Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
885 postów 14530 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Religia nauczycielska

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na jakich filarach opiera się państwo?

 

 
Każdy, kto choć trochę zajmuje się sprawami społecznymi stwierdzi, że podstawą istnienia są (jakieś) wspólne wartości łączące mieszkańców.
Nawet nie chcę się tu silić na wyszczególnianie jakie są polskim odniesieniem, bo to sprawa odrębna i nie ważąca o tej notce.
 
Pytaniem bowiem jest w jaki sposób te wartości są kultywowane i przez kogo?
 
Do kultywowania wartości spajających państwo są z natury rzeczy desygnowane te instytucje, które przekazują i wpajają je społeczeństwu (zaznaczę, że chodzi o wszystkich, bo dorośli - też są douczani), czyli religie, a taką samą rolę społeczną pełni też system edukacji.
Sprawa wydaje się tak oczywista, że nie ma co jej bliżej uzasadniać.
 
Obecnie mamy wyraźny kryzys - kryzys dotyczący wartości. Te, które do tej pory były uznawane za fundamentalne - wyraźnie zostały naruszone. Kościół Katolicki, dominujący w Polsce w kształtowaniu postaw etycznych, stracił swą rolę i jest atakowany właśnie za brak konsekwencji w  tym procesie, a nawet jest oskarżany o hipokryzję.
 
Okazuje się, że równie przesycona hipokryzją jest postawa innych instytucji państwa. Policja, mająca stać na straży praw Rzeczypospolitej stosuje nieetyczne korzystanie ze zwolnień lekarskich dla wymuszenia podwyżek. Czyli - jest to uderzenie w wartości fundamentalne etyki "państwowej". Te same oskarżenia można wysunąć (w mniejszym zakresie) względem środowisk medycznych.
Pomijam tu postawy polityków jawnie występujących przeciw Państwu Polskiemu w Brukseli, czy dziennikarzy nagłaśniających antypolskie w wyrazie, rzekome "afery", czy działających na szkodę Polski "ekologów", z bardziej przystającym określeniem "ekoterroryści".
 
I obecnie dochodzi do "buntu nauczycieli" - kolejnej ważnej instytucji, której podstawowym zadaniem jest stać na straży i kultywować wartości spajające wspólnotę. 
 
Nie włączając się w spór, można jedynie zapytać: czy w świetle wskazanych postaw, jedyną wartością spajającą państwo, są relacje pieniężne?
 
Wydaje się, że konieczne jest odpowiedzenie sobie na jakich wartościach mamy budować Rzeczpospolitą. Czy pieniądze mogą być elementem spajającym, czy też są zarzewiem ciągle pojawiających się konfliktów społecznych?
Potrzebna jest szersza dyskusja społeczne dotycząca wartości, gdyż polityka oparta tylko na gaszeniu ognisk zapalnych prowadzi do rozchwiania i rozpadu społeczeństwa w dalszej kolejności.
Chyba, że taki cel przyświeca panującej klasie politycznej.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Taki jest urok demokracji, gdy decydujące jest zdanie większości. Dla większości najważniejsze są problemy materialne dnia codziennego, z którymi wiąże się pieniądz jako narzędzie ich rozwiązywania. "Panująca klasa polityczna" tylko się do tego dostosowuje.

  Już przecież starożytni Grecy wiedzieli że obywatelem, czyli osobą decydującą o polityce, może być tylko ten kto nie musi się troszczyć o środki utrzymania.
 • @programista 09:52:51
  "Demokracja jest śmiertelnym wrogiem wszystkich talentów." mówił Hitler

  Demokracja zawiodła, ponieważ była produktem liberalizmu. Skoncentrowanie się na jednostce doprowadziło do "samolubstwa i wyrzeczenia się wspólnoty," "Przypisywanie rzeczom materialnym nadmiernej wartości różnicowało klasy społeczne z ekonomicznego punktu widzenia, a to doprowadziło do załamania wspólnoty. Nie ten o dobrym charakterze cieszył się większym szacunkiem, ale ten bogaty. . . . Praca już nie służyła jako środek budujący i dźwigający całą społeczność, ale wyłącznie własny interes.

  System parlamentarny sprzyja przeciętności. Generalnie odrzuca asertywne osoby przyzwyczajone do niezależnej inicjatywy. Hitler argumentował, że ta praktyka "krępuje wolność działania i twórcze możliwości osobowości i nakłada kajdany każdemu kto wykazuje talent do przywództwa." Pisał, że "prawdziwy przywódca zdystansuje się od działalności politycznej jeśli nie widzi, że to przekłada się na twórcze osiągnięcia i pracowitość.

  W Berlinie w lutym 1933: "Chcemy przywrócić wartość osobowości jako odwiecznego wzoru, to znaczy twórczego geniuszu jednostki. W ten sposób, chcemy zerwać więzi z każdym przejawem apodyktycznej demokracji. Chcemy ją zastąpić ponadczasową świadomością, że wszystko, co wspaniałe, ma swoje źródło w sile indywidualnej osobowości, i to wszystko, co przeznaczone żeby przetrwać musi zostać ponownie powierzone jej zdolnościom".
 • @Arjanek 10:09:28
  Hitler pokazał że on sam może być "dla wszystkich talentów" daleko bardziej śmiertelnym wrogiem niż była by demokracja. Bo spotęgował wszystkie jej wady i wyeliminował wszystkie zalety.
 • @programista 09:52:51
  Cywilizacja Polska nie jest demokratyczna z natury rzeczy. Jest wyższym etapem rozwoju.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:31:27
  "Cywilizacja Polska nie jest demokratyczna z natury rzeczy. Jest wyższym etapem rozwoju."

  Brzmi straszliwie.

  Szczególnie w kontekście cytowanych we wcześniejszym komentarzu słów Hitlera i świadomości jego późniejszych czynów:

  "W ten sposób, chcemy zerwać więzi z każdym przejawem apodyktycznej demokracji."
 • @programista 10:22:46
  cyt://[Hitler] Bo spotęgował wszystkie jej wady [demokracji] i wyeliminował wszystkie zalety.

  No, coś takiego...:)
  https://www.youtube.com/watch?v=zDD7enjTbqQ

  Niech odpowie prof. Wieczorkiewicz od 5:30 (z którym nie do końca się zgadzam, ale...)
  https://www.youtube.com/watch?v=Uy2ayAnpafA
 • @programista 10:40:58
  Racja Hitlera, ale jak na durnia przystało, poszedł w złym kierunku.
  Może słuchał doradców o "programistycznej proweniencji"?
 • @Arjanek 11:04:51
  Całkiem możliwe, że diametralnie się różnimy w kwestii co jest zaletą demokracji a co jej wadą.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:22:25
  Trudno poznać kto się okaże "durniem" w działaniu, opierając się tylko na jego słownych deklaracjach.
  Zwykle taki ktoś okazuje się skuteczny w niszczeniu tego co krytykował i nieporadny w budowaniu zapowiadanej "nowej jakości".
 • @Arjanek 10:09:28
  "Skoncentrowanie się na jednostce doprowadziło do "samolubstwa i wyrzeczenia się wspólnoty" "wszystko, co wspaniałe, ma swoje źródło w sile indywidualnej osobowości"

  To chyba jakaś sprzeczność?
 • @Pedant 12:10:53
  Nie bądź taki pedantycznie cwany:)

  //Kiedy Goebbels w 1933 roku stwierdził, że rewolucja Hitlera "zdetronizowała nieokiełznany indywidualizm", nie oznaczało to, że ograniczyła wolność dla rozwoju osobistego. Hitler wyjaśnił w styczniu 1941 roku: "Naszym ideałem jest naród. W nim widzimy mentalną i fizyczną wspólnotę, którą stworzyła opatrzność i do której należymy. To dzięki temu możemy kierować naszą egzystencją. ... To oznacza triumf nad indywidualizmem, ale nie w tym sensie, że indywidualne zdolności są tłumione lub osoba z inicjatywą jest paraliżowana; tylko w tym sensie, że interesy wspólnoty stoją ponad indywidualną wolnością i indywidualną inicjatywą."//
 • @Arjanek 12:22:33
  "Nie bądź taki pedantycznie cwany:)"

  Po prostu chciałem aby do tej pozornej lub realnej sprzeczności, Pan się ustosunkował.

  "Goebbels: To oznacza triumf nad indywidualizmem, ale nie w tym sensie, że indywidualne zdolności są tłumione lub osoba z inicjatywą jest paraliżowana"

  Hmm, czy rozwiązaniem ma być wspólnota identyfikującą z wodzowską jednostką?
 • @Pedant 12:30:51
  Rzeczpospolita jest innego rodzaju wspólnotą, ale nie będę się wcinał z wyjaśnieniem; niech się Arjanek męczy.
 • @Pedant 12:30:51
  Cyt://Hmm, czy rozwiązaniem ma być wspólnota identyfikującą z wodzowską jednostką?//

  A bo co??:)

  Autorytarna (od autorytetu) forma państwa wymaga, aby to osoby, które posiadają naturalną umiejętność przewodzenia brały na siebie odpowiedzialność! Czy ktoś widział ją w demokraturze?
 • @Arjanek 12:53:28
  "Autorytarna (od autorytetu) forma państwa wymaga, aby to osoby, które posiadają naturalną umiejętność przewodzenia brały na siebie odpowiedzialność! Czy ktoś widział ją w demokraturze?"

  Widział. Na przykład Piąta Republika za czasów generała de Gaulle.
 • Kryzys wartości jest oczywisty.
  Mamy przecież sytuację gdzie wroga Polsce i narodowi Polskiemu mafia żydowska próbuje wdrażać na siłę podstępnie w Polsce (ale i na świecie) swoje talmudyczne wartości kulturowe... a jednocześnie niszczyć fundamenty naszej słowiańskiej kultury.

  To wręcz nie jest kryzys wartości ale konflikt kulturowy kultur opartych o całkiem inne wartości.
  Żeby było bardziej skomplikowanie to jeszcze resztki KK próbują wciskać swoim owieczkom własne żydowskie wartości.

  A Polacy to Słowianie i mamy swoje wartości cywilizacyjne .. i to pomimo 1000 letniej okupacji Watykanu... i niszczenia naszej Słowiańskiej kultury.

  Nasza kultura bazuje na prawdzie, żydowska na kłamstwie
  Kultura katolicka jest obecnie w istocie kulturą żydowską.
  Prawda i kłamstwo to dwa antagonizmy .. nie pasują do siebie.
  Nie chcemy żydowskiej kultury kłamstwa obłudy, fałszu, dezinformacji..

  Chcemy prostego życia na prostych jasnych otwartych zasadach...
  a skupiać się na zagadnieniach natury świata, nauki, filozofii, szczęśliwego życia..dobrobytu z własnej pracy..pokoju...miłości do dzieci ale i do stworów natury..

  A żydzi (mafia żydowska) po trupach, po zniszczonym środowisku, w trybie grabieży, oszustw, wymuszeń... chcą tylko kasy kasy kasy..

  To nie nasza Słowiańska kultura.
 • Ruskie ordynarnie kłamią.
  Twierdzą że udowodnili że Kuba rozpruwacz z Londynu był Polakiem.
  https://pl.sputniknews.com/swiatowa_prasa/2019031810081018-sputnik-wielka-brytania-kuba-rozpruwacz/

  Nie ma takiego Polskiego imienia jak "aaron".
  To kim był Kuba rozpruwacz vel Aaron rozpruwacz ?
 • @programista 09:52:51
  dla większości najważniejsze jest zaspokojenie swoich emocji, kasa jest na dalszym miejscu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY