Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
907 postów 15053 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Powyborczo: koniec metropolitalnej koncepcji rozwoju

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wniosek nasuwa się sam przez się: skoro w dużych metropoliach wygrała opozycja, a PiS osiągnął sukces w mniejszych miejscowościach i do tego w dotychczas zaniedbanej "ścianie wschodniej", to należy liczyć się z przekierowaniem środków na prowincję.

 

Na pewno Warszawa nie otrzyma środków  wsparcia na kolejne linie metra, czyli - Trzaskowski, radź sobie sam. Zapewne także może to dotyczyć choćby trasy S7, czy obwodnicy Warszawy. Pewnie budowy będą się ślimaczyć. Mosty w Warszawie? Starczy na obiecane kładki dla pieszych. Jedynym plusem, że ograniczony zostanie ruch w centrum, a może nawet całkowicie zlikwidowany - wystarczą rowery i hulajnogi.
Natomiast mosty na Wiśle, ale w "interiorze" - pewnie powstaną. Szybsze tempo budowy via Carpatia i tras dopełniających, co będzie związane z tworzeniem tu podstaw nowoczesnego przemysłu.
 
W Zachodniopomorskim - tunel w Świnoujściu będzie kontynuowany, ale władze muszą siedzieć "u klamki w Brukseli", bo żadne nadwyżki nie zostaną tam skierowane. Mało. Może okazać się, że jakaś firma "zejdzie z budowy".
Opole nie ma co liczyć na przywrócenie dawnego splendoru festiwalu. Raczej powstaną inne, konkurencyjne. Czy Makrela coś podrzuci mniejszości niemieckiej? Pewnie jakieś śmieci do utylizacji.
 
W sumie to może i jakieś korzyści z tego będą - nastąpi wyrównanie dysproporcji rozwojowych. I to jawi się jako dodatkowa korzyść z zaistniałej sytuacji.

KOMENTARZE

 • oby tak rzeczywiście się stało
  najwyższa pora skończyć z warszawką, tym państwem w państwie, w którym korupcja podniesiona jest do rangi cnoty.
 • @interesariusz z PL 17:01:41
  Ten proces już zachodzi, a wybory go tylko przyspieszą.
 • Proszę Państwa co ja tu państwu będę opowiadał. Przeczytajcie sobie sami
  https://pbs.twimg.com/media/DqM71oNXcAAIiQc.jpg
 • @
  Całe rodziny PSL- synowie, córki, wujki, ciotki, szwagrowie, będą musieli się ewakuować z urzędów, po "tsunami" PiS, jakie przeszło w bardzo wielu powiatach.

  W Podlaskim, Świętokrzyskim jak będą uciekać to gumofilce pogubią
 • Widzi Pan, Panie Krzysztofie, co z Pana Targowica zrobiła?
  Nie wiem, czy urodził się Pan w Warszawie, ale najbliższym dużym miastem w stosunku do Pana domu jest Warszawa. Warszawa to nasza stolica, jej dobro powinno być bliskie każdemu Polakowi. Warszawa wykazała się dużą mądrością, że pogoniła człowieka, który miał problemy z odpowiedzią, nad jaką rzeką leży to miasto, jako doradców dobrał sobie idiotów.
  A mimo to, życzy Pan temu miastu by przestało się rozwijać, by mieszkańcom żyło się źle. Inwestycje oddane za rządów Hanny Gronkiewicz Waltz wyliczać można by długo. No cóż, do następnych wyborów parlamentarnych około 1 roku, pogonimy złodziei, co im się nasze podatki "należą". Myślę, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przez ten rok obstrukcji PiSowskiej sobie poradzi. To człowiek wykształcony, zna się na gospodarowaniu miastem, ma doświadczenie. Wiele inwestycji ma zagwarantowane finansowanie, a później to tylko kwestia mądrości Polaków, którą już w tych wyborach wykazali. Pogonimy tych, co przeciw Polsce, przeciw naszym małym ojczyznom działają.

  Lata rządów PiS w Warszawie, oddawanie w ręce czyścicieli kamienic budynków w czym Kochański (PiS) był jakże szybki. Maraz inwestyczyjny za czasów Kaczyńskiego spowoduje, że w Warszawie PiS jeszcze długo będzie dostawał solidnego kopa. Duże miasta, to skupiska inteligencji, dlatego PiS nie ma co tu robić. Inteligentny człowiek nie pozwoli sobie, by byle idiota miał go za durnia.

  Myślę, że ponowne zwycięstwo na poziomie dającym PiS samodzielne rządzenie jest już poza zasięgem PiS. Nawet jeśli PiS wygra, to nie utworzy koalicji i tak jak w kilku sejmikach mając najwięcej posłów będzie w opozycji, bo rząd większościowy poza jego zasięgiem.
 • @Zawisza Niebieski 22:32:46
  może tak mniej błędów !?

  Nie masz cwaniaka, nad warszawiaka.

  Już prawie wiek jesteśmy pod okupacją warszawiaków. Najwyższa pora skończyć z kastą ludzi z Warszawy, od lat mających lepsze życie na zasadzie bliskości żłobu.
 • Autor
  Tak patrząc na wyniki wyborów dochodzę do wniosku że, PO to obecnie głównie elektorat antychrześcijański: komuniści i złodzieje , lesbijki i homoseksualisci , totalni zaprzańcy i skrajne lewactwo.
  Normalni to wyjątki.

  ps.
  Słysze, że 12 listopada 2018 roku ma być koniec świata...przynajmniej w Polsce bo wolne będzie. Normalny człowiek się cieszy, że ma dzień wolny. Ci płaczący to muszą chyba rodziny i przyjaciół nie posiadać.

  Panie dzięki Ci, że dałeś PiS za opozycję skończonych idiotów.
 • @Zawisza Niebieski 22:32:46
  "Duże miasta, to skupiska inteligencji,"

  Ależ z waszmości żartowniś :)

  Warszawa to skupisko mieszkańców Warszawy (warszawiakami ich nie nazwę), którym przed przejściami na pasach malują "Odłóż smartfona i żyj!" tak są zapatrzeni w "gadżety nowoczesności", że niebezpieczeństwa dla siebie nie widzą.
  W innych miastach pewnie jest podobnie. W wielkich miastach żyją w dużej mierze zakompleksieni ludzie z krótką pamięcią i małym IQ a nie żadna "inteligencja".

  Cała nadzieja w tzw. "prowincji". Tam jeszcze jest dużo ludzi o zdrowym podejściu do rzeczywistości.
 • @kowalskijan584 09:32:29
  "Cała nadzieja w tzw. "prowincji".

  Może należy przenieść kierownictwo Zjednoczonej Prawicy do Katowic?

  Wygrał tam w pierwszej turze Marcin Krupa - popierany przez PiS (i SLD).
 • @interesariusz z PL 22:44:00
  "Już prawie wiek jesteśmy pod okupacją warszawiaków."
  O kim pan raczy mówić mówiąc o okupacji Warszawiaków? Ilu Warszawiaków ma pan w rządzie? Ilu w urzędach. Rządzi nami prowincja, przyszła taka Szydło z Brzeszczy i zaraz nadawała "to co im się nadawało".
  Warszawiacy to ciężko pracujący, znacznie lepiej wykształceni niż średnia społeczeństwa Polaków ludzie, po urzędach ludzie z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny... Wielu wymieni Pan Warszawiaków w rządzie? W PiS panuje typowa mentalność prowincji, weźmy taką Szydło co w kumoterstwie biła wszelkie rekordy

  Kogo PiS chciał nam na prezydenta wstawić? Człowieka z Opola, "warszawiaka" co nie wiedział nad jaką rzeką Warszawa leży.To jest ta kasta z prowincji, która nami rządzi i rządzi nieudolnie.

  Tak, ludziom z Warszawy, Poznania, Krakowa, Gdańska żyje się lepiej niż na prowincji, choć ostatnio na prowincji bardzo się poprawiło, jeżdżę dużo po Polsce i to widzę. Ale to nie wynika z bliskości żłobu, bo ze żłobu korzystają ci co jak Jaki od roku płacą w Warszawie podatki, albo też nadal płacą u siebie w domu, a co piątek do domów wracają. To wynika, że w dużych miastach wytwarzany jest obrót, miasta to skupiska ludzi o wyższym wykształceniu. Ale czy na prowincji nie da się dobrze zarobić? Mój kolega z liceum przeniósł się do żony na wieś i prowadzi duże gospodarstwo. Jemu spokojnie starcza do pierwszego nie jak Gowinowi i myślę, że ma lepsze dochody niż np. ja.
 • @kowalskijan584 09:32:29
  "Cała nadzieja w prowincji"... Przecież prowincja nami rządzi i kradną jak rząd Beaty Szydło. Jeszcze więcej o mentalności kumoterskiej chce pan do rządów wprowadzić?

  Pisząc " w dużej mierze zakompleksieni ludzie z krótką pamięcią i małym IQ" właśnie opisuje pan ludzi z prowincji. Ja zwykłem w rozmowach nie przyznawać się do tego, że jestem z Warszawy, by nie wzbudzać właśnie tych kompleksów.

  Właśnie te kompleksy powodują, że nie potrafi Pan zobaczyć iż rządzi nami prowincja, Warszawiacy to ludzie ciężko pracujący, znacznie więcej niż ma to miejsce na prowincji.
 • @Husky 09:08:39
  Dobrze, że nie wymieinłeś cech PiSowskiej targowicy, bo musiałbyś wspomnieć o pedofilach, złodziejach, kumotrach, i ich obrońcach, klerykałach, fanatykach relgijnych, ludziach niewykształconych, czyli "niewykształciuchach z małych wsi", bo zdaje się tak to się w waszym języku określa.

  Normalnych tam coraz mniej. Jak na przykład pan Krzysztof, który w rozmowie wydawał się człowiekiem zupełnie zdrowo myślącym, ale pod wpływem PiS gotowy jest się cieszyć, że miasto koło którego mieszka, stolica jego kraju nie będzie się rozwijała, bo przegrani z PiS będą się mścili. Niestety PiSowscy targowiczanie robią sieczkę z mózgu.
 • @kowalskijan584 09:32:29
  "'Duże miasta, to skupiska inteligencji,' Ależ z waszmości żartowniś :)"

  https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2015/2015-12/97e217242740a02e584658be2893b496.jpg

  Tam gdzie są duże miasta, tam gdzie przemysł, ośrodki uniwersytecke ta odsetek ludzi z wyższym wykształceniem wyższy.
 • @Zawisza Niebieski 11:48:39
  Czyli w teorii mamy taką sytuację: Warszawa ściąga najtęższe głowy z całej Polski. Tylko proszę mi wyjaśnić np. czemu te tęgie głowy nie wzięły tłumnego udziału w referendum w sprawie odwołania HGW w październiku 2013 r (referendum było nieważne bo ... nie było frekwencji :). Mniejsza o wynik takiego referendum ale czemu mieszkańców Warszawy nie interesowały sprawy miasta?

  "Tam gdzie są duże miasta, tam gdzie przemysł, ośrodki uniwersytecke ta odsetek ludzi z wyższym wykształceniem wyższy."

  Inteligent to niekoniecznie ten co ma wyższe wykształcenie :)
  Nie pisałem o wyższym wykształceniu tylko o małym IQ :) Tzn. ktoś może być świetnym inzynierem a zupelnie nie rozumieć co się wokół niego dzieje.
 • @kowalskijan584 12:37:10
  "Warszawa ściąga najtęższe głowy z całej Polski. " Nie Warszawa a miasta uniwersyteckie (tu wliczam studia medyczne, techniczne itd.). Później miasto oferuje pracę i osoby te pozostają.

  Z wykształceniem wyższym też jest problem, bo zrobiono młodzieży ogromną krzywdę. Uzyskaj wykształcenie wyższe, a będziesz lepiej żył. I młodzież kończyła politologie, socjologie, historie.... oferowane przez szkoły prywatne po czym pracuje na kasach w hipermarketach, zaś jego kolega po kursach np. spawacza zgarnia niezłą kasę.

  Referendum warszawskie, poza złym PR, HGW była dobrym gospodarzem dla miasta, zaś samo referendum, wszystko wskazywało, że odwoła HGW, wtedy wkroczył "wybitny strateg", wraz z kawalerem złotego nocnika (Hofmanem), Warszawiacy zorientowali się, że nie chodzi o Warszawę a o gierki polityczne i zostali w domach. Nie pierwsza to rzecz, gdy Kaczyński wszystko spieprzył. Lech Kaczyński naprawdę był złym prezydentem Warszawy, zaś za Marcinkiewicza nie tylko, że masowo wydawano kamienice w ręce czyścicieli ale również rozkopano Krakowskie przedmieście bez planów instalacji, stąd chodziliśmy po błocie przez kilka lat. Właśnie dlatego Warszawiacy popierali HGW, że za jej kadencji Warszawa rozkwitała, praktycznie pobudowano 3 mosty, trasy przelotowe, piękne rozwiązania drogowe, rewitalizacja Starówki, metro tu wymieniać by długo.

  Inteligent to niekoniecznie ten co ma wyższe wykształcenie :) Z pewnością tak, ale, żeby skończyć studia, tylko prawdziwe studia, nie prywatne szkółki to jednak trzeba się pewnym myśleniem, umiejętnością uczenia się i wiedzą wykazać.

  Można być świetnym politologiem, historykiem, socjologiem nawet naukowcem o wąskiej specjalizacji i nie rozumieć co się wokół dzieje, ale inżynierem, lekarzem nie można. Te studia wymagają myślenia, umiejętności oceny faktów, zdolności organizacyjnych.
 • @Zawisza Niebieski 13:02:26
  Raz: Kaczyński był złym prezydentem.
  Dwa: Gronkiewicz Waltz była nieco lepszym prezydentem.
  Trzy: To, że mieszkańcy Warszawy woleli zostawić "nieco-lepszego" prezydenta (HGW) od wybrania DOBREGO NOWEGO prezydenta w nowych wyborach świadczy o niskim poziomie intelektualnym "inteligentów" z Warszawy.

  Czwarte: jeśli ktoś daje sobie wmówić, że wybór jest tylko między PO i PiS i pomijając wielu niezależnych kandydatów (ale to "niemodne") to już źle świadczy o jego intelekcie. A tak ma wielu mieszkańców Warszawy.

  Kiedyś na pejsbuku był profil #HGWmusiodejść lub jakoś podobnie, może jeszcze jest. Można poczytać o osiągnięciach HGW m.in. najdroższa oczyszczalnia w Europie, najdroższe metro za km itd., opóźnienia.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:29:47
  Dla mnie ciągle jest niezrozumiałe, czemu PiS nie wystawi do wyborów w Warszawie człowieka kompetentnego, mającego doświadczenie. W wypadku Jakiego od samego początku wiadome było iż przegra, zaskoczeniem jest tylko rozmiar tej porażki. Kraków, też wszystko wskazuje, że Wassermanowa poleci trasą Jakiego.

  Wniosek jeden, te komisje nie dają żadnych politycznych zysków. Po pierwsze PiS trudno ukryć własne brudy, a dodatkowo obnażają nijakość ludzi takich jak Jaki, czy Wassermanowa.

  Jakiemu nie udało się uktyć wydawania kamienic przez PiS, decyzje nakładania kar, które później zwracano z odsetkami. W Ambergold nie udało się ukryć PiSowskiej afery Skok, czy też GetBack. Tak jak ze Smoleńskiem, tak i z komisjami, to już przebrzmiałe karty, żadnego znaczenia nie mają.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY