Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
907 postów 15053 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Upadna banki Czarneckiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kto na tym zyska?

 Mam pytanie do wszystkich PiSofobów: kto zyska na upadku banków Czarneckiego?

 
Obecnie NBP dofinansowuje te banki, aby zapewnić płynność finansową. To po to, aby banki były w stanie wypłacić depozyty indywidualnym klientom (jest gwarancja, że dotyczy to tych depozytów do 100 tys EURO).
Po to był tworzony fundusz gwarancyjny.
 
Jeśli więc NBP daje pożyczkę, to tylko dlatego, że nie zdążono uruchomić tych funduszy. Z czasem NBP będzie mógł wycofać pożyczkę.
 
Pytanie jest inne: kto skorzysta/straci na zamieszaniu tworzoną aferą?
 
Można powiedzieć, że "mali" depozytariusze - nic nie tracą. Jednak "duzi" (> 100 tys. EURO) - stracą.
I to jest problem dla gospodarki, gdyż mogą to być firmy zaangażowane w jakieś projekty rozwojowe itd. i one nagle stracą płynność finansową.
 
Domniemuję, że u Czarneckiego konta miały "komuchy" i tych nie żałuję. Sadzę też, że z tych źródeł finansowane były akcje ANTYPISA. Być może upadek banków związany jest z wydaniem kasy na te cele, a tu akcje nie dały rezultatu i - bankructwo.
Konieczne jest prześledzenie przepływów finansowych tych banków, bo prawdopodobnie tam jest miejsce, gdzie pojawiły się problemy.
 
 
Wniosek końcowy?
Chyba taki, że zmniejszy się stado trolli finansowanych przez PO. 
I to jest dobra wiadomość.

KOMENTARZE

 • Wojtas.
  Biznesmen tw. Ernest po natychmiastowym uruchomieniu wsparcia płynnościowego będzie musiał wyskoczyć na moment do Wiednia. Ma pryszcza na ubeckiej dupie, który mu przeszkadza w robieniu geszeftów. Niestety w trakcie operacji umrze. Na kilku wyspach leżących na ciepłych morzach agenci nieruchomości latają jak psy z pęcherzem i szukają "małej" nieruchomości (500 m powierzchni mieszkaniowej) dla klienta z Europy Wschodniej.
 • Wojtas.
  NOWE TAŚMY: „Masz 600 tys. z VAT-u, temu facetowi oddajesz trzysta, trzysta bierzesz do kieszeni”. Pojawiły się kolejne nagrania z rozmów w restauracji Sowa i Przyjaciele podaje portal TVP Info. Podczas rozmowy pojawia się temat wyłudzeń VAT. Tomasz Misiak biznesmen, były senator Platformy Obywatelskiej mówi, że jest ogromnym płatnikiem VAT i pojawiają się firmy, które chcą go „zoptymalizować”. I ja jutro mogę dokonać zakupu np. za dwa, trzy miliony złotych sprzętu komputerowego, gdzie gościu mi przynosi sprzęt złomowany o wartości tam nie wiem, pięciu tysięcy złotych miał powiedzieć były senator PO.
  Portal tvp.info dotarł do nagrania z 2013 r., na którym Paweł Graś, ówczesny rzecznik rządu Donalda Tuska oraz politycy PO rozmawiają na temat problemu ze ściągalnością VAT i działalnością mafii podatkowych. Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT mówi na nagraniu Graś. Portal tvp.info dotarł do nagrania z 8 września 2013 r. z restauracji "Sowa i przyjaciele". Tego dnia spotykali się tam Jacek Protasiewicz (europoseł PO), Tomasz Misiak (biznesmen, były senator PO), Paweł Graś (poseł PO, rzecznik rządu) i Maciej Witucki (członek Rady Nadzorczej LOT). Jednym z tematów rozmowy jest rosnący problemu ze ściągalnością VAT i działalnością mafii podatkowych. No wiesz, wszystko... zawsze coś za coś jest. Alternatywa dla nękania i dla szukania za wszelką cenę, no to jest gdzieś podniesienie czegoś, tak? Podatku albo czegoś mówi w nagraniu Graś. Maciej Witucki dodaje: Te oszustwa VAT-owskie, to gdziekolwiek słyszę o temacie zorganizowanej przestępczości w Polsce, to już właściwie nie narkotyki. Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT podkreśla Graś. Witucki przyznaje: Produkcja faktur jest lepsza. To jest problem, bo to się wiesz, to jak stonka się przerzuca, wiesz z obszaru na obszar - odpowiada Graś. Tworzysz sieć stu spółek... - zauważa Misiak. Jakich stu? dziwi się Graś.
  Nie musisz stu tworzyć, no co ty! Problem jest tylko znalezienie... dzisiaj to jest złoto, jutro pręty stalowe, pojutrze wapno, potem olej rzepakowy, potem wiesz, kurwa każdy towar, absolutnie wszystko możesz dodaje. - I potem na końcu masz jeden problem, nawet jeśli dopadniesz wszystkich, dopadniesz całą siatkę, dopadniesz wszystko, to musisz udowodnić, że wszystko było świadome i w złej wierze I udowodnij siódmej firmie w łańcuszku, że ona miała świadomość, że służy to oszukaniu fiskusa i że ona działała w złej wierze. A żeby ich dopaść, to musisz właśnie to udowodnić mówi ówczesny rzecznik rządu. Witucki wtrąca: "A jako nieprawnik nie ma konstrukcji prawnej, którą można by stworzyć, stwierdzając, że oderwanie rąk od kierownicy w samochodzie w czasie kontroli policyjnej jest". No niestety nie. No niestety nie polemizuje Graś. A Misiak stwierdza: To jest nagminne. Ja jestem ogromnym płatnikiem VAT, ja miesięcznie płacę miliony VATu, rocznie setki milionów VAT (...) ja nie mam kosztów VAT-owskich (...) w związku z tym ilość ofert, firm, które chcą nam zoptymalizować tą". "Dramatyczne. To jest autentyczny problem. Gość do ciebie przychodzi i mówi tak: "proszę pana, ja panu sprzedam komputery. Wie pan, przecież to się w trzy miesiące zutylizuje. Pan mi zapłacisz połowę VAT-u na fakturę, a ja te komputery...". Rozumiesz przyniesie ci, przyniesie ci ten sprzęt. To jest jedna rzecz. Przynoszą używany sprzęt komputerowy dodaje Misiak. Powiedz mi zwraca się do Grasia jak urzędnik przychodzący do firmy sprawdzi czy to jest używany sprzęt komputerowy, czy nie?". I ja jutro mogę dokonać zakupu np. za dwa, trzy miliony złotych sprzętu komputerowego, gdzie gościu mi przynosi sprzęt złomowany o wartości tam nie wiem, pięciu tysięcy złotych, czy ilu, bo to zbierają gdziekolwiek za darmo, żeby również firmy niektóre dopłacają, żeby zabrać od nich pieniądze mówi Misiak. I wystawia ci na to fakturę na 3 miliony złotych. Masz 600 tysięcy z VAT-u, temu facetowi oddajesz trzysta, trzysta bierzesz sobie do kieszeni. I jeszcze oprócz tego masz na podatku dochodowym dodatki, bo bo gość ci sprzedał ten... I to jest wiesz... Znalezienie potem tego jak on to zrobił, co z czym zrobił itp. dodaje. Graś dopowiada: "Rozprawa taaa... biegłych, cuda niewidy". Według portalu tvp.info, podczas spotkania mowa była też o planach sprzedaży spółki LOT. Paweł Graś jest przekonywany o znaczeniu państwowych linii lotniczych, jest jednak wobec takiej koncepcji sceptyczny i przychyla się do sprzedaży LOT pisze portal.


  Ps...Podaję tylko jeden przykład..Przyjeżdża gość z Estonii do Zielonej Góry i zakłada firmę pod tytułem "obrót metalami szlachetnymi". A ten obrót jest ale tylko fakturami. W niecałe dwa lata skarbowy w Zielonce wypłaca mu ok. 90 milionów złotych. Pytanie zagadka jakiej to nacji narodowościowej był gość z Estonii i naczelnik U.S. w Zielonej Górze który przecież akceptował te wypłaty. Tak Polaków okradała przez 8 lat Zorganizowana Grupa Przestępcza z PO-PSL, SLD, i zwykli Polacy są zdziwieni, że Polska nie rozwijała się, była bieda, dzieci głodne, starsi szukali jedzenia w śmietnikach. To mafia sycylijska przynajmniej dbała o ubogich, i co dalej z tymi taśmami, pójdą na półkę do lamusa? Czy wreszcie bandyci wylądują w więzieniach, a dowody na ich przestępczą działalność są oczywiste, sami się przyznali. Dlatego też VAT należy stopniowo ograniczać i docelowo wyeliminować. To najbardziej patologiczny mechanizm finansowy w historii, powodujący gigantyczne rozwarstwienie ekonomiczne społeczeństw na całym świecie. I nie obchodzi mnie że PKB spadnie o 10%, państwo ma być oparte na produkcji a gospodarka uzupełniana rzeczywistymi usługami, a III RP oparta jest na VAT-cie, generowanym przez fikcyjne usługi. Ale ani PiS ani PO ani żadna inna partia nie są zainteresowani ukróceniem VAT, tyle PiS miauczał, że PO po cichu podniosła VAT do 23%, a sami po dojściu do władzy zamknęli temat. Żadna z tych partii nie ma żadnego pomysłu na gospodarkę oprócz zapraszania korpo do przejmowania produkcji i karmienie się wpływami z VAT-u. Pierwsze załatwia problem zatrudnienia, drugie problem budżetu. Takich mamy "polityków". Ale Polska jest "więźniem" UE. Na własne życzenie zresztą. A UE VATu nie odpuści. Sama Polska w tym temacie jest bez szans. To jest problem międzynarodowy, nie jesteśmy w próżni. Obecna taktyka to i wilk syty i owca cała. I tak udało się temu rządowi odzyskać sporo pieniędzy i wpuścić to w gospodarkę, bo każdy socjal, nawet to 500 plus, czy 300 plus, czy pieniądze dla emerytów, one wszystkie wracają do budżetu, bo ludzie to przecież przeznaczają na jakieś dobra i usługi, a to wszystko jest opodatkowane. Dzięki temu gospodarka się nakręca, zbyt jest, ludzie trochę odetchnęli. Morawiecki wie co jest grane, ale może robić tylko to co robi i pokazywać nasz sposób na VAT za granicą, bo to musiało by być międzynarodowe działanie. Tak więc ten rząd coś robi, a ten platfusowy miał świadomość u Sowy i nic z tym nie zrobił, mało tego jeszcze się przyłączył do tego zaniechania.
 • @kula Lis 67 10:31:13
  Proszę komentować z umiarem. Już Panu sugerowałem, aby uwagi nie były dłuższe niż notka.
  Po drugie, proszę nie zamieszczać dowolnej ilości swoich uwag. Mój blog nie jest słupem ogłoszeniowym.
  Będę wdzięczny, jeśli ograniczy się Pan do max 3 komentarzy i to niezbyt długich pod daną notką.
  Przekroczenie - może spowodować zbanowanie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:36:31
  No to wszystkie byłyby PiS-u.

  PS. Coś jakby zasilanie ci szwankowało - czy to stąd krótsze uwagi?
 • @
  W moim przekonaniu "wsparcie" Czarneckiego przez NBP, to podłożenie mu nogi na skraju przepaści, albo raczej wyrwanie poduszki spod głowy umierającego.
  Oznacza bowiem, że podjęto decyzję o bankructwie.
  Te pieniądze są po to, aby uratować drobnych posiadaczy. Zostaną duzi i długi.
  Bez lokat - , a za to z długami - na przejęcie takich banków nawet za złotówkę nikt nie pójdzie.
  Czyli bankructwo i wyłożenie tych "wiekszych, a głupich misiów", co to w porę się nie wycofali.

  I ciekawostka. To może być korzystne dla "frankowiczów" i strata dla posiadaczy polisolokat.

  Zobaczymy.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:33:03
  Tracisz na "yntelygencji"; skoro wszystkie banki państwowe, a władza w ręku PiS, to i wszystkie banki w ich ręku.

  Boisz się?
 • @AgnieszkaS 15:16:21
  Minister Finansów: System finansowy w Polsce funkcjonuje w sposób stabilny....No nie wiem czy tak stabilny bo skoro polisolokaty, czyli jak banki "nabijały" ludzi w toksyczne produkty. Krótka historia wielkiego drenażu a doskonale wiecie, że są zabronione. Zdaniem Rzecznika Finansowego tzw. polisolokaty w ogóle nie powinny być oferowane zwykłym konsumentom! Instytucje finansowe, które je sprzedawały (a był wśród nich Getin) często ukrywały informacje o kosztach i ryzykach, opłaty ustanawiały na takim poziomie, aby zabierać klientowi większość zysków, a dodatkowo żądały gigantycznych pieniędzy za zerwanie umowy przed końcem jej obowiązywania. Szacuje się, że łączna suma wszystkich składek wpłaconych na polisolokaty przekraczała 55 mld zł. Tymczasem Getin dostał (w 2013 r.) od UOKiK tylko 5,6 mln zł kary! Tzw. polisolokaty, czyli polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) na dużą skalę zaczęły być oferowane na polskim rynku około 2008 roku. Jedną z instytucji finansowych, które w sposób inwazyjny je promowały był należący do Leszka Czarneckiego Getin Bank. Zdaniem Rzecznika Finansowego polisolokaty stały się "pułapką inwestycyjną, drenującą portfele klientów. Było to działanie perfekcyjne, sprawiające wrażenie systemowego wprowadzania w błąd, zaplanowanego i realizowanego w majestacie prawa, przy biernej postawie regulatorów". Skąd wzięła się tak drastyczna opinia? Otóż instytucje finansowe, które je sprzedawały często ukrywały informacje o kosztach i ryzykach związanych z zawarciem polisy z UFK, opłaty ustanawiały na takim poziomie, aby zabierać klientowi większość zysków, a dodatkowo żądały gigantycznych pieniędzy (nie raz 90 proc. wpłaconych przez klienta środków) za zerwanie umowy przed końcem jej obowiązywania. W efekcie coraz częstszy skarg klientów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) wszczął przeciwko Getinowi postępowanie, które zakończyło się wydaniem decyzji z 31 grudnia 2013 r. UOKIK stwierdził w niej, że Getin Bank wprowadzał klientów w błąd, ponieważ niedostatecznie informował o ryzykach i kosztach zerwania kontraktu. Na bank nałożono karę pieniężną w wysokości - uwaga, uwaga - całych 5,6 mln zł! (kara ta wydaje się być śmiesznie niska zważywszy na łączna suma wszystkich składek wpłaconych na polisolokaty przekraczała 55 mld zł) Getin odwołał się od tej decyzji. W 2016 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał kolejny wyrok w tej sprawie. Potwierdził w nim, że działanie banku było niezgodne z prawem, jednocześnie uwzględnił okoliczności łagodzące co wpłynęło na obniżenie kary do 5 mln zł. Getin odwołał się również od tego rozstrzygnięcia. Ostatecznie 23 stycznia 2018 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał decyzję UOKiK uznającą praktykę banku, polegającą na asymetrycznym informowaniu klientów o korzyściach i ryzyku inwestycyjnym przy oferowaniu polisolokat, za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i utrzymał w mocy karę 5 mln zł. W nawiązaniu do powyższego przypomnijmy, że w ubiegłym roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie podejrzenia "popełnienia oszustwa znacznej wartości" przez byłych i obecnych członków zarządu Getin Noble Banku. Śledczy dostali zadanie zbadania czy wspomniane osoby wiedziały o abuzywnych praktykach pracowników Getinu, którzy oferując polisolokaty nie informowali klientów o ryzykach związanych z tymi produktami oraz opłatach, które zabierały nie tylko zyski ale również inwestowany kapitał. Zdaniem stowarzyszenia "Przywiązani do polisy" zarząd Getinu akceptował materiały reklamowe, które miały zawierać błędne informacje co do cech produktu. Ponadto, to właśnie zarząd banku akceptował limity i plany sprzedażowe nakładane na pracowników w zakresie polisolokat i właśnie dlatego powinien odpowiadać karnie. W tym wszystkim umyka numer jaki wykręcił Czarnecki na skalę może większą niż Amber Gold czyli sprzedawał akcje swego banku za kredyty i tylko teraz czekać jak akcje będą makulaturą a szczęśliwi akcjonariusze pozostaną z kredytami do spłacenia.
 • @AgnieszkaS 15:16:21
  Coś wyjątkowo oszczędny w słowa był Czarnecki przed wejściem do prokuratury i wręcz nie pozwalał dziennikarzom przypisywać tej sprawy PISowi, tylko że jest to zwykła sprawa korupcyjna.

  TVN24 też już nie grzeje tej sprawy, Wielowieyska twierdzi że nie pisali o 40 mln łapówki!
  Hę?
 • @AgnieszkaS 15:16:21
  Rzeczy i ludzie którym bardziej ufam niż Czarneckiemu i Giertychowi :

  - sushi z "Biedronki"
  - kranówka z Czernobyla
  - przekłuta prezerwatywa
  - dentysta mówiący: to nie będzie bolało
  - pani z "horom curkom"
  - książę Nigerii oferujący mi "interes życia"
  - rosyjski pakt o nieagresji
 • @Husky 17:09:55
  W Polsce potrzeba powołać naszą brygadę Eliota Nessa z jeszcze większymi uprawnieniami. Skoro prawo i urzędy państwa nie są wstanie tego ogarnąć, tylko drastyczne działania uchronią nas przed katastrofą.
 • @AgnieszkaS 15:16:21
  "Tutaj jedna rzecz mnie zastanawia. Otóż Czarnecki wiedział, bo trudno nie zdawać sobie sprawy, że przedstawienie nagrań i zrobienie z tego afery może doprowadzić jego banki do zupełnej upadłości. Czy tego chciał?"
  .
  Pani Agnieszko - już to dla Pani mówiłem: proszę o drobinę pomyśleć samodzielnie.
  Czarnecki dowiedział się od Chrzanowskiego że jego banki są JUŻ PRZEZNACZONE do upadłości i że zostaną mu odebrane za symboliczną 1 złotówkę.
  Więc czym niby ryzykował?
  Sprawa jest bardzo prosta: albo JEGO banki zostaną nadal jego i ile by nie były warte to zawsze będzie to więcej niż 1Pln, albo współcześni Bolszewicy mu je odbiorą i dadzą za nie 1zł.
  Absolutne ZERO ryzyka
 • "Kto na tym zyska"
  Panie autorze zyska na tym podła kreatura z Żoliborza.
  Bank to nie tylko instytucja Bank, ale cała infrastruktura/mienie własne/nieruchomości (a kto jak kto ale MAFIA ze słowem SREBRNA w nazwie już wie jak się tym zarządza i obraca).
  Poza tym akcje poleciały i lecą na łeb na szyję i wystarczy je kupić, a po przejęciu, dosypaniu pieniędzy NBP/naszych, zaprzestaniu propagandy negatywnej, propagandzie pozytywnej, darmowych reklamach, propagandzie i namowach na nowych klientów w TVpis i TVtadzik i odczekaniu odpowiedniego czasu sprzedać gdy powrócą do wartości z przed spadków albo i większej.
  O dywidendach nie wspominając.
  Kolejna sprawa to przecież masa nowych dochodowych stołków do obsadzenia "fachowffffcami" z najbliższej rodziny czy też w ramach zapłaty za "wsparcie".
  I tutaj wracając do wcześniejszego wersu z biznesmenem z Torunia też można się pokusić o wzbudzenie wyobraźni i pomyśleć: stacje radiowe ma, "szkoły" ma, telewizję ma, usługi telekomunikacyjne ma, i inne różne dochodowe rzeczy też ma, ale............... czegoś nie ma !!!
  Czego nie ma? Aaaaaaa....... Banku nie ma !!!
  Nie ma banku ale ilu ma za to ewentualnych przyszłych klientów.
  Gdyby np. miał taki własny bank ilu ludziom mógłby pomóc. Jest zapewne masa wiernych którzy wsparli by bieduleńkiego redemptorystę większymi kwotami, lecz takowych nie posiadają a wredne banki kredytów im dać nie chcą (bo już ponabierali dla dzieci i wnuczków).
  I wtedy wszedłby "ON" - cały na biało i powiedział: "z mojego banku bierzcie i przekazujcie mi wszyscy".
  Jest masa pomysłów na zagospodarowanie takiej złotej kury.
  A to że koniec końców niezależnie od tego co będzie za wszystko my zapłacimy to jarosława zawsze dziewicy g...no to obchodzi.
  On ma głęboko w d..ie Polaków - on Nas po prostu nienawidzi.
  To temat rzeka a niszczenie GETINU rozpoczęło się już kilka lat temu choćby przez ......Pocztę Polską która odpowiednimi działaniami zrażała klientów Getinu do tego banku (odczułem to na sobie, lecz dopiero teraz po ponad dwóch latach tamte wydarzenia (bo było ich kilka) pasują do sytuacji obecnej)
 • @Hades 20:34:47
  Prostackie wyjaśnienie nie dotykające nawet długów jakie banki Czarneckiego porobiły.

  Aby dywagować - proszę najpierw przedstawić Aktywa i pasywa tych banków.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:00:30
  Chrzanowski nie prowadzi już zajęć na SGH. "To żadna sensacja". Prowadził zajęcia z korupcji. SGH popełniła duży błąd drugiego takiego eksperta nie znajdą prawdziwy praktyk. Raz mu się noga powinęła, ale nie wiadomo ile razy mu się udało. Za szybko go skreślili. Zresztą zawsze może powiedzieć że zbierał materiały do następnego wykładu. Na dawny SGPiS dostawali się tylko swoi czyli potomki czerwonych pająków i tzw. elyty w swoim mniemaniu. Jednym słowem komuszo-szabesgojo-żydo-sitwa. A czy tw. Ernest Leszek Czarnecki przestanie wykładać na uczelniach (w tym publicznych) za swoje naganne zachowanie? Czy otrzyma wkrótce habilitację (wniosek na stronie CKSiTN) na UE we Wrocławiu? Tw. Ernest Czarnecki stara się o habilitację. Ma otworzone postępowanie awansowe w dziedzinie nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Patrzcie i podziwiajcie zawrotną grę losu tego magistra inżynierii sanitarnej. Warto poczytać, oj warto. Widać kapusie z SB zawsze forowani. PiSie rusz wreszcie dupę, bo sczeźniesz.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:00:30
  Mamy te same zdanie i to mnie wkurwia jak i ciebie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY