Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
870 postów 14280 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Polskość i antypolskość

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Grześ ze Szkocji polemizuje z moja notką sprowadzając dyskusję do poziomu bliskiego kloaki.

 

Dlatego nie zamierzam pod tą jego notką się wypowiadać.

Niemniej - nawet jeśli kwestia wzbudza kontrowersje - i tak godna jest wysiłku, gdyż powoduje zainteresowanie tematem i refleksje. Przynajmniej u niektórych. A to jest podstawowym celem, któremu poświęcam cały swój wysiłek.

Jeśli bowiem idea Cywilizacji Polskiej i budowanie, na bazie tej idei, Rzeczypospolitej, jest celem zasadniczym, to nie jest tak, że wystarczy jeden guru, który wszystko wymyśli i każe w to wierzyć innym i wykonywać.
Rzeczpospolita ma być w naszych sercach i umysłach, i każdy sam powinien decydować o sposobie realizacji; ważne, aby kierować się podobnymi przekonaniami i zasadami.
 
Nasz Grześ z UK zaciekle broni KK utożsamiając polskość z katolicyzmem. Powołuje się przy tym na Dmowskiego, który faktycznie uznał wrośnięcie katolicyzmu w (i tu dylemat - czy Naród Polski, gdy to określenie jest niezdefiniowane, a za czasów Dmowskiego dopiero tworzone zręby jego rozumienia, czy ludność miejscową z której Dmowski chce dopiero ten Naród uformować) w polskość.
 
Znowu ten problem, gdyż określenie polskość - chyba ja wprowadziłem;  słowo istniało, ale podkładane tam było inne znaczenie. W odniesieniu do cech narodowych, gdy pojęcie narodu nie jest zdefiniowane. 
Te kwestie - należy najpierw uporządkować, gdyż cały czas pojawiają się różne rozumienia słów. W efekcie następuje okładanie się określeniami, a brak merytorycznej argumentacji.
 
Wracając do notki Grzesia z UK. O ile pytanie, czy RN może być antypolski można logicznie uzasadnić, to już pytanie czy polskość może być antypolska - jest absurdalne. Tylko ktoś bez poczucia zdrowego rozsądku może to wymyślić.
Oczywiście - to ten sam poziom absurdu, co pytanie ile jest cukru w cukrze. Tyle, że takie sprawy wymagają bardzo precyzyjnego wyjaśnienia.
Tymczasem nasz Grześ z UK opiera swą argumentację na stwierdzeniu, że tak jest, bo on tak uważa, a potwierdza to autorytet KK i Dmowski. I tu już są wątpliwości, gdyż Dmowski przez większą część życia dystansował się od KK - był określany jako deista, a dopiero (zgodnie z zasadą KK) na łożu śmierci "wyspowiadał się i pojednał z Bogiem", a może z KK). Znana formuła stosowana dla maluczkich - tę samą zastosowano względem Geremka, który ponoć był ochrzczony.
 
Natomiast cała argumentacja nie ma nic wspólnego z dyskusja merytoryczną. Nie dotyka problemu choćby z braku zdefiniowanych pojęć - co zaznaczyłem na wstępie.
 
Powtórzę raz jeszcze. Sprawa jest poważna, ale poziom dyskusji w wersji proponowanej przez Grzesia z UK, nawet nie ociera się o możliwość wymiany racjonalnych argumentów. Należałoby zacząć od określenia czym jest polskość i czym jest naród. Czy słuszne jest np. mówienie polak Litwin, Czy Polak Ślązak (Kaszub, Kujawiak, Mazur)?
Jaki sens ma zbitka - Polak katolik, a może być polak Katolik?
 
O czym polemizować z kimś, kto nie potrafi tego rozróżnić, a do tego ma się za mądrego i sugeruje powrót do szkoły podstawowej interlokutorowi, który przerasta go wiedzą o trzy poziomy wykształcenia?
Niemniej - to tacy ludzie jak nasz Grześ z UK - muszą się wyedukować, zrozumieć istotę sprawy, aby w końcu stać się Polakiem i polakiem.
Czego mu szczerze życzę, a co daj Boże. Amen.

KOMENTARZE

 • McGregor trafił za kratki! Czeka go rozprawa. Jaki usłyszy wyrok?
  https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-FKxz-KWw1-MzPn_conor-mcgregor-664x442-nocrop.jpg
 • Autor
  "Znowu ten problem, gdyż określenie polskość - chyba ja wprowadziłem"

  - koło też Pan wymyślił?

  PS

  Katolicyzm nie jest tożsamy z polskością, bo mamy np. chińskich katolików, którzy przeważnie nie są Polakami

  pozdrawiam
 • @MacGregor 12:29:17
  Dmowski nie twierdził, że Polak musi być katolikiem, ale podkreślał wagę katolicyzmu jako historycznego dziedzictwa i moralnego spoiwa nowoczesnego narodu.
  Alternatywą były "służby, loże i mafie", co widać było dobitnie po rządach sanacyjnych czy choćby pokracznym orzełku z masońskimi gwiazdkami w herbie Rzplitej z 1927 roku, a później (po usunięciu korony) godle PRL

  pozdr
 • @MacGregor 12:41:09
  Chciałem zaznaczyć, mimo iż jestem katolikiem z urodzenia - ochrzczony , komunikowany i bierzmowany to dzisiaj nie identyfikuję z tą religią ani z żadną inną. I nie jest mi potrzebna by czuć się Polakiem. Tak więc w moim wypadku określenie Polak-katolik nie jest tożsame. Zresztą czy można być lojalnym wobec bytów o rozbieżnych interesach?
 • @zadziwiony 13:39:32
  Nie musi się Kolega identyfikować - nikt nikomu tego nie wmawia. Ale mimo wszystko pewien kod kulturowy pozostał - dlatego s.p. prof. Wolniewicz okreśłał się jako "rzymski katolik niewierzący-praktykujący"

  pozdr
 • @MacGregor 12:29:17
  Nie zaprzeczy Pan, że Cywilizacja Polska - to moje stwierdzenie. Jeśli m Pan wątpliwości proszę wskazać jeden przykład takiego określenia wcześniejszy niż w moich tekstach.
  Podobnie z "polskości" w rozumieniu cywilizacyjnym.
  Pański sarkazm świadczy o gówniarzerstwie.

  Skoro katolicyzm nie jest tożsamy z polskością - to dlaczego używa Pan zbitki Polak katolik? Nie można być Polakiem bez katolicyzmu?
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:04:11
  nie używam zbitki "Polak-katolik", zaś jak najbardziej można być Polakiem nie będąc katolikiem

  pozdr
 • @MacGregor 12:41:09
  Dobrze byłoby, gdyby zastanowił się Pan nad tym, co Dmowski rozumiał przez określenie "katolicyzm" - w tamtym czasie.

  Zwracam na to uwagę, gdyż wszak twierdzę o tożsamości chrześcijaństwa i polskości.
  Czy jest Pan w stanie wykazać, że Dmowski miał rozeznanie w różnicy między katolicyzmem i chrześcijaństwem?
  Ja wątpię, gdyż (znowu ja) daje się to zauważyć i wskazać różnice na bazie porównań cywilizacyjnych.
  99% katolików nie rozróżnia katolicyzmu i chrześcijaństwa i nawet nie rozważa możliwości istnienia różnicy ideowej.

  PS. Miarka twierdzi, że Kościół stoi na jedynie prawdziwym fundamencie; co zatem oznacza stosunek do różnych kościołów występujący w Apokalipsie?

  Wasze niespójności mentalne są porażające.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:17:47
  "Czy jest Pan w stanie wykazać, że Dmowski miał rozeznanie w różnicy między katolicyzmem i chrześcijaństwem?"

  - albo Pan się urodził za późno, albo Dmowski za wcześnie - jakby mógł czytać Pana opracowania, to by go oświeciło, a tak to biedak błądził we mgle

  I tylko prosiłbym, żeby pan nie opatentował ani nie zastrzegał określenia "polskość", bo co my wtedy zrobimy?

  A propos

  czy czasem Donald Tusk nie był wcześniej od Pana (por. "polskość to nienormalność")

  pozdr
 • @MacGregor 14:24:17
  Co do "polskości" - pisałem, że było to słowo używane wcześniej - w nieco innym znaczeniu.
  Może właściwszym było - niejednoznacznie określonym.

  Fakt, że akurat Tusk pobudził mnie do analizy znaczeniowej, co zaowocowało rozróżnianiem idei cywilizacyjnych.
  W tamtym czasie (Tuska) można było podłożyć różne znaczenia pod to określenie. Co ciekawe - Tusk, nie uznając CP, a zakładając istnienie Cywilizacji Zachodu (poniekąd długo utożsamianej z Cywilizacją Łacińską) - miał rację pisząc "polskość to nienormalność"; dla wąskoklapkowego zwolennika idei zachodnich - polskość zda się być nienormalnością.

  Mój wkład w ustalenie znaczenia "polskości" łączy je z wartościami cywilizacyjnymi. I to wszystko.

  Tyle, że to zachód jest zboczony i nienormalny, a nie polskość.
 • GENERALNIE
  Tak zarozumiałego bufona jak Pan jak żyję nie spotkałem - że tez nikt Panu tego balona urojonej wielkości nigdy nie przekłuł

  Pisze Pan bzdury, miesza pojęcia i jeszcze odsądza innych od rozumu, Dmowski nie rozumiał, papieżnie wiedział, św. Paweł błądził - czyżby dostał Pan od pani gronkiewicz-Watz telefon do Ducha św. żeby się bezpośrednio komunikować czy jak?

  Co za zarozumiały pyszałek, wstyd w takim wieku
 • Drogi ziomku
  Jestem Tobie niezmiernie wdzięczny drogi Wojtasie za wygrzebanie z annałów(?), zdefiniowanie i spopularyzowanie słowa polskość w Polsce i na całym świecie. Gdyby nie Ty do dziś Lachy używałyby słowa lechickość, a siebie samych nazywaliby Lachami właśnie lub Lechitami.
  Co za szczęście, że mamy Ciebie.
 • @tańczący z widłami 15:32:18
  Dzięki ci o kandydacie na Śiwę (też uzyskał uznanie swe boskości za taniec), za wyrażenie swego uznania.
  Wiedziałem, że ktoś z widłami w ręku - musi być inteligentny nad wyraz.
 • @zadziwiony 13:39:32
  ,,....Polak-katolik nie jest tożsame..."

  Bo obecnie takich jak ty jest więcej niż 50% Polaków, więc masz całkowitą rację
 • @MacGregor 13:47:57
  "rzymski katolik niewierzący-praktykujący"....

  To jak nic musi być jewropejczyk.
 • @MacGregor 13:47:57
  Ciekawe do jakiego nieba trafił prof. Wolniewicz. Dla katolików praktykujących, czy niewierzących ?
 • A ja tam chyba trochę kumam
  o co chodzi Wojtasowi z tą polskością. On stara się zdefiniować to pojęcie poprzez przypisanie mu określonych wartości cywilizacyjnych. Założę się że na tę chwilę niewiele osób powie coś konkretnego na termin polskość , czy też Cywilizacją Polska . Nie wiem dlaczego tak go atakujecie , gdy chce wyodrębnić z galimatiasu cywilizacyjnego Europy wartości charakterystyczne dla Polski i zrobić z tego wartość cywilizacyjną wyróżniającą Polskę ze zgnilizny zachodniej.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY