Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
907 postów 15053 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Jak żyć ... po polsku (10) - kobiety

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie da się ukształtować relacji społecznych bez określenia relacji: kobieta - mężczyzna. A materia sprawy jest niezwykle skomplikowana.

 

 
W zasadzie mamy tu trzy możliwości: patriarchat, matriarchat, POLSKOŚĆ.
I od razu trzeba dodać, że zarówno patriarchat jak matriarchat - to system hierarchiczny w odmiennych postaciach, a polskość - kształtuje system egalitarny.
Jaki jest patriarchat - każdy widzi na przykładzie Arabów, którzy wzmacniają populację Zachodu. Należy tylko zauważać, co zazwyczaj jest skrzętnie pomijane, że kobietom tamtego systemu specjalnie to nie przeszkadza.
Z kolei matriarchat - trzeba szerzej omówić już to z tej racji, że to system związany z judaizmem, a kształtowany "na wspak" względem okolicznych plemion arabskich.
Jeśli zatem obserwator jest w stanie dostrzec, że cały system Cywilizacji Zachodu jest zdominowany przez Żydów, to nieodłączną konstatacją jest stwierdzenie, że będzie on ewoluował w kierunku matriarchatu. Tu nie może być żadnych wątpliwości - poza pozornymi.
Czym charakteryzuje się matriarchat?
Sprawa jest oczywista - dominującą rolą kobiet w społeczeństwie. Objawia się to relacjami społecznymi związanymi z następowalnością pokoleń, czyli - prokreacją. Kobieta ma prawo wyboru partnera i może go zmieniać nawet wielokrotnie. Czy rewersem tej sytuacji nie jest wielożeństwo muzułmanów? (W tamtej wersji jest to i tak "humanitarne", gdyż "zasób kobiecy" nie jest wymieniany, a uzupełniany).
Matriarchat jest bardziej bezwzględny - odrzuca partnerów bez żadnej "rekompensaty". Dążeniem jest pozbawienie mężczyzn wpływu na wychowanie dzieci (nawet separacja), a dzieci stają się "wspólną własnością stanu kobiecego". Tylko kobiety mają głos w sprawach dotyczących wychowania. Społeczeństwo matriarchalne dąży do takiego dysponowania środkami, aby opisywany stan mógł istnieć i funkcjonować.
I proszę "rozejrzeć się"; ile z tych sugestii jest już wdrożonych lub będących w stanie wdrażania?
Rolą mężczyzny jest dostarczanie środków na utrzymanie. 
Mamy więc typowy układ hierarchiczny z relacją pan/niewolnik, gdzie rola "panów" przypada kobietom, sług - mężczyznom. Nie ma nawet określania sposobu "wynagradzania" mężczyzn; zapłatą jest seks, a ten jest wyłączną domeną kobiet i jej prawem wyboru.
Odniesieniem religijnym (wszak religia, jak to wskazywałem w wielu tekstach) jest (powinna być) na usługach systemu, jest nauczanie o "łasce Bożej koniecznej do zbawienia". Czyli nie zasługi (te mogą być przydatne, ale nie są wystarczające), ale wola osoby "dającej zbawienie" ; tu szansę na prokreację..
Czy analogia jest już zauważalna?
Warto zwrócić uwagę na konsekwencje pojawiające się w matriarchacie. Mężczyzna staje się bezwolny i przestaje być innowacyjny. Nie ma motywacji do aktywnego działania. Efektem jest pogłębiający się stan apatii i brak podejmowania wyzwań. Społeczeństwo matriarchalne pogrążać się będzie w stagnacji.
 
I jeszcze jeden czynnik, który koniecznie należy rozważyć w procesie kształtowania się matriarchatu. Kwestia doboru naturalnego.
Kobiety natura wyposażyła w zmysł "zapatrzenia", czyli pozalogiczny motyw wyboru partnera na ojca dziecka (dzieci). Po prostu dany mężczyzna się podoba i jest kwestią nawet chwili, że wykorzysta osobnika do "zrobienia sobie dziecka".
Poniekąd ten mechanizm jest zaprzeczeniem przytoczonej narracji. Tyle, że występuje w normalnych warunkach rzadko. Jest zaś wykorzystywany przez kobiety do uzurpowania sobie prawa do wyboru partnera.
Nic nie jest w pełni czarne, ani białe.  Warto więc czynnik zauważyć, ale w procesach społecznych odgrywa on marginalną rolę. Tłumaczy, w pewnym stopniu, to że niektórzy mężczyźni (seksualne alfa) mają wielkie powodzenie u kobiet. Zazwyczaj powód jest naturalny: zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn występują osobniki o cechach sugerujących prawidłowe ułożenie genów, co jest szansą na prawidłowo rozwijające się potomstwo.
 
Polskość jako egalitaryzm relacji męsko - damskich.
 
Na czym jest oparty? Na podziale wpływów. Jak wielokrotnie pisałem, istnieje podział domen zainteresowania kobiet i mężczyzn. W swojej domenie dana osoba jest nadrzędną. Na tym opiera się równość stron reprezentujących różne dziedziny życia. Odpowiada to (analogia) do omawianego personalizmu, gdzie występuje równoprawność jednostek , gdzie każda reprezentuje swoją własną osobowość - czyli jest bytem osobnym.
Związek kobiety z mężczyzną jest więc związkiem równoprawnych osób, gdzie interesy tej drugiej strony muszą być uwzględniane.
 
Wskazany stan jest najkrótszą charakterystyką. Może i powinien być uzupełniany o opisy szczegółowe, bądź podawać wyjaśnienia  istniejących relacji. Choćby kwestię roli zamożności (bogactwa) w procesie tworzenia relacji związku. Mężczyzna dąży do uzyskania wysokiego statusu materialnego i społecznego (władza), często dla rekompensaty braku innych walorów. I proszę zauważyć, że w Cywilizacji Polskiej (formie nie skażonej), ten czynnik odgrywa niezbyt wielką rolę.
 
Końcową refleksją jest pytanie: jakie warunki powinny zaistnieć, aby wskazane relacje mogły dominująco funkcjonować? Jak te warunki stworzyć?
Myślę, że można to zrealizować. Jest to tylko kwestia uświadomienia sobie potrzeby i korzyści z tak powstałych relacji.

KOMENTARZE

 • Rolą mężczyzny jest dostarczanie środków na utrzymanie.
  Rolą kobiety jest dostarczanie niesamowitych wrażeń i uciech spracowanemu mężczyznie

  https://pbs.twimg.com/media/DrAbKTCXgAAnMYS.jpg
 • Ja uważam
  że bez względu na to jaki system istnieje, stosunki między kobietą a mężczyzną to istna stajnia Augiasza. I nawet Herakles nie podoła temu by je oczyścić. Powiem więcej- nawet Stworzycielowi rodzaju ludzkiego niezbyt się udało je ułożyć!
 • @Husky 21:00:55
  Wiśta wio, łatwo powiedzieć. Ale spróbuj osiągnąć gotowość do uciech w obecności Madzi Środy lub Asi Senyszyn. Stawiam Ci zupę z wkładką mięsną w przypadku sukcesu :-)
 • Ponoć
  20 % mężczyzn wychowuje nieswoje potomstwo nie wiedząc o tym. Kobiety bardzo często wybierają bowiem innego mężczyznę na opiekuna, a innego na dawcę genów. No cóż, są bardziej wyrachowane w tej materii niż mężczyźni.
 • @Nibiru 21:35:02
  Sądzę, że po paru dobrych drinkach i dłuższej abstynencji seksualnej dał byś i Ty radę!
 • @Nibiru 21:35:02
  No to po kolacji
  8-)))))
 • @Husky 21:00:55
  E tam.
 • @zadziwiony 21:34:23
  To nie chodzi o to, aby wszystko "unormować".
  Raczej wskazać model optymalny - i dążyć do niego.

  PS. Stwórca jest panem czasu. Gdyby chciał coś zmienić - cofnąłby czas i dokonał stosownej korekty. Widać rozwiązanie, którego doświadczamy - jest najlepsze na naszej drodze rozwojowej.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:04:15
  Kobieta to najpiękniejszy "wynalazek" Pana Boga

  https://pbs.twimg.com/media/DrBrFkUX0AAySoi.jpg
 • @zadziwiony 21:38:50
  Nie ma takiej możliwości, gdyż moje "uzwojenie cewki" ma automatyczną blokadę na takie przypadki. Już chyba wolałby aby mnie Biedroń potrzymał przez 3 sekundy za kolano (przez folię) :-)
 • @Husky 22:09:34
  A co na to wyznanie i zdjęcie powiedziała ta od dwóch kieliszków wina?
 • Te paskudy jedne
  Oj, musiała Matula Waszmości Reprobusa satrapa jakowaś być ohydna, paskudna, despotyczna i wredna, skoro mości Reprobus tak matriarchat chwatko chce wyplenić.
  A i pewnie kobieta "własna" obecna paskudna jest wszelako zadyć nie pasuje.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:18:58
  Powiedziała że jest bardzo zdziwiona tymi pałami jakimi Pana tu obdarowywują
  To jakieś obojniaki czy homo-niewiadomo
  8-))))))
 • @Husky 22:09:34
  Kiedyś w dyskusji powiedziałem, że kobieta jest największym cudem świata.
  Usłyszałem w odpowiedzi , że jest to przedmiotowe traktowanie kobiety.
  Od tej pory uważam, że mądra i piękna kobieta jest największym cudem świata.
 • @tańczący z widłami 22:25:32
  Kobiety bywają różne, ale mnie wystarczy ta jędza z Neonu24.pl - nazywająca siebie TzW. Wstrętna ci ona jest, a przy tym szpotawa i ma tylko dwa zęby. Potrafi do największego "bulu" głowy doprowadzić.
 • @zadziwiony 08:07:32
  To spotkał Pan w swym życiu mądrą i piękną kobietę?
  Coś takiego jest największym cudem świata, gdyż w naturze się nie zdarza...
 • Teściowa
  Ja to bym wolał, żeby szanowny kolega nie bagatelizował tak ostentacyjnie roli kobiet w Polskim Domu i Cywilizacji Polskiej. Przecież rola Pani Matki w tradycji polskiej jest głęboko i pozytywnie zakorzeniona.
  Polski Dom bez tej ważnej postaci (mniej lub bardziej dominującej) nie był domem pełnym, był domem kulawym i niedoskonałym.
  Pozycja kobiety w polskiej rodzinie i szacunek do niej, rósł najczęściej z jej wiekiem i z jej doświadczeniem. Kobiety te rządziły jakby z drugiej linii nie afiszując się zanadto swoją władzą.
  Ja wiem, że szanowny Reprobus widziałby kobietę najchętniej w kuchni przy garach lub w alkowie, jako uległą bezwolną, skazaną na męskie kaprysy istotę, ale na szczęście tak nie jest i nie będzie, ponieważ istota Domu Polskiego polega na stałym utrzymywaniu równowagi pomiędzy patriarchatem a matriarchatem.

  Oj co ta matula musiała z Waszmością wyprawiać, że takową awersją do kobiet pała. Może żona Reprobusa chociaż bardziej ludzka i łagodna jest, co by ino w teściową się nie wdała.
 • @tańczący z widłami 08:38:01
  Jestem zadziwiony brakiem refleksji jakim TzW się wykazuje. Toż to musi być głąb ćwikłowy, że nie potrafi dostrzec i zrozumieć istoty przekazu jakiego staram się dokonać.

  Już to, że mówię o odmiennych domenach stanowiących o "osobności bytu", jest wskazaniem na traktowanie kobiety jako partnera, osobę, a nie przedmiot.
  Polski szacunek dla kobiet - właśnie na tym się opiera, a Pani Domu nie jest częścią Polskiego Domu, ale jego istotą - bo to jest domena kobiety (polskiej).

  Zastanawia jedno: jak tam w Poznaniu mogą przyznawać się do polskości, a tego nie rozumieją?

  PS. Mój krytyczny stosunek do kobiet występuje wtedy, gdy chcą pełnić rolę nieprzystającą domenie kobiecej. Wtedy nie ma żadnych powodów do atencji, a pozostaje zwykła ocena faktycznej roli i możliwości.
 • Model polski.
  Nie ma nic gorszego, niż polski model.
  Tak, ja nie ma gorszej armii, jak ta która ma dwóch równorzędnych dowódców.
  Skazana jest na zagładę.
  Wystarczy popatrzeć z boku na nasz nieszczęśliwy kraj.
  Czyż właśnie nie jest tak?
 • @zadziwiony 08:07:32
  Lubię ten listopadowy okres - można się nie przejmować brzdękiem flaszek w reklamówce, inni i tak pomyślą, że to znicze.

  Dzień dobry
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:01:25
  W istocie my Wielkopolanie uwielbiamy gotowane, tarte głąby ćwikłowe z chrzanem, solą, cukrem, pieprzem i odrobiną soku z cytryny. Podobnie zresztą ja kapustę modrą. Ale co to jest kapusta modra, to pewnie głąb kapuściany nie wie.
 • @AlexSailor 09:21:32
  Rządzi Szydło z Morawieckim?
 • @tańczący z widłami 09:36:00
  Mam ci ja zagonek kapusty modrej - jeszcze nie zebrany, bo to latoś ciepło u nas się przedłuża, to i pośpiechu nie ma.
  Brana jest tylko ta do bieżącej konsumpcji.

  Jak tyle potraficie, głąby ćwikłowe, to po co wam kobiety? Dzieci przecież i tak w kapuście znajdujecie - stąd to upodobanie w głąbach zapewne jest.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:00:14
  Kolego Wojtas !!Czy Waszmość dziś kapustę depta, że jeno głąby mu w głowie ?
  A nogi chociaż zdezynfekował ? Czy kapustę od razu z grzybkiem na pierogi depcze ?
 • @tańczący z widłami 11:27:56
  Ciężko myślą te poznańskie pyry, to i nie nadążają. Drogę mylą i na poboczne tematy zbaczają....
 • @Krzysztof J. Wojtas
  Bardzo interesujące rozważania.
  Uświadomienie sobie szans i ograniczeń w relacjach mężczyzna-kobieta
  jest podobnie ważna jak przemyśliwanie relacji człowiek-Bóg ROD.

  Podzielam Pański pogląd, że duża liczba naszych rodaków i rodaczek bezrefleksyjnie przyjmuje w.w relacje definiowane przez bliskowschodnich lub syjonistycznych myślicieli.

  Jeżeli równość relacji męsko-damskich nazywa Pan "polskimi", to mi nie przeszkadza.
  Istotna jest metoda ich wdrażania.
  Z swojego doświadczenia za najbardziej skuteczną uważam "ROZMAWIANIE".

  Mężczyźnie łatwo jest się zniechęcić, ze względu na inne wartościowanie rzeczywistości przez niewiasty.

  Ale cierpliwość w "ROZMAWIANIU" przynosi zaskakujące owoce.

  Pozdrawiam

  PS.
  Nie raz mam wrażenie , że wiele komentarzy pod Pana postami piszą kobiety kryjące się za męskimi "nickami".
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:31:31
  Prawie się nie zdarza, lub rzadko występuje.
  Tak spotkałem, ale TZW znowu by znalazł powód do dźgania widłami, więc zmilczę by oszczędzić mu stresów.
 • @Zbigniew Jacniacki 12:01:10
  Cyt: " Nie raz mam wrażenie , że wiele komentarzy pod Pana postami piszą kobiety kryjące się za męskimi "nickami". Kon. cyt.
  Ja odnoszę podobne wrażenie co do płci piszących.
  Choćby taki "zadziwiony". Czasami pisze jak jak baba, a czasami jest bardziej męski i pisze jak "Grodzka". W porywach zaś swojej męskości, kojarzy mi się z Biedroniem.
 • @zadziwiony 12:14:40
  Takie świadectwo można wydać tylko po długotrwałej obserwacji, co zachodzi jedynie wględem osobistej małżonki. Można więc jedynie zazdrościć "trafienia" przy wyborze.

  Jednak będę perfidny; jakie kryteria należy stosować, aby określić piękną kobietę 80 - letnią?

  Zbyt łatwo nazywamy pięknymi i mądrymi te kobiety, które szacujemu przez pryzmat seksu, a to tylko jeden z elementów oceny powinien być. Piękno kobiety jest przecież pochodną całokształtu jej bytowania na drodze rozwojowej człowieka.
 • @Zbigniew Jacniacki 12:01:10
  Aby "rozmawiać" potrzebnych jest szereg warunków dodatkowych, a te zazwyczaj są czynione przez ustalenia cywilizacyjne. Czyli rozmowa - tak, ale muszą być też jej warunki.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:31:53
  Już widzę te "Ustalenia cywilizacyjne" Reprobusa hłe, hłe, hłe, czyli Reprobus z batem nad balią pełna kapusty, którą depczą żona i teściowa, a Reprobus wygłasza im kazanie o ramach i warunkach dodatkowych dyskusji, co raz przerywając rozkazem :
  Szybciej deptać baby !
  Mocniej deptać nieroby, żeby sok z kapusty wyszedł !
  Do roboty łajzy, kapuściane głąby !
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:29:43
  Jakie kryteria piękności należy stosować u 80-letniej kobiety ?
  To Wojtas nie wie ?
  1. Piękne spracowane ręce.
  2. Pomarszczone, zwiotczałe, schorowane, ale dumne ciało.
  3. Mądre, lekko smutne, ale tolerancyjne spojrzenie (oczy które dużo widziały)
  4. Piękny umysł.

  PIĘKNO ISTNIENIA I PIĘKNO PRZEMIJANIA.

  Oto słowo moje
  TzW
 • @tańczący z widłami 17:02:50
  I kto by pomyślał, że TzW potrafi dostrzec takie sprawy.
 • @tańczący z widłami 16:46:05
  U nas to do ubijania kapusty używano tłuka.
  Wiem, że tam u was jeszcze nie wiedzą, co to takiego i jak tego używać. Trzeba tych Wielkoniedouczonych pouczyć, pokazać, bo inaczej wszak sami się nie nauczą.

  PS. A wy tam to dodajecie marchew, jabłka i inne dodatkowe przyprawy do kapusty, czy i o tym też was trzeba instruować?
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:47:24
  Ja wiem Wojtas, że u Was tłuków i cepów pod dostatkiem :)))

  Oczywiście, że dodajemy : sól, marchew, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, no a ja jeszcze kminek i koper.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:31:53...Aby "rozmawiać" potrzebnych jest szereg warunków dodatkowych...
  Myślałem o ROZMOWIE mężczyzny z niewiastą.
  Mężczyzna musi uzbroić się w cierpliwość.
  I nauczyć się też słuchać ....
 • @Zbigniew Jacniacki 23:50:28
  Chyba spłyca Pan zagadnienie.
  Aby rozmowa była produktywna, potrzebne są instytucje życia publicznego regulujące istotne kwestie społeczne.
  Jaką wartość ma rozmowa sugerowana przez Pana o roli kobiety, gdy z każdej szczekaczki medialnej dobiega jazgot, że kobiety są wyjątkowe i należy się im wszystko, a ci podli mężczyźni je traktują jak niewolnice. ITP.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:47:24
  Wy tu o polityce a u mnie w domu bez zmian .... była na zakupach ale o wędlinie i chlebie zapomniała

  https://pbs.twimg.com/media/DrGADJBX0AYBTIW.jpg

  Jak tu żyć?
  8-)))))))))
 • @Husky 09:47:47
  Teraz modny jest weganizm; wyjdziesz do parku, trawy se podjesz...
 • @Krzysztof J. Wojtas 06:48:05...Chyba spłyca Pan zagadnienie. Aby rozmowa była produktywna, potrzebne są instytucje życia
  publicznego regulujące istotne kwestie społeczne...."

  Nim Pan doczeka się tych instytucji , ja korzystam z możliwości rozmowy bezpośredniej.

  Narada człowieka z człowiekiem daje owoce i jest w zasięgu każdej osoby.

  Nie wiem, kiedy Pan osiągnie stan zadowalający życia publicznego ,
  aby rozpocząć "rozmowę" ?

  Czekanie na "łany zbóż" nie dostrzega , że są one obrazem pojedynczych nasionek.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:46:45
  Najlepszy perz - dobrze odk(u)łacza.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:46:45
  Tylko dlaczego weganie robią wszystko na "wzór mięsa"
  Ja z golonki czy steka sałatki nie robię
 • @Zbigniew Jacniacki 12:36:52
  Nie bardzo rozumiem zastrzeżenia; nie rozpatruję sprawy indywidualnie, a systemowo.

  A tu: skoro Pan chce rozmawiać z kobietą, to niech Pan wytłumaczy np. Jandzie, że przyjęła błędną postawę. Albo inną Środę.
  Życzę sukcesów.
 • @Husky 13:26:04
  To już jest malkontenctwo. Nie dość, że kobieta chłopa chce karmić - wybiera mu pastwisko, to ten jeszcze marudzi.
  Do zagrody i niech stoi o suchym pysku.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:05:00
  A koguty w górach nie mają lekko

  https://pbs.twimg.com/media/DrKThc-WwAA_FwW.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:05:00
  Obiadek zjedzony - dzień zaliczony
  A teraz drzemka


  https://pbs.twimg.com/media/DrKVmrdXcAEkugA.jpg
 • @Husky 14:43:32
  I tak mam nadwagę.
  Proszę pół porcji.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:46:38
  Jedyne lekarstwo (sprawdzone) na nadwagę to...
  seks
  8-))))))
 • @Husky 14:52:49
  Owszem, ale lepsze efekty daje NŻT.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY