Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 16390 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Duda, Morawiecki z Macron'em w tle

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W komentarzach tyczących wizyty prezydenta Macron'a w Polsce brakuje mi pewnego aspektu - aspektu, który istotnie rzutuje na całą obecną sytuację na naszej scenie politycznej.

 

 
Otóż konieczne jest zwrócenie uwagi, że co prawda wizyta od strony formalnej zorganizowana była właściwie, to jednak są też elementy wskazujące na istotne zależności.
Tak więc - Macron spotkał się w pierwszej kolejności z Dudą; normalne - wypada, aby spotkały się głowy państw. Jednak spotkanie było stosunkowo krótkie, kurtuazyjne, podobnie jak oświadczenia po spotkaniu.
 
Z kolei -  spotkanie z premierem było dłuższe i bardziej szczegółowe. Także komunikat końcowy był znacznie dłuższy i omawiający poruszane zagadnienia.
 
Wydaje się, że normą powinna być sytuacja odwrotna: krótkie spotkanie z Premierem i dłuższe z Prezydentem, a sprawy gospodarcze omawiane przez członków delegacji (Macron zabrał 4 ministrów).
 
Wskazana sytuacja mówi o roli Prezydenta i Premiera w istniejących uwarunkowaniach. Wydaje się, że Morawiecki spełnia znacznie większą rolę w relacjach, także w UE, niżby to wynikało z funkcji premiera jaką pełni. Wskazywało na to już wcześniej zaangażowanie Morawieckiego przy odsunięciu Timmermansa.
Można odnieść wrażenie, że Morawiecki przewyższa walorami (także intelektualnymi) innych prominentów sceny politycznej. Ma przy tym jakąś wizję Europy i miejsca Polski w jej strukturach, i to jest podstawą jego silnej pozycji.
Warto śledzić poczynania Morawieckiego w tym kontekście i mieć nadzieję, że Jego wizja jest korzystna dla Polski i Polaków.

KOMENTARZE

 • Nawet Francizu wiedzę, że
  Gumiś to zero. A co ustalił z Morawieckim? Opodatkowanie tego, czego się da. Czyli nie jesteśmy tylko pachołkami amerykańksimi, izraelskimi i niemieckimi. Jesteśmy również pachołkami Żabojadów
 • @Wican 13:32:36
  Błędne wnioski.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:35:58
  To fakty. Tu nie ma co wnioskować. Gumis jest zerem i nikt poważny z nim niczego nie ustala. Lepiej gadać od razu z faktycznym zwięrzchnikiem. Ale pan, jako zwolennik Syjonu, to akceptuje
 • @Autor
  "Wydaje się, że normą powinna być sytuacja odwrotna: krótkie spotkanie z Premierem i dłuższe z Prezydentem."

  Nie wskazują na to kompetencje premiera i prezydenta w Polsce i we Francji. Kompetencje francuskiego prezydenta odpowiadają bardziej kompetencjom polskiego premiera.
  Czas spotkań odpowiadał rzeczywistej "mocy sprawczej" wynikającej z ustroju państwa.
 • @programista 13:49:46
  Wcle nie. W Polsce prezydent ma spore kompetnencje. Ale prezydentem jest dno, to mozna olać
 • @Wican 14:03:47
  W Polsce jedynymi realnymi uprawnieniami prezydenta jest prawo veta i prawo łaski. Nijak się to ma do uprawnień prezydenta Francji, który m.in. ma uprawnienia do wydawania dekretów, odpowiedników naszych rozporządzeń.
 • @Wican 13:38:16
  Jesteś Pan dupkiem skoro masz Pan "zero" za Prezydenta.
  Ja tam mam normalnego prezydenta RP.
 • @programista 13:49:46
  Francuzi nie mają premiera?
 • W Polsce tak jak i w Niemczech i szeregu innych państw rządzi premier,
  który zwykle reprezentuje partię rządzącą i to głównie decyduje o tym, że jest najważniejszy w państwie.

  Prezydent polski, (jak i szereg innych głów państwowych,) nie mają swojej partii.
  W Polsce prezydent ma małe kompetencje, tj. ma mały wpływ na polską gospodarkę. Tak zostało skomponowane w czasie kiedy prezydentem był Wałęsa, z obawy przed jego nie zawsze racjonalnymi decyzjami.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:48:23
  Mają, ale ma on mniejsze kompetencje.
 • @programista 14:21:21
  Mianowanie sędziów, generałów. Wybitna postać, to wykorzysta. Ale nie takie zero jak Duda
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:47:42
  Pan sam jest mienrotą, to nie dziwię się, ze staje się pan fanem takiego zera. Takiego dna w historii Polski nie było. I w II RP, i w III RP.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:48:23
  Mają, ale to poziom przygłupa Gumisia. Acz troche bystrzejszy niż to popychło
 • @Wican 15:24:17
  Mały Guciu: a jak ktoś skieruje do prokuratury donosik, że Wican obraża Głowę Państwa?
  Jeden taki ma się tłumaczyć; potrzebny drugi?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829