Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
870 postów 14289 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Kobieta/mężczyzna czyli między wiarą a logiką

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kobiety kierują się w swym postępowaniu wiarą, a mężczyźni logiką.

 

 
Oczywiście - można stwierdzić, że kobiety także kierują się logiką, ale wydaje się to  pozorem; one tylko akceptują stan istniejący, co wcale nie oznacza, że przyszłość wynikać ma z tego stanu. Przyszłość dla kobiety wynika z jej woli.
Z kolei u mężczyzn wszystko ma swoją kolejność następstw wynikającą z logiki ciągu zdarzeń. Odstępstwo jest odbierane często jako podważanie zasad istnienia świata.
 
Powstaje pytanie: która wersja rzeczywistości jest właściwa?
Nie jest bowiem prawdą, że "kobieca" logika jest bezsensowna, a męski punkt widzenia "jedynie słuszny". Przecież cuda się zdarzają (także wstydliwie pomija się istnienie "czarów" itp.). Jedynym problemem jest określenie "cudownego środka równowagi" pomiędzy oboma rodzajami stosunku do rzeczywistości. W jakich okolicznościach można założyć przewagę wiary nad rozumem, a kiedy odwrotnie.
"Proście, a będzie wam dane" - czy to nie największe "wyznanie wiary" z jakim się spotykamy? Tylko - czy umiemy prosić?
To, co faktycznie różni kobietę i mężczyznę, to nie stosunek do postawy wiary bądź logiki, ale stosunek do "sposobu proszenia".
Kobiety są bierne, oczekują spełnienia ich woli bez współdziałania, gdy mężczyźni będą aktywnie dążyli do realizacji zamierzeń, które są ich "wierzeniem" - marzeniem.
 
A jaka jest otaczająca nas rzeczywistość? Jak została ukształtowana, że jest to możliwe? 
Jakoś o tym nie dyskutują ani fizycy, ani filozofowie, a teologom także z tym nie jest po drodze.

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY