywilizacji Słowiańskiej.
 
Te uwagi piszę jako refleksja względem notki p. Jeznacha a prezentującej poglądy Tiutczewa (Imperium Wschodu).
 
W związku z tym mam sugestię: może w ramach portalu zainicjujemy forum dyskusyjne na tematy tak wrażliwe, jak stosunki z Rosją, Ukrainą Niemcami, czy Czechami  - po to, aby z czasem ukształtować podstawy Polskiej Racji Stanu. Także istotne są porównania tyczące naszych wewnętrznych uwarunkowań - choćby sprawa stosunku do Ruchu Narodowego, czy partii politycznych.
Potrzeba "zewnętrznego" spojrzenia na tę problematykę.
 
Tematów jest dużo i na pewno można byłoby taki niezależny think-tank urzeczywistnić. A już sama inicjatywa może być płodna podobnymi zdarzeniami.
 
Co jest potrzebne:
- na pewno stałe miejsce spotkań; to może być nawet prywatne mieszkanie.
- utworzenie kilkuosobowego gremium zdolnego do wybrania i ustalania tematów spotkań i przygotowania  od strony i merytorycznej i technicznej.
- zapewnienie medialnej oprawy. Nagrywanie spotkań i prezentowanie ich publicznie. 
 
Pytaniem jest, czy jako społeczność "neonowa" jesteśmy w stanie takie działania przeprowadzić?
Warto zauważyć, że nie jest to całkowicie odrębna inicjatywa. Podobna działalność prowadzona jest przez Klub Inteligencji Polskiej - tam jednak zauważalne jest odchylenie narodowo-katolickie. Także R. Starosielec (Polityka Polska) prowadzi podobne działania. Nawet bardziej "otwarte", ale z mniejszym zakresem możliwości medialnego przekazu.
Być może , na początek, można byłoby zorganizować kilka takich debat z jednej, określonej grupy tematycznej - np. stosunki z Rosją lub tp.
 
Problem spotkania - może być to choćby w postaci wideokonferencji, czy pytań i uwag tematycznych przesłanych do portalu.
Oczywiście "grupa organizacyjna" może tworzyć się "ad hoc" dla przeprowadzenia debaty tematycznej w której są ci ludzie mają rozeznanie - nie ma to być stał "komitet"; ważna jest tylko "czapka organizacyjna".
 
Myślę, że takie działania przyczyniłyby się do zwiększenia poczytności portalu, a i wpływu na scenę polityczną także.
 

KOMENTARZE

 • społeczeństwo dzieli się na dwie grupy
  na tych, co oglądają filmiki,

  i na tych, którzy jak ja, nie mają na to czasu, a więc nie oglądają z zasady.

  Oczywiście rośnie nam pokolenie oglądaczy, ale twórczości w dechę (cool), być może warto ich trochę przekabacić.
 • @interesariusz z PL 09:02:09
  czasami warto znaleźć trochę czasu...

  https://www.youtube.com/watch?v=-98rf3wplPc

  https://www.youtube.com/watch?v=dcKFVv69f_k
 • @interesariusz z PL 09:02:09
  "Oglądacze" - owszem ale mam nadzieję że taka dyskusja pobudziłaby blogerów do pisania notek tematycznych na "zadany temat".

  Proszę zauważyć że nawet najbardziej szczytna idea w ciągłym przekazie napawa torsjami; bo ile można na jeden temat. Labiedzenie o patriotyzmie ma swoje granice. Czasami warto zaś zastanowić się nad tematyką poboczną - tą z której patriotyzm wynika.

  Z kolei - jeśli nie ma idei to każdy portal szybko zmienia się w miejsce wymiany myśli o charakterze trollingu. Proszę zauważyć Salon24.pl. Tam teraz "królują" trolle głównie opłacane przez PO ale i PiS też ma swój wkład. Ciekawych tematycznie i co do ujęcia tekstów jest tam coraz mniej i są gubione w natłoku bzdurnych notek. Często pisanych celowo, aby tylko niechciany temat szybko "przykryć".
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:41:21
  nic nie mam przeciwko twórczym dyskusjom, również przeciw prowadzeniu ich w kółkach zainteresowań - w wymyślniach (think-tank-ach).

  Tylko poinformowałem, że dystrybucja rezultatów w postaci filmików ogranicza zbiór potencjalnych odbiorców.

  Pozdrawiam
 • Pan Wojtasie
  //Neon24.pl , mimo różnych perturbacji, powoli staje się niezależną platformą wymiany myśli.

  Nie jest ważne, kto się do tego najbardziej przyczynił.//

  Też tak myślę :)

  //Oczywiście "grupa organizacyjna" może tworzyć się "ad hoc" dla przeprowadzenia debaty tematycznej w której są ci ludzie mają rozeznanie//

  Jestem za. Ja np. znam się na cielakach.
  Zostanę przyjęty, Panie Wojtasie?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:49:14
  A sam se Pan organizuj debatę "między wami, cielakami", skoro się Pan na tym znasz.
  Wasza grupa, naszą grupę, może pocałować ...
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:16:34
  Oczywiście, że może pocałować i zrobi to z dziką rozkoszą. Tylko w co?
  Są różne preferencje....
 • Bardzo cenna inicjatywa.
  Polacy w Polsce powinni się zacząć jakoś organizować, uporządkować myśli, idee, zdefiniować cele, kroki wiodące do tych celów, zidentyfikować przeszkody które trzeba pokonać, opisać jak te przeszkody pokonać...
  Jest wiele tematów do "wydyskutowania".

  Portal internetowy jest dobrym forum bo nie stwarza ograniczeń czasu i przestrzeni. Każdy może się wypowiedzieć i za i przeciw.
  Tylko potrzebne są dwa elementy dobry administrator albo moderator który odcedzi Trolle bo to najprostsza i najczęściej stosowana technika wrogów na rozwalenie dyskusji i środowiska.
  Czyli trzeba wywalać tych którzy piszą nie na temat, atakują ludzi a nie omawiane problemy...wypisują wklejane elaboraty mające zatrzeć czytelność przekazu innych dyskutantów itp.

  Drugi element to dobre prowadzenie "dyskusji"
  Tu chodzi o wrzucanie kluczowych tematów do omówienia.
  Takie tematy często się na Neonie pokazują ale można je bardziej zogniskować na główne cele i metody dojścia do tych celów.

  Ja widzę dwa ważne wątki.
  Wątek wewnątrz krajowy czyli jak wyewoluować w kierunku suwerenności i jakiej suwerenności, z jakim systemem politycznym i ekonomicznym.

  Drugi wątek to wątek informacyjny Globalny informujący i interpretujący to co się dzieje na świecie. Kontekst Globalny bardzo determinuje to co możemy w Polsce zrobić. Trzeba wiedzieć i rozumieć to co naprawdę dzieje się na świecie i wokół Polski (UE, Ukraina, Niemcy...Rosja..)

  No i na koniec warto by jakieś gremium czerpało inspirację z tej wolnej wymiany myśli i kondensował ten "bałagan intelektualny" w zręby jakiegoś programu.

  Ja np zauważyłem że chyba PIS tak robi. Wile rzeczy o których pisałem
  pojawiało się później w wypowiedziach przedstawicieli PISu.
  Mam tu na myśli sferę socjalno społeczną a nie polityczną a tym bardziej nie polityki zagranicznej czy historycznej.
  PIS ma dwie twarze
  Jedna prospołeczna, socjalna, proedukacyjna, a druga skrajnie anty Rosyjska i anty historyczna (PIS tworzy historię wg potrzeb politycznych a nie wg faktów historycznych).

  Która z tych twarzy jest prawdziwa ?
  Tu zdania są na pewno podzielone.
 • Autor
  Witam, Panie Krzysztofie,
  Mam sceptyczny stosunek do wszelkich prób dyscyplinowania bliźnich na portalu i organizowania dyskusji na zadany temat. Nie to, abym się temu sprzeciwiał, ale za długo już zyję, abym w taką możliwość uwierzył. Cieszmy się raczej z tego, że Neon, mimo wielu zawirowań przeżył, okrzepł, i tli się hardo, dając nam wszystkim możliwość wymiany informacji i poglądów o bardzo różnej wartości i na bardzo różne tematy. Takie forum w mojej opinii może istnieć tylko spontanicznie, i dzięki temu właśnie, że nikt nikogo nie cenzuruje i nie dyscyplinuje, że toleruje się tu prawie wszystkie postawy i poglądy, i że dzięki temu ludzie mimo wszystko często tu zaglądają, a blogerzy i komentatorzy – nawet czasowo zniechęceni – po jakims czasie powracają. Tworzymy tu już środowisko które się nieźle zna nawzajem, wie kto jest kim i w jakie karty gra, i nawet chyba trochę się lubimy.
  Co do mnie, to mimo iż piszę dużo i często, chyba bym się nie dał przekonać do takich dyskusji „na temat”, bo politykę i ideologię lubię raczej umiarkowanie, a bardziej – co stale podkreślam – zależy mi na informacji i tematyce hobbystycznej, która jest tu mniej popularna. Na tym jednak polega urok tego portalu, że i o tematach „od czapy” pisać tu można, i komentować je, i oceniać, i w ogóle cieszyć się tu życiem w blogersko-komentatorsko-czytelniczy sposób. Czego wszystkim życzę.
  Korzystam z okazji, aby wyrazić uznanie dla Pańskiego bloga, dużej dyscypliny umysłowej i uporu w lansowaniu wielu ciekawych pomysłów. Pańskie wpisy komentuję bardzo rzadko, ale czytam prawie zawsze i często je wysoko oceniam.
  Pozdrawiam przyjaźnie. BJ
 • @Bogusław Jeznach 14:07:24
  Na stronie Neonu są trzy kolumny a na górze ciekawe nowości.
  Gdyby tak jedną kolumnę przeznaczyć na temat "Jaka Polska" oraz tematy pochodne, powiązane ...to już byłby jakiś tematyczny porządek.
  Pozostałe kolumny jak dotychczas.
  Artykuły w temacie "Jaka Polska" mogły by mieć w tytule "Jaka Polska" a w podtytule konkretny omawiany temat

  Artykuły oraz dyskusje można by archiwizować i już byłby materiał
  do analizy, syntezy, szukania optymalnych rozwiązań.

  Nowe tematy z cyklu Jaka Polska" powinny się pojawiać na samej górze
  jako tematy "premiowane" bo Polska to coś na czym nam zależy.
 • @Bogusław Jeznach 14:07:24
  Panie Bogusławie, korzystam z okazji, żeby poskarżyć się na Pana Wojtasa, który wzgardził moją wiedzą na temat hodowli cieląt. Ja oczywiście wiem, że taki cielak to nie kot czy, nie przymierzając pies ale przed nim krótkie życie i tym bardziej powinniśmy się pochylić...
 • @Bogusław Jeznach 14:07:24
  Pewne nieporozumienie.
  W zadnym przypadku nie jest moją sugestią ograniczanie dyskusji i "dyscyplinowanie" bloggerów.
  Przeciwnie. Chodzi o inicjowanie kierunków dyskusji, co ma prowadzić do poszerzenia wątków i uściślenia pojęć. Czyli wypracowanie bardziej obiektywnego poglądu na daną sprawę.
  Niekiedy - wyjaśnienie różnic, które są nie bardzo zauważalne.
  Np. w stosunkach z Rosją często myli się panslawizm z Cywilizacją Słowiańską (Polską). Warto wskazać różnice.
  Także w odniesieniu do KK dyskusja zwykle kończy się dogmatycznym stanowiskiem i personalnymi wtrętami.
  A spojrzenie z różnych stron może wiele wnieść.

  Pozdrawiam

  PS. Zdaję sobie sprawę, że jest to trudne zadanie i wyzwanie.
  PSII. Tematy dyskusji powinny być wybierane przez "neonowców" w drodze sugestii o charakterze referendalnym.
 • @Oscar 13:43:11
  Bardzo interesujące uwagi.

  Kilka technicznych.
  Po ustaleniu tematu - sugestia do kogoś (z grona bloggerów, albo gościa zaproszonego) o wprowadzenie do dyskusji (nie dłużej niż 15 min. Dalej wystąpienia dyskutantów - na żywo. Te uwagi mogą być z uwzględnieniem pytań pojawiających się n portalu.
  Całość nie dłuższa niż ok. 0,5 h.
  Jesli pozostaną wątpliwości - powtarzamy dyskusję po tygodniu.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:43:32
  "Od północy, drogą gładką, szło do rzeźni cieląt stadko.
  A za nimi szło dziewczęcie i o dziwo, też na rżnięcie."

  Szanownego wiedza na temat prowadzenia cieląt jest bezcenna i zapewne dogłębna. W żadnym wypadku tego nie odrzucam, ale musi Szanowny naprężyć wszystkie mięśnie przy podejmowaniu się organizacji tego cielęcego forum.

  PS. Moja inicjatywa istniała już za NE. Tyle, że wtedy nie było woli realizacji. Może teraz sytuacja (i bloggerzy) dojrzała.
 • ogólnie
  mam wrażenie ,że "liderzy" neonu nie mają chęci ujawniania się.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:33:16
  // Tyle, że wtedy nie było woli realizacji//

  Ja pamiętam to trochę inaczej...

  Zajmę się lepiej cielakami :)
 • @laluś 17:56:26
  Chyba coś za krótko tu jesteś, lalusiu :)

  Sam się ujawnij to mogę nawet z tobą podyskutować.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:16:34
  Tu gdzie mieszkam, miasto wojewódzkie, wynajęcie sali na sto osób kosztuje 50 zł za godzinę. Zatem za dwie godzinki od osoby to jedynie złotówka.
  W Warszawie zainteresowanych tematem ,,Polska” za każdym razem powinno być setka chcących posłuchać czy podyskutować, (a może 100 tysięcy, oczywiście żartuję), przypuszczam teoretycznie , bo w praktyce….
  Pogadać, zawsze warto, ale żeby coś z tego zostało, trzeba by to sfilmować, umieścić na YT rozprowadzić po kilku innych portalach.
  Dyskutować w gronie tylko samych warszawiaków to trochę mało, dyskutować w obrębie całego kraju, czy także z chętnymi z zagranicy to trzeba by skorzystać ze Skype, z wcześniejszym wykupieniem odpowiedniej opcji do prowadzenia tele konferencji.
  Pomysł oczywiście interesujący i warty realizacji.
 • @Oświat 18:19:31
  Taką opcję organizacyjną sugeruję.

  Czy nadawać temu szeroki rozgłos? Myślę, że gdyby debaty były interesujące, to i grono zainteresowanych by rosło; ku CHWALE NEONU;-)))
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:27:22
  ....ku CHWALE NEONU...
  z pożytkiem dla Polski.
  A czy na ente spotkanie zaprosiłby pan kilku posłów z PiS?
 • @Oświat 18:54:01
  Na ente?
  Tak
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:27:22
  Obawiam się że służby specjalne na takie już jawnie polityczne działania
  w okupowanym przez globalną mafię kraju nie pozwolą.

  Jest wiele takich inicjatyw i wszystkie torpedowane agenturalnie poprzez różne prowokacje i działania zakulisowe.

  ale...ostrożnie można... spokój będzie tak długo jak długo będą mogli taką organizację lekceważyć...ale jak pojawi się potencjał polityczny.. to zostanie
  uziemiony różnymi plugawymi metodami.

  Tak wygląda "Polska" "demokracja" od 89r.

  Jeszcze za wcześnie...mafia zbyt wszechmogąca a do tego Banderowcy na usługach mafii. Ale to moje zdanie...
  Taki Lepper się mocno wychylił, mocno przedwcześnie, odważnie, bezkompromisowa.. i skończył jak skończył.
  Takich "Lepperów" było wielu (zniknęli z Polityki bez rozgłosu w mafijnych mediach... a innych poza internetem nie ma).
 • @Oscar 19:01:24
  W każdym działaniu niezbędny jest umiar i rozsądek.
  Jeśli dyskutanci będą nawoływać do zbrojnych działań, zamachów, obalania, to który rząd tolerowałby taką działalność?
  Czy nie byłoby to przypadkiem działanie na korzyść KOD, PO i Nowoczesnej, jako działanie wrogie i antypolskie?
  I tu rodzi się pytanie czy PiS i obecny rząd nie zmierza we właściwym kierunku, w kierunku prospołecznym, w próbie zlikwidowania patologii w wymiarze sprawiedliwości, w przeciwstawieniu się Berlinowi w planach relokacji nachodźców.
  W polityce zagranicznej w stosunku do Rosji z pewnością ma bardzo ostre naciski Waszyngtonu, coś o tym J. Kaczyński w swoim czasie napomknął.
 • @Oscar 19:01:24
  Ja sem ne boim, ja se mam raka...
 • @Oświat 19:33:41
  Czyli to jednak prawda, że Polska jest państwem teoretycznym. Mimo "dobrej zmiany".
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:14:36
  Czy Pan mówi o cielakach dwunożnych, z długimi, zgrabnymi nogami?
  Jeśli tak, to i ja się piszę...
 • @Casey 22:41:13
  Te opisane prze Ciebie to są jałóweczki :)
 • Moja skromna uwaga
  Środowisko na Neonie wcale nie jest takie jednorodne. Są tu różni ludzie i reprezentują poglądy różnych partii i organizacji.

  Jeżeli chce się tworzyć jakąś formacje to trzeba mieć jakiś program i przedłożyć go reszcie blogierów. Dopiero w oparciu o tych co zaakceptują przedłożony program można tworzyć jakąś formacje. Jednak takie działania, już były praktykowane i są dość sztywnym przeżytkiem.

  Proponuje odwrotnie DOSTOSOWAĆ SIĘ DO OCZEKIWAŃ BLOGIERÓW !

  Proszę zrobić ankietę np. czy jesteś za oczyszczenie Polski z elementów żydowskich, obcych narodowo. Czy jesteś za , czy przeciw rozdziałowi Państwa od kościoła ? Czy jesteś za polityką neutralną, pro amerykańską , pro rosyjską, pro słowiańską itd .

  Musi Pan PYTAĆ blogierów czego oczekują. Realizować i przedłożyć program dla oczekiwań większości czytelników Neonu.

  Wtedy dopiero może Pan przystąpić do budowania ruchu zgodnego z oczekiwaniami większości.

  Tu jest wiele osób poczuwających się w swoim środowisku za liderów, musi Pan grać fer. Budować wspólny program i brać pod uwagę, że inicjatywa wcale może nie dawać panu pierwszeństwa przed innymi. To jest niestety, najczęściej powód do skwarów w takich inicjatywach.
 • @Fischer 20:00:57
  Po pierwsze - nie jestem "decydentem na NEONie". Uwagi pańskiego pokroju mogą być kierowane do administracji.

  Natomiast ja - mogę robić, to co chcę. Admini mogą tego nie akceptować i mnie wyrzucić. To też fakt.
  A moim zamiarem nie jest tworzenie jakiejś struktury, a prezentowanie odrębnego myślenia w odniesieniu do rozwiązywania spraw względem obecnego systemu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:25:06
  Nie musi Pan zamieszczać ankiety na Neonie. Może Pan to zrobić w dowolnej przestrzeni adresowej. Wystarczy zrobić formularz i zamieścić go w dowolnym miejscu w sieci.

  Tu jeżeli Pan zechce, może zapodać link i zaprosić blagierów do glosowania. Wielu tu podwiesza różne linki do filmików i innych stron. Myślę, że administrator będzie na tyle wyrozumiały, że nie będzie miał panu tego za złe, gdy intencje Pana będą patriotyczne.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY