Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
907 postów 15053 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Jak żyć ... po polsku (3)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polskość a Kościół

 

 
Obecnie trwa nagonka na KK, gdzie podstawą jest oskarżanie kleru o pedofilię. Efektem ma być eliminacja wpływu KK na społeczeństwo polskie - znaczne ograniczenie roli ze szczególnym nastawieniem na likwidację tzw. "rządu dusz".
 
Wielokrotnie wskazywałem, że mamy do czynienia z negatywną rola KK w Polsce, a szczególnym tego przejawem jest utożsamienie : Polak-katolik. Jednak KK spełnia też bardzo pozytywną rolę kształtując jednoznaczne podstawy  systemu etycznego. Jest więc pytaniem: co w zamian, jeśli usuniemy z życia publicznego instytucję kształtującą postawy etyczne?
Obecnie, nawet przyjmując za prawdziwe zarzuty o szerzącej się w KK pedofilii, mamy zdolność oceny takich sytuacji jako skrajnie aspołecznych, a podstawą oceny jest personalizm leżący u podstaw etycznych nauczanych przez KK. Odrzucając  KK jako nauczyciela etyki, odrzucamy też te zasady i w efekcie pedofilia może okazać się (i zapewne tak będzie), czynem akceptowalnym.
Znany przypadek niejakiego Jana Hartmana, który publicznie propagował kazirodztwo, a teraz jest w grupie zaciekłych przeciwników KK.
Jaką etykę zaproponuje inkryminowany Hartman? Zoofilia też była przez niego promowana.
 
Wnioski jakie się nasuwają, są dosyć oczywiste, ale jednocześnie trudne do zaakceptowania przez strony konfliktu. Na pewno rola KK w Polsce powinna ulec zmianie. Jednak jest koniecznym, aby rolę "nauczyciela etyki" powierzyć instytucji, która w sposób jednoznaczny i niepodlegający manipulacjom, będzie te zasady etyki wdrażać. Tyle, że gwarantem  zasad powinna być Rzeczpospolita. Celowo rozróżniam tu - nie Państwo Polskie, a Rzeczpospolita, gdyż instytucje państwowe powinny służyć Rzeczypospolitej.
 
W pewnym stopniu sytuacja kleru KK jest podobna "nadzwyczajnej kaście sędziowskiej".  Kler dokonuje sądów moralnych w oparciu o etykę KK zapisaną w KKK. Sędziowie robią to samo tyle, że w odniesieniu do przepisów prawnych ustanowionych przez państwo.
Obie instytucje się zdegenerowały. Koniecznym jest, aby przywrócić im służebną rolę względem społeczeństwa, ale też najpierw należy określić jakie mają być wyznaczniki etyczne na jakich więzi społeczne maja być tworzone.
 
Jak widzę kierunki zmian?
Zacząć należy od określenia podstaw ustrojowych; polskim wzorem jest Rzeczpospolita.
Do tej roli należy dostosować formy instytucjonalne, gdzie podstawowym elementem powinny być wybory, czyli wpływ społeczeństwa na osoby kształtujące działanie tych instytucji. Dotyczy to i sędziów, i księży. (Być może wystarczy wybór sędziów okręgowych, którzy nadzorować będą działania podległych pracowników, i stosownie, biskupów organizujących pracę kleru). Nie wolno dopuścić do "usamodzielnienia się" obu instytucji.
 
Odrębną kwestią jest struktura organizacyjna - zarówno sądów jak i KK. Czy w KK pozostaną parafie - przeżytek organizacyjny  Cesarstwa Rzymskiego? Trudno powiedzieć. O tym można i należy dyskutować.

KOMENTARZE

 • @Arjanek 09:37:25
  W pewnym stopniu Kosiur jest bardziej normalny od szanownego Pana.
  Wiele z poglądów przez niego głoszonych jest mi bliskich. Natomiast droga realizacji - to droga do jeszcze większego zjudaizowania. Przykre, że ani on, ani Ziemiński, tego nie rozumieją (zakładając dobrą wolę, a nie celową manipulację).

  Pan intelektualnie to pikuś przy nich. Mały pikuś.
 • @Arjanek 11:05:48
  No cóż. Problem z WPS polega na tym, że oni są totalnie nastawieni. Dążą do monopolu poglądów: ich są "jedynie słuszne".

  Jak zaznaczyłem - wiele wskazuje, że są to manipulatorzy żerujący na polskości.
  Jednak wiele poglądów, chociaż niespójnych, jest słusznych.
  Ich wysiłek intelektualny aby jakoś to sklecić jest duży.
  Szkoda, że u Pana tego nie zauważam. Jest Pan jak młot "na ruskich" i podobne.
 • tak jest
  "Jest więc pytaniem: co w zamian, jeśli usuniemy z życia publicznego instytucję kształtującą postawy etyczne?"

  Podobno juz od wieków próby trwają- takie mocowanie sie z Bogiem. Ale to też ma swój cel - eliminacja plew od ziarna.

  pozdrawiam :)
 • @Zorion 16:49:53
  Od kiedy to Bóg jest przypisany jedynie do KK? Twierdzenie takie to zwykła pycha.
 • @Zorion 16:49:53
  Próbuje pokazać, że można stworzyć system etyczny bez odwołania się do Boga (w wersji judaistycznej).
  Taki system (naturalny) wynika, moim zdaniem, z zasad na jakich świat został stworzony.
  Więcej.
  Gdyby przyjąć Objawienie jako narzucane (w nowej wersji) prawo, to oznaczałoby, że Stwórca nie jest Wszechmogący, bo nie przewidział kierunków rozwoju ludzi. Przecież mógł stworzyć człowieka zawsze uległego.
  Pozdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY