Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
962 posty 15786 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Moje prognozy wyborcze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tyle sondaży, tyle dywagacji - więc prognoza z innego punktu widzenia.

 

 
Przede wszystkim - społeczeństwo polskie jest podzielone. Szacunkowo - około 20 % nie jest zintegrowane z resztą i ma raczej "poglądy europejskie", a nie polskie. Jest to przy tym grupa mobilna, biorąca udział w wyborach.
Poza tą grupą jest "reszta społeczeństwa polskiego", czyli w większości ludzie bierni, a do tego nie mający sprecyzowanych poglądów dotyczących modelu struktury organizacyjnej państwa. Mało, każda próba takiej krystalizacji poglądów jest zakłócana medialnymi manipulacjami.
Z tej grupy ok. 30 procent poczuwa się do jakiejś formy odpowiedzialności za państwo i regularnie bierze udział w głosowaniu.
 
Czy diagnoza jest słuszna?
Potwierdzają ją poprzednie wybory w których udział brało około 50 % uprawnionych do głosowania.
Polski problem wyborczy wynika z faktu, że poprzednio rządząca PO swą niekompetencją doprowadziła do wrzenia społecznego, co zaowocowało biernością części "żelaznego" elektoratu i przerzuceniem prawie wszystkich głosów polskich na PiS.
 
Kampania wyborcza w tej sytuacji nie dotyczy programu (bo opozycja go nie ma), ale na mobilizacji elektoratu. Zaufanie do PiS przekładać się będzie frekwencją wyborczą. Można obecnie liczyć nawet na 70% frekwencję wyborczą, co będzie dosyć interesujące.
Zatem - przy takiej frekwencji 20% stałego elektoratu opozycji to około 30 % wszystkich głosów (przy 50% frekwencji - to 40%). Te zaś mogą rozłożyć się różnie. Przy złej kampanii może się zdarzyć (i w tym kierunku to idzie), że PO otrzyma 1 - cyfrowe poparcie, a lewica około 15 %. Pozostałe 5 % może zostać "rozrzucone".
 
A jaki może być rozkład po drugiej stronie?
Tu PiS otrzymać może ponad 50 % oddanych głosów, co da samodzielne rządzenie. Może jednak otrzymać nawet 60 % głosów, co wobec metody przyznawania mandatów da nawet większość konstytucyjną. 
Konfederacja ma szanse na 10 % głosów.
Pozostałe ugrupowania będą "żywić się" obrywkami z przytoczonych przeliczeń. PSL - między 4 a 6 %, inni też kilka procent.
 
Przy tych założeniach wyjściowych widać, że celem PiS nie jest walka z opozycją, przekonywanie ludzi "tamtej strony", bo to syzyfowa praca. Natomiast nastawienie powinno być na maksymalną mobilizację społeczeństwa do udziału w wyborach.
Konfederacja powinna wspierać PiS w tym dziele, gdyż tą drogą może uzyskać wsparcie ze strony antagonistów PiS, ale nie należących do "żelaznego" elektoratu opozycji.
 
Z kolei celem kampanii opozycji jest zniechęcenie do udziału w wyborach ogółu, gdyż ich elektorat ZAWSZE będzie brał udział w głosowaniu, niezależnie od programu, co pozwoli na uzyskanie przyzwoitego wyniku wyborczego.
 
Wniosek jest dość oczywisty: przy 70 % frekwencji - PiS ma szanse na większość konstytucyjną. Każdy wzrost liczby głosujących tę ewentualność przybliża.

KOMENTARZE

 • @
  Witajcie!
  Wtoreczkowo!
  Miłego dzionka wam życzę i smacznego śniadanka i kawusi, ale mimo to musi być cały czas pełna mobilizacja!
  Musimy być gotowi do ciężkiej walki o dobro Polski i o naszą dobrą przyszłość!
  Ostrzymy szpady i zagryzamy zęby!
  Nie popuszczamy totalnym debilom!!!!!!!!!
  Tylko PIS !!!

  ps.

  ps.
  To z dnia dzisiejszego :

  Preferencje wyborcze w sondażu IBRiS_PL dla rmf_fm i DGPrawna
  (zdecydowani wyborcy, zmiana w stos. do pomiaru z sierpnia):

  PIS 48% (+3,0)
  KO 26% (-1,5)
  Lewica 15% (+0,5)
  PSL/Ku 6% (0,0)
  KONFED 5% (-1,0)
 • @Husky 09:11:40
  Wg mnie te 26 % KO - jest dęte.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:20:54
  Jest dęte, bo to IBRIS
  Wiec nic nowego
  pzdr.
 • @
  Gdy PiS zajmuje się idiotyzmami, takimi jak płaca minimalna i pomoc socjalna, lewica i liberałowie zajmują się ważnymi sprawami.

  16 latką, która źle spojrzała na Trumpa.
  Tłumaczeniem, że armia czerwona to bohaterowie.
  A szambo w Wiśle to cud natury.


  Polacy to idioci, że wolą PiS

  https://niepoprawni.pl/blog/husky/ekoreligia-czyli-anatomia-nienawisci
 • @ Autor
  "Wniosek jest dość oczywisty: przy 70 % frekwencji - PiS ma szanse na większość konstytucyjną."

  A Polska ma większe "szanse" na spłatę 447 i "zyskanie" nowej "szlachty"... :-(
 • Oceniam wyniki wyborów podobnie jak Wojtas.
  Sam zagłosuje na PIS.
  Nie popieram KK ale bliżej mi do Polaka Katolika niż do Niemca z PO czy żyda....albo innego bezpaństwowca czyli miłośnika UE.
  Co do UE to nie podoba mi się że grabi Polskę, niszczy Polską kulturę...jest w istocie wrogiem Narodu Polskiego... Dzisiejsza UE to twarz Niemiec i globalnego żyda.
  Bliżej mi do Polaka katolika niże do Niemca czy żyda.

  Jak Polska będzie wolna i suwerenna wtedy będę w opozycji do PIS w kwestiach merytorycznych .. i na pewno w kwestii roli KK w polityce, w gospodarce.
 • @Oscar 12:44:38
  Proszę przeczytać raz jeszcze samego siebie, cyt. " Jak Polska będzie wolna i suwerenna wtedy będę w opozycji do PIS w kwestiach merytorycznych", to są oznaki delikatnie mówiąc " politycznej schizofrenii"
 • @Oscar 12:44:38
  Przy rządach PiS i ich porozumieniu z Żydami, to zapomnij o suwerenności. Raczej przygotuj się do spłacania 447. PiS knuje za plecami narodu z największymi wrogami Polski, czyli z anglosasami i Żydami. Dziwne, ze tego nie widzisz.
 • @Autor
  Oto obrzydliwe signum temporis wladzy postmagdalenkowych "elit" lumpenproletariatu po 30-tu latach.
  (Mlodziezowy Strajk Klimatyczny)
  https://twitter.com/mateuszwisn/status/1174390348015181831
  (osobom wrazliwym oraz nie pelnoletnim nie polecam) !!! Jakies wnioski dla wyborcy czy Narod ma wziasc te i inne sprawy w swoje rece???
 • @ Autor
  "Polski problem wyborczy wynika z faktu, że poprzednio rządząca PO swą niekompetencją doprowadziła do wrzenia społecznego"

  Chodzi mi wyłącznie o kwestię "niekompetencji", która także będzie dotyczyła PiS i najprawdopodobniej już za 4 lata, bo zasadnicze cele polityki PO i PiS są identyczne.
  Jak wytłumaczyć fakt, że tę "niekompetencję" wykazują wszystkie rządy państw UE, czy w ogóle Zachodu -? Przecież to się nie zgadza nawet ze zwykłym rachunkiem prawdopodobieństwa. Zatem wytłumaczenie musi być inne. To nie jest "niekompetencja", to są świadome rządy i świadomie z determinacją realizowana polityka.
 • @Rzeczpospolita 14:24:39
  Jak to dobrze ze istnieje cudzyslow :-)))) Dokladnie "niekompetencja" - za to brzemi politycznie poprawnie. :-)))) Oczywiscie - na dlugie lata zaplanowana i realizowana konsekwentnie polityka Swiatowego Sanhedrynu schowanego dla zmyly za szabesgojami jako "pretorianami" NWO.
 • @zbig71 13:08:40
  W Polsce po 89r nic na scenie politycznej bez sojuszu z żydami nie może istnieć...
  a jak zaistnieje (samoobrona) to kończy jak Samoobrona oraz jej lider Lepper.

  Dopiero jak globalna mafia żydowska zostanie rozbita ... to Polskie stronnictwa będą mogły istnieć niezależnie od żydów.

  Teraz to nie jest możliwe .. Polska jest od 89r pod żydowską okupacją.
 • @stanislav 12:53:29
  Nie zrozumiałeś albo się nieprecyzyjnie wypowiedziałem.

  Moja opozycja do PIS to głównie problem roli KK w Polsce oraz polityka zagraniczna i historyczna.
  Natomiast popieram program socjalny PIS... choć można wymyślić troszkę lepsze mechanizmy...ale nie o to chodzi by być perfekcyjnym zawsze ale o to działać w dobrym kierunku choćby czasem trochę nie optymalnie.

  To jak z budową wielkiej złożonej maszyny czy systemu... nie od razu udaje się zoptymalizować wszystkie jego elementy...ale ważne jest by taką budowę podjąć i by maszyna działała...a potem można tę maszynę optymalizować, poprawiając sprawność, wydajność, moc, koszty...estetykę...
 • @Rzeczpospolita 14:24:39
  Jak jest prąd w rzece to wszyscy dryfują w tym samym kierunku..jedni bardziej inni mniej .. a jeszcze inni starają się płynąć pod prąd.
  ... a prąd jest .. ten prąd napędza globalna mafią żydowska która usiłuję dyktować światu w którą stronę ma świat płynąć...
  .. nie muszę dodawać że kierunek wyznaczony to NWO i multikuti/LGBT
  .. i goj jako niewolnik rasy panów.
 • @Rzeczpospolita 14:24:39
  Nie używam, na potrzeby myśli zawartej w tej notce, określeń stygmatyzujących poszczególne ugrupowania.
  Na jakiej podstawie twierdzi Pan, że PiS wykaże się "niekompetencją" za 4 lata?
  W tej kwestii - są tylko domniemania, a moje są takie, że do Sejmu wejdzie sporo samorządowców, którzy nie należą do "układu trzymającego władzę". Zatem - proszę o sugestie jak oni się zachowają i dlaczego?
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:20:54
  "Wg mnie te 26 % KO - jest dęte."

  Myślę, że ktoś przesunął przecinek. Wariant optymistyczny to 2,6%.
 • @Husky 09:24:43
  O! Tchórzliwy piesek wylazł zza bana ;-DDD
 • @Husky 09:24:43
  "Jest dęte, bo to IBRIS"

  Całe TVP dmie na PiS, bo się boi kaczelnika ;-)

  Nie wiesz przypadkiem o co chodziło z tymi sławnymi naklejkami na banerach?
  Pytam poważnie - proszę bez wykrętów.

  https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/wybory-2019-grzegorz-lorek-jasnowidzem-zastanawia-sie-anita/ar/c1-7340407
 • @stanislav 12:53:29
  Dokładnie. Oscar krytykuje KK, żydostwo, krytykuje wszystko to co stoi za PiSem. A jednocześnie on ten PiS popiera. Za ochłapy z pańskiego stołu, która dla polityka PiSiackiego są bezkosztowe.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:28:05
  Niekompetencją wykazuje sie obecnie. A ich "elyty" wylądowały w PE. Czyli może być gorzej, zwłaszcza że z długością trwania władzy, postępuje też demoralizacja.
 • @Wican 11:19:43
  Podobnie jest z Tobą. Krytykujesz PiS, ale wybielasz Rzymski Powszechny, bo ten obiecał odpusty działające bezpośrednio na Boga. Po tych odpustach Bóg straci moc i nie wywiąże się z przysięgi, tylko przygotuje miejsce po swojej prawicy. To ten sam mechanizm.
  Tylko mi nie pisz że rzymska macierz nie stoi przed i za PiSem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930