Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
869 postów 14275 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Władza a struktura ładu (2)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ważnym w rozpatrywaniu istnienia organizmów i to zarówno opierających się na władzy (hierarchicznych), i na ładzie (egalitarnych),

 jest kwestia organizacji tych struktur i ich podtrzymywanie w zmieniających się okolicznościach, w tym zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych.

 
W obydwu przypadkach tworzony jest szkielet organizacyjny struktury i obydwa wymagają kadry – elity, która świadomie, czyli z rozumieniem i akceptacją, utrzymują jej funkcjonowanie.
 
Jakie są elementy struktury?
Obecnie trudno je egzemplifikować i wyróżnić z racji funkcjonalnego upodobnienia. Na pewno dotyczy to komunikacji mającej charakter wertykalny w strukturze hierarchicznej, a horyzontalny w egalitarnej. Chodzi tu zarówno o przepływ informacji jak i przemieszczanie się ludzi i towarów.
Drugi element to ustalanie zasad regulujących współżycie między „jednostkami organizacyjnymi”; tu wyraźnie widać, że w strukturze hierarchicznej decydentem jest prawo ustalone (i dostosowywane) przez suwerena, gdy w strukturze egalitarnej regulacje wynikają z konsensualnych ustaleń podmiotów; tu potrzebne są ustalenia zasad mediacji.
Trzeci element to kształcenie i dobór kadr – elit, które będą spełniać swoją rolę w strukturach.
Czwarta kwestia wynika z organizacji sposobu reakcji na pojawiające się zagrożenie.
 
Każda z dziedzin może mieć bardzo podobne formy działania, a jednocześnie zupełnie odrębne stanowienia będące tego działania podstawą.
Kwestia komunikacji i regulacji – to przekazywanie np. poleceń ze strony suwerena, czy choćby „odgórne” ustanowienie systemu miar, wag, czy sposobu zapisu. W systemie egalitarnym – zawsze jest to wynikiem konsensualnych ustaleń. Na tym polu – system hierarchiczny wydaje się być sprawniejszy.
Jego wadą może być tu niezgodność celu realizowanego przez suwerena z celem ogólnym (rozwój) i łatwa możliwość zakłócenia komunikacji na poszczególnych szczeblach hierarchii.
Zaletą systemu egalitarnego (przy wskazanych wadach) jest świadomość podjętych ustaleń przez podmioty – nie ma możliwości zakłócenia przekazu. Świadomość ustaleń dotyczy wszystkich podmiotów dokonujących regulacji.
Kwestia kształcenia kadr – jest chyba najtrudniejsza do porównania, a na pewno wymaga bardzo dokładnych analiz. Zostawiam ją otwartą na tym etapie. Być może łatwiej będzie ją omówić po dokonaniu innych porównań.
Reakcja na zagrożenie.
System egalitarny – z zasady jedynie reaguje na zagrożenie, a nie jest nastawiony na tworzenie zagrożenia innym. Jedynie warunki zewnętrzne (np. klimatyczne) mogą wymuszać działania obronne mogące kolidować z interesami innych podmiotów.
Struktura hierarchiczna znacznie szybciej reaguje na zagrożenie, gdyż świadomość zagrożenia musi dotyczyć tylko wąskiej grupy decydentów, a w zasadzie wystarczy tu wola suwerena. W tym wypadku występuje łatwość manipulacji suwerenem, zwłaszcza gdy nie kieruje się on celem rozwojowym.
 
Porównując system egalitarny z hierarchicznym – warto dostrzegać zarówno wady jak i zalety obu rozwiązań. Ważne jest aby w ocenie uwzględnić te miejsca, które najłatwiej ulegają destrukcji z racji mało idealnej natury ludzkiej.
 
W następnej notce – porównania różnych rozwiązań w świetle wskazanych założeń.

KOMENTARZE

 • Hierarchia w jedynowładztwie.
  Pisze pan:
  "Struktura hierarchiczna znacznie szybciej reaguje na zagrożenie, gdyż świadomość zagrożenia musi dotyczyć tylko wąskiej grupy decydentów, a w zasadzie wystarczy tu wola suwerena. W tym wypadku występuje łatwość manipulacji suwerenem, zwłaszcza gdy nie kieruje się on celem rozwojowym."
  Jak to odnieść do jedynowładztwa żoliborzaka ?
 • Nie jestem cybernetycznym umysłem, a widzę i czuję to na swoim ciele,
  że nieobce są panu Te sprawy, mam a może my mamy /?/, prośbę o krótką analizę przyczynowo-skutkową ruchów prezesa, czy umysł pana k. jest tak wielki jak pokazują nam to jego działania, które dzieją się w Polsce i wokół niej, co sprawia, że oddziaływanie pan k. wymyka się opisom np. normalnego człowieka, gdzie jest ten czarodziejski kluczyk, który nakręca sprężynę, jest tam jakaś idea ?
 • Sorry, że po raz 3, to nie jest napastowanie, ale przeczytałem komentarz,
  który może być odpowiedzią na moje "cybenetyczne" pytanie, proszę się nie trudzić, poniżej mamy odpowiedź jak w "kawie na ławę", serio !
  "Ps...A państwo polskie nadal żyje w realiach prowadzenia wojny z okresu XIX wieku. Pamiętacie Bracia Polacy ...Najważniejsze są Strategiczne siły Obrony Terytorialnej i wiatrówkowa strzelnica w każdej gminie...Nic tak nie wzmacnia obronności jak biegający z metrowymi nożami po lasach idioci! Na różnych forach i w różnych gazetach rosyjskich można przeczytać: nie uda się USA siedzieć wygodnie za oceanem i patrzeć jak wszyscy dookoła krwawią i czekać na wyniki rozpętanej wojny. Wojna dopadnie także terytorium USA. Wystarczą trzy bomby termojądrowe, aby zniszczyć USA czyli dwie na granicę szelfu i jedna w krater na Yellowstone. Czy ta groźba powstrzyma Yankees? Jeżeli nie, to pójdą na dno razem z resztą świata, lecz jeżeli chcą przeżyć, muszą ułożyć się z Rosją. A Moskwa dobrze wie, kto szczuje...Czy Polacy patrząc w wiarołomny i obłudny Zachód, jak w święty obraz, chcą podzielić los Indian Amerykańskich ? Stare polskie przysłowie mówi, żeby nie stać w drzwiach jak jest przeciąg. Można dodać, że tym bardziej nie warto wkładać palców między skrzydło drzwi a futrynę.Międzynarodowy Żyd tresuje swoje małpy... Konfidenci obcych wywiadów, nachalną propagandą, odwracają od siebie uwagę, po to, aby młodzi ludzie nie zajęli się ważnymi sprawami dla przyszłości Polski, by nikt nie cenzurował poczynań PiS-u. Dlatego, obecnie toczy się zażarta walka o opanowanie świadomości ludzi młodych, opartej na fałszywej propagandzie. Dzisiejsi agenci obcych mocarstw, światowych korporacji finansowych, by uwiarygodnić się w społeczeństwie, atakują byłych agentów sowieckich, ale sami w imię interesów globalistycznych i innego mocarstwa, likwidują Polską Państwowość. Spór w Polsce nie toczy się o prawdziwą Niepodległość Polski, spór toczy się między jednymi agentami a drugimi. Z naszego niemałego kraju między Odrą i Bugiem pozostał już tylko szyld. Polskie postokragłostołowe reżimy uczyniły z Polski wasala Ameryki. Nasi politycy przepoczwarzyli się w sparaliżowanych strachem i kompleksami chłopców na posyłki. Nie mogę już patrzeć na zdjęcia naszych serwilistycznie uśmiechających się prezydentów i premierów poklepywanych przez amerykańskich wiceprezydentów, kongresmenów i drobnych dyplomatów, którzy nie potrafią odróżnić Słowacji od Słowenii i Gruzji od stanu Georgia. Polacy są żywą tarczą dla ochrony zachodu i USA. Jeden pocisk typu Iskander wystarczy, by obrócić w pył duży, mieszkalny blok. Jeśli jest uzbrojony w głowicę nuklearną zrównuje z ziemią miasto. Rosjanie rozmieścili w ostatnich miesiącach takie rakiety w obwodzie kaliningradzkim, zagrażając całemu terytorium Polski. Iskander to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Iskandery mogą też przenosić ładunki nuklearne. Zobacz film, na którym widać Iskandera w akcji. I to by było na tyle ale tylko dla tych,których głowy nie służą do noszenia kasków budowlanych …

  kula Lis 67 02.03.2018 11:27:35"
 • @provincjał 12:36:20
  Nie łatwiej rozwiać swoje wątpliwości, zasięgając informacji o tym czarodziejskim kluczyku w Alejach Ujazdowskich 29/31 ?
  Wiem, że to niemożliwe, ale zapytać mogę...
 • @SZS 12:53:46
  Proszę i nie nalegam.
 • @provincjał 11:28:51
  Nie da się tutaj dokonać jednoznacznej wykładni; sądzę, że może Pan to zrobić sam - po zakończeniu tego cyklu i wtedy otworzy się pole do dyskusji.
  Bo istotne jest w tym wszystkim w jaki sposób i na jakich zasadach występuje możliwość kontroli "jedynowładcy". I to wcale nie jest jednoznaczne w ocenie.
 • @provincjał 12:53:20
  Cywilizacja Polska polega na tym, aby takie kwestie, jak Pan postawił, były analizowane przez polaków (cywilizacja).
  Ja tylko przedstawiam metodykę analizy. Pan bierze pod uwagę konstatacje kuli lisa; czy są one prawdziwe? Na pewno - jest to jedna z możliwości.
  Ja nie podejmuję się jednoznacznej oceny. Oceniam skutki i ich zgodność z zasadami CP.

  Jeśli oceniać Pan chce wojsko. Jaka struktura jest bardziej zgodna z tezami notki: OT, czy armia interwencyjna?
  A sprawa użytych środków, w tym broni jądrowej - to odrębne zagadnienie.
  Dla mnie armia interwencyjna może nas wciągnąć do wojny działając poza krajem, gdy OT - raczej nie. A decyzja o użyciu broni jądrowej - i tak nie jest w naszych rekach.
 • @
  Może Pana zainteresuje ta chińska hierarchiczna i historyczna decyzja...

  http://www.atimes.com/article/xi-silk-road-stay/
 • Prośba Niemców do Rosji , w tym moja o ponowne wyzwolenie
  Niemieccy turyści , którzy przyjechali do Krymu proszę ponownie Rosję o wyzwolenie Niemiec
  https://mediarepost.ru/news/165438-posle-poezdki-v-krym-nemcy-prosyat-russkih-esche-raz-osvobodit-germaniyu.html

  Niemieccy turyści mają rację , bowiem Niemcy od momentu zakończenia II wś. są pod całkowitą okupacją USA , o czym min. świadczą 174 amerykańskie bazy wojskowe rozmieszczone na terytorium Niemiec. Podobna sytuacja jest z Japonią , gdzie od czasu zakończenia II wś. jest 113 amerykańskich baz wojskowych.

  Polska po 1989 r. również jest państwem okupowanym przez USA, a rządzący w Polsce reżim jest z ich nadania. Rzygać mi się chce jak słyszę w radio codzienne kłamstwa Dudy, Kaczyńskiego i innych figurantów -agentów amerykańskiej hegemonii nad Polską, co jest dziełem Solidarności , która z kolei jest dziełem CIA …no i koło się zamyka , a Polska jak nie była wolna, tak nie jest. A propos zaoceaniczny „nasz sojusznik” w myśl swojej nowej doktryny nuklearnej rości sobie prawo do ataku nuklearnego na swoich sojuszników , w tym też Polskę. Nie ma co :ładnego sobie znaleźliśmy przyjaciela-bandytę.

  Przyłączam się do prośby niemieckich turystów do Rosji o ponowne wyzwolenie Niemiec , dodając od siebie, w tym również Polski.

  https://iv.pl/images/10326633974222528810.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY