Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
870 postów 14280 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Dekalog - narzedzie judaizacji (2)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dalsze „budowanie” postaci Mojżesza opiera się już na typowej haggadzie i – znowu – bez dbałości o szczegóły. Czyli „literatura dla ubogich duchem”.

Bo czy można przyjąć, że Izraelita, który popełnił morderstwo, mógł być z czasem przyjęty na dworze faraona z tej racji, że (rzekomo) otrzymał misję do wypełnienia od Jahwe? Po pierwsze, faraon nie wyznawał Jahwe, a nawet, gdyby wiedział coś o wierzeniach pustynnych nomadów, to dalej rzekoma misja nie stanowiłaby „tarczy” zdejmującej odpowiedzialność za morderstwo. Czyli – gdyby faktycznie Mojżesz wrócił z wygnania i pojawił się na dworze faraona – zostałby schwytany i skazany za morderstwo.
Nieścisłość w odniesieniu do faktycznych okoliczności. Tu „wyznawcy Mojżesza” stwierdzą,  że przecież Mojżesz pojawił się przed obliczem faraona z konkretnym żądaniem i mając możliwość wywierania nań  nacisku w postaci stopniowanych kar – „plag egipskich”.
 
Wracając do wcześniejszego wątku – pobytu Mojżesza wśród Madianitów; miał tam żonę z tego plemienia (Sefora) i dwóch synów. Z kolei ponoć jego teść (Jetro) odwiedził go w czasie wędrówki przez pustynię i pouczył jak zorganizować sądownictwo między Izraelitami.
(Znowu nieścisłość, gdyż gdyby Mojżesz był wychowany na dworze faraona, to system organizacyjny państwa miałby niejako „wyssany z mlekiem matki”).
Ciekawe są dalsze losy Madianitów. Można znaleźć, ż teść wrócił do swoich, Mojżesz także odesłał żonę i synów, a pod koniec wędrówki przez pustynię, nakazał wymordowanie wszystkich Madianitów.
Ot, typowy przejaw izraelskiej wdzięczności.
Być może cała ta narracja została celowo wkomponowana w biblijną haggadę, aby dać przykład „właściwego” postępowania. Cały ten fragment biblijnego opisu jest wątpliwy.
 
Pozostaje istotna kwestia – „plagi egipskie” i wyjście z Egiptu. To wymaga szerszego naświetlenia.
Czy rzeczywiście opisywane zjawiska miały miejsce?
Jak już wspominałem – kapłani żydowscy tworząc biblijną haggadę opierali się na zdarzeniach historycznych, ale traktowali je tylko jako tło dla tworzonego mitu i to niezbyt pilnując zgodności ze stanem faktycznym. Należy więc przedstawić i umiejscowić w czasie zdarzenia. Wędrówka Mojżesza przez pustynię jest lokalizowana w XIII wieku przed Chrystusem, a sama Biblia była pisana około 1000 lat później. To duży przedział czasowy pozwalający na stosowną „obróbkę” zdarzeń.
Warto cofnąć się jeszcze trochę – do XVII wieku przed Chrystusem, a wtedy miało miejsce zdarzenie istotnie wpływające na historię całego basenu Morza Śródziemnego. Chodzi o wybuch wulkanu na Santorini (Santoryn – dawna nazwa Thera). Ten wybuch swym rozmiarem znacznie przekroczył skutki wybuchu wulkanu Krakatau. O ile bowiem fala tsunami po wybuchu Krakatau szacowana była na ok. 70 m, to w przypadku Santorini te oszacowania określają falę na 200 m. Spustoszenia jakie nastąpiły z tej racji były olbrzymie i doprowadziły do upadku kultury minojskiej.
Szacując  szkody pomija się (lub mało zwraca uwagę) na to, że musiało to doprowadzić do wyludnienia znacznych obszarów. 200 metrowa fala tsunami zniszczyła praktycznie wszystkie nadbrzeżne skupiska ludzkie w całym basenie Morza Śródziemnego. Zapewne skutki te nie były aż tak tragiczne w bardziej oddalonych rejonach, ale przecież nawet 10 – krotnie mniejsze fale tsunami dokonałyby swego dzieła (w Tajlandii w 2004 roku fala ta miała ok. 15 m).
Czy tsunami z Santorini dotarło do Egiptu? Z całą pewnością, a fale wdarły się w ląd zwłaszcza w delcie Nilu.
Po tym wprowadzeniu warto zastanowić się jakie skutki to spowodowało i … porównać to z „plagami egipskimi” opisanymi w Biblii. A należy pamiętać, że przecież Izraelici byli osiedleni w krainie Goszen – czyli w pobliżu delty Nilu. Skutków tsunami mogli więc sami doświadczyć, a na pewno mieli też wiedzę o skutkach jakie wywołała w bardziej narażonych rejonach.
Wg „cioci Viki” było to:
(Wj 7,14-25) przemiana wód Nilu i całej wody w Egipcie w krew (דָם 'dam')
(Wj 7,26-8.11) żaby (w innych wersjach przypuszcza się, iż to były gady) (צְּפַרְדֵּעַ 'cfardea')
(Wj 8,12-15) komary (כִּנִּים 'kinim')
(Wj 8,16-28) muchy (עָרוֹב 'arow') — pierwsza, która nie dotknęła Izraelitów mieszkających w Goszen
(Wj 9,1-7) pomór bydła (דֶּבֶר 'dewer')
(Wj 9,8-12) wrzody (שְׁחִין 'szchin')
(Wj 9,13-35) grad (בָּרָד 'barad')
(Wj 10,1-20) szarańcza (אַרְבֶּה 'arbe')
(Wj 10,21-29) ciemność (חוֹשֶך 'choszech')
(Wj 11,1-12.36) śmierć pierworodnych.
 
Z wymienionych plag  następstwem zalania terenu mogą być prawie wszystkie. Bo nawet ciemność – mogła wynikać z chmury wyrzuconych cząstek pumeksu (w rejonie Santorini warstwa osadów osiąga 80 m). Grad – pytanie, czy to grudki lodu, czy kawałki skał wulkanicznych; być może pyły wulkaniczne spowodowały krystalizację pary wodnej i stąd opad gradu.
Szarańcza – to dosyć typowe zjawisko regionalne.
Jedyną „plagą”, która  nie wynikała bezpośrednio  z opisywanego zdarzenia, to śmierć pierworodnych.
 
Czy wiedza tycząca zdarzenia i jego skutków była dostępna kapłanom żydowskim kompilującym Biblię?  Wydaje się to oczywiste, a przy ich zdolnościach manipulacji, oczywistość jest nadzwyczaj jednoznaczna.
 
I jeszcze jedna ciekawostka. Otóż w Biblii opisana jest scenka przejścia przez Morze Czerwone po rozstąpieniu się wód. To także dotyczy faktycznego zjawiska sprytnie wkomponowanego w narrację. Znana jest bowiem zasada, że przed uderzeniem fali tsunami następuje „cofnięcie się” wody.
W przypadku olbrzymiej fali – zjawisko musiało być wyraźne i zapewne zostało opisane w kronikach, bądź przynajmniej w tradycji ustnej. Zatem wkomponowanie w narrację – to dzieło wyobraźni autorów, gdyż przesunięcie w czasie o 300 lat, gdy haggada spisywana jest 1000 lat później – nie stanowi już tak rażącego błędu, a przecież tekst był tworzony dla pustynnych pastuchów, którzy wiedzą i rozumieniem opisywanych zjawisk raczej się zbytnio nie wyróżniali.
 
Podsumowując. Wskazane porównania wyraźnie sugerują, że narracja biblijna to typowa żydowska haggada, która powstała w określonym celu – ukształtowania przekonania o niezwykłej roli „narodu wybranego” kształtowanego rzekomo wpływami Jahwe, który zawsze czuwa nad Izraelitami.
Czy nasza ocena tego stanu rzeczy musi być negatywna? Cóż. Każdy naród miał i ma prawo budowania swej tożsamości. Żydzi także. Jedyną kwestią jest sprawa narzucenia tej narracji innym jako „świętej prawdy”, której ci inni nie mają prawa zmieniać. A wiadomo, że jak ktoś się upiera, że to, co twierdzi, to „święta prawda” od Boga pochodząca, to oznacza, że z prawdą ma raczej mało do czynienia.
 
A co z Mojżeszem? No cóż. Tacyt wspomina, że spotkał się z legendą na temat Mojżesza, gdzie ten został przywódcą jakiejś grupy Izraelitów wędrujących przez pustynię z Egiptu, po tym, gdy grupa ta  znalazła się na progu śmierci z pragnienia.  Mojżesz wyśledził stado onagerów (dzikie osły), które doprowadziły go do terenu bagnistego, gdzie była woda pitna.
Czyli mit Mojżesza także był budowany na faktach, ale znacznie rozbudowany zgodnie z założeniem tworzonej haggady.
O powiązaniu z Dekalogiem – w kolejnej części. CDN.

KOMENTARZE

 • @
  POWINIENEŚ OPOWIADAĆ DZIECIOM BAJKI NA DOBRANOC. W TYM JESTEŚ BARDZO DOBRY.

  Czytelników odsyłam do moich komentarzy na temat kłamstwa Autora!

  http://cygnus.neon24.pl/post/141805,dekalog-narzedzie-judaizacji-1#comment_1432582


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • Jedną z dość uznawanych teorii wyjście z Egiptu miało miejsce za Ramzesa II
  Jeśli chodzi o plagi, to były to w większości zjawiska normalne dla tego regionu, mogło tylko nastąpić ich nawarstwienie. Ale równocześnie Żydzi mogli sobie przypisać normalnie okresowo występujące zjawiska jako działanie ich Boga. W tym okresie wszystkie plagi, epidemie uznawano za gniew Boga, jako skłonienie ludzi do większych danin na przeproszenie, budowę nowej świątyni, czy też wolę Boga do wymuszenia na ludziach określonych działań. Kwestia plagi śmierci wszystkiego co pierworodne. Rzeczywiście syn pierworodny Ramzesa nie był jego następcą. Następcą był 13 potomek, ale pierworodny umarł jako dorosły młody mężczyzna.
  Czytając Biblię, trzeba patrzeć na to, że była ona pisana przez kapłanów Izraela, czyli brać pod uwagę, że chcieli wykazać wyższość ich Boga nad Bogami Egiptu. W tym czasie było to zjawisko normalne.
 • @57KerenOr 10:36:38
  W zasadzie - dziękuję za ocenę.
  Wygląda na to, że w razie potrzeby, mogę stworzyć narrację lepszą o żydowskiej.

  To kto woli mój opis i wyjaśnienia od tych "udającego lwa" KerenOra
 • @57KerenOr 10:36:38
  Kiepski to historyk, co się na jednym źródle opiera. Bardzo lubisz słowo "Kłamstwo" dlatego w Twoich ustach słowo "kłamstwo" należy oceniać"twoja wersja udokumentowana tylko zapisem pokoleń żydowskich kapłanów", czyli dość słabo udokumentowana. Myślący człowiek opiera się na różnych źródłach, w tym na zabytkach pozostawionych przez ludzi tamtych czasów. Wiele z mitów zapisanych w Starym Testamencie znajdujemy w wcześniejszych źródłach, choćby w Mezopotamskich.

  Oczywiście, możesz sobie wierzyć w co ci się podoba, ale nie nazywaj tego "jedyną prawdą", bo swej prawdy bronić nie potrafisz. Jedyna metoda to ucieczka za Bana. Nie nazywaj torii naukowych "kłamstwem". Zbyt małą masz wiedzę i nie chcesz jej uzupełniać A twoja postawa, tego, co ucieka za Bana nie daje ci postaw głoszenia "prawdy".
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:18:18
  Są ludzie "odporni na wiedzę". Z KerenOr'a to taki znawca, jak gdybym ja chciał pisać historię Polski opierając się tylko na dziełach Kadłubka. Stary Testament napisali kapłani żydowscy i trzeba to traktować jako PR ludów Izraela, drogi PR znajdujemy w tekstach Egipskich, jeszcze inne informacje znajdujemy w czasie badań archeologicznych, przykład Jerycho nie zostało zburzone tak jak opisano to w S.T.

  W konfrontacji z wiedzą KerenOr wieje za bana i dalej głosi swoje Opowieści Biblijne jako jedyną objawioną prawdę.
 • @Zawisza Niebieski 11:32:06
  Co do KerenaOra - to, na mój gust, zwykły palant, ale czasami mogę go tolerować z racji podobnych tym, dla których na dworach trzymano trefnisiów.

  Natomiast co do Biblii. Była napisana w określonym celu. Nawet odrzucając treści warto dostrzec genialność autorów, którzy znaleźli stosowną ich zamierzeniom formę indoktrynacji.
  Nie uznaję tego, ale na pewno nie byli to ludzie głupi.
  To, co denerwuje, że teraz ludzie uchodzący za moralne autorytety i to z odwołaniem do Boga, powielają te manipulacje i karzą w nie wierzyć. O takich Chrystus mówił, że lepiej by im było zawiesić sobie kamień młyński u szyi i rzucić się w morze, gdyż kara za fałszerstwo i manipulacje "maluczkich" będzie dużo większa.
 • Mojżesz
  podobno błąkał się 40 lat po pustyni z grupą swoich koczowników. Syjoniści stawali na głowie, żeby to udowodnić ale do dziś nie znaleźli nawet jednej skorupy.
  Taka jest wartość bajeczek biblijnych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:43:17
  ,,Natomiast co do Biblii. Była napisana w określonym celu. Nawet odrzucając treści warto dostrzec genialność autorów, którzy znaleźli stosowną ich zamierzeniom formę indoktrynacji.
  Nie uznaję tego, ale na pewno nie byli to ludzie głupi.,,

  -nie byli to ludzie głupi - .. tak , bo to nie jest robota ludzi , nie będę tego rozwijał .
  ,, Co do KerenaOra - to, na mój gust, zwykły palant ,, nie wiem czemu to robisz ..przecież sam sobie wystawiasz ocenę . Żyjemy w świecie dwubiegunowym , pełnym sprzeczności które walczą z sobą i o to chodzi .
  A co do Mojżesza jak i Abrahama źródła tego wszystkiego .. to archeolodzy i nie tylko oni , są przekonani o fikcyjności tych osób .

  Biblia nie jest podręcznikiem do matematyki .. tu nie ma nic logicznego , spełnia inne zadanie w umysłach ludzkich
 • @fabi 12:42:41
  //spełnia inne zadanie w umysłach ludzkich//

  Zgadza się się. Biblia ma za zadanie ogłupianie ludzi i wykazanie żydowskiej supremacji jak "narodu wybranego".
 • Fajny tekst "odczarowujący" Biblię.
  Ja podobnie interpretuje te ciekawe swoją drogą bajki o dawnych czasach.
  To niebezpieczne bajki dla dużych i małych dzieci o małych rozumkach.
  Niebezpieczne bo infekują w małych rozumkach wiarę w "naród wybrany" a ta wiara to fundament zniewolenia.

  I tak to działa od 2000 lat. Gdyby tak działało tylko wśród izraelitów to można powiedzieć .."ich rasistowski problem".
  Niestety infekcja się rozlała a właściwie został siła rozlana na niemal cały świat. Zainfekowani zostali Słowianie oraz ludy obu Ameryk.
  To kolonizacje poczynając do Imperium Rzymskiego były nosicielem tej infekcji.
  Świat choruje od 2000 lat (zatrzymanie a wręcz uwstecznienie rozwoju nauki przez setki lat), zniewolenie umysłowe milionów "owieczek.
  Dzisiaj Polska to jeden najbardziej zacofanych (zainfekowanych krajów za sprawą solidaruchów oraz KK z JPII na czele i oczywiści globalnej mafii żydowskiej).
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:46:58
  Przecież w Biblii jest napisane, że żydowski "naród wybrany" został odrzucony!

  "(43) Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce" (Mt 21:43 BT)

  Pozdrawiam
 • @roux 13:21:40
  Tak? To widocznie dzisiejsi koczownicy nie doczytali tego kawałka.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:46:58
  .Nie dokładnie to miałem na myśli ... Stary Testament jest tak napisany że wielu wyczytuje tam różna rzeczy . My go widzimy przez pryzmat religijny bo tak zostaliśmy wychowani .
  Trzymają się zapisu w naszym rozumieniu.. historia zaczyna się od Abrahama. Pierworodny syn jego to Izmael ... Arabowie i Islam .
  Izaak jako drugi jest gałęzią judaizmu . Chrześcijaństwo można uznać za sektę która dodaje jeszcze jeden obiekt kultu .
  Trzymając się logiki , wszystkie te religie wywodzą się z jednego źródła , i czczą tego samego Boga . Tak naprawdę są Wielkim Izraelem w trzech ,,osobach ,,. Czytając Koran widzimy że oni są Izraelem , słyszałem Polskich księży co ogłaszali iż Katolicy są prawdziwymi Izraelitami .
  Wychodzi że ten Izrael stoi na trzech nogach ..i każda chce być tą szczególną w oczach Boga . A Żydzi to już pomieszanie z poplątaniem .
 • Stary Testament zawiera oczywiście
  dużo opowiadań o okrucieństwach żydów, ale jak czytałam wyjaśnienia teologów, to jest opis historii Izraelitów przed narodzeniem Chrystusa. Człowiek w istocie jest grzeszny. Opis np. wyjścia z Egiptu, że to Bóg kazał im złupić Egipcjan jest fałszywy. Katolicy uznaja EWANGELIĘ jako Słowo Boże. Stary Testament (jak i Nowy) był pisany przez ludzi. W ST wychodzi żydowskie usprawiedliwienie dla ich niegodziwości i przekonania o wybraństwie. Myślę, że dlatego księża przedsoborowi ostrzegali przed żydami i nie zachęcali do czytania Biblii. Czytałam dość dużo na ten temat, ale nie mam pod ręka literatury.
 • @Zawisza Niebieski 11:12:34
  "W zderzeniu światów" Velikovsky wyjaśnia skąd plagi i wszystkie inne "cudowne " zdarzenia , jego opinie pozostają też do uwierzenia ale przynajmniej mają "wsparcie nauki "
 • @fabi 13:47:00
  // i czczą tego samego Boga //

  Idź do synagogi i powiedz to głośno :))
 • Pierwszej części pana wipisu nie czytałam
  a drugą po łepkach - oto znalazł się kolejny wykładowca teologii. Wprawdzie nie mający z nią nic wspólnego, ale roszczacy sobie prawo do "wyrażania opinii" Wyrażac opinie każdy może różnie od pod posiadanej wiedzy. Poroponowałym trochę pokory, albo zająć się bstudiowaniem mądrzejszych
  w temacie a nie publicznym wyróżnianiem swoich przemysleń, tak płytkich że nie chce sie z tym dyskutować.
 • @wercia 14:21:21
  To tylko epitety mające poniżyć autora i zero merytorycznej treści.
  Tak "dyskutują" ludzie pozbawieni argumentów ale silnie wierzący w swoje "racje" których boją się wygłaszać bo boją się śmieszności.
  jednym słowem "wiem że nie mam racji" ale silnie wierzę że "mam rację"
  Rozum i wiara się gryzą, są w sprzeczności.

  Czym się kierować rozumem czy wiarą ?
  Na to pytanie każdy ma swoją odpowiedź na miarę swojego intelektu.
 • @puuuq 13:55:47
  Teorii jest wiele, problem w tym, że tak naprawdę to nie wiemy co i kiedy się wydarzyło. Gdybyśmy mieli źródła porównawcze, czyli zapis S.T. zapisy np. Egipskie, to byśmy mogli coś o tym więcej powiedzieć. Faktem jest, że większość z tych "plag" okresowo występowało w Egipcie, pytanie, czy te plagi wydarzyły się rzeczywiście jedna po drugiej, czy też po prostu Żydzi zlepili plagi, które wystąpiły w dłuższym okresie czasu i przypisali je swemu Bogu, czy też one wystąpiły w krótkim okresie czasu. Masowe wymieranie ludzi nie jest niczym obcym w historii człowieka, choćby epidemia Dżumy.
  Ramzes II rządził jak na tamte czasy długo, miał ponad 100 synów, z pewnością nie umarł w bliskim odstępie czasu w stosunku do jego pierworodnego.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:18:08
  Moze to była jakaś inna pustynia. Oby nie Błędowska.
 • @fabi 12:42:41
  Nie broń tak KerenaOra ; palant, to nic innego jak narzędzie w ręku kogoś innego. I taką ma u mnie ocenę.
  Że drastycznie? Cóż, warto nadawać rzeczom właściwe imię.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:13:36
  Jarek, przesadzasz, powiedz, islamiście, że wierzy w tego samego Boga, co Żyd... albo twardogłowemu katolikowi :) Ale prawda jest taka, że YHWH, Bóg Ojciec, i Allach, to jeden i ten sam Bóg. No chyba, że będziesz chciał wywodzić go od Boga El, najwyższego dla ludów semickich?
 • @Oscar 14:27:39
  Osobiscie jestem ateista ale znam pobieznie Biblie(NT i ST),Talmud i Koran.Ze wzgledow praktycznych lubie znac podstawy indokrynacji(cywilizacji) osob z ktorymi mam stycznosc-czy moge na nich polegac np. w sprawach businessowych ,towarzyskich.
  Biblia byla pisana przez kaplanow zydowskich i jest w podobnym stopniu wiarygodna jak opis historii Polski pisany przez historykow niemieckich kilkaset lat pozniej.
  Dziekuje autorowi za swoje wlasne spojrzenie na kwestie "prawd biblijnych".
 • @roux 13:21:40
  Kolejne fałszerstwo; nie z Biblii jest wskazany cytat, a z Ewangelii, co zresztą Autor zaznaczył.
  Kto i dlaczego utożsamia Biblię z Ewangelią?

  Ciekawe.
  Niemniej - ja nieco inaczej interpretuję zapis z Mateusza, bo "Królestwo Boże" nie musi być wiązane z "narodem wybranym".
 • @Oscar 14:27:39
  Oskar ja wirezę w Boga a ty wierzysz w nieistnienie Boga. Czy przekonałeś mnie do swojej wiary, że tego ode mnie wymagasz?
 • @wercia 13:50:28
  Że Biblia zawiera historie Izraelitów to fakt.
  Pytanie jaką historię?
  Faktyczną, czy stosownie podrasowaną?
 • @wercia 14:42:12
  Prosze wybaczyć byk ortograficzny jaki sie wdarł. Pewnie za sprawa diabła
 • @wercia 14:21:21
  Proponowałbym zacząć od nauki. W tym rozróżniania teologii od filozofii i historii.
  Moje tu rozważania mają raczej naturę historyczną; w żadnym wypadku nie odnoszą się do teologii.

  Czyli wg Pani - ma być zakaz nauczania historii?
  Kobieto!!! Znormalniej.
 • @Zawisza Niebieski 14:31:39
  // nie wiemy co i kiedy się wydarzyło. Gdybyśmy mieli źródła porównawcze//............właśnie o to chodzi ,że takie źródła jak najbardziej istnieją , przypomnę tylko ,że np t zw "zatrzymanie słońca " za Jozuego, które miało na bliskim wschodzie wydłużyć dzień jest odnotowane w przekazach kultur przedkolumbijskich jako "wydłużona noc " , to nie może być przypadek czyli jest pewne ,że w okolicach XIII wieku p n e miała miejsce naturalna katastrofa o globalnym zasięgu , co dało ludziom powód do wymyślania później różnych jej wersji ze szczególnym uwzględnieniem udziału w niej jakichś sił nadprzyrodzonych
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:46:00
  No to gdybaj męzczyzno tak dalej na gruncie historycznym. nawiasem mówiąc histrorria ma różne oblicza.
 • @wercia 14:42:12
  Nikogo nie namawiam.. tylko argumentuje swoje rację\e...mój punkt widzenia.
 • @wercia 14:52:57
  Jak sie tego nie wie i sie gdyba to dopiero świadczy o "normalności"
 • @wercia 14:52:57
  Rozumiem: historia ma oblicze kobiety, bądź mężczyzny.

  Pani problem to gender.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:56:21
  Co za głupoty wypisujesz człowieku. Swoje problemy rozwiązuj ze soba a nie przenos ich na nieznanych ci ludzi.
 • @Autor
  " Ciekawe są dalsze losy Madianitów. Można znaleźć, ż teść wrócił do swoich, Mojżesz także odesłał żonę i synów, a pod koniec wędrówki przez pustynię, nakazał wymordowanie wszystkich Madianitów.
  Ot, typowy przejaw izraelskiej wdzięczności."
  Ot, to prawie jak nasz Bronek Piłsudski. (niedaleko pada jabłko od drugiego jabłka ?)
 • @Mariusz G. 17:36:15
  Nie mam skojarzenia z czym Pan to wiąże
 • @wercia 15:00:14
  Ercia percia - nasza wercia.
 • nie powiem...
  ...teksty "cywilizacyjne" były dla mnie "nieczytalne", ale ten cykl jest bardzo dobry Paniewojtasie:))...czytam go też mojej szanownej Małżonce...:))

  generalnie od dłuższego czasu nurtowało mnie dlaczego jako katolicy powinniśmy tak międlić rozkosznie i celebrować niegodziwości żydów opisane w ST ...tak jakby przepatrzeć ST to były tam same kanalie oprócz chyba tylko jednego człowieka zwanego Józefem, który miał jakiś nadprzyrodzony dar miłosierdzia, no ale on praktycznie przesiedział całe swoje życie w Egipcie :))...ale może wybiegłem przed orkiestrę ?:)))pozdr
 • @57KerenOr 10:36:38
  ...no i wyszło z ciebie żydowstwo Keren :))) wyleciały ci pejsy spod beretki :))
 • @trybeus 18:07:49
  A werci się nie podoba.
  I już!!!
 • @trybeus 18:07:49
  ,, nurtowało mnie dlaczego jako katolicy powinniśmy tak międlić rozkosznie i celebrować niegodziwości żydów opisane w ST ... ,, .
  Jaja sobie robisz ... powiedz to Bogu do którego się modlisz , jako katolik
 • @fabi 18:38:57
  A jakby, po opowiedzeniu o tych żydowskich niegodziwościach, Bóg by się wk...ł i im do...?

  PS. Skarżypyta.
 • @Zawisza Niebieski 14:35:50
  //Ale prawda jest taka, że YHWH, Bóg Ojciec, i Allach, to jeden i ten sam Bóg. //

  Ja to wiem i Ty to wiesz. Ale une nie. Muzułmanie uznają chociaż Jezusa za Proroka.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:38:06
  //Ale prawda jest taka, że YHWH, Bóg Ojciec, i Allach, to jeden i ten sam Bóg. //
  No nie do końca taka jest prawda, a zależy to na jakom poziomie sie dyskutuje . Jeśli przyjmiemy że jest to ,, pismo święte ,, dla potrzeb wymiany informacji tak .
  Proszę zapoznać się z ... biblia jaką nie znasz ...https://www.cda.pl/video/5514282c
 • @fabi 18:38:57
  A dlaczego katolik nie miałby tego powiedzieć Bogu? Czy Stary Testament a także Nowy ma pieczątkę, "Bóg to napisał". Napisali to ludzie i tylko ludzie. Ludzie opisujący swoje rozumienie wydarzeń opisanych w S.T. Ludzie którzy na starość spisywali swoje wspomnienia z czasów gdy z Jezusem wędrowali. Cóż mamy od Boga?. W S.T. zgodnie ze słowami Mojżesza mamy Dekalog, choć dziś wiemy, ze u podstawy Dekalogu legła XIII część Egipskiej Księgi Zmarłych, no ale nikt nie wyklucza, ze Bóg te słowa Egipcjanom podyktował. A Mojżesz tylko te słowa przepisał. Czy Bóg był szczęśliwy, gdy z polecenia Mojżesza wymordowano 3 tys ludzi "narodu Wybranego"? W Biblii napisano, że czyn ten był Bogu miły. Ale pytanie, dlaczego Bóg do tego potrzebował mieczy innych członków Narodu Wybranego? Nie mógł ich jak pierworodnych w Egipcie?
  Z pewnością Bóg miał jakiś cel by te niegodziwości "pochwalać". Z pewnością Bóg miał jakiś cel, by Niemców w czasie II wojny światowej od razu nie unicestwić, a pozwolić im takie okrutne czyny dokonać. Woli Boga człowiek dyskutować nie powinien, prawda?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:38:06
  "Muzułmanie uznają chociaż Jezusa za Proroka." Aiści, muzułmanie uznają, zaś Żydzi nadal na Mesjasza oczekują. Świat ludzkich prawd jest tak skomplikowany, że na trzeźwo tego "nie razbieriosz". :) A na nietrzeźwo... :)
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:45:19
  Bronisław Piłsudski (Wikipedia) - "Po 10 latach zesłania reszta wyroku została zamieniona na nakaz osiedlenia się bez prawa opuszczania rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Trzy lata później otrzymał od cesarskiej akademii nauk propozycję udania się na badania kultury Ajnów, Gilaków (Niwchów), Oroków i Mangunów na Sachalinie[1]. W tym samym roku osiedlił się – już jako wolny człowiek – w wiosce Ai, gdzie ożenił się z Shinhinchou (Chuusamma, Ciuusamma), krewną wodza Bafunke Kimury, która urodziła mu syna o imieniu Sukezō i córkę Kyō." (gdzie indziej czytałem , że była to córka wodza)
  A gdy już wszystko zmierzył, zważył i opisał, skorzystał z wybuchu Wojny Rosyjsko - Japońskiej i uciekł do Japonii, zostawiając na Sachalinie swą tubylczą rodzinę, nie bacząc, że w tamtejszej kulturze pozostawienie przez mężczyznę swej rodziny, to jak zarażenie jej trądem.
  W tym upatruję podobieństwo do Mojżesza : rodzina jest dobra, jak jest przydatna, a jak nie, to who cares.
  Jeśli takie zachowanie to przypadłość żydowska, to to by świadczyło, że Piłsudski......
 • @trybeus 18:07:49
  No ale przyznaj się , że najgorzej w tej wierze katolickiej to Cię uwiera te 50 gr rzucane co niedziela na tacę. Nie sprawdzałeś, może w Czechach rzuca się mniej i może jest jakiś kościółek blisko granicy (po ch. się tak rujnować)
 • Taka prawda
  Panie Wojtas, pierwotnie mieliśmy mówić o Dekalogu a przeszliśmy na temat zgoła o wiele obszerniejszy bo rozmawiamy o historii całego chrześcijaństwa i judaizmu. Temat więc się rozmydlił. Pan nie chce rozmawiać o tych rzeczach, pan poprzez te rzeczy chce naprowadzić na trop i ukazać niezaprzeczalną prawdę której ludzie się po prostu boją. Sam boi się jednak powiedzieć tego w prost. Tak więc ja posłużę za "gamonia"
  i powiem to dosadnie.

  BAJKI ŻYDOWSKIE MAJĄ SIĘ NIJAK DO NASZYCH TRADYCJI I UCZUĆ ORAZ SĄ NIEKOMPATYBILNE DO CYWILIZACJI POLSKIEJ CZYLI SĄ JEJ WROGIE.
 • @fabi 21:08:01
  //Ale prawda jest taka, że YHWH, Bóg Ojciec, i Allach, to jeden i ten sam Bóg. //

  na katechezie:
  - Nie wierzę w Boga.
  - A czemu mówisz, że w Boga, a nie w bogów?
  - No bo jest jeden Bóg.
 • @Zawisza Niebieski 21:23:54
  .
  Religia rządzi się swoimi prawami . Stary Testament jest pełen sprzeczności , Ktoś chciał by tak było ... a głupi nie był i działanie jest to celowe . Dochodzi do tego jeszcze Nowy Testament , co już się staje pomieszanie z poplątaniem .
  Staje sie to przyczyną niekończących się dyskusji , gdzie jest próba połączenia sprzecznych rzeczy i dowodzenia swoich racji .
  Nasze myślenie jest również skażone dogmatami religijnymi , często strachem przed Bogiem . Czy człowiek może dyskutować z wolą Boga , pytanie a jaka ona jest ? , czyjego Boga .
  Staramy się zrozumieć i wytłumaczyć sobie różne zdarzenia , wola Boga jest często ukojeniem w trudnych chwilach .

  Swiat jest tajemnicą , ktoś nas stworzył i obłożył ograniczeniami ,tym ograniczeniem jest i Bóg .Kto tam wie o co tu chodzi . Jesteśmy jednym wielkim życiem które rodzi sie umiera , przybiera różne kształty .
  Ogrom tego wszystkiego jest porażający , czy prawdziwy ?
  Ktoś z tej drugiej naszej niewidzialnej strony , trochę mnie przeczołgał . Powiedział ze my ludzie jesteśmy bardzo głupi ,i każdy kit można nam wcisnąć .
  Jak widzimy Mojrzesz , dostał dekalog ,tylko po co skoro ofiarodawca kazał go nie przestrzegać .... sprzeczność sama w sobie . Ale o tym by długo.
 • @Stara Baba 22:09:54
  Cieszy, że Pan doszedł do wniosków, które chciałem, aby były wynikiem samodzielnych ustaleń czytających.
  Tyle, że zakładałem, że to będzie na koniec cyklu.
  A Pan tak w połowie.
  No, chyba Pan jest za inteligentny....;-)))
 • @Husky 22:21:39
  No dobra ..
  Słyszałem jak pewien ksiądz mówi o tym jak św. Paweł sprzeczał się z św. Piotrem . Bo Piotr chciał by oni dalej byli Żydami , Paweł się nie zgadzał .
  No i ten ksiądz mówi , że gdyby zwyciężyła koncepcja św. Piotra to byśmy wszyscy biegali dziś w jarmułkach .
  Z tego wynika że ten kościół nie jest Jezusowy . A to znaczy że nie jest
  prawdziwy , bo to Piotr miał być tym kamieniem .
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:41:15
  Czyli dla Pana Biblia to tylko Stary Testament?
 • @roux 23:01:08
  A czy było inaczej?
  Kto włączył NT do Biblii? Czy to obowiązuje we wszystkich kościołach chrześcijańskich?
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:07:48
  "16) Wszystko Pismo od Boga jest natchnione i pożyteczne ku nauce, ku strofowaniu, ku naprawie, ku ćwiczeniu, które jest w sprawiedliwości; (17) Aby człowiek Boży był doskonały, ku wszelkiej sprawie dobrej dostatecznie wyćwiczony."
  (2 Tm 3:16 Bg)
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:07:48
  // Kto włączył NT do Biblii //......to raczej wcześniejsze teksty religii żydów zostały zaadaptowane do tekstów już chrześcijańskich czyli samo pojęcia "Biblia " nie istniało przed ustaleniem t zw "nowego testamentu "
 • biblia
  Jakiekolwiek rozważanie na temat biblii uważam za stratę czasu.
  Samą biblię próbowałem przeczytać, gdy miałem dwadzieścia parę lat.
  Długa, ciężka w czytaniu, mało interesująca, druk mały i tak mi się pomyślało, ze to nie pismo święte, tylko długa, kryminalna kronika, pełna zbrodni, masowych mordów, oszustw i przemocy pewnego paskudnego, wędrownego plemienia.
  Do końca nie doczytałem.
 • @trybeus 18:07:49
  ,,Józefem, który miał jakiś nadprzyrodzony dar miłosierdzia"
  No pewnie, ze miał dar. Przez siedem tłustych ( dla siebie) lat zabierał Egipcjanom zboże aby później jego bracia mieli co wywozić.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:38:06
  //Ale prawda jest taka, że YHWH, Bóg Ojciec, i Allach, to jeden i ten sam Bóg. //
  Ja to tego nie wiem.
  Czy Allach też był, Bóg Ojciec syn boży i duch święty?
  Bo jak syn był jedynie prorokiem a nie Bogiem synem, to coś się nie klei.
 • @Zawisza Niebieski 21:23:54
  ,,Z pewnością Bóg miał jakiś cel, by Niemców w czasie II wojny światowej od razu nie unicestwić,"

  Od razu nie mógł, nie wiedział, że atom można rozszczepić i zrobić bombę atomową.
  Teraz już wie i naród wybrany ponoć ja ma.
 • @roux 23:22:24
  Ewidentne judaizowanie; dawniej istniały zastrzeżenia tyczące przekazu w piśmie.
  Pismo uważano za "dzieło szatana" i stosowano jedynie do zapisów "technicznych".
  Natomiast "prawo powinno być w sercu człowieka". Dlatego święte przekazy" - były ustne. Ani w hinduizmie, ani w zoroastryzmie nie było tekstów pisanych.
 • @Oświat 00:31:09
  Pytanie jaki jest pański stosunek do Biblii.

  PS. Biblia Tysiąclecia - to dobry do czytania tekst, ale znacznie gorzej czyta się tłumaczenie Wójka.
  A są tacy, co całe życie tlko temu poświęcają. ...
 • @Oświat 00:43:22
  Opis - stanowi instrukcję jak doprowadzić do głodu.
  Wykorzystano na Ukrainie w latach trzydziestych XX w.
 • @Oświat 00:48:16
  Niech Pan o tym głośno nie pisze, to tajemnica.
 • Świeto Trzech Króli
  Niech Gwiazda Betlejemska wskazuje Nam drogę do miłości, zgody i pokoju..
  Dobrego, błogosławionego dnia w Uroczystość Objawienia Pańskiego

  https://pbs.twimg.com/media/DS1WrXUX4AUnvpk.jpg
 • @Husky 08:48:00
  Miałem zamiar coś na ten temat dzisiaj zamieścić, ale to o Dekalogu mi się wydłużyło.
  Zaraz zacznę pisać następny tekst; jak o Dekalogu skończę, to może coś o "6 krulach" dorzucę.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:01:19
  "Nie zadowalali się tym, co powierzchowne i zwyczajne" i dlatego odnaleźli Boga, który narodził się w stajence!
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:01:19
  radycyjnie w święto Trzech Króli w kościołach święci się kredę i kadzidło. Dawniej poświęcano także złoto, stosunkowo nową tradycją jest święcenie wody. Poświęcone złoto miało sprawić, że noszący je człowiek nie będzie chorował. Wierzono także, że okadzone dymem mieszkanie będzie wolne od nieszczęść.

  Z kolei poświęconą kredą katolicy do dziś znaczą swoje drzwi. Często spotykana forma "K+M+B" nawiązuje do trzech mędrców ze wschodu - Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ich imiona nie są wymienione w żadnej z Ewangelii, a legenda o nich powstała dopiero w średniowieczu. Jaki byłby jednak sens oznaczania swoich drzwi legendarnymi imionami "królów ze wschodu"?

  Okazuje się, że forma "K+M+B" wynika z błędnego zrozumienia znacznie starszego i głębszego przekazu. Poprawny zapis to "C+M+B" będący skrótem od łacińskiej sentencji "Christus Mansionem Benedicat", która oznacza "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Po ostatniej literze dodaje się jeszcze jeden krzyż i wpisuje aktualny rok. Całość więc powinna wyglądać tak: "C+M+B+2015".

  Inaczej skrót ten tłumaczył św. Augustyn, który rozwijał go jako "Christus Multorum Benefactor", co oznacza "Chrystus dobroczyńcą wielu". Jednak to tłumaczenie nie zdobyło popularności wśród chrześcijan.

  Katolicy wierzą również, że zwyczaj malowania kredą po drzwiach jest zakorzeniony w Starym Testamencie. W księdze Wyjścia Bóg nakazał Izraelitom naznaczyć drzwi swoich domów krwią baranka, dzięki czemu uniknęli oni kary Bożej i zostali wypuszczeni przez faraona z Egiptu.


  https://lh3.googleusercontent.com/tQkVWmc4LKtTh7fnh32ih__-tbMHqnO6leNXmgtixl2iUZQIu0c9668bJAsH9aMsGH4ANQ=s170
 • @Husky 09:18:46
  http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/b4PktkpTURBXy9kZWJjN2FhNTAwZmEyOWQ2NzQxODVjNzM3NmJiNjkyYy5wbmeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCww
 • @Husky 09:18:46
  No dobrze. Ale skąd się wziął zwyczaj znaczenia drzwi; na pewno nie jest to związane z Paschą - było wcześniejsze.

  PS. A może na drzwiach stajenki Józef zapisał te znaki, aby mędrcy trafili?
  Coś pan wie na temat?
 • @Oświat 00:48:16
  //Bo jak syn był jedynie prorokiem a nie Bogiem synem, to coś się nie klei.//

  Ale to oni tak uważają a nie chrześcijanie. W każdym razie teologicznie bliżej nam do muzułmanów niż do żydów. To tak energicznie propagowane "judeochrześcijaństwo" to przekręt i obraza dla chrześcijan.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:38:25 & Jarek Ruszkiewicz
  Jak wiele innych symboli ten znak nad drzwiami to nasz Polski symbol, Swarożyca, tyle. że schrystianizowana. Piękne i bogate są nasze zwyczaje, czyż nie?

  Jarek, jak by nie było, doktrynalnie bliżej nam do muzułmanów niż do Żydów. Źródło dla obu religii to Kościół Jerozolimski.
 • @Zawisza Niebieski 11:37:51
  No, no jestem za rozwinięciem tej myśli. Ona ma głębokie korzenie.
 • @ Autor
  "Jedyną „plagą”, która nie wynikała bezpośrednio z opisywanego zdarzenia, to śmierć pierworodnych."

  Kiedyś widziałem film - oczywiście cholyłódzki, klasa gdzieś koło C/D. Była w nim przedstawiona pewna miejscowość dotknięta plagami. Przyjechała miastowa paniusia, jakaś ćwiartka Lary Croft, i plagi wyjaśniła. Nawet śmierć pierworodnych. Nie pamiętam jak to szło i chyba film obejrzę jeszcze raz właśnie ze względu na ten fragment.

  Tytuł filmu to "The Reaping" tłumaczone na "Plaga"

  Oto link do CDA z tym filmem gdyby zechciał się Pan zapoznać i zażyć trochę wirtualnej rozrywki:

  https://www.cda.pl/video/2557021d

  5*
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:46:58
  "Zgadza się się. Biblia ma za zadanie ogłupianie ludzi i wykazanie żydowskiej supremacji jak "narodu wybranego"."

  Dlaczego Twoim zdaniem zdobyła taką pozycję? Kiedyś koczownicy nie byli mile widziani w wielu miejscach. Czyżby KRK został założony celowo?
  Teraz trudno byłoby ją odrzucić. Zaś NT.... nawet sobie nie wyobrażam, że mogę tak pomyśleć.

  Pozdro!
 • @Oscar 14:27:39
  "Czym się kierować rozumem czy wiarą ?"

  Trzeba wierzyć w rozum ;-DDD

  Pozdro!
 • @Oświat 00:31:09
  "Samą biblię próbowałem przeczytać, gdy miałem dwadzieścia parę lat.
  Długa, ciężka w czytaniu, mało interesująca, druk mały i tak mi się pomyślało, ze to nie pismo święte, tylko długa, kryminalna kronika, pełna zbrodni, masowych mordów, oszustw i przemocy pewnego paskudnego, wędrownego plemienia. "

  Źle zacząłeś moim zdaniem.
  Lepiej jest czytać wybiórczo.
  A zacząć od którejś z Ewangelii :-)
  Nawet tej najkrótszej.
  A to już jest właściwie tylko trochę większa ulotka, broszurka.
  Ale za to jaka!

  3m siem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:38:25
  "A może na drzwiach stajenki Józef zapisał te znaki, aby mędrcy trafili? "

  Musiałby wtedy wiedzieć, że jadą...

  "Że Biblia zawiera historie Izraelitów to fakt.
  Pytanie jaką historię?
  Faktyczną, czy stosownie podrasowaną?"

  Mędrcy.... a może oni z tych, co robili te podrasowania?

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Relikwiarz_Trzech_Kr%C3%B3li
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:38:25
  w IV wieku, matka cesarza Konstantyna, św. Helena, miała odnaleźć w Jerozolimie autentyczne relikwie Trzech Króli, które w XII w. trafiły z Mediolanu do Kolonii, gdzie po dziś dzień znajdują się w relikwiarzu przechowywanym w kolońskiej katedrze.
 • @Husky 17:41:29
  Też mam w domu szczebel drabiny, która przyśnił się Jakubowi.
  Kupi Pan? Daje promocyjna cene...
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:15:05
  Daj pan spokój , panie Wojtas .. na cholerę panu ten szczebel i tak jesteś nie wierzący . Daj mu pan za darmo .. nie bądź psem ogrodnika .
 • @fabi 19:37:07
  Ależ ja jestem wierzący - w to, że ta drabina mogła się Jakubowi przyśnić.
  A przynajmniej kapłanowi, co to wymyślił.
 • Bóg daje się poznać kazdemu sam, a że....
  On istnieje podaje za wykładem Pietrowa KOB
  W tym miejscu jak Bóg każdemu daje się poznać:

  https://youtu.be/pQXpV8QLI5E?t=931

  Wcześniej jest o tym, ze On jak gdyby musi istnieć

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY