Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
897 postów 14819 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Kierunek rozwoju Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W poprzedniej notce (Armagedon albo Cywilizacja Polska) , wspomniałem o Rosji wskazując, że nie stanowi przeciwnika w szykujących się (możliwych) zmaganiach, które będą wynikać ze sporu cywilizacyjnego.

 

Powodem tego stanowiska jest przekonanie, że Rosja nie stworzyła własnej idei cywilizacyjnej; to, co zostało określone przez Konecznego jako Cywilizacja Turańska, jest quasi-cywilizacją, gorszą wersją Cywilizacji Chińskiej. Istotą jest tu koncentracja pełni władzy w jednym ręku, co charakteryzuje wojenne struktury organizacyjne. W efekcie Rosja „żywi się wojną”; wojny wzmacniają tę strukturę organizacyjną.
Z kolei czas pokoju – podważa podstawę jej istnienia; Rosja nie jest dostosowana do dłuższego, pokojowego współistnienia.
 
Efektem tego stanu rzeczy jest „słabość” tej struktury ujawniająca się w dwóch przypadkach:
- długotrwałego pokoju,
- klęsk w prowadzonych konfliktach.
 
Rewolucja podważyła władzę cara po klęskach Rosji w I WŚ, podobny charakter miały przemiany w ZSRR po przegranej w Afganistanie. Natomiast II WŚ, mimo olbrzymich strat – wzmocniła to państwo. Tę zależność można wykazać także w innych przypadkach.
Rosja była w stanie przeciwstawić się Zachodowi w czasie „zimnej wojny”, ale nie bardzo sobie daje radę z konfrontacją w czasie pokoju. Obecnie mamy do czynienia z opisaną sytuacją. Struktury Rosji są przygotowane do konfrontacji w przypadku zagrożenia ze strony Zachodu i każda próba ataku spotka się z mocną ripostą.
W tym kontekście polskie „wymachiwanie szabelką” jest na rękę władzy rosyjskiej, która ma powody dla tworzenia atmosfery zagrożenia konsolidującej społeczeństwo. Tyle, że jest to sprzeczne z polskim interesem – z Polską Racją Stanu.
Niemniej – jeśli ta konfrontacyjna retoryka nie przekroczy fazy werbalnej – nie stanowi istotnego zagrożenia, a jedynie może świadczyć o nie najwyższych kwalifikacjach politycznych władz polskich.
 
Jakie są zatem kierunki polityki rosyjskiej i stosownie państw „obcych” względem Rosji?

Wyraźnie widać, że Rosja jest przedmiotem zainteresowania zarówno Chin jak i Zachodu; oba te systemy starają się przejąć kontrolę nad tym państwem.
O ile jednak Zachód chce w ten sposób rozszerzyć zakres swej ekspansji, to Chiny chcą włączyć Rosję do swojego systemu nadając mu bardziej „cywilizowany” (w duchu chińskim) charakter.
 
Obecnie wyraźnie widać, że Cywilizacja Zachodu weszła w stadium schyłkowe i każde rozszerzenie spowoduje tylko spotęgowanie problemów wewnętrznych, gdyż system stał się mało wydolny. Dlatego Zachód nie chce konfrontacji z Rosją i jej przejęcia w wyniku wojny, gdyż to spowodowałoby zniszczenia likwidujące i Rosję, i Zachód. Natomiast byłby zainteresowany pokojowym „przejęciem”. Tyle, że nie ma czym zanęcić społeczeństwa rosyjskiego, gdyż jedyną oferowana korzyścią byłaby „ciepła woda w kranie”, ale w zamian za zniewolenie „rosyjskiej duszy”.
Na tym tle polityka Putina jest bardzo wyważona, kreująca go na męża stanu, gdyż zdaje on sobie sprawę, że poddanie się prowokacjom nie będzie dobrym rozwiązaniem i to zarówno dla Rosji jak i Zachodu.
 
Chiny względem Rosji stosują „pokojową pragmatykę” przejęcia i to w długiej perspektywie. Dla nich, państwa istniejącego od 5000 lat, odczekanie dalszych 30, czy nawet 100 lat, nie stanowi problemu.
Należy wspomnieć, że Chiny roszczą pretensje do Rosji o część Syberii przyłączonej do Rosji pod koniec XIX w. wymuszonym traktatem. Obecne władze Chin nie zrezygnowały ze swoich roszczeń, a jedynie odłożyły realizację na czas stosowny.
Obecnie trwa intensywna kolonizacja Syberii przez Chińczyków – na Syberii osiedlają się Chińczycy i powoli przejmują ją w swoje posiadanie. Mówi się, że może tam już mieszkać nawet 20 mln Chińczyków, co wobec niskiej populacji Rosjan, których liczba raczej się zmniejsza niż zwiększa, a Syberia nie jest miejscem z dogodnymi warunkami do zamieszkania, spowoduje w niedługim czasie zasiedlenie Syberii Chińczykami. Czyli przejęcie drogą bezinwazyjną.
Można powiedzieć, że ten proces jest nieodwracalny i niemożliwy do wstrzymania. Czynnik demograficzny jest decydujący.
 
Jakie zatem są kierunki rozwoju Rosji w przypadku jeśli nie nastąpi Armagedon, czyli konflikt III Wojny Światowej o nieznanym efekcie?
 
Należy uwzględnić sytuację zarówno Chin jak i Zachodu.
 
Chiny nie są nastawione na konfrontację militarną i po przejęciu Syberii będą chciały „zagospodarować” nowe tereny włączając je w swój system „państwa środka”. To stosunkowo łagodna forma kontroli nad terenami oddalonymi od centrum, ale ściśle podlegającymi zasadom ideowym.
 
Zachód musi ograniczyć swój stan posiadania i prawdopodobnie nastąpi implozja. Rozgardiasz światowy jaki temu będzie towarzyszyć może doprowadzić do odbudowy współżycia na zasadach wskazanych w Cywilizacji Polskiej, gdyż jest to jedyna możliwość pozwalająca na współistnienie.
Rosja ograniczy swój terytorialny stan posiadania tracąc minimum połowę Syberii i stworzy odrębną strukturę państwową powoli ewoluującą w kierunku współpracy z Polską tworzącą nową Rzeczpospolitą Wielu Narodów. Zachowa swą odrębność, a istniejąca nieufność będzie powoli likwidowana.
 
Można powiedzieć, że sytuacja będzie zbliżona do tej z przełomu XVI/XVII wieku. Czy potrafimy ją wykorzystać? Czy politycy będą mieć dostatecznie długą perspektywę widzenia i rozumienia procesów?
Miejmy nadzieję, gdyż inne rozwiązania będą prowadzić do chaosu mogącego zakończyć pobyt człowieka na ziemi.

KOMENTARZE

 • USA czy Rosja
  Mało realny scenariusz.
  To ze Rosja przegrała I WS, czy że ZSSR się rozpadł zadecydował w dużej mierze czynnik ludzki. Słabość cara i tych dwóch z okresu rozpadu ZSSR, (Gorbaczow i Jelcyn).
  Gdyby w okresie IWŚ Rosją rządził Piotr Wielki, a w końcówce ZSSR Stalin, nie byłoby ani przegranej IWŚ, ani rozpadu ZSSR.
  W tym drugim przypadku to USA by się rozwaliło, gdyż w tamtym właśnie czasie tak ZSSR jak i USA ledwie trzymały się na nogach. Innymi słowy oba państwa przeżywały ogromny kryzys.
  Upadek ZSSR i całego bloku wschodniego pozwolił ,,pożywić się” zachodowi w tym i USA, które w dalszym ciągu ,,żywią się” kolejnymi zdobyczami takimi jak Libia Irak, Afganistan.
  Teraz na gwałt potrzebują Wenezueli i jej olbrzymich złóż roponośnych, bo taka struktura gospodarcza jaka panuje w USA i jej kolosalne wydatki na armię tego b. potrzebują.
  Jeśli im się z Wenezuelą nie uda, no to znowu znajdą się w głębokiej wyniszczającej recesji.
  A Rosja, odbudowuje i wzmacnia swoje siły zbrojne. Jeszcze tylko potrzebują zrobić porządek z (nie)swoimi oligarchami.
  Chinczyki na Syberii?
  Za pięćdziesiąt lat się zruszczą.
 • @Oświat 10:12:02
  Patrzy pan przez pryzmat materialnych uwarunkowań, a nie cywilizacyjnych.
  Owszem - przywództwo ma znaczenie, ale na zasadzie, że wódz odpowiada za klęskę. Stalin wygrał, a Gorbaczow, czy Jelcyn - nie.
  Stąd ich ocena.
  Zachód "pożywił się " nie Libią, Irakiem, czy Afganistanem, a krajami Środkowej Europy - zwłaszcza Polską. Tamte - okazały się kulą u nogi.

  Obecnie mamy wyraźny deal :
  Ukraina za Wenezuelę.
  Skoro USA uznały samozwańczego dupka za prezydenta, to oznacza, że sprawa jest już załatwiona.
  Jest jednak problem z Ukrainą - nie bardzo wiadomo, co z nią zrobić. Nikt jej nie chce, bo wrzodu na dupie nikomu nie potrzeba.

  Możliwe, że rozmowy w Davos między władzami polskimi i ukraińskimi były na ten temat.
  Może jutro napiszę notkę wyjaśniającą.
 • @Arjanek 10:21:37
  Nie wykazuje się Pan perspektywicznym myśleniem; powiela utarte poglądy.
  To spojrzenie na krótki dystans - najwyżej 10 lat.

  A co by Pan nie pisał to Chiny mają 1,5 mld ludzi, a Rosja 10 razy mniej i to licząc z mniejszościami. O czym mamy dyskutować?
 • @ Krzysztof Wojtas
  Pisze pan cyt ,,..Jest jednak problem z Ukrainą - nie bardzo wiadomo, co z nią zrobić. Nikt jej nie chce, bo wrzodu na dupie nikomu nie potrzeba.,, Zakladam za pana analiza i wniosek to niepowazny zart lub chwilowa ,,pomrocznosc jasna,, Jesli nie rozumie pan ze fakt posiadania przez Ukraine najlepszych gleb na swiecie jest najwiekszym zasobem wartosci jaki mozna sobie wyobrazic i o to toczy sie perspektywiczny konflikt na Ukrainie. Chiny juz wydzierzawily 2 mil hektarow[ nie mam inf o lokalizacji i zwiazku z konfliktem w Donbasie W parlamencie Niemiec była interpelacja o wchodzeniu niemieckich korporacji na Ukraine ,Szwedzi kupuja czarnoziem po 10 dol za tone i wywoza do siebie. Ukraina jest oczkiem w glowie ,,oswieconych ,,tyle ze nie moga tego tortu do konca ugryzc.bo jest to od wiekow obszar Rosji. i ona slusznie zreszta broni tego obszaru przed,, anglo -amerykanami,,ktorzy od wiekow maja chec na podporzadkowanie calego swiata -art ,,Rozkwit Rosji i koniec Swiata,,
 • @krzysztof Wojtas
  Pisze pan cyt ,,..Jest jednak problem z Ukrainą - nie bardzo wiadomo, co z nią zrobić. Nikt jej nie chce, bo wrzodu na dupie nikomu nie potrzeba.,, Zakladam za pana analiza i wniosek to niepowazny zart lub chwilowa ,,pomrocznosc jasna,, Jesli nie rozumie pan ze fakt posiadania przez Ukraine najlepszych gleb na swiecie jest najwiekszym zasobem wartosci jaki mozna sobie wyobrazic i o to toczy sie perspektywiczny konflikt na Ukrainie. Chiny juz wydzierzawily 2 mil hektarow[ nie mam inf o lokalizacji i zwiazku z konfliktem w Donbasie W parlamencie Niemiec była interpelacja o wchodzeniu niemieckich korporacji na Ukraine ,Szwedzi kupuja czarnoziem po 10 dol za tone i wywoza do siebie. Ukraina jest oczkiem w glowie ,,oswieconych ,,tyle ze nie moga tego tortu do konca ugryzc.bo jest to od wiekow obszar Rosji. i ona slusznie zreszta broni tego obszaru przed,, anglo -amerykanami,,ktorzy od wiekow maja chec na podporzadkowanie calego swiata -art ,,Rozkwit Rosji i koniec Swiata,,
 • @jan 12:37:45
  Cytat z K.Wojtasa o tym że "nie wiadomo co zrobić z Ukrainą albowiem jest jak wrzód na dupie" jest jak najbardziej prawidłowy a dlaczego toś se pan mimochodem sam odpowiedział.Ale jeśli pan nie rozumie głębszego sensu własnej wypowiedzi to wyjaśniam:co innego naturalne zasoby Ukrainy bo na to znalazłoby się wielu chętnych a co innego Ukraina z jej mieszkańcami.Przecież idzie o jakieś 20 milionów nadwyraz kłopotliwych ludzi (druga połowa mieszkańców jest w miarę normalna).
  Co zrobić z 20 milionami specyficznie nastawionymi do życia, ludźmi ? Cały zachód i cześć środka Ukrainy zamieszkały jest przez ludek o mentalności zbuntowanego parobasa zdolnego generować wyłącznie roszczenia,roszczenia i tylko roszczenia.Ostatnie dwie dekady przeżerali schedę po ZSRR absolutnie niczego nie robiąc.Teraz czekają na kogoś kto wskaże im co robić aby można było niczego nie robić.
  Kto pozostając przy zdrowych zmysłach weźmie sobie takie "dobro" na głowę? Prawda-istnieje jeszcze wojna jako sposób na pozbycie się ludzkiego balastu.Ale to sposób dość ryzykowny bo nie do końca kontrolowalny
 • @jan 12:37:45
  Ukraina, to "cukierek", który po wzięciu do ust okazuje się dziegciem.

  Jak wykorzystać ziemię, gdy tam trwa wojna, a jedną zapałką można spalić zboże na polu?

  Zachód nie ma koncepcji wykorzystania. Społeczeństwo nigdy nie było "robotne" i do tego nie bardzo daje się zniewolić. Jest to więc worek bez dna; kto chce tam wkładać swoje pieniądze?

  PS. Ukraina nie była rosyjska. Jeśli - były to dzikie pola, które Polska próbowała cywilizować.
  Ostatnio też Rosja. I nie bardzo to wychodzi.

  PS. Weźmie Pan udział w proteście przeciwko banderyzmowi we Lwowie?
 • @ Apel do Putina-Rosja powinna pujsc droga Paragwaju
  Rosja ma potencjal odstraszajacy by ludzi aspirujacych do wladzy nad swiatem zniechecic do pruby przejecia i podporzadkowania jej terytorium tak jak robia to z innymi panstwami i narodami . i dlatego Rosja jako jedyny kraj na swiecie moze pojsc droga Paragwaju i ich przywodcow dr Gaspara Rodrigueza de Francia (1813-1840) oraz prezydent Carlos Antonio Lopeza (1840-1862 ktorzy 150 lat temu stworzyli wspaniala alternatywe spoleczna .Jest oczywiste ze dzis zadne panstwo nie odwazy sie na takie eksperymenty poniewaz zostanie najechane i zniszczone tak jak Libia ,Irak,Jugoslawia,i wiele innych.Dlatego Rosja moze powtórzyc ten eksperyment. chroniac go swoim parasolem jądrowym ,to smutne ze panstwo Rosyjskie zeby przetrwac musi posiadac siły jadrowe o potencjale zniszczenia planety ale to na dzis jedyne narzedzie jakie moze uchronic Rosje przed utrata suwerennosci i powstrzymac bankierow Wall Strett i Londynskiego City przed knowaniami i probami wewnetrznego zdestebilizowania Rosji oraz bezposrednia agresja zewnetrzna .Ten potencjal ma narod rosyjski rowniez jako konsekwencja tragicznych doswiadczen jaki ten narod doswiadczyl w ostatnim okresie histori. Droga Paragwaju z calym systemem rozwiazan spolecznych ekonomicznych i finansowych dostosowanych do doby obecnej jawi sie jako jedyna mozliwosc i wzor dla nowej epoki jaka moze zapoczatkowac Rosja dajac przyklad innym naroda . A Putin ma szanse by byc tym mezem opatrznosciowym by zapoczatkowac realizacje tego projektu,historia postawila go w takim miejscu i czasie ktory daje mu szanse na powodzenie wbrew obecnym przeciwnoscia z ktorych najwazniejsza jest obrona suwerennosci i wolnosci Rosji od zachodnich systemow finansowych............................................................................................................................................................................................................................................ Edgar Cayce daje odpowiedź na to niełatwe pytanie, w już tu powołanym Odczycie 3976-29 z dnia 22.VI.1944 roku:

  Z Rosji przyjdzie nadzieja dla świata; ale nie od komunizmu, czy bolszewizmu, nie, ale z wolnej Rosji. Każdy człowiek wtedy będzie żył dla swego współbrata…
  Odczyt 3976-10, z dnia 8.II.1932 roku:
  W religijnym rozwoju Rosji leży nadzieja dla świata. Naród albo grupa narodów, które będą najbliższe w stosunkach z Rosją, mogą żyć lepiej, powoli zmieniając warunki życia na lepsze na całym świecie.

  Nieco potem Cayce powiedział tak:

  Odczyt 452-6, z dnia 29.XI.1932 roku:
  Zmiany nadchodzą, możecie być spokojni, to będzie ewolucja albo rewolucja w ideach myśli religijnej. Podstawy do tego w każdym razie wyjdą z Rosji; to nie będzie komunizm, ale to o czym uczył Chrystus – jego wersja komunizmu.
 • 5*
  USA potrzebuje Rosji do konfliktu z Chinami.
  A Polska? Wielu naszych nieprzyjaciół śmieje się z polityki Polski i uległości wobec naszych sojuszników - USA i Izraela. To już nie trzeba wrogich działań, bo te już trwają.
  Zastanawiam się, ile państw ma w Polskę wycelowane rakiety z bronią atomową: Rosja na pewno, USA na 100 proc.m pewnie również Francja, Wielka Brytania, a może nawet Chiny i nasz odwieczny przyjaciel - Izrael.
  Tymczasem mieszamy się pomiędzy młot o kowadło, lub inaczej: wódkę a zakąskę.
 • @jan
  Przypomne tekst Boguslawa Jeznacha ktory byl inspiracja to takiego zdefiniowania przyszlosci i ewentualnej roli Rosji w obalaniu dogmatu swiata jednobiegunowego jaki chca narzucic swiatu instytucje podporzadkowane Antychrystowi

  Lekcja paragwajska

  Opublikowano: 04.01.2012 | Kategorie: Historia, Polityka, Publicystyka | RSS komentarzy

  Przeczytano 158 razy!

  Jedne historie wbijają nam w pamięć aż do znudzenia, a o innych ani słowa. Tymczasem wobec przygotowywanej agresji na Iran bardzo ważna jest lekcja paragwajska sprzed półtora wieku.

  Państwa nieposłuszne, które wyłamują się z programu światowej oligarchii finansowej, mogą paść ofiarami zaplanowanej agresji z zewnątrz, zwłaszcza, gdyby zaczęły mieć alternatywne sukcesy. Przypadki Iraku, Jugosławii, Afganistanu, Libii, Syrii a także zbliżającą się szybkimi krokami agresję na Iran poprzedza zawsze nawała propagandowa, robiąca wodę z mózgu światowej opinii publicznej, ale dawniej, gdy media i techniki informacyjne nie miały takiego znaczenia jak dziś, nie liczono się aż tak bardzo z tą opinią i nie bawiono w takie drobiazgi. Warto w tym miejscu przypomnieć historię zniszczenia Paragwaju.

  W roku 1846 konsul USA w jednym z państw Ameryki Południowej tak pisał w swym raporcie do Departamentu Stanu: „Jest to najpotężniejsze państwo Nowego Świata po Stanach Zjednoczonych. Ludność jest tu najbardziej jednolita (…) Rząd jest tu najbogatszy ze wszystkich państw tego kontynentu”. Konsul pisał z Asunción, stolicy Paragwaju. W roku 1860 kraj ten był samowystarczalny żywnościowo, miał w całości piśmienną ludność i szybko budował imponujący przemysł. W 1856 roku oddano tam do użytku drugą w Ameryce Południowej linię kolejową. Państwo to stosowało rygorystyczną politykę protekcjonizmu gospodarczego w oparciu o amerykańską szkołę ekonomii politycznej Alexandra Hamiltona.

  Zazdrość sąsiadów i gniew światowej finansjery nie dały na siebie długo czekać. W latach 1865-70 Paragwaj padł ofiara połączonej agresji swoich trzech sąsiadów – Argentyny, Brazylii i Urugwaju, w czasie której wyrżnięto połowę ludności kraju, w tym ponad 80% mężczyzn. Była to niesławna Wojna Trójprzymierza, jedna z najkrwawszych i najbardziej niemoralnych wojen XIX wieku, dla której jedynym uzasadnieniem formalnym była chęć zniszczenia protekcjonizmu gospodarczego i zaprowadzenia wszędzie kolonialnej doktryny wolnego handlu.

  Paragwaj był solą w oku masonerii, która opanowała wtedy prawie całą resztę Ameryki Łacińskiej i stała u kolebki właściwie wszystkich państw powstałych po rozpadzie imperium kolonialnego katolickiej Hiszpanii. Był też przeszkodą dla międzynarodowego kapitalizmu. Niezależny prezydent tego kraju dr Gaspar Rodriguez de Francia (1813-1840) zaprowadził monopol państwa na własność ziemi i monopol handlu zagranicznego, a także całkowicie kontrolował emisję i obieg pieniądza. Zabronił eksportu złota i srebra, co załamało interesy lichwiarzy w Buenos Aires. Zabronił także zaciągania pożyczek zagranicznych. Politykę tę kontynuował kolejny prezydent Carlos Antonio Lopez (1840-1862) oraz syn i następca tegoż – prezydent Francisco Lopez Solano (1862-1870). Kraj bez żadnych długów był też trudno dostępnym rynkiem . Na przywóz wszystkich towarów, które Paragwaj wytwarzał sam, nałożono cło minimum 25%. Ponadto wysokim cłem, zwykle 100% obłożono import wszelkiego luksusu. Bez cła natomiast sprowadzano maszyny i sprzęt inwestycyjny. Za wszystko płacono gotówką i nie zaciągano żadnych kredytów. W dekadzie lat 1840. kraj ten dokonał imponujących inwestycji w infrastrukturze , zbudowano hutę żelaza i stali w Ibicui oraz zakłady zbrojeniowe w Humaita. Położony w głębi lądu kraj miał flotę wojenną i handlową dorównującą jego morskim sąsiadom! Do roku 1855 państwo to osiągnęło nadwyżki w produkcji papieru, farb i barwników, ceramiki, materiałów budowlanych, tekstyliów i nici, siarki, amunicji, kabli, szyn kolejowych itp. Zbudowano sieć telegraficzną i unowocześniono armię dla obrony suwerenności kraju. Z Europy sprowadzano na rządowe kontrakty inżynierów i technologów oraz nauczycieli najbardziej potrzebnych zawodów.

  Carlos Antonio Lopez mawiał o sobie, że jest raczej uczniem św. Augustyna niż przedstawicielem Oświecenia. Kiedy obejmował urząd w 1840 roku prawie 90% ludności nie umiało czytać ani pisać. „Od szkół zacznie się nasza wolność” zapowiedział w inauguracyjnym przemówieniu. Za jego kadencji powstało ponad 500 szkół i bibliotek publicznych, krajowe Kolegium Nauczycielskie, państwowy fundusz stypendialny dla najzdolniejszych studentów wysyłanych na studia do Europy i osobny fundusz dla kontraktowania stamtąd specjalistów, a także fundusz premiowania wynalazców. Już w kwietniu 1830 roku brazylijski konsul w Asunción, Correia de Camara pisał do swego szefa w Rio, że „jedynym sposobem pozbycia się tego powstającego kolosa jest szybka i dobrze skoordynowana inwazja”. Tak też się w końcu stało. Wojna z Paragwajem była najkrwawszym i najbardziej cynicznym ludobójstwem na zachodniej półkuli. Ludność Paragwaju, szacowana na pół miliona jeszcze w roku 1865 wytępiono do stanu 194 000 w roku 1870, z czego tylko 13 000 stanowili mężczyźni, a raczej dzieci płci męskiej, bo tylko 2100 z nich miało ponad 20 lat. Pozostali wyginęli niemal doszczętnie w wielkim zrywie heroicznego i powszechnego oporu do ostatniego żołnierza. Zginęli za sprawę, w którą wszyscy wierzyli i za państwo, w którym chcieli żyć. Wojna Trójprzymierza osiągnęła to, czego „sprzymierzonym” nie udało się osiągnąć inaczej: złamano gospodarczy i wojskowy potencjał kraju i obrócono go w perzynę, zduszono w zarodku niebezpieczny dla innych państw przykład wolności, po to by zaprowadzić jedynie słuszną doktrynę wolnego handlu i demokracji „tak jak w całym cywilizowanym świecie”. Dziś Paragwaj jest więc „wyzwolony” dla międzynarodowego kapitału i gospodarczo zajmuje przedostatnie miejsce w Ameryce Południowej.

  Kiedy słyszymy o okropnych reżimach Łukaszenki, Ahmadineżada, Chaveza lub Assada, a do niedawna także Kaddafiego lub Saddama, posłuchajmy raczej tego, co mają do powiedzenia ci, którzy w tych krajach niedawno byli. Czytałem rzetelną relację z Białorusi na blogu Izy Brodackiej Falzmann i nie jest to pierwsza taka relacja, której ufam. Sam zawodowo często bywam na Bliskim Wschodzie, ostatnio – jeśli chodzi o kraje wymienionych dyktatorów – w dopiero co ubiegłym roku m.in. w Syrii i Iranie, a w 2010 także w Libii (gdzie jeszcze w listopadzie ściskałem przednią łapę Muchomora). Za Saddama mieszkałem krótko w Iraku, wcześniej dość długo w Egipcie. Wszędzie obraz sytuacji był/jest na miejscu o niebo lepszy niż przedstawiany w ramach medialnej nagonki. Powiem tak: rewolucje i zmiany, które tam dziś zachodzą w imię demokracji i wolności, w każdym wypadku już pogorszyły lub wkrótce dramatycznie i na długo pogorszą jakość życia prawie wszystkich mieszkańców, a zapowiadana wojna USraela z Iranem – jeśli do niej dojdzie – zrobi z nim to, co z Paragwajem w wieku XIX.

  Jest zresztą ciekawe, że straszliwa lekcja jaką wtedy przeszedł Paragwaj, i z której się już nie podźwignął, wcale nie była lekcją pierwszą. Wcześniej, w latach 1604-1767 jezuici założyli tam i prowadzili 32 tzw. redukcje paragwajskie, jakby prototyp izraelskich kibuców, w których skupili ok. 300 tys. nawróconych Indian Guarani. Powstało wtedy państwo zakonne o nazwie Chrześcijańska Komunistyczna Republika Guarani (sic!), które było jednym z najciekawszych eksperymentów polityczno-społecznych w znanej historii świata. Niezwykły awans cywilizacyjny, gospodarczy, i duchowo-kulturalny tego państwa i społeczeństwa tak bardzo jednak kłuł w oczy możnych ówczesnego świata, że skończyło się nieomal tak jak w przypadku Wojny Trójprzymierza. Też szykowano inwazję, ale ponieważ chodziło o potężny i wpływowy zakon katolicki, snuto najpierw tak intensywne intrygi m.in. w Watykanie, że ostatecznie zakon jezuitów uległ kasacji, jego paragwajskie państwo rozpadło się, redukcje zniszczono, a Indianie rozpierzchli się, wymarli lub zdziczeli. Jest to jednak temat tak niesamowicie ciekawy, że zostawię go sobie na inną lekcję.

  Autor: Bogusław Jeznach
  Źródło: Nowy Ekran
  download as a pdf file Plik PDF do druku
 • @Romuald Kałwa 13:20:21
  Tak to wygląda.
  Chciałbym wierzyć, że to tylko gra.
  na razie nie przekroczono "cienkiej czerwonej linii", ale cały czas mam obawy ...
 • @jan 13:22:48
  Ciekawe opracowanie; dlatego Jeznach był tak sekowany na tym portalu przez "wolnościowców".
 • @ikalalibal
  Po czesci masz racje, moja mama gdy wracali do Polski przez rok mieszkali w okolicach Krymu nad samym Morzem Czarnymi. Relacjonowala mi oceny i stosunek Ukraincow ze wschodniej Ukrainy do mieszkancow zachodniej i niestety w spostrzeganiu tych z zachodniej taki obraz po czesci jaki prezentujesz sie wylanial. Niemniej w systemie Zwiazku Radzieckiego w jakim byla Ukraina jakos mozna bylo wykozystac ten potencjal ludzki jaki byl.Rozwalenie strukturalne Ukrainy bylo na reke zachodowi,zrobili przewrot ,wywiezli zloto,i uzaleznili od porzyczek by sobie podporzadkowac tak wiec ta niemoznosc nie do konca wynika z cech ludzi, a moze to byl jeden ze srodkow by dokonac przemieszczenia ludnosci by miec teren do zagospodarowania pozbawiony elementow radykalnych lub tez te elementy wykozystac do swych celow i tu temat jest dynamiczny bo masy ludzkie mozna wykozystywac dowolnie manipulujac swiadomoscia Tak wiec zgadzam sie co do ludnosci a terytorium traktujac jako bardzo wazny strategiczny obszar do ewentualnego przejecia .Ten sam problem jest zreszta w stosunku do Polski i[12mil obywateli] ktora ma byc obszarem eksploatacji korporacji Wall Strett i Londynskiego City. [-ruwniez rekoma niemcow]
 • Rosja osłabnie i właczy się w Polską strefę wpływów ?
  oj oj za dużo patriotycznego optymizmu
  Polska zniknie z mapy świata zanim Rosja osłabnie.
  "Znikanie" Polski jest od 89r czynne aktywne, realizowane konsekwentnie przez wrogie Polsce agentury niemieckie i żydowskie (PO, PIS).
  Niemcy chcą swoich byłych landów wschodnich... a żydzi chcą Pollin w granicach co najmniej przedwojennych.
  I oba projekty są realizowane krok po kroku.

  Polskę może uratować jedynie Rosja (jak Syrię) i dlatego wrogowie narodu Polskiego tak intensywnie wręcz histerycznie sieją nienawiść do Rosji (to oczywiście nie jest mowa nienawiści). Robią to solidaruchy i KK i to jest jednoznaczna etykieta pozycji politycznej tych formacji (to wrogowie narodu Polskiego czyli obce agentury ..PO niemiecka a PIS żydowska ..KK Watykańska za JPII Watykan był żydowską agenturą..teraz nie wiadomo)

  Wrogowie Polsce dla realizacji swoich planów chcą zagwarantować takie relacje Polski z Rosją by Rosji opłacało się wyrazić zgodę na likwidację Polski zamian za bardzie przyjazne Rosji Państwa (Niemcy, Pollin-Izrael)

  I dokładnie taką politykę realizują od zawsze Soliadaruchy (PO i PIS oraz pokrewne kanapy).

  Czy Rosja uratuje Polskę jako kraj w obecnych granicach ...?
  Z solidaruchami przy władzy nie będzie miała najmniejszego interesu.

  Takie są realne perspektywy stworzone Polsce przez solidaruchów oraz KK z JPII na czele.

  A Rosja przetrwa ..Rosja prowadzi intensywne działania wzmacniające niezależność gospodarczą. W produkcji zbóż już są największym na świecie eksporterem. Przemysł mają na wysokim poziomie i praktycznie niemal wszystko produkują sami troszkę gorsze ale własne..są samowystarczalni...Ofertę rynkową mogą łatwo uzupełniać z Chin, z Indii z Turcji, Iranu taniochą we wszystkich dziedzinach...w zamian za węglowodory, technologie wojskowe..
  Rosyjska edukacja i nauka stoi najwyżej na świecie to jest ich wręcz kultura narodowa (w Polsce kulturą narodową jest kult żydowskiego Boga).

  Rosja się wzmacnia...jedno co musi poprawić to demografię..
  Demografia się poprawia w dwóch wariantach..
  - niski poziom edukacji, ubóstwo i brak antykoncepcji...(kraje arabskie)
  - wysoki poziom bezpieczeństwa socjalnego stabilizacja, dostęp do mieszkań, do pracy...(tak było w PRLu)
  I ten ostatni model Rosja wdraża po załamaniu w czasach rządów Jelcyna (neoliberalna grabież Rosji).
  Rosja przyspieszy w najbliższych latach o ile nie będzie wojny na terenie Rosji...a chyba nie będzie bo to oznacza natychmiastową śmierć dla każdego agresora..
 • @jan 13:43:30
  Polska jest i będzie problemem, bo w Polakach jest zakodowana polskość, czyli poczucie wolności i dążenie do współistnienia, a nie życia "pod butem", nawet w zamian za "ciepłą wodę w kranie".

  Ukraina nie ma tego "zasobu" ideowego, a jej "wartością" jest bezrozumne bestialstwo wymagające "przygięcia karku do ziemi". Tyle, że to wraca przy okazjach - oni maja to w naturze.

  faktem jest, że obecnie niszczą wszystko, co pozytywnego wprowadzili tam Rosjanie - szkolnictwo, służbę zdrowia itd. To gniazdo żmij, chyba nawet gorsi od Żydów. (Chociaż Chazarzy z tego rejonu się wywodzą - może to wspólne korzenie).
 • @Oscar 13:53:37
  .. warto dodać że Rosja swoje reformy przeprowadza bardzo ekonomicznie.. tzn kosztami wielokrotnie niższymi niż podobne zadania realizowane w innych krajach (USA, UE, Chiny)
  Relatywnie niski PKB Rosji nie powinien nikogo mylić..
  Rosja za 1 dolara wygeneruje kilkanaście razy więcej "inwestycji, reform, zbrojeń" niż najbogatsze kraje świata (USA, UE , Chiny)

  Rosja to moim zdanie jeden z najbardziej efektywnych gospodarczo systemów...a mają jeszcze rezerwy w postaci "post Jelcynowskich" oligarchicznych pasożytów...
  Rosja jak PRL ma prawie wszystko swoje trochę prostsze ale doskonałe na warunki Rosyjskie..
  Do dobrego życia nie jest potrzebny najnowszy smartfon wystarczy starszy ale działający..podobnie samochód , telewizor, komputer, pralka czy inne AGD.. to amo z ubraniami.. z drogami z infrastrukturą..

  A Rosja ma wszystko swoje uzupełniane importem ale nie tak jak w Polsce gdzie import zrujnował kompletnie samowystarczalność gospodarczą i żywnościową Polski.

  O Polskę trzeba się martwić nie o Rosją.
 • @Oscar 14:04:26
  Proszę nie porównywać Polski do Rosji: zbyt duża dysproporcja na rzecz Rosji.
  Niemniej - koła czasu mielą innym trybem i zagrożenie konfrontacją dotyczy bardziej Rosji niż Polski. Tam z uwagi na Chiny, a nie Zachód.

  Zachód chce zniszczyć Polskę (polskość), gdyż to wroga cywilizacja, ale chciałaby zachować polską zdolność innowacyjności - mieć sługi to potrafiące.
  bez takich ludzi - nie podoła konfrontacji z Chinami - to już widać.

  Zatem - jak wg Pana potoczy się to wszystko?
 • Cywilizacja siczy
  W swoim najnowszym eseju "Rzezie czy wojna cywilizacji ? Moralne i społeczne uwarunkowania zbrodni Wołyńskiej", przewidywanym do publikacji w wydawnictwie Res cresovianum, prof. Włodzimierz Osadczy wskazuje na odrębność Cywilizacji siczy od Cywilizacji wschodniej, polegającą na uznaniu mordu, jako podstawy dla ładu między narodami.

  Nasze bolesne Kresowe doświadczenie pokazuje, że może być łatwiej ustalić kształt ustrojowy dla wolności i równości z Białorusią / Rosją niż z Ukrainą.

  Oczywiście, o ile wcześniej Polska potrafi stworzyć państwową infrastrukturę solidarnego rozwoju wiedzy, do powszechnego i sprawiedliwego wykorzystywania nowoczesnych technologii.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:42:56
  "To spojrzenie na krótki dystans - najwyżej 10 lat.

  A co by Pan nie pisał to Chiny mają 1,5 mld ludzi, a Rosja 10 razy mniej i to licząc z mniejszościami."

  Właśnie nie na krótki dystans.

  Po pierwsze rzekome 20 milionów Chińczyków na wschodzie Rosji to bajka. Wystarczy obejrzeć filmiki robione smartfonami z ulic Dalekiego Wschodu aby zobaczyć, że "żółtych" jest tam mało.

  Chińczycy uciekają z północnych Chin na ciepłe południe a nie na Syberię. Jest to problem dla władz chińskich.

  Teraz popatrzmy się na trendy demograficzne, wspólczynnik reprodukcji
  (dzieci na kobietę, stabilność to 2 lub 2.1):

  Pakistan 3.48
  Turcja 2.05
  Irlandia 1.92
  Rosja 1.75
  Iran 1.66
  Chiny 1.62
  Czechy 1.57
  Bułgaria 1.53
  Niemcy 1.50
  Polska 1.32
  Korea Płd. 1.17


  Bank Światowy, 2016
  https://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.TFRT.IN
 • @Andrzej Madej 14:34:27
  Jutro napiszę notkę Ukraina a Wenezuela. Wyjaśnię szerzej swoje stanowisko.
  Ale poglądy są bliskie.
 • @Pedant 14:41:54
  Cóż: jak się ma 1,75 od 130 mln względem 1,62 od 1500 mln?

  Fakt. Zdjęcia smartfonami są decydujące.
  Problem, że po ulicach włóczą się ci, którzy nie pracują, a Chińczycy to bardzo pracowity naród.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:20:07
  "Cóż: jak się ma 1,75 od 130 mln względem 1,62 od 1500 mln?"

  To znaczy, że chińska populacja ma większy trend spadkowy niż rosyjska.

  Niestety polska demografia jest w znacznie gorszym stanie, jak się uwzględni masową emigrację młodych ludzi, wręcz w katastrofalnym. Dlatego należy się skupić na tym problemie zanim będziemy się martwić o Rosjan i Chińczyków.

  Kompensuje to do pewnego stopnia znacząca imigracja z Ukrainy, ale ona się wyczerpie i część Ukrainców pojedzie dalej na zachód.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:20:07
  "po ulicach włóczą się ci, którzy nie pracują, a Chińczycy to bardzo pracowity naród"

  Nie całkiem. Pracujący ludzie też potrzebują zrobić zakupy albo coś załatwić albo z kimś się spotkać. Na ulicach chińskich miast są tłumy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:16:16
  ,,Obecnie mamy wyraźny deal :
  Ukraina za Wenezuelę.""
  Amerykanie takiej polityki nie prowadzą.
  Coś mogą obiecywać, na przykład, jak pamiętamy, że się nie rozszerzą na wschód.
  Wezmą Wenezuelę (jak wezmą) a Ukrainy nie odpuszczą. To doskonałe miejsce do zaczepek przeciwko Rosji i do ciągłego jątrzenia na granicach. Ukraińcy, ci zachodni, nienawidzą Rosjan i z ochotą dadzą się przerobić na mięso armatnie.
 • @Pedant 15:42:33
  Panie bloger, zainteresuje się Pan i przejrzy "syberyjskie" matrymonialne internetowe portale. Większość facetów którzy szukają rosyjskich dziewczyn to chińscy biznesmeni. To jest plaga. Nie mówię już że 170~180cm zgrabna dziewczyna i 150cm kurdupel to widok przykry ale.... . Każdy przyszły małżonek dostaje prawo nie tylko do dysponowania ziemią swojej żony ale jako praktycznie po przez małżeństwo obywatel Rosji ma otwartą drogę do wykupowania ziemi i lokowania tam chińskiego biznesu. Pan Wojtas ma w tym temacie rację.
 • @Stara Baba 16:01:42
  "Większość facetów którzy szukają rosyjskich dziewczyn to chińscy biznesmeni. To jest plaga."

  Plaga, nie plaga to nie znaczy, że 20 milionów Chińczyków zasiedliło Syberię.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:14:46
  Mniej więcej tak:

  @provincjal 09 10:55:52
  Jest jeszcze gorzej.
  W TV pokazywali jakiegoś chyba celnika czy cuś .. mundurek fason , kolory dokładnie wg niemieckiego fasonu dla policji w Niemczech.
  Na dolnym śląsku koleje regionalne pomalowane w "niemieckie kolory"
  O gospodarce (niemieckich "inwestycjach" już nawet nie warto wspominać..
  solidaruchy im sprzedają wszystko czego zechcą.

  Niemcy kładą łapę na swoich byłych landach wschodnich... a V kolumną niemiecką w Polsce jest oczywiście PO z Donkiem na czele.

  Solidaruchy w końcu doprowadzą likwidacji Polski z mapy świata.
  Powstanie Pollin (z Ukrainą zachodnią i poszerzone o landy wschodnie Niemcy).

  I to będzie największa w historii Polski zdrada narodowa.
  Pozdrawiam pożytecznych idiotów oraz owieczki spod ambony...
  to wasza zasługa...to wy robiliście za "tłumy" dla zdrajców.
  nadużycie link skomentuj usuń
  Oscar 26.01.2019 12:12:32

  @Oscar 12:12:32
  dodam sakramentalne ..
  a wszystko to zawdzięczamy solidaruchom oraz KK z JPII na czele.

  Pamiętacie jak atakowano Jaruzelskiego za stan wojenny że nielegalny,.. że brak parafki czy cuś.

  A taka parafianka Suchocka podpisała Konkordat ostatniego dnia urzędowania po przegranych wyborach najwyraźniej wbrew wyborcom (ona przegrała wybory) przy czym wszyscy mieli świadomość i wiedzą że Konkordat jest nieznanym w dzisiejszym świecie aktem wasalizmu wobec Watykanu.

  Ktoś rozliczą parafiankę z tej zdrady Narodowej ze złamania prawa (odchodzący premier nie ma prawa zawierać jakichś istotnych umów...międzynarodowych.. on ma tylko administrować i przekazać płynnie władzę.

  To się nazywa moralność solidaruchów a to nie odosobniony przypadek...
  taki Falandysz robił z prawa istne g...no...i ulepiał je jak tylko chciał..
  Takich przykładów łamania prawa w sposób rażący (a to jest przestępstwo) jest mnóstwo... a decyzje podjęte w warunkach złamania prawa są z definicji nie ważne.

  Taki Konkordat jest nie ważny z mocy prawa...
  Ciężkie miliardy nielegalnie przekazane KK powinny wrócić do Polskiego Budżetu...to samo w sprawie prywatyzacji, wyprzedaży majątku Narodowego...bandyckich wojen w obcych interesach...odebrania Polakom Polskich mediów na rzecz polskojęzycznych, oddanie zagranicy rynku wewnętrznego...itd itp..
  nadużycie link skomentuj usuń
  Oscar 26.01.2019 12:45:10


  Jednym słowem "rozdziobią nas kruki i wrony" tzn Niemcy, żydzi i Watykan... przy pełnym poparciu oczywiście zdrajców ale i pożytecznych idiotów.
  Polska nie ma już sojuszników jest całkowicie w rękach wrogów (agentury niemiecka i żydowska oraz Watykańska czyli PO, PIS oraz KK)
  Narody Polskiego nie reprezentuje nikt...
  Tylko w internecie Naród Polskie jeszcze istnieje...we władzach już go praktycznie nie ma a ambona w systemie hierarchicznym musi realizować program Watykanu a Biskupi to Watykańscy nadzorcy tych niżej postawionych realizatorów Watykańskiej polityki.

  Jeszcze wrogowie się Narodu Polskiego boją .. jeszcze udają "przyjaciół"
  ale pętla się nieustannie zaciska.

  Ostatnią fazą będzie "wojna" wewnętrzna między Po i PIS zorganizowana tylko po to by dokonać podziału Polski na Niemieckie PO i Żydowskie PIS.
  i już .. powstaną "dwie Polski" a każda zostanie wchłonięta przez swoich nadzorców Niemcy i żydowskie Pollin na terenach przedwojennej Polski plus zachodnia Ukraina) reszta Ukrainy wróci do Rosji.
  Potrzebna jest tylko zgoda Rosji... a a jaki ma w tym interes Rosja ?
  nad tym pracują PIS i PO intensywnie od lat ...Rosja zechce się pozbyć "wrzoda" u swoich granic... i wybierze dwa przyjazne państwa ..Niemcy oraz Europejski "Izrael"...
 • @Oscar 16:25:34
  Szansą dla Polski jest ten "Europejski Izrael" .
  Rosja może jednak nie zechcieć mieć chazarskich "przyjaciół" a bronią atomową oraz USA jako sojusznikiem na swoich granicach.
  I to jest jakaś szansa dla Polski ... i żadne zaklęcia globalnej mafii o pacyfizmie, miłości do pokoju, do Rosji, do natury i praw człowieka ...
  nie zostaną przyjęte jako dobra moneta.

  I to jest jakaś szansa dla Polski jako bytu międzynarodowego ...trzeba jednak pozbyć się rządów solidaruchów (PO PIS) oraz KK z Polski.... a to nie jest łatwe z powodu pożytecznych idiotów za których solidaruchy oraz KK zawsze mogą się schować..

  Jak widać toczy się kilka równoległych procesów w kwestii przyszłości Polski...a wszystko ponad głowami Narodu Polskiego.
 • @Oscar 16:39:26
  Straszne jest to, co Pan napisał. Żadnych szans.
  Kupuję prześcieradło (bo na trumnę mnie nie stać) i w podskokach udaję się do najbliższego cmentarza.

  Następne notki już z krypty.

  PS. A jak USA padną, a nachodźcy zrobią kuku i Francuzom i Niemcom? Może jednak nie będę całkiem nasuwał wieka krypty ...
 • @Pedant 15:42:33
  Znaczy - dziewczyny robią zakupy, a Chinole pracują.
  (Patrz Stara Baba).
 • Co wiemy o Syberii?
  Ludność całej Syberii to 31 mln. mieszkańców (2017 rok).
  65% ludności mieszka w miastach. Na Syberii znajdują się 182 miasta, z czego 32 liczą ponad 100 tys. mieszkańców. Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini stanowią łącznie 89% liczby ludności.
  Rdzenne ludy Syberii stanowią ok. 6% populacji.
  Poza tym na Syberii żyją też przedstawiciele innych narodowości. Pozostałe nierdzenne narody zamieszkujące Syberię to głównie Tatarzy, Kazachowie i Czuwasze.
  Ludność rdzenna
  Rdzenni mieszkańcy mieszkają głównie na ogromnych połaciach tajgi i tundry. Narody można podzielić według kryterium językowego.
  * Do grupy ugrofińskiej zalicza się Chantów i Mansów żyjących między Uralem a Jenisejem.
  * Do grupy samojedzkiej zaliczają się Nieńcy i Selkupowie żyjący w tundrze na zachód od rzeki Chatangi oraz w tajdze w międzyrzzu Obu i Jeniseju oraz Eńcy i Nganasanie.
  * Do grupy tureckojęzycznych narodów zaliczani są: Ałtajczycy, Chakasi, Czełkacy, Czułymcy, Dołganie, Jakuci, Kumandyjczycy, Sojoci (Caatanie), Szorowie, Telengici, Teleuci, Tofalarzy, Tubalarzy i Tuwińcy. Żyją oni głównie w Jakucji oraz w górach Ałtaju i Sajanach w południowej Syberii.
  * Narodem posługującym się językiem należącym do grupy mongolskiej są Buriaci (400 tys.).
  * Językami tungusko-mandżurskimi posługują się: Ewenkowie, Eweni, Udehejczycy, Nanajowie, Negidalowie, Orokowie, Oroczanie i Ulczowie. Zamieszkują oni właściwie całą Syberię.
  * Językami paleoazjatyckimi mówią: Czukcze, Koriacy, Alutorzy, Czuwańcy, Kerekowie i Itelmeni (i wyodrębnieni z nich na spisie powszechnym z 2002 r. Kamczadalowie), żyjący na północnym wschodzie regionu oraz Niwchowie, Jukagirzy i Ketowie, a także Aleuci i Eskimosi azjatyccy. Na Sachalinie być może pozostali jeszcze nieliczni Ajnowie.
  Tak wyglądają rdzenni mieszkańcy:
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/88/Ru200008050079.jpg/250px-Ru200008050079.jpg
  http://www.mongolia.olsztyn.pl/wp-content/gallery/ulan_tajga_1/1-1.jpg
  https://fajnepodroze.pl/wp-content/uploads/2018/01/eskimosi-800x445.jpg
  https://villsethnoatlas.files.wordpress.com/2013/07/niec584cy85.jpg

  Dalej: 89 + 6 = 95%, czyli ludność Syberii niechińska.
  Na 31 mln zatem 29,5 mln to ludność niechińska.
  Gdzie zatem pochowało się owe 20 mln. Chińczyków?
  Może ktoś zobaczył jakiś skośnookich Aleutów i zaliczył ich do Chińczyków?
 • @Oświat 15:52:45
  Rosja ma umowę z Wenezuelą na dzierżawę wyspy pod bazę.

  Mogą się tam instalować. Nie ma przeciwwskazań prawnych.

  Jest czego się obawiać.
 • @lorenco 16:57:33
  Nie wiem, kiedyś spotkałem się z takim stwierdzeniem.

  PS. Rozumiem zmniejszającą się populację - na zdjęciu najbrzydsza jest ta reniferka w środku.
 • @lorenco 16:57:33
  Kamaaaan, po co od razu renifery :-))))))
  https://i.wpimg.pl/O/644x386/d.wpimg.pl/671997541-72146277/syberia.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:46:35
  Bez paniki... na świecie toczy się równolegle wiele ważnych procesów..
  wszystkie one wzajemnie interferują.

  Przyszłości nie da się przewidzieć..Polskiej też ...
  Ja opisałem to co widzę...ale wiele się dzieje pod dywanem... a tego nie widać.
  Rosja chce stabilności w Euro Azji stabilnych granic i współpracy gospodarczej.... Euro Azja to całkowicie samowystarczalny "Świat".

  Tylko globalna mafią żydowska i jej wasale chcą wojny...cudzymi rękoma więc judzą na wielu frontach.
  Polska jest nieliczącym się "aktorem" jedynym Polskim zagrożeniem dla Rosji jest terytorium Polski z którego "pierwszoplanowi aktorzy" mogą zechcieć Rosję zaatakować... a przynajmniej szachować trzymając na celowniku.

  Rewolucja USA zmienia wszystko...globalna mafią pozbawiona ochrony największego na świecie gangstera ginie rozerwana na strzępy przez
  zniewolone Narody (Europa, Bliski Wschód, USA...)
  Sieroty po mafii (w Polsce solidaruchy) nagle znikają nie wiadomo gdzie..
  KK zmienia ton ... pochyla kark... gotów jest służyć Narodowi.. godzi się na nowe warunki istnienia (rozdział kościoła od państwa) ... polskojęzyczne media przestają mieć zasilanie finansowe z mafii.. giną śmiercią naturalną.. a na gruzach powstaje już nowa Polska nieskrępowana kajdanami globalnej mafii.
  Nadzwyczajna kasta opuszcza Polskę w podskokach...topowi dziennikarze jeszcze szybciej..podobnie ikony solidarności...prywatyzatorzy...z PO i PISu, z PSLu i z SLD..
  Powietrze się oczyszcza. W TV już nie widać ukorzenionych polaków...
  Nie wiem gdzie się podzieją...po rewolucji USA nie będzie dla nich dobrego miejsca na świecie.... może Australia...

  no.. ale czy ktoś zgadnie kiedy wybuchnie Yellowstone albo rewolucja w USA ? Symptomy są, ciśnienie rośnie...i to mocno...

  Może się zdarzyć że Trampa odwiedzi piątkowy samobójca... wtedy historia znacznie przyspieszy..
  Może Prezes (albo ambasadorka USA ogłosić Polskę kolejnym stanem USA...teraz wszystko jest możliwe .. USA ogłasza kto jest prezydentem Wenezueli...to może ogłosić co chce...

  Maska z globalnej mafii już całkowicie opadła podczas tej walki o przeżycie ...
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:07:16
  Urodę mają dostosowaną do klimatu - minus 40 a niekiedy nawet minus 60 stopni w czasie bardzo długiej zimy to u nich normalka, brrrrrrr...aż mnie dreszcze przeszły na samą myśl:)
 • @Oscar 17:21:21
  Niezły scenariusz. Jutro uzupełnię w duchu CP.
 • @Stara Baba 17:18:47
  Taaa, już sobie wyobrażam tych w garniturkach jak pasą renifery:)
  Jakbyś napisał, że podrywają Moskwiczanki czy Rostowianki albo idąc dalej te z Soczi, tobym uwierzył.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:07:16
  "na zdjęciu najbrzydsza jest ta reniferka w środku."

  Ta Azjatka nie jest brzydka, ma po prostu północno-mongoloidalną urodę. Nie wszystkie kobiety na świecie mają wyglądać jak lalka Barbie i nakładać makijaż do pracy ze zwierzętami.

  https://ic.pics.livejournal.com/antimantikora/4732936/95743/95743_original.jpg
 • @Pedant 17:28:00
  A ta Jakutka:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Sakha_beauty.jpg
  no i te stroje, cudo!
  https://st2.depositphotos.com/1043129/7167/i/950/depositphotos_71675153-stock-photo-folk-ensemble-performance-in-dress.jpg
 • @lorenco 17:27:51
  Takie zdjęcia jak i inne są z rdzennej Syberii a Syberia to nie tylko śnieg
  ale i upał. Co więcej, to które załączyłem jak i długi artykuł o sprawie opublikowała kilka lat temu polska strona w swoich wiadomościach. Czy naprawdę Pan myśli że Syberią rządzą "skośnoocy tubylcy"?
 • @Pedant 17:28:00
  No tak. Ale zanim się taka rozbierze to i chuci ujdą...
 • @lorenco 17:35:57
  Ta w środku oszukuje - nawet butów nie zmieniła.
 • @Stara Baba 17:37:45
  Rdzennych jest 6 %, czyli tych skośnookich a 89% to Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy. Kto tam rządzi w republikach czy krajach Syberii, w jakim mieście jest jakiego pochodzenia mer, to sobie Pan znajdzie w necie, czy ja to muszę zrobić?
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:39:07
  Bida w Rosji, nie starczyło dla niej:)
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:38:17
  Lecz przy okazji można poznać kulturę etniczną Syberii - wolę taką poznawać, niż zachodnią "stringową":)
 • @lorenco 16:57:33
  Prawdziwe choć bardzo wikipedyczne.A o Syberii wiemy chociaż by to że leży tak Ałtaj.To łańcuch górski w Republice Ałtaju.
  No więc ten Ałtaj jest obecnie bardzo modny.Jest trendy mieć dom na Ałtaju.A jeśli nie dom to choć przeżyć tam zajebiste wakacje,polowanie,wędkowanie, lub spływy kajakami to tamtych rozszalałych rzekach.
  Swoją do tej sławy dolę wniósł czteroodcinkowy film Ałtaj -ludzie szczęśliwi. https://www.youtube.com/watch?v=kOEJi9cPW60
  Film ukazuje widoki tak fantastyczne że dech zapiera .Nawet czaami myślisz:kurna! to niemożliwe! takie coś nie istnieje,na fotoszopie to zrobili
  A "to" istnieje.
  Jak jesień na Ałtaju.
  http://www.fantasyway.ru/Images/Products/tourtype_75_Zolotay_ocen_na_Altae_155590.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:38:17
  "No tak. Ale zanim się taka rozbierze to i chuci ujdą..."

  Jak się rozbierze to może być i odwrotnie. Północno mongoloidalna twarz musi być odporna na bardzo ostry mróz, ale to co pod spodem niekoniecznie.

  proszę wpisać na Goodle/grafiki:

  naked mongolian women
 • @ikulalibal 17:59:16
  Ach, Ałtaj - "złote góry"
 • @lorenco 17:42:24
  No i przyznał mi Pan rację. :-)
 • @Stara Baba 18:11:06
  Nie.
 • @ikulalibal 17:59:16
  My też mamy takie cuda! I my i Rosjanie musimy o te cuda dbać!
  https://www.youtube.com/watch?v=m8Q9fUIsuf8
 • @lorenco 18:33:58
  No to nie czytał uważniej o czym pisałem. Przeżyję to.
 • @Stara Baba 18:38:58
  Sorky, lecz co mam przeczytać? Że strona wiadomości coś opublikowała?
  Wiele rzeczy jest publikowane, choćby to, że 20 mln. Chińczyków już przejęło Syberię.
 • @Stara Baba 18:38:58
  Napiszę tak, z naszego podwórka: Bieszczady dzikie i wyludnione starano się zaludnić. Nastała moda na tzw. Dziki Zachód, z całej Polski ściągali różni ludzie, bardzo wielu ludzi w celach przeżycia przygody czy osiedlenia się. Z tego napływu została tylko garstka. Dlaczego? Jak przyszła zima, życie tam stawało się nie do zniesienia. I ci "kowboje" po prostu uciekli stamtąd. Dopiero zalanie J. Solińskiego złagodziło surowy klimat.
  A Pan myśli, że na Syberii Chińczyk w garniturze z rosyjską laską będą sobie spacerować pośród łąk okwieconych.
  Nie zazdrość Pan Chińczykowi i sam niech Pan poderwie sobie laskę i dawaj na Syberię ją kupować i zasiedlać.
  Lecz wcześniej niech Pan przeczyta zasady wizowe i uzyskania obywatelstwa.
  A tu taki artykuł:
  https://kolemsietoczy.pl/4-rzeczy-za-ktore-nie-lubie-rosji-i-rosjan/
 • @lorenco 19:18:16
  Zanęciłeś mnie Pan: kupię sobie laskę i dawaj na Syberię.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:35:55
  :)))
 • Broń drobnoustrojowa /biologiczna jako narzędzie Secret World Authority Center> CIA/ Mossad do walki z dysydentami na świecie.
  https://cont.ws/@detektywjarzynski/1208125
 • @ikulalibal 17:59:16
  Skończyłem właśnie oglądać czwartą część, cztery godziny "spędziłem" na Ałtaju, warto było.
 • @ikulalibal 13:03:41
  Za cene jaka bylaby mozliwosc szantazu militarnego Rosji z terenu Ukrainy Zachod gotow jest trzymac ten twor pod kroplowka.Pieniadze?To rzecz nabyta.Trzeba tylko usprawnic ich obieg.Czyli "podrychtowac" fikcje jaka jest wspolczesna ekonomia.Do zaspokojenia podstawowych potrzeb czlowieka starczy praca kilku procent populacji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY