Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
831 postów 13656 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Żydzi - wam już dziękujemy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Obserwując żydowską hucpę, której celem jest wymuszenie na Polakach haraczu nie to, że za niepopełnione winy, a raczej za okazaną litość, nasuwa się już nie tyle pytanie, co stwierdzenie: nie jesteście tu potrzebni, ani mile widziani.

 

 
Polska otworzyła swe granice przygarniając was w czasie, gdy byliście wypędzani z innych krajów europejskich, co często  poprzedzały  pogromy i rzezie. Daliśmy wam schronienie.
Kiedy Rzeczpospolita popadła w tarapaty - nie było z waszej strony żadnych prób wsparcia. Przeciwnie -zawsze wspieraliście naszych wrogów.
Kiedy kolejny raz, w czasie II WŚ Niemcy znowu się was pozbywali - przewieźli znaczną część waszej nacji na teren Polski, aby tu was unicestwić. Tylko dzięki pomocy Polaków, i to przy zagrożeniu własnego życia, jakaś część z was przetrwała.
Czym odpłaciliście?
Zorganizowanym mordem pozostałości polskich elit pod szyldem UB sygnującym zmianę ustroju. Przejęliście władzę w Polsce i wysysaliście soki narodu żyjąc w wygodnych warunkach, gdy "miejscowi" klepali biedę.
Obecnie jeszcze próbujecie oskarżać Polaków o antysemityzm żądając haraczu pod pozorem zarzutu o udział w niemieckich zbrodniach. A wszystko przy hałaśliwej propagandzie, że żyje się wam tu źle i czujecie się zagrożeni.
 
Wnioski są oczywiste. Wasza dalsza obecność, zwłaszcza wobec waszego przekonania, że wszędzie lepiej, a najgorzej w Polsce,  jest niepotrzebna i niepożądana. Animozje będą narastać. Ten wrzód trzeba przeciąć. Macie własne państwo: wracajcie do ziemi przodków. Wasze zagrożenie ze strony Niemców, Francuzów, Hiszpanów, czy Anglików - już minęło i nie ma potrzeby abyście dalej korzystali z naszego schronienia. Zresztą, czy w Izraelu, czy gdzie indziej - będzie się wam żyło lepiej niż tu.
Nam nie jesteście potrzebni, ani też wasza obecność nie ubogaciła nas kulturowo. Raczej przeciwnie - zawsze stwarzała jakieś problemy i scysje.
Zatem : żegnamy bez żalu.
 
PS. Wszyscy ci Żydzi, którzy akceptują polski system wartości cywilizacyjnych, czują się z Polską i Polakami związani - są mile widziani.

KOMENTARZE

 • To wojna - "naród wybrany" kontra "naród nabrany"
  Żyli sobie obok nas spokojnie mając swoje restauracje, szkoły, Synagogi, organizacje, festiwale, kluby, gazety....
  I wszystko spieprzyli.
  Mają talent .
  Nie na darmo to "naród wybrany"

  Zastanawia mnie jak to możliwe że w tak antysemickim kraju jak Polska działa bez przeszkód tyle żydowskich organizacji.
  (to nie wszystkie)

  https://pbs.twimg.com/media/DWltkvyWAAA-G3h.jpg
 • @Husky 09:04:33
  naród wybrany = naród wybrakowany?
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:09:52
  Jak te organizacje żydowskie przeszarżują, a wydaje mi się, że blisko do tego, to okaże się, że antysemickim państwem jest też Izrael.


  A tak TVN wita was w tym cudownym dniu…

  https://pbs.twimg.com/media/DWn6XiUXcAAJTtL.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:09:52
  Jeżeli chodzi o wybraństwo przez Pana Boga, to 1608 roku Matka Boska w Swoim objawieniu O. Mancinellemu (we Włoszech), powiedziała, że wybiera sobie Polskę za Swoje Królestwo bo synowie tej ziemi, szczególnie Ją umiłowali.
  Chyba nie ulega wątpliwości, że wybór Matki Boskiej jest zgodny z wyborem Pana Boga.
  Tutaj można o tym poczytać:
  https://jozefbizon.wordpress.com/mancinelli-nmp-polska/

  Niestety, czym my Polacy żeśmy Panu Bogu zawinili, że zostajemy obecnie aż tak bardzo dotkliwie doświadczani.
  Tutaj, jest moja próba odpowiedzi na to pytanie:
  http://gibson.neon24.pl/post/142186,szanowny-panie-ryszardzie-opara-epitafium
  Zachęcam do przeczytania.
  Pozdrawiam
 • żydzi w swej masie nie mają poczucia wstydu !
  Wstyd zażenowanie jest całkowicie obce żydowskim masom !!! dlatego żydowskie zachowanie traktowane jest przez WSZYSTKIE NARODY świata z pogardą ! żydostwo nigdzie nie współpracuje z miejscową ludnością
  żydostwo zawsze tą ludność okrada lub na niej pasożytuje !

  żydostwo to mafia rasowo-plemienna ich cała energia idzie coraz to nowsze wymyślanie jak okraść goja i jak okradanego ogłupić by nie protestował !

  TALMUD .
  żyd może okraść goja [ Sanhedryn 57a ]
  To co ukradnie żyd gojowi może zatrzymać dla siebie [ Sandhedryn 57a ]

  Bracia Słowianie ! Nie ma sie czemu dziwić ze sąd po uzgodnieniu z miejscowym Sanhedrynem Uniewinnił całkowicie i ostatecznie żydowskiego złodzieja sędziowskiego o nazwisku Topyła ! tak samo jak żydówkę Sawicką ! BO W TALMUDZIE PISZE JAK BYK ! żyd może okraść goja !!!!! pisze ? pisze !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach. Słowianie łączmy bo żyd to zagłada !
 • @Jan Paweł 09:42:27
  Najpierw wybrano Żydówkę na królową Polski i od tego czasu rozbiory, przegrane powstania, dwie masakryczne wojny światowe i inne okropności.

  Niedawno intronizowano Żyda Jezusa na króla Polski ... i zaraz potem zaczęła się wielka akcja ograbiania Polaków przez Żydów na 65 mld dolarów.

  Ech, kiedy "duchowi Żydzi" (katolicy) wreszcie zauważą, że patronat żydowski nie pasuje do Polski? Miejcie litość nad Polską i Polakami :)
 • @kowalskijan584 11:50:32
  Poczytaj do końca tego mojego posta (do którego linka wstawiłem powyżej), wejdź na wstawione tam linki i pomyśl trochę.
 • @Jan Paweł 09:42:27
  Zawiniliśmy katolicyzmem, który systematycznie zbliża się do judaizmu.
  Trzeba powrócić do chrześcijaństwa.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:43:39
  A propos np Chrześcijaństwa protestanckiego, to zachęcam do obejrzenia niemal sensacyjnego filmu Pana Grzegorza Brauna pt "Luter i rewolucja protestancka".
  Zaś co do naszego Świętego Apostolskiego Kościoła Powszechnego (czyli katolickiego), to niestety, był On (i jest) obiektem ataku szatana praktycznie od samego początku.
  Np w latach 40/50 do seminariów duchownych byli werbowani studenci ze srodowisk NKWD-owskich i UB-owskich. Oni są dzisiaj biskupami, profesorami na seminariach i... rozsadzają nasz Kościół Chrystusowy od środka. A my im w tym kibicujemy.
  Kościołów (tysięcy sekt) protestanckich, szatan się nie czepia, bo one zostały przez niego (na ciężkich grzechach) stworzone.
  Powiem tylko, że Luter zamordował dwie osoby i schronił się w klasztorze. Następnie "ożenił się" z zakonnicą by... ją zbawić. Oprócz tego miał jeszcze 3 kobiety na boku. Gdy żona nie chciała z nim pójść na noc, to musiała pójść służąca itd, itp... zachęcam do obejrzenia filmu
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:43:39
  nie ma czegoś takiego jak judeochrześcijaństwo które jest teraz lansowane przez sabotażystów w naszym Kościele
 • @Jan Paweł 14:09:24
  Twórczość Brauna - jakoś mi nie pasuje.

  Natomiast mam pytanie: jak Pan widzi możliwość usunięcia hierarchicznej struktury KK i zachowania Kościoła Chrystusowego?
  Kto "namaści" kapłanów i biskupów takiego kościoła?

  PSI. Kościoły protestanckie uległy judaizmowi szybciej niż KK mimo antyżydowskiej retoryki. Co chce Pan porównywać?

  PSII. Luter to był gość - i jaki jurny. Cóż. Jak Pan Bóg kogoś chce pokarać to mu babę zsyła. A ten to musi co bardzo nagrzeszył, skoro tyle się koło niego kręciło. Ja tem z jedną ledwie wytrzymuję...
 • @Jan Paweł 14:10:28
  Co do judeochrześcijaństwa - zwracałem na to uwagę już kilka lat temu.
  A ten "wasz kościół" to który? Z tymi żydowskimi biskupami?
 • Dobry tekst
  żydzi sami się wykluczyli z Polskiego społeczeństwa przez swoją nienawiść do Polaków oraz przez swoje zbrodnie wobec Polaków w tym grabież majątku narodowego Polaków na gigantyczną skalę.

  żydzi chcieli zrobić z narodu Polskiego żydowskich niewolników, tanią sile roboczą.. to wrogie podejście do Narodu Polskiego.

  Też uważam że żydom trzeba już podziękować na każdym szczeblu władzy państwowej, medialnej, korporacyjnej.. i wszelkiej innej.
  Mogą jak chcą mieszać w Polsce ale na warunkach i pod rządami Narodu Polskiego i bez żadnych przywilejów na równych prawach.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:09:52
  Gowin: dobra współpraca z Izraelem to strategiczny wybór i racja stanu.


  http://niezalezna.pl/forum/217779-gowin-dobra-wspolpraca-z-izraelem-to-strategiczny-wybor-i-racja-stanu

  Ps...Polska racja stanu? Racja stanu, ale czyja? Chyba Izraela, bo znów chcą nas okraść. Jakoś polskie państwo przetrwało przez ponad 1000 lat, bez państwa Izrael, które dopiero powstało po II wojnie światowej. Bez Izraela też przeżyjemy następne wieki. Jakie korzyści? Ktokolwiek coś widział, słyszał? Owe stosunki nigdy nie były dobre, to była tylko gra i to na poziomie cienkiej farsy, ale dla świętego spokoju wszyscy udawaliśmy, że nie czujemy fałszu. Teraz udawać mogą już tylko politycy. Antypolska frakcja Gowina pomału odkrywa swoje plugawe oblicze. Farbowany platfus! Puknij się w głowę panie Gowin, zanim zacznie pan wygłaszać takie dyrdymały, może pomoże! Wybaw nas Panie Boże od takich "przyjaciół". Zakłamani politycy przez lata wmawiali nam, że Izrael to nasz sojusznik. Dzisiaj widzimy co się dzieje. Pilnujmy Polski bo nam ją ukradną. Pan minister niech rozwinie co to dla niego ten "strategiczny wybór i racja stanu". Bo ja oceniam, że jeśli to ma być partnerstwo strategiczne to jest ono długofalowe na wiele lat oraz ma ono określony poważny cel, rządy się będą zmieniać, a ciche umowy zostaną. Tymczasem moja imaginacja nie jest w stanie dokonać projekcji tego strategicznego partnerstwa z państwem, które systemowo uprawia antypolonizm (podkreślam systemowo). A co do racji stanu to kontakty z nim skutkują tym, że trudno nam odbudować relacje z innymi państwami w tym rejonie świata np. z Iranem. Nie panie ministrze Gowin, korzyści z tego "partnerstwa" to my nie mamy żadnych, za to kłopotów całą masę. W dodatku komuś się tam "umyślało", że sfinansujemy jego kolejną wojnę. Krótko mówiąc chromolimy takie partnerstwo, nasze losy rozeszły się definitywnie, nich kują swój los sami nic nam do tego, ale jeśli oszustwem, kłamstwem i z fałszywą przyjaźnią wyciągną rękę po to co należy do Polski. Nie będzie zmiłowania. Jest jeden wniosek przerażający, potwierdzający teorie spiskowe. Izrael to koń trojański USA, czyli Izrael to USA i on mówi o USA, którego tykającą bombą jest Izrael. Prawda jest zawsze najprostsza. Takie kraje jak Izrael chcą skolonizować Polskę i zamienić ją w państwo niewolników. Każde jego wystąpienie to kolejny cios w nasza narodową dumę oraz w to, co czuja Polacy. Po tym, co Izrael pokazał ostatnio nie ma co się łudzić, że to są nasi przyjaciele, albo tylko sojusznicy. Jeżeli ten pajac chce strategicznie nazywać to racją stanu, to widać już jakie cele mu przyświecają. Mam nadzieję, że po następnych wyborach ten pajac i kameleon zniknie już z polskiej polityki na zawsze.
 • @Oscar 16:59:20
  Chodzi o to, aby Żydzi zdali sobie sprawę, że są tu tylko gośćmi.
  Należy podkreślać ten element.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:24:54
  Podoba mi sie okreslenie "uciazliwy sasiad badz lokator" na zachowanie zydow.Od stuleci byli eksmitowani(banicja) z wielu krajow zach. europy a obecnie obrosli w piorka i stworzyli struktury quazi mafijne -glownie w USA i Europie(sadownictwo,finanse,handel,wladza,media itp.)
 • W n i o s e k o przywrócenie powojennej nazwy ulicy Armii Czerwonej
  Prezydent Łodzi
  Hanna Zdanowska

  do wiadomości : Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej
  Sergey Andreev
  W n i o s e k
  o przywrócenie powojennej nazwy ulicy Armii Czerwonej

  W związku z przypadającą w dniu 23 lutego 2018 r. 100-rocznicą Armii Czerwonej
  składam na ręce Pani Prezydent wniosek o przywrócenie starej powojennej nazwy obecnej ulicy Józefa Piłsudskiego i jej zastąpienia nazwą Armii Czerwonej .

  Informuję , iż urodziłem się i spędziłem swoje dzieciństwo przy tej ulicy, a ściślej przy rogu ulicy Armii Czerwonej i Ruskiej /na szczęście tej drugiej nazwy nie dosięgnęło długie ramię współczesnej dekomunizacyjnej inkwizycji w Łodzi/ i z pobudek osobistych , lecz także dla zachowania wierności prawdzie historycznej chcę , by ta nazwa powróciła, bowiem nie kto inny, lecz to Armia Czerwona przyniosła Polsce i Polakom zwycięstwo nad faszyzmem i o tym nie wolno zapominać i tworzyć/przepisywać historii na zamówienie polityczne oraz pod dyktando USA.

  Józef Piłsudski według ocen wielu historyków był niemieckim agentem oraz osobą faszyzującą , bowiem tak postrzegany jest jego przewrót majowy i jego obecna gratyfikacja może jedynie świadczyć o tym , iż Polska jest obecnie w faszystowskiej orbicie, która jak zły szeląg ponownie wraca do Europy ubrana w amerykańską pseudodemokratyczną maskę .

  Chociaż osobiście urodziłem się po wojnie, będąc byłym komandosem wiem dobrze, co to jest wojna . Wiem równie dobrze , co to jest niewolnictwo , które min. Polsce i Polakom zafundowały faszystowskie Niemcy z uwagi na fakt , iż oboje moich rodziców w okresie II wojny światowej wykonywało niewolniczą pracę , przy tym , honorowo nie biorąc żadnej gratyfikacji od swoich oprawców po wojnie.

  Jednocześnie informuję , iż nie zamierzam spokojnie patrzeć jak pod wpływem faszyzującej USA dochodzi do faszyzacji Polski za którą, bez wyjątku , odpowiadają wszystkie ekipy rządzące Polską po 1989 r. w tym nie wyłączając polskiej lewicy, która pod wodzą Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera , de facto doprowadziła do zniszczenia lewicy w Polsce, chociaż do dzisiaj nie do wszystkich dotarła ta gorzka prawda .

  Powołuję , na razie jednoosobowy ruch społeczny do przywrócenia powojennej nazwy ulicy Armii Czerwonej.

  Łódź , dnia 23 luty 2018 r. Michał Jarzyński
 • @Jan Paweł 12:55:41
  Drogi Janie Pawle, ależ czytałem te wyjaśnienia. Ze 3 razy.
  I nadal nie rozumiem.
  Nie rozumiem, jak można twierdzić, że w czasie ostaniej Wojny Swiatowej, 6 mln obywateli polskich (w tym ok. 3 mln Polaków) zostało zabitych w okrutny sposób za to, że się za mało modlili i lubili się chędożyć.

  Gdyby było tak jak waść piszesz, to z Anglii, Francji czy Niemiec nie powinien zostać kamień na kamieniu bo oni nie tylko, że się nie modlili ale mają na swoich rękach krew milionów ludzi (co chyba jest poważniejszym występkiem niż chędożenie na boku).

  Każdy uczciwy człowiek wie, że taka "sprawiedliwość" boża, jaką od 300 lat doświadczają Polacy, to zwyczajna niesprawiedliwość.
 • @mac 21:08:05
  https://wprawo.pl/2018/02/22/prof-jerzy-robert-nowak-samokompromitacja-jonny-danielsa/
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:20:34
  Święcenia kapłańskie są zawsze ważne, nawet gdy ksiądz jest łajdakiem i rozpustnikiem. Na szczęście, tylko część hierarchicznej struktury służy diabłu. Większa (miejmy nadzieję, że większa) nadal służy Jezusowi Chrystusowi.

  Kościoły (sekty) protestanckie łatwiej uległy judaizacji, pewnie dlatego, że protestanci bardzo "ułatwili" sobie "rygory" wiary

  Natomiast co do Lutra, to ja to mu tam nie zazdroszczę...
  Podobno jak mówią mistycy, nie ma lekko. A ja to tam chociażby tylko na tzw wszelki wypadek nie lekceważę tych ich "doniesień", bo np., wszystkie na przestrzeni tych 2tyś lat mówią to samo (mimo że nie znali wtedy internetu:-)
 • @kowalskijan584 09:08:21
  Szanowny Panie JanieKowalski584...
  Logika jest bardzo prosta: "kto więcej dostaje, od tego więcej się wymaga"
  Wynika to z biblijnych przypowieści o talentach.
  Skoro Matka Boska nas wybrała, bo "synowie tego narodu, szczególnie Ją umiłowali" i wiązały się z tym konkretne łaski, to nie stało się to dlatego byśmy "za króla Sasa pij, hulaj i rozpinaj pasa"... a jak wiemy tak było.
  Dodatkowo, jak wiemy, polska szlachta, wyróżniona przez Pana Boga do pełnienia pewnego zakresu władzy nad powierzonym jej ludem chłopskim, także nie wywiązała się z tego dopuszczając do panoszenia się, ze strasznymi skutkami, karczmarzy nad tym ludem.
  Co Pan Bóg zrobił z tą szlachtą? ano porządnie ją doświadczył i nawet zlikwidował a kogo wywyższył?
  Jak wiemy także już z historii - Pan Bóg wywyższył tych wybiedzonych chłopów i feudalnych robotników...
  A co zrobili z tym wywyższeniem ci chłopi i robotnicy?
  Ano w myśl zasady "daj kurze grzędę, to wyżej siędzie", mało im było to co dostali po Ślubach Jasnogórskich, bo jak wiemy tęsknili za zachodnimi zgniłymi (moralnie i nie tylko) błyskotkami i...
  Pan Bóg znowu musiał ingerować... więc mamy to co mamy...
  Stąd moja konkluzja : NA KOLANA, PRZED NASZĄ KRÓLOWĄ NA JASNEJ GÓRZE...
  Pozdrawiam
 • @kowalskijan584 11:50:32
  No tak. Ponadto, nie mozemy byc pewni, ze Jezus bylby zachwycony nobilitacja swojej matki-
 • @kowalskijan584 09:08:21
  A czego Pan Bóg chce od narodu wybranego, któremu nie szczędzi Swoich łask?
  To wiemy akurat po tym co Pan Jezus powiedział Swoim apostołom, których także przecież On Sam wybrał.
  Otóż, jak warto sobie przypomnieć, Pan Jezus powiedział do nich : "idźcie i głoście Ewangelię"...
  A co my boroki żeśmy robili? I co robimy nadal?
  Nawet ci co mówią wszystkim dookoła, że głoszą Ewangelię, to czasami głoszą ją np tak (śpiewają panie przyjdź... który pan przyjdzie do takiej muzyki?):
  https://www.youtube.com/watch?v=MpByIFqchYs
  Albo tak (to akurat bardzo powszechnie w naszym Kościele)
  https://www.youtube.com/watch?v=XMYrdckG-gk&t=23s
  itd, itp...
  każdy pewnie mógłby tutaj wstawić sporo takich przykładów głoszenia "Ewangelii"
 • @morgan 16:23:24
  Pan Jezus jest zachwycony intronizacją Matki Boskiej na Królową Polski, ponieważ Sam nam wszystkim na Ziemi Ją "przydzielił", jako Matkę a więc i tym bardziej Królową.
  A Ty masz wolną wolę i możesz w związku z tym nie uznać Jej jako Matkę i Królową.
  Powiem Ci tylko tyle, że Polacy uznali Matkę Boską za swoją Królową i zrobili to nawet aktem prawnym, który ważny jest do dzisiaj.
  I zawsze ale to naprawdę zawsze, gdy tłumnie jako naród, bądź nasz władca, zwracaliśmy się do Niej, to Ona nas wysłuchiwała.
  Sprawdz w niezakłamanej Historii Polski
 • @morgan 16:23:24
  Powiem Ci więcej, Matka Boska wysłuchuje także, każdego z nas indywidualnie, jeżeli Jej służymy a nie komu innemu.
 • @morgan 16:23:24
  Gdy wybuchła II wojna, to w jednej z polskich miejscowości*, proboszcz wystawił Najświętszy Sakrament i ludzi przychodzili na adorację.
  Okazało się, że jednorazowa adoracja przekształciła się w adorację ciągłą na cały okres II wojny...
  W tym czasie:
  - do tej miejscowości nie trafił ani jeden żołnierz niemiecki
  -wszyscy którzy wcześniej zostali powołani do wojska, wrócili po wojnie do domu
  - nikt z tej miejscowości nie został nawet ranny w czasie tej wojny

  *- niestety, nie pamiętam jak nazywała się ta miejscowość ani gdzie to czytałem. Jeżeli trafię trafię na tą informację to wstawię ją do mojego posta:
  http://gibson.neon24.pl/post/142186,szanowny-panie-ryszardzie-opara-epitafium
  i wtedy na początku posta wstawię informację o aktualizacji.
 • @
  Może trzeba wzorować się na USSAmanach?
  Przysięga na wierność Konstytucji albo "wypad"? W drugiej ręce Biblia, jeśli ktoś chce.
  A do 18 r.ż. urodzeni mieli by "tymczasowe obywatelstwo".
  "Oczywiście" migrujący do Polski musieliby składać przysięgę PRZED przyznaniem obywatelstwa.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:20:34 Kto "namaści" kapłanów i biskupów takiego kościoła?
  Dekret Prezydenta Polski:

  Ustanawiam po wieczne czasy Polski Kościół Chrześcijański którego jedynym najwyższym zwierzchnikiem zarządcą i Kapłanem ustanawiam Prezydenta Polski Kraju Polaków

  Delegalizacja, rozwiązanie jako organizację pasożytniczą ?
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:43:39 Bo o taki zapis jeszcze za wcześnie ?
  01. Nasze, Narodu Polskiego Państwo Polska jest Państwem świeckim.

  02. Religia jest prywatną, osobistą sprawą, wyrazem duchowej potrzeby każdej osoby,
  oprócz religii godzących w godność i wolność człowieka.
 • @Jan Paweł 13:03:51
  "Dodatkowo, jak wiemy, polska szlachta, wyróżniona przez Pana Boga do pełnienia pewnego zakresu władzy nad powierzonym jej ludem chłopskim, także nie wywiązała się z tego"

  A jesteś pewien, że szlachta się nie dbała o chłopów?

  https://kresy.pl/kresopedia/postep-czy-regres-czyli-czego-mozemy-zazdroscic-panszczyznianym-chlopom/

  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10002/q,Mit.niewolnictwa.panszczyznianego.chlopa

  Krótko mówiąc.
  W XVIII w. mamy ultrakatolicki, rozmodlony kraj.
  Szlachta troszczy się o swoich poddanych na pewno nie gorzej niż w innych krajach (a nawet lepiej skoro chłopi wolą emigrować do I RP z Prus czy z zaboru austriackiego).

  Co więcej, szlachta zaczyna oddawać chłopom prawa (Konstytucja 3 Maja i wzięcie chłopów pod opiekę prawną państwa, konstytucję uchwalali szlachcice).

  Czyli zmiany idą w dobrym kierunku.

  I co wtedy robi Królowa Polski Matka Boska?

  Zamiast wesprzeć te ruchy, niszczy kraj.

  Dziękuję za taką "opiekę".

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY