Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
940 postów 15435 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Systemowo o cywilizacjach (3)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ta notka , zgodnie z zapowiedzią, ma być o przykładach istnienia cywilizacji i ich powstawaniu. Jednak konieczne jest umieszczenie na wstępie uwag dotyczących świadomości.

 

 
Dotyczy to zarówno świadomości indywidualnej jak i zbiorowej. O samej świadomości – pisałem (pobieżnie) wcześniej. Tu istotny jest podział, rozróżnienie świadomości indywidualnej i zbiorowej.
Jest to o tyle istotne, że znaczna część świadomości indywidualnej wynika ze świadomości zbiorowej. Pisząc „jestem Polakiem” wskazujemy, że w procesach myślowych istotnych dla naszej świadomości znaczną (jaką?) część stanowi wspólne dziedzictwo określane jako POLSKOŚĆ.
Zatem rozważania na temat przynależności do Narodu Polskiego muszą uwzględniać stopień zintegrowania z polskością, czyli zbiorem doświadczeń i przekonań wynikających z polskich tradycji.
Czy można mówić o genetycznym uwarunkowaniu takiej przynależności? Być może w jakiejś części - tak, ale oprócz tego musi też występować świadome i podświadome kierowanie się polskimi zasadami współżycia. Tylko ktoś taki może być uznany za Polaka (polaka).
 
W przypadku cywilizacji egalitarnej personalizm nastawiony jest na budowę, wyłanianie się świadomości indywidualnej, gdzie indywidualną decyzją własną (chociaż ta własna świadomość wyłania się z świadomości zbiorowej o określonym charakterze) włączamy się we współistnienie tworząc wspólnotę (rodzinną, plemienną, cywilizacyjną).
 
Proces przypisania świadomości do wspólnoty o charakterze hierarchicznym jest pozbawiony możliwości podejmowania samodzielnej decyzji; „osobą” jest wyłącznie „hierarcha”.
Członek takiej wspólnoty jest „poddanym”, gdy we wspólnocie egalitarnej jest „obywatelem”.
Można mówić o różnych wspólnotach – najbardziej znamienny jest Naród Żydowski, gdzie przynależność związana jest z przyjęciem określonego światopoglądu (istnieje prozelityzm – nie można mówić o wyłącznie genetycznym uwarunkowaniu przynależności).
Podobnie jest z Narodem Katolickim (katolicyzm „potrydencki” to doktryna cywilizacyjna, a każdy naród kształtowany jest wspólnotą wartości; patrz twierdzenie: „cywilizacje kształtują religie, nigdy odwrotnie”. Katolicyzm obecny, jako religia został ukształtowany doktryną cywilizacyjną opracowaną w trakcie Soboru Trydenckiego). Wskazane zależności są trywialnie oczywiste jeśli odrzuci się cały towarzyszący kamuflaż.
 
Mamy zatem dwie tendencje o sprzecznych wektorach: personalizm budowany jako ograniczanie indywidualizmu aż do wpojenia się we wspólnotę; „osobą” jest całość zbiorowości realizującej cel cywilizacyjny i drugą opcję, gdzie osobą jest każda odrębność (osobny byt), a wspólnota jest dobrowolnym związkiem, którego celem jest ułatwienie indywidualnego rozwoju (w różnym i dostosowanym do poziomu świadomości stadium).
 
Według tych kryteriów można oceniać powstawanie i rozwój cywilizacji, które stosownie do okoliczności i świadomości społeczeństwa, kształtują swoje systemy wartości nadając im stosowne potrzebom znaczenie (czyli określając czym jest wolność, własność, dobro, itd.).
 
Jeśli Czytelnik przyjmie tę opcję, to samodzielnie może dokonać stosownych porównań cywilizacyjnych. Może jedynie warto zaznaczyć wyłaniającą się z przedstawionego procesu konkluzję. Otóż trwałość cywilizacji (jej „okres życia”) powiązany jest tworzonymi warunkami umożliwiającymi rozwój indywidualny świadomości. Czyli im bardziej cywilizacja pozwala na rozwój indywidualnej świadomości (nawet w tych o hierarchicznym charakterze), tym jest ona bardziej trwała. Nastawienie na szybkie podporządkowanie własnym celom innych to droga do likwidacji takiego wynaturzenia.
Najbardziej wyraziste przypadki to „epoka napoleońska”, hitleryzm, czy komunizm. Czasem trwania można mierzyć ich zgodność z duchem personalizmu.
 
Na tym tle warto rozważyć judaizm i polskość (słowiańskość). To jednak w dyskusji, bądź (bo można wątpić o szybkiej przemianie świadomości większości Czytelników) w następnej notce.

KOMENTARZE

 • @Autor
  "Proces przypisania świadomości do wspólnoty o charakterze hierarchicznym jest pozbawiony możliwości podejmowania samodzielnej decyzji; „osobą” jest wyłącznie „hierarcha”."

  "Zatem rozważania na temat przynależności do Narodu Polskiego muszą uwzględniać stopień zintegrowania z polskością, czyli zbiorem doświadczeń i przekonań wynikających z polskich tradycji."

  Można z tego wyciągnąć wniosek, iż wg Autora Polak "jest pozbawiony możliwości podejmowania samodzielnej decyzji" determinuje go zbiór " doświadczeń i przekonań wynikających z polskich tradycji" pod groźbą pozbawienia przynależności narodowej. "Osobą" jest tradycja. Polskość byłaby zatem przejawem następującej formy personalizmu:

  "personalizm budowany jako ograniczanie indywidualizmu aż do wpojenia się we wspólnotę; „osobą” jest całość zbiorowości realizującej cel cywilizacyjny".
 • @programista 09:37:53
  Widzę, że to chyba trochę za trudna dla Pana problematyka.
  Proszę jeszcze raz przeczytać.
 • Nic dziwnego, że dla nas to za trudna problematyka
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  skoro autor przedstawia garść pewników, bez żadnego ich wywodzenia, czy choćby wyjaśnienia, przy czym w notce nawet nie widać związków pomiędzy nimi, które by uzasadniały ich wybór.

  Wykład więc jest mętny, przyczynkarski, chaotyczny i mentorski, gdyby był wygłoszony na żywca, to byłby wygwizdany.
 • @interesariusz z PL 20:18:15
  Jak dowodziłem tez - były głosy, że to za długo.
  Cóż. Tematyka jest dla ludzi, którzy dorośli mentalnie do poziomu pozwalającego rozumieć. Nikogo nie namawiam i nie mam zamiaru przekonywać.
  Na tym etapie - niech Pan to sobie zakonotuje w pamięci. Może z czasem uda się połączyć i wtedy wszystko stanie się jasne.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:25:27
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  Co jakiś czas pytam autorów, po co piszą i dla kogo?

  Jest taki, nie wymieniając, który pisze nowomową naukawą, i odnosi sukcesy, tyle, że nie u mnie.

  Widzi Pan, po śmierci drogiej mi osoby pojąłem, że brak mi jej z tego powodu, że należeliśmy do innej cywilizacji.

  Z tego powodu byliśmy skopani przez życie, czyli bliźnich. Ktoś należący do innej cywilizacji nie umie walczyć w innej, w której uwaga i respekt i obowiązek okazywany bliźnim stoi na znacznie niższym poziomie, jeśli objawy pilnowania własnego nos można uznać za poziom niższy, a nie wyższy.

  Cywilizację pojmuję więc zupełnie inaczej niż Pan. Można powiedzieć, że cywilizację widać w kulturze osobistej, tej faktycznej, a nie ogładzie.

  Tak więc, jeśli chce Pan przekonywać do jakiejkolwiek cywilizacji, to najpierw musi Pan nas przekonać do sensu stosowania tego terminu, i do jego praktycznego znaczenia.
 • @interesariusz z PL 20:46:19
  Ma Pan ciekawe skojarzenia dotyczące cywilizacji; akurat zgodne z tym o czym piszę.
  Dlatego tym bardziej nie rozumiem pańskich obiekcji.
  Jedyna uwaga - nie potrafi Pan dokonać syntezy wszystkich zależności związanych z cywilizacją.
  Ja na to nie mam wpływu.
 • Trochę mi to tchnie hinduizmem.
  A autor niczego nie dowodzi, tylko arbitralnie stwierdza, a to oznacza, ze jest zwolennikiem hierachiczności, którą to podobno zwalcza. Tego na trzeźwo wymyślić się nie da. A właściwie to bardziej po spróbowaniu substancji trochę innego typu.
  "Katolicyzm obecny, jako religia został ukształtowany doktryną cywilizacyjną opracowaną w trakcie Soboru Trydenckiego)." Bzdura. Obecnie to rządzi Duch SW II. Mniej litera. Ale to nie jest kamuflaż, tylko rzeczywistość. A katolicyzm nigdy nie był jednolity. Jedni mogą odwoływać się do katolicyzmu wojującego, inni do tradycji Fanciszka z Asyżu. Katolicyzm jako wartość cywilizacyjna obecnie istniejąca, to SWII.
 • @Wican 19:43:42
  Bzdety kryptożyda.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY