Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
870 postów 14289 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Wnioski po spotkaniu Trump - Putin

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy przekonania wyrażone w mojej poprzedniej notce tematycznej, (Putin/Trump aktywa/pasywa), zostały podważone?

 

 
Wydaje się, że treść spotkania i wyniki końcowe w niczym nie odbiegają od tamtych uwag. Można jednak pokusić się o sugestie tyczące kierunków jakimi powinna zainteresować się dyplomacja polska.
 
Pierwszą uwagą jest ta, że "rusofoby " dostały "po łapach"; kierunek na konfrontację z Rosją nie był dominujący. Trump stawia na konkurencję, a nie konfrontację. W tej sytuacja pozycja polskich rusofobów staje się słabsza, a ich działania nieuzasadnione nawet w kontekście służalczości względem USA.
USA są dalej potęgą, ale już nie mają nieograniczonych możliwości wykazywania swej dominacji. Ich gospodarka (potężna, ale głównie wirtualnymi operacjami), nie jest w stanie utrzymać na dotychczasowym poziomie obciążeń sektora militarnego. Świadczy o tym żądanie współfinansowania wydatków na armię przez państwa UE i poszukiwanie źródeł finansowania (sprawa NSII i zaopatrzenia w energię jest tego wyraźnym przykładem).
O słabości USA (niechęci do podejmowania działań ekspansyjnych) świadczy stosunek do Ukrainy; to wyraźna chęć wycofania się z tego kierunku.
 
Wydaje się, że strategia Trumpa polega na powolnym wycofywaniu się z twardej kontroli globalnej na rzecz utrzymania wpływów tylko w dziedzinach i regionach istotnych dla USA - z jednym wyjątkiem - zagwarantowania bezpieczeństwa dla Izraela.
Wyraźnie widać, że Trump gotów jest "odstąpić" Ukrainę i cały basen Morza Czarnego w zamian za usunięcie Iranu z Syrii, a przynajmniej gwarancje utworzenia bufora bezpieczeństwa na granicy Syrii z Izraelem (mówi się o ok. 100 km), co pozwalałoby kontrolować i reagować na ewentualny atak rakietowy Iranu. (System obrony Izraela może nie zdążyć zareagować na wystrzelenie kilkuset rakiet z wyrzutni tuż przy granicy).
 
Cele Rosji?
Putin nic nie ugrał, ale też i nie było to jego celem. Zaprezentował pozycję i stanowisko Rosji w obecnym świecie. I w zasadzie o to mu chodziło. Mundial - wielce korzystny medialnie i prezentacja principiów polityki rosyjskiej; wskazanie, że nie zamierza prowadzić polityki ekspansji, ale z tego, co ma, się nie wycofa.
Nawet w sprawie Ukrainy - powściągliwe stanowisko; brak chęci większego zaangażowania, a podtrzymanie "Mińska II", czyli federalizacja Ukrainy.
 
Jak widać - sprawa Polski i polskich rusofobów próbujących grać Ukrainą jako narzędziem walki z Rosją, uległa osłabieniu.
A jakie wnioski  i możliwości dla Polski stwarza ta sytuacja?
Jeśli odrzucimy rusofobię, a postawimy na realizm, to sytuacja jest interesująca.
Przede wszystkim widać, że bliższe kontakty z Ukrainą są bezsensowne i szkodliwe. Wszelka pomoc tylko wzmacnia postawy szowinistyczne. Czyli, tak jak to już dawno sugerowałem, należy "odsunąć się" od Ukrainy i tępić na naszym terenie wszelkie skłonności banderowskie. Otworzyć się na możliwość akceptacji oczywistości krymskiej i zgodzić z koncepcja federacyjną.
W ramach federacyjnego podziału Ukrainy - rozważyć specjalny status niektórych regionów: Rusi Zakarpackiej i Odessy; Odessa to rejon o dużym "zażydzeniu" - być może warto tam skierować emigrację Żydów z Izraela. To rozwiązanie może być korzystne zarówno dla Polski jak i innych państw regionu. Teren żyzny, z dobrym klimatem - osiedlenie tam Żydów może być remedium na narastającą niechęć względem tej nacji, a przecież należy się liczyć z narastającym zagrożeniem bezpieczeństwa Izraela.
Sprawa wojsk amerykańskich. Jest chyba oczywiste, że to Polska je utrzymuje. Wobec zaś zmiany priorytetów , celowym jest ich stopniowe wycofywanie. Środki - przeznaczyć na OT. NATO - to stan agonalny.
Sygnalna wypowiedź Morawieckiego (seniora) sugeruje otwarcie się na rozmowy z Rosją i powolne otwarcie na wymianę gospodarczą. Jednak podstawą jest wzmacnianie powiązań w ramach Trójmorza.

KOMENTARZE

 • Rusofoby?
  "Pierwszą uwagą jest ta, że "rusofoby " dostały "po łapach"; kierunek na konfrontację z Rosją nie był dominujący."

  To Rusofile alarmowali, że Trump chce dokonać napadu na Rassiję.
  Czas na zmiany neonowym politylom - Trump jest PROROSYJSKI!!!
 • @Talbot 10:09:22
  Talbot jest prochiński i prorosyjski; Trump jest normalny.
 • Stretegia odpowiedzialnego rozwoju
  Może wreszcie będzie można mówić o zależności pomiędzy skalą wydatków na zbrojenia i na zdrowie, bez narażania się na opluwanie przez eksponentów Międzynarodówki Antypolskiej Agentury.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:20:48
  Chiny światowym Szeryfem?


  http://radioszczecin.pl/6,374508,objazdowy-cyrk-i-historyczne-znaczenie-komentarz
 • To było sondażowe spotkanie.
  Celem Putina było pokazanie Trampowi że nie jest taki straszny jak go malują żydowskie media i żydowskie służby specjalne.
  Celem Trampa było przekonanie się czy Putin jest tak straszny jak go malują żydowskie media i żydowskie służby specjalne.

  W tym kontekście spotkanie było bardzo udanie.
  Wbrew ujadania globalnej mafii żydowskiej okazało się że można z Putinem rozmawiać, negocjować, dogadywać się ale pod warunkiem uszanowania Rosyjskich interesów.

  To spotkanie to klęska globalnej mafii żydowskiej diabolizującej Rosję i Putina.

  Kolejne spotkanie może już na niższym szczeblu będą rozwiązywały konkretne problemy.
 • Lepiej na pustynię Gobi
  Cyt: " być może warto tam skierować emigrację Żydów z Izraela. To rozwiązanie może być korzystne zarówno dla Polski jak i innych państw regionu. " Kon. cyt.
  Świetny pomysł. Skopiowany pierwotny plan Hitlera. Zmieni się tylko kraj pochodzenia z Niemiec na Izrael.

  Tylko trochę szkoda tej żyznej ziemi, Żydzi tego nie docenią, wolą pustynię. Nie cierpią pracować na roli, czyli np. widłami.
 • @tańczący z widłami 16:48:55
  "Nie cierpią pracować na roli, czyli np. widłami."

  Trudno ;-DDDDD
 • Stalin przygotował kawałek ziemi dla żydów
  zwany: Żydowski Obwód Autonomiczny.
  Żydowski Obwód Autonomiczny (ros. Еврейская автономная область, jid. ‏ייִדישע אויטאָנאָמע געגנט‎ Jidisze Ojtonome Gegnt) – terytorium wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej, stanowi część Dalekowschodniego Okręgu Federalnego. Od południa graniczy z Chinami (wzdłuż rzeki Amur), na zachodzie z obwodem amurskim, a na wschodzie z Krajem Chabarowskim.
  Historia:
  Ziemie nad rzeką Amur zamieszkane były w czasach przedhistorycznych przez plemiona Tunguzów. Rosyjska kolonizacja terenów obecnej republiki rozpoczęła się w XVII wieku. Po zajęciu przez wojska rosyjskie region zasiedlany był przez Kozaków, staroobrzędowców, rosyjskich chłopów, a od końca XIX wieku przez Koreańczyków.

  W okresie rewolucji bolszewickiej w Rosji ziemie te weszły w skład Republiki Dalekiego Wschodu, która istniała w latach 1920–1922. Później stanowiły część Kraju Chabarowskiego. W 1928 władze radzieckie postanowiły zasiedlić te tereny ludnością żydowską. Był to jeden z planów polityki etnicznej Józefa Stalina, którego celem było przeciwdziałanie szerzącemu się w ZSRR ruchowi syjonistycznemu.

  Żydowski Obwód Autonomiczny w składzie Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej powstał 7 maja 1934. W latach 30. XX wieku wielu Żydów w ZSRR zmuszono do migracji do Birobidżanu. Mimo to Żydzi w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym nigdy nie stanowili nawet jednej trzeciej mieszkańców.

  Od 1991 Żydowski Obwód Autonomiczny znajduje się w składzie Federacji Rosyjskiej; jako jedyny z pięciu radzieckich obwodów autonomicznych nie awansował do statusu republiki autonomicznej. Utrzymał dawny status i nazwę, pomimo że liczba Żydów jest w nim znikoma.
  ---------------------------------------------------------------------------
  Ten Obwód jest dużo większy od Izraela, ma 36 100 km² a Izrael 22 072 km².
  Na mapie:
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/Jewish_in_Russia.svg/1024px-Jewish_in_Russia.svg.png

  Pięknie położony Obwód, nazwa jest gotowa, niech się tam kolonizują.
  Jednak jak tu napisał @tańczący z widłami - kto by tam pracował na roli
 • @Talbot 10:09:22
  Gdzie alarmowali, hę?
 • @Jasiek 19:05:50
  Jaśku, naród wybrany nie będzie się plamił grzebaniem w ziemi czy czymś podobnym. Od tego ma gojów.
 • @lorenco 19:59:24
  Kraj żyzny i bogaty, ale zawsze wymagał wsparcia, zwłaszcza żywnościowego; mieszkańcom nie udawało się wyprodukować dostatecznej ilości żywności.
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:34:24
  Większość Rosji to wieczna zmarzlina, zatem z tą produkcją żywności nie jest tak kolorowo.
 • @lorenco 19:59:24
  "Pięknie położony Obwód, nazwa jest gotowa, niech się tam kolonizują."
  Myśli Pan, że Chińczycy zgodziliby się mieć takich ''sąsiadów" pod bokiem ?
  Blisko Japonia,Korea....
  A taki spokojny, pięknie położony Obwód...
 • @lorenco 00:32:35
  Barabidżan jest na długości geograficznej takiej jak południowa Polska. Tam nie ma zmarźiny.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:19:59
  "Barabidżan jest na długości geograficznej takiej jak południowa Polska. Tam nie ma zmarźiny."

  A Wyspy Brytyjskie są na tej samej SZEROKOŚCI geograficznej jak Labrador.
 • @Pedant 08:40:23
  Nie da się ukryć, że te określenia ciągle mi się mylą. No i nie jestem pedantem.
  ;-)))
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:46:40
  "Nie da się ukryć, że te określenia ciągle mi się mylą. No i nie jestem pedantem."

  Mam nadzieję, że nie jest Pan aptekarzem ani chirurgiem kosmetycznym :)

  http://www.asiaone.com/static/multimedia/gallery/111004_plastic/images/pic3.jpg
 • @Pedant 10:15:58
  Wystarczy, że nie jestem pedantem. Resztą może się Pan sam zająć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:19:59
  https://www.wlin.pl/assets/708/p06f02.png
 • @lorenco 13:43:13
  https://www.wlin.pl/assets/709/p06f03_normal.jpg
 • @lorenco 13:43:13
  No to z mapki wynika, że Barabidżan jest w sferze poza wieczną zmarzliną.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY