Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
907 postów 15053 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Jak żyć ... po polsku (17) - prawda, dobro, piękno,

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

wolność, pieniądz ...

 Jednym z podstawowych problemów dotyczących naszego wyboru stylu życia jest wskazanie wartości jakimi chcemy się kierować w wyborach.

I tu natrafiamy na zasadnicze przekłamanie, gdyż obecnie próbuje się nam wmówić, że wskazane słowa mają charakter obiektywny, czyli mają cechy bytów.
Filozoficznie można to odrzucić na podstawie tego, że  wartość jest cechą nadawaną przedmiotowi przez podmiot, ujawniającą jedynie określone postawy emocjonalne i wolicjonalne wobec wartościowania.
 
To oznacza, że wskazane słowa - wartości nie są bytami - podmiotami, a jedynie cechami określającymi podmiot - w tym przypadku ideę cywilizacyjną.
Owszem, gdyby istniała cywilizacja uniwersalna - w takim wypadku można byłoby mówić też o uniwersalnym znaczeniu wskazanych słów, co pozwoliłoby na traktowanie wartości podmiotowo.
 
To podstawowe zafałszowanie opisu  rzeczywistości z jakim mamy do czynienia; próba nadania obecnie panującej cywilizacji (śmierci) charakteru uniwersalnego.
 
Wszystkie wartości mają swoje znaczenie zabarwione cywilizacją w której występują.
Dobro i prawda - są miarą zgodności z racją bytu, czyli zamierzeniem Stwórcy (twórcy) zawartym w kreowanym dziele.
Piękno - nawiązuje do harmonii relacji bytu. (Proszę zauważyć, że obecnie sztuką określa się wszystko to, co oddziałuje na emocje obserwatora - nawet, gdy jest to dysharmonijna brzydota. Znane przykłady uznania za "dzieło" instalacji typu "papież uderzony meteorytem", czy sławetne "gówno w Orońsku".)
Wolność - niedawno była omawiana; to stan świadomości określający możliwości wyboru w danej cywilizacji.
Pieniądz - chyba powinno być oczywistym, że w różnych cywilizacjach pełni różne role. Nie posiada cech uniwersalnych, gdy w Cywilizacji Śmierci jest traktowany jako bóstwo, gdyż jest miarą wszystkich rzeczy - także emocji.
 
Jeśli zatem chcemy określić wartości jakimi chcemy się kierować, to pierwszym wyborem jest wybór wartości cywilizacyjnych,  a także celu cywilizacyjnego.
Najbardziej spektakularnymi wartościami cywilizacyjnymi, aczkolwiek mało kto to zauważa,  są słowa Chrystusa:
"JESTEM DROGĄ, PRAWDĄ, ŻYCIEM". 
 Można powiedzieć, że Chrystus określił się w tych słowach jako cywilizacja; żyje w Nim ten, kto wypełnia jego nauki tyczące relacji między jednostką a otoczeniem, a charakteryzują je przykazania miłości.
 
Porównując cechy Cywilizacji Polskiej z nauką Chrystusa - nie widać sprzeczności i na tych zasadach budowana była Rzeczpospolita. Cała reszta jest otoczką wypełniającą  wskazane wartości cywilizacyjne.
 
Pozostaje pytanie o cel cywilizacyjny. Tu dosyć łatwo określić ten cel jako rozwój duchowy aż do osiągnięcia stanu świadomości równego Ojcu, co wynika z podstawowej modlitwy, której uczył swych współbraci Jezus.
Nasze relacje społeczne powinny być dostosowane do polskich warunków i wystarczy, aby nie były w sprzeczności z wartościami cywilizacyjnymi.
Pierwszym zaś krokiem jest odrzucenie definicji wskazanych wartości  nadanych im przez obcą nam cywilizację.

KOMENTARZE

 • Autor
  //Piękno - nawiązuje do harmonii relacji bytu. (Proszę zauważyć, że obecnie sztuką określa się wszystko to, co oddziałuje na emocje obserwatora - nawet, gdy jest to dysharmonijna brzydota. Znane przykłady uznania za "dzieło" instalacji typu "papież uderzony meteorytem", czy sławetne "gówno w Orońsku".) //

  Dodam, że chodzi o sztuki piękne, tak zwane... Bo może być też sztuka bydła. ;-)

  A... tego... Artykuł podoba mnie się, nie za bardzo oparty na negacji (w zbyt konkretnych kierunkach). No i... dobrze o Jezusie itp. itd.

  Pozdrawiam.
 • Czy kontr cywilizacje pokonasz samą miłością Wojtasie ?
  Czekam niecierpliwie na tekst z konkretnymi wskazówkami Szanownego Waćpana na temat, jak ta promowana przez kolegę Wojtasa Cywilizacja Polska, wręcz kipiąca od cnót wszelakich, Prawdy, Dobra, Piękna, Mądrości i Miłości, ma obronić się przed kontr cywilizacjami, próbującymi te cnoty zniszczyć ?
 • Wielki trufel
  W kwestii zaś podniesionego tu pojęcia piękna i przywołanego jednocześnie anty piękna na przykładzie "dzieła": Papież uderzony meteorytem, to informuję, że to nie meteoryt, tylko wielki trufel.
  A więc jeśli tak odczytamy przesłanie twórcy dzieła, to jego przekaz nie będzie już taki anty.
  Bo któż by nie chciał, żeby spadł na niego wielki trufel.
 • @tańczący z widłami 16:23:00
  Obrona nie polega na zwalczaniu tamtych.
  Tak jak to pisałem: polega na budowaniu swoich relacji i własnym wzroście.
  Inni - skoro nie chcą w tym uczestniczyć, niech robią to, co uważają za słuszne.

  Owszem jest problem militarny. Cóż. Tu jednak trzeba mieć coś w zanadrzu. Kiedyś była husaria.
  Teraz - trzeba coś wymyślić. Może na bazie OTK?

  Poznaniacy nie powinni mieć problemu. Jak będzie teraz szła armia niemiecka, to tam będą głównie muzułmanie.
  Takim wystarczy pokazać koziołki i ... wiadomo co.
 • Wielka kurzajka
  Znakomicie i w pełni zgadzam się z tezą : "Wszystkie wartości mają swoje znaczenie zabarwione cywilizacją w której występują".
  I idąc dalej tym tropem, stwierdzić należy, że negatywna w swym wyrazie i negująca wiele pojęć i pojmowań CP cywilizacja judochrześcijańska, w swoim stetryczałym negatywiżmie, choćby w takim dziele jak " Przygniecenie papieża" widzi kamień. Natomiast przedstawiciele CP dogłębnie zabarwieni ideą CP, w kamieniu dostrzegą pięknego, najdroższego, rzadkiego i cennego grzyba i nawet im na myśl nie przyjdzie, że to mógłby być kamień lub meteor.
  Wspomniane : "Wszystkie wartości mają swoje znaczenie zabarwione cywilizacją w której występują", dlatego jest tak cenne, ponieważ pokazuje na jakim etapie integracji z ideą CP się znajdujemy.
  Nie zdziwiłbym się, gdyby osobnicy, którzy są wpół drogi pomiędzy JC a CP w truflu, który trafił papieża, widzieli wielką kurzajkę, która mu wyrosła jako kara za grzechy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:58:01
  Prawdę mówiąc nie myślałem tak skrajnie, nie miałem na myśli kwestii militarnych. Bardziej chodziło mi o wartości cywilizacyjne CP pozytywne i jednocześnie na tyle silne, żeby przeciwstawić się agresywnym, ekspansywnym elementom i zapędom innych cywilizacji.
  Bo jak ma miłość walczyć z nienawiścią (i zwyciężyć) jak ma ma dobro walczyć ze złem (i zwyciężyć), itd, itp.
  Wszystko wskazuje na to, że taka miłość, dobro, uczciwość, prawda, żeby się obronić musi zaprzęgnąć do swej obrony jakieś siły i czy przypadkiem nie jest tak, że dobro żeby zwyciężyć powinno do swojego zaistnienia zaprząc zło, a miłość na jakiś czas nienawiść i bezwzględność ?
  Podobnie z uczciwością i prawdą.

  A jeżeli wiemy już że miłość, wrażliwość, uczciwość i dobro są same w sobie bezbronne i nie mają szans przebicia, to czy nie należy określić w sformułowaniach CP ile złych cech CP może użyć dla własnej obrony ?
  Ja uważam, że należy taką alternatywę wdrożyć i jej granice określić.

  DOBRO MUSI MIEĆ MOŻLIWOŚĆ ZAPRZĘGNIĘCIA DO SWEJ OBRONY ZŁA

  Oto słowo moje
  TzW
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:58:01
  Oj tam koziołki, koziołków szkoda, koziołków nie oddamy do rozkalibrowania. A poza tym jak rozróżnić, śniadego niemieckiego żołnierza posiadającego dwie albo trzy żony, od śniadego niemieckiego żołnierza ze skłonnościami pedozoofilskimi ?
 • @tańczący z widłami 17:39:02
  Sugeruję Szanownemu zajęcie się tematami innymi, gdyż do tych -Szanowny chyba nie dorasta, albo ...
  Jeśli jeszcze raz pojawią się uwagi odwracające uwagę od tematu notki i kierujące ją na pobocze - będzie ban.
  Mimo, że doceniam inteligencję, niestety "poznańską".
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:13:58
  Masz przyjacielu rację, lepiej zająć się koziołkami niż przekonywać szanownego o konieczności posługiwania się dobra złem. Jak widzę, nie ten poziom mądrości etapu.
  A więc na razie pa, pa i życzę miłej dyskusji.........na temat.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY