Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
831 postów 13656 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Szydło, Morawiecki, Kaczyński, Duda ...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przeglądam odniesienia dotyczące zmiany na stanowisku premiera i brak mi opcji, która wydaje się najbardziej oczywista i logiczna, czyli skutków i okoliczności, które będą następstwem tej zmiany.

 

 
Przede wszystkim - nie ma żadnych powodów uzasadniających dymisję Pani Szydło. Przeciwnie, jej dwuletnia działalność była konsekwentna, rzeczowa i sukcesywna w rozwiązywaniu obietnic wyborczych, a także kształtująca politykę rozwoju państwa i przywracająca poczucie godności Polakom.
Zatem decyzja o rezygnacji z funkcji nie była wymuszona, a stanowiła świadome zamierzenie. Owszem, można zakładać, że wynikająca ze zmęczenia odpowiedzialnością, ale równie dobrze można twierdzić, że była to decyzja mająca zmienić relacje w środowisku politycznych zależności.
 
Idąc tym tropem warto zastanowić się nad obecnym kształtem naszej sceny politycznej.
Andrzej Duda jako Prezydent RP,   blokując, a przynajmniej wstrzymując zmiany w sądownictwie, opóźnił proces, co skutkuje przecież nie tylko w odniesieniu do tej sfery działalności państwowej, ale, wobec nieprzewidywalnych decyzji "niezależnych nawet od prawa" wyroków sądów, blokuje możliwość zmian także w innych dziedzinach życia publicznego.
Wyraźnie na tym tle rysuje się konflikt między Jarosławem Kaczyńskim, a Andrzejem Dudą. Owszem, nie jest podkreślany, a przeciwnie - łagodzony. Niemniej wyraźny i dalej otwarty.
Z kolei JK zdaje sobie sprawę, że obecnie nie jest już w stanie podołać obowiązkom premiera, które wymagają przecież także dobrego stanu zdrowia, a co, wobec wieku JK, jest istotnym problemem. 
Zbliżają się wybory samorządowe, które PiS musi wygrać,  do tego potrzebna jest wyraźna osobowość mogąca stanąć na czele kampanii wyborczej i to osobowość wiarygodna.
Moim zdaniem, Beata Szydło jest taką osobowością i należy sądzić, że stanie na czele kampanii wyborczej do samorządów będąc jej "twarzą". Bardzo zręczny ruch PiS.
Drugą konsekwencją "usunięcia się" Beaty Szydło jest zmiana relacji z Prezydentem. W poprzedniej kampanii prezydenckiej to przecież Beata Szydło stała za jej  sukcesem. Obecnie, po rezygnacji z teki premiera, stała się naturalną alternatywą dla Andrzeja Dudy w następnych wyborach i to opromieniona sławą dobrego premiera i (prawdopodobnie) zwyciężczynią kampanii samorządowej.
Ta opcja stawia już teraz Andrzeja Dudę w trudnej pozycji, gdyż musi się on liczyć z konsekwencjami braku wsparcia ze strony PiS w desygnacji na następną kadencję. Obecnie bowiem, mimo wielu głosów sprzeciwu wobec jego osoby, nie było alternatywy i wielu zwolenników PiS głosowałoby na niego z zaciśniętymi zębami jako na "mniejsze zło". Zatem stanowisko Dudy , wobec możliwości tego scenariusza, musi być mniej twarde względem zamierzeń PiS.
 
Powstaje przy tym jedynie pytanie, czy Mateusz Morawiecki jest dobrym kandydatem na Premiera RP. Ta ocena była jednak wielokrotnie weryfikowana w wypowiedziach innych publicystów i nie ma potrzeby rozwijać tematu.
W sumie można tylko powiedzieć, że  wprowadzane zmiany są dalekowzroczne i już teraz kształtują przyszłą scenę polityczną.

KOMENTARZE

 • Komentarze, komentarze
  Ciekawy jest rozkład internetowych komentarzy po decyzjach zmian miejsc w Rządzie. Bodaj 98 % blogerów wyjaśnia, jakie to ukryte konflikty musiał rozwiązać JK i komu to będzie doraźnie służyło.
  Podobne do Pańskiej opinie, o ukrytym, ale długofalowo pozytywnym dla PiS celu, to margines.

  Podobne było z zainteresowaniem tajemnicami gabinetowych nawalanek w latach 70/80. Kiedy każda zmiana w Biurze Politycznym PZPR, budziła nadzieje lub rozczarowania politycznego narodu.

  Ale też nie 100 % :)
 • @Andrzej Madej 17:59:38
  Cieszy pańskie ujęcie. Niemniej rozumienie zamierzeń naszych "politykierów" wskazuje na kompletne zidiocenie występujące także w sferze komentatorów politycznych. Ci nie potrafią myśleć w kategoriach polityki państwa.
  Cóż, nie znam wszystkich uwarunkowań politycznego oddziaływanie, a przedstawione uwagi są logicznym rozumowaniem. Jednak i to zdecydowanie przerasta możliwości intelektualne sceny politycznej.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:42:03
  Zmora lewackiego genu intelektualnej impotencji.

  Pana notki są inne.
  Pozdrawiam.
 • Teraz pajace mogą już wyć
  Proszę jakie wymowne zdjecie
  pełny szacunek
  zapewne nieporozumienie PAD a A.Macierewicz zażegnane.

  https://pbs.twimg.com/media/DQx6jOhVAAAX2Da.jpg
 • @Andrzej Madej 17:59:38
  Nigdy więcej państwa teoretycznego i chu..., d..pa i kamieni kupy jak to mówił jeden polityk z PO. Cała prawda w tym filmiku, a już niedługo książka o Donaldzie tegoż autora. Gen. Sławomir Petelicki chciał trybunał stanu dla Donalda za Smoleńsk za dramatyczny stan Polskiej armii

  youtu.be/0wOs8Lit30s youtu.be/kGIB6I5C-9Q
 • @Husky 18:35:44
  To zdjęcie wymownie wskazuje, że Macierewicz zachowuje własne zdanie. Kłania się, ale i się nie otwiera. Konflikt nadal istnieje i nie idzie ku jego załagodzeniu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:39:51
  Po raz pierwszy od wyborów prezydenckich w 2015 r.

  https://pbs.twimg.com/media/DQyVHdPU8AEcprp.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:39:51
  I ja mu wtedy mówię .....nie dasz,
  ty mi nie dasz tej nominacji?

  https://pbs.twimg.com/media/DQyVyMTU8AEpndc.jpg
 • Ta fasadowa zmiana w rządzie myślę, że jest próbą zmiany obrazu Polski za granicą
  Beata Szydło była dobra do zagrywek PR-owych. Taka swojska, wiejska kobiecina, to się elektoratowi PiS podoba. Polityki to ona żadnej nie prowadziła, wystarczy zobaczyć, że Komisję Wenecką, przy drobnych sprzeciwach poparły nawet Węgry, kolejne 27:1. Grożą nam sankcje za rabunkową gospodarkę leśną Szyszki, grozi utrata części dotacji unijnych. Trzeba ocieplić wizerunek Polski na zewnątrz, "zmiana" rządu, człowiek obeznany z gospodarką, z bankami na czele rządu, łapanie się brzytwy. Może odpuszczą. Nie ma uzgodnień między Kaczyńskim a Rydzykiem w sprawie podziały ministerstw, a do wyrzucenia głównie nadają się ministrowe Rydzyka, Macierewicz, Szyszko. Zagrywka PR, zanim "wielcy" nie ustalą nowego podziału łupów.
 • @Zawisza Niebieski 19:01:04
  UE grozić sobie może palcem ......środkowym....... w dopie


  Ryszard Terlecki opozycję nazwał " lumpem politycznym" Jak dla mnie trafił w 10
 • @Zawisza Niebieski 19:01:04
  Jak często powtarza Pan sobie hymn pesymistów? (Źle było, źle będzie, w Polsce zawsze i wszędzie...). Bo jakoś nie widzę argumentów , które można byłoby poważnie traktować.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:06:05
  Przy tym rządzie jakoś oznak do optymizmu nie znajduję. No ale może to tylko jesienna zaduma, a nie sprawne wdrażanie programu "Polska w ruinie". Zobaczymy.
 • @Husky 19:32:10
  Ta opcja płodna jest w wyzwiska dla Polaków, ale historycznie rzecz biorąc każdy okupant naszych patriotów obdarzał epitetami, czas się przyzwyczaić i traktować "Zdradzieckie mordy Kaczyńskiego", słowo w kulturze sortu Kaczyńskiego uznawane za kulturalne, jak na to zasługują, jak morowe powietrze. Oni zawsze nienawiścią do Polaków pałali i trudno oczekiwać, że się zmienią.
 • @Zawisza Niebieski 20:36:31
  Czekaj na powrót Twojego guru i mesjasza.

  Czyli 27-73
 • @Zawisza Niebieski 20:40:16
  Cała tą Twoja opozycja może na dziś i na teraz Pana Prezesa Jarosława Kaczynskiego pocałować w dope, po uprzedniej dezynfekcji otworów gębowych.

  Bez dezynfekcji to co najwyżej jego kota.

  Tylko tyle  http://cdn26.se.smcloud.net/t/photos/t/630287/jaroslaw-kaczynski_28142970.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:06:05
  Representatives of the Good Change Program in Poland.
  Prime Minister Beata Szydlo and Prime Minister Mateusz Morawiecki

  https://pbs.twimg.com/media/DQ3vaZkW4AA7WNN.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY