Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
981 postów 16137 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

"Taśmy Neumana" a wybory

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W notce z 24.09 napisałem, że PO ma "szansę" na wynik jednocyfrowy w wyborach.

 

Ta opcja  zaczyna być coraz bardziej realna. Nie chodzi o przekaz  związany z "taśmami Neumana", bo ten raczej mobilizuje tzw. twardy elektorat opozycji.
Piszę tu o elektoracie opozycji, a nie PO z prostej racji - to elektorat ZAWSZE głosujący na "swoich", czyli tych, którzy najlepiej i najpełniej deklarują utrzymanie dotychczasowych przywilejów "elyty".
 
Po deklaracjach Neumana mamy sytuację, która zmienia postrzeganie PO - ta partia przestaje gwarantować "elytom" ich pozycję, gdyż widać, że dochodzi do rozpadu tej struktury. Jeśli nawet nie  natychmiast, to w krótkim czasie po wyborach do tego dojdzie.
Istnieje zatem realna możliwość podziału nawet na kilka grupek wzajemnie zantagonizowanych, a w takiej sytuacji ich wpływy będą znikome. Czyli nie będą gwarantować wstrzymania procesu likwidacji przywilejów - zwłaszcza o charakterze ekonomicznym.
Można się spodziewać już teraz przerzucania głosów na partię (partie) bardziej perspektywiczne, taką która jest w stanie przejąć zadania  dotychczas wypełniane przez PO.
(Z taśm wynika, że PO jedynie wypełnia taką rolę, a sama nie jest jej nośnikiem - może więc być zastąpiona innym ugrupowaniem).
 
Sądzić można, że na chwilę obecną jedyną alternatywą jest lewica, która co prawda nie przejmie władzy, ale stworzy struktury mogące przejąć zadania. Dlatego należy przyjąć dosyć istotny wzrost głosów oddanych na lewicę, a ponieważ elektorat popierający stan "aby było tak jak było" jest "stałą" częścią społeczeństwa , to wyniki wyborów ZAWSZE oscylują na poziomie do 40 % oddanych głosów przy frekwencji na poziomie 50 %.
Jeśli frekwencja wzrośnie do 70 % to "pula" głosów będzie dotyczyła zmian w proporcjach, czyli w granicach 30 % biorących udział w głosowaniu. I tu rozdział może być zbliżony do sugestii z 24.09 :
lewica  - ok. 15 "
PO   - ok. 10 %
PSL/Kukiz  - 6 - 8 %
Konfederacja  - do 10 %  ( to z uwagi na przejęcie pewnej ilości sfrustrowanych antagonistów PiS, którzy gotowi są głosować na kogokolwiek, byle nie PiS).
 
Już za tydzień będzie okazja się przekonać, czy te dywagacje są słuszne.

KOMENTARZE

 • Powiem tak
  Wysłuchałem wczoraj dość dokładnie tych taśm i mam mieszane uczucia. Pomijając wulgaryzmy (bo to akurat najmniejszy problem) to nie ma się zbytnio czym się podniecać. Neuman dał jedynie wykładnię jak się obecnie prowadzi politykę, właśnie korzystając z wzorców "mafijnych". Dam sobie rękę uciąć, że podobne zasady funkcjonują w innych partiach tylko, że oni nie dają się nagrywać jak ten idiota.
 • Zmiana ustroju kontroli rządzących przez rządzonych
  Coraz większa skuteczność medialnego wykorzystywania politycznych podsłuchów, pokazuje anachroniczność partyjnego sterowania karierami dzięki proporcjonalnej ordynacji wyborczej.

  Demokracja po Gutenbergu albo będzie przejrzysta i bezpośrednia albo będzie totalitarnym picem. Wielka szkoda, że Paweł Kukiz porzucił sztandary JOW. Bardzo by się teraz Polsce przydały.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:26:13
  Różnica: w PO - to norma i to publiczna.

  U innych - domniemania.
  Trochę się to różni.
 • @Andrzej Madej 09:31:56
  JOW-y nic nie dają. Tylko likwidacja Sejmu i demokracja bezpośrednia.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:56:10
  JOW-y mogą zmienić o 180 stopni wektor odpowiedzialności elit politycznych. A elity są potrzebne jak Polska długa i szeroka, bo ludzie różnią się nie tylko płcią i wiekiem.

  Ta Pana notka jest o szansach wyborczych.
  W tym tygodniu Kukiz mógłby przejąć kilkanaście procent z PO, ale ostał mu się jeno sznur.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:55:21
  Publiczna bo dał się nagrać.
  Każda partia wodzowska tak funkcjonuje. To musi przyznać zwłaszcza pisior.
 • taśmy...
  Nie zdarzyło mi się należeć do żadnej partii politycznej ani za PRL ani później.
  Nie należałem także do Solidarności.
  Ale byłem przez kilka lat w stowarzyszeniu i nigdy na żadnym spotkaniu na padło ani jedno przekleństwo, ani jeden w dyskusji wulgaryzm.
  W tym stowarzyszeniu był także św. pamięci Bohdan Poręba.
  Wiele dyskutowano na tematy polityczne, ale bez wulgaryzmów.
  Bo dyskusja była toczona przez ludzi o pewnej stałej i ugruntowanej kulturze osobistej, gdzie słowo miało swoje znaczenie i swoją wartość. Gdzie z bogactwa języka polskiego wszystko dało się wyrazić bez uciekania się do ,,łaciny”

  Tu mamy czołowego działacza PO i jego chamskie, prymitywne słownictwo pełne wulgaryzmów, pogardy i nieskrywanej arogancji.
  Jeśli sobie takiego wybrali to tylko dla tego, że z takiej samej są gliny, z takiego samego szamba się wywodzą.
  Dla mnie ten typ to prostak i cham.
 • @ Autor, All
  Taśmy Neumana...
  Znów taśmy.

  A na kuchcię też były i nic. Bo to podobno tylko ktoś podobny do kuchci był.
  Trochę zatem Neuman spalił temat, bo mógł do końca jechać z wersją, że to tylko ktoś z podobnym głosem i że to prowokacja służb i sPiSek PiS.
  Mógł nawet odgrzać temat kuchci, że tam to niby tylko ktoś podobny a u niego niby wszystko od razu jasne.

  5*
 • @ Autor, All
  "Konfederacja - do 10 %"

  Mam nadzieję, że przekroczą 20%.
  Ludzie już jednak coś wiedzą o 447, rolnicy coraz bardziej wk... na PiS, samolotów nikt nie potrzebuje itp itd....
 • @Andrzej Madej 10:11:43
  "JOW-y mogą..."

  I to jest właśnie myślenie JOW-arzyszy. Mogą to, mogą tamto albo jeszcze i s...to. Ale żaden JOW-arzysz nie przejrzy na oczy i nie skapnie się, że zalety JOW odnoszą się do sfery "mogą", a argumenty przeciwników pokazują jak one działają w praktyce.

  Szanowny Autor napisał Panu, że JOW-y nic nie dają, a Pana odpowiedź jest "mogą". Ale czy muszą? Otóż nie muszą i nie mogą. Co to w ogóle za logika?
 • @Jasiek 11:21:47
  Na temat zalet JOW pisałem wiele razy, czy to przywołując zagraniczne doświadczenia (GB, USA), czy wskazując na Polskie patologie np. przy sejmowym "Puczu" http://si.neon24.pl/post/136614,integrator-demokracji. Przy okazji "Puczu" pisałem też do posłów Kukiz15, ale bez żadnego odzewu.

  Nikt chyba nie ma wątpliwości, że dynamika horyzontalnej komunikacji będzie zwiększała znaczenie bezpośredniości w polityce, a zatem i potrzebę JOW.

  Autor notki ma znacznie dalej idące stanowisko co do potrzeb zmian ustroju. Moim zdaniem zbyt radykalne.
 • @Andrzej Madej 11:46:52
  "Na temat zalet JOW pisałem wiele razy..."

  Inni też:

  https://www.salon24.pl/u/nikander/652877,szczepionka-przeciw-hu-jow-iznie

  Polecam :-)
 • @Jasiek 12:07:44
  Sławomirowi Neumanowi też JOW nie pasuje.
  Ma gnozę.
 • @Andrzej Madej 12:12:08
  "Sławomirowi Neumanowi też JOW nie pasuje."

  I znów próbka "logiki"?
 • @Jasiek 12:19:37
  Nie rozumiem Pana zastrzeżeń.

  Jak wiemy z publicznych wypowiedzi, panowie Nikader i Neuman traktują Polaków jak debili, więc dla nich ordynacja respektująca podmiotowość wyborców nie ma sensu.

  Tu nie ma o czym dyskutować.
 • Autor
  Moim zdaniem działacz PO, który ujawnił taśmy Neumanna powinien dostać solidną Ochronę państwowych Służb, bo coś mi się wydaje, że seryjny z PO tylko dybie by popełnić na nim samobójstwo. I mówię to zupełnie poważnie.

  Gra w wyborach, to dla mafii PO, to być, albo nie być.
 • @Andrzej Madej 09:31:56
  Neumann: Mam jeden zarzut prokuratorski. Ale gdy prokuratura była niezależna, to ta sprawa była umożona.
  Mazurek: Czyli wtedy kiedy wy byliście u władzy.
 • Autor
  Niech się mafiozi z Platformy nauczą języka migowego.
  Może nikt nie nagra jak machają rękami na mafijnych schadzkach...
 • @Husky 15:42:57
  Niech się mafiozi z Platformy nauczą języka migowego.....

  Neuman
  My nie gramy o wybory samorządowe, one są ch**, one są ważne, ale to jest ch**, mały etap. Bo jak przegramy wybory samorządowe, to nas nie ma w wyborach parlamentarnych. Nie ma nas, k***a

  Kolego Husky, to jakby ta wypowiedź Neumana by wyglądała?
  Gacie by ściągać musiał, czy tylko z rozporka wyciągnąć?
  A jak by kto sfilmował i w TVP pokazał?
 • @Oświat 18:01:18
  Obrzydliwe są te próby wykreowania wrażenia, że pan Neumann ma cokolwiek wspólnego z Platformą Obywatelską.

  8-)))))))))))))))))))))))))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:29:25
  A kto jest wodzem PO?
  Bo na pewno nie Schetyna.
 • @Oświat 18:01:18
  „Titanic zatonął przez kłamstwo, chciwość i pychę. Do końca wszelkie obawy zagłuszała orkiestra. Nie możemy pozwolić by tak stało się z Polską” - M_K_Blonska o tym, dlaczego ster państwa muszą przejąć przyzwoici i uczciwi ludzie!


  ps.

  Pamiętajcie POyeby że obecnie górą lodową jest....... PiS.
 • @
  "Starszy pan z Żoliborza" (ejdżyzm to rodzaj rasizmu) jest o 4 lata młodszy od Konrada Adenauera, gdy ten zaczynał swoją pierwszą kanclerską kadencję (rządził 14 lat) i ma tyle lat, ile Ronald Reagan, gdy zaczynał I kadencję, i tyle lat, ile Donald Trump, gdy wygrał prezydenturę.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031