Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
880 postów 14422 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Wielkość Marszałka Piłsudskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na tle obszczymurków i swołoczy prezentujących kłamliwe, wyssane z palca podczas leżenia na barłogu opinie i przekłamania o Piłsudskim, chcę zaprezentować pewne odmienne spojrzenie na tę kwestię.

 Chcę spojrzeć na tę postać jako na postać przywódcy państwa i Narodu.

 
Każdy Czytelnik może w myśli przejrzeć w myśli wszystkie  ważniejsze postacie polskiej sceny politycznej zarówno te z okresu II RP, PRL jak i III RP z obecnymi decydentami włącznie.
Jakim wymaganiom i wyzwaniom musieli sprostać, i jak się wywiązali ze swych obowiązków; czy służyli Polsce i Narodowi Polskiemu, czy też kierowali się interesem osobistym, bądź kliki, która ich popierała?
 
Nie chcę dawać jednoznacznej odpowiedzi: każdy ma wady i każdy popełnia błędy. Jednak stawianie Piłsudskiemu zarzutu, że np. był jurny i miał powodzenie u kobiet, co ma świadczyć, że nie nadawał się na Wodza - mówi nie tyle o Piłsudskim, co o debilizmie tego, który coś takiego twierdzi.
I nie dla jakichś tam dyrdymał, ale z tej racji, że ludzie jurni są obdarzeni energią, a ta pozwala być aktywnym - władza wymaga ciągłego napięcia.
 
A jeszcze inaczej....
Czy Piłsudski był Mężem Stanu? A jeśli tak, to kiedy ten stan osiągnął?
Tak się składa, że często staja przed nami możliwości publicznej działalności. W naszej sferze publikujemy szereg opinii i wskazań dotyczących sfery publicznej. I pytanie - kto z tych aktywnych, gdyby miał możliwość realizacji swych idei - okazałby się godny zaufania? Sprawdził się?
 
Nie piszę tego krytycznie. Na ogół - sami nie wiemy, czy dalibyśmy sobie radę. Czy nie uleglibyśmy wpływom i nie uwikłali w jakieś gierki? Czy nawet po błędach potrafilibyśmy się podnieść i dalej budować?
 
Nie każdy nadaje się na przywódcę, a kształtowanie postaci jest procesem długotrwałym. Są tam też momenty załamania. Ważne, aby się z nich umieć otrząsnąć. I trwać w swej roli dając przykład - wzór innym.
 
Czy Piłsudski był takim przywódcą, przywódcą przez duże "P"? Jak się prezentował na tle innych postaci, które mogły aspirować do tej roli?
 
Moim zdanie do czasu Bitwy Warszawskiej - Piłsudski nie miał wszystkich cech charakteryzujących Przywódcę Narodu. Czytając jego życiorys, opracowania innych na jego temat, zauważyłem, że  brak mu było do tego czasu jednego - poczucia historycznej odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Owszem - tworzył plany batalii, czy wojny, dowodził dużymi jednostkami itd., ale nie brał pod uwagę możliwości upadku Polski jako idei.
 
Wydaje się, że dni przed decyzją o wyjeździe nad Wieprz, aby osobiści nadzorować Manewr znad Wieprza, to czas przebudowy psychicznej. Efektem była rezygnacja "in blanco" dana Witosowi. To nie tchórzostwo, czy załamanie, a najbardziej odpowiedzialna decyzja, która miała ułatwić prowadzenie rozmów z bolszewikami w wypadku klęski. Brał na siebie odium odpowiedzialności za (możliwą) klęskę.
(Sądzę, że tego nasze portalowe kundle nawet nie są w stanie zrozumieć).
Kto z późniejszych przywódców byłby w stanie podjąć taką decyzję?
 
Dalszy rozwój psychiki Piłsudskiego był już powiązany z tym stanem - jego duch - rósł do poziomu rozumienia wszystkich aspektów Państwa i Narodu.
 
Z kolei wojskowo - był na etapie rozumienia roli dowódcy armii. Stąd jego bardzo dobre decyzje na tym poziomie, ale błędy na poziomie  dowódcy - Naczelnika Państwa. Już zaś w czasie bitwy Nad Niemnem - jego decyzje były na poziomie frontu - stąd jego osobiste wspomnienia, gdzie porównuje się z Tuchaczewskim; ich "spotkanie" miało taki charakter.
 
Po wojnie - był w stanie określić kierunki rozwojowe Polski, czego dowodem są osiągnięcia II RP. Niestety - odszedł nieco za wcześnie, aby przynajmniej lepiej przygotować Polskę do nowej burzy dziejowej.
 
Ja oddaję hołd tej POSTACI. Szkoda, że tacy się nie trafili nam później.

KOMENTARZE

 • Brawo panie Wojtas.
  Kłamstwu trzeba dać odpór. Dałem 5!
 • hmm...
  "odmienne spojrzenie" to niestety nie historia, która jest oparta na faktach...pan tu ekwilibrystykę słowną uprawiasz...

  w Wieprzu dojrzał :)))....w zasadzie dyskusja jest bezsensowana, bo wszystko już na temat Ziuka Selmana zostało na tym forum napisane...
 • Autor
  //Na tle obszczymurków i swołoczy prezentujących kłamliwe, wyssane z palca podczas leżenia na barłogu opinie i przekłamania o Piłsudskim, chcę zaprezentować pewne odmienne spojrzenie na tę kwestię.//
  5*

  Ignorancję trzeba zwalczać faktami historycznymi. Im lepiej wszyscy będą wyedukowani, tym pomyślnie Polska w siłę rosnąć będzie.
  Trzeba mówić o tym co piękne w naszej historii światu, i nas wzmacniać
  Niestety to historia. Dzisiaj jesteśmy słabi. Nie militarnie ale mentalnie. Napawa mnie to lękiem.
  Takie są fakty.
 • hmmm
  https://historia.org.pl/2013/03/09/zapomniany-general-tadeusz-rozwadowski-tworca-wojska-polskiego-i-zwyciestwa-w-1920-r-wywiad/


  pozdrawiam
 • @Husky 19:14:36
  o czym ty piszesz Huski? Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś "Ignorancję trzeba zwalczać faktami historycznymi"...

  pan Wojtas wyraził "pewne odmienne spojrzenie"...nachlałeś się? :)))))
 • @trybeus 19:25:19
  Racja jest jak dupa, każdy ma swoją
  Józef Piłsudski
  (z książki Myśli i wypsknięcia)

  http://s.lubimyczytac.pl/upload/authors/4815/25968-140x200.jpg
 • @Husky 19:30:18
  Racja to nie historia i fakty... choćbyś jak czarował z Wojtasem, to nic nie wyczarujecie... :))))
 • @kula Lis 67 18:51:40
  Mówił Michnik, że Kaczyński czołgi na ulicę wyprowadzi ? Mówił.

  Odszczekajcie więc hejt na Adama.

  Tak patrzę na defiladę.
  DUMA.

  https://pbs.twimg.com/media/Dkpgm0qX0AEckVo.jpg

  Wyobraźcie sobie teraz w tym wszystkim Kopaczkę albo krula jewropy jako premiera, Komora jako prezydenta i Niesioła jako marszałka sejmu..... przecież to była jakaś chora aberracja.
  Boże błogosław Polsce!
  Śmierć wrogom Ojczyzny!
 • @trybeus 19:06:21
  A byłeś Pan z nim na Syberii?
  Proszę opisać - o tym jeszcze nie było...
 • @Zorion 19:21:18
  I Pan miedzy tymi ....?
 • @trybeus 19:25:19
  A jakie jest spojrzenie na Dmowskiego?
  Jak kryzys - to "się zdymisjonował" i uciekł z Warszawy.
  Piłsudski nad Wieprz, a Dmowski - gdzie?
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:59:34
  E tam - przytoczyłem tylko artykuł, a Pan od razu mnie zdemaskował.

  Stirlitz szedł ulicami Berlina, coś jednak zdradzało w nim szpiega: może czapka-uszanka, może walonki, a może ciągnący się za nim spadochron?

  pozdrawiam
 • @trybeus - Ziuk Selman
  .


  http://trzcinska.neon24.pl/post/145081,pilsudski-czlowiek-syjonistycznej-masonerii  .
 • @Krystyna Trzcińska 21:01:23
  Ciągle się zastanawiam czyje interesy Pani reprezentuje.
  Polskie - raczej nie.
  Objaśni mnie Pani?
 • @kula Lis 67 18:51:40
  Tym razem nie masz się czym chwalić.
 • Dziwny naród, czczący zdrajców.
  "Piłsudski obalił swoim zamachem świeżo utworzony rząd o silnej i odpowiedzialnej większości parlamentarnej, a obalił go wszczętą bez powodu wojną domową, w której poległo około tysiąca Polaków. Zamach majowy był jedną z najsmutniejszych kart polskiej historii. Za zama­chem tym stał w istocie wpływ polityki brytyjskiej, która w tym samym mniej więcej czasie spowodowała podobne zamachy na Litwie i w Estonii. Owocem tego zamachu było ustanowienie dyktatury Piłsudskiego i piłsudczyków, która była jedną z najbrutalniejszych i najbardziej bezmyślnych dyktatur w nowoczes­nej historii europejskiej i jest w obrazie dziejowym Polski faktem haniebnym. Dyktatura ta w znacznym stopniu przetrąciła odrodzonej Polsce kręgosłup. Nie ma dziedziny życia polskiego, której Piłsudski i jego dyktatura by nie obniżyły, nie zepsuły, nie zdezorganizowały i nie splugawiły. Między innymi pod tą dyk­taturą Polska, tradycyjnie kraj prawa, sprawiedliwości i wolności, splamiła się istnieniem obozów koncentracyjnych w Brześciu i w Berezie, z których pierwszy był chronologicznie wcześniejszy od obozów hitlerowskich oraz faktem skryto­bójstw politycznych, z zamordowaniem generała Zagórskiego na czele. Polityka zagraniczna Piłsudskiego i jego następców była z polskiego punktu widzenia po­lityką samobójczą. Przyczyniła się ona do rozbioru Czechosłowacji i do zburze­nia porządku „wersalskiego” w basenie naddunajskim, a w rezultacie stworzyła sytuację, której nieuchronnym skutkiem była nasza kampania wrześniowa.

  Bez wszelkiej przesady, można stwierdzić, iż jedynym wielkim, politycznym rezultatem działalności Piłsudskiego było doprowadzenie odbudowanej wysił­kiem całego narodu Polski do ponownego, na szczęście krótkotrwałego, rozbioru 1939 roku. Trzeba nadto dodać, że dyktatura Piłsudskiego i piłsudczyków miała utajone nastawienie antychrześcijańskie. Wyraziło się to nawet w symbolach: de­kretem z 1927 roku dyktatura ta zmieniła herb Polski, usuwając krzyż z korony orła i umieszczając pięciopromienne gwiazdy na jego skrzydłach. Wiele przeja­wów polityki antykatolickiej, niszczącej podstawy moralne życia polskiego pod dzisiejszymi rządami komunistycznymi, zostało zapoczątkowanych w istocie już pod władzą Piłsudskiego i piłsudczyków.

  Wprowadzona przez dyktaturę sanacyjną ustawa „o ochronie czci marszałka Piłsudskiego” była unikatem w ustawodawstwie świata. Można było w Polsce krytykować każdą postać historyczną i polityczną z przeszłości i teraźniejszości z wyjątkiem Piłsudskiego. Ustawa ta w istocie stanowiła także i ochronę nad­użyć przed możliwą krytyką.

  [Trzeba dodać, że w Polsce lat 1989-2016 robi się to bez ustawy!]"
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/08/jozef-pilsudski-bohater-czy-zdrajca/
 • @rysio 00:00:24
  Cóż. Moim zdaniem - Piłsudski to bohater, a rysio - zdrajca.

  Właśnie z racji takiej haniebnej postawy - wystąpiłem z KIO (jako pierwszy - bo po mnie jeszcze zrobiło to kilka innych osób). Brak tam uczciwej oceny historii.
 • Kiła trzeciorzedowa samozwańczego marszałka :
  https://www.youtube.com/watch?v=9U3PKR8YayY&t=647s

  Za jakie zasługi marszałek dostał tak poniżającą śmierć?
  Wizja dana Św siostrze Faustynie jednoznacznie daje nam światło na
  "zasługi" właściciela Kasztanki.
  Przypomnę tym którzy nie znają tego: w godzinie agonii marszałka przyszły go oskarżać demony dusz, które on zamordował (m.in w Zamachu Majowym) a które w tym czasie były w grzechu ciężkim i nie zdążyły się przez to z nich wyspowiadać.
  Niestety poszły do piekła a rozpustnik marszałek za nimi.

  koniecznie trzeba wysłuchać także :
  https://www.youtube.com/watch?v=H_32ITML1tU&t=19s
  o sfałszowanej biografii samozwańczego marszałka bez szkoły wojskowej

  Tragedia Polski polega także i na tym że CZCI DEMONY
 • @Jan Paweł 09:17:51
  Wygląda, że Jan Paweł ma kiłę czwartorzędową, bo inaczej takich bzdetów by nie pisał.
  Swój swego pozna.

  PS. Podłączanie pod to s. Faustyny jest skrajna podłością.
 • @Jan Paweł 09:17:51
  dlatego chyba nie ulega wątpliwości, że powinniśmy wszyscy tą nauczkę wziąć sobie do serca i gdy tylko zgrzeszymy, niezwłocznie pójść do spowiedzi, by w przypadku nagłej śmierci nie pójść TAM z grzechem ciężkim.

  Jak widać, TAM nie ma żartów.
  A piekło niestety (dla nas) istnieje i wygląda (wg różnych objawionych nam źródeł) tak :
  https://www.youtube.com/watch?v=BGJnkqYBSRo&t=86s
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:44:47
  Wiele jest komentarzy innych ludzi o Piłsudskim. Tutaj jeden jeden z nich:
  https://www.youtube.com/watch?v=5ihNcs5NwQc
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:44:47
  Zachęcam do przeczytania Dzienniczka Św Siostry Faustyny.
  On dostała jednoznaczną wizję z podaniem nazwiska delikwenta, ale spowiednik doradził jej by nie podawała nazwiska w swoim Dzienniczku.

  Pan Jezus zapytany przez Siostrę Faustynę, czy dobrze napisała, czy czegoś zapomniała, powiedział jej że : "nie niczego nie zapomniała i niczgo nie dopisała od siebie"
 • @Jan Paweł 09:55:32
  Ubogi duchem człowieku, manipulowany fałszywymi wizjami.

  Mogę zaakceptować przekaz Chrystusa dany s. Faustynie w odniesieniu do Polski, ale nie w odniesieniu do pośmiertnych losów poszczególnych i to zmarłych ludzi.
  Takie wizje świadczą raczej o odchyleniu psychicznym i powodują wątpliwości tyczące właściwego przekazu.
  Tu Pan stwierdza, że s. Faustyna miała wizję, przekaz od Chrystusa, a dowodem jest to, że ona tak twierdzi.

  Stuknij się Pan mocno w czoło przy żegnaniu się - może pomoże.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:13:31
  Zachęcam Pana i wszystkich do przeczytania nowej książki o Piłsudskim :
  https://3dom.pro/Pilsudski-i-sanacja-Prawda-i-mity-p332/?ref=f3DOM

  Jest bogaty zbiór wypowiedzi wielu osób znawców tematu.
  Naprawdę bardzo polecam, bo chyba chodzi nam wszystkim o poszukiwanie prawdy.
  Też fajnie mi się komponował portret marszałka z Kasztanką i tym całym mitem, ale gdy dowiedziałem sie prawdy, bez żalu wywaliłem go do śmieci.
 • @Jan Paweł 10:20:56
  Poziom pańskiej głupoty wskazuje proste rozróżnienie, którego nie umie pan zrobić: oddzielić prywatne życie i wybory Piłsudskiego od roli jaką spełnił w procesie budowania II RP.
  Za te osądy - Pan też będzie sądzony. I nie będzie to lekkie. A tacy jak Pan zostaną poddani najostrzejszemu sądowi - to będzie wasza samoocena. Nic się tam nie ukryje.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:27:05
  Bardzo mi przykro, ale nie da się oddzielić życia prywatnego i publicznego, bo albo służy sie Panu Bogu albo szatanowi. NIe czegoś takiego że w życiu prywatnym szatanowi a w publicznym Panu Bogu.
  Piłsudski był skromną, ale ważną częścią planu o którym mówi były (Niestety zamordowany w zeszłym roku) uczestnik Systemu szczytów które uzurpują sobie władzę na całym światem.
  By to zrozumieć koniecznie trzeba wysłuchać tego wywiadu :
  https://www.youtube.com/watch?v=2ydxd7ryMl8&t=60s
  https://www.youtube.com/watch?v=LZS_ioMuxYQ
 • @Jan Paweł 10:55:52
  To Pan też mason, że się do tajnego systemu odwołuje?
  A z ciekawości: kto tam reprezentuje Watykan?
 • Jak już tu zauważono - u Ziuku...
  ..było już dosyć.
  FAKTÓW HISTORYCZNYCH, Panie Wojtas...
  Więc PO CO się Pan ośmiesza ?...
  proponuję się wreszcie obudzić z żydowskiego matrix-a ...
  "Kula Lis" - rozczarowuje mnie Pan :( ...
 • @johnie 15:13:07
  Myli Szanowny fakty historyczne z histerycznymi. Te drugie są podstawą ataku na Piłsudskiego.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:22:52
  Dla wielu komentujących marszałek to jednak wielka postać !!!!
  Tyle że jest nim ....
  Konstanty Rokossowski
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:20:20
  Trudno mi uznac za bohatera czlowieka, dla ktörego kasztanka i kochanka stanowily sens zycia. Msciwy, apodyktyczny charakter, blade pojecie o strategii wojskowej, nie möwiac o powaznych zarzutach szpiegostwa.
  Przy gen.T.J.Rozwadowskim möglby byc ordynansem.
  No i te jego religijne fanaberie...
 • @morgan 16:28:09
  Ma Pani rację; przyjacielem człowieka jest pies, koń, długo nic i kobieta.
  Więc, co do kasztanki - rozumiem Piłsudskiego.
  Ale kobieta - budzi zdziwienie.Chyba rzeczywiście miał zły charakter...

  PS. Co do strategii wojskowej. Bitwa Warszawska została rozegrana w sprzeczności z wszystkimi zasadami i naukami akademii wojskowych.
  Piłsudski wręcz nakazywał dowódcom, aby nie zwracali uwagi na skrzydła tylko szli do przodu.
  Niektórzy uważali go za nieuka i ryzykanta.
  Dopiero po pewnym czasie zauważono, że ta strategia była nowatorska i stała się podstawą dla tzw. wojny błyskawicznej.

  Niemniej - z tym liczeniem się z kobietami - Piłsudski przesadzał. Za mało zajmował się Kasztanką. W końcu mu padła, a baba została...
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:50:44
  E..., baba też mu padła. Musi nażarła się czeguś.
  p.s. Czy to prawda , że Piłsudski był świadkiem Jehowy?
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:50:44
  "Piłsudski wręcz nakazywał dowódcom, aby nie zwracali uwagi na skrzydła tylko szli do przodu."

  Tak samo jak zdobył Kijów parę miesięcy wcześniej?
 • @Mariusz G. 17:15:57
  Może i był jakimś świadkiem. Ale żeby Jehowy? Chyba nie.
  On miał w. ..głębokim poważaniu religie, ale wierzył w Boga.
 • @Pedant 17:47:24
  Oj - to czego Panu brakuje, to samodzielnie wypracowanych ocen.
  Kijów zdobyto - przy sporych błędach, kiedy to chyba gen. Rybak spaprał sprawę zablokowania wojsk sowieckich na Wołyniu. Drugi błąd, że Piłsudski uległ sztabowcom i wstrzymał ofensywę, co pozwoliło na wycofanie i ewakuację sowietów z Kijowa.

  Dalej - op... Rydza - Śmigłego, że ewakuował Kijów po przerwaniu frontu przez Budionnego. (Piłsudski sugerował zebranie kawalerii i pójście w ślad za Budionnym).

  Można sądzić, że utrzymanie się jeszcze ze dwa tygodnie w Kijowie pozwoliłoby na utworzenie armii ukraińskiej. W krótkim czasie Ukraińcy Petlury utworzyli dywizję. Jeszcze dwie i można byłoby wycofać się z Kijowa przekazując miasto Petlurze.
 • @AgnieszkaS 17:50:36
  Trzeba wyjaśnić, czy ochwacenie, to skręt kiszek, czy zapalenie kopyta.

  Aż taki nie jestem, coby twierdzić, że kobita Piłsudskiego miała stan zapalny kopyta. Ale analizując zachowania AnnyP, Trojanki, czy Lotnej - wszystko jest możliwe.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:08:15
  "Oj - to czego Panu brakuje, to samodzielnie wypracowanych ocen."

  Żadnych ocen nie wyrażałem, zapytałem się tylko czy używał tego samego podejścia.

  "Kijów zdobyto - przy sporych błędach, kiedy to chyba gen. Rybak spaprał sprawę zablokowania wojsk sowieckich na Wołyniu."

  Z tego co wiem, to powodem zwycięstw kontrofensywy była masowa mobilizacja w Rosji po utracie Kijowa. Do armii zgłaszali się nawet biali Rosjanie.
 • @Pedant 18:39:38
  Napiszę notkę o tej wojnie - tak jak to widzę i rozumiem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:22:52
  Pański "typowy argument" w rzeczowej dyskusji.
 • @AgnieszkaS 18:33:33
  Ochwat to zapalenie kopyta, ale najczęściej spowodowane niewłaściwą dietą. Eugenia Lewicka z pewnością nie cierpiała na ochwat mimo iż spożyła coś, co jej nie posłużyło.
 • @Mariusz G. 21:33:45
  Chyba jednak była to diablica. Nawet jak miała zdrowe kopyta.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:50:44
  I jak tu Pana nie lubic? Zawsze sie jakos "wykreci"..
  Nakazywal isc do przodu ale dopilnowal, zeby sie w pore zatrzymali. Byc moze celowo zmarnowal okazje aby pogonic bolszewiköw.
  Kiedys pasjonowala mnie Historia Wojskowosci. Znalazlam tam m.in. plan bitwy pod Kannnami, co dowodzi znaczenia strategii klasycznych.
  Milej koncöwki tygodnia zycze !
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:17:59
  "Napiszę notkę o tej wojnie - tak jak to widzę i rozumiem."

  Będę czekał, może dowiem się czegoś nowego.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:50:44
  "Co do strategii wojskowej. Bitwa Warszawska została rozegrana w sprzeczności z wszystkimi zasadami i naukami akademii wojskowych."

  Czyli gen. Rozwadowski (autor podręczników wojskowy i wykładowca) nie miał wiele do powiedzenia?
 • @
  Jak by na to nie patrzec, pan Marszalek gotöw byl Ukraincom i Zydom nieba przychylic, Polakom za to zalecal "kury szczac prowadzic".
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:08:15 Co to k..wa jest sugerował ?....
  Piłsudski sugerował zebranie

  Wódz na miarę Napoleona i sugerował ?
 • @morgan 23:01:01 Lubieć ? ej to...
  ...przecież talmudyzacja dla z góry upatrzonych pozycji :)

  Dotyczy : I jak tu Pana nie lubic? Zawsze sie jakos "wykreci"
  Nakazywal isc do przodu ale dopilnowal, zeby sie w pore zatrzymali. ha ha

  krętactwo pod z góry upatrzone wnioski
  nieczyste intencje nie mogą do niczego dobrego doprowadzić i podważają całość Pana Wojtasowego pisania
 • @morgan 23:01:01 Trafiony i....
  ...zatopiony
 • @morgan 23:01:01
  Nie bardzo rozumiem uwagę.
  Kiedy to wstrzymał Piłsudski ofensywę?
  Jedynie przy ataku na Kijów uległ sztabowcom i wstrzymał ofensywę - sztabowcy żądali tego, aby podciągnąć linie zaopatrzenia.

  Pod koniec wojny - nie było już wojsk sowieckich na drodze do Moskwy. Tylko, że wstrzymanie nastąpiło na skutek polityki narodowców negocjujących warunki pokojowe. No i braki w zaopatrzeniu tudzież to, że ludzie mieli dosyć wojny.
 • @Pedant 23:09:59
  Gen. Rozwadowski był jednym z niewielu, który był w stanie ogarnąć konieczność stosowania wojny manewrowej.
 • @morgan 23:10:35
  Oj, morgan, morgan: ilu Żydów było we władzach II RP, a ilu teraz?

  Jes Pani nieuczciwa w stawianiu kwestii. Cóż. Wiadomo - kobieta - puch marny.
 • @andrzejw 06:47:50
  Każdy dowódca podejmuje decyzje w ramach swoich kompetencji. Rydz - Śmigły był dowódcą Frontu południowego.
  Kwestia "sugerowania"; może źle się wyraziłem. W czasie rozmowy z Rydzem - Śmigłym, już później, pytał dlaczego ten nie podjął takich decyzji.
  Sugestia - to raczej odniesienie do wcześniejszych "szkoleń i instrukcji". Tyle, że Rydz - Śmigły nie potrafił zmienić swego myślenia. Ta przypadłość wystąpiła też i w 1939 roku. Co nie znaczy, że Rydz - Śmigły nie był szczerym patriotą. Tyle, że zdolność decyzyjna, a patriotyzm, to różne sprawy.
 • @andrzejw 06:54:07
  pańskie uwagi wskazują, że nawet teraz, po 100 latach - Pan podejmowałby równie głupie decyzje jak ograniczeni generałowie.
  Boże chroń nas od takich decydentów.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:50:04
  W II RP nie zdarzaly sie cuda, jakich jestesmy swiadkami / i ofiarami/ dzisiaj, kiedy na stanowisko Prezydenta powoluje sie czlowieka, o ktörym wczesniej malo kto slyszal.Nie pamietam opracowania, w ktörym przypisywano Pilsudskiemu sprowadzenie do Polski wielu tysiecy Zydöw.
  Mozna wiec zalozyc, ze po latach synowie szynkarzy, krawcöw, drobnych handlarzy pracowali juz jako prawnicy, dentysci itp. Osiagali tym samym dosc wysoki status spoleczny wysilkiem rodzicöw-ciulaczy.
  Dzis drzwi do kariery otwieraja im "sponsorzy".
 • @morgan 23:37:47
  Jedyne, co wynika z Pani komentarzy, to to, że II RP była transparentna, a III RP zakłamana.

  A ja o tym piszę wskazując, że powinniśmy dążyć do transparentności.
  A w tle - że Piłsudski działał transparentnie. I dlatego wszelka swołocz tak się czepia jego nogawek.
 • WPS
  Czy w ogoóe można się odnieść do powyższego bajdurzenia ?
  Można to skwitować jedynie tak:
  Gdyby stosować stopniowanie, to mamy kłamstwo, kłamstwo historyczne i bajdurzenia pana Wojtasowe !
 • @stanislav 11:49:23
  Tak na wesoło kończąc tę opowieść pana Wojtasową - on sam wypisz wymaluj z wygladu Piłsudski...z naciskiem na "pił":))))
 • @stanislav 11:53:42
  Tak na wesoło kończąc tę opowieść ......Fantomasa z Wiernych Polsce Syjonistycznej

  http://img.youtube.com/vi/c9iPk8m3Z64/0.jpg
 • @Husky 11:58:08
  Nic mnie tu nie bawi przyznam, ale może byłby jakiś motyw do pokladania się ze śmiechu gdybyśmy ujrzeli w końcu pyszczek alaskanskiego kundelka ?! A jak nie, to podaję komendę: leżeć!
 • @stanislav 12:02:47
  A jak już obrazek, to proponuję też i słowo:

  http://niezaleznatelewizja.pl/stop-nwo-26-06-2013/
 • @stanislav 12:02:47
  Shalom braciszku
  Shalom
 • @stanislav 12:14:01
  Jedynie Stasiu co ci w życiu bardzo dobrze wyszło to ...
  włosy z głowy
 • @Husky 12:27:27
  Za opowiadanie takich starych kawałów wiesza się za jaja, ale gdzie u ciebie jaja jak przy obrzezaniu pozbawili cię nie tylko napletka:))) Stad didatkowo twoje kompleksy
 • @stanislav 13:16:50
  Łyso ci co ?
  Łyso
 • @Husky 13:53:25
  Nawet masz swój psi urok. Ostatni raz słyszałem tego rodzaju przekomarzania jak miałem z 8- 9 lat, a to juź ponad pół wieku temu;)))
 • @stanislav 17:46:07
  To już w wieku 9 lat wyłysiałeś
  oj niedobrze, niedobrze
  Nie na każdym łbie włosy rosną
  Nie na każdym
 • @Husky 18:02:03
  To zależy od postępu w ewolucji
  Ty zapewne owłosiony jak to kundle :)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY