Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
870 postów 14310 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Niepełnosprawni a świadczenia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy niepełnosprawnym należą się świadczenia i na jakim poziomie?

 

 
Hucpa z niepełnosprawnymi skrzętnie omija rozważania tyczące organizacji życia społecznego w tej kwestii. Gdyby rzeczywiście traktowano sprawę poważnie, to poważne media podjęłyby ten niewygodny temat. Tymczasem mamy wyłącznie medialny wrzask mający na celu dodatkowe obciążanie społeczeństwa daninami na rzecz ... (tu wykropkowanie, gdyż chętnych z wyciągniętą ręką jest dużo, a będzie więcej).
 
W poprzedniej notce napisałem, że świadczenia na rzecz niepełnosprawnych nie są naturalnym obowiązkiem, a wynikają ze społecznej akceptacji tej formy pomocy. Mogą zatem być zmienione, a nawet zaprzestania świadczenia. Wszystko wynika z poczucia współodpowiedzialności.
 
Użyłem tu określenia "współodpowiedzialność" jako przeciwstawienie słowu "odpowiedzialność", którego użył JPII w swym nauczaniu o społeczeństwie: "nie ma wolności bez odpowiedzialności".
Wydaje się, że istota problemu leży w nadużyciu rozumienia słowa "odpowiedzialność", gdzie próbuje się narzucić odpowiedzialność wszystkim za wszystko - tak bardzo często katolikom tłumaczy się ich rolę: trzeba brać odpowiedzialność za wszelkie zło na świecie.
Zapomina się o tym, że odpowiedzialność moja nie może pomijać i zwalniać innych z tego "obowiązku wolności". Zatem powinniśmy używać określenia: "nie ma wolności bez współodpowiedzialności".
Wolność nie może być rozpatrywana bez kontekstu społecznego  - decyzje maja oddziaływanie  indywidualne, ale też i społeczne.
 
Jeśli zatem rozpatrywać sprawę społecznej współodpowiedzialności za istnienie niepełnosprawności, to konieczne jest rozważenie tego w dwu aspektach - jako naszą współodpowiedzialność za jej zaistnienie, ale też odpowiedzialność tych, których ona bezpośrednio dotyczy.
 
Nasza odpowiedzialność jako społeczeństwa jest wynikającą z kierunków rozwoju, a zatem z degeneracji środowiska wynikającego z uprzemysłowienia, ale też pośpiechu , narastających sytuacji stresowych itd. Ten element warunkuje, że nikt, kto żyje w społeczeństwie nie może powiedzieć, że nie ponosi odpowiedzialności za istnienie w społeczeństwie osób niepełnosprawnych. Jest jedynie pytaniem o zakres tej odpowiedzialności i formę świadczeń.
 
Jest też i druga strona medalu. W jakim zakresie rodzice  przyczynili się do zaistnienia niepełnosprawności u swoich dzieci? W jakim zakresie ich zachowanie, bądź niefrasobliwość przyczyniły się do tego?
Przecież znaczna część niepełnosprawności wynika z chorób genetycznych, które są zdiagnozowane, a mimo ryzyka - rodzice decydują się na potomstwo. Czy mają prawo obarczać za to odpowiedzialnością całe społeczeństwo?
Druga sprawa to tzw. prowadzenie się. Dawniej, w odniesieniu do zwłaszcza dziewcząt, stosowano dość surowe zasady mające chronić ich organizmy przed obciążeniami mogącymi mieć wpływ na jakość potomstwa. Dotyczyło to choćby zakazu "siadania na kamieniu", czy powstrzymywaniem się przed używkami, regularność snu itd. 
Obecnie brak takich zakazów, a obowiązuje zasada "róbta, co chceta"; kto jest odpowiedzialny za skutki?
Kolejna kwestia, to czas prokreacji. Zasadą jest, że dzieci matek młodych są mniej narażone na degenerację płodu. Lekarze wskazują, że optymalnym czasem na pierwsze dziecko jest wiek między 21, a 28 rokiem życia. Później zarówno organizm kobiety jak i dziecko, narażone są na zwiększone zagrożenie, a po 35 rokiem życia prawdopodobieństwo wady genetycznej szybko rośnie.
Biologii nie da się oszukać. A jak to jest przedstawiane od strony preferencji społecznych? Wiek kobiety przy  narodzinach pierwszego dziecka ciągle rośnie.
 
Odrębną, chociaż powiązaną sprawą, jest traktowanie każdego życia jako święte i tym samym zakaz aborcji nawet w sytuacji, gdy wiadomo, że płód jest zdeformowany.
Tu wątpliwości wzbudza sama zasada, że życie ludzkie jest święte. Nie ma żadnych, poza twierdzeniami biblijnymi (czyli judaistycznej proweniencji), wskazań mówiących o szczególnej roli ludzi na świecie.  Świat współistnieje dla wszelkich przejawów życia, a człowiek jest tylko jego cząstką. Twierdzenie o hierarchicznym modelu, gdzie rzekomo człowiek jest szczytowym przejawem cyklu rozwojowego i ma z tego powodu specjalne uprawnienia - nie jest podparty żadnymi dowodami.
Dziwić może zatem akceptacja dla istnienia zdegenerowanych form życia ludzkiego i jednocześnie nieograniczona interwencja w genetykę innych form życia.
Ludzie żądający traktowania także  form zdegenerowanych jako święte, powinni deklarować swą współodpowiedzialność za ich istnienie, a nie narzucać taką odpowiedzialność tym, którzy nie muszą się zgadzać z ich poglądami.
 
Wydaje się, że dopiero po społecznej dyskusji nad wszystkimi, a przynajmniej tu wskazanymi, aspektami tyczącymi niepełnosprawności, można określić stosunek do tej kwestii.
W obecnej postaci jest totalitarny przymus świadczeń, który przy zmianie kierunku ruchu "społecznego wahadła" , może zostać odrzucony. Jaki los czeka wtedy  ludzi niepełnosprawnych?

KOMENTARZE

 • Autorze
  5+++++! Komentarz zbyteczny.
 • Szanowny Panie Autorze
  Niepełnosprawni stanowią poważne obciążenie dla budżetu, tak samo zresztą jak emeryci ale i chorzy w szpitalach (nie dotyczy to klinik rządowych) a także uczniowie w szkołach.
  Sam Pan Panie Kolego chyba więc widzi że należy te zbyteczne obiążenia likwidować i podnieść jeszcze obciążenia fiskalne, by rządowi lepiej się rządziło.
  Pozdrawiam serdecznie
 • @Jan Paweł 09:23:42
  Nawet nie myślałem, że stać Pana na sarkazm.
  Ale, może zmiana katolickiego frontu - i wahadło idzie teraz na eutanazję?
  W katolicyzmie i to możliwe;-)))
 • czy celowo omija Pan temat tabu ?
  ryzyko wad genetycznych rośnie o rząd, aż o rząd, przy metodzie

  i n v i t r o

  proszę się zastanowić nad wszystkimi aspektami tej sprawy, tj. jawnego i ukrytego finanosownia przez społeczeństwo tego programu
 • @interesariusz z PL 09:59:14
  Koszta klonowania doskonałej armii mogą być bardzo wysokie i ukryte.
 • @Krzysztof J. Wojtas
  Sypianie z wieloma partnerami ma także wpływ na wady genetyczne. Ponieważ kobiety absorbują i zachowują DNA każdego mężczyzny, z którym uprawiają seks. Według nowego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Seattle i Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona, kobiety zachowują i zachowują DNA każdego mężczyzny, z którym mają związek seksualny. Początkowo próbowano ustalić, czy kobiety, które były w ciąży z synem, mogłyby bardziej skłaniać się ku pewnym chorobom neurologicznym, które występują częściej u mężczyzn. Ale gdy naukowcy zaczęli badać kobiecy mózg, badanie gwałtownie zmieniło swój przebieg. Jak się okazuje, żeński mózg skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic. Badanie wykazało, że kobiety mózgi często zawierają "męski mikrochimeryzm", czyli innymi słowy, obecność męskiego DNA pochodzącego od innej osoby i różni się genetycznie od komórek stanowiących resztę kobiety. Według badania: "63% kobiet (37 z 59 zbadanych kobiet) posiadało męski mikrochimeryzm w mózgu. Mikrochimeryzm męski był obecny w wielu regionach mózgu."
  Oczywiście badacze chcieli wiedzieć, skąd pochodziło męskie DNA. Ktoś się domyśla? Od ich ojców? Nie. DNA ojca łączy się z DNA matki, aby stworzyć nowe, unikalne DNA. Więc gdzie indziej mogło się to wydarzyć?
  W badaniu naukowcy założyli, że najbardziej prawdopodobną odpowiedzią było to, że męskie DNA odkryte w żeńskim mózgu pochodziły z ciąży z chłopcem. To było bezpieczne, politycznie poprawne założenie. Ale jak się okazało, nieprawdziwe ponieważ podczas autopsji mózgów kobiet, które nigdy nie były w ciąży, nie mówiąc już o dziecku płci męskiej, również znajdowały się męskie komórki DNA.
  "WNIOSKI: Męski mikrochimeryzm nie był rzadki u kobiet bez synów. Poza znanymi ciążami chłopięcymi, inne możliwe źródła męskiego mikrochimeryzmu obejmują nierozpoznaną spontaniczną aborcję, starszego brata przez obieg matki lub w wyniku STOSUNKU SEKSUALNEGO. Męski mikrochimeryzm był znacznie częstszy i poziom ten był wyższy u kobiet z powodu aborcji indukowanej niż u kobiet z innym przebiegiem i rozwiązaniem ciąży. Konieczne są dalsze badania w celu określenia konkretnego pochodzenia męskiego mikrochimerizmu u kobiet ". Według naukowców, możliwe źródła komórek płci męskiej DNA żyjących w mózgach kobiety to:

  1. Samoistne poronienie
  2. Wchłonięty bliźniak
  3. DNA Starszego brata przeniesione przez organizm matki
  4. Współżycie seksualne
  Biorąc pod uwagę, że 63% kobiet ma komórki DNA płci w swoim mózgu, które z powyższych możliwości uważasz za najbardziej prawdopodobne pochodzenie męskiego DNA? Pierwsze trzy opcje dotyczą bardzo niewielkiej liczby kobiet. Nie mogliby sobie wyobrazić 63%. Czwarta opcja? To raczej częściej. Odpowiedź brzmi: 4. Seks. Ma to bardzo ważne konsekwencje dla kobiet. Wchłonięte nasienie staje się częścią życia kobiety na całe życie. Kobiety poddane autopsji w tym badaniu były w podeszłym wieku. Niektóre nosiły w sobie żywe DNA płci męskiej przez ponad 50 lat. Sperma żyje. To żywe komórki. Przenika do twojego krwiobiegu i gromadzi się w mózgu, przenika do układu nerwowego a stamtąd do całego ciała, stając się częścią ciebie.
  Źródła:

  angielska wersja artykułu: Women Absorb and Retain DNA from every Man they have sex with

  badania: Male Microchimerism in the Human Female Brain

  Male microchimerism in women without sons: quantitative assessment and correlation with pregnancy history

  Ps..Miałem w swoim życiu kilka związków i kilka zdrad po obu stronach i oto wnioski:

  1. sądzę że również mężczyźni absorbują DNA swoich partnerek i w jakiejś mierze są od byłych zależni, co powoduje że bezskutecznie szukają czegoś, zaliczając kolejną partnerkę
  2. DNA byłych partnerów kobiet steruje ich emocjami, myślę że celem natury było to żeby partner zdominował partnerkę w celu zapłodnienia jajeczka i sądzę że miało wygrać "najlepsze" DNA, oczywiście to jeden z powodów, drugim było to, że partnerka ma być wierna temu jednemu partnerowi, należy zwrócić uwagę na to, że model rodziny to kobieta + mężczyzna + dzieci, inne modele prowadzą do umierania narodu, przykładem są wymierający rdzenni obywatele europy zachodniej , polityka multi kulti to nie poprawność polityczna tylko próba ratowania zdemoralizowanego państwa w którym kobiety i mężczyźni goniąc za czymś dla nich nie osiągalnym nie płodzą dzieci, zresztą natura też tu wkracza choćby poprzez odbieranie zdegenerowanym osobnikom możliwości rozmnażania czyli bezpłodność kobiet i mężczyzn. Dotyka to nie tylko bezpośrednich "winowajców" ale również ich dzieci i potomnych. To nie ludzie rządzą na ziemi to Bóg i nie wolno nam o tym zapominać. Jeśli spojrzymy wstecz w historię, to zobaczymy walące się w pył zdemoralizowane państwa i narody. Zdemoralizowanie znaczy rozwiązłość kobiet i mężczyzn, czyli wielość partnerów i partnerek prowadzi do upadku. To taki skrót myślowy. Pozdrawiam.
 • @Jan Paweł 09:23:42
  by rządowi się lepiej żyło - i rozmnażało trzeba dodać.
  W biednym kraju zaplanowany przerost biurokracji i tzw. parlamentarzystów, z których co najmniej 30% w czasie kadencji pary z ust nie wypuścił a apanaże się należą jak psu buda. Może Szanowny P.T. Autor przytoczy racje dla obrony tych wydatków, bo kopaniem najsłabszych niedobre sobie świadectwo wystawia.

  " Dziwić może zatem akceptacja dla istnienia zdegenerowanych form życia ludzkiego i jednocześnie nieograniczona interwencja w genetykę innych form życia.
  Ludzie żądający traktowania także form zdegenerowanych jako święte, powinni deklarować swą współodpowiedzialność za ich istnienie, a nie narzucać taką odpowiedzialność tym, którzy nie muszą się zgadzać z ich poglądami.
  Zdaniem autora zdegenerowane formy życia ludzkiego są nieakceptowalne (jak forma niezdegenarowana została zdegenowana przez pojazd zmiechanizowany przed wejściem w życie przepisów o funduszu gwarancyjnym z o.c. , a sprawcy nie można ustalić, to rodzice powinni zadecydować czy utrzymują czy unicestwiają, nawet jak ułomny człowiek jest w pełni myślący.
  Oczywiście zdaniem autora dotyczy to tylko form życia ludzkiego, bo zdegenerowana Puszcza Białowieska nikomu strat nie przyniesie, ewentualnie powstanie jakaś kopalnia węgla brunatnego- trzeba myśleć perspektywicznie.
  Stąd już niedaleko do sytuacji, gdy autor ulegnie jakiemuś wypadkowi, a połowica uzna, że leki są za drogie i nie będzie dokładała.
 • @interesariusz z PL 09:59:14
  No ale autor jest tak hop do przodu, że go sznurówki wyprzedzają -:))
 • @kula Lis 67 10:45:32
  Tym pod względem duchowym zajmuje się Niemiec Bert Hellinger opisując powiązania duchowe przeskakujących z kwiatka na kwiatek. Według Hellingera kontakt seksualny powoduje nawiązanie związków duchowych obu stron i ich przeszłości, ich rodzin.. Nazywa to niebożymi więzami duszy.
  Przykazanie Boże "nie cudzołóż" jest proste, a złamanie jego to niepowetowane konsekwencje.
 • Pełna zgoda ze słowami autora !
  cytuje ~!
  [ Dziwić może zatem akceptacja dla istnienia zdegenerowanych form życia ludzkiego i jednocześnie nieograniczona interwencja w genetykę innych form życia.
  Ludzie żądający traktowania także form zdegenerowanych jako święte, powinni deklarować swą współodpowiedzialność za ich istnienie, a nie narzucać taką odpowiedzialność tym, którzy nie muszą się zgadzać z ich poglądami. ]

  Też uważam że kościół który nakazuje urodzić zdegenerowane dziecko musi brać pełną odpowiedzialność w tym finansową w utrzymaniu tych dzieci !

  Degeneracja umysłowa lub fizyczna dziecka nie daje żadnego prawa do szantażowania społeczeństwa !

  TYLKO ZDROWE NARODY SĄ PRZYSZŁOŚCIĄ LUDZKOŚCI !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 11:37:58
  Ty człowieku wreszcie zamilcz, bo wszędzie się wtranżalasz, siedzisz na dupie i nic nie robisz. Weż sie pod pachę z Rzeczpospolitą i Litwinami, którzy poszukują swojej tożsamości latając o poranku nad jeziora i kłaniając się prastarym bóstwom (autentyczne- od znajomej, która była na zaproszenie
  tamtejszej wspólnoty Odnowy w Duchu Św. Dla jasności- ja nie należę do żadnej wspólnoty ale interesuję sie tym, co dzieje się w KK.
 • @ele 11:37:58
  Propagowanie starożytnych obyczajów jest formą degeneracji umysłowej. Wielu logika jest obca.
 • @wercia 11:50:17
  Propaganda ele i Rzeczpospolitej to wypisz, wymajuj propaganda NEW AGE,
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:44:13
  Katolicyzm to przede wszystkim RADOŚĆ: -)
 • @interesariusz z PL 09:59:14
  Sprawa "in vitro" jest tak oczywista, że jest to poza dyskusją; każdy powinien sam brać odpowiedzialność za ten proceder ze wszystkimi skutkami.
 • Do @wercia 11:50:17
  Szanowna pani ! co pani ma do Litwinów którzy biegają o poranku nad jeziora ? szowinizm z pani katolickiego wychowani wyłazi !!!!! co uważa sie pani za lepszą od nich , na jakiej podstawie tak pani uważa ?

  że co 1000 lat temu siłą zaprowadzili w Polsce katolicyzm to to pani upoważnia do szydzenia z ludzi co modlą się do świętych gajów ? a nie do jakiej niedzieli palmowej której w Polsce nigdy nie było i jak znam życie nigdy nie będzie !

  Religia Słowian i ludów europejskich liczy sobie 10 000 tyś lat !!! a pani religia katolicka zaledwie 2 tyś lat ! więc trochę więcej pokory pani wercia wstyd !!!!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @wercia 11:01:35
  Typowy debilizm kobiecy. W sensie mieszania spraw ważnych z mało istotnymi i stawianie ich na tym samym poziomie.

  Co do mnie - zapowiedziałem swojej rodzinie, że żadnego podtrzymania życia wegetatywnego, a i świadomego bez zdolności do samodzielnego utrzymania też.

  Co do reszty - każdy przypadek jest odmienny. Dlaczego żąda Pani, aby wszyscy płacili za Pani "widzi mi się"?

  A tak w ogóle - to wg Pani poglądu - należy być biednym, słabym, zdegenerowanym i chorym. To właściwa dla człowieka forma egzystencji. Stwórcy coś się po...ło i większości dał możliwość samodzielnego istnienia.
  O żesz...
 • @Jan Paweł 11:59:13
  To powinien Pan cieszyć się w sytuacji utraty reki lub nogi.
  To dopiero radość. A jeszcze jakby wyłupili oczy... Ech, marzenie Jana Pawła.
 • Jest pan ograniczony.
  Może warto zamiast pisać. poczytać. Bo pisanie wypocin, co mnie się zdaje.....
  więcej przynosi złego niż dobrego. Przykłady są już w tym wpisie. A skoro już pan mnie obraził, to proszę przyjąć moją opinię, że chlanie nagminne nalewek nawet własnoręcznie przygotowanych, przynosi degenerację umysłu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:39:02
  "A tak w ogóle - to wg Pani poglądu - należy być biednym, słabym, zdegenerowanym i chorym. To właściwa dla człowieka forma egzystencji. Stwórcy coś się po...ło i większości dał możliwość samodzielnego istnienia.
  O żesz...A tak w ogóle - to wg Pani poglądu - należy być biednym, słabym, zdegenerowanym i chorym. To właściwa dla człowieka forma egzystencji. Stwórcy coś się po...ło i większości dał możliwość samodzielnego istnienia.
  O żesz...

  Nie. prosze nie manipulować. Stwórca dał panu obok człowieka chorego, bezradnego, aby przekonać się o pańskim człowieczeństwie. Świadectwo pan sam sobie wystawił.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:40:49
  Ale mają zdrowie Ci niepełnosprawni tyle dni koczować. Scheuring-Wielgus powinna dostać pomoc finansową w pieszej kolejność bo bierze czynny udział w proteście a jest najbardziej niepełnosprawna z powodu nieodwracalnej choroby psychicznej! Niepełnosprawne pociechy powinny być w szkole specjalnej. Zamiast tego dekują się wraz z rodzicami w Sejmie. Wyżerka, woda gratis, prąd też. Won z sejmu roszczeniowe wyjce. Do roboty. Nie będziemy tych bogatych babsztyli utrzymywać przez całe życie. Gdzie są ojcowie tych rzekomo chorych dzieci. Dlaczego nie płacą alimentów. Kosztami tego koczowniczego S P Ę D U obciążyć Scheuring-Wielgus ''wielGą szajbus'' i jeszcze innych za LANS!!!
 • @wercia 13:09:15
  Żądania, żądania, żądania...i to osób, które nie pracowały, nie pracują i nie zamierzają pracować! Wiele osób opiekuje się niepełnosprawnymi, organizuje się z rodziną i pracuje! Te panie / nawiasem - a gdzie panowie ?! / przypominają mi żonę rybaka z bajki o złotej rybce..Tym awanturniczkom w Sejmie wcale nie chodzi o dobro niepełnosprawnych, ale o bycie kulą w armacie wymierzonej przeciwko rządowi, a konkretnie o uderzenie w program 500+, którego opozycja jest przeciwnikiem z wielu powodów, a przy spełnieniu wszystkich żądań tych niedoszłych aborcjonistek, ten program musiałby być znacznie ograniczony, co przy obecnej "mądrości" Polaków przybliżyłoby nieba Schetynie i Lubnauer. Jako chrześcijanin (nie najlepszy prawdę mówiąc) staram się im wybaczyć szkody wizerunkowe jakie wyrządzili niepełnosprawnym mającym świadomość tego, na jakim świecie żyją i muszących prowadzić ciągłą walkę ze stereotypami.
 • @kula Lis 67 19:10:58
  trzeba nie mieć sumienia by narażać Niepełnosprawnych !
  Gdzie jest rzecznik praw pacjenta ?

  https://pbs.twimg.com/media/DcNS_a8W0AAq85n.jpg
 • @wercia 13:09:15
  Uważam, że uczciwiej jest udzielić nieco mniejszej pomocy ale całej grupie osób o największej niepełnosprawności a nie tylko tym, których dotyczy protest w sejmie. Dlaczego jedni z nich mają mieć ponad 2,5 tysiąca(łącznie z opiekunem i jeszcze żądają 500) a ci drudzy mają połowę tej kwoty? Kobiety strajkujące w obronie pełnych niby, praw dla niepełnosprawnych wykazują o co rzeczywiście walczą. Wystarczy odtworzyć wszystkie rozmowy od rozpoczęcia strajku. Walczyły o ustanowienie renty i 500 złotych na: rehabilitację, medykamenty, materiały higieniczne i inne drobiazgi niezbędne przy opiece. Rząd wyszedł z rozwiązaniem systemowym zabezpieczenia dostępu do sprzętu, potrzebnych materiałów, stałej i ciągłej opieki medycznej i rehabilitacyjnej. Rozwiązanie bardzo sensowne.i do wykorzystania przez potrzebujących niepełnosprawnych z pełnym pokryciem zapotrzebowania. Pytanie tylko co tak rozsierdziło strajkujące panie w sejmie? O co walczą? Czy jest to strajk w obronie niepełnosprawnych, o których trzeba zadbać, czy też grzaniem politycznej awantury na zapotrzebowanie totalnej opozycji, a szczególnie Nowoczesnej i Wielgus ( dlaczego Wielgus nie ma wśród protestujących. Wprowadziła te panie do sejmu. Zrobiła polityczną zadymę i dała tzw dyla. Koszmarne zachowanie i jej zawołanie – DOŚĆ DYKTATURY KOBIET - AWANTURNIC. Nieodparcie nasuwa się pytanie czy Wielgus ma świadomość tego co wyczynia. Niegodna osoba do bycia posłem Rzeczypospolitej Polskiej. Do tej pory to ten rząd zrobił najwięcej systemowych rozwiązań dla wszystkich. Zyski zostają dzielone sensownie i sprawiedliwie. Znika bieda, zeszyty i chwilówki pożyczkowe. Czy to wszystko ma zostać, mówiąc brutalnie rozwalone i czy chcecie ze swoją tragedią wrócić w cztery ściany. Wtedy nikt waszego głosu nie będzie słyszał, i nie będzie problemu niepełnosprawnych, tak jak było dotychczas. Czas studzić emocje i rozgorączkowane głowy. Czas wyjść z sejmu. Szanujcie siebie, szanujcie swoje osoby którymi się opiekujecie, szanujcie również innych potrzebujących pomocy i liczących na tę pomoc. Spokojem i rozwagą w obecnej sytuacji możecie i możemy wreszcie ten drażliwy problem rozwiązywać z pozytywnym skutkiem dla dobra, szczególnie tych poszkodowanych przez los.
 • @kula Lis 67 19:10:58
  Podobno ci niepełnosprawni urządzają sobie wyścigi po korytarzach sejmowych.
  Fajnie jest być niepełnosprawnym.
 • @wercia 13:09:15
  Werciu.
  tak ogólnie - siedź babo na dupie, bo dzieci bądą głupie.
  Wstyd prezentować poglądy jak asanki.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:29:56
  Niech cię slag...moje życzenia się spełniają.

  ps, czy kurpie tolerują takiego zasrańca?
 • gal6
  Różne upomnienia

  6
  1 Bracia, a gdyby komu przydarzył się jaki upadek, wy, którzy pozostajecie pod działaniem Ducha1, w duchu łagodności sprowadźcie takiego na właściwą drogę. Bacz jednak, abyś i ty nie uległ pokusie. 2 Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełniajcie2 prawo Chrystusowe. 3 Bo kto uważa, że jest czymś, gdy jest niczym, ten zwodzi samego siebie. 4 Niech każdy bada własne postępowanie, a wtedy powód do chluby znajdzie tylko w sobie samym, a nie w zestawieniu siebie z drugim. 5 Każdy bowiem poniesie własny ciężar.
  6 Ten, kto pobiera naukę wiary, niech użycza ze wszystkich swoich dóbr temu, kto go naucza. 7 Nie łudźcie się: 8 Bóg nie dozwoli z siebie szydzić. A co człowiek sieje, to i żąć będzie: kto sieje w ciele swoim, jako plon ciała zbierze zagładę; kto sieje w duchu, jako plon ducha zbierze życie wieczne3. 9 W czynieniu dobrze nie ustawajmy, bo gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy. 10 A zatem, dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim, a zwłaszcza naszym braciom w wierze.

  Zakończenie z własnoręcznym dopiskiem

  11 Przypatrzcie się, jak wielkie litery własnoręcznie stawiam ze względu na was4. 12 O ludzkie to względy ubiegają się ci wszyscy, którzy was zmuszają do obrzezania; chcą mianowicie uniknąć prześladowania z powodu krzyża Chrystusowego. 13 Bo ci zwolennicy obrzezania zgoła się nie troszczą o zachowanie Prawa, a o wasze obrzezanie zabiegają tylko dlatego, by się móc pochwalić waszym ciałem. 14 Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata. 15 Bo ani obrzezanie nic nie znaczy ani nieobrzezanie, tylko nowe stworzenie5. 16 Na wszystkich tych, którzy się tej zasady trzymać będą, i na Izraela Bożego [niech zstąpi] pokój i miłosierdzie!
  17 Odtąd niech już nikt nie sprawia mi przykrości: przecież ja na ciele swoim noszę blizny, znamię przynależności do Jezusa6.
  18 Łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa niech będzie z duchem waszym, bracia! Amen.
 • @norwid 00:25:38
  Słowa Pawła są dlatego zmieniające naukę Chrystusa, że można je odmiennie interpretować i wprowadzać treści przeciwstawne.
  Tu mamy przypadek:

  " A co człowiek sieje, to i żąć będzie: kto sieje w ciele swoim, jako plon ciała zbierze zagładę;"
  a dalej:
  "Jeden drugiego brzemiona noście ".

  Mamy klasyczny przykład dotyczący niepełnosprawnych; żąda się wspólnego ponoszenia odpowiedzialności za działania jednostek, które (być może) zasiały coś w ciele swoim, co przyniosło efekt niepełnosprawności.

  Moja uwaga: niech Pan będzie ostrożny w powoływaniu się na nauki Pawła.
 • @wercia 00:03:43
  Werciu
  Wiem, że lubisz się przekomarzać i to w formie wskazującej na niepełnosprawność.
  Niemniej - świat byłby nudny bez kobiet. Nawet takich jak Szanowna Pani.
 • @Husky 19:18:11
  Ja też chce na kino i basen i wszystkie leki za darmo bez ograniczeń i bez kryterium dochodowego.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:27:57
  Protestujący w Sejmie chcą spotkania z Pierwszą Damą. Hartwich: "Wszyscy liczymy na pani przybycie i wsparcie naszych postulatów"..

  https://wpolityce.pl/polityka/392723-protestujacy-w-sejmie-chca-spotkania-z-pierwsza-dama-hartwich-wszyscy-liczymy-na-pani-przybycie-i-wsparcie-naszych-postulatow  Ps..Tylko wówczas prosimy ludzi znanych o wsparcie, gdy napotykamy mur, opór. Cóż to za gra? A może królową Elżbietę zawezwiecie, oraz Papieża?! Sejm to nie knajpa, do której zwołuje się znajomych na pogaduszki. Zabierajcie swoje tarcze, czyli niepełnosprawne dzieci i won z korytarzy sejmowych! A gdzie tatuś? Udajcie się więc towarzyszko Hartwich do mężulka, niech się wami zaopiekuje. Ofertę rządu odrzuciliście, boście są kodziarskie zadymiary, które w piękną pogodę trzymają chore dzieci w sejmie. Z wami już nikt nie będzie rozmawiał.
  Jeszcze za mało dostają, jeszcze im mało na malowanie pazurów....a może przydzielić im jeszcze służące, a one będą politykować z tępym Rumunem i Szmergiel...do roboty...tylko 10% kalek nie może pracować. Absolutnie nie rozmawiać z cwaną babą i jej kumpelkami. Większość zainteresowanych zaakceptowała dobre propozycje rządu i koniec dyskusji. Wszyscy wiedzą, że babie chodzi tylko o podgrzewanie konfliktu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:03:23
  W pełni świadomie wrzuciłem ten fragment listu.
  Nie chciałbym robić wykładu z teologii ale proszę sobie poszukać jakie kryteria odnoszą się do cielesności a jakie do duchowości.
  Zestawienie jakie pan zaprezentował jest sprzeczne z założeniem biblijnym.
  "Brzemiona jedni drugich noście" - odnosi się do współodpowiedzialności jednostek silnych, wybitnych i majętnych za los osób kalekich czy nie radzących sobie z własnym brzemieniem.

  Dokładnie taka jest perspektywa ostatniej inicjatywy Morawieckiego - współodpowiedzialność bogatych Polaków za los Polaków kalekich.
 • @norwid 18:27:29
  Nie kieruję się "założeniami biblijnym".
  Przeciwnie - zdecydowanie odrzucam judaizm.
  Natomiast akceptuję Ewangelię - nauczanie Chrystusa.
  A pan?
 • @Krzysztof J. Wojtas
  Pierwsza Dama przybyła do Sejmu. Rozmawia z rodzicami osób niepełnosprawnych. Z terrorystami się nie negocjuje. Rząd zaproponował świetne warunki, epokowe zmiany i nad tym pracuje. Pani Prezydentowa-z całym szacunkiem-nie dysponuje funduszami na cele społeczne oraz nie ma wpływu na rząd. To błąd! Z tymi ludźmi nie powinno się negocjować! A protestującym proponuję wezwanie przed swe oblicze prezydenta Francji, przewodniczącego KE oraz papieża Franciszka, który z pewnością stanie po stronie protestujących, szczególnie jeśli są wśród nich osoby rozwiedzione lub żyją bez ślubu! Poza tym eskalują żądania i chcą całą rękę oraz inne żądania typy odwołania Ministrów oraz spotkań ze wskazanymi przez siebie osobami. Pozostaje pytanie kiedy im papieża Franciszka sprowadzą. I to chyba wkrótce, bo w gabinetach Michnika i jego ub-eckich konfidentów trwają intensywne prace nad tytułem człowieka roku dla tego "papieża". W toczącej się dyskusji o następstwie Junckera postawiłbym własnie na Franciszka. Jest bardziej lewacki niż Adolfina Kaźmierczak. Bo chyba już wszyscy wzięli udział w politycznym show kilku przemiłych lansujących się pań, za wyjątkiem Bolka i Mazguły? A Pierwsza Dama ma chyba już dość mocno zniszczoną elewacje, bo mimo "ton" tapety widać zmarszczki. Nie da się ukryć, że ząb czasu zrobił swoje :) Podwójny podbródek, zmarszczki na szyi i przy oczach ! Operacjami liftingowymi i grubą tapetą nie da się wszystkiego zakamuflować :) Czyżby prowadziła baaaaardzo intensywne życie ? Mając takiego męża nudziarza i bambułę trudno się jej dziwić. Kto następny? Jest lista? Tak nie można postępować. Za tydzień w Sejmie zamieszkają pielęgniarki, za miesiąc kolejarze, a za dwa miesiące homoseksualiści. Rabiej ich wprowadzi i zrobią imprezę w pianie. Sejm to nie knajpa wiejska. Ogarnijcie się!
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:54:26
  "A pan?"

  Przyznaje się bez bicia - jestem wielbłądem. Czyli wielorakim błądem, czyli wiele raków błądzących. Dziękuję za pouczenie więcej grzechu pychy nie popełnię.
  Serdecznie pozdrawiam duchowego naśladowcę Jezusa Chrystusa.
 • @kula Lis 67 09:22:24
  Na S24 pod notką na ten temat zamieściłem komentarz.
  Przekopiuję:

  "Krzysztof J. Wojtas
  3927
  I po co?
  Aby się te "mamuski" utwierdziły w przekonaniu, że jak urodziły niepełnosprawnych, to są nadzwyczajną kastą?
  03.05.2018 21:43

  rajder135
  1928
  jestes kutasem .
  03.05.2018 21:53

  jaszon34
  1831
  A te co urodziły i doją państwo z 500+ to również nadzwyczajna kasta, chory pisdzielcu?"

  Komentarze - tych, co stoją za tą hucpą - jako dodatek.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:19:23
  Jednak te panie uzurpują sobie bycie głosem środowiska niepełnosprawnych. Gdy ich dzieci były niepełnoletnie, okupowały Sejm i walczyły o prawa dzieci. Już tamten protest mi się nie podobał, bo była to manipulacja, gra na emocjach, a obraz chorego dziecka chwyta za serce. Ich dzieci urosły, więc teraz matki znów krzyczą, że są dyskryminowane, mimo że dostają dużo więcej pieniędzy niż opiekunowie osób, które stały się niepełnosprawne w wieku dorosłym. Bawienie się przez rząd w Janosika, karanie ludzi przedsiębiorczych za aktywność i nakładanie na nich kolejnego podatku, by zwiększyć renty socjalne, to haracz i działanie na naszą niekorzyść. Czy po takim posunięciu zwiększy się społeczna akceptacja osób z niepełnosprawnościami? Moim zdaniem zwiększy się niechęć i zazdrość. Nie rozumiem też, czemu renta socjalna ma zostać zrównana z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Dlaczego ktoś, kto przez lata starał się być aktywny, ponosił koszty związane z dojazdem do pracy i wysiłek, by przezwyciężać bariery, ma dostawać tyle samo co osoba niepracująca, bujająca się pomiędzy wycieczkami a dziesiątym szkoleniem z pisania CV? Myślę, że nie tylko ja spotkałam osoby z dysfunkcją wzroku, które mówią wprost, że nie zamierzają pracować, bo dzięki wyjazdom z CROSS-u, szkoleniom i turnusom rehabilitacyjnym po pół roku nie ma ich w domu. Słyszałem już pełne obaw głosy osób z różnymi niepełnosprawnościami, że teraz może być jeszcze trudniej dorobić do renty socjalnej. Mogą się pojawić nowe obostrzenia, a pracodawcom może się nie chcieć bawić w dostosowania, bo skoro jest nam już tak dobrze, po co nam praca. Skoro ktoś się uważa za głos niepełnosprawnych, dlaczego nie mówi o tych, którzy nie łapią się na rentę socjalną, a nie zdążyli wypracować renty z tytułu niezdolności do pracy? Ich sytuacja często jest naprawdę dramatyczna. Dlaczego nie walczą o ośrodki dzienne i usługi opiekuńczo-asystenckie? To dałoby im wytchnienie, a ich dorosłym dzieciom trochę wolności. Gdyby priorytetem rzeczywiście było dobro dzieci, nie odrzuciłyby propozycji darmowego sprzętu i rehabilitacji poza kolejką. Gdybym nie miał pieniędzy, a ktoś by mi powiedział, że nie może mi ich dać do ręki, ale zwalnia mnie z płacenia czynszu, byłbym szczęśliwy, bo byłoby to ogromne wsparcie. Tutaj nie wiem, czy priorytetem jest rehabilitacja, czy kasa na tipsy. W każdym razie coś ewidentnie nie gra. Poza tym niech rząd najpierw się wywiąże z wyroku trybunału konstytucyjnego i wreszcie po ludzku zacznie traktować opiekunów osób, które stały się niepełnosprawne w wieku dorosłym. Tymczasem znów faworyzuje się jedną grupę. Oczywiście potrzebna jest reforma orzecznictwa i wsparcie osób wymagających całodobowej opieki, ale nie tędy droga. Zamiast nakładać dodatkowe daniny na przedsiębiorców, należałoby zacząć od weryfikacji uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego. Dlaczego 1470 zł dostaje rodzic niewidomego dziecka, które cały tydzień mieszka w internacie, matka słabosłyszącego studenta, który mieszka w akademiku, matka mężczyzny, który pracuje i często wyjeżdża? Fajnie bierze się kasę za nicnierobienie. Bywa również, że tacy rodzice blokują aktywność zawodową swoich dorosłych dzieci z obawy, że odbiorą im świadczenie. Znam chłopaka z porażeniem mózgowym, który włożył dużo wysiłku w znalezienie pracy. Ostatecznie jej nie rozpoczął, bo matka zrobiła awanturę pracodawcy. Dla tego młodego człowieka było to bardzo upokarzające i ubezwłasnowalniające. Wątpię, że ten pracodawca odważy się kiedykolwiek podjąć współpracę z kimś niepełnosprawnym. Takie są skutki systemu promującego bierność, kombinatorstwo i społeczne podziały.
 • @Husky 19:18:11
  Np. w Niemczech lub W.Brytanii nie do pomyślenia aby ktoś mógł robić chlew z parlamentu. Nikt by tam nikogo nie wpuścił. Co to za rząd, który prosi o zakończenie protestu tego motłochu, a poza tym, co to za rząd, który pozwala na wejście i okupację parlamentu? Właśnie dlatego ludzie was pogonią, bo się nie nadajecie do rządzenia. Dialogu i kompromisów nie proponuje się terrorystom. Drogi PiS-ie! Jeżeli nie wrócicie do opcji przed protestami (tak jak było - skoro odrzucają propozycje) i nie wywalicie z sejmu tych lewacko cwaniackich mam. za chwilę będziecie mieli tam inną nację spekulantów i cwaniaków. A część ludzi nie pójdzie już na was głosować skoro nie potraficie sobie poradzić z mądrymi inaczej. Przedtem głowy nie podnosili i było im dobrze. Jak PiS będzie dalej taki miękki i będzie pozwalał na taką hucpę, to naprawdę skończą źle. Opozycja totalitarna testuje rząd na ile sobie może pozwolić. Ciekawe kto o moje dzieci i wnuki się będzie troszczył. Też mam iść pod sejm? Ja akurat mam jako takie zdrowie ale gdyby przyszło mi spędzić 2 tygodnie życia na korytarzu to pewnie wylądował bym w szpitalu to znaczy, że ci ludzie co okupują tam korytarze są chyba zdrowi jak "byki" a tylko robią burdy i żadne propozycje rządu i negocjacje ich nie interesują. Trzeba mieć końskie zdrowie żeby dwa tygodnie egzystować na korytarzu, ja w takich warunkach dalekich od normalności pewnie by się rozchorował. Nie udają się burdy uliczne to trzeba robić w sejmie rzekomo pod pretekstem opieki niepełnosprawnych ,którzy nieźle sobie radzących na korytarzach. Wszystkich spacyfikować i do jakiegoś domu opieki społecznej i oczywiście na ich koszt, a nie podatników. Ja tych protestujących widziałem już nie raz na marszach KOD-erastów i czarnych parasolek. Im chodzi tylko zamęt i sianie niepokojów społecznych tym razem w sejmie. Kto ich wpuścił na teren sejmu. Sejm do nie miejsce do uprawiania burd i dziadostwa. Chyba już wszyscy widzieli ze nie chodzi tu o niepełnosprawnych żadne rozmowy z propozycjami rządu ich nie interesują.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:19:23
  Dość tej zabawy w słupki. PiS powinien ustanowić Sejm, jako terytorium nietykalności absolutnej, wolnej od demonstracji i zadymy politycznej, wymuszeń i szantażu. W ten sposób zyska w słupkach znacznie więcej. W znaczeniu uszanowania godności Wysokiej Izby, wszystko czego oczekuje NARÓD. Raz na zawsze skończyć z tym chamstwem. Strona rządowa niech im wystawi rachunek jak za hotel i nie pomaga w polepszaniu warunków bytowania.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:19:23
  Po co rząd jeszcze z nimi rozmawia. Coś wstrętnego. Protestujący w Sejmie odpowiadają na prośbę minister Rafalskiej. Szokujący apel: "Proszę o eutanazję dla mnie i mojego syna".....powiedziała protestująca w Sejmie Marzena Stanewicz. To jest szantaż emocjonalny. Dlaczego nie posuwali się do tego za czasów PO ? bo ich olali a teraz PO i kropka N tacy dobrzy, obłudnicy. Za PO zabrali by jej syna i po zawodach. Pozbawić ją praw rodzicielskich i skierować do przymusowej roboty. Jej syna umieścić w domu pomocy, za pieniądze z przymusowej pracy. Nareszcie lewacy mają pierwsze osoby na eutanazję -czy zbiorą pieniądze? Sprowadzić psychiatrów, pielęgniarzy i kaftany bezpieczeństwa ! Szaleństwo Joaśki udzieliło się rodzicom tych chorych ludzi. To należy czym prędzej usunąć z Sejmu. Niech sobie jada do Holandii i robią co chcą i POproszą o taką usługę. Będzie PO ptokach. Powodzenia!. To błazenada nie troska rodziców o dzieci. Panie obecne na proteście w Sejmie swoje pociechy znalazły w kapuście? Niepełnosprawni ci nie mają ojców, rodzin? Moja rodzina składała się na zaopatrzenie naszej Mamy, inni tak nie mogą? Rząd da!
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:19:23
  z Kanady 05.05.2018 15:28
  W Kanadzie jest tak, ze czesc swiadczen dla niepelnosprawnych przeznaczana jest w naturze /mam na mysli zabiegi, ulatwienia w funkcjonalne itd./ nie jest to zamienione na rekompensate finansowa a co takiej osobie trzeba decyduje lekarz prowadzacy. Osoba niepelnosprawna skorzysta z tego albo nie i to jest jej lub jej opiekuna decyzja. Dziwie sie, ze w Polsce zamiast usprawnien wspomagajacych jest krzyk: zywa KASA, PIENIADZE!. Jak tak dalej pojdzie to przyjedzie "Tusk" i bedzie tak jak bylo przed 2015 rokiem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:19:23
  Bezczelne manipulatorki. Ohydę protestu tych cwaniar widzi dziś większość społeczeństwa. Proponuję eutanazję medialną. Gdyby nie lans Dudowej i kamery TVP, to pies z kulawą nogą by o nich nie pamiętał...Jej syn nie jest cewnikowany, nie potrzebuje pieluchomajtek, inni są w gorszej sytuacji, im się należy, a ty leniu Stanewicz do roboty, nie żądaj żywej gotówki. Dlaczego z protestującymi nie ma tego babsztyla z długim nochalem z .N ? To jakieś mutanty, nie matki. Skazały swoje dzieci na poniewierkę fizyczną i psychiczną na podłodze, zabrały im możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Teraz chcą je zabijać. Gdzie jest prawo?! odebrać im dzieci! Znajomy sąsiad jest z siebie dumny. Jest osobą na wózku, może nadal pracować w domu przez internet, projektuje profile aluminiowe i części maszyn, a urodził się z wadami przez, które posługuje się tylko jedną ręką i nie rusza nogami. Można pracować jak się chce? można! a nie tylko żądać!
 • @wercia 13:09:15
  Przestań pisać bzdury i prześledź od początku cały protest..problem w tym, że Hartwig zrobiła z tego protestu polityczną hucpę..już przebąkuje się w mediach, że ma dostać jedynkę z list PO..na to trzeba sobie zasłużyć..czyż nie? mam zero empatii do tej grandy okupującej sejm..Za PO mowa była krótka ..Sikorski jako Marszałek zakazał wstępu do sejmu na 3 lata..PO*srane wojowniczki współpracujące z opozycją baranów..już dobrze je tam ustawia imbecyl Petru, Wielgus i ta od Kukiza Ścigaj...obie piękne jak noc listopadowa.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY