Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
868 postów 14249 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Putin/Trump - aktywa/pasywa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O czym będą rozmawiali Putin z Trumpem? Jakich argumentów użyją i jaki będzie efekt tych rozmów?

 

 
Aktywa Rosji:
- olbrzymie terytorium pełne bogactw naturalnych,
- wysoka jakość uzbrojenia i rozwinięty przemysł zbrojeniowy,
- skonsolidowane społeczeństwo przystosowane do życia w warunkach ograniczonego zaopatrzenia,
- przemysł terenowy (zaspokajający podstawowe potrzeby) na poziomie dostatecznym,
- spójna doktryna państwowa aspirująca do imperialnej.
 
Pasywa Rosji:
- niewielka populacja,
- roszczenia terytorialne sąsiadów.
 
Aktywa USA:
- olbrzymi potencjał gospodarczy,
- obecność we wszystkich rejonach globu,
- potężna armia b. dobrze wyposażona.
 
Pasywa USA:
- potężna armia znacznie obciążająca gospodarkę,
- obecność , ale i konieczność obecności, we wszystkich rejonach globu,
- nieskonsolidowane społeczeństwo - nastawione na konsumpcję, a mało skłonne do poświęcenia; relatywnie mała część populacji zdolna i możliwa do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych,
- brak perspektyw strategicznych utrzymania obecnego stanu rzeczy.
 
Sytuacja światowa:
- rozpad obecnych struktur organizacyjnych; kończy się etap eksploatacji krajów mniej rozwiniętych gospodarczo,
- nowy podział pracy wymusi opieranie się na własnych zasobach zarówno surowcowych jak i ludzkich. Zysk z racji przewagi techniczno-technologicznej spada.
 
O czym więc będzie rozmawiał Trump z Putinem?
Wydaje się, że celem Trumpa będzie osiągnięcie przedłużenia stanu obecnego, a przynajmniej odsunięcie przemian w czasie na tyle, aby dostosować struktury organizacyjne do koniecznych przemian; także w sferze mentalnej. Trump zdaje sobie sprawę, że zmiana jest nieuchronna, a dotyczy nie tylko USA, ale całego Zachodu. Stąd  poprzedzające rozmowy w Europie, których celem jest nowy podział obowiązków wynikających z braku możliwości dalszego finansowania armii USA w dotychczasowym zakresie kuponami odcinanymi od waluty rezerwowej będącej w ich posiadaniu.
 
Co może zaoferować Trump Rosji? 
W zasadzie - NIC. 
Restrykcje gospodarcze doprowadziły do pobudzenia lokalnych inicjatyw i zaowocowało to praktycznie samowystarczalnością. Owszem - na niskim poziomie, ale jednak.
Że Rosja nie sprzeda surowców , w tym energetycznych? To żaden problem. Przecież pieniądze za dostawy są na kontach w bankach zachodnich - własność oligarchów związanych z Miedwiediewem, czyli pochodzenia żydowskiego. Blokada kont - to uderzenie w tych oligarchów, a wobec faktu, że i tak Rosja nie może kupować towarów na Zachodzie (restrykcje) - może łatwo zrezygnować z eksportu. To "darmowy" eksport nie przynoszący korzyści. Zwłaszcza, że coraz większa część tego eksportu kierowana jest do Chin.
Militarnie: obecność Rosji w Syrii pokrzyżowała plany utrzymania rozgardiaszu na BW. Ukraina jest "kamieniem u nogi". Nie da się tam utrzymać wpływów USA zwłaszcza wobec konfliktogenności Ukraińców (zepsucie relacji z Polską) przy słabej gospodarce. Obecność wojsk USA w Polsce jest korzystna, ale tylko w czasie blisko poprzedzającym konflikt. Na dłuższą metę - bezsensowna. Chyba, że w pełni utrzymywane będą te siły przez "gospodarza" terenu. Ale i to, wobec coraz bardziej ograniczonych zasobów ludzkich - nie jest dla USA korzystne.
 
O czym więc będą rozmawiali?
O tym, jak zapobiec wojnie. Bo jest sprawą oczywistą, że są siły, które chcą utrzymania obecnego stanu rzeczy. I które zdają sobie sprawę, że czas bezlitośnie zmniejsza na to szanse. Mogą więc sądzić, że wywołanie konfliktu, przy wykalkulowanej przewadze, pozwoli na utrzymanie ich pozycji, a sytuacja po konflikcie wg tego scenariusza, pozwoli na wzrost ich roli.
 
Jakie będą efekty? Wkrótce się przekonamy.

KOMENTARZE

 • Żydowski Pax Russo - Americana
  Nawet podczas tzw zimnej wojny gaz był importowany przez Niemcy z ZSRR. Jeśli NS2 powstanie będzie to oznaczało że "Pipeline dollars to Russia are...acceptable!"

  //Nils Schmid, a foreign policy spokesman for the Social Democrats, the junior coalition partners to Merkel's conservatives, told DW that Germany had always been too dependent on Russian gas.

  "However, even during the Cold War we imported gas from the Soviet Union," said.//
 • @Arjanek 09:36:18
  Co zatem było przyczyną zakupu przez Polskę gazu za zawyżoną cenę ?
  Widzi mi się Pawlaka?
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:38:53
  Pawlak nie Pawlak, dla mnie to jedna POPiS_owa banda.

  Czy mógł to być szantaż Rosji, tego nie można wykluczyć.

  //W 2006 r strona rosyjska grożąc zatrzymaniem dostaw przez spółkę RosUkrEnergo dostaw gazu (ok 3,5 mld m3) wymusiła na stronie polskiej podwyżkę cen dostarczanego do Polski Gazu o 10%. Zgodę na podpisanie tak niekorzystnej umowy wyraził w 2006 roku Minister Skarbu Wojciech Jasiński (PiS). W nagrodę dziś jest Prezesem PKN Orlen.//

  https://www.facebook.com/WaldemarPawlak/posts/1950816381599520

  Na tej samej zasadzie były, są i będą "szantażowane", uzależnione od ruskiego gazu Niemcy jeśli kiedykolwiek zamarzy im się nacjonalizm.

  Jak widać (NS1) USrael to akceptuje i już w czasie "zimnej wojny" akceptował.
 • @Arjanek 10:23:43
  Ja sadzę że Rosja w negocjacjach z Pawlakiem pokazała Polsce że prowadzi zła (wrogą) politykę wobec Rosji i postawiła Pawlaka w sytuacji wroga Rosji któremu Rosja może sprzedawać gaz ale wyłącznie po bardzo opłacalnych cenach.
  Rosja nie musiała sprzedawać gazu Polsce , miała już NS1
  Pawlak (Polska) nie miał wyjścia...albo zmiana polityki wobec Rosji i tani gaz albo .. drogi gaz... lub wcale ... czyli gazowy kryzys w Polsce.

  Warto przypomnieć że to wszystko zasługa Lecha który zablokował budowę drugiej nitki gazowej przez Polskę i z automatu zmobilizował Rosję do budowy NS1 (a może nawet chciał sprowokować agresję Rosji na Polskę).

  Można śmiało powiedzieć że Lech Kaczyński był ojcem założycielem NS1
  oraz ojcem chrzestnym wysokich cen gazu rosyjskiego dla wrogiej Polski.
 • @ Autor
  "kończy się etap eksploatacji krajów mniej rozwiniętych gospodarczo"

  Ja mam wrażenie, że w przypadku Polski ten etap się dopiero zaczyna nieśmiało rozkręcać...
  Czy się mylę?

  Oczywiście 5*

  Ukłony
 • @Jasiek 15:30:48
  Polska to jeden z ostatnich "zasobów" globalnej mafii żydowskiej.
  Polska to malutki nic nie znaczący "zasobik".
  Problemem globalnej mafii jest utrata Europy , Niemiec... utrata globalnego dolara, za chwilę utrata takiego bogatego sojusznika jak Arabia Saudyjska (pewnie w trybie zamachu stanu i likwidacji rodziny Saudów...coś na wzór rewolucji Irańskiej)..

  Polska odzyska wolność jak wielcy, silni i mądrzy tego świata pokonają globalną mafię żydowską.
  Polska ta oficjalna ta solidaruchów oraz KK nie jest ani wielka, ani silna ani tym bardziej mądra ani suwerenna... a odwrotnie to i owszem, jak najbardziej..
 • @Jasiek 15:30:48
  Co do Polski - niekoniecznie.
  Już fakt, że Żydzi wyciągają łapę wskazuje, że jest coś, co można ukraść.

  Ale tu raczej chodzi o Indie, Chiny, Brazylię (budzi się), czy kraje Afryki; eksploatacja jest ograniczona, a teraz napływ nachodźców wymusi inwestycje.
 • @Oscar 15:46:29
  "Polska odzyska wolność jak wielcy, silni i mądrzy tego świata pokonają globalną mafię żydowską."

  To byłoby bardzo dobrze, ale... czy jak silni będą na tyle silni, żeby to zrobić to będą się przejmować wolnością Polski czy raczej na nią nastawać?
  Coś mi się widzi, że przy ustalaniu granic nowych stref wpływów tylko Niemcy mogą się ciśnieniować na Polskę. Oczywiście jeśli zostaną dopuszczone do stołu negocjacji. Dla reszty nasze państwo może być mniej istotne niż nieprawidłowo umieszczony przecinek w umowie....

  Ale obym się mylił.

  Pozdro!
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:38:53
  ,,Pasywa Rosji:
  - niewielka populacja,
  - roszczenia terytorialne sąsiadów.''
  -Putin, Miedwiediew, żydowscy oligarchowie...
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:38:53
  ,,Pasywa USA:
  - potężna armia znacznie obciążająca gospodarkę,"

  Szef połączonych sztabów USArmy przed senacką komisją zeznał, że każdy dolar wydany na armię, zwraca się dwoma dolarami dla amerykańskiej gospodarki.
 • @Oświat 17:04:37
  "Szef połączonych sztabów USArmy przed senacką komisją zeznał, że każdy dolar wydany na armię, zwraca się dwoma dolarami dla amerykańskiej gospodarki."

  Ciekawe czy ten szef połączonych sztabów mówiąc o "gospodarce" miał na myśli amerykańskie przedsiębiorstwa działające także na rynku cywilnym czy tylko konglomerat firm zbrojeniowych...

  Pozdro!
 • @Oświat 17:04:37
  Zapomniałeś nieszczęsny Oświacie razem z tym twoim szefem połączonych sztabów USA army" że amerykańska armia to banda tchórzy.Żałosnych kreatur nie zdolnych do starcia z normalnym czyli odważnym żołnierzem.
  Bombardować "niedemokratycznych,rozwalać gości weselnych w Afganistanie ewentualnie wysyłać "bojowników " w celu mordowania szkolnych dzieci (biesłan) ,to owszem,na taką aktywność są gotowi.
  Ale stanąć oko w oko z uzbrojonym,wyszkolonym i zdeterminowanym żołnierzem? przenigdy!
  Powiedz mi stary dziadu czy któryś z tych twoich jaknów zdolny byłby do wyczynu pilota Romana Filipowa? https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_Filipov https://www.youtube.com/watch?v=4tWRxYdngWQ

  a to tylko przykład z ostatnich miesięcy.Mogę ci tuziny takich przykładów zaprezentować.

  PS
  a o tym chłopaku słyszałeś?
  https://i.pinimg.com/originals/25/4d/18/254d183495148b366ca8b511872bf458.jpg
 • @ikulalibal 17:40:14
  nieszczęsny Oświacie raczy przypomnieć " że amerykańska armia, ta banda tchórzy, trzyma pod swoim buciorem z nielicznymi wyjątkami cały świat.
 • @Oświat 17:04:37
  Wątpię. Tak było może kiedyś. Obecnie USA eksportują broń za ok 26 mld $, a Rosja za 27 mld $.
  Obecnie dodatkowo, po wygaszeniu własnego przemysłu, (pozostał głównie zbrojeniowy), nie ma przełożenia pobudzającego własnej gospodarki.
 • @Oświat 17:45:35
  Trzyma, ale z coraz większym wysiłkiem.
  A jak żyłka pęknie?
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:55:06
  Trump przekonany że jest jedynym i niekwestionowanym światowym hegemonem zjawił się na szczycie NATO jedynie po to by wyrazić swoje niezadowolenie z młodszych i słabszych partnerów, zganić, przedłożył swoje żądania, pouczył jak mają je wypełnić i odjechał.

  W takim samym trybie udaje się na spotkanie z Putinem. Pogrozić, postraszyć zażądać by Ruski wyszli z Syrii i nie mieszali się w Donbasie na Ukrainie, coś mgliście obiecać w zamian za wykonanie powyższego, resztę tego co może usłyszeć od Putina zignorować i na tym koniec szczytu.

  Putin ma być szczęśliwy, że Trump zechciał się z nim spotkać, bo Rosja jest zła, jest słaba, otoczona ze wszystkich stron bazami, bez sojuszników, z ciężarem nałożonych sankcji.

  Tak to wygląda na chwilę obecną i chyba tak będzie to miało miejsce w realu.
  Co powinien zrobić w takim układzie, a czego nie zrobił Putin?

  Putin powinien powiedzieć Trumpowi – Chcesz ze mną rozmawiać, to zdejmij sankcje, wynieś się z Syrii, przestań szkolić, zbroić i opłacać najemników w tamtym regionie, odpierdziel się od Ukrainy. Wówczas o innych sprawach możemy porozmawiać, na przykład o opuszczeniu przez Was Europy i rozwiązaniu NATO.

  Tak by zrobił gdyby czuł się równorzędnym partnerem i prezydentem mocarstwa nuklearnego mogącego zniszczyć każdy kraj i każdy kontynent.
  Tak by zrobił Stalin, Chruszczow czy każdy inny mąż staniu.
  Ale nie Putin.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:53:40
  Myli się pan. Proszę porównać tą broń np. z rynkiem półprzewodników. Tylko chińskie firmy muszą importować z USA za 200 mld$ chipy każdego roku.

  //A glance at the global semiconductor industry underlines just how far behind the country is when it comes to chip manufacturing, and R&D.

  Last year, revenue from the sector in the US edged close to $250 billion compared to China’s miserly $24.7 billion, statistics from IEK, which is part of the government-sponsored Industrial Technology Research Institute in Taiwan, showed.

  With such a disparity, it is hardly surprising that Chinese companies have to import about $200 billion worth of chips from the US each year.//

  http://www.atimes.com/article/robots-chips-and-the-pursuit-of-chinas-tech-dreams/
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:53:40
  ,,Obecnie dodatkowo, po wygaszeniu własnego przemysłu..."

  Nie wygasili, a jedynie przenieśli w sporej części do Chin.
  Co więcej trzeba zauważyć, że te dolary, które drukują w nieograniczonej niczym ilości, lokowali latami w biznesy innych zależnych od siebie państw. I tak Fabryka Forda w Niemczech to oczywiście fabryka amerykańska, ale wszystkie inne tuż po zakończeniu II WŚ i okupacji Niemiec (aż do dnia dzisiejszego) w ramach tak zwanego Planu Marschala to też jak nie w całości to albo 50 +1 akcji są w rękach Amerykanów, albo w takim procencie by też czerpać spore korzyści. Dziś Mercedes Benz to już Mercedes Chrysler
  Volkswagen nie chce się sprzedać amerykanom no to oskarżyli że coś tam skopiował amerykańskiego i zasądzono mu 110 milionów dolarów odszkodowania i Niemiaszki zapłacili. Taka czy inna fabryka za mało daje Amerykanom no to że podawali, że emisja spalin jest większa niż reklamowali i znów trzeba płacić miliony.
  A ta Ustawa 447 to dla kogo za mienie żydowskie pospadkowe?
  Niech no Niemcy nie kupią Amerykańskiego gazu, niech dalej kupują gaz rosyjski, oj to będą bulić już nie miliony a miliardy, a Trump dopilnuje by płacili i płakali, płakali i płacili

  Amerykanie swojego przemysłu nie wygasili. Mają go wszędzie tam gdzie jest ich armia, ta tchórzliwa banda wg ikulalibal, w Niemczech, we Włoszech, we Francji, którą przecież też wyzwalali. W Hiszpanii, Meksyku, Japonii ( nie będę wyliczał kolejnych 100 czy dwustu krajów) W Rosji też mają na przykład w Petersburgu GM.
  Rosyjskie kopalnie diamentów ma rodzina Openhaimerów fundator firmy De Beers z siedzibą w Antwerpii, Londynie, Nowym Jorku.

  Może dla tego niektórzy piszą, także tu na Neonie że 1% bogaczy ma 90% …..itd
 • @Oświat 18:21:12 Zastanawiam się Oświat
  Czy masz wystarczające kwalifikacje (chodzi głównie o informacje) aby wypowiadać się tak kategorycznie.Moim zdaniem nie masz dlatego jak środnio statystyczny PISiak roisz.

  //Putin powinien powiedzieć Trumpowi//

  Nic nie powie albowiem zarówno Putin jak i wszyscy polityczni komentatorzy mówią (i to nie od dziś) :USA nie przestrzega żadnych umów i kto wierzy że można z Amerykanami umówić się na cokolwiek,sam sobie szkodzi.
  To Trump ma interes do Putina,nie odwrotnie.Jaki interes? któż to może wiedzieć,może Syria może Upadlina .A może wszystko to pikuś w porównaniu z tym że z początkiem roku Chiny oficjalnie zgłosiły swoje zainteresowanie Arktyką.Na razie wożą ich ruskie lodołamacze ale to wkrótce się zmieni bo chinole mają na ukończeniu dwa własne.
  Czy wiesz starcze co dla USA będzie oznaczało jeśli Chiny się tam zainstalują? https://thediplomat.com/2018/07/chinas-polar-strategy-an-emerging-gray-zone/
  Czas nagli i tylko Rosja może spokojnie czekać i obserwować rozwój wypadków.
  https://www.youtube.com/watch?v=YdXr_bnUmyE&t=345s
 • @Oświat 18:48:22
  Do chin przeniósł się prywatny kapitał USA napędzany rządzą zysków.
  Chciwi kapitaliści głównie żydowscy patriotami nie są, chyba że Izraela.
  USA dla nich to tylko zdobyta kolonia która doją, już wydoili i przenieśli się do Chin.
  USA nie ma państwowej gospodarki i taki Tramp może sobie tylko gadać...
  jak nie da zarobić żydom więcej niż zarabiają na Chinach to żydostwo pokarze mu serdeczny palec.
  To żydowski bezwzględny kapitalizm odmiana neoliberalna tu liczy się tylko kasa i zysk właściciela ..a ludzie ? mogą sobie milionami zdychać...jak nie przynoszą żydowi zysków.
  Dzisiaj USA oraz reszta NATO służy globalnej mafii żydowskiej jako darmowe i dobrze uzbrojone mięso armatnie do podbijania (demokratyzacji) kolejny krajów bogatych w jakieś zasoby które żydzi chcieli by mieć.

  Tramp nie ma czym prywatnych kapitalistów kupić... .
  Rosja ma podobny problem z żydowskimi Oligarchami czyli złodziejami którzy rozkradli Rosyjski majątek narodowy za Jelcyna.

  Pewnie Tramp i Putin o tym sobie pogadają...
  Putin zapewne ma jakieś propozycje...
 • @ikulalibal 19:01:50
  "To Trump ma interes do Putina,nie odwrotnie.Jaki interes? któż to może wiedzieć"

  Jest jeden naglący interes, który w każdej epoce i dla każdego mocarstwa, które nie chciało od razu zacząć wielkiej wojny, był i jest kluczowy.

  Otóz niezbędne jest ustalenie, gdzie kto ma działać aby się nie zderzyć i sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Drugie to ustanowienie komunikacji w tym samym celu. Czysty zdrowy rozsądek tak nakazuje.
 • @Arjanek 10:23:43
  To, co Usrael akceptował lub nie, niezawisłego państwa nie powinno interesować.
  We wspomnianym okresie była tzw. sprawa dywersyfikacji gazu czyli Polska groziła Rosji, że weźmie gaz z Norwegii no i pocałujcie nas Ruskie w żopy, bo my i gazoport budujemy.. Na propozycję Jamal 2 z pominięciem Ukrainy a z odgałęzieniem na południe na Słowację itd. na południe, PISIORY, które wtedy rządziły przy aplauzie PO i ich satelitów, powiedzieli NIE.
  Tak więc zniżka na gaz ze strony Rosji skończyła się - nie ma inwestycji zatem gaz jest w cenie rynkowej, bez ulg. I tyle. Nic się nie dało wynegocjować ani przez Jasińskiego ani Pawlaka.
  Sytuacja taka ma się nadal - politycy w Polsce dbają o to, aby nitka z gazem nie pomijała Ukrainy. To dla nich NAJWAŻNIEJSZE. Ciekawe dlaczego? Czy Polską rządzi jakaś sotnia żydobanderowców?
 • @Oświat 18:21:12
  Mylisz się Oświat: Putin nie będzie prosił Trumpa o zniesienie sankcji.
  Sprawa jest prosta: społeczeństwo rosyjskie przyzwyczaiło się żyć ze sprzedaży węglowodorów i innych zasobów, w/g tego jak to było takie powiedzenie w PRL: my wam węgiel wy nam banana - odnosiło się to do handlu z krajami, którym sprzedawaliśmy węgiel za grosze, byle były w sklepach banany pomarańcze, cytryny itp.
  Dzięki sankcjom naród rosyjski coraz bardziej zaczyna rozumieć, że musi pracować aby być samowystarczalnym, gdyż zobaczył, że łaska tzw. Zachodu na pstrym koniu jeździ.
  O ile zrozumiałeś o co chodzi w tym wszystkim, Rosjanie mają bardzo mądrego przywódcę; ja im muszę niestety zazdrościć.
 • @Pedant 19:58:04
  A może tylko sobie poplotkują: May jest jak typowa Angielka, niezbyt urodziwa i inteligentna: a wiesz Donald, że te wszystkie idiotki a la Teresa noszą korale z pereł, to jakaś sekta?
  Władimir, a Angela nie nosi korali z pereł, jakieś inne lub naszyjniki lub nic, co ty na to?
  Trudno powiedzieć, Angel jednak różni się od tych bab, jednak Donaldzie ty to mi wyjaśnij, wy Amerykanie uwielbiacie przecież takie historie..
 • @lorenco 22:19:02
  "Dzięki sankcjom naród rosyjski coraz bardziej zaczyna rozumieć, że musi pracować aby być samowystarczalnym"

  W przeszłości Putin wiele razy apelował aby ograniczyć zależność od petrodolarów, nawet za cenę pewnych wyrzeczeń. Ale nikt go nie chciał słuchać.

  A teraz dostał to na srebrnej tacy. Podejrzane ;)
 • @Pedant 22:58:32
  Jeszcze jedno, Rosjanie bardzo chcieli do Europy i nie chcieli zwrotu w kierunku Azji. A teraz będą zmuszeni.
 • @Arjanek 18:31:35
  A Chiny mają nadwyżkę circa 1 bilion $.
 • @Pedant 23:01:23
  Pytałeś Pan Rosjan, czy to własne przekonanie a la Borys Budka?
 • @Pedant 23:01:23
  Wydaje mi się, że Rosjanie są i w Europie i w Azji. Ten ogromny kraj największy na naszej Matce Ziemi będący federacją różnych ludów i kultur jest fascynujący przez to, że trzyma się razem. I coraz bardziej będzie daleki od rozbicia, zjednoczony, czym bardziej następuje zgnilizna moralna na tzw. Zachodzie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:22:08
  "Pytałeś Pan Rosjan, czy to własne przekonanie a la Borys Budka?"

  Pytałem, a co? Nie wolno?
 • @Pedant 23:01:23
  https://notatek.pl/blur_note/18059/18059-000.jpg
 • @Pedant 23:56:50
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/74/ZSRR_1989.png

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY