Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
964 posty 15880 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Zmiana systemowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Obecne wybory są wskaźnikiem potrzeb i nastrojów społecznych wynikających z następstwa dziejów.

 Być może w polskim społeczeństwie te nastroje, aczkolwiek silnie tłumione przez ostatnie 30 lat, są jeszcze dostatecznie silne, aby stanowić czynnik przy rozważaniu kierunków zmian.

 
Co zatem należałoby wyeksponować przy tworzeniu programu konfederacji dążącej do zmian systemowych? (Konfederacja, a nie partia; partie po zmianach systemowych, powinny być zakazane).
Pogdybajmy, bo "gdybym był panienką miałbym głosik cienki i koszulkę cienką". Czyli jak wprowadzić zmiany systemowe, ale bez rewolucyjnego przewrotu.
 
 Dążyć do odbudowy Rzeczypospolitej opartej na personalizmie, gdzie każdy człowiek będzie miał zapewnione warunki rozwoju (chociaż przy różnym statusie materialnym - TO "CREDO", KTÓRE MUSI BYĆ NACZELNYM HASŁEM OKREŚLAJĄCYM SYSTEMOWY KIERUNEK ZMIAN).
 
Jak to osiągnąć?
Konieczne jest wprowadzenie DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ. Pierwszym krokiem - obligatoryjne referendum, po zebraniu stosownej liczby głosów za jego przeprowadzeniem i z obowiązkiem wdrożenia wyników. Docelowo - likwidacja Sejmu.
Wynik referendum nie powinien być związany z frekwencją; udział biorą zainteresowani tematyką. Mało - trzeba zarejestrować się przed głosowaniem wskazując tym swe zaangażowanie.
 
Dalsze zmiany będą zależne od świadomości społecznej wyrażanej w głosowaniach. Niemniej - w sprawach ekonomicznych należy utrzymać dotychczasowy poziom świadczeń społecznych, ale jednoznacznie powiązać go z poziomem wytwarzanego dochodu narodowego. Świadczenia nie mogą być nadmiernym obciążeniem dla społeczeństwa. W przypadku kryzysu ( zmniejszenia DN) - świadczenia także powinny uleć obniżeniu. Dotyczy to wszystkich dziedzin - kultury, szkolnictwa, świadczeń na rzecz niepełnosprawnych, czy emerytur bądź świadczeń medycznych..
 
Konieczne są zmiany w sądownictwie; sądy mają być arbitrażem miedzy stronami, a nie sądzeniem z punktu widzenia prawa, często nieprzystającego do okoliczności. Rolą sędziego jest doprowadzić do ustalenia warunków zadowalających strony przy uwzględnieniu zasad współżycia określonych przepisami (prawo).
 
Pełna jawność danych osobowych, ze szczególnym nadzorem nad osobami pełniącymi funkcje publiczne. W odniesieniu do obywateli - publikacja wizerunku w przypadku podejrzenia o popełnienie przestępstwa;  to każdy obywatel sam powinien dbać o to, aby nie znaleźć się w strefie podejrzeń. Jednak wszelkie fałszywe oskarżenia powinny być szybko i ostro karane - z eliminacją  takich osób bądź instytucji z życia publicznego. (Likwidacja tytułów prasowych, zakaz dostępu do mediów).
 
Zmiana ewolucyjna stosunku do własności. Własność ziemi, wody i powietrza - należy do Narodu i nie może być przekazywana w ręce prywatne. Naród zawsze powinien mieć wpływ na dysponowanie tymi dobrami i nie mogą one być ograniczane w dostępie.
Generalną zasadą powinno być, że im większa własność - tym większy udział w dysponowaniu powinien należeć do Narodu.
Swoboda działalności gospodarczej - jak najmniej przepisów ograniczających - koncesji itd.
 
Tyle zasad ogólnych. Jednak każde rozwiązanie szczegółowe powinno być odrębnie ustalane z uwzględnieniem zależności lokalnych.
 
No cóż,  ciekaw jestem, ile osób akceptuje taki punkt widzenia.Bo aby to zrealizować - powinno być społeczne poparcie. A tak - "gdybym był panienką ..."

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Konieczne jest wprowadzenie DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ. Pierwszym krokiem - obligatoryjne referendum, po zebraniu stosownej liczby głosów za jego przeprowadzeniem i z obowiązkiem wdrożenia wyników."

  Nie boi się Pan cudów nad urną?
  Ja już tak.
  Myślę, że nawet i pan Madej ze środkami elektronicznymi solidarnego dzielenia się wiedzą mógłby nie być dostarczyć rozwiązania...

  5*

  Ukłony
 • @Jasiek 10:30:16
  Jak społeczeństwo nie będzie się bało demokracji bezpośredniej , to i "cudów nad urną" się nie przestraszy.
  Raczej bać się powinni ci "cudotwórcy".
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:07:34
  "Raczej bać się powinni ci "cudotwórcy"."

  Widziałem na filmie "fermę lajków"
  Tak można też robić głosowania...

  https://www.youtube.com/watch?v=HU4sGCVZqWo

  Ale to wersja dla amatorów.
 • Na początek - to należy
  powiedzieć tzw. demonkraturze WON! Jeżeli ktoś jest wierzący - to wie, że Jezus Chrystus tzw. demonkaratury pod żadną postacią - ludziom nie stręczył.
  Wniosek?
  Nie da się w twz. demonkraturze (w jej ramach) którą wymyślono dla ludzi w Piekle - zrobić cokolwiek - coby odbierało moc dzieciom diabła zawiadującym owa tzw. demonkraturą - dla dobra Piekła.
  Na koniec - kiedy to mądrzejszy pyta się głupszego od siebie - jak rozwiązać dany problem - tutaj tzw. demonkratura się kłania?
  Ano wtedy - kiedy chce tego głupszego oszukać!
 • @Jasiek 10:30:16
  Potwierdzałem u pana Krzysztofa Wojtasa właściwość wprowadzenia stabilnych rozwiązań ustrojowych dla demokracji bezpośredniej.

  Oczywiście demokracja po Gutenbergu powinna zapewnić społeczne metody kontroli głosowania. W zakresie procedur referendalnych to może być bardzo proste. W zakresie wyborów do organów przedstawicielskich, pełną gwarancję daje ordynacja jednomandatowa. Każdy inny model ordynacyjny będzie gorszy.
  Tu nie widzę problemu. Problem jest głębiej w autoryzacji publicznej tożsamości.

  Ps. Ciekawa modelowo była formuła Koalicji Europejskiej. Faktycznie realizowała ona idee otwartego dla partii politycznych dostępu do platformy większościowych okręgów wyborczych (13-tu). Gdyby "gospodarz miejsca" czyli Platforma Obywatelska, potrafił utrzymać na wodzy aspiracje dewiantów społecznych, PiS miałby z tym problem. Ale nie potrafił, a nawet nie próbował. Przełomem był występ tandemu: Jażdżewski - Tusk.
  Mam nadzieję, że PO już jest za słabe, by podjąć taką innowację "państwa-partyjnego" w jesiennych wyborach.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:07:34
  "...raczej bać się powinni ci "cudotwórcy".
  Z innej beczki ale "apropopo"
  Tak powinna wyglądać II wojna światowa.
  Za wojnę odpowiedzialne są elity a jeśli te "elity" są tylko marionetkami to dysponenci tych marionetek.
  To oni chcą wojen by się bogacić a Narody nie są tym zainteresowane są w tych wojnach tylko mięsem armatnim.
  Jednym słowem należy zamiast wydawać miliardy na zbrojenia należy przy pomocy służb specjalnych wyeliminować wszystkich "orędowników wojny i marionetki i tych którzy nimi zarządzają a nawet dziennikarzy argumentujących o konieczności wojny).

  To znacznie tańsza metoda ochrony świata przed wojną.
  I na dobrą sprawę wiadomo których marionetek trzeba się pozbyć a służby wiedzą kto za tymi marionetkami stoi.
  Takie czyszczenie powinno być robione do skutku aż nastanie cisza w temacie że trzeba rozpocząć kolejną wojnę "w imię demokracji, wolności albo interesów".
  Oby tak wyglądała III wojna światowa.
 • wszystko fajnie ale z kim to zrobić?
  Oprócz tego że nad Wisłą znajduje się Polska a nie Rzeczpospolita zgadzam się ze wszystkim. Problem jest, z kim te zmiany przeprowadzać? Z ludźmi wpatrzonymi i glosującymi na POPiS których jest większość? Poza tym tu nie wystarczy głosować lecz politycznie działać. Jak można oczekiwać wygranej Konfederacji czy innej partii z POPiS-em jeżeli partyjki te wypełnione są osobowościami z politycznego dołka które za cel nie stawiają przejęcia sterów lecz kilka sejmowych krzesełek aby krzyczeć i nic nie robić?
  Krzyczeniem o 447 wyborów także nie wygrają. Tu trzeba głosić plany gospodarcze i polityczne a nie ciągle gadanie o żydach! Braun i Mikke to fundamentaliści swoich wizji które Polakom są obce więc tłumów nie pociągną. Polacy jak to rodacy, nie będę oceniał bo żyłka mi pęknie ale ich wspaniały PiS jak jechał po Polsce tak i jedzie. Od wczoraj weszło prawo o podwójnym nazewnictwie miast. Teraz miasta muszą być oznakowane w j.polskim oraz jednocześnie w oryginale. Myślałem że w Polsce oryginałem jest j.polski. Czyżby nie tylko żydom ale i Niemcom te piździelce chcą Polskę sprzedać?
 • @Oscar 14:55:37
  Do czasu gdy w kulturze dominować będzie komercyjny rozwój wiedzy, ustrój życia publicznego służyć będzie samoreprodukcji elit.

  Dopiero rozwój metod i infrastruktury solidarnego rozwoju wiedzy, może osłabić skuteczność pigularzy i wojennych w redukowaniu naszych potrzeb do produktywności i konsumeryzmu.
 • @Stara Baba 14:56:34
  Znaczy - czas umierać?
 • @Andrzej Madej 15:29:00
  Likwidację trzeba zacząć od elity dążącej do wojny.
  U mnie na pierwszym planie jest likwidacja tych z nich, którzy nawołują jawnie do wojny hasłem : " zło dobrem zwyciężaj".

  Jak się takich nie wyeliminuje - nie da się usunąć mniej szkodliwych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:49:19
  Ciekawostka jest taka że zakazane są różne systemy "filozoficzne"
  (nazizm, komunizm, rasizm, niewolnictwo....) a nie są zakazane wojny
  które są wprost zbrodnicze.

  To też zasługa tzw zachodu.
  Prawo dla "zachodu" czyli dla globalnej mafii żydowskiej to tylko narzędzie
  do zdobywanie świata... i nie ma nic wspólnego z prawdą ze sprawiedliwością, z prawami człowieka...z uczciwością..

  Ciągnie nas a właściwie solidaruchów do tego "zachodu" bo koryto mają pełniejsze a mają pełniejsze bo żyją z grabieży reszty świata... solidaruchom to nie przeszkadza byle się dopchać do koryta.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:45:43
  :-) nam na pewno bliżej niż dalej. Młodzi zgryzotę po utracie Ojczyzny dopiero odczują!
 • @Stara Baba 16:13:57
  Każdy dostanie szansę w Pollin...
  o ile wykaże się biegła znajomością "jidish" oraz historii Izraela a potem złoży uroczystą przysięgę na wierność Pollin.

  A jak nie zechce to zostanie bezpaństwowcem jak ruskie w Estonii , na Łotwie czy na Ukrainie.

  To takie demokratyczne przecież rozwiązania.

  Nie łudźcie się .. to są wypróbowane już od 30 lat demokratyczne metody.
 • @Oscar 17:21:00
  Powstanie sytuacja analogiczna do Palestyny w Izraelu.
  Będą usiłowania stworzenie Polski na terenie Pollin... co oczywiście nie przejdzie.
  Bezpaństwowa "hołota" zagrażająca demokratycznemu Pollin zostanie zagnana do do stref otoczonych wysokimi murami i strzeżonych przez dzielnych żołnierzy IDF z prawem do strzelania ostrą amunicją do buntujących się bezpaństwowców.

  Zaprzyjaźniony Izrael będzie w Pollin toczył kolejną wojnę z terroryzmem.
 • @Andrzej Madej 15:29:00
  "Do czasu gdy w kulturze dominować będzie komercyjny rozwój wiedzy...."

  Nie wiem na ile jest to prawda, ale w filmie "Faraon" widać, że taki rozwój już trwa od ... starożytnego Egiptu. Myślę, że pod tym względem trochę wybił się PRL, ale jeśli chodzi o naukę historii to też nie do końca.

  Ukłony
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:49:19
  "Likwidację trzeba zacząć od elity dążącej do wojny."

  Bardzo konstruktywna uwaga.
  Dziękuję.
 • @Andrzej Madej 14:00:51
  "Mam nadzieję, że PO już jest za słabe, by podjąć taką innowację "państwa-partyjnego" w jesiennych wyborach."

  Właśnie chyba pokazała moc. Ja się boję, że jak ta ich formuła otwartej platformy podziała do jesieni to się jeszcze rozkręcą i mogą wygrać.
  Wszystko zależny przecież nie od naszego głosowania, ale od tego jak się usraelici dogadają ze szkopami i Ruskimi. Odpowiednio do tego zostaną przygotowane taśmy (może i sextaśmy), skandale, sondaże, wieczory wyborcze, worki z kartami, "sekielskie" i "sakiewycze" a może i nowe msze na błoniach...
  Wielu jeszcze zostanie urobionych.
 • @Jasiek 18:31:31
  "... że taki rozwój już trwa od ... starożytnego Egiptu. "

  Dynamika cyfrowego gospodarowania w spontanicznym czasie kairos, tworzy nowe perspektywy wolności. Faraonowie montują cyberpastuchy poprawności politycznej do jej blokowania, ale nigdy tyrani nie mieli ostatniego słowa.
 • @Jasiek 18:47:07
  Ciekawe w której ambasadzie wymyślili bzdurną narrację, że msze na Polskich błoniach przygotowali usraelici, szkopy i Ruskie.
 • @Andrzej Madej 19:32:24
  Skąd Pan ma info, że w ambasadzie? Ja bym obstawiał Langley ;-)
 • @Jasiek 10:34:03
  "... Ja bym obstawiał Langley."

  Myśleć globalnie, działać lokalnie !!!

  A sąsiedzi też nie od macochy ...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930