Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
981 postów 16137 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Refleksje powyborcze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przy całym rozgardiaszu towarzyszącemu powyborczym przetasowaniom warto zastanowić się jaki obraz Polski wyłania się z tego zamieszania.

 

Otóż moją refleksją jest spostrzeżenie, że wyniki są najlepsze z tych, które były do wyboru.
Dlaczego?
Proszę zauważyć, że pozwalają na zaspokojenie oczekiwań , bądź ograniczenie obaw wszystkich opcji.
 
PiS - otrzymał legitymację dalszego sprawowania rządów i dokończenie koniecznych reform. Jednak zwycięstwo wyborcze nie jest porażające i wymagać będzie ciągłej uwagi. Dotyczy to szczególnie współpracy z USA i Izraelem. Zbytnie ustępstwa, a już w odniesieniu do "447", mogą zachwiać społecznym poparciem.
Gwarantem blokującym jest tu Konfederacja, która uzyskała możliwość uczestniczenia w politycznym dyskursie.
 
SLD dostało się do Sejmu, ale w towarzystwie mało rozwojowym. Niemniej lewica ma swoją reprezentację. Kolorowe dodatki raczej będą kotwicą dla krystalizacji programu, a to jest potrzebne wobec osłabienia PO.
 
PSL - znowu uratowało się, ale to z racji społecznego oczekiwania budowy partii centrowej, na którą jest zapotrzebowanie. Czas pokaże, czy ta możliwość zostanie wykorzystana, ale szansa się pojawiła.
 
PO - też nie można mówić o klęsce, ale raczej o "pokazaniu miejsca  w szyku". Tę partię czekają zmiany, gdyż dalsza rola "totalnej opozycji" spowoduje zmarginalizowanie. Wynik pozwala na trudne, ale możliwe  do zrealizowania przemiany. Niemniej jest duża szansa na rozpad, gdyż jedynym spoiwem jest teraz nienawiść do PiS, a ten "program" już się wyczerpuje. Na nienawiści do PiS - już nie da się nic zbudować. Potrzeba nowych inicjatyw.
 
W sumie: wszystkie strony mają szansę realizacji swoich opcji ideowych, ale jednocześnie układ sił nie pozwala na ekscentryczne decyzje. Wydaje się, że jest to najlepszy układ dla Polski.

KOMENTARZE

 • tekst ku rozwadze tych
  którym marzy system dwupartyjny. A tacy i tutaj na neonie są.
 • @zadziwiony 16:38:26
  Podsumowując, można by powiedzieć, czeka nas marazm.
  Wzajemne przepychanki i pyskówki.
  Bez konkretów i efektów.

  Potrzebna dogrywka.
  Będzie nią wybór prezydenta.
 • Przegranym jest PO KO
  Chcieli mieć ze 35% a mają 26???? Posłów prawicy jest tylko 11, reszta to lewica, bezbożna i pobożna.
 • Z wyników wyborów wynika jedno, to, co się w kraju działo, nie ma znaczenia
  wyborcy zagłosowali jak kobiety, a te, wiadomo, wszystko oceniają przez pryzmat sympatii, jak ktoś sympatyczny, to co by nie zrobił, było fajne, i na odwrót.

  Biorąc pod uwagę, to co robił PiS przez owe 4 lata, że nie tylko rozdawał, ale i co nieco wyprostował, lub chociaż usiłował, więc biorąc to wszystko pod uwagę, PiS przerżnął z kretesem. Wyborcy udowodnili, że nie ma po co się o nich troszczyć. Byle głupia i fałszywa propaganda sprawiała, że benficjenci ich rządów się od nich odwracali.

  Skoro tak, to pisuary powinny myśleć już tylko o tym, jak się najwięcej nachapać.

  Skoro wyborcy nie dali im nawet szansy samodzielnych rządów, to do diabła z nimi.
 • @Oświat 17:52:55
  Czy można liczyć na bardziej pisuarowego niż obecny ?

  Moim zdaniem nie.

  A więc po dogrywce może być tylko gorzej, albo znacznie gorzej.
 • " Wydaje się, że jest to najlepszy układ dla Polski."
  ---------------
  Ten układ - to układ magdalenkowy zmieniający co cztery/pięć lat konfigurację - a przerabiający nieprzerwanie tubylców - na szatańskie odchody - od 1989 roku.
 • Refleksja
  Przecież jest to powszechnie wiadome, że PiS i PO mają wspólny korzeń i nie tylko bo także i pień. Różnica między nimi to są gałęzie zainfekowane przez różnego rodzaju choroby. A w tej sytuacji jedynym wyjsciem jest by wyborcy nie podlewali tego chorego stworu, to wówczas z braku dostarczycieli, żywicieli ten stwór poprostu uschnie i zrobi miejsce dla mam nadzieję nowej propolskiej formacji, dbajacej o dobro nas Polaków i przyjazne stosunki z najbliższymi naszymi sąsiadami a nie tylko z dalekim przez ocean sąsiadem który ma swoje imperialne ponad Polskie Narodowe cele i posługuje sie Polska w ich realizacji.
 • @Alfax 19:54:01
  Czarno-biały scenariusz. A jest tyle odcieni, które tworzą życie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031