Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
907 postów 15053 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

O "antykomunie" - troche polemiki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tekst Ewini "Antykomuna we Wrocławiu" warto naświetlić.

 Obecnie mamy pomieszanie z poplątaniem.Bardzo często poglądy zgodne z ideą polskości są sekowane jako, zależnie od autora, albo "komunistyczne", albo liberalne  lub kapitalistyczne.

Trudna sytuacja wymagająca jakiegoś wyjaśnienia.
 
Zacznę od własności. Pod wspomnianym tekstem zadziwiony upatruje w pozbawieniu ludzi własności komunizm sprzeczny z polskością.
Tymczasem wielokrotnie wskazywałem, że własność Rzeczypospolitej musi mieć pierwiastek wspólnotowy i nie może być bezwzględnym władaniem dobrami, a w szczególności ziemią.
Po prostu  własność - posiadanie czegoś nie może być wykorzystana przeciwko społeczeństwu, czy wbrew społecznym interesom.
W czasach "komuny" mieliśmy zdegenerowane pojęcie własności, gdyż zawiadywało własnością "państwo", a w efekcie partyjni prominenci. Tymczasem ja piszę o społecznej partycypacji we własności - dotyczy to zwłaszcza społeczności lokalnych.
 
W tym duchu - zostaliśmy okradzeni przez prominentów partyjnych, którzy wyprzedali majątek narodowy po 89 roku powołując się na "państwowe" prawo własności. To była działalność nielegalna - jeśli porządek prawny jest Rzeczpospolitą i powinna ta grabież być cofnięta pod względem prawnym, a sprawcy ukarani.
Moim zdaniem - nie ma i nie może tu być przedawnienia.
 
Wbrew wielu enuncjacjom uważam, że stan wojenny został wprowadzony przez Jaruzelskiego jako próba obrony przed atakiem mafii żydowskiej. Niestety nieudana z racji niewielkiej świadomości narodowej mieszkańców Polski. 
Owszem, zmiana systemu i otwarcie możliwości zdobywania wiedzy i historycznej,  i socjologicznej, pozwoliło na edukację społeczeństwa, ale chyba widać, że proces idzie powoli, a ostatnio coraz bardziej jest hamowany i manipulowany.
 
Dlatego marsz "Antykomuna we Wrocławiu"  z hasłami wskazującymi rzeczywistych manipulatorów polskości, a do takich zaliczyć można Michników na równi z Mazowieckim - jest godny poparcia.
Jednak należy pamiętać, że ofiary - to chcący zmian Polacy z patriotycznym nastawieniem, ale prowodyrami nie byli patrioci, a przeciwnie.
Należy dokonać stosownych wyjaśnień.
To, że obecnie w Jaruzelskim widzi się wyłącznego sprawcę - wymaga weryfikacji, a medialna nagonka wskazuje na świadomą akcję dezinformacyjną mającą na celu odwrócenie uwagi od faktycznych dyrygentów tym procesem.
 
Oczywiście - poruszyłem tu tylko niektóre sprawy, a należałoby dotknąć wielu problemów. Ale od czegoś trzeba zacząć.

KOMENTARZE

 • Mówienie o
  wolności, własności i odpowiedzialności ma sens jedynie wtedy gdy wszystko objęte jest wspólną klamrą prakseologii. Wiedzieli o tym zarówno prof. Karol Adamiecki ze swoimi "prawami harmonii" jak i prof. Tadeusz Kotarbiński ze swoim "Traktacie o dobrej robocie". Jako trzeciego Przewołałbym prof. Bolesława Pleśniarskiego, który chyba najlepiej zdiagnozował źródła "szlachetnych cech człowieka".

  A za kontynuowanie tematu 5 x *
 • @nikander 16:48:58
  Ja określam to jako cywilizacja, w której istnieją zależności określające wszystkie aspekty życia społecznego.
  W tym sensie rzeczywiście dyskusja o takich czynnikach jak wolność, własność itd. ma sen jedynie w odniesieniu do danej cywilizacji. Nie występuje tożsame rozumienie tych pojęć w różnych cywilizacjach.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:03:11
  Tylko organizacja daje prawo do życia założeniom wspólnotowym.
 • @nikander 18:13:52
  Zgoda.
  Jedną zaś z cech organizacyjnych jest struktura działań ekonomicznych, w tym środka zapewniającego krążenie towarów i usług.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:21:40
  Zgoda
  Tylko w gospodarkach ludzi wolnych, odpowiedzialnych i ze zdywersyfikowaną własnością następuje prawidłowe krążenie towarów i usług.
 • "posiadanie czegoś nie może być wykorzystana przeciwko społeczeństwu, czy wbrew społecznym interesom"
  a przeciw komu może być wykorzystywane ?
 • @interesariusz z PL 19:34:51
  Przeciwko durniom. I to by mi się podobało.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY