Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
907 postów 15053 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Narodowy bojkot (boycott)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sytuacja jaka ujawniła się w trakcie i po wyborach, a także perturbacje związane z rocznicą odzyskania Niepodległości, w tym próba zakazu organizowania Marszu Niepodległości - to okazja do refleksji nad stanem świadomości polskiego społeczeństwa.

 

 
 
Okazuje się, że występują ewidentne i skoordynowane ataki na wszelkie działania mające przywrócić poczucie godności narodowej i świadomość naszej odrębności, co ujawnia się w stosunku do funkcjonowania instytucji życia społecznego.
Wszystkie te poczynania nie mają stosownego odporu ze strony władz państwowych, a niekiedy widać ich uległość, czy nawet formy współdziałania w próbach okiełznania społeczeństwa. Budzi to w coraz większym stopniu poczucie krzywdy i bezsilnej  złości, co łatwo może przekształcić się w bunt o niekontrolowanym zakresie i formach. Obecnie mamy w miarę stabilną sytuację. Jednak w przypadku poważnych zawirowań - zabezpieczenia łatwo pękają, a brak jest czynnika stabilizującego (etyka), który zapobiegałby ekscesyjnym formom.
 
Na tle przedstawionego obrazu sytuacji powstaje pytanie o kierunki rozwoju życia społecznego, które z jednej strony pozwoliłyby na realizację aspiracji społeczeństwa w odniesieniu do rozwoju (w każdej formie rozumienia), a z drugiej zapobiegłyby powstawaniu napięć mogących skończyć się wybuchem niezadowolenia.
 
O ile jestem przekonany, że jedyną "receptą" jest odbudowa Rzeczypospolitej, to jednak warto zastanowić się jakie warunki muszą być spełnione, aby proces mógł być realizowany. (Zaznaczę, że obecne działania PiS w znacznym stopniu idą w tym kierunku).
 
Z kolei występuje szereg roszczeń strony "narodowej", która żąda i oczekuje natychmiastowej realizacji swoich oczekiwań. Ta postawa, wobec braku skrystalizowanej wizji celi i drogi doń prowadzącej, często jest przeciwskuteczną i bywa wykorzystywana przez siły wrogie polskości.
 
Przeciętny Polak mający w miarę jasne pojęcie o swoich potrzebach i dążeniach, staje wobec sytuacji, które nie do końca rozumie, a w wielu wypadkach jedyną reakcja bywa zagryzienie zębów i zaciśnięcie pięści.
Mamy obraz afer jakie zaistniały pod rządami PO/PSL. I jakie są "rozliczenia"? Praktycznie żadne, gdyż prokuratura jest niezwykle powolna, a do tego sądy wydają kuriozalne wyroki - zazwyczaj uniewinniające. Co może zrobić zwykły człowiek? Ano - zacisnąć pięści.
(Zaznaczę, że sporo z tego jest zwykłą grą medialną, gdyż brak jednoznacznego przełożenia wskazanych afer na standard i jakość życia. Zależności nie są bezpośrednie i mało oczywiste, co pozwala na manipulacje).
 
Wniosek z opisanej sytuacji jest jednoznaczny: konieczna jest zmiana systemu sądownictwa z umniejszeniem samodzielnej roli sędziów w ocenie sytuacji, a zwiększenie czynnika społecznego - czyli rolą sędziów powinna być mediacja między poszkodowanym (tu - społeczeństwo), a sprawcą (-ami). Wzrasta więc rola suwerena - Narodu.
 
Kolejne pytanie dotyczy przestrzegania praw życia społecznego. Teoretycznie zajmuje się tym policja. Tymczasem mamy akt nieposłuszeństwa policji względem władz państwowych - "lewe zwolnienia L4". I tu mamy bardzo podobną sytuację jak w sądownictwie. Policjant, jak sędzia, powinien być stróżem prawa i przestrzegać jego stosowania. Aby to mogło mieć miejsce - oba te zawody powinny być stosownie i dobrze wynagradzane, aby ograniczyć pokusy.
Tymczasem obecne państwo ewoluuje w kierunku totalitarnego, co wymusza kontrolę coraz większej ilości sfer życia. To wymaga większych sił porządkowych, a dalszym efektem jest, że społeczeństwo nie jest w stanie udźwignąć ciężaru obciążeń z tym związanych.
Nasza policja jest przygotowana do działań "punktowych", czyli interweniować w wyraźne przejawy zdarzeń niezgodnych z nakazanym porządkiem, ale nie jest w stanie kontrolować wszystkiego. Do tego dochodzi czynnik związany z dążeniem przekształcania społeczeństwa w "ogólnounijną magmę", co stawia policję w pozycji wroga społeczeństwa. Efektem są prowokacje policyjne jakie miały miejsce np. w czasie Marszu Niepodległości. 
Tyle, że prowadzi to do tworzenia wrogich sobie obozów w ramach jednego społeczeństwa.
Na tym tle bardzo złym sygnałem jest porozumienie MSW z protestującymi policjantami, gdzie zaakceptowano naruszenie prawa w postaci fikcyjnych zwolnień lekarskich.
Czy policja może występować jako "stróż prawa", gdy sama to prawo łamie?
 
Kierunek zmian związany z budową Rzeczypospolitej jest wyraźny - powinno następować sukcesywne ograniczanie dziedzin, które podlegają kontroli policyjnej. Tę lukę powinni wypełniać obywatele na drodze regulacji w ramach lokalnych społeczności. Czyli - wzrost znaczenia Suwerena - Narodu. Policji powinno być coraz mniej, a za to lepiej wyposażonej i wynagradzanej.
 
Jak to ma się do zaistniałej sytuacji, w szczególności do próby zakazu obchodzenia Święta Niepodległości w formie, która nie podoba się niektórym kręgom, a których polonofobia jest zauważalna i oczywista?
Wydaje się, że czas na okazanie woli społeczeństwa poprzez zamanifestowanie polskich preferencji. Przede wszystkim napiętnowane powinny być postawy polonofobiczne. Ludzie, którzy jedzą chleb tej ziemi nie mają prawa do bezkarnego obnoszenia się swą nienawiścią do Polski, Polaków i polskości.
Społeczeństwo nie ma możliwości bezpośredniego wyrażenia swej niechęci do takich ludzi w formach dopuszczalnych prawnie. Wybory nie dają możliwości zaznaczenia takiej opcji.
Jednak jest inna możliwość - wyrażania dezaprobaty dla ludzi będących głównymi nośnikami takich postaw. Chodzi tu o mieszkańców miast, które wybrały władze cechujące się polonofobią (Warszawa, Wrocław, Gdańsk itp.). To nie jest duża część społeczeństwa, ale bardzo "krzykliwa".  Wystarczy więc, aby we wszystkich przypadkach stosować wobec tej grupy restrykcyjne postawy.
Może to być odmowa rezerwacji , czy przesuwanie na koniec kolejki. Dodatkowa marża na usługi, a nawet okolicznościowe zapytanie o stosunek do Polski i polskości. Niech ci ludzie zaczną dostrzegać, że stanowią niemile widzianą część społeczeństwa. Niech zaczną obawiać się manifestowania swoich antypolskich poglądów.
Tyle wystarczy. 
Na początek.

KOMENTARZE

 • Autor
  Jestem wyborcą PiS, ale moje serce jest z całą prawicą. I przykro mi patrzeć na tę "bratobójczą wojnę".
  Możemy się spierać, ale po co tą agresja i nienawiść?
  Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.Licho naprawdę nie śpi...
  Szkoda że nie ma czegoś takiego jak "cisza marszowa"
  Powinna obowiązywać na 3 dni przed
  Bo tak własnie tworzą się zbędne podziały ...nasz / wasz ... opamiętania trochę
 • @Husky 09:11:39
  A ja nie cierpię postaw antypolskich.
  I tego nie życzę sobie w moim otoczeniu. Po prostu chcę to zamanifestować. I każdy z nas ma do takiej postawy prawo.
  No chyba, że jest "udawanym Polakiem".
 • Po co odbywają się Marsze ?
  Pytam ! po co organizuje się Marsze ? czy tylko po to by bezmyślnie sobie iść ? pomachać chorągiewką ?

  MARSZE SĄ PO TO BY COŚ PRZEKAZAĆ rządzącym i społeczeństwu !

  Słowianie ! żydostwo w Polsce które okupują Polskę żądają by na Marszu Niepodległości były tylko same biało czerwone chorągiewki !

  By nikt nie PROTESTOWAŁ ! by nikt nie wyrażał swoich POGLĄDÓW ! to ja się pytam po kiego ten Marsz Niepodległości ? jak NIE można wyrażać swoich poglądów czy zaznaczyć swój SPRZECIW wobec władzy

  Słowianie ! żydostwo w Polsce chce by było jak kiedyś pochody 1 Maja
  wszyscy grzeczni uśmiechnięci z biało czerwonymi chorągiewkami !

  Tego chcecie żydzi ?


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • WC zamiast CP Wijtasa ?
  Cyt :"Może to być odmowa rezerwacji , czy przesuwanie na koniec kolejki. Dodatkowa marża na usługi, a nawet okolicznościowe zapytanie o stosunek do Polski i polskości". kon.cyt.

  Ty to jednak Wojtas naiwny jesteś.
  To niby mamy napiętnować i wysyłać na koniec kolejki każdego Wrocławianina, Warszawiaka i Gdańszczanina, który przyjedzie do Poznania ?
  Czy tylko te wąską grupę żydobolszewików z tych miast ?
  Problem jest w tym, że owszem, można namierzonemu w poznańskim tramwaju Wrocławianinowi powiedzieć : wypierpapier na tył tramwaju albo z tramwaju. Tylko, że to może być dobry Wrocławianin, nasz Wrocławianin z CP. I co wtedy ?
  A z kolei żydobolszewicka wierchuszka z w/w miast nie jeździ tramwajami i nie jest narażona na społeczny ostracyzm.
  A bukując jakiś wyjazd, czy pobyt, robią to u swoich, wiec kto miałby ich napiętnować ? Szatniarz ? Pokojówka w hotelu, czy babcia klozetowa nie dając papiery toaletowego.

  Już to widzę jak przychodzi facet do WC, a klozetowa pyta ;
  - a pan skąd ?
  - z Wrocławia.
  - a to nie dostanie papieru, niech palcem podciera.
 • @Husky 09:11:39
  Jak 3 lata temu PiS wygrał wybory, pierwsza myśl, jaką mi przyszła do głowy ,że to je to ugrupowanie, które zrealizuje żydowskie roszczenia majątkowe. I wszystko na to wskazuje, że miałem rację.
  Tu żadnej bratobójczej wojny nie ma.
 • @tańczący z widłami 09:50:46
  U was, jak widzę, wszyscy podejrzani. Stąd nie macie dostaw papieru toaletowego.
  Widać, słychać, a przede wszystkim - czuć!!!!
 • Nie jest tak źle, jest znacznie gorzej
  Celem państwa jest zrobienie z ludzi niewolników, służących psychopatycznym elitom. Służy temu system edukacji, religia, media a także służba zdrowia i przemysł spożywczy aplikujące psychotropy przy byle okazji, wprowadzające do żywności środki otępiające i niszczące zdrowie (cukier, margaryna, fluor i prawdopodobnie wiele innych). Niewolnik, gdy minie jego najlepszy czas, ma schodzić z tego świata. Udział społeczeństwa w sprawowaniu sądów jest aktywnie eliminowany przez sitwę państwową niezależnie od jej barwy politycznej.
  Niestety, na państwowym pasku idzie znaczna część społeczeństwa a rzeczywiście myślący są w niewielkiej mniejszości. W tej sytuacji bojkot jest niepraktyczny. Należy znaleźć lepsze metody odradzania się społeczeństwa.
 • @Husky 09:11:39
  PIS postępuje w sposób haniebny.Z pozycji siły którą dysponuje usiłuje sprowadzić narodowców do parteru a w przyszłości do delegalizacji organizacji narodowych.Taki jest ich cel po cich wspierany przez pozostałych okrągłostołowców.
  Mocna pozycja Narodowców jest dla nich zagrożeniem,a Narodowców przestrzegam przed fałszywcami z PIS-u.Wszyscy pamiętamy jak skończyła się przyjaźń PIS-u z Samoobroną I LPR.PIS skutecznie wyeliminował ich z życia społecznego i politycznego.

  Wiadomo,ze PIS i Narodowców dużo dzieli a mało łaczy więc najlepiej niech każdy idzie osobno,do czego ma pełne prawo jedna i druga strona.Narodowcy jakoś PIS-owi nie przeszkadzają ,tymczasem PIS dowala Narodowcom z każdej strony gdy tylko ma okazje.
 • @Bogdan Goczyński 10:05:36
  Też jestem zdania, że bojkot ma sens tylko przy rozwiniętej świadomości społecznej.
  Skoro Pan zakłada, że Polacy są już w znacznym stopniu "sk...ni", to proszę podać jakąś inną metodę.

  PS. Polskości nie da się wytrzebić; to sposób życia i współżycia, który jest i będzie dążeniem normalnych ludzi.
 • @Bogdan Goczyński 10:05:36
  Unia Europejska wlasnie NAKAZALA stosowac margaryne do wypieku rogali marcinskich. Coraz bezczelniejsza ta "unia".
 • @morgan 10:41:33
  Nawet wiadomo dlaczego nakazała stosowanie margaryny.
  Bo przecież : margaryna małomleczna, przeciw ciąży jest skuteczna.
 • @zbig71 09:57:22
  Nikt nie jest w stanie zrealizować żydowskich roszczeń... z prostego powodu że te roszczenia nigdy się nie skończą.
  Jak zapłacimy jednej żydowskiej klice to za chwilę inna żydowska klika wystawi swoje roszczenia ...i tamtą klikę która już dostała kasę uzna za oszustów... i tak w kółko Macieju...
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:14:24
  Przy rozwiniętej świadomości społecznej Wojtasie, niepotrzebny byłby ostracyzm i to z prostego powodu. Rozwinięta świadomość społeczna, czyli SR (społeczeństwo rozumne) dokonywałoby dojrzałych wyborów i nie głosowało na żydokomunę i w sposób prosty i naturalny odsunęłoby tych ludzi od władzy. Taki PiS od SR otrzymałby jakieś 1,1 %.
  Rozwinięta świadomość społeczna = bojkot.
 • @Oscar 13:17:14
  Proszę u mnie nie komentować.
 • @tańczący z widłami 14:02:11
  Trudno z Waścią dysputę prowadzić, skoro taki nie rozumie podstawowych zależności, a zajmuje się imponderabiliami.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:23:46
  No nie wiem, nie wiem, czy papier toaletowy to takie tam imponderabilia. Przekona się Wojtas o tym, gdy go Wojtasowi zabraknie.
 • @tańczący z widłami 14:36:32
  Zacofany: trzeba używać japońskiego sedesu.
 • Jednym z głównych,moim zdaniem błędnych założeń jest przyjmowanie,że katolicki obywatel polskijest świadomympolitycznie Polakiem
  Stąd rodzi się zdziwienie- skoro stanowią ok 90% populacji , to państwo polskie powinno realizować interesy polskie.

  Tak nie jest , ponieważ przywódcy katolików są zobligowani do realizacji interesów swojej watykańskiej centrali .

  Irytacja działaniem syjonistycznych obywateli polskich też mogłaby być łagodniejsza, gdybyśmy zauważyli , ze stanowi naśladownictwo roszczen katolickich.
  Zwrot majątków, przywileje podatkowe, zwolnienia celne , dofinansowywanie działalności pod różnego rodzaju pretekstami.

  Syjonistyczni obywatele polscy są lepiej zorganizowani i umiejętnie wykorzystują precedensu stworzone przez katolickich obywateli.

  W dobie internetu jakaś część Polaków zauważyła, że różnią się zarówno od filokatolicyzmu jak i od filosyjonizmu.

  Jest ich jednak ciągle zbyt mało , aby w obecnym stanie być uważanymi za jakakolwiek alternatywę polityczną.

  Moim zdaniem otwarta jest jednak droga do przestrzeni edukacyjnej i tworzenia mikro związków, które ja nazwałem NARADĄ.

  Czy wyrosną piękne dęby , czy zagłuszą je chciwość katolickich i syjonistycznych gremiów, nie wiem.

  Ponieważ opór podobny zauważalny jest w innych krajach, mogę zaryzykować stwierdzenie, że szanse na marginalizowanie wpływów fałszów biblijnych lub talmudycznych rosną z każdym zdaniem prawdy,
  z każdym powiedzeniem sobie"chcę mieć satysfakcję z bycia rozumnym człowiekiem".
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:17:05
  Uraziłem czymś czy przyszło polecenie z "góry" by taki jak moje komentarze "wygasić" .. na pejsbooku podobno już takie "prawo" jest
  realizowane.
 • @Zbigniew Jacniacki 15:14:29
  Nie tylko mówić sobie, ale starać się wskazywać podobne cechy innych i innym.
 • @Zbigniew Jacniacki 15:17:05
  Mnie też wydaje się, że Wojtasowe marzenie o nagłym, cudownym rozwinięciu się polskiej świadomości społeczno-obywatelskiej jest płonne, a więc ostracyzm stosowany, też w tym momencie staje się fikcją.
  Kolega Wojtas nie rozumie, że babcia klozetowa, która nie wyda papieru toaletowego komuś ze względu na jego pochodzenie, miejsce zamieszkania, kolor skóry, czy poglądy, niczego nie załatwi.
  Jedynie będzie miała więcej do sprzątanie, gdy nie zaordynowany klient WC-tu wysmaruje jej ściany palcem.
 • @tańczący z widłami 15:29:38....w tym momencie staje się fikcją...
  Nie podzielam takiej oceny.
  Oczywiście oczekiwanie masowego bojkotu jest nieuprawnione.

  Natomiast bojkot tzw. salonu lub warszawki jest ze wszech miar godny popularyzowania.
  Głównie ze względu na budowaniu w własnej odwagi cywilnej, która ciągle jest pokonywana szeptanką, że nic się nie da zrobić.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:20:28... Nie tylko mówić sobie, ale starać się wskazywać podobne cechy innych i innym....
  Zgoda...
  To jest następny krok człowieka, który zapanował nad 'swoimi" strachami.
  Do tego przydatne są NARADY.
 • @Bogdan Goczyński 10:05:36
  "Udział społeczeństwa w sprawowaniu sądów jest aktywnie eliminowany przez sitwę państwową niezależnie od jej barwy politycznej"

  >> tak właśnie jest.
  Nowela Kodeksu postępowania karnego z dnia 15 marca 2007 r. radykalnie usunęła ławników z sądów rejonowych w sprawach karnych. Dla przypomnienia rządził wtedy PiS a ministrem sprawiedliwości był Ziobro.
  Juz w 2009r efektem tego był: udział ławników, w orzekaniu, stanowił poniżej 0,6% wszystkich spraw karnych rozpoznawanych w sądach rejonowych i okręgowych
  więcej danych: https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/5594/1/BSP_21_E_Kowalewska-Borys_A_Osinska_M_Zukowska_Udzial_czynnika_spolecznego_wymiarze_sprawiedliwosci.pdf

  Nie przeszkadza to oczywiście wierzyć, np: p. Wojtasowi w kolejne "reformy" sądownictwa autorstwa PiS
 • @ekoludek 15:49:08
  Jest Pan niedoinformowany; byłem i jestem zwolennikiem wyłączenia prokuratury spod "władzy" MS.
  Zastosowano to rozwiązanie przez PO z wiadomym skutkiem.

  Problem w tym, że nie ustanowiono nadzoru społecznego nad prokuratorami. A wystarczyło wybierać prokuratorów rejonowych w drodze głosowania.
  Podobnie z sędziami.

  PS. Nie należę do PiS, ale potrafię ocenić zgodność ich działań z interesem społecznym w duchu Rzeczypospolitej.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:22:38 11 Nie kitraj
  Trzyma się Wojtas tego PiS-u i tej nadziei, że PiS coś na lepsze zmieni, jak nie przymierzając, smark rękawa.
  Dobrze pisze kolega Jacniacki o osobistej odwadze i politycznej dojrzałości.
  Wojtasowi jak na razie tej odwagi brak.
  Było to wyraźnie widać we wcześniejszych wpisach i trzęsieniu portkami przed Unią, a teraz przed Pisem.
  Zdobądź się Wojtas w końcu na odwagę i oderwij tego smarka od swojego rękawa. Stań się świadomym politycznie obywatelem, miej satysfakcje bycia rozumnym człowiekiem. Nie kitraj przed każdą władzą w gacie.
 • 123 lata rozbiorów.
  - różne języki
  - różne waluty
  - różne systemy prawne
  - brak radia
  - brak TV,
  - brak telefonów,
  - brak internetu

  Mimo tego Polacy z różnych regionów, z różnymi wartościami i ideałami potrafili się dogadać/porozumieć.

  Teraz?

  Mamy wszystko, a dogadać się cieżko.
 • Taki piąteczek jest raz na 100 lat!
  Jedna jest Polska
  jak Bóg jeden w niebie.
  Wszystkie me siły jej składam w ofierze.
  Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,
  cały Ojczyzno do Ciebie należę.


  https://pbs.twimg.com/media/DrjdzmfWkAAdNij.jpg
 • @ekoludek 15:49:08
  O usunięciu ławników z sądów karnych pisałem wielokrotnie. Złożyłem również w tej kwestii skargę konstytucyjną. Została odrzucona bez rozpatrzenia. Ustawa z 2007r usuwająca ławników została przeprowadzona bez jakiejkolwiek dyskusji społecznej, nie mówiąc o protestach. Świadczy to o poziomie polskich „elit” i świadomości społeczeństwa. Od wielu lat w Internecie jest tekst skargi konstytucyjnej, wraz z dodatkową argumentacją. Por. https://bgoczynski.wordpress.com/2014/02/14/kto-sie-boi-lawnikow/
  Nic mi nie wiadomo, aby ktoś z tego skorzystał.
 • @tańczący z widłami 16:51:01
  Chyba nie rozumiesz tego co piszesz
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:17:05
  Nie rozumiem....
 • @tańczący z widłami 14:02:11
  A ty taki pewny jesteś podanych wyników wyborów i podanej frekwencji?
  Jest zauważalne, iż potrafisz posługiwać się erystyką, ale w tym przypadku coś tam jakby w twoim logicznym rozumowaniu szwankuje. Dlaczego?
 • Kontrola sumień
  Gdy Król nie jest panem ludzkich sumień, to czy można tego oczekiwać od szlachty ?
  Jeżeli już wykluczenie w otwartej sieci wiedzy, to tylko słowem, nie prawem.
 • @Bogdan Goczyński 10:05:36
  Jak może się odradzać społeczeństwo, którego członkowie nie są w stanie odróżniać dobra od zła ?
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:14:24
  to zależy, jak się definiuje polskość. Obsolutnie, niektóre definicje/opisy polskości są takie, że nie zamierzam do nich dążyć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:22:38
  no właśnie nadzór społeczny wybrał rejonowych prezydentów, czy z prokuratorami będzie inaczej ?
 • @Husky 17:05:42
  potrafili, bo państwo było cudze,

  a jak jest własne, to nie potrafią pamiętać, że znowu może być cudze.
 • @Bogdan Goczyński 17:55:50
  mi wystarczą już niekumaci sędziowie, po co mi jeszcze dwu niekumatych ławników, niewykazujących żadnego zainteresowania o co chodzi w sprawie?
 • @interesariusz z PL 08:52:38
  Niech Pan to jeszcze przemyśli, co do skutków. W kolejnych wyborach byliby usunięci.

  Fakt, do takich rozwiązań trzeba dojrzeć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:00:33
  zgadzam się, że do demokratycznych rozwiązań trzeba dojrzeć,
  właśnie dlatego, z powodu niedojrzałości, mendy panoszą się na urzędach przez kolejne kadencje.
 • @interesariusz z PL 09:06:28
  Skoro społeczeństwo jest niedojrzałe, to w takim samym stopniu ulega manipulacji.
  Obecnie jest nawet gorzej, bo dąży się do zakazów medialnych mówienia o Polsce.

  Potrzeba wielu zmian towarzyszących - część z nich realizuje PiS - i te elementy trzeba popierać.

  Ale jedno jest konieczne - trzeba budować spójną ideę polskości. Inaczej "częściówki" mogą spełniać negatywną nawet rolę.

  Np. Nikander pracuje nad "częściówką" . Czy da się ją zaimplementować w tym systemie? Wątpię.
  Należy zatem robić to, co możliwe, a nie bawić się górnolotnymi frazesami.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:23:50
  zgoda,
  tylko jak sprawić, aby ludzie dobrej woli się wzajemnie popierali, albo chociaż, aby popierali wspólne idee?
 • @interesariusz z PL 09:25:57
  Włączyć się w budowę wspólnej idei i ją propagować.
  Przede wszystkim zaszczepić przekonanie, ze taka idea istnieje i trzeba się z nią zapoznać, niekiedy dostosowując do współczesności.
  I że jest lepsza, bardziej spójna od dyrdymał, którymi jesteśmy karmieni.

  Może warto byłoby utworzyć ośrodek myśli polskiej?
  Do tego tez trzeba dojrzeć - próbuje to robić w różnych formach, ale mało jest robotników, a wielu przeszkadzaczy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:23:50
  jak żałośni są pełnomocnicy narodu polskiego do spraw ustanawiania prawa

  https://www.youtube.com/watch?v=bmgfts012Ak
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:48:10 ..ośrodek myśli polskiej..
  Komisja Edukacji Narodowej ? drugi już raz ?
 • @andrzejw 20:36:11
  Wtedy było sporo mądrych ludzi, to mogli KEN powołać, a teraz nawet myśl o tym jest niektórym obmierzła.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY