Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
885 postów 14530 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Bez celu, bez sensu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co i rusz przetacza się jakaś dyskusja dotycząca kolejnej dziedziny życia. I kończy brakiem jakichkolwiek wniosków.

 Czasy w których żyjemy są "ciekawe", a chińskie porzekadło "abyś żył w ciekawych czasach" oddaje cały sens sytuacyjny: to nie są dobre czasy dla normalnych ludzi.

Owszem, mamy, przynajmniej w Europie, wysoki standard materialny i stosunkowo mało zagrożeń.
Jednak żyjemy w świecie  galimatiasu etycznego; nie wiadomo jakimi wartościami należy się kierować.
 
Można się już spotkać (to "już" - jest wskazaniem, że następuje ewolucja poglądów w tym kierunku), z odniesieniami do powstawania i upadków różnych cywilizacji. Tyle, że jeszcze nie pojawiają się wskazania, iż siłą napędową rozwoju cywilizacji jest coś, co należy określić jako CEL CYWILIZACYJNY.
 
Moje dotychczasowe rozważania dotyczące cywilizacji zawsze kończyły się wskazaniem takiego celu. Pierwsze  było jednak określenie wartości na jakich opiera się cywilizacja.
 
Tym razem - trochę inne ujęcie: może należy zacząć od określenia CELU, a następnie ustalić WARTOŚCI jakie należy respektować, aby cel osiągnąć.
 
Tekst jest szkicem dla rozważań o charakterze globalnym i relacji międzysystemowych, ale ważniejsze jest nasze tu i teraz, czyli odniesienie do obecnej sytuacji. To wymusza pewne ograniczenia zakresowe.
 
Jakie cele pojawiają się w świadomości polskiego społeczeństwa (mowa o celach społecznych, a nie indywidualnych)?
 
Kościół Katolicki jako cel Cywilizacji Katolickiej obrał ZBAWIENIE. 
W zasadzie religie protestanckie mają taki sam cel, a różnica polega na doborze drogi prowadzącej do jego osiągnięcia.
Łączy oba nurty przekonanie, że trzeba się podporządkować określonym regułom, gdyż bez tego Bramy Raju będą zamknięte.
 
Należy dostrzec, że występuje tu sprzeczność z personalizmem chrześcijańskim, gdyż sugerowany tu personalizm ma polegać na świadomym podporządkowaniu się regułom - prawu. Jedyna różnica między judaizmem a katolicyzmem polega na tym, że judaizm wymusza podporządkowanie, a katolicyzm dąży do samodzielnego, wynikającego z własnej woli, podporządkowania.
 
W sensie doktryny - nie ma różnicy między judaizmem i katolicyzmem (także religiami protestanckimi - te są jeszcze uboższe intelektualnie).
 
Polski upadek systemu wartości i zmniejszająca się rola Kościoła w życiu społeczeństwa wynika z pogłębiających się różnic między polskim (słowiańskim) poczuciem, nawet nie rozumieniem, personalizmu, a tym, co Kościół próbuje narzucić w tym zakresie.
 
Szermuje się hasłem personalizmu , czyli budowania własnej osobowości, ale tylko do takiego stadium w którym osoba ma samodzielnie poddać się PRAWU.
 
W Europie ten model został odrzucony wcześniej z racji restrykcyjnego narzucania ludziom podporządkowania, co spowodowało szereg wybuchów buntu. Tyle, że nie ukształtowano idei odbudowy personalizmu koncentrując się na celach partykularnych.
Efektem jest "nakładka ideowa judaizmu" na cywilizację europejską.
Komunizm, socjalizm, kapitalizm, a ostatnio demokracja - podporządkowane są realizacji celu cywilizacyjnemu judaizmu, czyli podporządkowanie PRAWU.
 
Co pod pojęciem PRAWO będzie się znajdowało - to już zależy od decydentów.
 
Wracając na polskie podwórko. Przetoczyła się dyskusja tycząca kar cielesnych w procesie wychowania, a dodatkowo, pobocznie, na temat wpływu kobiet na kształtowanie się modelu życia; modelu, gdzie wzorem są Panie nieszczęśliwe - czyli te, które eksperymentują ze swoim życiem szukając szczęścia, po czym okazuje się, że za te "chwilówki" trzeba zapłacić wysokie odsetki.
 
Wydaje się, że poruszone sprawy są dosyć odległe. A tymczasem - raczej nie. Łączy je CEL CYWILIZACYJNY.
W jego ramach kształtowana jest "kultura kobiet", co wyraża się "zasadą przyjemności", czyli jak najmniej stresu, a jak najwięcej wygód. Stąd bezstresowy model wychowania, swoboda w kontaktach i brak odpowiedzialności - przewidywania skutków takiego działania; wszak liczy się tu i teraz.
 
Ten  model związany jest z dążeniem do uzyskania jak największej swobody - tyle, że w ramach ograniczeń względem PRAWA. 
Aby wyłączyć się spod działania PRAWA trzeba włączyć odpowiedzialność. A tego w "kulturze kobiet" brak.
 
Obecne relacje Polski z UE mają takie podłoże: mamy się podporządkować unijnemu PRAWU, a w zamian dostaniemy trochę błyskotek (dotacje, granty itp., także swoboda przemieszczania, wolność wypowiedzi). Tyle, że z czasem te "błyskotki" będą miały coraz mniejszą wartość. Wszystkiego dla wszystkich nie starcza, a oczekujących na beneficja przybywa.
Czyli dąży się nadania Polsce roli kobiety podporządkowanej (PRAWU), która w zamian otrzymuje pewne gratyfikacje. Tyle, że zabiera prawo decydowania o sobie w sposób odpowiedzialny.
 
Czy jest droga wyjścia z tej sytuacji?
Jest tak wiele powiązań o różnorakim charakterze, że wyjście z układu  "z trzaśnięciem drzwiami" jest bardzo trudne. Pierwszym stadium jest uświadomienie sobie sytuacji i określenie celu jaki chcemy osiągnąć.
To jedyna droga.
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • oj ta, oj tam
  A kto takimi mrozważaniami się zajmuje. Ważne są wakacje i czy wyjechać do Grecji, na Malediwy, a może niedrogiej Albanii. To sa problemy Polaków, a może właśnie polactwa ?
 • @zadziwiony 14:44:36
  Te "małe diwy" wydają się być szczególnie interesujące;-)))
 • @zadziwiony 14:44:36
  Nie polecę w tym roku na Malediwy . W zeszłym roku nie poleciałem na Cypr, a dwa lata temu na Majorkę. Jeszcze się nie zdecydowałem, dokąd nie polecę w przyszłym roku...
 • Cel cywilizacyjny.
  Trochę to będzie mało wartościowo filozoficznie z mojej strony, jednak wracam do Mundialu w Rosji.
  Otóż lubiany w Polsce były trener Legii Warszawa a obecnie reprezentacji Rosji Stanisław Czerczesow, wziął się za swoich piłkarzy ostro: ciężkie treningi z obciążeniem nóg, baza zamknięta dla postronnych osób w tym mediów i przede wszystkim izolacja cały czas od żon, narzeczonych.
  A nasza reprezentacja odwrotnie: najlepszy hotel w kurorcie, wiele ekskluzywnych atrakcji no i żony czy narzeczone - takie wczasy przeplatane treningami i meczami.
  Jakie rezultaty - widzimy.
  Zatem w/g powyższej notki Autora - brak odpowiedzialności wyrzucił naszą drużynę z kręgu celu sportowego a i w pewnym sensie cywilizacyjnego też.
  No ale jak to śpiewał Eugeniusz Bodo: Baby, ach te baby:

  Tylko spojrzeć się w krąg,
  tyle pól, lasów i łąk,
  na słoneczku się mieni i lśni,
  aż porywa i rwie,
  takie piękne są wsie,
  lecz piękniejsze są bardziej od tych wsi:


  Kochane baby, ach te baby!
  Człek by je łyżkami jadł.
  Tęgi chłop, co swą ręką łamie sztaby
  względem baby
  jest tak jak to dziecko
  całkiem słaby.
  Ach te baby!
  Czym by bez nich był ten świat?
  Co tu łgać, co tu kryć,
  Spróbuj bez baby żyć,
  Gdy ci uda się taka sztuka, toś jest chwat!

  Baby, ach te baby!

  [Gdy wszystkiego masz dość,
  Kiedy bierze cię złość,
  A na duszy ci smutno i źle,
  Kiedyś chmurny i zły,
  Kiedy w oczach masz łzy,
  Jedno tylko rozwieje troski twe:]
  Piosenka w oryginalnym wykonaniu E. Bodo:
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=39&v=xvXyhC27buU
 • @SZS 18:28:22
  Jest takie mądre przysłowie: wszędzie dobrze ale w domu najlepiej.
 • @lorenco 18:33:04
  Hej baby nad babami
  dokąd panować będziecie nad nami ...
 • @lorenco 18:41:00
  Z własną babą?
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:18:39
  Hmmm...:)
 • Cel który by porywał za serce, za duszę tak aby....
  ...każdy kto w niego wierzy ....
 • @andrzejw 20:30:57
  Nie jestem tak emocjonalny.
  Cel powinien być jasny, zrozumiały dla wszystkich i zapewniający możliwość realizacji własnej drogi rozwoju na każdym poziomie świadomości.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY