Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 16390 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Przedwyborcza Akcja Polskości

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na innym portalu (NEON24.pl) pojawił się tekst, gdzie w dyskusji przytoczono twitterową notkę o Żydach zajmujących istotne stanowiska w CNN.

  Ponoć autor notki , skądindąd tamtejszy celebryta , ma z tego powodu problemy, gdyż notkę zakwalifikowano jako podżeganie do nienawiści.

 
Można mieć wątpliwości odnośnie takiego stanowiska - jednak jeśli ktoś nie chce ujawniać swej przynależności narodowej, to faktycznie może to być uznane za jakąś formę stygmatyzacji.
W polskich warunkach, wobec wszelkich ataków na Polskę, sama próba takiej publikacji może być już uznana za karalną.
Niemniej, jako społeczeństwo polskiej proweniencji, mamy prawo wiedzieć jakimi kryteriami w swych wyborach kierują się ludzie zajmujący prominentne stanowiska w państwie. Dotyczy to wszystkich partii politycznych - także PiS, bo jeśli polityka społeczna może budzić zastrzeżenia tylko o wyraźnie polonofobicznych przedstawicieli, to relacje z innymi krajami obarczone są wieloma obawami co do faktycznych intencji.
 
Czy mamy prawo oczekiwać jasnych deklaracji kandydatów do Sejmu, który wszak decyduje o kształcie Polski?Jak taka deklaracja powinna wyglądać, gdy brak jednoznacznej definicji polskości ? Brak zatem też kryteriów określających polską przynależność.
Wydaje się, że stosownym i na tyle ogólnym by ogarnąć problem deklaracją byłoby:

"W swoich działaniach będę kierował(a) się Polską Racją Stanu, a dobro Narodu Polskiego będzie dla mnie nadrzędne."

Nie jest to deklaracja o charakterze "genetycznym", a dotyczy jedynie kryteriów postępowania. Do tego, wobec różnej interpretacji Polskiej Racji Stanu, może mieć szeroki zakres znaczeniowy.
Stanowi jednak bazę do zapytania w kwestiach wątpliwych, na jakich kryteriach opiera(ło) się podjęcie decyzji w danej sprawie, jeśli pojawiają  się wątpliwości.
 
Pytanie powinno być skierowane do wszystkich kandydatów do Sejmu - pozwoli podjąć racjonalną decyzję wyborczą. Każdy z kandydatów ma swą skrzynkę internetową - zadanie pytanie nie jest kłopotliwe. Kandydaci są osobami publicznymi i takie informacje mogą być o nich publikowane. Zarówno potwierdzające akceptację dla deklaracji jak i brak takiego potwierdzenia.
 
Myślę, że wskazana akcja może bardzo pozytywnie wpłynąć na polską scenę polityczną. Udział w niej powinny wziąć instytucje kojarzone z polskością, a w pierwszej kolejności PFN.

KOMENTARZE

 • 5***** dla Autora za temat.
  "W swoich działaniach będę kierował(a) się Polską Racją Stanu, a dobro Narodu Polskiego będzie dla mnie nadrzędne."

  – na jakich kryteriach opiera(ło) się podjęcie decyzji w danej sprawie?

  Można też zapytać jaką wybrał odpowiedzialność – np.
  – pełną odpowiedzialność
  – ograniczoną odpowiedzialność
  – ubezpieczoną odpowiedzialność
  – brak odpowiedzialności
 • @goodness 09:48:12
  O portalu świadczy zainteresowanie tematem. Z tej propozycji można uczynić wizytówkę portalu - tyle, że trzeba chcieć.
  Widocznie jednak portal jest przeznaczony jedynie na pyskówki.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829