Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
962 posty 15786 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Weryfikacja emerytur

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie powinna dotyczyć służb; te wykonują polecenia władzy i są rozliczane z posłuszeństwa. U nich ten element się liczy - jeśli nie była to świadomie zbrodnicza struktura jak UB i następcy.

 

 
Weryfikacja emerytur powinna dotyczyć wszystkich urzędników państwowych, także zarządzających gospodarką za czasu PRL, ale też z czasu przekształceń.
Ta ostatnia kategoria powinna być szczególnie wnikliwie przetestowana. To dlatego, że ci ludzie mają "wielkie zasługi" w złodziejskiej wyprzedaży majątku narodowego. Dyrektorzy za komuny - mieli wgląd w sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw. Wykorzystywali to, aby doprowadzić firmy do bankructwa, a następnie przekazywali je za "psie pieniądze".
Jednocześnie sami byli wysoko wynagradzani, co przełożyło się na wysokie emerytury obecnie. 
Podany przykład nie jest jedyną formą "wrogiego zarządzania".
 
Patrząc na problematykę z perspektywy czasu - nie ma możliwości doprowadzenia do odpowiedzialności za ten proceder. Jednak jest wysoce nieetyczne, że ci ludzie obecnie korzystają niezasłużenie z dorobku społeczeństwa i to w wyraźnie preferencyjny sposób.
Nie uważam, aby należało ich całkowicie pozbawić emerytur, a nawet średnia może być tu już dotkliwą karą, która może dotknąć zbyt boleśnie wielu uczciwie wykonujących swoje obowiązki. Jednak wprowadzenie jakiegoś ograniczenia na poziomie między 1, 5 a 3 -krotność średniej wydaje się uzasadniona.
 
Zarabiając dużo, a nie prowadząc wystawnego i hulaszczego trybu życia, można na tyle dobrze przygotować się do starości, że środki na utrzymanie w sugerowanym poziomie wystarczą na godne utrzymanie. 
 
Nie ukrywam, że wskazana kwestia mogłaby być wstępem do wprowadzenia emerytur obywatelskich, a kwestia obciążeń budżetu zobowiązaniami jak wskazane, wcześniej czy później musi być rozwiązana. 

KOMENTARZE

 • Pytanie
  Odnajdę link ze strony IPN to podam:
  ale to co zapamiętałem:
  Siostry dwie

  Jedną była sprzątaczka w siedzibie UB/SB- najczęściej zmywającą krew z podłogi po obfitych przesłuchaniach
  Druga była sprzątaczka w szpitalu często zmywającą krew po operacjach.
  Pierwsza jak "resortowa" ma 4-krotnie większą emeryturę.
  Sprawiedliwe to.
  Nikomu obie krzywdy nie wyrządziły
 • @Husky 14:41:32
  Dziwię się, że nawet autorzy tych artykułów się dziwią, że sądy lekceważą tą w/w ustawę, bo przecież to co pamiętam z czasów siostry ogólniaka, i mojego technikum, to na to prawo szli studiować albo największe głąby z ledwo zdaną maturą, lub dzieciątka od UBeków, MO, i innych tzw. działaczy PZPR żerujących na krwi polskiego goja i te sady niestety dalej są zawszawione tymi antypolskimi żydokomuchami, potomkami kolaborantów z ZSRR, ze Szkopami, czyli już od wieków to łajdaki są wewnętrznymi wrogami nasze Ojczyzny. Wniosek więc jest prosty, ze tylko wykop i to co do jednej sztuki tych drani z Polski sprawi, że wreszcie nasza Polska będzie w pełni niepodległa.
 • @kula Lis 68 15:43:26
  To pokolenie jest już na wymarciu.Biologia robi swoje.
  Oby nabrała przyśpieszenia

  8-)))))
 • "Weryfikacja emerytur"
  ------------------
  Arbeit macht frei!
  Nie rabotajesz - nie kuszajesz!
  -------------------
  Czy to tak trudno zrozumieć, że okupant atrapy Polski nie zamierza utrzymywać sierot po Polsce - gdy sieroty te już nie pracują?
  Wniosek?
  Masz bulić składki emerytalne - najlepiej największe z możliwych - ale nie po to aby okupant ci je potem wydzielał.
 • @Husky 14:41:32
  Jest Pan niestety zwolennikiem wybiorczej "uruwniłowki" rodem z głębokiego bolszewizmu. Idąc tropem Pańskiego stanowiska, wszyscy kierowcy w Polsce powinni być uposażeni jak Jacek Cieślikowski, kierowca Kaczyńskiego.
 • Autor w jakobina chce się "bawić"?
  Istnieje coś takiego jak "prawa nabyte". A poważne państwo powinno honorować swoje zobowiązania. To co autor proponuje to dalszy "demontaż" Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
  Zdaję sobie sprawę, że wiele tych emerytur jest niezasłużonych "po ludowemu", ale jakie byłyby zaslużone? I kto miałby to weryfikować? Oj nieładnie, szanowny panie. To mi pachnie hierarchią jakąś. Która chce uderzyć w starą hierarchię.
 • @kula Lis 68 15:43:26
  Dzisiaj to dopiero gamonie studiują. Wtedy jednak maturę było trudniej zdobyć, a obecne 30% wymagane to dla debili wymyślono. Kariery profesorskie to już czysta resortowość, wtedy, i dziś. Ale same studia niekoniecznie, zwlaszcza Akademie Medyczne i Politechniki. JJuż pisałem, ale w zeszłym roku na Polibudzie w Poznaniu musieli zrobić zajęcia wyrównawcze z matmy. A kuzynka żony jest genetykiem i wykłada na Uniwerku Medycznym (oraz pracuje badawczo) i jest przerażona. Połowa studentów nie nadaje się nawet do tarcia chrzanu. Połowa to jeszcze jakiś poziom trzyma. A to kierunek jednak wciąż elitarny
 • @Husky 15:50:22
  A myślisz, że ci współcześni lepsi? Jeszcze większe dno niż za PRL. Oczywiści, to generalizacja, ale będąca blisko prawdy.
 • @maricus 19:57:53
  Idąc tym tokiem rozumowania, skoro PRL był taki zły i chce się różne rzeczy weryfikować, to może pozbawić Jarosława Kaczyńskiego stopnia doktora?
 • To nie SB jest zbrodnicze a CIA...i inne zachodnie służby bezpieczeństwa.
  "
  Nie powinna dotyczyć służb; te wykonują polecenia władzy i są rozliczane z posłuszeństwa. U nich ten element się liczy - jeśli nie była to świadomie zbrodnicza struktura jak UB i następcy.
  "
  Ja bym jako przykład dał raczej CIA... to jest globalna zbrodnicza organizacja
  która nie jest lojalna wobec Prezydenta USA a wręcz przeciwnie...
  CIA to siły zbrojne mafii żydowskiej...
  Skala zbrodni CIA jest nawet nieporównywalna ze "zbrodniami" SB.

  Jak ktoś potrafi to niech sobie porówna te skale samodzielnie.
 • @Oscar 06:43:06
  Różni ich skala. Gdyby SB reprezentowała tak potężne państwo jak USA to zbrodni mialaby tyle co CIA, czy inne KGB lub GRU. Tak po prostu jest
 • @Husky 14:41:32
  Krew na rękach to ma "Nadzwyczajna kasta" a emerytury maja "bajońskie".

  To trzeba zmienić ale nie w trybie nienawiści ale wszystkim...
  Jakie emerytury maja sprzątaczki w dzisiejszym SB też zmywające krew po przesłuchaniach ?

  Dodam że sprzątaczki z czasów Stalinowskich już dawno nie żyją.
  a sprzątaczki obsługujące solidaruchów nie miały nic do roboty co najwyżej zasrane kible po obfitym żarciu w "internacie". Bolek się utuczył jak nigdy wcześniej.

  Kieruj się rozumem a nie nienawiścią (czyli uczuciami).
 • @Wican 06:11:38
  Dokładnie: chcę uderzyć w starą hierarchię, czyli "elyty", które metodą bandycką przyznały sobie nadzwyczajne prawa, a teraz jeszcze żądają, aby to im uznać.
 • @Wican 06:56:59
  takie filozofie są nie na miejscu.
  Ktoś mógłby powiedzieć że gdybyś ty miał władzę to Hitler i Stalin byli by przy tobie harcerzykami... to taki sam sposób rozumowania...
  przyznasz że nieuprawniony...

  Masz bardzo uczesany rozumek przez antypolską propagandę.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:12:17
  Ale to oznacza tworzenie nowej hierarchii. Bo kto miałby to weryfikować?
 • @Oscar 07:12:40
  Bardzo na miejscu. Bo służby wszędzie są takie same. CIA handlowała bronią i kokainą, SB dewizami i szlachetnymi kamieniami, bronią zresztą też. I CIA mieli i mają swoich terrorystów a w Warszawie bywał i był chroniony Carlos.
  Porównnie do Stalina nie na miejscu, bo ja mam inne wartości. Inna sprawa, że każdy zdobywca to zbrodniarz właściiwe. Ale o Aleksandrze Wielkim czy Juliuszu Cezarze o tym się nie mówi. Ja władzy bym mieć nie chciał. I do tego, ja stosuję zasady cywilizacji łacińskiej, a nie woluntaryzm. Stalina czy Hitlera to można porównywać z tzw. banderowcami (określenie trochę nieprecyzyjne, ale się przyjęło). Gdyby oni mieli możliwości Stalina czy Hitlera to rzeź byłaby skuteczniejsza. To mieli Mao i tzw. Pol Pot.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:12:17
  a porównywałeś emerytury SB SBków z emeryturami obecnych służb ?
  Jeżeli jesteś oburzony wysokością tych emerytur...to powinieneś przede wszystkim krytykować obecne służby...(np emerytura po 5 latach pracy)
  z systemowego punktu widzenia nie warto mścić się na bezbronnych już starych nad grobem emerytów...
  natomiast warto przeciąć ten jak twierdzisz niesprawiedliwy proceder który ma miejsce z dzisiejszych służbach...

  i ty mleko się wylało...
  jak widać nie chodzi tu o zlikwidowanie patologii... ale chodzi o najzwyczajniejszą najpodlejszą bo wobec bezbronnych, zemstę polityczną.

  Zlikwidujcie kominy emerytalne służb mundurowych, "nadzwyczajnej kasy" , polityków...emerytury dla banderowców...

  To wtedy będzie OK.

  Rozumiem jednak inny cel ...obniżania emerytur SBekom...
  ale nie powiem... bo mi się nie chce.
 • @Oscar 07:09:11
  Sprzątaczki z czasów stalinowskich jeszcze żyć mogą. Jako tarsze panie
 • @Oscar 07:20:48
  Po 5 latach emerytura? To akurat pewnie nielegalne i tu wystarczyłoby zastosować prawo takie jakie jest.
  A co do starych, nad grobem. Jeżeli ktoś popełnił zbrodnię, to należy go ścigać, niezależnie od wieku. Powinni wiedzieć o nieuchronności kary. Ale każdą sprawę, należałoby rozpatrywać indywidualnie
 • @Wican 07:19:49
  i co z tego że masz inne poglądy.... a pytałeś SBków czy mają inne poglądy zarzucając im skłonności do popełniania zbrodnie gdyby tylko mieli warunki ?

  To naprawdę niegodne sugerować `ze ktoś jest winny bo mógłby popełnić zbrodnie gdyby tylko miał do tego warunki.

  W takim ujęciu wszyscy są zbrodniarzami.
  a udowodniono to w USA w badaniach nad zwykłymi studentami...
  tam podzielono losowo studentów na dwie grupy nadzorców i nadzorowanych... których mieli przesłuchiwać.
  Nadzorcy mieli pełną swobodę i bezkarność traktowania prądem nadzorowanych...(kolegów)
  Na początku byli delikatni ..ale szybko przeszli na większe dawki prądu
  aż do oporu...
  Wnioski w warunkach władzy i bezkarności wszyscy łatwo stają się okrutni.
  Tak było w obozach koncentracyjnych ... tak jest w warunkach jeniec i strażnicy.

  Bazując na tym dowodzie powinni i tobie zredukować emeryturę bo przecież ty nie jesteś inny.. i też być torturował niewinnych a sprzątaczki miały by dużo roboty ze ścieraniem krwi niewinnych.

  Sam widzisz do jakich wniosków prowadzi twoje rozumowanie.

  Przyznaj tak między nami że zrobiłbyś to .. bo przecież nienawidzisz .. a nienawiść to najsilniejszy "motywator" do zbrodni.
  gdyby tylko były warunki....
  Przyznaj się nie wstydź się...
 • @Wican 07:23:22
  a po ilu latach mundurowi uzyskują prawo do emerytury ?
  http://wyborcza.biz/biznes/7,147582,24995685,policjanci-strazacy-i-pogranicznicy-latwiej-przejda-na-emeryture.html?disableRedirects=true

  tak jest po zmianach. Widać ogrom przywileji ???

  a było że mieli prawo po 5 latach a może po 10 latach .. tak mi mówił jeden prosty policjant który w wieku moich dzieci już był na emeryturze.
 • @Oscar 07:32:26
  Czemu nie potrafisz się przyznać, ze już brakuje ci argumentów? Ja nie mam parcia na władzę, a ty nie potrafisz zrozumieć postawowej zasady statystyki, że porównuje się zjawiska porównywalne.I piszemy o służbach, a nie o wszystkich.
  Ja w swoją emeryturę nie wierzę, dlatego odkładam, poza obowiązkowymi składkami na ZUS. Akura badanie, które przytoczyłeś nie jest do końca pewne, ze miało miejsce. Zimbardo miał to wymyślić, albo Aronson. Teraz nie pamiętam.
  A SB zbrodnie popełniały. Tylko możliwości ich odróżniają od CIA. Ja nie popełniłem żadnej i nie jestem w służbach. A jako stary kibol (są starsi ode mnie, i to wielu, ale wielu młodszych) i motocyklista, to nigdy ze służbami kolaborował nie będę. W moim kręgu, konfident to największa obelga. Mogę walczyć z otwartą przyłbicą, ale nie jako kapuś.
 • @Oscar 07:32:26
  Ja nienawidzę? Co za bzdura. Nie baw sie w psychoanalityka, bo ci to nie wychodzi. I nienawiść wcale nie musi być motywatorem zbrodni. Tak naprawdę, to wolałbym kogoś upokorzyć niż zmasakrować. Ale jeszcze nikt na to nie zasłużyl. I popełniłbym błąd, bo zgodnie z nauką pewnego Mikołaja, to zrobiłbym błąd. Wroga lepiej unicestwić niż upokorzyć. Ale wróg nie musi się wiązać z nienawiścią. Po prostu ktoś jest wrogiem, i tyle. Wroga też można szanować
 • @Oscar 07:39:43
  Teraz się ośmieszyłeś, bo nie znasz tematyki. 15 lat było taką granicą. Ale to nie wina mundurowych, którzy w to weszli, a poważne państwo powinno honorować zobowiązania. Po prostu. Inna sprawa, że wolałbym aby na akcję wyjeżdżał strażak, który jest sprawny, a nie dziadek. Zresztą, chyba akurat PO to zmieniła
 • @Wican 07:15:45
  Jak to kto: JA
 • @Wican 07:21:03
  Żona, czy córka?
 • @Oscar 07:09:11
  //nienawiścią//
  Do kogo?
  Do sprzataczek czy UB?
 • www
  :) czy mogę się emerytalnie wypłakać?
  No to płaczę: buuuuu, uuuuu, bu bu bbbbb uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu. uuuuuuuuuuuuuuuuuu oświat nie istniejeuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuiiiiiiiiiiiiiii uuuuuuuuuuuuu
  Dziękuję:)
  |PS. Pozdrowienia :)
 • Przytoczone przykłady sprzątaczek.
  Nie są jedynymi. Mam za sobą kłótnię z dorosłym wnukiem świadomym miejsca pracy wciąż żyjącej babci. Bronił jej: ona tylko sekretarką była. Ale zapisywała, często "na ledwo żywca" przesłuchania. Mogła pracować w szwalni czy montować traktory. Szmal rządził, jak i teraz. Dopiero co ścięto jej resortową emeryturę z której zapobiegliwie "ustawiła" potomków. Z kolei drugi przykład znajomej rodziny. Dziadek, stary krawężnik kilkanaście lat temu przy aprobacie całej rodziny dał synowi kilkanaście tys. dolarów na rozkręcenie biznesu. Dzisiaj dopomina się zwrotu i robi karczemne awantury. Tamten nie ma z czego oddać bo w handlu obraca środkami. Skąd dziadzio miał, ponoć w sumie jakieś kilkadziesiąt tys. dolców na koncie- czym przy kieliszku się pochwalił?
  Daaawno pisałem też w notce "Nie ma niewinnych" o rabowaniu przez LWP pociągów z zachodnimi repatriantami.
  Przecież oficjalnie takie sytuacje nie istniały. Tzw. Władza Ludowa sankcjonowała pospolity oraz służbowy rabunek. Dochodziło również do "czyszczenia zwłok" z osobistych precjozów oraz złotych zębów przed wrzuceniem do ponoć nieistniejących krematoriów.

  To o czym mowa? Kto chce mieć zaburzenia w spokojnych nocach oraz ewentualne problemy trawienne- zapraszam niezbyt serdecznie do zapoznania z materiałami IPN.
 • @brian 07:30:56
  Aha. Wiem, zaraz będę obrzucony "trollami pisowskimi" i innym takim łajnem.
  Niestety, urodziłem się jako zbyt ciekawy świata i od początku zadający niewygodne pytania.
  A dla adwersarzy na PO-ciechę przykład: lubię twórczość Pana Andrzeja Mleczki. Nawet dzisiejszą bo zawsze był i jest antysystemowy.

  A jeśli PiS będący moim środowiskiem zacznie przeginać- także stanę się antysystemowcem. O!
 • @brian 07:30:56
  Czyli jesteś leninowcem? Grab zagrabione?
 • @brian 07:30:56
  Czyli oddawaj za dziadka. Resortowe dzieci powinny płacic za winy dziadów.
 • @Wican 10:08:11
  Dziadek krawężnik na szczęście nie mój ani rodzinny. Po prostu wkurzony znajomy opowiedział mi jak odbija jego teściowi.
  A z takich przywilejów, schowanych zielonych i złota oraz kręgu uwłaszczonych samych swoich mamy dzisiejszy oligarchiczno- mafijny układ.
  Kto tego nie widzi, albo nie chce- odsyłam znów do IPN-u.
  Lub do lektury powtarzających się nazwisk dawnego UB, SB i dzisiejszej kasty prawniczej.
  Nudności gwarantowane.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930