Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
869 postów 14275 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Kongres RN; czy RN jest antypolski?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W ferworze medialnej „nawalanki” nie „przebiła się” informacja o Kongresie Wyborczym RN, który ma mieć miejsce w sobotę 16 czerwca

 
Trochę jestem zdziwiony, że nie pojawiają się notki  kręgu ludzi powiązanych z RN. Dla rozwoju tego Ruchu – sprawa wszak jest ważna. Do mnie dotarła informacja o tym wydarzeniu poprzez powiązania towarzyskie z zapytaniem, czy nie pojawiłbym się „gdzieś w kuluarach”.
Wielokrotnie pisałem, że nie identyfikuję się z tym ruchem. Niemniej – nie traktuję go wrogo. Raczej jako możliwość pierwszego zaangażowania w odbudowę polskiej świadomości. Ale tylko w pierwszej fazie rozwoju.
Dalsze zaangażowanie wydaje się niewłaściwe i może przynieść więcej szkody niż pożytku.
 
Obserwując kierunki rozwojowe RN, zaczynając od Dmowskiego, a także jego i poprzedników i następców, widać, że nie ma zabezpieczenia przed przejściem na pozycje szowinistyczne.
Budzenie świadomości własnej odrębności musi prowadzić do poczucia wartości własnych osiągnięć, a jeśli te osiągnięcia zostaną uznane za duże – łatwo o ekskluzywizm prowadzący do szowinizmu.
Moim zdaniem faza budzenia świadomości własnej odrębności (czyli ta, którą uznaję za potrzebną), powinna być zakończona potrzebą dalszego budowania własnego stylu życia, a nie powinna kierować się ku porównaniom (konfrontacyjnym) z innymi nacjami. To w zarysie.
 
Jakie zagrożenia występują (i występowały) dla opcji narodowej?
Powiązanie z katolicyzmem. Katolicyzm jest ideą cywilizacyjną o charakterze hierarchicznym dostosowaną do zakresu działania Cesarstwa Rzymskiego, a gdzie obecnie rolę hegemona sprawują Niemcy.
 
 Zagrożenie w różnym stopniu (to z racji silniejszego, bądź słabszego nacisku cywilizacyjnego), występowało od początku ruchu narodowego. Dmowski przez pewien czas starał się zachować dystans, ale jego rozważania ideowe nie przyniosły rezultatu.
 
 Efektem były koncepcje J. Giertycha ekspansji na wschód w oparciu o katolicyzm. To zaogniło sytuację dając asumpt do pogłębienia konfliktu z Białorusinami i Ukraińcami.
Wnioskiem jest stwierdzenie, że RN nie może opierać się na katolicyzmie, chociaż wiele z etycznych wskazań jest wręcz niezbędnych. Jednak katolicyzm blokuje możliwość ułożenia relacji z narodami na wschodzie.
 
Drugi element – to powoływanie się na tradycję szlachecko - ziemiańską. To również zgubny kierunek. Szlachta już w XVI wieku zaczęła tracić rolę integratora społeczeństwa, a stała się warstwą wyalienowaną. I w tym właśnie (degeneracji stanu szlacheckiego) należy upatrywać przyczyn upadku Rzeczypospolitej.
 
Czy potomkowie szlachty są w stanie odbudować Rzeczpospolitą jako właśnie rzecz wspólną całego społeczeństwa?
  Wszelkie próby w ich wydaniu, zaczynając od Konstytucji 3 maja, powstania, aż do czasów współczesnych wskazują, że ta droga nie znajduje społecznego poparcia, a staje się zarzewiem klęsk i wielkich strat. Po prostu RN w tym wydaniu reprezentuje tylko „wybraną” grupę społeczeństwa.
 
Polską potrzebą jest odbudowa społeczeństwa Rzeczypospolitej. Do tego potrzeba elit, ale nie opartych na pochodzeniu, a na idei egalitarnego (chociaż odrębnego) współżycia.
 
Jak widać – podważam tu filary RN: katolicyzm i tradycję szlachecką. Do tego dodać należy, że samo pojęcie „narodu” nie jest jednoznacznie zdefiniowane i często podkłada się pod nie różne znaczenia.
 
Powstaje jedno pytanie: jak określa RN swój stosunek do Rzeczypospolitej?
Tych kwestii nie daje się pogodzić w obecnym stanie rozważań. Tak to widzę. A jeśli tak, to RN nie może być wiązany z polskością. Wręcz szkodzi polskości.
 
I właśnie w tym widzę przyczynę ograniczonego wpływu tego ruchu.

KOMENTARZE

 • intelektualne dno i wodorosty
  a zamiast zadawać głupie pytania retoryczne (jak określa RN swój stosunek do Rzeczypospolitej?) to prosze sobie wejść na ich stronę i poczytac - ja Panu nie będę ich referował

  "tradycja szlachecka" jako filar RN - akurat jest dokłądnie odwrotnie (endecja była twórca nowoczesnego narodu, bez szlachty) i albo pan o tym nie wie i wtedy prosze wrócic do podstawówki, albo celowo Pan dezinformuje

  pozdr
 • Antypolski tekst
  I właściwie tyle w temacie, wpisuje się Pan w forsowaną przez PiS i PO narrację, że RN należy zdelegalizować. Patrzmy na ręce władzy, bo w czasie Mundialu ludzie nie sa tak czujni ws. polityki jak zwykle, a proces przeciwko RN nadal w Krakowie trwa. Narodowcy sa zagrożeniem dla PiS i zrobia wszystko, żeby ich wykończyc.
 • @finka 11:28:40
  Które z powstań, których inspiracja pochodziła ze środowisk z których wywodzi się RN, zakończyło się powodzeniem? Czy były takie, które zaowocowały hekatombą ofiar?

  RN ma sens jako pobudzacz świadomości o naszej odmienności cywilizacyjno - kulturowej. Ale nie ma przełożenia na strukturę organizacji życia społecznego.
  Nie zauważyła Pani, że kręgów RN jest najwięcej i najbardziej wściekłych ataków na Piłsudskiego?
  A co by było, gdyby RN doszedł do władzy? Czy nie nastąpiłaby eskalacja takich postaw, aż do tego samego typu jak u Żydów, dla których wszyscy obcy są wrogami?
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:38:37
  "Które z powstań, których inspiracja pochodziła ze środowisk z których wywodzi się RN, zakończyło się powodzeniem?"

  -powstanie poznańskie 1918 oraz powstanie państwa polskiego 1918

  'Czy były takie, które zaowocowały hekatombą ofiar?" - nie było - Powstanie Warszawskie to przeciez AK

  jest Pan wyjatkowym szkodnikiem, miesza Pan pojęcia, wypisuje kłamstwa i półprawdy - kto panu za to płaci czy tak społecznie z nienawiści do Polski?
 • Ni pies nie wydra
  Wojtasie kochany. I cóż tak się boisz tego polskiego szowinizmu ? Żydzi to w większości szowiniści, Niemcy byli i są szowinistami, podobnie Anglosasi i jakoś dziwnie wszyscy oni dobrze sobie radzą, militarnie, ekonomicznie, kulturowo, itd.
  Nie przynudzaj więc Wojtasie kochany o szkodliwości szowinizmu polskiego i nie próbuj zaganiać Polaczków do narożnika internacjonalnej poprawności, lub pod przydrożne kapliczni kwieciem umodlone.
  Poczuj Polskość, stań się szowinistą. W przeciwnym razie do końca życia będziesz czuł się jak to masło maślane, albo ni ten pies ni wydra.
 • @tańczący z widłami 12:27:32
  Polska to nie popłuczyny niemieckie, czy angielskie. Oni nie są godni, aby nam buty czyścić.
  Tyle, że pójście w ich ślady - właśnie pozbawia nas wielkości. Wielkości z której możemy być dumni; dlatego zwracamy się do siebie per "pan", co podkreśla naszą rolę pośród tej psiarni.

  Tyle, że tę godność powinniśmy mieć w sobie i ona powinna promieniować na innych.
  Czy to naprawdę jest poza zasięgiem pańskiego (i innych) rozumienia?
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:52:03
  Wręcz przeciwnie. Popłuczyny o których Pan wspomniał (+ te jewrejskie o których z wiadomych względów Pan nie wspomniał), są jak najbardziej godne, żeby nam buty czyścić.
  A dlaczego tego nie robią ? Nie robią, ponieważ wielkość o której Pan wspomniał, jest w chwili obecnej tak malutka i tak nędzniutka, że zamiast czyścić nam buty, pozwalają sobie wycierać nami gęby.

  A tej wielkości pozbawiają nas między innymi próby stawiania barier międzyludzkich, kopanie rowów, izolowania się, a w konsekwencji atomizowania społeczeństwa, poprzez narzucanie interlokutorom formy "pan".
  Szanuję Cię (bez względu na formę), dlatego będę wdzięczny, jeżeli zaakceptujesz formę "Ty", albo "Wy", co oczywiście nie upoważni Cię do zaproszenia mnie na kawę lub drinka, co to to nie, ale z pewnością pozbawi sztucznego dystansu psującego relacje międzyludzkie i głębię dyskusji.
 • Ruch Narodowy ? Oby nie blisko ściany "narodowej"
  Fajna idea gdy umiarkowana czyli z pewną tolerancją dla innych.
  Ruch Narodowy bez tolerancji dla innych to Nazizm w czystej postaci.

  Mnie odpowiada idea ruch narodowego umiarkowanego z tolerancją dla mniejszości.
  Władza w rękach Polaków (a nie mniejszości np żydowskiej)
  Gospodarka proporcjonalnie do parytetu populacyjnego.
  Tyle władzy w Polsce (polityczne, gospodarczej, medialnej..)ile populacji w Polsce.

  Na dole drabiny społeczne demokracja (równe prawa dla obywateli Polskich) ale tylko tych mieszkających w Polsce a nie tych drukujących paszporty w Izraelu.

  Na górze we władzach wszystkich szczebli w polityce, gospodarce i w mediach ... obowiązują parytety populacyjne.

  Taki Ruch Narodowy byłby dla mnie OK.

  Przypomnę że ruch narodowy Hitlera nie tolerował mniejszości zwalczał je do fizycznej likwidacji włącznie.
  aaa ... sprawa KK ... Ruch narodowy musi być areligijny...
  (ruch dotyczy spraw państwa Polskiego a nie wierzeń żydowskich i Watykanu)
  Tylko wtedy jest szansa na zjednoczenie Narodu Polskiego.
 • @Oscar 14:37:16
  aaa ... sprawa KK ... Ruch narodowy musi być areligijny... ( wierzeń żydowskich i Watykanu)

  "ruch narodowy Hitlera"

  - nie chce mi się nawet tego komentować - tak moze pisać ktos, kto albo nigdy na święta choinki nie miał, albo ... e tam, szkoda słów
 • @tańczący z widłami 14:26:02
  "A na to Gomułka: A gówno, wszystkim należy się równo..."
  Czyli żadnej pospolitacji - polska forma grzecznościowa - jest "PAN" "PANI".
  Tyle, że na to określenie trzeba zasłużyć..., a kawę piję tylko w dobrym towarzystwie (dlatego najczęściej sam;-)))).
  Język zaś polski (i ogólnie języki słowiańskie) są znacznie bardziej precyzyjne przy podejmowaniu poważnych tematów od tych nowożytnych "ogólników". Dlatego już to z racji grzeczności w formie ("pan") dyskusja staje się bardziej poważna.
  Jak dywagować o godności z kimś, kto tego nie rozumie i myli godność z ważnością?
 • @Oscar 14:37:16
  Polski RN (nawet ten przed wojną) nie przekroczył granicy tolerancji. Moim zdaniem - powodem blokującym były wpływy polskości wynikające z tradycji Rzeczypospolitej.
  Wczytując się w Dmowskiego - dostrzegam u niego tę "cienką czerwoną linię", ale u następców , nawet tych bezpośrednich, tego już nie widać.
 • @MacGregor 14:49:59
  Choinka na święta - to tradycja niemiecka; u nas była podłaziczka.

  PS. Dlaczego KK tak zawzięcie zwalcza tradycje polskiej Wigilii?
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:05:15
  "Dlaczego KK tak zawzięcie zwalcza tradycje polskiej Wigilii?" -

  - KK na siłę niszczył podłaziczki i nakazywał stawiać choinki pod niemieckim zaborem? A kolęd po niemiecku nie nakazywał śpiewać?

  A propos: jak zachował się podczas objawień Gietrzwałdzkich tamtejszy proboszcz (rodowity Niemiec)?

  pozdrawiam i więcej higieny umysłowej życzę
 • Ruch Narodowy
  Miałem się zabrać za komentarz - ale przeczytałem powyższe, i już prawie nie muszę.

  Prawie, bo akurat katolicyzm jest fundamentem naszego polskiego Ruchu Narodowego. RN to podkreśla. I właśnie katolicyzm jest zabezpieczeniem przed szowinistyczną degeneracją nacjonalizmu.

  Teraz jest taki czas, że każda pomoc dla RN się liczy. Jest szansa, można młodych wesprzeć - ale czysto, bezinteresownie i z szacunkiem, bo oni zamiast mędrkować po kanapach wzięli się i coś robią. A krytykować - jest łatwo i bezpiecznie. Żadnego ryzyka…

  Kłaniam się.
 • @MacGregor 14:49:59
  A co ma choinka do polityki do gospodarki do organizacja Państwa Polskiego ?
  Właśnie .. NIC nie ma .. i tak powinno pozostać.
  Choinka to sprawa indywidualnych wierzeń.
  Fajne święto gdy abstrakcyjne ..
  Kult żydowskiego Boga nie służy sprawie Narodowej.
  Kult żydowskiego Boga to kult dla niewolników żydowskiego Boga.
  To się gryzie z wolnością i dumą Narodową.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:03:43
  No właśnie..."Czerwona linia" jest cieniutka.
  W każdej grupie "patriotów" istnieje rywalizacja na to kto jest bardziej godny władzy, bardziej patriotyczny.
  W ramach tej walki ci bardziej patriotyczni coraz bardzie się zbliżają do tej czerwonej linii...
  aż... zabraknie miejsca dla tych jeszcze bardziej patriotycznych... i wtedy
  któryś z ambitnych ale prymitywnych patriotów przekracza tę linie i zyskuje poklask...( to może być też np żydowski prowokator...)
  Tak było z Hitlerem.

  To poważne zagrożenie dla Ruchu Narodowego.
  Dlatego Ruch powinien być "dobrotliwy", "miłościwy", przyjazny.. i tylko asertywny.

  Ja nie oceniam .. ja tylko pokazuje niebezpieczeństwa dla RN.
 • @Oscar 16:08:08
  Ruch Narodowy powinien mieć na ustach i na sztandarach "Polska" a nie "Watykan" czy KK.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:00:18
  Polski język językiem precyzyjnym ? Pierwsze słyszę.
  Niemiecki język, to i owszem.
  Oczywiście macie rację. Na formę "Pan" trzeba sobie zasłużyć, a my jak na razie kompletnie na to nie zasługujemy, choćby z tego prostego powodu, że w ogóle się nie znamy. Jak się lepiej poznamy i zaczniemy bardziej, albo jeszcze bardziej szanować, to może sobie zasłużymy.
  W chwili obecnej jesteśmy nieznajomymi, którzy nie wypili nawet piwa pod budką, nie mówiąc o kawie i wiemy o sobie tylko tyle na wzajem, że ja jestem polskim szowinistą a Wy macie kłopot z samookreśleniem.

  Uznaję jednak, że to Wy jako gospodarz macie ostatecznie prawo zasugerowania formy zwracania się do siebie "ty" lub "wy". Nie mniej jednak forma "ty" wydaje mi się dużo lepsza, ponieważ sformułowanie "Wy Wojtasie" brzmi trochę dziwnie i trąci gomułkowszczyzną a nawet cyrankiewiczostwem.
  Dodam jeszcze, że nie zamierzam podejmować z Tobą żadnych poważnych tematów i poważnych dyskusji, prócz zabawnych i lekko śmiesznych, a więc zwrot 'pan" całkowicie odpada.
 • @MacGregor 15:41:27
  Objawienie gietrzwałdzkie ? A to ci heca.
  Dziś w tę szopkę z dwiema zniemczonymi dziewczynkami i Żydówką Maryją mówiącą w gwarze warmińskiej z za drzewa, już tylko babcie staraokościelne wierzą.
 • @Oscar 16:08:08
  "Kult żydowskiego Boga nie służy sprawie Narodowej.
  Kult żydowskiego Boga to kult dla niewolników żydowskiego Boga.
  To się gryzie z wolnością i dumą Narodową"

  - braciom pancernym spod husarskich chorągwi nie gryzło się z dumą leżenie krzyżem w kościele czy modlitwa za pośrednictwem NMP.
  No ale oni mieli cokolwiek inną dumę niż Kolega, inną wolność i narodowa godność

  pozdrawiam z coraz większą troską
 • @tańczący z widłami 16:34:11
  "Dziś w tę szopkę" - wyjątkowa kultura, taka właściwa widłom i gnojowi
 • @cham z widłami
  chodziło mi o stosunek do tych objawień tamtejszego proboszcza, który był przecież Niemcem, ale znał polski
 • @Naczelny 16:05:45
  Jest właśnie odwrotnie: katolicyzm jest właśnie pożywką dla szowinistycznej degeneracji nacjonalizmu.
  Obroną jest polskość, która może być utożsamiana z chrześcijaństwem. Przykro, że tego nie rozumiesz - że obecnie katolicyzm został zjudaizowany i doktrynalnie niczym od judaizmu się nie różni. Są tylko pewne odmienne ceremonie.
  Kilka lat temu jeden z hierarchów (kardynał) wypowiedział się nawet, że śmierć Chrystus była niepotrzebna - nie stanowiła o barierze doktrynalnej.
 • @tańczący z widłami 16:22:21
  Ne przeszkadza mi pańska poufałość z widłami: każdy ma swoją miłość. I własne zainteresowania światopoglądowe.
 • @MacGregor 16:38:11
  Dawno dawno temu, kiedy moja sąsiadka chciała nastraszyć swoje niesforne małoletnie córki, też udawała w zależności od pomysłu i potrzeby matkę boską, diabła, księdza, stracha na wróble, itd. Chowała się do szafy, w kukurydzę, albo za drzewem i zmienionym głosem wydawał różne polecenia, które przestraszone dzieci natychmiast wykonywały.
  A więc proszę o rozsądek i tzw. "objawienie" czyli inscenizację niemieckiego proboszcza, który "darł łacha" z polskich katolickich dziewczynek, potraktować jak na to zasługuje.
 • @AgnieszkaS 17:16:53
  Rozumiem, że masz na myśli orzeczenie......lekarskie :))

  A w jakim języku uda się zmieścić w jednym słowie podmiot, orzeczenie, przydawkę, dopełnienie i okolicznik ?
  Choćby taki :Donaudampfschifffahrtsgesellschaft, gdyby nad nim popracować spełniłby niemal komplet.
 • @AgnieszkaS 18:04:42
  Owszem, znalazłem taką okoliczność (przesłanki) w pytaniu "okolicznikowym" : jak, w jaki sposób, a w jakim, gdzie ?

  Co oczywiście nie wyklucza napisania orzeczenia lekarskiego w trzech zdaniach.
 • @MacGregor 16:37:08
  To było głębokie średniowiecze, analfabetyzm to absolutny totalitaryzm żydowskiego Boga.

  W takich warunkach można było ludowi wmówić co się tylko chciało.
  Wmówiono żydowskiego Boga.

  Dzisiaj mamy naukę wiemy dużo więcej o świecie i wiemy że świat w tamtych czasach był opisywany w sposób nieprawdziwy... bo opisywany przez prymitywnych niewykształconych , pozbawionych wiedzy ludzi.

  Ówczesne rycerstwo było dzielne ale całkiem niewykształcony ...
  wszystkie prymitywne plemiona uprawiają kultu jakiegoś Boga

  To uniwersalny sposób prymitywnych ludzi na "zrozumienie " tego świata.
  Uniwersalna formuła to "Bóg wszystko stworzył i wszystko robi i dzień i noc i lato i zimę...i choroby i narodziny i śmierć...
  i trzeba się do niego modlić (czyli żebrać po staropolsku) by zrobił tak jak nam pasuje.

  Ot i cała filozofia .. wspólna dla wszystkich prymitywnych plemion na całym świecie... łącznie ze Słowianami a dzisiaj niewolnikami żydowskiego Boga. Tak katolików do dzisiaj kościół poucza na ambonie.
 • @Oscar 19:02:13
  Nie podzielam Twojego podejścia do wiary i religii. Wg. mnie jest zupełnie inaczej- po prostu istnieje stwórca wszechrzeczy, choć nie jest nim Bóg do którego odwołuje się chrześcijaństwo. Ten chrześcijański co najwyżej w jakiś sposób przyczynił się do powstania człowieka w naszej obecnej postaci, choć można przypuszczać , że mu ktoś namieszał w jego dziele i jesteśmy co nieco bardziej ułomni niż to było w projekcie początkowym. Czy to dobrze czy źle - nie sposób ocenić. Prawdopodobnie Ziemia w obecnej postaci i miejscu też jest jego sprawką.
  Nawiązując do argumentacji MacGregora, tez się z nim nie zgadzam , z jego podejściem do KK. Chciał bym usłyszeć od niego czym przysłużył się Watykan Polsce w tysiącletnim poddaństwie jego strukturom . Nie kwestionuję pozytywnych poszczególnych przypadków patriotycznych księży, ale z reguły tacy słudzy Boga i ludzi są przez ten kościół sekowani i spychani na margines życia kościoła. Kościół zawsze przy mamonie, a więc przy władzy.
 • KJ.Wojtas
  Ma wielu wrogów w swej wizji Cywilizacji Polskiej. Największymi są dość twardogłowi katolicy. By nie pisać elaboratu powiem tylko, że oparcie polskości na wartościach cywilizacyjnych mnie całkowicie przekonuje. W budowaniu niezależnej Wielkiej Polski dużo lepszym sojusznikiem będzie Żyd który nasze polskie wartości przyjmie za swoje, niż polski szabesgoj wyznający wartości zawarte w talmudzie. Reszta spraw jest do łatwego dogadania , jeśli cywilizacyjnie cele będą wspólne. Różnice w takim wypadku to raczej sprawy czysto techniczne.
 • @zadziwiony 20:30:59
  Cieszy jedno z niewielu stwierdzeń wskazujących rozumienie tematu.
 • Poza tym
  znowu się dziwię dlaczego katolicy tak niechętnie odnoszą się do idei opartej w dużej mierze na wartościach chrześcijańskich, a preferują katolicyzm który przecież także w w naukach Chrystusa ma swoje korzenie, ale w tej chwili w znacznej mierze jest już zjudaizowany i przesiąknięty masonerią. Poza tym symbolika i obrzędy związane z KK jakimś dziwnym trafem nawiązują do spraw niekoniecznie kojarzonych z nauką chrystusową, a wręcz przeciwnie.
  http://www.jasnastronamocy.info/artykul-jsm-nr-1-sala-audiencji-papieskiej-glowa-weza-gady-rzadza-religiami/

  strona z fotografiami przypadkowa (by ktoś mi nie zarzucał jakiś dziwnych powiązań)
 • @zadziwiony 20:30:59
  Cyt : "Żyd przyjmie polskie wartości za swoje". kon. cyt.
  Co za brednie, indolencja i głupota granicząca z żydowską zdradą.

  Widziałeś kiedyś Żyda, który przyjął polski punkt widzenia ?
  Jestem zdziwiony, że zdziwieni zadaniowcy piszą takie brednie, a wojtowscy im wtórują.
 • @zadziwiony 20:21:29
  Jest we mnie wiele rewerencji względem KK; w zasadzie ciągle poszukuję pozytywów działalności na rzecz Polski.
  Jakieś znajduję. Choćby tworzenie szkółek parafialnych w Średniowieczu jako sposób wyboru przyszłych kadr administracyjnych, ale i naukowych. Przecież np. Paweł Włodkowic jest z tego naboru. Ale to szybko minęło.

  Generalnie - do Soboru Trydenckiego istniała równowaga między polskością i katolicyzmem.
  Niestety - wygrał katolicyzm i to z opcją zbliżania się do judaizmu.

  Natomiast odrębną sprawą jest wiara w wyobrażenie Boga. W nauce Chrystusa - raczej nie ma wiele, a większość opiera się na wyobrażeniach żydowskich. Napisałem o precyzji języka. To odnosi się przede wszystkim do Ewangelii Jana "Na początku było Słowo ...". Tam znaczenie opisu łatwo i precyzyjnie można wyrazić po słowiańsku (polsku), a tłumaczenia i opisy języków zachodnich są nijakie.
  Ale to jest inny poziom rozumienia, raczej niedostępny takim ze Szkocji;-)))
  Niech Pan rozróżnia chrześcijańskie wyobrażenia Boga od tych katolickich. Różnica jest coraz wyraźniejsza.
 • @tańczący z widłami 20:57:27
  A choćby Hemar, a "książę poetów"?
  Dlatego z takimi jak Pan - nie chcę być "na ty". Bo tacy zbyt często z obory próbuje wejść na salon, gdzie poważni ludzie rozmawiają o sprawach istotnych.
 • @AgnieszkaS 20:33:04
  Proszę nie podpierać się w tych okolicznościach dwuznaczną przydawką, lecz wziąć odważnie na siebie (lub pod siebie, jak Pani woli) rzeczony okolicznik.
  Dysponuję okolicznikiem : gdzie , kiedy, jak długo, pod jakim warunkiem ?
  Nigdy nie pytam : ile ?
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:03:27
  A kiedyż to zacny Wojtas bawił w oborach, że mnie tam przydybał ? Czyżby znów matula jegomościa doić i słomę przerzucać uczyła ?
  Na salony się nie pcham, bo jak to mawiał poeta : " Na salonach świnie przy stołach i pod stołami " , drogi Wojtasie, czyżbyś zapomniał, a może zabył ?
 • @tańczący z widłami 21:17:33
  Mieszkam w Falentach i jadąc "do miasta" przejeżdżam obok obory dawnego IMUZ (teraz chyba jakaś Akademia ), a tam są tacy , co to tańczą z widłami. A później potrafią iść do pałacu hrabiowskiego, Aleją Hrabską zresztą.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:28:02
  No ja rozumiem, że jak się mieszka w Falentach niedaleko byłego instytutu rowów i nieużytków, to człowiek czy chce, czy nie chce, prędzej, czy później przesiąknie tym wstrętem do mułu, wideł i wodorostów, ale żeby pozwolić akademikom wchodzić na pałace Opackich to już skandal.
  Zobowiązuję Ciebie drogi Wojtasie, żebyś na te zacne komnaty, gdzie onegdaj gościli królowie, ambasadorzy i klechy wszelakie, nie wpuszczał motłochu z widłami gnojnymi.
  Ty jako Polak i żydofil z wyboru musisz dać odpór tym błazenadom i bezeceństwom. Czuwaj.
 • @tańczący z widłami 20:57:27
  chętnie bym usłyszał od ciebie Kto może mi płacić. Jestem bowiem praktycznie przeciwko wszystkim opcjom politycznym w Polsce. pewne siły które istnieją na naszej scenie politycznej mógłbym poprzeć ale są one tak biedne że nie mają na swoje utrzymanie a co dopiero by płacić klakierom. Bzdzisz jak Andzia tylko dlatego że nie masz żadnych merytorycznych argumentów i nievrozumiesz o czym piszę.
 • @zadziwiony 21:48:27
  Nie mówiłem nic o zapłacie. Zadaniowcy i tzw usłużni idioci piszą przecież z reguły za darmo, z własnego przekonania, z własnej zindoktrynowanej woli. Choćby brednie o tym, że Żyd posłucha Polaka.
  Powiedz Danielsowi, żeby Ciebie posłuchał, powiedz to Schudrichowi. No powiedz.

  Nie lubię zadufanych w sobie szkodników.
 • @tańczący z widłami 22:06:43
  Czy ty naprawdę nie rozumiesz co ja piszę?. napisałem jeśli ktoś będzie podziekał polskie wartości. Chodzi o zasadę.A ty się czepiasz żyda.Przeczytaj sobie wszystkie moje komentarze i Jeśli znajdziesz jedno pozytywne słowo o Żydach to stawiam ci dwulitrową flaszkę balantajsa. A więc nie rób z siebie głupa i cztaj ze zrozumieniem bo ten komenarz jest napisany wyjątkowo czytelnie. poza tym ja osobiście nie znam ale jestem jednak przekonany że i pomiędzy Źydami znajdą się polscy patrioci. Dał bym im szansę bo i tak skazani są na unicestwienie.
 • @AgnieszkaS 22:11:39
  Ok. Zrobię to w dopełniaczu (z kim czym), z orzeczeniem imiennym lub podmiotem domyślnym.
  Wspólnie przegonimy te nietoperze z tej czarnej ortograficznej dziury, gdzie pająki spowiły swoje pajęczyny, a widły nie zaglądały od lat.
  To będzie prawdziwa or....or...ortograficzna uczta.
  Zapraszam.
 • @zadziwiony 22:35:58
  Nie spotkałem się do tej pory z 2 litrową flaszką ballantinsa. Kosztowałem 0,7 lub 1 litrowe........nie smakuje, wolę białobieszczacką.
  Sama myśl, że można dogadać się z Żydami jest fikcją i myślozbrodnią.
  Z Żydami nie idzie się dogadać. W tym przypadku obowiązuje bezwzględna zasada, my albo oni.
 • @tańczący z widłami 22:50:16
  No, widzę, że "ciotka Viki" jest pańskim guru, bo Falenty owszem, należały do Opackich, ale to było dawno.
  Przed wojną była już inna "linia hrabiowska" - nie będę pisał jaka, aby dać szansę na samodzielność.
  Insynuację tyczącą mojego żydofilstwa to waści chyba wiatr na widłach wygrał?

  Natomiast pańska nienawiść do Żydów (do żydów - to byłoby racjonalne), jest zastanawiająca; pochodzisz Pan z tej nacji, że wiesz kogo nienawidzić?
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:11:45
  Jakoś nie mam ochoty zgłębiać tematu, jaki tam muł w tych Falendach był przerzucany i przez kogo (mniemam serdecznie, że i przez pańskich przodków), mówię jedynie, co zapamiętałem z wycieczki krajoznawczej bawiąc w tym pięknym zakątku kraju.
  Co do wypomnianej mi miłości do Żydów i żydów, to zapewniam, serdecznie, że kocham ich serdecznie całym sercem, tak jak kocham serdecznie Japończyków, Turków, Turkmenów, Boliwijczyków i ludy Bantu.
  Nie mniej jednak serdecznie nie kocham ustawy Just 447, która ty serdecznie kochasz.
 • @tańczący z widłami 23:40:41
  "A wiatr na widłach o żydach coś gra
  i tańczy przy nich ..."

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY