Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 16390 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Trybunał Stanu dla Sądu Najwyższego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kuriozalna sytuacja kompetencyjna miedzy najwyższymi organami państwa.

 

Jak z niej wyjść - oczyma prostego ogrodnika.
 
 Uchwała SN jest niezgodna ze stanem prawnym i ustrojem Rzeczypospolitej. Jednak została podjęta i niektóre instytucje państwowe mogą uważać za stosowne jej wdrażanie.
W zasadzie jedynym sposobem przeciwdziałania jest pismo o charakterze administracyjnym skierowane do instytucji mogących stosować ww Uchwałę, o bezprawnym jej charakterze i bez mocy wiążącej. Informacja może zawierać uwagę o skutkach stosowania Uchwały SN w odniesieniu zarówno dla tych instytucji jak i osób indywidualnie za to odpowiadających.
 
Jak zaś wygląda sytuacja sędziów SN?
Na razie nie obowiązuje ustawa dyscyplinująca sędziów - nie mogą więc na jej podstawie podjęte jakiekolwiek czynności (można sądzić, że z tej racji p. Gersdorf podjęła decyzję o posiedzeniu SN).
Jednak podważony został ustrój Rzeczypospolitej , co nie może pozostać bez konsekwencji. Aby wyjaśnić te kwestie - konieczne jest orzeczenie Trybunału Stanu. P. Gersdorf, jako I Prezes SN zwołała posiedzenie i ona powinna na pewno stanąć przed TS.
Kwestia dotyczy także wszystkich członków SN, ale wszystkie sprawy powinny być rozpatrywane indywidualnie, gdyż co prawda posiedzenie było nielegalne, ale sędziowie nie mogli odmówić w nim  udziału.
 
Z kolei po rozpatrzeniu sporu kompetencyjnego (z prawdopodobnym orzeczeniem, że SN przekroczył swoje uprawnienia), powinno być wysłane ostrzeżenie, że stosowanie Uchwały SN przez sędziów (ale i innych działów sądownictwa - prokuratorów, adwokatów itd.),  spowoduje zastosowanie środków wynikających z Ustawy dyscyplinującej.
 
I to by było.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Lecz Konstytucja nie przewiduje by można było sędziów przed ten trybunał zgłaszać - art 198.
 • A
  A co by było i jak by to wpłynęło na wymiar sprawiedliwości, gdyby adwokaci byli urzędnikami państwowymi, zatrudnianymi przez sądy i tylko jako tacy braliby udział w postępowaniach. ? czy nie okazałoby się szybko, że są w ogóle niepotrzebni? JA wiem, że istnieje instytucja "adwokata z urzędu" ale ja mówię o takiej sytuacji, kiedy innej opcji w ogóle nie ma. :)
  Pozdrawiam
 • @programista 11:32:52
  Urząd sędziego jest urzędem publicznym. Ocenie podlega osoba, co do kwalifikowania się do pełnienia takiej funkcji.
  Nie sędzia jest sądzony a osoba co do kwalifikacji (także etycznych) do pełnienia urzędu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:45:55
  "Urząd sędziego jest urzędem publicznym. Ocenie podlega osoba, co do kwalifikowania się do pełnienia takiej funkcji."

  Ocenie ze strony Pana Ziobry.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:45:55
  Art 198 Konstytucji

  Za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą: Prezydent Rzeczypospolitej, Prezes Rady Ministrów, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, oraz członkowie Rady Ministrów, Prezes Narodowego Banku Polskiego, osoby, którym Prezes Rady Ministrów powierzył kierowanie ministerstwem, oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych.
  2. Odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą również posłowie i senatorowie w zakresie określonym w art. 107 zakaz prowadzenie działalności gospodarczej przez posła.
  3. Rodzaje kar orzekanych przez Trybunał Stanu określa ustawa.
 • @JimA 11:38:47
  Raczej odwrotnie: to prokuratorzy powinni być przedstawicielami społeczeństwa, a nie rządu. (Rząd może mieć własny system oskarżycielski).

  W notce wskazuję, że także inni uczestnicy procesu prawnego mogliby podlegać karze z racji podważania zasad ustrojowych.
 • @programista 11:49:49
  Nie jestem w tym aż tak biegły - czyli sędziowie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności?
  Znaczy Konstytucja jest niezgodna z zasadami ustrojowymi Rzeczypospolitej.

  Prezes SN - to funkcja odpowiadająca ministrowi, prezesowi NBP -?
 • Żarty, żartami, groteska, groteską
  Tyle pokoleń Polaków walczyło o niepodległość, tyle ofiar, a teraz kiedy mamy wreszcie demokratyczne państwo, jakaś nadęta swołocz w togach rujnuje Polskę.
  Ukaranie kasty jest obowiązkiem tej władzy
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:07:56
  Pozostaje tylko opcja Piłsudskiego.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:07:56
  Rzeczywiście - chyba sędziowie nie podpadają pod TS.
  Ale uchwały SN podpadają pod TK. I Morawiecki skierował sprawę do TK.

  Z kolei - zaczyna działać ustawa dyscyplinująca i jeśli tylko którykolwiek sędzia powoła się na tą uchwałę (po podpisaniu ustawy przez p.Dudę), będzie podlegał tej Ustawie.

  (W zasadzie to niewiele zmienia poza samym faktem kierowania Gersdorf do TS.
 • @programista 12:15:19
  Jestem za; utworzyć w opuszczonej kopalni.
 • @
  Tych kuriozalnych sytuacji nie byłoby, gdyby watażkowie wojenni i trwający czynnie w przestępstwie ,,tuzowie" prawa, jak Łemko Ziobro, przebywali we właściwym dla przestępujących prawo miejscach, a nie w niewłaściwych miescjach i funkcjach.
 • Za co płaci suweren tym sędziom, którzy od iluś miesięcy strajkują ?
  Aby nie było, dlaczego pis sprawą sędziów przykrywa inne bardzo ważne dla państwa i Obywateli sprawy, jak zakupy latających trumien, rozpiździaj w przemyśle obronnym i w wojsku, żadnej propolskiej polityki zagranicznej i gospodarczej / dzień dobry panie kuźmiuk ! /, nowa konstytucja i ordynacja wyborcza, "wydumana" ustawa 447, Lustracja wszystkich powiązanych w strukturach państwa oraz gen i krew Polskości / no nie duduś ? / !!!
 • all
  Uchwała SN, tworząc kategorię sędziów nieuprawnionych do orzekania, otwiera możliwość przeniesienia ustawą do tej kategorii innych sędziów (np. P. Gersdorf) bez ich odwoływania czy przenoszenia w stan spoczynku, czyli bez naruszania Konstytucji.
 • all
  Moim skromnym zdaniem, wszyscy biorący udział w posiedzeniu to zdrajcy i powinni wisieć.Bez względu na wszystko, właśnie za przyczyną takich zachowań i postaw Rzeczpospolita zniknęła z map na wiele lat.
 • @provincjał 13:33:59
  Te sprawy ściśle się łączą. Chodzi o zapewnienie sobie bezkarności ,,teraz i zawsze" przez ekipę Solidurności tj PO-PIS. Ręcznie sterowani sędziowie będą notariuszami. Prokuratora już jest sterroryzowana i wydaje wyroki* pod dyktando panów z PiS (jaskrawy przypadek to skazanie p.Komendy bo Pan L.Kaczyński chciał szybko obtąbić sukces medialnie).
  Prokurator gdyby został odwołany, po tym jak popadnie w niełaskę, to ląduje na rynku pracy, a ten rynek nawet dla prawników jest bezwzględny. Zarobki rzędu 2000zł netto nie należą do rzadkich przypadków, a są jeszcze inne: bezrobocie, lub praca poniżej kwalifikacji.

  Sędziowie tak prędko odwołani być nie mogą. Dlatego guzy Solidurności muszą dokonać zamachu, bo stres spowodowany przestepowaniem prawa zaczyna niszczyć im dobre samopoczucie i psychikę.

  *Owe wyroki nie zawsze są akceptowane przez sędziów i dlatego Łemko Ziobro bolą zęby. A i Balbina zaczyna się pewnie pocić.
 • @Jozio z Londynu 13:42:41
  Sędziowie powołani zgodnie z Konstytucją nie mogą być sędziami, bo tak stanowi uchwała? Czyli uchwała jest ważniejsza od Konstytucji?
  Aaa, to chyba, że tak...

  https://pbs.twimg.com/media/EO_bdbaX4AEahwD.jpg:large
 • @Oracz 14:12:48
  Ależ Szanowny nienawidzi Rzeczypospolitej. Skąd się to u Pana bierze?
  Jakieś zaszłości rodzinne?
 • @Jozio z Londynu 13:42:41
  Nie używam aż tak dosadnych określeń, już choćby dlatego, że nie wiem względem czego(kogo) należy ich zdradzieckość określać.

  Sytuacja wyjaśnia się. PiS albo stanie po stronie RP - i wtedy zdusi bunt sędziów, albo będzie dalej udawał reformatora.
  Trzeba jasno opowiedzieć się po którejś ze stron i wziąć za to odpowiedzialność.
  Ale jeśli PiS "wybierze" RP, to każdemu krytykantowi trzeba w mordę napluć.
 • Autor
  Przecież ta kobieta Gersdorf bredzi. Może coś od Nitrasa wciągneła.Polska język trudna język. A logika to już w ogóle kosmos


  I może jeszcze na koniec.. Przecież ten cały jazgot jest nic nie warty. Dobry prawnik bierze konstytucję do ręki i na podstawie tego co sie wydarzyło wysyła całe to śmieszne towarzystwo po zasiłek dla bezrobotnych. Dziękuję za uwagę.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:23:14
  //Ale jeśli PiS "wybierze" RP, to każdemu krytykantowi trzeba w mordę napluć.//

  I to tak soczyście, z samego dna ...żołądka
  8-))))))
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:18:31
  A czy ,,Rzeczpospolita ", czasem nie jest synonimem republiki?

  Pan wyznaje religię demokracji i religię nauki, z jej zmieniającymi się dokrynami, i stałą paradoktryną. Nauka = pańska religia.

  Słyszałem hasło-doktrynę że demokracja to zły ustrój, ale i tak najlepszy ze wszystkich znanych. Ale ja w tę doktrynę nie uwierzyłem, casus osiągnięć demokracji w postaci dwóch tylko jaskrawych przypadków: głosowania nad skazaniem na śmierć Mesjasza, gdzie Piłat został sterroryzowany przez tłuszcze podpuszczoną przez uczonych w Piśmie (i) faryzeuszy, i drugi przypadek, wyłonienie przez demokrację wybitnego przywódcy Adolfa Hitlera i liczne ofiary tego wyboru, liczone w dziesiątkach milionów.

  A inna sprawa, o której już wpomniałem: ojczyną uczniów Chrystusa nie jest żadne ziemskie państwo. Ojczyzna ich nie znajduje się na tym świecie.
  Jednakże to Bóg podzielił ludzkość na narody, a narody są właścicielami ziem i języków i zorganizowały sobie państwa. Trzeba to też uszanować.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:18:31
  Jeszcze słowo do Szanowanego Pana Wojtasa. Rozdźwięk pomiędzy postrzeganiem rzeczywistości miedzy moją osobą a Pańską, może się brać z różnych specjalizacji i rożnych talentów.

  Ja np uczyłem się prawa karnego przez pięć semestrów, uczyłem się przedmiotu WOS i gdy widzę rozdźwięk między teorią a praktyką, to robię wrzask.
 • @
  Nie wiem, po cóż te hamulce. Nie lepiej od razu przyjąć uchwałę, że Prezydentem Polski zostaje M. Kidawa - Błońska, a dzisiejszy Sejm nie ma prawa uchwalać żadnych ustaw?
  ps.
  Tusk do SN :
  Ani kroku wstecz!
  https://pbs.twimg.com/media/EO_47oZXkActiXg.jpg
 • @Oracz 15:38:38
  Rzeczpospolita - to nie republika. Do tego - nie jest to demokracja.

  Widzę, że co prawda długo już piszę, ale i tak jest to mało zrozumiałe.
 • @Husky 15:35:14
  Problem w tym, że SN puścił bzdeta bez konsekwencji.

  Weszła ustawa dyscyplinująca. Jeśli którykolwiek sąd, po uprawnieniu się tej ustawy, spróbuje zastosować uchwałę SN - natychmiast podpadnie pod Ustawę i do głosu dojdzie Izba Dyscyplinarna.

  Czyli uchwała jest, ale nie wolno będzie jej stosować.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:50:59
  Ale pański ulubieniec - rezydent dude, powiedział: ,,Polin - republika przyjaciół".

  To czego nie powiedział, to to, że naród polski ma stać się narodem tak jak Kurdowie i Romowie - narodem bez własnego domu. W tym ma pomóc przeszczep Ukraińców i nadanie im licznych przywilejów na koszt autochtonów Polin, do momentu aż autochtoni pojmą, że republika przyjaciół, nie jest dobrym miejscem dla nich do życia i realizowania się. Z tym że procesy te są rozpisane na dekady. Socjopaci i psychopaci są cierpliwi, ale dążą do celu wytrwale.
 • @Oracz 16:27:03
  Skoro mamy do czynienie z Republiką Polin - to chyba nie ma co mówić o Rzeczypospolitej?

  Cała sprawa wije się wokół tego, że PiS dąży do odbudowy Rzeczypospolitej.
  Przynajmniej tak to prezentuje.
  Należy śledzić, czy rzeczywiście, ale nie twierdzić, że zwalcza RP.
 • prawo chyba tego
  Nie przewiduje.
  A czy temu Trybunalowi czasem nie przewodniczy prezes SN?
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:50:59
  Jest to republika. Podstawy jezyka lacinskiego Sa pewnie Pani znane
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:37:58
  Ja to już wyśledziłem 20 lat temu.

  Co ten szmal (500+) robi z ludzi.. No, ale to ogólnie ciężka choroba, czczenie bożka Mammona.

  Oparcie się jej okupione jest czasem późniejszą niedolą finansową. Np ja dobrowolnie odrzuciłem dwie, dobrze płatne fuchy (propozycje): pracy w policji (po znajomości wejście na dość wysoki szczebel), oraz pracy w TVN, jako pracownik techniczny.

  Miałbym wprawdzie finansowo dobrze, ale.. problem z patrzeniem w lustro murowany. Z tym że do policji i tak i tak nie nadaję się z różnych przyczyn, a jedną z nich jest niemożliwość trzymania się ślepo rozkazów.
 • @Wican 16:49:16
  Nie rozumiem.
  Dobrze się Pan czuje?
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:39:58
  Pisze pan o tematyce, o ktorej nie ma pojecia? Przewodniczacym TS jest z urzedu prezes SN. Gersdorfowa sama ma przed lustrem stanac? I sama sie osadzac?
 • @Oracz 14:12:48
  Doskanoła ilustracja ręcznego sterowania sędziami przez Łemko Ziobro i późniejszych tuzów z PO (Łemko się wygadał ,,będziecie sobie wybierać sędziów jakich chcecie, tylko wygrajcie wybory" cytat z pamięci).

  https://www.rp.pl/Prokuratorzy/301139864-Ewa-Usowicz-o-ustawie-o-prokuraturze-wedlug-PiS.html

  Tu jest wszystko, na srebrnej, nomen omen, tacy!
 • A'2
  A mnie to przypomina francuską rewolucję i detronizację Boga. Nad "tym" wydarzeniem świat "cywilizowany" przeszedł do porządku dziennego: Bóg umarł i te rzeczy... ateizm w Europie jest na porządku dziennym i akceptowany. Zatem, ja się pytam: o co ten płacz?! Oto mamy grupę zawodową, "prawników", którzy postanowili postawić się na ołtarzu w miejsce zdetronizowanego ( między innymi albo i zwłaszcza przez nich) uprzednio Boga. No i o co kaman? "Rewolucja to my i tylko my!" A figa z makiem! Suweren też się może wyemancypować! i co nam zrobicie?! Wy w fioletowych nakryciach głowy. Ja wiem, że Pan Morawiecki jest zaniepokojony... Rozumiem, że Prezydent w "trudnej" sytuacji... Ale Polacy mają siódmy zmysł i doskonale wiedzą bez żadnych sądów kiedy coś jest moralne i etyczne, a kiedy nie. :) Postuluję zatem: Sądy tylko dla Polaków! co się przekłada następująco: stanowisko sędziego w Polskim sądzie /w Sądzie na terenie RP/ może piastować tylko Polak! komisja weryfikacyjna, przy każdym mianowaniu, do dziesiątego pokolenia wstecz. I przysięga jeszcze! pod rygorem- odpowiednim. :) A jeśli nie, jeśli to za trudne, to uważam postulat Pani Garland za jedyne sensowne wyjście: spluwa dla każdego! Będziemy sami stanowili prawo na naszej ziemi. /.../ Tak nam dopomóż Bóg!
  PS. Gdyby ktoś miał dysonans poznawczy i twierdził, że "rzeczona spluwa" nie jest ujęta w Ewangelii, to wyjaśniam, że owszem jest, tylko w ewangelicznych czasach był nią miecz. :)
 • @Oracz 18:38:50
  A Pan co? MA Pan coś do Łemków?
 • @JimA 18:48:19
  Ja mam bzika na punkcie JAWNOŚCI a nie tajności. Ja Mazowszanin z babci Lwowiaczki (Polki).

  Ale taki (zmarły już) Oleksy - Buchwio czy Buhwio to już Łemko.

  Np: ostatnio jednego durnia Ukraińca, agenta wpływu zdemaskowałem i ujawniłem. Nie chciał skórkojad przyznać się że jest Ukraińcem, ale palił głupa, śmieszył, tumanił, przestraszał, tylko za nic w świecie nie przyznawał się do swojej prawdziwej tożsamości. W końcu odsłonił się. Ponoć nawet się odgrażal, i pierd# coś o obcinaniu palców, ale dowodów nie udało mi się na draba zebrać w tym wątku bandyckim.
 • @Oracz 18:56:55
  "Ja mam bzika na punkcie JAWNOŚCI a nie tajności. Ja Mazowszanin z babci Lwowiaczki (Polki)."- brawo! No mła [moi] z obu babek i prababek góralek, tak, że wie Pan, ja problemu nie mam, jakby co.
  Ale wiem o czym możemy po ... "porozmawiać". Możemy ustalić procent i proces "UPADKU KOMUNIKACJI". To zjawisko oczywiście ma swoje przyczyny, ALE! niekoniecznie jest nieodwracalne! I to jest to na czym mnie zależy. :) Spierajmy się ale w "obrębie" naszego świata. Wypychanie obcych jest po prostu instynktem samozachowawczym. Łemkowie nigdy nie zagrażali Rzeczypospolitej! NIGDY! :) Zgadza się Pan, mam nadzieję.
 • @Wican 18:12:26
  Zgodnie z zasadą, że nie można być sędzią we własnej sprawie - ktoś ją zastąpi.
  Proponuję Ministra Sprawiedliwości....
 • @Oracz 18:56:55
  Skoro taki zajadły zwolennik jawności, to czemu pisze pod nickiem?

  Jawność jest jedynym lekarstwem na ataki antypolaków. Tą drogą każdy utajniający się - jest prawdopodobnym Żydem, komunistą, a w najgorszym razie cyklistą.
  A jak "oracz", to co ma wspólnego z rowerem? Musi co - te wcześniejsze wersje...
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:54:55
  "Skoro taki zajadły zwolennik jawności, to czemu pisze pod nickiem?"- no to PODSTAWA! :)
  :))) po prostu.
  Pozdrawiam i Dobranoc :)
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:54:55
  Nie wszędzie w necie piszę pod nickiem. Ale.. To jest głównie dla ochrony przed moim ,,pieniactwem sądowym". Jak mi ktoś napisze, np ,,zmień nick z Oracz na Sracz" (przypadek autentyczny z ,,początków" mojego drugiego wcielenia, tu na N24), to ja przymykam oko.

  Natomiast tam gdzie pisuję pod personaliami, miałem też przypadki, nawet bardziej drastycznych ataków personalnych i musiałem takiemu bencwałowi tłumaczyć cierpliwie, jakie przykrości z mojej strony go spotkają. A to jest bardzo męczące. Z reguły takich głupków robi mi się żal.
 • @Oracz 21:41:34
  Zaorzesz biedaka?
 • Patokasta
  Środowisko prawnicze to najbardziej spatologizowana grupa zawodowa w Polsce,pomijając już zaszłości historyczne zaczyna się od naboru na studia,a właściwie już w liceach gdzie dzieci pana sędziego czy pani mecenas są traktowane inaczej niż reszta.
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:01:24
  Przecież pozwolenie wejścia sobie na głowę jednostce prymitywnej, powoduje tylko dalsze jej rozzuchwalenie i jeszcze śmielsze zachowania. A prowokowanie kogoś przez np nazywanie jego mamusi pracownicą wykonuącą najstarszy zawód świata, to jakby prośba o lekcję dobrych manier, wykonaną na miejscu. Z tym że w internecie ludziom wydaje się że są jakby w bunkrze i żaden strzał im nie grozi.
  I w takim wypadku trzeba człowiekowi uprzejmie wytłumaczyć zawiłości prawa karnego i konsekwencje czynu. To mozolna praca i na dodatek za free.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:49:34
  Jasne. Ziobro
 • @Wican 10:44:14
  Ot siurpryza: Wican potrafi wyciągać logiczne wnioski.
  Księciem zostanie, a może i "marshal'em".
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:49:34
  A dlaczeg ministra?,toz to qrwa
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:49:41
  Czyli klasyla. Gdy Wojtasowi brakuje wiedzy to kpi. Patchate to troche
 • @Krzysztof J. Wojtas
  Przecież TS nic nie może, prócz pokiwania palcem. TS zebrał się tylko 4 razy i to przed wojną. Dla sędziów z SN i nie tylko, tylko Trybunał Narodowy, wyrok, wykonanie> latarnie, a tych ci u nas dostatek dzięki UE, nie trzeba szubienic stawiać(zbędne koszta)
 • @kula Lis 69 16:59:34
  Widać, że brakuje instancji, która mogłaby ocenić postawy jak Gersdorf.

  Aby nie mnożyć bytów - zostawmy TS nadając mu inną rangę i uprawnienia.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829