Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
897 postów 14819 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Stowarzyszenie Polonia Restituta

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pomysł utworzenia stowarzyszenia o charakterze politycznym - patrz notka - okazał się nieodpornym na warcholstwo. Jednak zaistniała tam sugestia napisania programu dla takiego stowarzyszenia.

Samego stowarzyszenia - w obecnych warunkach - nie ma sensu nawet próbować powoływać. To walka z wiatrakami.

Można się jedynie zastanowić jakimi tematami takie stowarzyszenie mogłoby się zajmować.
 
Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że wszyscy, albo prawie wszyscy, krytykanci (im "ostrzejśi" tym bardziej prawdopodobne) to ludzie powiązani ze służbami bądź jakąś opcją polityczną. Ich krytyka nie jest konstruktywna, a ma za zadanie kierunkować opinię publiczną. Nawet nie manipulować (chociaż też), ale kierunkować.
Wśród tej grupy - nie ma co poszukiwać bazy kadrowej dla restytucji polskości. Takich ludzi można szukać wśród Czytelników - na portalach tylko sporadyczne przypadki.
 
Druga kwestia to pytanie o zamierzone cele takiego stowarzyszenia. Z publikacji nie wynikają żadne propozycje tyczące zmian w życiu publicznym.
Najczęstszym jest krytykowanie istniejących struktur, ale z myślą o dostosowaniu ich do własnych oczekiwań. Dotyczy to sądownictwa, opieki zdrowotnej, ZUS czy szkolnictwa.
 
A czy wyłania się z tego jakikolwiek obraz zmian? Czy programy istniejących partii mają wyrazistą wizję społeczeństwa, którą chcą realizować?
 
Wydaje się, że nie, a nawet widać, iż programy są tak konstruowane, aby ukryć rzeczywiste zamierzenia tych partii.
Dlaczego zatem stowarzyszenie, a nie partia? Wyjaśnię to w przyszłości, gdy pojawi się otoczka tematu.
 
Co zatem powinno być w programie?  Wizja przyszłości Polski w warunkach zmiany . Tyle, że trzeba określić, co ta zmiana ma obejmować.
 

Liczyłem na przynajmniej sugestie kierunkowe, a tu nic, zero, null jakichkolwiek sugestii. Czyli faktycznie - brak jest zainteresowania zmianami i ich kształtem, a jedynie głośne wyrażanie niezadowolenia i to jeszcze błędnie skierowanego.

 

Jedynym pożytkiem jaki wynika z tych konstatacji, że można napisać kilka notek tematycznych. Być może pojawią się też jakieś sugestie ze strony blogerów dotyczące obrazu Rzeczypospolitej RP naszych wyobrażeń. Gdyby taki obraz udało się wytworzyć - byłoby to wielkim sukcesem wszystkich. Ja przedstawię swoje uwagi w następnych notkach, ale każda sugestia jest tu cenna. 

 

 

  

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Moja sugestia to mniej socjalizmu, więcej normalności.
  Może być?

  5*
 • autor
  ,,Co zatem powinno być w programie? Wizja przyszłości Polski w warunkach zmiany ..."

  Co zatem powinno być w programie? Wizja przyszłości Polski w warunkach zmiany
  To jest niesłychanie trudne zadanie. Co powinno być w programie, jaka wizja polski?
  Jaką chcielibyśmy Polskę, każdy Polak miałby swoje marzenia i wyobrażenia.
  Polska suwerenna, wielka, silna, mocarstwo od Szczecina i Gdańska aż po Lwów, Stanisławów, taka obszarowo jak za Jagiellonów, za najświetniejszych czasów królestwa obojga Narodów.
  Choć może i znacznie skromniej, jak obecnie, od morza do Tatr, z ziemiami odzyskanymi, ale w pełni suwerenna, dostatnia, bezpieczna, z dobrze rozwiniętą gospodarką, silnym przemysłem, silną armią, by nikt nam i naszym granicom nie zagrażał.
  Co powinno być w programie?
  Po pierwsze winien być opracowany, z myślą o stanie naszego państwa dziś, z jego wszystkimi zależnościami, z brakiem możliwości szybkiego, że nie powiem gwałtownego wyrwania się z tych wszystkich zależności. Powinien być opracowany w i dla społeczeństwa, dla wyborców, z rozłożeniem na długofalowość. Rozwój poprzez mozolne, powolne lecz stałe i uparte budowanie lepszej pozycji w istniejących układach międzynarodowych. Takie podnoszenie głowy i stawianie swoich celów na planie pierwszym wszędzie tam gdzie to jest możliwe i niemożliwe. Bo kij ma zawsze dwa końce i nie jest tak, że tylko nas można bić i stawiać do konta. Nie mówimy ani o Polexicie, ani o wychodzeniu z NATO, lecz jeśli ktokolwiek nam czymkolwiek zagrozi, to i my pogroźmy, że możemy zawiesić na rok, lub dwa nasz udział w UE, że wojska NATO–wskie czy amerykańskie nie muszą się pchać do Polski, bo przysuniecie ich do granic Rosji spowoduje podobne działania Rosjan z posunięciem rosyjskich armii ku naszym granicom, a to jest nam zbędne.
  Współpraca z zachodem, z Berlinem, Brukselą, Waszyngtonem tak, ale chcemy mieć swój interes na pierwszym miejscu. Sprawy wewnętrzne są sprawami naszymi i nikt niech nie próbuje nam w nich mieszać.
  To nasz warunek przynależności do zachodu. Jesteśmy po tej stronie, nie po to by nas strofowano, pouczano, czy traktowano jak stronę zależną i podporządkowaną , lecz dla własnych korzyści.
  Program musi być nakierowany, na gospodarkę, na odbudowę naszego polskiego przemysłu. Wyszliśmy w dołka transformacji i musimy iść wyżej i dalej. Polski przemysł ciężki i maszynowy. Znów musimy produkować polskie samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, polskie w całości, a nie składaki montownie z zagranicznych części. Musimy mieć przemysł ciężki i przetwórczy w swoich rękach….
  Ale za dużo się rozpisałem.
  Zapewne inni też mają coś do dodania.
 • Doświadczenia ...
  Nie wiem czy Pan wie, że rok temu idee Res-Publica podjął Rząd ...
  https://polonia-restituta.pl/
  Warto rozczytać a może i popytać ....

  Ja uczestniczę w trzech inicjatywach społecznych nawiązujących do Łacińskich korzeni Rzeczpospolitej:
  Cracovia Urbs Europea (2008)
  http://www.cue.org.pl/
  Via Vistula (2013)
  www.viavistula.eu
  i nowe Res cresovianum.

  Gdybym miał sugerować Panu jakiś oryginalny przedmiot debaty, to konteksty Europa - Polska w Odrodzeniu i w Oświeceniu.
  Tu mogą być ciekawe nad Wisłą różne relacje Zachodu i Wschodu. Trzymając się Polskiej systematyki ...
 • @Oświat 20:24:13
  Dzięki za wyczerpujące naświetlenie. Może następnej notce jakieś odniesienia.
 • @Andrzej Madej 20:44:51
  Na pewno Odrodzenie. Czy Oświecenie?
  Wydaje się, że najpierw idea a dopiero później projekty.
 • @Jasiek 18:50:01
  Socjalizm jest normalnością; to kapitalizm jest zdegenerowany.
  Ale trzeba to wyjaśnić.
 • @Andrzej Madej 20:44:51
  Popełniłem czeski błąd:
  jest: "... idee Res-Publica podjął Rząd. ..."
  winno być: idee "... Res-Restituta podjął Rząd. ..."

  Sądzę, że warto to rozczytać, przynajmniej w wymiarze estetyki.
  Temat do obgadania poza otwartą siecią ...
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:00:37
  "Socjalizm jest normalnością"

  Raczej byłbym skłonny stwierdzić, że wypełnianie przez państwo funkcji socjalnych jest normalnością. A to nie to samo. A nawet myślę, że im mniej socjalistyczne jest państwo tym efektywniej wypełnia funkcje socjalne.

  Ale że kapitalizm jest zdegenerowany (kompradorski i "liberalny") to się zgodzę.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:59:41
  Paryskie Oświecenie to matka eurodestrukcji. Gilotyna, Bezsmiertna Roza i inne wynalazki.
  Ale Polskie było inne. Pozytywne.
 • @Oświat 20:24:13
  "Znów musimy produkować polskie samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe..."

  Były jeszcze samoloty i statki...
  Dr Jaśkowski powiedział, że gdy pracowano nad bombą atomową i nie było już złóż uranu (bo Ruskie wszystko zabrały - tylko nie wiem o których Ruskich chodziło) to skorzystano z okazji i próbowano uran zdobyć przy okazji produkcji nawozów fosforowych. I naprodukowano tych nawozów, że hej...
  Nie wiem w końcu jak się z tą bombą skończyło.

  Pozdro!
 • @Andrzej Madej 20:44:51
  Tam gdzie są papieże i biskupi tam jest podległość Watykanowi i obcym interesom, poprzednio niemieckim cesarzom, obecnie gdy Włochy są pod okupacją USA, interesom Waszyngtońskim.
  W tym temacie ze mną nie ma dyskusji.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:00:37
  Socjalizm kapitalizm, nie rozpatruje tego w kategoriach w jakich najczęściej dyskutuje się o obu systemach.
  Gospodarka ma być efektywna. Tak jak to ujął Ten Siao Ping, –Nie ważne czy kot jest biały czy czarny, byle by łapał myszy.
  Podobnie rzecz ma się z gospodarką, a według mnie trzeba korzystać, z wszelkich możliwych sposobów by gospodarka była efektywna, a zatem i prywatna i spółdzielcza i państwowa, w miarę na równych zasadach i z równym wsparciem.
  Trzeba po prostu wiedzieć, że jeden woli pracować na swoim i dla siebie, a inny jest jak ten osioł, potrzebuje by mu ktoś nałożył jarzmo i poganiał batem, pokazując jednocześnie marchewkę. Dopiero wówczas czuje się potrzebny i spełniony
  Jeden myśli, inny woli jak myślą za niego.
  Czy taka mieszana i różnorodna gospodarka to gospodarka kapitalistyczna czy socjalistyczna nie ma znaczenia, szczególnie, że socjal taki jak darmowa edukacja, ubezpieczenia społeczne i lecznictwo w tym systemie musi być rozwinięte i na wysokim poziomie.
  W tym systemie bogacenie się poprzez pracę, powinno być normalką i nie wzbudzać złych emocji, że on ma a ja nie, jachtu, pałacyku, fabryczki.
 • Nasze doświadczenia ...
  Ze strony otwierającej Rządowy Program "POLONIA RESTITUTA" :

  " Wymiar naukowo-badawczy

  10 tematycznych konferencji naukowych i międzynarodowy Kongres będą stanowić przegląd diagnoz, ocen i propozycji, wywodzących się z obszaru nauk zajmujących się relacjami społecznymi, państwem czy polityką. Szczególną uwagę zwrócimy na Katolicką Naukę Społeczną, a także rolę i miejsce nauczania społecznego Kościoła w rozwoju państwowości, społeczeństwa obywatelskiego, tożsamości i kultury w Polsce. Podjęta zostanie próba zbadania wpływu wspomnianego nauczania na procesy niepodległościowe i funkcjonowanie państwa w pierwszym dwudziestoleciu suwerenności, na postawy w latach wojny i okupacji oraz czasach reżimu komunistycznego. Dyskusji poddana zostanie m.in. zasadność utożsamiania niektórych z kierunków działania „Solidarności” z KNS oraz ocena oddziaływania KNS na procesy państwowe i społeczne po 1989 r.

  Powyższe spojrzenie historyczne skłaniać będzie do analizy społecznego oblicza Polski tu i teraz, co jest przedmiotem zainteresowania różnych nauk w ujęciu teoretycznym i praktycznym (socjologia, ekonomia, prawo, polityka inne). Można więc zakładać, że kolejne bloki tematyczne projektu zyskają dwojaką funkcję – (1) opisu i oceny przeszłości oraz (2) wynikającej z niej wizji dalszego rozwoju nauk społecznych w Polsce i ich wykorzystania w formułowaniu celów i kierunków działania państwa i społeczeństwa.

  Jednym z celów projektu jest przywrócenie naukom społecznym należnej im, wysokiej pozycji w polskim życiu akademickim i naukowo-badawczym, co zbiega się z formułowanymi często postulatami sprzęgnięcia nauki z praktyką. Izolacja między naukową działalnością badawczą i formułowanymi w jej wyniku teoriami oraz odkrywanymi mechanizmami a codzienną praktyką życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego itd. rodzić może u akademików poczucie frustracji prowadzące do skostnienia inicjatyw dydaktycznych i badawczych, natomiast np. w świecie polityki – do braku skutecznych i nowoczesnych instrumentów diagnozowania i oddziaływania na rzeczywistość.

  W świetle powyższego projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” podejmuje z jednej strony pogłębioną refleksję inspirowaną wielkim jubileuszem, z drugiej zaś wychodzi naprzeciw palącym potrzebom, jakie wyłaniają się z analizy procesów społecznych we współczesnym świecie. Równocześnie stanowi on okazję zarówno do przywrócenia naukom społecznym należytej im pozycji, jak i do polepszenia transferu wyników badań tych nauk oraz ich możliwych wdrożeń w różnych sektorach życia polskiego społeczeństwa i państwa. "
 • @Jasiek 21:06:09
  Nie państwo ma być "socjalne", a społeczeństwo.
  To nieco inny układ.
 • @Andrzej Madej 21:02:29
  Myślę, że publiczna dyskusja jest też bardzo potrzebna - na bazie społecznych wyobrażeń powstałych w jej trakcie można nadać kształt strukturom.
 • @Andrzej Madej 21:10:05
  Owszem, ale tylko dlatego, że było filtrowane polskością.

  Bardzo podobne podejście jest w odniesieniu do nacjonalizmu; polski nigdy nie przekraczał pewnych norm w relacjach międzyludzkich, gdy ten "zachodni" prowadzi(ł) do zbrodni.
 • @Oświat 23:02:55
  Nigdy bogacenie się w Rzeczypospolitej. Bogactwo wymaga, aby byli wokół biedni - bez tego nie ma bogactwa.
  Zatem - dążenie do zamożności.
  Cechę związaną z wynoszeniem się ponad innych - należy eliminować.
  Może nie od razu - ale systematycznie ograniczać wpływ.

  W tym kierunku m.in. chcę iść.
 • @Andrzej Madej 06:52:10
  Przyznać muszę, że nie traktowałem swoich uwag aż tak poważnie - raczej jako przyczynek do rozważań o Polsce.
  Z przytoczonych założeń programu "Polonia Restituta" wynika konieczność zaprezentowania odrębnego (mojego) punktu widzenia, różnego w znacznym stopniu od przedstawionego.

  Zbieram siły i zastanawiam się, czy zdołam to unieść, bo dzieło wydaje się olbrzymie. Nie wiem, czy jestem przygotowany dostatecznie do poniesienia tego ciężaru. Do tej pory zajmowałem się przyczynkarstwem, chociaż mającym wspólne odniesienie.
  Teraz należy to połączyć.
  Moją przewagą jest to pierwotne "odniesienie", którego nie widzę w opracowaniach innych.
  Mnie brakuje opracowań dotyczących wielu partykularnych dziedzin.

  Jeśli moje ujęcie ma mieć sens - muszę zaprezentować drogę przejścia z poziomu ogólności do rozwiązań szczegółowych. Drogę, gdyż sugestia własnych rozwiązań byłaby wejściem na tor przeciwników.
  A jednocześnie muszę stosować bardzo precyzyjne i krótkie opisy-definicje.

  Nie wiem, czy to nie przekracza moich możliwości, ale zrobię, co w mojej mocy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:41:45
  "Nie państwo ma być "socjalne", a społeczeństwo."

  Myślę, że właściwym słowem byłoby "humanitarne"

  Państwo też może być, a świadczyć może o tym istnienie funkcji socjalnych.
  Ale bez socjalizmu w gospodarce. Wtedy będą pieniądze na funkcje socjalne zamiast.... długów i zapaści demograficznej.
  I społeczeństwo będzie bardziej zamożne.
 • @Jasiek 09:29:01
  Broń boże przed "humanitaryzmem"; człowiek to najbardziej krwiożercza istota zdolna do największego bestialstwa.

  Jeśli społeczeństwo będzie socjalne, to państwo nie musi być na to nastawione. Już nie wspominając, że należy rezygnować z tego, co nazywamy "państwem".
  Na początek - należy ograniczać te funkcje.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:46:39
  "Broń boże przed "humanitaryzmem"; człowiek to najbardziej krwiożercza istota zdolna do największego bestialstwa."

  I do wspaniałych poświęceń.
  Nie ma Pan racji z tego tytułu, że jednak coś dla tych ludzi próbuje Pan robić. Czyżby Pan chciał ich wspierać w tym bestialstwie? W takie coś nawet ja nie uwierzę ;-)
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:46:39
  "Już nie wspominając, że należy rezygnować z tego, co nazywamy "państwem"."

  Polonia Restituta?
  No to się pogubiłem ;-DDD
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:00:37
  ,,Nigdy bogacenie się w Rzeczypospolitej. Bogactwo wymaga, aby byli wokół biedni - bez tego nie ma bogactwa.
  Zatem - dążenie do zamożności.”
  Gdzie jest różnica pomiędzy bogactwem a zamożnością?
  Przy czym nieprawdą jest, że bogactwo wymaga by wokół była bieda.
  Jest przecież takie określenie jak bogate społeczeństwo, choć częściej spotyka się jedynie określenie, zamożne społeczeństwo.
  Trzeba też zauważyć, że tylko w bogatych zamożnych krajach jest największy i najszybszy rozwój techniki, kultury i wszelkiego innego postępu.
  Biedne kraje, pozostają zacofane, narażone na zniewolenie i grabież.
  Co do ludzi, wielu z tych biednych są biedakami nie z mojej i nie z pańskiej winy, są biedni na własne życzenie, z nieróbstwa, pijaństwa, skłonności do niszczenia.
  A pan jest zamożny, czy bogaty?
  Patrząc na to zdjęcie, za sterem na jachcie na pełnym morzu i ten pana domek w Falendach i te uprawy pomidorów i samochód dostawczy i kasa za pomidorki i nowalijki na wiosnę.
  Pan powie, ja skromnie żyję i pracuję, inny powie, to bogacz.
 • @Oświat 10:18:25
  Bogactwo jest związane z wynoszeniem się ponad innych.
  Społeczeństwo może być bogate, ale człowiek nie powinien.

  Moje zarobki, praca są na realizacje moich potrzeb rozwojowych. Jeśli Pan będzie miał takie swoje - i będzie próbował je realizować, to znaczy, że nie przekracza Pan zakresu zamożności.
  Zewnętrzna ocena jest tu niemiarodajna.

  PS. Bogaci, patrz Opara, ZAWSZE PRZEGRYWAJĄ. Albo tracą swą materialną przewagę, albo kończy im się zakres myślenia i zazwyczaj kończą swój żywot bądź degenerują się.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:45:37
  Bardzo podobne podejście jest w odniesieniu do nacjonalizmu; polski nigdy nie przekraczał pewnych norm w relacjach międzyludzkich, gdy ten "zachodni" prowadzi(ł) do zbrodni.

  Prof. Włodzimierz Osadczy nazywa takie zwichrowanie "Cywilizacją Siczy". Na Wschodnich Kresach Rzeczpospolitej ta forma cywilzacyjna ujawniła się całej pełni wolności jako prawa do wykluczania (parafrazując Pana definicję ...).
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:02:44
  Rok temu próbowałem się wpisać do tego Programu Rządowego (administracji jest w Krakowie na Ignacjanum), ale się nie odezwali :)

  Formuła tego Programu Rządowego jest z metodycznego założenia eklektyczna. To pozwala na otwarcie, ucieczkę od akademickości ...

  Słuszna decyzja bo na akademiach panuje zasada komercyjnego rozwoju wiedzy i metoda suurealizmu poznawczego. To wyjaławia możliwości rozwojowe poprzez odrealnienie.
  Ale eklektyzmu też wyjaławia tyle że poprzez kolektywizację.

  Napisał Pan:
  " Jeśli moje ujęcie ma mieć sens - muszę zaprezentować drogę przejścia z poziomu ogólności do rozwiązań szczegółowych. Drogę, gdyż sugestia własnych rozwiązań byłaby wejściem na tor przeciwników. "

  Proszę podjąć np moje rozwiązania z viavistuli.
  One są z bardzo bogatej praktyki.
 • @Andrzej Madej 12:41:39
  Może lepiej - niech Pan włącza swoje przemyślenia w dzieło.

  Jeśli zaakceptuje Pan zasady ogólne, to cała reszta ma być wspólnym przedsięwzięciem, a do tego mogą być różne rozwiązania podobnych problemów w dostosowaniu do lokalnych odmienności.
  Pole działania jest więc olbrzymie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:10:47
  To fakt, że pole olbrzymie.
  Ale jak Pan wie, moja Polskość jest wyprowadzona z Grecji, Rzymu i Betlejem. Nie szukam nowego początku.

  Natomiast mogę Panu przesłać mailem swój tekst (28 stron) HUMANIZACJA POLSKIEJ NAUKI WARUNKIEM SPRAWIEDLIWEGO WYKORZYSTANIA NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII, który przesłałem (19 marca 2018) do biura tego Rządowego Programu, z propozycją jakiegoś wykorzystania.

  Potwierdziłem sobie telefonicznie, że dostali i kamień w wodę ...
 • @Andrzej Madej 14:55:57
  Na razie - dziękuję.
  Może wtedy, gdy pojawi się zbieżność sytuacyjna. Obecnie wydaje się to przedwczesne.

  Grecja, Rzym, Betlejem...
  Moim zdaniem wszystko to ma swe korzenie w słowiańszczyźnie, chociaż różnymi drogami i nieco różnym czasie.
  To Rzym blokuje możliwość wykazania wykazania wspólnych korzeni. Działa na spółkę "z Jerozolimą".

  I to jest istota problemu.
 • @ Autor, All
  "Co zatem powinno być w programie? Wizja przyszłości Polski w warunkach zmiany . Tyle, że trzeba określić, co ta zmiana ma obejmować."

  Oto moje (i nie tylko moje) sugestie - to wprawdzie problemy bardziej techniczne niż cywilizacyjne, ale na początek dobre chyba i to:

  - Likwidacja PIT
  - Likwidacja CIT
  - Likwidacja ZUS
  - Likwidacja KRUS
  - Likwidacja 1066
  - Wprowadzenie globalnego ustalania świadczeń
  - Wprowadzenie uproszczonego VAT
  - Wprowadzenie suwerenności monetarnej
  - Wprowadzenie "Ustawy Wilczka"
  - Wprowadzenie wiążącej mocy referendum
  - Wprowadzenie wyboru sędziów
  - Wprowadzenie umów wielostronnie kontrolowanych
  - Wprowadzenie całkowitego zakazu GMO
  - Wprowadzenie zakazu adopcji zagranicznej
  - Wprowadzenie kontraktu wyborczego
  - Wyjście z UE
  - Wyjście z NATO
  - Ogłoszenie neutralności
  - Rozbudowa OT do kilkunastu milionów żołnierzy
  - Pozyskanie broni atomowej lub potężniejszej
  - Przywrócenie wszystkim prawa do posiadania broni
  - Przywrócenie kary śmierci

  Mam nadzieję, że się to przyda w stowarzyszeniu.

  Pozdrawiam
 • @Jasiek 17:30:30
  Jedno pytanie: jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mogła nastąpić realizacja tych postulatów?
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:49:29
  Nie wiem.
  Wiem tylko, że potrafię je uzasadnić i nie tylko ja je wymyśliłem.
  A przedstawiłem je jako odpowiedź na Pańskie pytanie "Co zatem powinno być w programie?"

  Zaleta jest taka, że łatwiej byłoby je wprowadzić w życie niż zmienić mentalność ludzi...

  Punkty zatem już są :-)
 • @Jasiek 17:56:08
  Myślę, że chcę przedstawić opcję umożliwiającą realizację tych postulatów.
  Jednak sądzę też, że niektóre z nich raczej pozostaną w wyniku zmiany innych warunków - okażą się cenne, ale w nowej wykładni i otoczeniu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:34:48
  Dziękuję za dobre słowo i nadzieję.
 • @Jasiek 17:30:30
  Nowe punkty o masonerii i rolnictwie.

  - Likwidacja PIT
  - Likwidacja CIT
  - Likwidacja ZUS
  - Likwidacja KRUS
  - Likwidacja 1066
  - Wprowadzenie globalnego ustalania świadczeń
  - Wprowadzenie uproszczonego VAT
  - Wprowadzenie suwerenności monetarnej
  - Wprowadzenie "Ustawy Wilczka"
  - Wprowadzenie wiążącej mocy referendum
  - Wprowadzenie wyboru sędziów
  - Wprowadzenie umów wielostronnie kontrolowanych
  - Wprowadzenie całkowitego zakazu GMO
  - Wprowadzenie zakazu adopcji zagranicznej
  - Wprowadzenie kontraktu wyborczego
  - Wprowadzenie zakazu działalności organizacji masońskich
  - Aktywizacja wsi w oparciu o "Ustawę Wilczka"
  - Ustalenie maksymalnej powierzchni gospodarstwa rolnego
  - Wyjście z UE
  - Wyjście z NATO
  - Ogłoszenie neutralności
  - Rozbudowa OT do kilkunastu milionów żołnierzy
  - Pozyskanie broni atomowej lub potężniejszej
  - Przywrócenie wszystkim prawa do posiadania broni
  - Przywrócenie kary śmierci

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY