Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
962 posty 15786 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Cywilizacja Polska a ... posłowie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Podstawowe pytanie tej notki dotyczy statusu posłów na Sejm RP: czy można ich określić jako ELITĘ?

 
 
Posłowie mają szereg przywilejów,  i niezłe pensje. Do tego immunitet. Według założeń demokratycznych – reprezentują interes Narodu (bez bliższej definicji tego pojęcia na tym etapie).
Co prawda nie odpowiadają bezpośrednio przed swoimi wyborcami za podejmowane decyzje, ale niepisanym założeniem jest, że mają reprezentować interes państwa i Narodu.
 
Faktycznie – są narzędziami partii politycznych, których desygnacji są wystawiani w wyborach.
 
Według założeń tak obowiązujących zasad, w ramach ścierania się różnych poglądów (partyjnych), podejmowane są decyzje prawne pozwalające skutecznie realizować interes Narodu i państwa.
Tak jest w idealnym przypadku. Faktycznie, co zaznaczyłem, są narzędziem decydentów partyjnych realizujących zadania na powierzonym odcinku. Niemniej ich wiedza i zaangażowanie jest ważne i potrzebne przy tworzeniu regulacji pozwalającej na sterowanie nawą państwową.
 
Otwartym pozostaje jednak pytanie, czy tych ludzi można określić jako ELITĘ?
 
Warto wprowadzić określenie roli jaką powinna spełniać elita. Otóż elitą ZAWSZE należy określać tych, którzy świadomie realizują jakąś ideę. To ci, którzy rozumieją istotę idei (tu - współżycia, bo na tym opiera się państwowość) i są w stanie ideę tę wdrażać kontrolując przy tym, czy nie pojawiają się formy niezgodne z ideą.
 
Czy rolę idei może spełniać program partii? W pewnym stopniu tak i w takim zakresie można mówić o elitarności posłów.
Czy jednak program partii można utożsamiać z ideą współżycia Narodu? Wątpliwe już z racji kadencyjności, co może prowadzić do częstych zmian zasad współżycia, a to prowadzi do chaosu etycznego i może też doprowadzić do zaburzeń.
Posłowie różnych partii, a zatem i reprezentujący różne idee współżycia nie mogą ze wskazanych racji pełnić roli elit.
Do tego dochodzą różnego rodzaju manipulacje związane z próbami uzyskania prawa do realizacji swoich idei przez poszczególne partie. To dodatkowo gmatwa (często świadomie) przekaz, a przecież rolą elity jest stanowienie wzorca w każdych warunkach.
Najbardziej jaskrawym przykładem jest obecna kampania wyborcza z „występami” takich postaci jak Klaudia Jachira. W efekcie partyjnych umocowań – ma duże szanse na uzyskanie „fotela”. Tyle, że powstaje pytanie, czy nawet pełniąc poprawnie swą rolę jako posłanka z ramienia danej partii – może być zaliczona do elity Narodu.
Podobnych, równie jaskrawych przypadków jest sporo i to we wszystkich formacjach.
 
Wnioskiem jest chyba jednoznaczne stwierdzenie, że POSŁOWIE NIE SĄ ELITĄ NARODU.
 

Jak zatem stworzyć taką elitę i jakie kryteria powinna spełniać? Ta kwestia wymaga precyzyjnej odpowiedzi. Jednak pierwszą kwestią jest odpowiedź dotycząca idei współżycia jaką chcemy wdrażać w polskim społeczeństwie. Tylko określenie idei współżycia pozwoli na stworzenie elit. 

KOMENTARZE

 • Jeżeli jest elita, to oznacza
  że istnieje hierarchia. Po prostu. Nie chcę się nad Szanownym Blogerem znęcać, ale czyż istnienie elity nie jest sprzeczne z egalitaryzmem? Ja czytam pańskie notki, ale czekam aż w końcu powstanie: "Cywilizacja polska, a wojsko". Jak pan tam rozwiąże sprzeczność między pragnieniem egalitaryzmu, a faktycznym promowaniem hierarchi?
 • Autor
  A ja mam taki prosty pomysł, żeby zawieszać prawa do kandydowania i zamieszczania na listach wyborczych , kolejnym potomkom złoczyńcow i zbrodniarzy komunistycznych (aż do siódmego pokolenia), do momentu, w którym publicznie nie potępią udowodnionych postaw i czynów swoich przodków.
  Dla demokracji to może być wręcz zbawienne
  5*
 • @Wican 21:07:52
  Cywilizacja Polska jest dla samodzielnie myślących, a skoro nie czytał Szanowny notki o husarii lub czytał z własnym poziomem rozumienia, to lepiej byłoby nie zabierać głosu.
  Zwłaszcza jak czytałem uwagi Szanownego tyczące F-35, gdzie rachunki jakoś się nie zgadzały?
  Ile klas SzP Szanowny ukończył?
 • @Husky 21:55:29
  Jestem za demokracja bezpośrednią; po co niedowarzeni posłowie, gdy można wynająć kompetentnych ludzi do stanowienia regulacji?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930