Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
885 postów 14530 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Komuna i 1abezmetki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jestem u niego zbanowany, co mi odpowiada, bo nie muszę komentować wielu głupich sugestii.

 Jednak tym razem odniosę się do tekstu wiszącego na SG.

Otóż tam autor zamieszcza uwagę:
 
"Jeśli w ślad za komunistami, uznać za cel istnienia człowieka, jego samodoskonalenie, zarówno indywidualne, jak i społeczne;"

Jest to pomieszanie z poplątaniem, a przynajmniej wprowadzanie misz-maszu intelektualnego.
Wskazane stwierdzenie nie jest pochodzenia komunistycznego, a  taki cel istnienia człowieka może być wskazany w cywilizacjach egalitarnych, co wyraźnie  widać w chrześcijaństwie. Że jest to cel cywilizacyjny Cywilizacji Polskiej - chyba wspominać nie muszę.

Na tak określonym celu cywilizacyjnym można zbudować nieantagonistycznie działające społeczeństwo personalistyczne.

Można mówić,jeśli rzeczywiście przyjąć za prawdziwe to hasło jako sztandarowe komunizmu, to komunizm nie byłby zła podstawą budowy relacji społecznych.

Jak się to ma (miało) do faktycznych realizacji i dróg ku temu prowadzących - to odrębna sprawa.
Niemniej warto, aby co niektórzy zakonotowali sobie, że nie wszystko to, co powiązane z komunizmem, ale też z pogardzanym przeze mnie  judaizmem, musi mieć same złe cechy. Wiele z tego jest cenna tyle, że należy rozpatrywać te cechy w połączeniu z pozostałymi tworzącymi spójność ideową.

Gdyby te systemy były z gruntu złe - nie utrzymałyby się tak długo.


PS. Pod notką Pedanta - tenże wykasował 2, a chyba nawet 3 moje komentarze. Bez zaznaczenia tego faktu.
Mam wątpliwości, czy takie zasady powinny panować na Neonie. Nie były to uwagi o charakterze obraźliwym, a podważające tezy autora.
Czyli dyskusja ukierunkowana pod określone wnioski.
Fakt, autor ma prawo stymulować dyskusję. Tyle, że prowadzi to do cenzury.

Sam dość szczodrze rozdaję bany, ale najpierw uprzedzam o tym wskazując powody - zazwyczaj robię to po wielokrotnym niszczeniu dyskusji, pisaniu bzdur zaśmiecających blog. I po uprzedzeniu.
Ale np. komentarz tyczący zbanowania MacGregora - został usunięty przez admina i to z mojego blogu.
Dziwna praktyka.

PS2. Ciekawa ewolucja poglądów Miarki, który stwierdza, że zło nie ma charakteru bytu. Tyle, że brak identycznego stwierdzenia względem dobra.
Ale na początek ....


KOMENTARZE

 • Autor
  Komuniści panu gwiazdki stawiają....
 • @Talbot 16:04:54
  Komuno wróć!!!!
  (Tylko bez Żydów).
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:25:23
  Komuna jest produktem żydowskim.
  Komuna bez żydów, nie ma sensu.
 • @Talbot 16:38:05
  To jeden z kierunków manipulacji.
  Idea komunizmu nie została wymyślona przez żydów. To pomysł na to jak organizować życie społeczne jako egalitarne. Owszem - wiele błędów , ale te nam przedstawiane miały dezawuować ideę i odsunąć odium realnej realizacji od Żydów - chodzi o Rosję.

  Wkład żydowski jest w degenerację tej idei.

  Generalnie. Systemem docelowym - wydaje się być właśnie rodzaj komunizmu, ale dojście do celu ma mieć naturalny charakter wynikający z poziomu rozwoju.
  Teraz widać, że kapitalizm nie przyniósł "bogactwa i szczęścia" jak sugerowano.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:07:50
  A jaki ustrój polityczny panuje we Wszechświecie?
  Czy Bóg był komunistą: wolność-równość-braterstwo i wolna wola(brak cenzury i wolność słowa)?
 • @Talbot 17:38:36
  Te pytania wskazują, że nadaje się Pan do przedszkola ideowego.
  Niech Pan wskaże, czy w idei egalitarnej są ograniczenia?
  Są takowe w systemie hierarchicznym, a same pytania wskazują na zaawansowane odmóżdżenie obecnymi wdrukowaniami systemowymi.
 • @Talbot 16:38:05
  No rzeczywiście - w Chinach rządzi niepodzielnie Komunistyczna Partia Chin, znaczy się, że żydzi opanowali Chiny? Bo nie wydaje mi się.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:25:23
  Fajny był ten okres w latach 50-70-tych, kiedy na tzw. Zachodzie a zwłaszcza w USA tworzyły się komuny:
  Za Wiki:
  Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.

  Była to rewolucja proklamująca bunt młodych przeciwko światu dorosłych (nie wierzcie nikomu po trzydziestce) i jego instytucjom: rodzinie, Kościołowi, szkole, zakładowi pracy, szefom, rywalizacji, pieniądzowi, wojsku, wojnie, normom, przymusom, zakazom (zakazuje się zakazywać), hipokryzji, konwencji ubioru, własności prywatnej (życie w komunach). Przejaw kontrkultury odrzucającej normy społeczne oparte na konsumpcji, rywalizacji i materializmie. Instytucje i struktury, którym się sprzeciwiali, hippisi określali jako establishment. Mimo akcentu tego ruchu na zwalczanie obowiązujących konwencji ubioru, sam także wykreował specyficzny gatunek mody.

  Dzięki rozpowszechnieniu przez nowo powstałe w tym okresie programy telewizyjne poświęcone wyłącznie specyficznej muzyce młodzieżowej, zjawisko to ogarnęło niemal cały świat zachodni. Oprócz grupy zdeklarowanych wyznawców ideologii hippisowskiej, ruch ten stał się swojego rodzaju modą wśród młodzieży, która przejmowała od hippisów tylko muzykę i atrybuty zewnętrzne.

  Ruch hippisów był uważany za dowód na sukces gospodarki rynkowej i społeczeństwa dobrobytu. Wszystkie wcześniejsze utopie jak idea falansterów same musiały zajmować się źródłami dochodów. Tutaj okazało się, że społeczeństwo jest w stanie utrzymywać ludzi, którzy nie chcą pracować bo wolą żyć po swojemu[1].
  ---------------------------------------------------------------
  To wtedy była prawdziwa komuna, nie wyszła bo komunizm jest UTOPIĄ.
  Ludzie musieliby być wszyscy dobrzy, porządni, wspałaniałomyślni jak sam Jezus Chrystus - niestety nigdy nie będą, zatem nigdy nie dorosną do komuny.
 • @Talbot 16:04:54
  Komunistyczne partie na świecie:
  Za Wiki:
  ...W Parlamencie Europejskim frakcja komunistyczna jest od 1979 roku[52].

  Komuniści mają swoją reprezentację parlamentarną w wielu krajach byłego Związku Radzieckiego: Łotwie, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Kirgistanie, Azerbejdżanie, Tadżykistanie. Nie odgrywają natomiast większej roli na Litwie, w Estonii, Turkmenistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie.

  W krajach europejskich, partie komunistyczne są obecne w parlamentach Hiszpanii, Grecji, Cypru, Irlandii, Francji, Portugalii, Czechach i Bułgarii. Prezydent Cypru Dimitris Christofias jest członkiem komunistycznej Postępowej Partii Ludzi Pracy. Poza Europą partie komunistyczne odgrywają ważną rolę w Algierii, Syrii, Brazylii, Japonii, Nepalu, Indiach oraz w wielu krajach trzeciego świata. W Republice Południowej Afryki, Partia Komunistyczna jest partnerem koalicyjnym Afrykańskiego Kongresu Narodowego. W Indiach, komuniści rządzą na terenie trzech stanów, o łącznej populacji ponad 115 milionów ludzi. W Nepalu, komuniści posiadają większość w parlamencie[53]. Komunistyczna Partia Brazylii jest częścią koalicji parlamentarnej pod przewodnictwem Partii Pracujących.


  13 Zjazd Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF).
  29 Listopada 2008 roku

  Plac Niebiańskiego Spokoju w centrum Pekinu, Chińska Republika Ludowa
  We współczesnych partiach komunistycznych występuje podział na eurokomunistyczne (np. hiszpańska Zjednoczona Lewica) i marksistowsko-leninowskie. Z partii marksistowsko-leninowskich największe poparcie w Europie ma rosyjska Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, która jest postrzegana jako główna siła opozycyjna wobec Jednej Rosji[54]. Nieliczne partie mają charakter trockistowski (np. algierska Partia Robotników). Obecnie istniejące partie komunistyczne na ogół odrzucają stalinowski system sprawowania władzy. Jednocześnie chwalą niektóre z praktyk realnego socjalizmu – powszechność zatrudnienia, wysokie świadczenia socjalne dla obywateli, brak rażących nierówności społecznych.
 • @Talbot 17:38:36
  Może się zastanów nad tym, że gdyby nie ruchy chłopskie, robotnicze czyli określane teraz jako "komuna" nie przejąłbyś losu swego dziada, który mieszkał w czworakach i pracował na jaśnie pana jak chłop pańszczyźniany?
  O robotnikach pisał nie będę, bo się powróciło stare, gdzie robotnicy pracują w koncernach zagranicznych na terenie Polski, po 12 godzin, na trzy zmiany, za pieniądze niewystarczające na dobry byt.
  A jak coś szurają, przedtem było: coś nie pasuje? Na twoje miejsce jest stu chętnych.
  A teraz: coś nie pasuje? Przyjmiemy na twoje miejsce Ukraińca.
 • @lorenco 18:56:27
  No chyba Pan podał powód upadku: ruch hippisowski bazował na pracy innych - czyli nie mógł objąć wszystkich.
 • @lorenco 19:33:08
  Nie krytykuj Pan "czworaków" to bardzo wysoki standard mieszkania w tamtych czasach. Ci, co się na to załapali byli uważani za wyróżnionych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:52:32
  Tak a jednak gdzieś tkwi w nas ten hippis, że w taki czy inny sposób buntujemy się wobec tego co teraz się dzieje?
  Choćby nawet promilek hippisów, jednak jest, zwłaszcza tu na Neonie i bardzo mi się to podoba:) i tu nie chodzi o to, żeby żerować na pracy innych.
  Chodzi o ten akapit:
  "Przejaw kontrkultury odrzucającej normy społeczne oparte na konsumpcji, rywalizacji i materializmie. Instytucje i struktury, którym się sprzeciwiali, hippisi określali jako establishment."
  O WYŚCIG SZCZURÓW.
 • @lorenco 23:26:01
  Zgoda. Tyle, że aby taki model przyjąć potrzeba do tego podejść kompleksowo. A oni tylko wybierali fragment - i korzystali z wielu zdobyczy pogardzanego świata.Idea fajna, ale nietrwała.
 • Zbanowany?
  "Sam dość szczodrze rozdaję bany, ale najpierw uprzedzam o tym"

  Ja Pana nie zbanowałem, tylko usunąłem niemądry tekst nie na temat. Napisze Pan na temat, przemyślany i ciekawy wpis to pozostawię, ale chwasty trzeba plewić inaczej ogródek brzydko zarasta chwastami lenistwa umysłowego i paplaniny.

  Tylko miarkę spotkał ten zaszczyt.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY